Extra-goedkoop vervoer op diensten naar de V.S. Puik van gebroeide tulpen op de jubilerende „Westfriese Flora" De Koningin in West-Friesland Compensatie door meer en nieuwe diensten Bezoeken aan Westfriese Flora en musea in Hoorn 9 K.L.M. zomerdienst-primeur Verlies van Djakartalijn kost het bedrijf 22 miljoen Twee nieuwe hotels voor Amsterdam en Rotterdam Reeds 8 miljoen van de bouwkosten toegezegd Steenarend geschoten in Batenburg Arm en been van kraan monteur verbrijzeld Deskundigenrapport over pilotensalarissen gereed Raketbasis voor Engeland Ontslag aan KNIL-militair is rechtsgeldig Automobilist die na ongeluk doorreed krijgt 3 maanden Amsterdams raadslid gepromoveerd „Willem Barendsz": meer traan dan vorig seizoen Diplomatieke missies moeten van Damuscus naar Cairo Libanon blijft buiten de beide A rabische unies Aantal Britse oorlogshavens, ook Chatham, verdwijnt Drastische bezuinigingen bij de Britse marine W OKINSÜAU 1 f ËDRUAR1 1958 (Van onze Haagse redactie) Hoewel het verlies van Djakarta als eindpunt voor de Indonesië-route en de internationale conjunctuurdaling de K.L.M. voor ernstige problemen stellen, hoopt onze nationale luchtvaartmaat schappij toch van 1958 een goed jaar te maken, aldus de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, op een dinsdag gehouden persconferentie ter inleiding van de zomerdienst. De laatste tyd is de omzet van de K.L.M. telkenjare met vijf tien tot zestien percent toegenomen. Op grond van marktanalyses, prognoses en de eerste zich nu reeds aftekenende feiten verwacht men voor dit jaar een groei van acht percent. Deze „afremming van de progressie" houdt, zoals gemeld, in dat rond vijfhonderd man K.L.M.-personeel in Nederland en ongeveer 300 in het buiten land van de totaal 16.000 employés zullen moeten afvloeien. Het verlies van de in komsten op de Djakarta-lijn, dat men op 22 miljoen schat (dat is 4'/t percent van de totale omzet van de K.L.M.) zal voor namelijk moeten worden goedgemaakt door de Invoering van een nieuwe, goed kope klasse in het luchtverkeer naar Noord- en Zuid-Amerika. Deze „economy class" zal naar de overtuiging van de 'LL.M.-directie een grote categorie van ieuwe luchtreizigers aantrekken. De K.L.M. gaat deze „goedkope klasse" invoeren op haar lijnen naar New York, Montreal, Houston en Mexico City. Naar New York worden bij het begin van de zomerdienst die op 1 april ingaat, negen vluchten met Super Constellations per week gemaakt en in het hoogseizoen veer tien vluchten. De K.L.M. zal ook in deze nieuwe klasse zoveel mogelijk comfort en faciliteiten verlenen. Zij verwacht dit on der meer te kunnen bereiken door het ge bruik van een geheel nieuw type vlieg- tuigstoel, dat een maximum aan gerief biedt ondanks het feit, dat deze stoelen enkele centimeters dichter bij elkaar zijn geplaatst dan de tot nu toe gebruikte. Het aantal zitplaatsen in de Super Constella tions kon daardoor opgevoerd worden tot 95 98. Er zullen geen warme maaltijden aan boord worden geserveerd, maar wel sandwiches, koffie, thee, melk en mine raalwater. Deze verstrekkingen zijn in de passageprijs, welke bijvoorbeeld voor een retourvlucht Amsterdam-New York 1860 gulden bedraagt, begrepen. Tweeënnegen tig maal per week zullen de K.L.M.-vlieg- tuigen de komende zomer de Noord- en Zuid-Atlantische Oceaan hetzij in ooste lijke, hetzij in westelijke richting over steken. Op de lijnen over het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan zal het zitplaatsenaanbod in vergelijking met de zomer van 1957 met vijftig percent stij gen. De voorboekingen in de Verenigde Staten en in Europa voor de seizoenmaan den wijzen op een zeer grote belangstel ling voor de nieuwe goedkope klasse. De frequentie op de diensten naar New York is gedurende het hoogseizoen 28 vluchten per week, vier meer dan in de zomer dienst van 1957. Elke dag is er een directe dienst tussen Amsterdam en New York zonder tussenlanding. De overige diensten worden via Shannon of Prestwick ge vlogen. De nog jonge lijn naar Houston in Texas heeft zich reeds voorspoedig ont wikkeld. Kon in januari de frequentie reeds worden verhoogd tot drie diensten per week, met ingang van 1 april gaat de K.L.M. viermaal per week naar Houston vliegen. Al deze vluchten worden via Mon treal uitgevoerd. Deze stad heeft daar naast nog twee verbindingen per week met Amsterdam, zodat Montreal deze zo mer in totaal zes K.L.M.-verbindingen met Europa krijgt, tegen vier in de zomer van 1957. De lijn Amsterdam-Montreal-Cura- gao zal de komende zomer niet verder vliegen dan Montreal omdat de nieuwe, viermaal per week gevlogen lijn New York-Curagao in de behoefte van het ver voer tussen de Antillen en het Ameri kaanse continent voorziet. Driemaal per week naar Nieuw-Guinca Na de gebeurtenissen in Indonesië was het voor de K.L.M. noodzakelijk, haar ge hele lijnennet naar het Verre Oosten te (Van onze correspondent) Zowel Amsterdam als Rotterdam krij gen In de naaste toekomst een groot nieuw hotel. Indien de voorbereidingen even vlot blijven verlopen als tot nu toe, zal het mogelijk zijn dat Nederland om streeks 1960 over deze hotelaccommodatie kan beschikken, die ons land naar ook de K.L.M. allerwegen ervaart, zo dringend nodig heeft, zo verklaarde de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, dinsdag op een persconferentie. De hotels zullen 250 tot 300 kamers krijgen, alsmede een grote conferentiezaal. Het Amsterdamse hotel zal worden ge bouwd aan het Allebéplein. het Rotter damse op de hoek van Coolsingel en Weena. In beide steden zijn onder de coördineren de leiding van de voorzitters van de Ka mers van Koophandel dezer dagen hotel comités gevormd. Deze comités, waarin een aantal landelijke en plaatselijke in stellingen en bedrijven zitting heeft, ver kregen leder reeds toezeggingen voor een belangrijk deel van het benodigde risico dragende kapitaal van acht miljoen gul den. Over leningen voor het overige be nodigde bedrag van twaalf miljoen gul den per hotel, wordt momenteel onder handeld Ook de K.L.M. houdt zich hierin niet afzijdig. Het ligt In het voornemen, een overeenkomst aan te gaan met Hilton Hotels International Inc., die de exploi tatie zal verzorgen. herzien. Het wegvallen van de diensten naar Djakarta heeft tot gevolg, dat de fre quentie van de diensten van Amsterdam naar het Verre Oosten wordt verminderd. Naar Biak op Nederlands Nieuw-Guinea wordt een tweede dienst geopend, waar door Nieuw-Guinea tezamen met de door gaande lijn naar Sydney driemaal weke lijks verbinding met Nederland krijgt. Singapore zal eindpunt worden van een aantal diensten. Saigon, de hoofdstad van Vietnam, en Koeala Loempoer (de hoofd stad van Malakka) zullen ook in de dienst regeling worden opgenomen in een van de drie wekelijkse vluchten naar Tokio. Nabye Oosten Voor het Nabije Oosten staan deze zo mer vijftien diensten per week op het pro gramma tegen veertien in de zomer van 1957. De voornaamste punten van de dienstregeling naar dit gebied zijn: ver hoging van de frequentie naar Ankara en Teheran van drie op vier vluchten per week. Voorts een nieuwe dienst naar Aba- dan met deze stad als eindpunt. Met het oog op de te verwachten stijging van het vervoer van Amsterdam naar Israel in deze zomer is het mogelijk dat op deze tweemaal wekelijkse dienst een aantal verdubbelingsvluchten moet worden uitge voerd. In het Europese net van de K.L.M. gaat de „Viscount" een steeds grotere rol spe len. Alle diensten naar Engeland, Frank rijk en Oostenrijk en een deel van die naar Duitsland, Spanje, Zweden en Denemar ken zullen met deze moderne schroef-tur- bine-machines worden uitgevoerd. Enkele minder rendabele seizoendiensten naar Innsbruck en Salzburg zijn, zoals wij reeds meldden, voor de komende zomer niet gehandhaafd. Ook de totnutoe een maal per week gevlogen Amsterdam-Düs- seldorf-Boedapest-Belgrado-dienst wordt opgeheven. In verband met de wereldten toonstelling te Brussel wordt in samen werking met de Sabena en de S.A.S. de lijn Amsterdam-Brussel druk bevlogen. In beide richtingen zullen dertig vluchten per week worden uitgevoerd. Zowel op de Noordatlantische route als in Europa heeft de K.L.M. voor het reisseizoen contracten voor meer dan honderd chartervluchten afgesloten. Voorts staan vele charters naar het Midden Oosten, Verre Oosten, Afrika en Zuid-Amerika op het pro gramma. „Om de West" naar Tokio Op 1 november zal de K.L.M. de weste lijke route, route 75 genaamd, naar Tokio en Biak openen. Door deze nieuwe lijn krijgt de K.L.M. een luchtnet rond de ge hele aarde met Amsterdam als centrum. Deze route „via het westen naar het oos ten", die met DC 7 C-vliegtuigen twee maal per week zal worden gevlogen, is 13.625 kilometer lang. De reistijd zal on geveer 32 uur bedragen. Deze korte duur is niet alleen te danken aan het feit, dat de nieuwe lijn plus minus 2500 kilometer korter is dan de oostelijke route via Zuid- Azië, maar ook aan het geringere aantal tussenlandingen. Ook de reistijd van de „oude route" is echter korter door ver mindering van het aantal tussenlandingen. Modernisering van de vloot Het programma van de zomerdienst zal worden uitgevoerd met een vloot van 86 vliegtuigen, die gezamenlijk, naar men verwacht, ongeveer acht nercent meer zul len produceren dan in 1957. De luchtvloot zal in de loop van het jaar worden uitgebreid met drie Super Con stellations L-1049h en twee DC-7c toe stellen. De K.L.M. heeft namelijk beslo ten haar optie op twee vliegtuigen van het type Lockheed Super Constellation L-1049h in een bestelling om te zetten, zo dat gedurende in april en mei van dit jaar behalve het reeds bestelde toestel nog twee vliegtuigen van dit type aan de vloot zullen worden toegevoegd. In de zomer maanden zullen deze vliegtuigen voor de toeristen worden gebruikt en in de winter zullen zij worden ingericht voor het vrachtvervoer. Enkele vliegtuigen van ouder type, zoals vijf DC-4's, enige Constellations L-749 en Convairs 340 zullen in 1958 worden afge stoten. De houder van een eendenkooi in Baten burg (Gelderland) heeft een grote steen arend neergeschoten, die de laatste weken eenden en kippen had geroofd. De vogel, die thuis hoort in het hooggebergte, had een vlucht van ruim twee meter. De roofvogel zal worden opgezet. Dit is het nieuwe uniform, voor de stewardessen van de K.L.M., dat met ingang vrpi 1 april aanvang van de zomerdienstregeling) ingevoerd zal worden. Het nieuwe uniform is donker blauw van kleur en vervaardigd van wollen kamgaren. Langer dan een uur heeft de 38-jarige Amsterdamse monteur H. Schuur zwaarge wond op 22 meter hoogte op de top van een hijskraan gelegen. De kraan was pas ge reed gekomen en staat op een terrein aan de Slachthuiskade in Den Haag. De monteur was langs de hijskraan- arm naar boven gekropen. Juist had hij zich daar enig houvast verschaft door een arm en een been om de stalen kabels te klemmen, toen een Duitse mon teur van de fabriek, die de kraan heeft gele verd, beneden in de cabine de kraan in wer king stelde, onkundig van het feit dat zijn Nederlandse collega, werkzaam bij de im porteur van deze kranen, zich bovenin be vond. De Amsterdammer geraakte bekneld lussen de langzaam voortschuivende kabels en de rondwentelende katrollen. Luid schreeuwend riep hij om hulp. Onmiddel lijk werd het mechanisme tot staan ge bracht, maar de ongelukkige kon zich niet meer bevrijden. Het bleek dat zijn rechter arm was afgekneld en zijn rechterbeen verbrijzeld. De brandweer is bijna een uur met uit- schuifbare ladders bezig geweest de mon teur te bevrijden. De twee organisaties van K.L.M.-vlie gers delen mee, dat het geschil over de sa larissen der K.L.M.-piloten nog steeds loopt. Naar men zich herinneren zal heeft de directie van de K.L.M. indertijd aan het Nederlands Economisch Instituut op dracht gegeven om te onderzoeken of er voor de salarissen der vliegers, die golden in 1956, sprake was van een achterstand ten opzichte van het internationale ni veau. Dit rapport heeft tot grote moeilijk heden tussen de K.L.M. en de vliegerorga nisaties geleid. Tenslotte heeft minister Suurhoff in deze zaak geintervenieerd. Door de beide organisaties van vliegers werd toen overeengekomen, dat een door de piloten aangewezen deskundige teza men met een loondeskundige uit de erken de vakbeweging en met de samensteller van het eerder genoemde rapport, prof. Tinbergen een en ander opnieuw zou be studeren. Vervolgens zouden de deskun digen verslag uitbrengen aan de minister en de partijen. Men was niet bereid, om détails te ver strekken, aangezien minister Suurhoff we gens verblijf buitenslands nog geen kennis heeft kunnen nemen van de inhoud van dit rapport. Dit is een schematische voorstelling van een raketbasis in Groot-Brittannië, uitgerust met Thor-projectielen. Men ziet krachtgeneratoren, brandstoftanks, laboratoria en werkplaatsen gegroe peerd rond de lanceerinstallatie met de raket. Deze basis, die wordt ver voerd in veertien trailerladingen wordt geheel vervaardigd door de Douglas- fabrieken in Californië. Volgens Britse regeringskringen zal de Brits-Ameri kaanse overeenkomst over het vesti gen van raketbases waarschijnlijk maandag in Washington ondertekend worden. De Haagse rechtbank heeft uitspraak ge daan in het proefproces dat een Ambonese ex-militair van het K.N.I.L. voert tegen de staat. De Ambonees stelde dat zijn ontslag uit het K.N.I.L. niet geldig is geweest en dat hij nog steeds de status van militair bezit. Hij eiste dat zijn ontslag onverbin dend zou worden verklaard. Dit is door de rechtbank afgewezen. Het niet-oppvolgen van een in de algemene K.N.I.L.-order van 1935 vervatte bepaling dat K.N.I.L.-militai- ren vóór hun ontslag naar de plaats van hun keuze gebracht moeten worden, tast de geldigheid van het gegeven ontslag niet aan, aldus de rechtbank. De rechtbank te Arnhem heeft een 37- jarige textielhandelaar uit Lunteren ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en twee jaar intrekking van zijn rijbewijs. Hij had in de avond van 23 sep tember bij Lunteren, terwijl het regende en de ruitenwisser van zijn auto niet werkte, een 28-jarige wielrijdster aange reden. De vrouw liep een zodanig gecom pliceerde beenfractuur op. dat het onder been moest worden geamputeerd. De automobilist was, zonder zich te vergewissen wat er gebeurd was, door gereden. De vice-voorzitter van de P.v.d.A.-frac tie in de Amsterdamse gemeenteraad, mr. J. van der Hoeven, is aan de gemeente universiteit van Amsterdam cum laude gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid. Hij verdedigde een proefschrift getiteld „De plaats van de Grondwet in het constitutionele recht, enkele opmer kingen over betekenis en de functie van de Grondwet in het geheel der constitu tionele verhoudingen". Per 9 februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd: traan 49174 barrels (8196 tons), spermolie 12198 barrels (2033 tons). De vergelijkende cijfers in 1956/1957 wa ren: traan 42020 barrels (7003,5 tons), spermolie 4846 barrels (807,5 tons). (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Als men deze week naar Bovenkarspel pel het gaat, kan men deskundigen uit bloembollenvak verwonderd en bewon derend zien staan voor een ongekende hoeveelheid tulpen in een kwaliteit, die waarschijnlijk nog nimmer is vertoond. Het is of de bloembollen zich bijzonder hebben ingespannen om de jubileum tentoonstellingvan de „Westfriese Flora" tot een onvergetelijke en feestelijke ge beurtenis te maken. Deze 25ste „West friese Flora" is qua sortiment en kwali teit een ideale bloemententoonstelling. De tijd van de expositie is ook bijzonder gunstig. Want de vroege „broeiers" waarmee dan de bloemen worden be doeld ontmoeten nu de middelvroege en zelfs de late „broeiers". Met alle respect voor de grote kundig heid van de bollen-„trekkers" moet toch worden gezegd, dat de bloemen dit jaar bijzonder gemakkelijk uit de bol te voor schijn zijn gekomen. Men schrijft dit toe aan de temperatuur in de maanden mei, juni en juli van vorig jaar. In die periode was het heerlijk weer, wat van invloed is geweest op de ontwikkeling van de bloem in de bol. Hoe deze ontwikkeling wel is, is een punt van onderzoek. Hiervan hangt het af, of men in de toekomst afwijkende temperaturen kan corrigeren. Dan zal het mogelijk zijn de gunstige broei van dit jaar tot een normaal verschijnsel te maken. Dank zij de gunstige factoren kan men op de jubileum-tentoonstelling een rijk sortiment van bloemen bewonderen. Men moet hier wel de tijd voor nemen. Want tientallen kwekers hebben een grote hoe veelheid bloemen op een oppervlakte van drieduizend vierkante meter bijeenge bracht. zodat het gebouw één bloemenzee is. In deze veelheid vallen de bijzondere tulpen het sterkst op. Allereerst dienen de gloedvolle oranjerode Darwinhybriden te worden genoemd. Op de openingsdag dinsdag, stonden vele tulpen al een paar dagen te bloeien, maar zij waren nog keurig gesloten. De grootte van de bloemen van Oxford Londen, Dr. Philips, Generaal Eisenhower Parade, Dover en Apeldoorn is soms ver bazingwekkend. Zij hebben gezelschap van Vandaag heeft de Koningin een offici eel bezoek gebracht aan West-Friesland. Zij arriveerde om half elf bij de veiling zaal van de bloembollenveilingvereniging „West-Friesland" te Bovenkarspel, waar gisteren de Westfriese Flora is geopend. De vorstin werd daar ontvangen door de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Zij werd over de tentoonstelling rondge leid door de voorzitter, de heer S. Scha- penrood. Door een erehaag van padvinders begaf de Koningin zich vervolgens naar het na bijgelegen kantoorgebouw van de bloem- bollenveilingsvereniging „West-Friesland", waar de bestuursleden aan haar werden voorgesteld. Daarna vertrok zij per auto naar Hoorn. In het stadhuis van Hoorn werd de Vor stin, in aanwezigheid van vier dames, die respectievelijk het Katholieke Vrouwen gilde, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond en „Tesselschade-Arbeid Adelt" vertegenwoordigden, door de vice- presidente van het bestuur van de Raad van Vrouwenverenigingen van de Hoornse Gemeenschap, mevrouw M. L. Drijver- Dikstaal van de Vrouwenbond van de P. v. d. A. namens de vrouwelijke bevolking van Hoorn een stola aangeboden, die ver vaardigd was door een der werksters van „Tesselschade-Arbeid Adelt". In de raadzaal 'nuttigde de Koningin een koffiemaaltijd, die daar was aangericht door leerlingen van de huishoudschool. Daarbij zaten aan de Commissaris der Ko ningin en mevrouw Prinsen, mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en de leden van het gemeentebestuur. Een der leerlingen van de gemeentelijke huishoud- en landbouwschool, Nel Snoek uit Venhuizen, bood de Koningin namens alle leerlingen een geschenk aan voor Prinses Marijke. Hierna bezichtigde de Vorstin het West- Fries Museum, het historisch museum van de rijke koopstad, die Hoorn is geweest, en het streekmuseum. In het stadhuis woonde de Koningin ver volgens een bijeenkomst bij van de bur gemeesters van een groot aantal Noordhol landse gemeenten, vertegenwoordigers van geestelijke, culturele stromingen en van handel, industrie, vakverenigingen en agra rische organisaties. Na een inleiding over de ontwikkeling in de toekomst van het noordelijk deel van de provincie Noordholland door mej. mr Ribbius Peletier, onderhield de Vorstin zich daarna nog geruime tijd met de ver tegenwoordigers der verschillende groepen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CAIRO (Reuter) De diplomatieke mis sies in Damascus zullen voor zaterdag ge sloten moeten worden, aangezien het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de nieuwe „Verenigde Arabische republiek" in Cairo gevestigd zal zijn, aldus heeft radio-Cairo bekendgemaakt. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Bitar, heeft gezegd, dat de diploma tieke vertegenwoordigers twee maanden de tijd zullen krijgen om hun zaken af te wikkelen. Hy stelde voor, dat landen met diplomatieke vertegenwoordigingen in Sy rië consulaten in Damascus vestigen. (AFP) Egypte en Syrië zullen na za terdag in alle internationale organisaties één vertegenwoordiging hebben, namelijk die van de „Verenigde Arabische repu bliek". Dit besluit is genomen na bespre kingen tussen het Egyptische en hel Sy rische ministerie van Buitenlandse Zaken. BEIROET (Reuter) Libanon is van plan buiten de Verenigde Arabische Re publiek van Egypte en Syrië en de fede rale unie van Irak en Jordanië te blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Libanese ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. Libanon zal beide nieuwe staten erken nen en een broederlijke houding tegenover beide aannemen, aldus de woordvoerder. Incident Twee Syrische straaljagers hebben zon dag een Libanees lijnvliegtuig gedwongen op het vliegveld van Damascus te landen. Het toestel was op weg van Beiroet naar Jeruzalem. De Amerikaanse piloot ont kende over verboden militair gebied ge vlogen te hebben. Na een oponthoud van zes uur in Damascus mocht het vliegtuig zijn reis vervolgen. Cr'tiek CAIRO (UP) In de Egyptische pers is felle critiek geleverd op de proclamatie van de Arabische federatie door Jordanië en Irak. Uit Jeruzalem is namelijk bericht dat Israel erin heeft toegestemd zich niet tegen de federatie te keren, omdat de Verenigde Staten de Israëlische regering garanties zouden hebben gegeven dat geen Iraakse troepen aan de grens met Israel zullen worden gelegerd. Egyptische bladen schrijven dat „de unie tussen Bagdad en Amman met goedkeuring van Tel Aviv is gesloten". LONDEN (AFP) Noeri El Said, de Iraakse oud-premier die vrijdag voor een particulier bezoek van een week in Lon den was aangekomen, is onverwacht per vliegtuig in Bagdad teruggekeerd. de niet minder kleurige Oranjezon. Eigen aardig is, dat de zeer oude enkele vroege tulp Generaal de Wet in dit gezelschap van nieuwigheden wat kleur en zelfs grootte betreft, uitstekend mee kan komen. E re-naam De Westfriezen geven hun bollen graag de ere-naam kleibol en heus niet ten on rechte. Want vooral de glanzend rode tul pen zijn daar prachtig. Wij noemen de uit stekende rode, witgerande Lustige Witwe en de rode, geel-gerande Roland. Dezelfde kleur als Roland hebben ook de Queen of Sheba en Aladdin. Aan de mooie kleur paren zij de sierlijke vorm van de lelie- bloemige. tulp. Dit soort tulpen is trouwens op de kïei zeer goed van vorm en kleur. Niet alles op deze expositie is geluk kig, zouden wij bijna zeggen even best. Want de zwavelgele Sulphur Glory, en de vaag gekleurde wit met lila-gespikkelde Magiër laten zich wel broeien, maar zijn toch uitgesproken tuintulpen. Hetzelfde geldt voor Philemon, een gele leliebloemige. Bij de Coplands zagen we een nieuwigheid, een naar het rose neigende Queen of Cop land. De oude bekenden in dit genre zijn ook in prima conditie aanwezig. Een kweker heeft zich toegelegd op het verkrijgen- van goede dubbele vroege tul pen. Deze zijn het zorgenkind van de bloembollencultuur, maar als ze zo ge kweekt worden als de Murillo Record, Hawai en Van der Hoef die hier worden getoond, dan verdienen zij ruime belang stelling. De trekpleister bij de tulpen vormt de pergola in het midden van de tentoon stelling. De arrangeur, de heer F. Wouden berg, heeft het aangedurfd de rose Queen of Bartigons te combineren met het paars van de Bougainvillea's. Hyacinten en narcissen worden niet veel in „De Noord" gekweekt. Er zijn er dus ook niet veel te zien. Van de geëxposeerde is de kwaliteit ook prima. Het bijgoed is eveneens sterk vertegenwoordigd, waarvan genoemd kunnen worden: de krokussen, scilla's, muscaris en irisjes. De Duitse ambassadeur, dr. Hans Müh- lenfeld, heeft de tentoonstelling dinsdag middag geopend. In zijn in het Nederlands uitgesproken rede zèi hij ondermeer, dat de Duitse land- en tuinbouw bereid is op eer lijke "wijze met andere landen te concur reren. Met zijn openhartige opmerkingen over economische, politieke en culturele samenwerking oogstte hij een langdurig applaus. Na de opening maakten de geno digden een rondgang over de tentoonstel ling. Behalve de bloemen zijn in de grote veilinghallen koeien te kijk gezet, pronken de middenstanders met hun waren en zijn de nieuwste snufjes op het gebied van de mechanisatie te bewonderen. (Van onze correspondent in Londen) Britten, met hun grote liefde voor de oorlogsvloot, zyn diep geschokt door de aankondiging dat binnen twee of drie jaar een aantal oorlogshavens, marinedepots en -werven, waaronder Chatham, dat ook voor de Britten beroemd is sinds Michiel Adriaanszoon de Ruyter driehonderd jaar geleden de Medway opvoer, zullen worden gesloten. Chatham's haveninrichtingen blyven bestaan, doch de marine-kazernes worden mettertyd gesloten. Andere mari ne-stations, die zullen verdwynen, zijn Sheerness, Portland en Greenock. Ook een aantal marine luchtvaart-etablissementen worden afgeschaft. Overzee wordt de werf te Hongkong, de basis op Ceylon en het marine-commando Oost-Indië in de Indi sche Oceaan afgeschaft. Portland blijft een marine-basis voor wetenschappelijk onderzoek naar onder waterwapens. Singapore en Gibraltar blij ven als marinehavens gehandhaafd. Over de toekomst van de marinewerf op Malta zal later worden beslist. Het plan tot slui ting van deze werf heeft tot politieke moeilijkheden geleid. Stroomlijning Deze drastische maatregelen zijn het ge volg van de nieuwe, op de waterstofbom steunende strategie. De toekomstige taak van de Britse marine zal voornamelijk zijn strijd tegen de vijandelijke onderzee boten en het afvuren van geleide projec tielen, eventueel van onder water. Alle inspanning wordt hierop gericht en de eens zo machtige en alle soorten schepen en wapens omvattende Britse marine zal belangrijk worden ingekrompen. Deze stroomlijning dient juist om de slagvaar digheid van de toekomstige veel kleinere zeegaande vloot te handhaven door meer marinepersoneel naar zee te brengen. Groot-Brittannië reorganiseert zijn defen sie zodanig, dat deze niet boven de econo mische draagkracht zal uitgaan, maar zonder de algemene gevechtswaarde te verzwakken. De moderne oorlogstechniek maakt dit mogelijk. Ondanks de inkrim ping zal Groot-Brittannië in het komende begrotingsjaar 235 miljoen gulden meer voor de marine uitgeven. De meest verre gaande ingreep bij de marine is de be perking van het aantal grote schepen in het NAVO-gebied tot twee vliegdeksche pen en twee kruisers. Overigens zal het vliegdekschip de ruggegraat vormen van de nieuwe Britse marine. Drie kruisers worden geschrapt. Traditie gebroken Behalve Chatham worden ook andere steden langs de Medway, die op de marine zijn aangewezen, getroffen. Het besluit dat met bloedend hart is genomen, is een breuk met een marine-traditie van meer dan vier eeuwen. Er heerst dan ook grote verslagenheid onder de bevolking van de marinehavens, vooral in Sheerness waar nagenoeg geen aanvullende industrie be staat en in het Schotse plaatsje Greenock, dat reeds onder de werkloosheid heeft te leiden. Meer dan 26.000 functies bij de marine worden overbodig, hetgeen een jaarlijkse besparing van ruim 150 miljoen gulden oplevert. De regering heeft beloofd alles te doen om de door de afschaffing van marine-commando's getroffenen te helpen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13