Vleesbonnenstrop van f 10.000 leidde tot vele verduisteringen Bisschop legt zondag eerste steen van nieuwe kerk in Oud-Schoten <°jBrieven aan de redactie. Een jaar geëist tegen vertegenwoordiger 7 „Voor het zorgenkind" telt al bijna honderd leden Otto Sterman komt op 27 februari naar Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing over Suriname voor „Oost en West" Koninklijke onderscheiding voor „Crescendo'Mid J ubileum voor stelling van VZOD Twee V.V.D.-ers keren niet terug in Heemsteedse raad Vraaggesprek over missie tentoonstelling in Haarlem Monteur stal gereedschap en een bromfiets HAARLEMSE RECHTBANK Studieclub opgericht voor verzekeringsbedrijf „Kennemer assurantieclub Arbeider onder drie ton ijzer verpletterd Feestavond van „De Unie" in Concertgebouw Zendingspionier Bromley spreekt in Haarlem Afscheid van sanatorium „Brederodeduin" Opdrachten voor 562 woningwetwoningen UIT STAD EN STREEK Filmavond in de Hartenlustschool Bezwaren tegen speel terrein te Aerdenhout Forumavond van BOSK op 24 februari Nieuwe senator VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het terrein omsloten door de Tessel- schadestraat, Reviusstraat, Geusevesper- straat en Tesselschadestraat in Oud-Scho ten, waar de nieuwe kerk van de rooms-ka- tholieke parochie van de H. H. Petrus en Paulus gaat verrijzen, zullen dit weekein de enige plechtigheden plaatshebben. Zaterdag om vier uur zal op de plek, waar in de toekomst het altaar zal komen, een kruis worden opgericht. Dit kruis zal daar blijven staan totdat aan de bouw van het altaar wordt begonnen. Zondagmiddag half vier zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de eer ste steen leggen waarna hij in de noodkerk een pontificaal lof zal opdragen. De nieuwe Petrus en Pauluskerk is ont worpen door het Rotterdamse architecten bureau van ir. Harry Nefkens. Zoals de hierbij afgedrukte foto van de maquette der kerk laat zien is het voor Nederlandse begrippen omtrent kerkbouw een even op vallend als aantrekkelijk project. De kerk zelf wordt zesenveertig meter lang en vierentwintig meter bi-eed. Het middenschip zal twaalf meter hoog worden en de zijbeuken negen meter. Los van het hoofdgebouw zal een klokkestoel worden opgetrokken van negentien meter hoog waarin drie klokken zullen komen te hangen. Tegen de kerk aan worden de sa cristie en de pastorie gebouwd. In de pas torie krijgen de pastoor en drie kapelaans de beschikking over een eigen woon- en slaapkamer. De hoofdingang van de kerk komt in de Tesselschadestraat. Op de hoek van de Tesselschadestraat en de Muiderslotweg wordt een verhoogd voorplein aangelegd van vijfentwintig bij zestien meter met groenstroken bij de hoofdingang en bij de pastorie. Plaats voor duizend personen De kerk zal plaats bieden aan duizend personen en wordt door middel van een centrale verwarmingsinstallatie op tempe ratuur gehouden. Aan de buitenzijde van de gevel aan de kant van de Muiderslot weg zal een viertal biechtstoelen worden gebouwd. Deze krijgen aan de buitenkant een versiering van religieuze voorstellin gen in felgekleurd keramiek. De omlijsting van de hoofdingang bestaat uit gekleurd glasmozaïk. Door stalen ramen met ge kleurd glas in lood krijgt de kerkruimte overal hoog licht. Hoewel een eindoordeel slechts mogelijk zal zijn als de voltooide kerk in haar omge ving bezien kan worden, menen wij toch dat Haarlem met de nieuwe Petrus en Pau luskerk een representatief gebouw rijker zal worden, dat tevens een belangrijke plaats in de hedendaagse kerkbouw zal in nemen. De katholieke oudervereniging „Voor het zorgenkind" in Haarlem en omstreken zal volgende week donderdag in café-restau rant Brinkmann haar eerste vergadering houden. Op deze vergadering zullen het doel en streven van de vereniging worden uit eengezet. De directeur-geneesheer van „De Hartekamp" in Heemstede zal spreken over „Enige medische aspecten rondom het zorgenkind". Voorts zal de heer F. H. van Rooy, hoofd van de St. Jozefschool in Haarlem, het woord voeren over: „Het on derwijs aan geestelijk gestoorde kinderen". De oudervereniging is in Haarlem in no vember opgericht en telt thans reeds bijna honderd leden. Verwacht wordt, dat dit aantal zich nog aanmerkelijk zal uitbrei den. Uiteindelijk hoopt men een ledental van ongeveer driehonderd te bereiken. Ook uit de omgeving van Haarlem kunnen ouders zich bij de vereniging aansluiten. „Voor het zorgenkind" stelt zich ten doel de ouders van gehandicapte kinderen voorT lichting te geven en op andere wijze bij de moeilijke opvoeding van het gehandicapte kind te helpen. Vele ouders weten namelijk niet, tot wie zij zich moeten wenden, als zij met bepaalde moeilijkheden kampen. De vereniging wil de ouders vooral van advies dienen bij opvoedingsproblemen. De heer F H. van Rooy, hoofd van de St. Jozef- b.l.o.-school, zal hierbij zijn medewerking verlenen. Tevens wil men ondermeer be middeling verlenen bij plaatsing in inter naten, bij medische verzorging en onder- wijskeuze. Na verloop van tijd wil de vereniging ko men tot de aanstelling van een consulent, die de ouders ter advisering kan bezoeken. Getracht zal worden te bewerkstelligen, dat gehandicapte kinderen 's zomers in een speciale vakantiekolonie kunnen worden geplaatst, zodat de ouders eens enige tijd niet met de moeilijke opvoeding zijn belast. Gezien de ex-varingen in de enkele maan den, dat de vereniging thans werkzaam is, verwacht het bestuur van „Voor het zor genkind", dat zij belangrijk werk ten be hoeve van de ouders van lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen zal kun nen doen. Op uitnodiging van de Open-Deur-gx-oep van de wijkgemeente-west van de Ne derlands hei-vormde kerk te Heemstede, welke ook een gi-oot gedeelte van Haarlem zuid omvat, komt donderdagavond 27 fe bruari in het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haai-lem de Surinaamse voordrachtskunstenaar Otto Sterman, die door middel van proza en poëzie bijbel vertellingen, negersprookjes en legenden onder de titel „Ik ben een negei" een in- di-uk van zijn land wil geven. HAARLEM, 20 februari 1958 ONDERTROUWD: 20 febr.: N. van der Sluis en J. Geertsema. GEHUWD: 20 febr.: W. A. J. de Nobel en A. W. Koster. L. de Vries en A. M. Doop. BEVALLEN van een zoon: 19 febr.: G. Koning—Iskes. 20 febr.: E. F. Bellaart— Van Huizen. BEVALLEN van een dochter: 18 febr.: E. G. BuisFi-ank, 19 febr.: S. Leen— Suakhum, E. A. Kemper—'Wentink. OVERLEDEN: 18 febr.: P. Verwer—Bui ter, 90 j., Saenx-edamstraat. 19 febr.: C. de Vries_Schippers, 61 j., Perseusstraat. E. A. ScheepensWeers, 72 j., Delftlaan. Suriname, dat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staat door het bezoek van Prinses Beatrix, was woensdagavond in een der zalen van het Concertgebouw te Haarlem het onderwerp op een bijeenkomst van de afdeling Haar lem der Koninklijke Vereniging Oost en West, waar de heer L. A. Lauriers, voor malig lid der Staten van Suriname, over zijn vaderland vertelde. De heer Laui-iers kwam aan het wooi'd, nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer P. C. Woudsma, de spreker had ingeleid. Allereerst legde de heer Lauriers de geografische positie van Suriname en de eilanden in de West aan zijn gehoor uit, waarbij onder meer bleek, dat Prinses Beatrix een afstand van 1700 kilometer heeft moeten afleggen om van Willem stad naar Paramaribo te reizen. Surina me, dat vier maal zogroot is als Neder land heeft slechts ongeveer tweehonderd duizend bewoners. Nergens ter wereld vindt men zo'n kleine bevolking die zo heterogeen is als het volk van Suriname. De allereerste bewoners, de Indianen, le ven diep in het oei-woud en hebben als enige beschutting een hut, waaraan de wanden ontbreken en het dak van palm bladeren gesteund wordt door palen. De bosnegers, nakomelingen van de weggelo pen slaven van de plantages, komen iets meer met de beschaving in aani-aking, maar leven toch nog in hun eigen gemeen schap. Zij zijn de schippers van de binnen wateren en voor het binnenlandse vervoer en de houtbewerking onmisbaar. Hindoes, ovex-gebracht van Brits-Indië om de sla ven te vervangen, hebben zich vaak blij vend gevestigd, Javanen, door de Neder landse Handelmaatschappij naar Surina me gebracht, leven zoals zij het vroeger gewend wai-en in de dessa Chinezen, oor spronkelijk bestemd voor het zware werk op de plantages, hebben zich ook in Suri name, zoals overal ter wereld, in de klein handel gevestigd. Op elke kruising in Para maribo vindt men vier Chinese winkels, mei-kte spi-eker op. Al deze bevolkings- gi-oepen leven naast elkaar in goede har monie en vinden hun werk in de bauxiet- mijnen, bij de gouddelving in het oerwoud, bij de visvangst op de modderige vlakten voor de kust en in de handel. Nu Surina me bij de ondertekening van het statuut voor het Koninkrijk zelfstandig is gewor den, hebben al deze bevolkingsgi-oepen hun afvaardiging in de Staten van Suri name. Het zelfstandige deel van het Koninkrijk, Suriname, kan zich zelf heel goed regex-en. De financiële positie is zo danig, dat men zelfs overhoudt, hetgeen vi-oeger, volgens de spreker door de poli tiek van Den Haag, onmogelijk was. Jaar lijks moesten miljoenen guldens door Ne derland bijgepast worden, waai-door men in ons land Sui-iname als een blok aan het been was gaan voelen. Na de pauze werd een drietal films ver toond over Suriname. Op de jaai-vergadering van de Hai-mo- nie „Crescendo" die donderdagavond in gebouw „Zang en Vriendschap" te Haar lem gehouden werd heeft de wethouder D. J. A. Geluk de eremedaille in zilver ver- bonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. Kievit die 53 jaar lid van de harmonie is waarvan 40 jaar be- stuui-slid. Voorts werd de heer W. van der Pijl door de voorzitter van „Crescendo", de heer J. Lubberts benoemd tot lid van ver dienste voor het werk dat hij voor deze vereniging in de loop der jaren heeft ver zet en mepr in het bijzonder voor zijn acti viteiten in het harmonie-en fanfarewerk in Haarlem. Op vrijdag 7 maart heeft in de Stads schouwburg te Haarlem een jubileum voorstelling plaats ter gelegenheid van de 35-jarige toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel". Opgevoerd wordt „Het ze vende gebod" door Herman Heijermans. De V.V.D. in Heemstede heeft thans de kandidatenlijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen samengesteld. Lijst aanvoerder zal zijn de heer A. J. van Hou ten, wethouder van Financiën en Volksge zondheid. De huidige fractievoorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, mr. J. H. G. Zeelenberg, heeft wegens drukke werkzaamheden de wens te ken nen gegeven niet meer voor herverkiezing in aanmerking te komen. Hij maakt sinds 1946 deel uit van de gemeenteraad. Ook mevrouw J. van Nispen-Van Wely zal in september niet in de gemeenteraad terugkeren. Om gezondheidsredenen heeft zij hiertoe besloten. Ook zij is reeds van 1946.af lid van de gemeenteraad. Mevrouw Van Nispen-Van Wely heeft er wel in toe gestemd. dat haar naam op een niet-ver- kiesbare Dlaats wordt gezet. De kandidatenlijst van de V.V.D. ziet er als volgt uit: 1. A. J. van Houten; 2. J. C. Corver; 3. mevrouw E. M. A. Vriesendorp- De Clercq: 4. O. A. Brink; 5. M. D. Scheer; 6. mr. J. W. Rutgers; 7. H. D. Vooren; 8. G. M. Schuitemaker; 9. T. J. van Kesteren; 10. mevrouw M. J. Sijpkens-Van Weel; 11. L. J. Veen: 12. mevrouw J. van Nispen- Van Wely: 13. A. G. Degenaar; 14. mej. G. van Ti-ojen; 15. D. van Wijngaarden; 16. F. W. Kotte. Zaterdag 22 februax-i wijdt de K.R.O. van twee uur tot tien voor half drie een uitzending van het wekelijks „kompas" aan de missietentoonstelling die van 9 tot 18 mei in het concertgebouw te Haar lem gehouden wordt. Het programma zal het karakter ,7an een vraaggesprek heb ben waarbij pater J. F. van Croonenburg als gesprekleider zal optreden. Het ligt in de bedoeling dat leerlingen van het Lavi- geriecollege in Santpoort de gesprekken muzikaal zullen omlijsten met fragmenten uit de Katanganegermis. (Verkort weergegeven) Loket. Mijn moeder, een weduwe van 68 jaar, die zeer slecht ter been is, moet iedere 15e van de maand haar pensioen halen aan het hulppostkantoor in de Tem peliersstraat. Daar het op zo'n dag erg druk is, duurde het wel drie kwai'tier eer zij aan de beurt kwam. De loketbediende vertelde haar dat hij haar niet kon uit betalen, daar haar kaart voor enige ver anderingen naar de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam was gestuurd. Op haar vraag wanneer ze dan terug moest komen wist hij geen antwoord, dan dat ze de volgende week maar eens terug moest komen. Gelukkig zijn haar kinderen er nog, zodat ze er niet direct om verlegen hoeft te zitten, maar het had ook anders kunnen zijn. Is een weduwe die haar pensioen krijgt een nummer of krijgt zij een aal moes? J. B. BANKEN. Stralingsgevaar. Periodiek worden wij Nederlanders doorgelicht, de een meer, de ander minder; sommigen echter vrij vaak, b.v. bij twee- of driejaarlijkse opkomst voor militaire herhalingsoefeningen, bij keuringen alvorens als donor bloed af te staan, bij medisch ondex-zoek in verband met levensverzekering, pensioenfonds, sol licitaties, enz. Soms, zoals bij een bevolkingsonderzoek op het gebied van t.b.c. wordt nagegaan, wanneer de betrokkenen voor het laatst doorgelicht zijn, vaak echter is dat niet het geval. Zou het, in verband met het langzamer hand groeiende besef van het stralingsge vaar, geen aanbeveling verdienen, te komen tot een centrale registratie van de doorlichtingen per persoon, al dan niet ge paard met uitgifte van individuele „stam kaarten" op dit gebied? H. S. Een veertigjarige automonteur van de K.L.M. uit de Haai'lemmermeer moest zich vanmorgen voor de Haarlemse poli- tiex-echter, mr. J. P. Petersen verantwoor den wegens diefstal van gereedschappen en een bromfiets. Van 1947 af had de man geregeld gereed schappen weggenomen ter gezamenlijke waarde van 240 gulden. Bovendien had hij in december van het vorige jaar een bromfiets gestolen. De monteur verklaarde, dat hij de ge reedschappen nodig had om reparaties bij kennissen te verrichten. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo vond het een ernstig feit en eiste vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. C. Blankevoort merkte in zijn pleidooi op, dat de verdach te tot zijn daad was gekomen door een on gelukkig huwelijk. Hierdoor was hij niet alleen zijn echtgenote, maar ook zijn wo ning kwijtgeraakt. De politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde de monteur tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaai\ De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste donderdag een jaar ge vangenisstraf tegen een 55-jarige ver tegenwoordiger van een vleeswarenfabriek in Sassenheim, die volgens de tenlaste- leging in de loop van de jaren 1949 tot 1957 verduisteringen ten nadele van zijn werkgever zou hebben gepleegd tot een bedrag van 17.000. Hij was financieel in de knoei geraakt, doordat hij na de opheffing van de vlees distributie in 1949 met een hoeveelheid zwarte vleesbonnen was blijven zitten, waarvan de waarde van 10.000 plotse ling tot nul was gereduceerd. Daardoor moest hij geld gaan lenen en kwam hij ook tot de genoemde verduisteringen. De raadsman van de verkoper, mr. J. H. van Wijk, vestigde de aandacht van de rechtbank op de leningen bij twee slagers, welke de man noodgedwongen had afge sloten. Hij laakte de enorme woekerrente met welke één hunner de man tot nog meer verduisteringen verleidde, er was namelijk f 600 geleend tegen een weke lijkse rente van ƒ45 en aflossing van een gulden gedurende niet minder dan 200 weken. Bij de andere slager bedroeg het geleende bedrag volgens de raadsman 800 en de ontvangen rente 1200. De rechtbank zal op donderdag 6 maart des morgens om half tien uitspraak doen. Inbraak Twee jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie tegen een 32-jarige lood gieter uit Den Haag, die op 24 januari zou hebben ingebroken in een villa aan de Zandvoox'terweg in Aerdenhout. De offi cier hield er rekening mee, dat ver dachte reeds enkele malen wegens diverse inbi-aken is veroordeeld. De verdachte was volgens de tenlaste legging via een openstaand raam de villa binnengegaan en had i'eeds enkele voor werpen klaargelegd om mee te nemen. Toen hij echter naar buiten keek zag een politie-agent hem. Hij was daarom in een kast weggekropen. Daar werd hij echter door de politie gevonden. Voor de rechtbank gaf de verdachte de inbraak toe. Het was naar hij zeide zijn bedoeling geweest om in de gevangenis te komen, omdat hij dan van zijn vrouw af was, met wie hij in onmin leefde. „Ik had een kleine overtreding willen plegen en daarna willen gaan zitten", verklaarde hij. De raadsman, mi'. B. Stomps, bepleitte een lichtere straf dan was geëist. Glasverduistering Een 44-jarige Haarlemse glassnijder stond terecht wegens verduistering van glasplaten. Hij was belast geweest met het afgeven van glasplaten in een glashandel. Hiervoor schreef hij bonnen uit. Aan een 45-jarige Haarlemmer zou hij meer platen hebben afgelevei'd, dan op de bonnen was vermeld. In totaal zou vorig jaar voor een bedrag van bijna duizend gulden aan niet geboekte platen zijn geleverd. De twee mannen hadden de opbrengst samen ge deeld. Tegen de glassnijder eiste de officier een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek, waarna de raadsman, mr. J. Sprey. erop wees, dat het gezin van verdachte zeer goed bekend staat. Daar verdachte nog nooit met de rechter te maken had gehad, vroeg de i-aadsman een gecombi neerde straf op te leggen, waarvan het onvoorwaardelijke deel gelijk aan het vooi'arrest zou zijn. Tegen de 45-jarige Haarlemmer eiste de officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek wegens heling, meermalen gepleegd. De officier was van mening, dat het initia tief tot het delict van deze verdachte was uitgegaan, omdat deze in geldnood ver keerde en van verduisteringen door de glassnijder ten gunste van andei-en niets is gebleken. De raadsman, mr. dr. A. F. H. Schreurs, wees erop, dat de verdachte in moeilijke omstandigheden was geraakt, waardoor de man tot de heling is gekomen, waarna hij een korte gevangenisstraf be pleitte. Uitspraak in deze zaken op 6 maart. „In je bed of ik schiet" Een inmiddels uit de opleiding wegge zonden aspirant-politieman uit Haarlem hoorde donderdag voor de Haaidemse rechtbank een gevangenisstraf van een maand tegen zich eisen wegens bedreiging met een misdaad tegen het leven van twee van zijn mede-leerlingen op 13 december 1956. Hij had die avond met de anderen wat gepassagierd en een paar borrels ge dronken toen hij na de terugkeer in het gezamenlijk pension in Haarlem-Noord plotseling de slaapkamer van twee mede aspiranten binnendrong met zijn tuniekjas over zijn pyama heen en zijn dienstpet op, zeggend: „morgen zien jullie me toch niet meer". Hij had de beide aspiranten, die hoogst ontsteld in hun bedden overeind kwamen, zelfs beurtelings met zijn pistool onder schot genomen en één hunner, die hem de deur uit wilde zetten, toegevoegd: „in je bed of ik schiet!". Toen hij vervol gens de kamer verlaten had, barricadeer den zijn twee klasgenoten de deur uit vrees, werkelijk beschoten te zullen worden. Later beschreven zij hun wedervaren aan een adjudant, die er een proces-verbaal van schreef. Van de inhoud daarvan distan- cieerden de inmiddels als getuigen opge roepen aspiranten zich bij het vooronder zoek en ter zitting echter weer zodanig, dat het gebeurde de omvang scheen te krijgen van een flauw spelletje met een leeg pistool, ofschoon zij aanvankelijk zeiden de klik te hebben gehoord, waarmee een patroon in de kamer pleegt te komen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, constateerde dat de beide getuigen hun oud mede-aspirant ken nelijk trachtten te sauveren. Hij achtte de zaak echter niet zo onschuldig als deze leek en vond, dat de verdachte terecht uit het politiekoi-ps verwijderd was. De recht bank zal op 6 maart om half tien uitspraak doen. In Haarlem is donderdagavond de Ken- nemer Assurantieclub KENAC opgericht, tot welke alle inspecteurs en tussenper sonen in het verzekeringsvak in Kenne- merland kunnen toetreden. Er zijn reeds 85 als leden ingeschreven, maar men ver wacht dat het aantal nog wel groeien zal, want in totaal telt Harlem alleen al zes honderd mensen die zich met assurantie bemiddeling bezig houden. De club wil namelijk vooral niet de indruk van een geselecteerde groep maken, maar hoopt zo veel mogelijk vakgenoten te kunnen be reiken ten behoeve van de verruiming van hun kennis, vooral omdat de techniek van het assurantiebedrijf zich gedurende de laatste tientallen jax-en sterk heeft ont wikkeld. Er bestaat al een aantal assurantieclubs in Nedei'land, dat zich verenigde in de Federatie van verenigingen tot bevorde ring van de assurantiewetenschap. De federatie had een aantal inspecteurs en tussenpersonen uitgenodigd het initiatief tot oprichting van een dergelijke club te nemen. Dezen vormen een voorlopig co mité, dat een bijeenkomst belegde in Brinkmann welke door ruim honderd man werd bezocht. De federatievoorzitter J. G. J. Spieksma sprak hierbij over de taak en de werkwijze van deze clubs en de heer R. Sodenkamp jr., penningmeester van de federatie, voerde het woord over „Vreem de mensen en dingen in ons vak". Op de eerstvolgende vergadering zal een bestuur worden gekozen. (Van onze correspondent) Een ongeval heeft donderdag bij de N.V. Werkspoor te Utrecht het leven gekost aan de 39-jarige ax-beider J. W. V. Hij raakte bekneld tussen ijzeren onderdelen en was op slag dood. Door een kraan werden op aanwijzingen van het slachtoffer twee ijzeren bovenran den verplaatst. Deze stukken ijzer die ieder drie ton wegen, zijn bestemd voor een bi-ug bij Mook. Tussen de bovenranden werden geen zogenaamde stophouten geplaatst om glijden te voorkomen. Daardoor kwam de gehele bovenste rand in beweging. Deze schoof naar de plaats, waar V. stond. Deze kon niet uitwijken, omdat de enige weg, die hem had kunnen openstaan was versperd door een lege wagon. Hij werd tussen wa gon en bovenrand verpletterd. Pas nadat het ijzeren gevaarte met twee kranen was verwijderd, kon 's mans stoffelijk over schot worden geborgen. Het slachtoffer was gehuwd. Ter gelegenheid "an het tienjarig be staan van de Haarlemse federatie van N.S.-sport- en ontspanningsvex-enigingen „De Unie" wordt op zaterdag 22 febi-uari in de gemeentelijke concertzaal te Haar lem een feestavond gehouden. Aan deze avond wex-ken mee: het mannenkoor „Electrisch Matei'ieel" onder leiding van Joh. van 't Vlie, het dameskoor „E.M.N.S." onder leiding van Paul Broersen met Jan Voogt (bariton) en aan de vleugel Emmy van Eden. Na de pauze volgt er een cabax-et met Tonny van Zwol, Anita de Cler, Geral- dini en Jip Vogel. De avond wordt besloten met een bal onder leiding van de heer T. Griek met medewerking van de „Sun beams" van F. Rot. Hij was een der eersten, die in Balietnvallei landden Rev. M. Bromley van de Christian and Missionary Alliance, een zendingsgenoot schap, dat meer dan 700 zendelingen heeft uitgezonden, die in 22 verschillende lan den werken, waaronder ongeveer 50 in Centraal-Nieuw-Guinea, bezoekt op door reis naar Amerika van 23 februari tot 3 maart ons land. Hij zal dan onder meer in enkele bijeenkomsten vertellen over het zendingswerk in de Baliem-vallei op Cen traal Nieuw-Guinea, onder meer op don derdag 27 febi-uari des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel in de Zuiderstraat 15 te Haax'lem. Rev. Bi-omley behoorde als taalgeleer de tot de inzittenden van het eerste zen dingsvliegtuig, dat in april 1954 op de Ba- liemrivier daalde om in dit nog nimmer door blanken betx-eden gebied het Evange lie te verkondigen. Sindsdien is de Baliem- vallei in alle richtingen doorkruist en werd contact gemaakt met vele Danistammen, die nog in het stenen tijdperk leven. Dat dit dikwijls met grote moeilijkheden ge- paai'd ging, toonde de aanval op een ver kenningsgroep vorig jaar juli, waai-van ook rev. Bromley en een Nederlands be stuursambtenaar deel uitmaakten, waar bij verschillende zendelingen en Kapauku- dragers door speren en stenen getroffen werden, doch gelukkig niet ernstig ge wond. Er werkt thans ook een Nederland se zendingsarts met zijn vrouw in dit ge bied. De spreker zal worden vex-taald door ds. W. Könemann, directeur van het Alli ance-centrum in Wassenaar. Er zullen kleuren-dia's van de Baliemvallei worden geprojecteerd. Twee maanden later dan in de bedoeling lag zullen hoofdzuster zr. Th. Moquette, eerste verpleegster zr. S. J. van der Zeeuw en verpleeghulp mej. E. Strating het sana torium. „Brederodeduin" verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid hiervan zal op zaterdag 1 maai-t des middags om half vier in „Bre- derodeduin" een afscheidsreceptie worden gehouden voor oud-patiënten en verdere belangstellenden. Door het wegvallen van een cijfer in het verslag van de vergadering van woensdag van de Haarlemse gemeenteraad in ons blad van gisteren is een onjuiste indruk ge geven van het aantal opdrachten, dat door B. en W. van Haarlem voor woningwet woningen is gegeven. Er stond in het be doelde verslag, dat voor 52 woningwetwo ningen opdrachten lopen. Dit moet echter zijn: 562 woningen. Nieuws in het kort. Inbraakje. Donderdagavond tussen zes uur en half elf des avonds is er een inbraakje gepleegd in een huis aan de Jacob Catslaan in Haarlem. Uit een schrijfbureau wex-d een bedrag van 350 ontvreemd. GITA-feest. De Haarlemse dames atletiekvereniging GITA houdt zaterdag 22 febi-uari in „De Leeuwerik" aan de Kruis straat in Haarlem haar jaarlijkse feest avond. Door eigen krachten zal een caba retprogramma worden opgevoerd. Na af loop is er bal tot twee uur. Personalia. De gemeenteraad van Biloemendaal heeft eervol ontslag ver leend aan mejuffrouw G. de Boer als onderwijzeres aan de Julianaschool te Overveen en benoemd tot ambtenaar van de burgex'lijke stand de heer G. D. Uhlen- broek. Jaarvergadering. Op vrijdagavond 28 februari zal de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haaar jaarvergadering houden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De voor drachtkunstenares, mevrouw J. Wesselink- Lengbeek uit Den Haag, zal aan deze avond haar medewerking verlenen. Hongaarse dienst. Zondag 23 febru ari om drie uur zal voor de protestantse Hongaren een Hongaarse kerkdienst ge houden worden in de kapel van de Sint Bavo te Haarlem. Gevangeniswerk en humanisme. Dinsdagavond houdt de gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Ver- bond in het „Huis in de duinen" een open bare bijeenkomst, waar de heer M. J. F. Ehrbecker uit Haax'lem zal spreken over „Praktisch humanisme in het algemeen en ons gevangeniswerk in het bijzonder". Floraschool. Dr. C. Spoelder zal op woensdagavond 26 februari in de Flora- school te Haarlem tijdens de jaax-vergade- ring van de oudex-commissie van die school een causerie houden over „De overgang van de lagere school naar de middelbare school". Bij het veertigjarig bestaan van de Har tenlustschool in 1955 heeft de jubileum commissie zich belast met het bijeenbren gen van gelden voor een blijvend geschenk voor de school en nu men daarbij nog een bijdrage uit het Ouderfonds heeft kunnen voegen, heeft men de school een filmpro jector kunnen aanbieden. Dit geschenk werd donderdagavond door de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer J. G. de Vries, oud-leerling van de school, aan de school aangeboden op een filmavond voor de ouders van de leer lingen van de tweede, derde en vierde klassen. Ook de heren Stamer en Van Paas- sen, respectievelijk penningmeester en se cretaris van de jubileumcommissie, waren daarbij aanwezig. De heer J. Buys jr., hoofd van de Har tenlustschool, prees zich zeer gelukkig met dit geschenk, zodat men althans in de school een oogje in het zeil kan houden op de films die de leerlingen voorgescho teld krijgen. Na dit officiële gedeelte werd een ge varieerd filmpx-ogramma gedraaid, met voor de pauze de Pro Juventute-film „De Parapluie", uitgebracht door de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezond heid, gex-egisseerd door Kees Brusse en met muziek van Cor Lemaire. Mieke Verstrae- te schx-eef het filmscenario. Na de pauze werden er een aantal decumentaires ver toond. Er bestond van de zijde van de ouders zoveel belangstelling voor deze filmavond, dat deze nog twee keer herhaald zal wor den. Naar aanleiding van de plannen van het gemeentebestuur van Bloemendaal een speelterrein aan te leggen nabij het Gouds bloemplein te Aerdenhout (vlak bij de grens van Heemstede) hebben bewoners van het plein een brief gezonden aan B.en W., waarin zij bezwaren uiteenzetten te gen de plannen. In de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal, heeft het lid mr-. De JongSchouwen- b u r g (C.H.) de brief ter sprake ge bracht, waarna bux-gemeester dr. D. H. Peereboom Voller meedeelde, dat de brief pas woensdag is binnengekomen, zodat B. en W. nog geen gelegenheid heb ben gehad zich erover te beraden. Spreker zeide, dat hij binnenkort op een bijeen komst van Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld, waarop alle bewoners van het Gouds bloemplein uitgenodigd zullen worden, zal spreken over jeugdbaldadigheid en over het belang een speelterrein in te richten. De bewoners hebben veel last van het spelen van hockey en rolschaatsen op de wegen en regelmatig bellen zij de politie op. Dan worden hockeysticks en rolschaat sen in beslaggenomen Om de jeugd uit de ze kinderrijkste wijk van Aerdenhout een terrein aan te bieden zijn de plannen ge maakt. Enkele terreinen in de omgeving zijn bezocht, maar niet geschikt voor het doel bevonden. Van de bespreking ver wachtte de burgemeester veel succes. Op maandag 24 februax-i zal in Brink mann, Grote Markt te Haarlem, de oprich tingsbijeenkomst van de afdeling Kenne- merland van de Bond ter bevordering van de belangen van Spastici (BOSK) plaats hebben. Voor het te vormen bestuur wor den de volgende leden kandidaat gesteld: mevrouw A. Bergman te Sassenheim en de heren T. Buys, J. P. A. Luynenburg, N. Stoute en J. A. Vernout, allen te Haarlem. Het ligt in de bedoeling op deze avond het zwaartepunt te laten vallen op de be antwoording van vragen door een forum van deskundigen. Daar de heer G. W. Groeneveld te Nij megen zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Sassen niet heeft aangenomen en de op de desbetreffende lijst volgende personen voor een benoe ming niet in aanmerking wensen te komen, heeft de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard de heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waal wijk (K.V.P.).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11