Prinsenbrug thans sluitend geheel Buslijn tussen Haarlem-Oost en Delftwijk goedgekeurd Warm in het Pauzetheater Haariemse ANMB is uitgegroeid tot sterkste plaatselijke vakbond SCHOOLMELK <=jBrieven aan de redactie 5 keizerin gjj MOEDER REMBRANDT „De Spoetnik in de school" Beslissing na twee maanden Wijziging in route lijn 4 ;lijn 5 verlengd Faillissementen Ken nemer Dierentehuis is 500 gulden toegezegd Garantie geldlening aan A. G. Bodaanstichting Produktiebeperking bij Van Gelder Zonen Negen maanden geëist tegen boekhouder Gedeeltelijk stopverbod op Bennebroekerlaan Burgerlijke Stand van Haarlem Kort nieuws UIT STAD EN STREEK „METAAL"BOND IN HET GOUD Poppen helpen kinderbijbel financieren Bijzondere expositie in A msterdam WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN ONS BLAD van gisteren hebben wij melding gemaakt van de tegenzin der Heemsteedse onderwijzers om door te gaan met de schoolmelkverstrekking en het daaruit voortvloeiende voornemen deze voorziening op korte termijn te staken. Als belangrijkste argument wordt daarbij de rompslomp genoemd, welke de uitde ling van de flesjes en de inning van het geld met zich brengt. Daartegenover staat, dat men in medi sche kringen vrijwel unaniem de school melkverstrekking van harte aanbeveelt. Nu hebben wij er al eens eerder op ge wezen, dat het ijbde melkverstrekking op school niet alleen en zelfs niet in de eer ste plaats gaat om de kwaliteiten van de ze voeding als zodanig, maar dat vooral het tijdstip van belang is waarop de melk wordt gebruikt. Juist de onderbreking van de betrekkelijk lange morgen tussen ont bijt en lunch is van grote waarde omdat de kinderen door de eiwitdosering in staat worden gesteld tot een extra activiteit en oplettendheid. Het is dus duidelijk, dat het argument, dat de ouders verantwoorde lijk zijn voor de voeding van hun kinde ren alleen al hierom niet opgaat. Even min gaat het hier om een maatregel ten dienste van bepaalde economisch-zwakke groepen: de schoolmelkverstrekking is voor kinderen uit alle milieus van even groot belang. Wanneer men tegenwerpt, dat hetzelfde resultaat bereikt kan worden door de kinderen een appel of een boter ham mee te geven, heeft men blijkbaar zijn eigen schooltijd vergeten. Onze ou ders althans troffen deze goede gaven na weken nogal eens in onze jaszakken in weinig frisse toestand aan, voox-zover zij niet aan de honden of de vogels werden opgevoerd. Uit gesprekken met anderen is ons gebleken, dat dit kwaad nog steeds de wereld niet uit is. Natuurlijk moet men oog hebben voor de moeiten welke de schoolmelkverstrek king voor de leerkrachten meebrengt. Toch weten wij van gevallen waar het ogenblik van de flessenuitdeling geen on derbreking van de orde betekent, maar daar een geheel mee vormt. Dat hangt namelijk ook af van de instelling van de betrokken onderwijzer. Bovendien kan men in onderwijskringen nogal eens en terecht horen verkondigen, dat de school niet alleen een opvoedende en didactische maar ook een sociale taak heeft. De school- melkvoorziening is daarvan een even lo gisch gevolg als het bezoek van de school arts. Wij zouden de Heemsteedse oudercom missie willen aansporen zich krachtig te gen het voornemen van de schoolhoofden te verzetten in het besef, dat de school melkverstrekking, hoewel niet bijster spec taculair, toch een verkregen recht van grote waarde vertegenwoordigt. ADVERTENTIE Plaatskaarten reeds 2 dagen vooruit verkrijg baar aan de kassa van 10—6 uur. Telefonisch uitsluitend voor dezelfde dag. Jaap Btiijs jr. voor Volksonderwijs Dinsdagavond hield de heer Jaap Buys jr. op een jaarvergadering van Volkson derwijs, afdeling Haarlem, een lezing over het onderwerp: „De Spoetnik in de school". Het was een boeiende lezing, die in de eerste plaats een duidelijk inzicht gaf in het doel, dat een school zich over het al gemeen stelt en wat ervan dat doel is te recht gekomen. De oude stellingen, waar op de opvoeding van de leerlingen berust, luiden: „Opvoeding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden" en „Het aan leren van gepaste en nuttige kundighe den". Bij deze secondaire leerstelling is natuurlijk in de loop van de jaren veel bijgekomen. Het vroegere gezegde „Ken nis is deugd" is zo langzamerhand ver anderd in „Kennis is noodzaak, bittere noodzaak". De primaire stelling is het belangrijkste in de opvoeding van het kind, hoewel het moeilijk is om precies vast te stellen, wat de maatschappelijke deugden zijn. Als gehoorzaamheid een maatschappelijke deugd is, waar ligt dan de grens tussen overreden en dwingen tot gehoorzaamheid? Als grootste taak heeft de school de kin deren gereed te maken voor het leven. Velen maken echter de grote fout de leer lingen altijd dié mensen als voorbeeld te stellen, die in de maatschappij succes had den en geslaagd zijn. Men praat niet graag over de mensen, die in hun leven gefaald hebben. Altijd wordt de kinderen roem, succes en rijkdom voorgehouden. Vooral in Rusland en Amerika klampt men zich vast aan het slagen en daarom is men, aldus de heer Buys, in Amerika „gebroken" als er „zo'n balletje" naar beneden stort en er verschijnen direct in allerlei tijdschriften en dagbladen artike len, waarin men beweert, dat er meer, natuurkunde, scheikunde en wiskunde moet worden gedoceerd en dat er meer universiteiten moeten komen, meer labo ratoria. Het onderwijs wil men, aldus spreker, plotseling gaan uitbreiden. Niet terwille van het kind, maar meer in het belang van een Spoetnik. De belangrijkste taak die een leerkracht volgens de heer Buys, heeft is de persoon lijkheid, die het kind gedurende zijn schooltijd ontwikkelt, te waarderen en proberen te handhaven. Na deze interessante lezing dankte de voorzitter van Volksonderwijs, de heer D. Verkijk, de spreker hartelijk voor zijn le zing. Hierna ging men over tot de be stuursverkiezing. Aangezien de periodiek aftredende mevrouw A. Bom-Hemmers, de heren drs. W. Hazevoet en ir. A. Stoffels zich echter weer herkiesbaar hadden ge steld en er geen andere kandidaten wa ren, bleef de samenstelling van het be stuur hetzelfde. Op het moment, dat deze foto -ge maakt. werd, was de Prinsenbrug over het Spaarne in Haarlem nog niet compleet. De hier nog leeghangende touwen van de drijvende bok op de voorgrond torsten gistermiddag het aanvullende gedeelte naar zijn uit eindelijke bestemming, tussen de twee stenen hoofden. En onder het goed keurend oog van burgemeester en wethouders zakte de andere helft van het in totaal 65 ton wegende brugdek op zijn plaats. Volgens het werkschema hoopt men de brug over twee maanden voltooid te hebben. De oostelijke ver bindingen met de brug blijven voor alsnog in trieste tegenstelling staan met de aanvoerweg van de westelijke Spaarne-oever. Het primaire doel - verbinding met het industrieterrein - is bereikt, zij het dat de weg daarheen ook nog zeer onbevredigend is, ?naar van behoorlijke verbindingen naar de Amsterdamse Poort in zuidelijke en naar de Amsterdamse Vaart in ooste lijke richting (i?ia een viaduct onder de spoorbaan) zal voorlopig nog geen sprake zijn. Met name de laatstge noemde verbinding kan volgens inge wijden nog wel jaren op zich laten wachten. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem in hun gisteren gehouden vergadering aan de N.Z.H. toestemming verleend een nieuwe buslijn te openen tus sen de componistenbuurt in Haarlem-oost en de Jan Prinslaan in Delftwijk met ge lijktijdige wijziging van een gedeelte van het traject van lijn 4 door het noordwes telijke deel van de stad. De omstreden halte bij de Melkbrug is ook toegestaan. Tevens mag lijn 5 worden doorgetrokken naar de Prins Bernhardlaan, terwijl een paar stopplaatsen van de interlokale dienst Zandvoort-Amsterdam in Haarlem- oost kunnen vervallen. De nieuwe lijn 2, waaraan door ge meentelijke autoriteiten twee maanden is gedokterd, zal over twee of drie weken worden geopend. De route van de nieuwe lijn 2 luidt als volgt: Willem Pijperstraat, Diepenbrock- straat, Dirk Schaferstraat, Zomervaart, Gouwweteringkade, Godfried van Bouil lonstraat, Zijlstraat, Byzantiumstraat, Schalkwijkerweg, Rustenburgerlaan, Kleine Houtweg, Kampervest (beide rich tingen) Turfmarkt, Spaarne, Dam straat, Klokhuisplein, Riviervismarkt, Jansstraat en -weg (terug: Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat en Grote Markt), Stationsplein, Kruiswegviaduct (terug: Kennemerplein en Janswegvia- duct), Staten Bolwerk, Vcrspronckweg, Santpoorterstraat en -plein, Molijnstraat, Jan Haringstraat, Stuyvésantplein, Alte- nastraat, Plataanstraat, Meteorenstraat, Steenbokstraat, Orionweg, Delftlaan, Ar thur van Schendelkade, Generaal Spoor- laan en Jan Prinslaan. Terug wlrdt in Delftwijk via de P.C. Boutensstraat naai de Arthur van Schendelkade gereden en in oost van de Schaferstraat via de Dunkier- straat naar de Willem Pijperstraat. Zoals wij reeds hebben gemeld maakt de instelling van deze buslijn een route wijziging van lijn 4 mogelijk, waardoor- het noordwestelijk deel van dc stad beter bediend kan worden. Lijn 4 rijdt voortaan van het Staten Bolwerk via de Schotersin gel, de Van Ostadestraat, dc Velserstraat, de Marnixstraat, de Mercuriusstraat, de Orionweg, het Planetenplein naar de Pla- netenlaan (Sinnevelt). De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: A. J. M. Everaardt, vrachtrijder, Sper werstraat 27 te Badhoevedorp; rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart en cu rator: mr. J. Jansonius, advocaat en pro cureur te Haarlem, Parklaan 5. H. van Dijk, expediteur, Sloterweg 872 te Hoofddorp-, rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem, Kenau park 24. Opgeheven werden wegens gebrek aan actief de faillissementen van: A. Jansen, houthandelaar, Hoofdweg 998 te Nieuw-Vennep; curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Kenaupark 24, uitgesproken bij vonnis van 21 januari 1958; L. P. M. Becrenhout, schilder. Alb Thijmstraat 18 te Haarlem; curator: mr. A. R. van Ylzinga Veenstra, advocaat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rood. uitgesproken bij vonnis van 29 oktober 1957. Beëindigd werden wegens het verbin dend worden van de uitdelingslijsten de faillissementen: J. Moerkerk, kapper, 2e Vooruitgang straat 15 te Haarlem en zaak gedx-even hebbende te Haarlem aan de Nagtzaam- straat 1 onder de naam „Maison Yvonne". Curator: mr. K. H. C. Arts, advocaat en procureur te Amsterdam, uitgesproken bij vonnis dezer rechtbank 14 september 1954; W. van der Laan, kx-uideniersbediende, Vennepex-weg 485 te Nieuw-Vennep. Cura tor: mr. K. H. C. Arts, advocaat en procu- reur te Amstex-dam; uitgesproken bij von nis der rechtbank 3 augustus 1954. Lijn 5 rijdt van het Van Zeggelenplein via de Van Zeggelenstraat, de A.C. Kru- semanstraat en de Schaepmanstx-aat naar de Prins Bernhardlaan. Vandaar wordt via de Van Zeggelenstraat tex-uggex-eden. De nieuwe lijn 2 krijgt in vrijwel alle genoemde straten stopplaatsen. Van het Spaarne (halte Melkbrug) wordt echter doox-gereden tot de Jansstraat (bestaande halte bij de Ridderstraat voor de lijnen 1, 5 en 6). Tn de Jan Haringstraat komen twee stopplaatsen, de halte op de Orion weg bevindt zich halverwege de Meteo- x-enstraat en de Delftlaan. Voor lijn 4 ko men er twee stopplaatsen in de Max-nix- straat en in de Velserstraat. Daarentegen worden de stopplaatsen van de lijn Zandvoox-t-Amsterdam bij de Van Looystraat en aan de Schalkwijker weg geschrapt. Op de nieuwe buslijn 2 zal de gehele dag een tien minutendienst door zeven bussen worden onderhouden. De rijtijd bedraagt dertig minuten. Voor bouw vogelhuis De stichting Vogelrampenfonds heeft de Stichting Kennemer Dierentehuis vijfhon- dei-d gulden toegezegd voor de bouw van een vogeltehuis, zodra een aanvang met deze bouw is gemaakt. Op donderdag 20 februari houden de wijkhoofden van de Stichting Kennemer Dierentehuis een bijeenkomst in gebouw „Cultura" te Haarlem waar de verdere propaganda en werkzaamheden zullen worden bespx-oken. De gemeentex-aad van Zandvoox-t heeft een geldlening, aan te gaan door A. G. Bo daanstichting in Den Haag voor de bouw van een pensiontehuis voor bejaarden in Bentveld, van 700.000 gulden gegaran- deex-d. Met de bouw van dit tehuis is inmiddels begonnen, maar het genoemde bedrag blijkt niet voldoende te zijn. Voor een nieu we geldlening van 200.000 gulden heeft het bestuur van de stichting thans opnieuw ge meentelijke garantie aangevx-aagd. Burgemeester en wethouders zijn van ooi-deel, dat hieraan zonder bezwaar kan wox-den voldaan en adviseren de raad deze garantie te verlenen. De papierfabriek Van Gelder Zonen te Velsen heeft besloten nu en dan gedurende de weekeinden de produktie stop te zetten. De huidige voorraadpositic en de stand van de orders heeft tot dit besluit genoopt. Iedere week zal worden overwogen, of de order- en voorx-aadpositie aanleiding geeft om 's zaterdags niet te werken. Een 45-jarige boekhouder uit Heemste de had in juni 1957 van een Rotterdam mer een voorschot van f 250.- opgenomen onder het voorwendsel dat hij schade moest betalen als gevolg van een aanrij ding die hij in Rottei-dam had veroorzaakt. Achteraf bleek hij een leugenachtig ver haal te hebben opgedist en hij werd we gens oplichting vervolgd. Dinsdagochtend stond de Heemstede- naar voor de Rotterdamse rechtbank te recht. Uit zijn verhoor bleek dat hij nog twee soortgelijke oplichtingen in Rotter dam had gepleegd bij relaties van zijn va der die een werf heeft in de buurt van Haarlem. De ene oplichting betrof een be- dx-ag van 800,- de andere betrof iemand die bij de leiding van de werf betrokken was geweest en die hij 1000,- afhandig had gemaakt. Al het aldus verkregen geld had de Heemstedenaar ten eigen bate ge bruikt. „U hebt een leven lang van schulden maken achter de rug", zei de president mr. Ch. J. Enschedé tot de verdachte, er aan toevoegende dat de vader van de Heemstedenaar tienduizenden guldens had betaald om zijn zoon er telkens weer bo venop te brengen. De officier van Justitie verweet de ver dachte dat hij het door oplichting verkre gen geld in café's had verteerd en vorder de ter zake van oplichting negen maanden gevangenisstx-af met aftrek, waarvan drie maanden voox-waai-delijk met drie jaar proeftijd. De raadsman, mr. H. Vies, deelde in zijn pleidooi mede dat zijn cliënt inmiddels on der curatele is gesteld. Pleiter drong aan op een straf gelijk aan de voorlopige hechtenis gecombineerd met een voox-waax-delijke straf en verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachte. Dit verzoek werd afgewezen en de uitspraak werd bepaald op 4 maart. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het zou moeilijk zijn om schrijvend over de verrichtingen van dinsdagmiddag in het Pauzetheater (Rembrandtbioscoop) persoonlijk te worden. Het Kennemer Kwintet, dat daar optrad, is een kwintet als vele kwin-, kwar-, sex-, septetten en nog anders gevormde groepjes jonge- en ouwelui, die op vele plaatsen in ons land en in vele plaatsen ei-buiten voor het ple zier of om den brode op instrumenten de melodieën naspelen, die anderen van anderen al vaak hebben nagespeeld, maar dat als groepjes afzonderlijk, wex-kend op een podium boven een zaal met publiek, lang, heel lang kunnen volhouden zonder iets in de gaten te hebben het licht van de schijnwerpers verblindt zo sterk, dat de wereld buiten de lichtkring contouren verliest. Het publiek in de zaal zit daar te zitten en het is voor de musici nauwe lijks te zien. Dat geeft niets. Het is wel te horen. Steeds als er een nummertje klaar is, klatert het handgeklap naar bo ven en dat xrxoedigt aan. De nummertjes worden vanzelf uitvoeringen en tenslotte wordt daar op het toneel dé muziek gebo ren. Dan gaat ineens het licht op. Einde van het eerste optreden. Het kwintet staat op en komt naar voren om zich bewust van zijn waarde het hoofd te buigen voor een samenvattende ovatie. Maar als het in de zaal weer overal even licht is, blijkt dat het kwintet heeft zitten dromen. Er ge beurt niets. Vei'spreid hier en daar valt wel een klap, het lijkt nog even het aller- eei-ste begin van applaus, maar dan wordt het stil. Snel wordt het doek gelaten, te snel. De jongen die net de bas heeft ge slagen raakt er tussen. Hij werkt zich on handig uit het zware fluweel, dan sluit het doek en maakt een eind aan een fractie van een ogenblik waarin het in het thea ter een stuk wai-mer is geworden. War mer? Het publiek zit nog even rustig ach ter in de stoelen als bij het begin. Het kijkt onverschillig om zich heen en wacht op z'n gemak het volgende nummer af. Vermoedelijk hebben wij even zitten dro men. De humor keerde terug bij de aankon diging van het tweede px-ogrammaonder- deel: Ben van Dijk „de grootste ontdek king van deze week" met pianovirtuosi teiten. Het woord zegt het al, zou Wim Kan hebben gezegd. Maar waar praten wij eigenlijk over? Men vermaakt zich immers? J. V. In verband met de geringe breedte van de Bennebroekeidaan en het drukke ver keer op deze weg, hebben B. en W. van Bcnnebroek, op advies van de rijkspolitie, besloten een stopverbod vast te stellen voor de noordelijke helft van deze laan. De winkeliers, die hier hun zaken heb ben, zullen hun auto's op deze helft niet meer mogen plaatsen. ONDERTROUWD: 18 febr.,C. J. A. We ber en A. M. Janssen; H. A. Spanhak en A. J. Aberson. GEHUWD: 18 febr., J. B. M. Paanakker en A. J. Slingerlandt; C. J. de Wit en L. H. M. van der Veer; J. J. Stolker en G. Klein Schiphorst; H. R. Boer en W. C. F. Venema; W. Breuker en Th. M. van Zijp; H. C. Alberts en C. J. Bergman. BEVALLEN van een Zoon: 14 febr., C. F. Smit-Weijers; 17 febr., M. Kruit- bosch-Boersma; E. Hoeke-Kroes; C. H. Spaans-Steketee; 18 febr., J. A. Hoogduin- Wempe. BEVALLEN van een Dochter: 17 febr., M. H. Spits-Gummels; M. P. de Haan-Te Welscher; C. W. Dubbe-Dijt; E. Weber-Schaap; 18 febr., A. J. Gruijters- Van Vark; R. L. van Slooten-Bulters. OVERLEDEN: 14 febr., M. G. de Vries, 23 m., Gasthuisvest; 15 febr., A. Verton- Fokker, 71 j., Dr. Leijdsstraat; 16 febr., .J. A. Rupprecht, 78 jr., Pietcr Maritzstraat; J. R. Meeuwenoord, 39 j., Ipenrodestraat; W. Chr. Bruggink, 78 j., Frederikspark; M. Stroo Cloeck, 59 j., Westerhoutpark; T. Meijer-Carbaat, 76 j.. Kleverparkweg; 17 febr., Sj. Bos-Boonstra, 69 j., Molijn straat; G. van der Weiden-Van Dijk, 84 j., Saenredamsti-aat. Venray 20.000. Met sirenegeloei en klokgelui is gisteren de geboorte van Ven- ray's 20.000-ste inwoner bekend gemaakt. De 20.000ste is Lambertus Johannes Maria Daniels, zoon van het echtpaar Daniels- Rongen. De burgemeester van Venx-ay liet beschuit met muisjes ronddelen. Lambert kreeg drie spaarbankboekjes en verschei dene geschenken van de Venray'se mid denstand. Belastingontduiking. Voor de recht bank te Arnhem stonden vijf kleei-makei'S teix;cht, verdacht van ontduiking van be lasting. De officier van Justitie eiste geld boeten van 2400.4000.6000.en 8000.tegen hen. Toen de ontduiking bij één kleermaker was ontdekt, gingen de belastingambtenai'en ook bij een aantal collega's conti'oleren. Het gevolg was, dat nog vier tegen de lamp liepen. J. Verloop overleden. Te Capelle aan de IJsel is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer J. Verloop, die van 1 mei 1919 tot 1 september 1947 burgemeester van deze gemeente is geweest. Daarvóór was hij seci-etaris van Westdongeradeel. Vuilverbranding. De Haagse gemeen teraad heeft in beginsel besloten tot de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie. De kosten worden geraamd op ruim 22 miljoen. Nieuws in het kort Avondkleding. De Haagse actrice Fie Carelsen, die in deze weken met de Haag se Comedie door het land reist en met de rol van grootmoeder in „Toontje heeft een paard getekend" van Lesley Storm af scheid neemt van haar carrière bij het toneel, zal zoals wij eerder hebben be richt zaterdag 22 februari voor het toneelminnende publiek in Haarlem en omgeving het laatste te zien zijn in de Haarlemse Stadsschouwbux-g. Bij deze af- scheidsvoorstelling wordt avondkleding niet verplicht, maar wel op prijs gesteld. Interscholaire show. De volgende modeshows van meisjesleerlingen die aan de Interscholaire deelnemen in Huis van Looy worden gehouden op dinsdagavond 25 februari (van acht tot negen uur) en op maandagavond 3 maart tussen acht en negen. En niet op donderdagavond 27 fe bruari zoals eerder gemeld was. Geen spreekuur. De heer D. J. A. Ge luk, wethouder van Onderwijs van Haar lem, zal deze week geen spreekuur houden. Het Rode Kruis. Wijkgemeente III van de Hervormde Gemeente Schoten heeft op morgenavond een bijeenkomst geoi-ga- niseerd, waarin de arts W. C. Kors, be drijfsarts G.G.D., zal spreken over het ont staan en het werk van het Rode Kruis en voorts enige films zal vertonen. De avond wordt gehouden in de Kleuterschool aan de Colensostraat en is vrij toegankelijk. Felison. Van 22 februari tot 10 maart zal bij „Felison" aan de Heidestraat in IJmuiden een expositie van tekeningen van Arie Schouten kunnen worden bezichtigd. Ontspanning. In het Marnixlyceum aan de Planetenlaan 5 te Haarlem-Noord wordt door de diaconie van de Hervormde Gemeente Spaarndam (Wijk Haarlem- Noord) ,en ontspanningsavond aangeboden aan de ouderen uit deze gemeente. De bij eenkomst wordt vrijdagavond om acht uur gehouden en de cabaretgroep van leer lingen van de Da Costa Kweekschool te Bloemendaal zal eraan meewerken. (Verkort weergegeven) Bouwvakionen. Bouwvakwerkgever, uw gegevens omtrent het loon kloppen niet, het netto loon C.A.O. bedraagt niet 70 ongeveer, doch voor gehuwden zonder kin deren 63,50 per week, is de betrokkene lid van een vakorganisatie dan gaat er nog eens 1,30 af; 96 cent gereedschaps- geld is te laag voor goed onderhouden ge- x-eedschap. Dus de man verdient ongeveer 60 in een hard, rauw vak. Als er geen werk meer is, gaat hij met één dag opzeg gen er uit, de slechtste het eerst, en de beste het laatste, en als deze laatste het ongeluk heeft in deze maanden januari, februari te zijn ontslagen, dan is er vrij wel geen kans meer op nieuw werk, Alles wat onderhanden is nadert in Haarlem vrijwel het einde. BOUWVAKWERKNEMER Dezer dagen viert de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bedryfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elec- tro-technische industrie haar gouden jubi leum. De afdeling werd in augustus 1906 opgericht, welk feit samenviel met de op richting van het N.V.V. Eigenlijk is dc afdeling dus ouder dan een halve eeuw; de viering van bet jubileum werd echter door omstandigheden uitgesteld. De bedrjjfs- bond heette toen nog de Algemene Metaal- bewerkersbond en als A.N.M.B. is zij in de afgelopen vijftig jaren in het bedrijfsleven een begrip geworden. Hoe sterk de groei van de afdeling Haar lem van de A.N.M.B. is geweest, blijkt wel uit de cijfers van het aantal leden, dat zich in de loop der jaren bij deze vak organisatie aansloot. De bakermat van de afdeling stond in de Frans Halsstraat. Gestart werd met vijftien leden en op het ogenblik is de A.N.M.B. met 1743 leden verreweg de stex-kste vakorganisatie in Haarlem en om streken. Het bondskantoor in de Frans Halsstraat bleek spoedig veel te klein om aan de eisen te voldoen, die de als kool groeiende afdeling aan inrichting en ac commodatie stelde. Het duurde echter tot na de laatste wereldoorlog vooraleer het afdelingskantoor een plaats kreeg in het N.V.V.-gebouw aan de Kruisweg te Haar lem. Talloze adviezen Men moet over de werkzaamheden die daar worden verricht zeker niet licht denken. De huidige secretaris-penning meester van het afdelingsbestuur, de heer A. Faas, wordt dagelijks geconfi-onteerd met vraagstukken en informaties die een uitgebreid terrein beslaan. Daarbij beper ken de om advies verzoekenden zich niet tot onderwerpen, die tot het gewone gebied van vakorganisatie behoren zoals ontslag kwesties, loongeschillen, kwesties over vakantie- en pensioenrechten en dergelijke. De tegenwoordige vakbondsbestuui'der moet eigenlijk van alle markten thuis zijn, hij moet dus een soort algemene vraagbaak zijn, die de aangesloten leden zoveel moge lijk „service" moet verlenen. Daarnaast moeten tal van besprekingen met werk gevers worden gevoerd, huisbezoeken worden afgelegd en bijeenkomsten belegd om het contact met de leden zo levendig mogelijk te houden. Van hoeveel belang een sterke vakorga nisatie voor de werknemer kan zijn, is ge bleken bij een staking die jaren geleden onder de loodgieters over een loongeschil uitbrak. De loodgieters hadden zich toen nog in een eigen vakbond verenigd, maar deze had zo weinig in de „melk te brok kelen" dat men ijlings besloot en bloc tot de A.N.M.B. toe te treden. Sindsdien zijn er met de loodgieters igeen moeilijkheden meer geweest. Omvangryk werkterrein Het werkterrein van de Haarlemse af deling van de A.N.M.B. omvat behalve de stad Haarlem, Heemstede en Bloemendaal terwijl ook in Hillegom verscheidene tien tallen leden wonen. Het aantal leden in Spaarndam heeft zich zo uitgebreid, dat het noodzakelijk is gebleken in deze noor delijke uithoek van de stad een aparte afdeling te vestigen, hetgeen op 21 februari een feit zal worden. Uiteraard zal het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse afdeling van de A.N.M.B. niet onopgemerkt voorbij gaan. Ter ge legenheid van het jubileum zal het af delingsbestuur op zaterdag 1 maart, des middags van drie tot vijf uur in de tuin- zaal van het gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem een receptie houden. Des avonds is er, eveneens in de gemeentelijke concertzaal, een feestavond, waarvoor een aantrekkelijk programma is samengesteld. Op deze feestelijke bijeenkomst zal tevens de huldiging plaats vinden van een viertal personen vanwege het feit dat zij vijftig jaar en langer lid zijn van de A.N.M.B. (Van een onzer redacteuren) In de lunchroom van De Bijenkorf in Amsterdam wordt maandagmiddag een expositie geopend van tweehonderd pop pen, in (met de hand vervaardigde) kleder- drachten uit alle delen van ons land. Het initiatief tot deze expositie is uitgegaan van de Vereniging ter Verspreiding van de Heilige Schrift in Amsterdam, de pop pen en hun kostuums zijn geschonken door een aantal grote Nederlandse bedrijven, die daartoe ruim ƒ25.000 bijeengebracht hebben. De collectie omvat alle nog be staande, maar ook vele in vergetelheid ge raakte Nederlandse streekdrachten en is, naar het oordeel van de directeur van het Openluchtmuseum in Arnhem, de meest- volledige verzameling, die ooit op dit ge bied is aangelegd. Ook het Koninklijk Huis heeft uit eigen bezit een aantal kle derdrachtpoppen voor deze tentoonstel ling in bruikleen beschikbaar gesteld; de overige zijn, onder toezicht van deskun digen, door boerenvrouwen uit alle delen des lands vervaardigd. Na de expositie in Amsterdam, die eigenlijk bedoeld is als een publieke opiniepeiling, zal de gehele collectie in de zomer van dit jaar een tournee maken door de Verenigde Staten, waar men grote belangstelling voor deze „Hollandse poppenshow" verwacht. Van de bezoekers zal aldaar een klein entreegeld geheven worden, uit de op brengst waarvan men de uitgave van een nieuwe kinder- en kleuterbijbel (in inter kerkelijk overleg) hoopt te financieren. De rijdende tentoonstelling zal vele Ameri kaanse steden bezoeken. De gehele tour nee duurt een halfjaar. Zij staat onder lei ding van de directeur van de Vereniging ter Verspreiding van de Heilige Schrift, de heer F. F. C. Heule te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9