KOFFIE HAG Jtode Teleursteiling over aanbod lening van Bank voor Nederlandse gemeenten Deel der lening aanvaard VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gemeenteraad van Bloemendaal Burgerlijke Stand Bloemendaal Burgerlijke Stand Heemstede „Automatisering en onderwijs" Lezing voor Vereniging voor Pedagogiek COFFEINEVRIJE Wachtverbod op deel van de Schotersingel Ds. J. Zuurdeeg spreekt over zijn werk in Parijs Examens Wielerkampioenschappen hadden gerechtelijk staartje Schuld van renner aan valpartij niet bewezen Nederland schaft inreisvisa af Nu tuinman UIT STAD EN STREEK Onderdak alleenstaanden in Bloemendaal Sneeuwstorm in A merika Eervolle vermeldingen Jubileum A. van Geluk als wethouder Het aanbod van de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten aan de gemeente Bloemendaal een lening van 244.000 tegen zes percent aan te gaan, heeft de gemeentei-aad van Bloemendaal voor een deel aanvaard. Besloten werd met negen tegen acht stemmen een bedrag van 125.000 te lenen; een aantal leden wenste een lager bedrag en één lid geen bedrag te lenen. De tegenstanders waren teleurgesteld over de mededeling, dat de bank in de loop van het jaar geen geld zal lenen als thans van het aanbod geen gebruik wordt gemaakt en dat het te verwachten is, dat Gedeputeerde Staten geen goedkeuring aan een raadsbesluit zullen verlenen, als de gemeente een lening aangaat, lager dan 6 percent en hoger dan 4J4 percent. Wel verenigde de vergadering zich met een voorstel een lening van 131.145 aan te gaan, zijnde de opbrengst van de Bloemendalers voor de rentespaarbrieflening. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) zette uiteen, dat de gemeente er financieel nadeel bij zal hebben, als de leningen 244.000 en 131.145) aangegaan zullen worden. Van het bedrag der eerste lening mogen leningen geconsolideerd worden. Daarna kunnen nieuwe leningen aangegaan worden, maar dan zal een lagere rente dan zes percent betaald moeten worden. Er is een tendens dat de rente daalt en daarvan dient gebruik te worden gemaakt. De heer F ij e n (K.V.P.) en mr. D e J o n g Schouwenburg (S.H.) konden zich met de gedachten van de heer Smidt van Gelder verenigen en mevrouw Poulus- B a u m (V.V.D.) informeerde of een deel der lening gebruikt kan worden voor scholenbouw. Burgemeester dr. D. H. P e e r e b o o m Voller zette uiteen, dat er een groot ver schil bestaat tussen de twee leningen. De lening van 131.145 is mogelijk gemaakt door de inschrijving van inwoners op de rentespaarbrieflening. Aanvankelijk was gedacht dat voor 100.000 ingeschreven was, maar het bedrag is aanmerkelijk ge stegen. Het zou niet vriendelijk zijn tegen over de Bloemendalers de lening af te wijzen. De lening van 244.000 kan be stemd worden voor consolidatie van lenin gen en voor het uitvoeren van openbare werken. Wordt de lening van 244.000 afgewezen dan kan zo had spreker ver nomen in de loop van dit jaar bij de Bank voor Nederlandse gemeenten niet aangeklopt worden voor een lening. Ook zullen Gedeputeerde Staten geen toestem ming verlenen als de gemeente een lening aangaat tegen een rente, hoger dan 4% per cent. Toekomstige kapitaalswerken mogen niet uit het kasgeld betaald worden, want daarvoor moeten vaste leningen aangegaan worden. Bloemendaal heeft geld nodig om tenlustschool is geraamd op 60.000 en uit te voeren. De uitbreiding van de Har- tenlustschool ise geraamd op 60.000 en dan staan op het programma het leggen van een slijtlaag op de Julianalaan en ver breding van de Kleverlaan en Busken Huetlaan. Spreker raadde aan beide leningen volledig te aanvaarden. Dan kan ook verder gegaan worden aan het op maken van de ontwerp-begroting 1958. Door vele onzekerheden is dat steeds niet mogelijk geweest. De heer Smidt van Gelder ver wachtte dat in de loop van het jaar de geldmarkt ruimer zal worden en gaf in overweging kleine bedragen te lenen. „Mogelijk is binnenkort iemand bereid een lening tegen 4J4 percent aan te gaan". De burgemeester: „Dan wordt de geld gever onmiddellijk ereburger van Bloemen daal". Enkele leden bleven bezwaren opperen tegen de lening van 244.000, waarbij de heer Smidt van Gelder opmerkte, dat de Bank van Nederlandse gemeenten in het bezit is van veel geld, dat zij kwijt moet. Het geld moet ondergebracht wor den, maar aanvaarden gemeenten het geld niet onmiddellijk, dan zegt zij blijkbaar, dat er verder niets gegeven zal worden. Het beste is daarop te antwoorden dat van het aanbod geen gebruik wordt gemaakt. De burgemeester betoogde, dat de gemeenten via de Bank van Nederlandse gemeenten door het ministerie van Finan ciën aan handen en voeten gebonden zijn als zij geld willen lenen. Met de stem van de heer Smidt van Gelder tegen werd besloten de lening van 131.145 aan te gaan; het voorstel van B. en W. de lening van 244.000 aan te gaan werd verworpen met 7 tegen 10 stem men (vóór stemden drie leden van de ADVERTENTIE BEVALLEN: E. J. M. Schmidt-Van der Meij, zn.; H. M. Th. Franke-Van Buchem, zn.; P. H. M. Uittenhout-Schilte, dr. ONDERTROUWD: P. de Jong en T. Bo nefaas; E. H. Meijer en A. H. G. Bosch; J. C. M. Roozen en M. E. L. Warnerdam. GETROUWD: J. G. Slot en M. J. Mense. OVERLEDEN: Mej. M. J. E. Marx, 78 j.; A. van Ameringen, 75 j.; Wed. W. A. Wansbeek-Van Tol, 69 j. ONDERTROUWD: M. R. J. Nunnink en G. M. Th. van Gerven. GETROUWD: M. Wetselaar en J. G. Kopper; N. Klay en M. Reijngoud. GEBOREN: Geertje, dr. v. A. van Zwol en A. Koren. OVERLEDEN: W. A. Huisman, 83 j.; Wed. H. Goedhart-Van Tol, 82 j.; F. Tol lenaar, 80 j.; C. Zwankhuizen, 78 j.; Mej. Y. M. Binnendijk, 27 j.; Wed. J. H. van den Berge-Van Bruggen, 78 j.; A. P. Kra nenburg, 67 j. Partij van de Arbeid, de heer Pinxter (K.V.P.) en de drie wethouders). Daarna stelden B. en W. voor een lening van 125.000 aan te gaan (dit bedrag heb ben zij minstens nodig voor de begroting 1958) en dit voorstel werd met 9 tegen 8 stemmen aanvaard. Vóór het voorstel stem den de vier leden van de fractie van de Partij van de Arbeid, de heren Van Haas- tert en Pinxter van de K.V.P. en de drie wethouders. Geen extra-uitkering Naar aanleiding van de mededeling, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de gemeente Bloemen daal om verhoging van het basisbedrag dei- algemene uitkering uit het gemeentefonds 1957, volgde opnieuw een gedachtenwisse- ling over de financiële toestand der ge meente. De burgemeester deelde mee, dat de afwijzende beschikking niet met rede nen omkleed was. Daarom is contact op genomen met het ministerie van Financiën en bij een onderhoud was ook een lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland aanwezig. Dit college had zich achter het verzoek geschaard, maar toch hebben de ministers afwijzend beschikt. Den Haag denkt er echter anders over dan Gedepu teerde Staten en dat schenkt volgens spre ker weinig voldoening. Bij het onderhoud is de gemeente in overweging gegeven rechten te verhogen, plaatselijke belastin gen in te voeren en de uitgaven te be knotten. Ook werd geadviseerd de begro tingen van Wassenaar en Heemstede te vergelijken. Wat dit laatste betreft zeide spreker dat de begrotingen anders zijn opgesteld en dat de zaken in Bloemendaal dikwijls gunstiger liggen dan elders. De burgemeester zeide, dat het onderhoud niet geheel bevredigend was en dat het moei lijk blijft de begroting voor 1958 op te maken. De zorgen zijn nog steeds groot. De provincie kan ook geen richtlijnen aan geven, omdat zij van mening is, dat de gemeenteraad het beleid voert. De mededeling van de ministers werd tenslotte voor kennisgeving aangenomen. ADVERTENTIE Iedere hond heeft vlees nodig. Geef hem dus Bonzo. 70 cent per pak. Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Peda gogiek, die woensdagavond in restaurant Brinkmann is gehouden, heeft de gemeen telijke inspecteur van het lager onderwijs der gemeente Haarlem, de heer E. J. Lo- dewijks, gesproken over „Automatisering en onderwijs." In zijn inleiding zette de spreker uiteen wat er onder automatise ring verstaan kan worden. Men beweert, dat er in het stenen tijdperk al van auto- matisex-ing sprake was en dat zij zich in de loop der jaren heeft voortgezet. Ande ren zijn tot de conclusie gekomen, dat de automatisering zich de laatste honderd vijftig jaar ontwikkelt. Het woord is ver moedelijk het eerst gebruikt op een pers conferentie van Ford te Detroit en daarna zijn vele theorieën opgebouwd, boeken ver schenen en vele besprekingen gevoerd. Op timisten vermoeden, dat de arbeidspres taties opgevoerd worden en de werktijden verkort, waardoor de mens meer aandacht kan besteden aan zijn vrije tijd, aan sport en reizen. Volgens deze groep is een para dijs in aantocht, maar als dat het geval is, dan zullen de problemen van de vrije- tijd, de sportbeoefening, het reizen enzo voort grondig bestudeerd moeten worden. De zwartgalligen veronderstellen, dat een technologische werkloosheid zal ontstaan met alle gevolgen daarvan. De heer Lodewijks vervolgde, dat als de automatisering zich ontwikkelt het on derwijs daarbij een belangrijke plaats zal innemen. Bij het onderwijs is het doel van het kind een mens te maken en de talen ten te ontwikkelen. In onderwijskringen zal men voor moeilijkheden staan, want eigenlijk is er al van een achterstand sprake. De leerkrachten die de jeugd van vandaag voor de toekomst moeten opvoe den, hebben hun leerstof „gisteren" opge daan en een groep zelfs „eergisteren". Het onderwijs heeft altijd achtergestaan en bij de nieuwe plannen voor het voort gezet lager onderwijs is geen aandacht besteed aan de automatisering. De men selijke en maatschappelijke veranderin gen zijn niet aangepast aan de toekomst. De gebouwen voldoen niet meer aan de eisen van de tijd, evenals de leerstof en ondanks hun bereidheid staan leerkrach ten dikwijls onmachtig tegenover vele vraagstukken. Voor de toekomst vraagt bijvoorbeeld de differentie van de beroe pen (er zijn er vierduizend) de aandacht, wetenschapsmensen moeten gevormd wor den, een grote groep middelbare technici zal beschikbaar moeten zijn en te ver wachten is, dat het aantal ongeschoolden gering zal worden. Op het ogenblik is het onderwijs niet ge reed voor de zware taak die de automa tisering vraagt en de school is er niet op berekend. De taak voor het onderwijs wordt echter mooi, want de leerkrachten krijgen als doel van het kind een mens te bouwen en te scheppen, die een dienaar wordt van normen en waarden, die waard zijn beleefd te worden. ADVERTENTIE SPAART HART EN ZENUWEN too g* Nieuw adres voor de handelt HAG verkoop-kantoor Nederland, postbus 61 9 - Haarlem, Teleloon K 2500-19870 Wegens bestratingswerkzaamheden op de Verspronckweg, de Schotersingel en bij de Verspronckbrug in Haarlem zal het rij- verkeer tijdelijk worden verlegd over één van de weghelften van de Schotersingel. Dit gedeelte tussen de Verspronckweg en de Van Ostadestraat zal tijdelijk wor den gehalveerd en daarom zal op deze weg een wachtverbod van kracht 7.ijn. Men hoopt dit bestratingsproject over ongeveer drie weken voltooid te hebben. Voor de Religieuze Kring te Aerdenhout spreekt maandagavond 24 februari om kwart over acht ds. J. Zuurdeeg, predi kant van de Nederlandse Protestanten bond te Parijs in het gebouw van de kring aan de Eikenlaan 5. Zijn voordracht gaai. over zijn werk in Parijs en de kerkelijke en sociale toestan den, waarmee hij in aanraking komt. Rotterdam. Bevorderd tot accountant de heren J. F. C. Deibert, Rotterdam, J. van Krimpen, Leidschendam en H. Th. Blom. Poortugaal. Delft. Geslaagd voor het examen werktuigkun dig ingenieur: H. G. Aalbersberg. Amsterdam; Raden Mas Mohamad Abdulkrim, Delft; M. Af- fandi. Delft; J. Baart de la Faille, Haarlem; A. ten Bussohen, Vaassen; J. J. C. Couwenberg, Eindho ven; A. D. Damen, 's Gravenhage; W. A. I. Goet- hals, Sas van Gent; II. C. den Herder. Rotterdam; D. W. Heuff. Wassenaar: J. A. de Kloe, Vlissin- gen: jhr. W. Laman Trip, Wassenaar; R. E. Meu- ienberg, Rotterdam; R. J. M. Nagel. Amsterdam; J. C. F. J. Otten, Weert; N. C. J. Ros, Delft; A. J. A. Schoenmakers. Vlissingen; Soedarsono Prawi- ronoto. Delft; Tan Wie Goan, Delft; J. S. Terp stra, Wi.itgaard en O. B. Vrijburg, Arnhem. Ge slaagd voor het examen vliegtuigbouwkundig in genieur G. Y. Nieuwland, Ridderkerk. (Shows, snufjes en alles wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) TONNY WAAGEMANS heeft in een nieuwe entourage haar mode-ontwerpen en bijouterieën getoond. In een bonte kleurschakering lagen de wijd uitwaaie rende zomerjaponnetjes speels geschikt tussen de shawltjes, halssnoeren en ande re frivole dinsigheidjes. En daartussen pronkten de voorjaarsboeketten, als eer ste voorboden van de lente, en verhoog den de feestelijkheid van deze dag, waar op Tonny Waagemans het elfde bestaans jaar van haar winkel en showroom vierde. De zwierigheid waarmee alles quasi on verschillig was neergelegd en de ruime aanblik trokken meteen onze aandacht. Geen overdreven opsmuk of dwaze mode grillen, maar een prettige eenvoud, die typerend is voor alles wat onder haar han den vandaan komt en speciaal tot uitdruk king kwam in de nieuwe voorjaarscollec tie die in deze feestelijke entoux-age ge toond werd. De kleding, die zij cx-eëert, ver langt geen inwex-king van extravagante mode-ideeën, maar zoekt een originele af wisseling in een aardige knoopgarnering, een mooie halsafwerking of een effen tegen- gevoerde sjerp of draperie bij een impri- mé japon. Bij de mantels ontdekten we de iets blousende rug, die door een smal stiksel even onder de taille bijeen was ge nomen. Veel van de halzen waren vóór laag uitgesneden met achter een enigszins wijkende kraag. Een lage opgestikte punt op de rug was een nieuw idee, dat op ver schillende manieren was uitgewerkt. De deux-pièces vertoonden meer een voorkeur voor de getailleerde dan voor de „recht toe recht aan" lijn. De zonnige zomerjaponnetjes waren wijd en zwierig met enkele losvallende plooitjes voor in de rok of een naar ach ter aflopende ruimte, die de indx-uk van een queue gaven. Het lijfje was eenvoudig maar perfect van coupe van vox-en hoog opgesneden en achter met een diepe punt, een zeer flatteuze halslijn, die we deze zo mer veel zullen aantreffen. Al bij al was het een collectie zonder sensationele vernieuwingen, maar eenvou dig van lijn en is dat geen waardevolle prestatie? Katy Positiekleding Dondex-dagmiddag werd in het mode magazijn Gei-zon in Haarlem een show ge houden, die niet alleen aan de baby, maar ook aan de aanstaande moeder grote aan dacht besteedde. Een belangrijk deel van de show hield zich bezig met positiekleding. De opzet van de show was origineel. Mevx-ouw D. Venema leverde het commentaar en ver telde over de vrouwen in 1900, die in on flatteuze wikkelrokken gingen wandelen, met de baby als een ingekapseld pakketje op de arm. Het verhaal werd geïllusti-eerd met de verschijning van een mannequin, die als een bedeesde, ruisende dame door de zaal schreedt mét de ingekapselde baby op haar arm. Deze levende illustratie maakte de show bijzonder origineel. Alle artikelen: baby-luiers, baby-dekens, baby badjes en baby-hemdjes, werden door ver- koopsters aan het publiek getoond, zodat de aanstaande moeder een lijst kon ma ken van hetgeen ze eventueel wilde aan schaffen. De mannequins toonden de nieuwste positiekleding. Er waren vele steeds popu lairder wordende deux-pièces; de verstel bare rokken zijn zeer px-aktisch, zoals bij voorbeeld het kangeroe-model, de verstel bare Cor-Ray positierok en de rok met vetersluiting. Ook is er nu charmante cocktailkleding ontworpen, zodat de aan staande moeder op een prettige manier uit kan gaan. Aax-dig waren ook, door de eenvoudige katoenen stof en de bijzondere modellen, de peignoirs, zowel kort als lang gedragen. Deze show heeft aan de aanstaande moeder heel wat nieuws laten zien, dat in de praktijk zeker nuttig zal zijn. Een ernstige valpartij tijdens de op zon dag 23 juli gehouden nationale kampioen schappen op de weg voor amateurs op het Zandvoorts circuit, waarbij een motorrij der uit Haarlem, die een official vervoer de, ernstig werd gewond, had donderdag een gerechtelijk staartje, toen een der renners voor de Haarlemse rechtbank moest verschijnen. De achttienjarige jon geman uit Honselersdijk in de gemeente Naaldwijk zou namelijk door een roeke loze manoeuvre deze valpartij veroorzaakt hebben. De toedracht was als volgt ge weest: in de eerste ronde had zich ook reeds een valpartij voorgedaan, waardoor de renners gesplitst waren in twee grote pelotons. De achterstand van een dezer groepen, waarin ook de thans terechtstaan de renner meereed was weldra tot één ronde gegroeid en een motorrijder, een 34-jarige incasseerder uit Haarlem reed met een official in zijn zijspan achter dit peloton om het te bewegen, de strijd te staken. Daartoe reed de motorrijder het peloton, dat juist geheel links door een bocht reed aan de rechterzijde voorbij. De renner uit Honselersdijk was de motor met zijspan daarop aan de rechterzijde gaan inhalen, en zou deze vervolgens met een scherpe zwenking naar links gesne den hebben. Dit had de Zandvoortse po litie althans uit de mond van de motor rijder en de official opgetekend, die als getuigen beiden verklaai'den gezegd te hebben, dat dit hun door het publiek zo was verteld, maar dat zij er zelf niets van gezien hadden. Een brandweerman, die toen de motor omsloeg en twee ren ners er overheen tuimelden, was toege sneld, had gezien dat vier renners de mo torrijder rechts inhaalden, maar wist niet of de vei'dachte daarbij was geweest. Deze zeide zelf voorop te hebben gereden, maar bepaald niet weer naar links gezwenkt te zijn. Geen der getuigen durfde zich uit te spreken over de oorzaak van het onge val: zij hadden slechts de lezing van en kelen uit het publiek aan de politie opge geven. De incasseerder uit Haarlem, die Van officiële zijde wordt meegedeeld, dat Nederland thans voor onderdanen van alle landen die behoren tot het wes telijk halfrond, de inreisvisa voor Neder land heeft afgeschaft. Dit betekent dat geen inreisvisa meer nodig zijn voor in woners van de landen in Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika. ADVERTENTIE x> ■f -&> 4b ■Sb •x> 4f ■Sb heejt de tijd voor U Laat juist in deze maanden Uw tuin verzorgen. Straks als het voorjaar is ziet U daarvan het fleurige resultaat! de motor had bestuurd, herstelde voor spoedig van een schedelbasisfi*actuur en een lichte hersenschudding, maar kon lange tijd zijn werk niet verrichten. De amateur ontkende iedere schuld aan het ongeval. Zelfs al zou het motorrijwiel door zijn manoeuvre ten val zijn gebracht dan nog vei-klaarde hij geen verantwoordelijkheid te aanvaarden, omdat volgens de bij deze rennen geldende regels de begeleidende of ficials zich volkomen aan de bewegingen der renners hadden aan te passen. De of ficier van justitie achtte de schuld van de renner uit Honselersdijk dan ook niet be wezen en eiste vrijspraak. De rechtbank zal op 6 maart om half tien uitspraak doen. Nieuws in het kort Filmmiddag. Het bestuur van de be jaardensociëteit „Voor anker" in Zand- voort geeft maandagmiddag voor de leden een filmmiddag in restaurant „Zomerlust". Bloedafname. De jaarlijkse bloedaf- namc-avond van het Rode Kruis in Zand- voort wordt dit jaar dinsdagavond in Ho tel Keur gehouden. Tot nu toe hebben zich tweehonderd donors aangemeld. Men kan zich opgeven bij de heer J. M. Bantjes, Oosterparkstraat 50 cc, telefoon 2021. Publieke Werken in Bloemendaal. De dienst van Publieke Werken in Bloemen daal is bezig met het herbestraten van een gedeelte aan de Vogelenzangseweg nabij de Bekslaan. Voorts is deze dienst werkzaam aan het opruimen van de ondergestoven delen aan de kop Zeeweg; het aanbrengen van de beplanting bij de woningen aan de Dr. van Deventerlaan in Bloemendaal- Noord is inmiddels gereed gekomen; in het plan Bovenweg wordt gewerkt aan het aanbrengen van de beplanting langs de wegen. Buurtvereniging „Bloemendaal". Op dinsdagavond 25 februari zal de heer Jan P. Strijbos voor de leden van de Buurtver eniging „Bloemendaal" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een lezing met kleu- rensmalfilm houden over Spitsbergen. Goede gids voor eindexaminandi De in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgegeven gids „Na het eindexamen studei'en" is thans voor de zevende keer verschenen. Voor een luttel bedrag kun nen de aanstaande eindexaminandi van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en hun ouders een omvangrijke en duidelijke documentatie verkrijgen over alle studiemogelijkheden die zich voordoen niet alleen Universiteiten en Hogescholen, maar ook vakopleidingen en bedrijfsscholen en de daarmee samen hangende instituten, voorwaarden en voor rechten. Het is goed dat een dergelijke wegwijzer in een gebied, dat voor menig een een groot doolhof is, binnen het bereik van een groot publiek wordt gebracht. Het boekje ziet er gelukkig helemaal niet amb telijk uit, er werd mooi papier voor ge bruikt en het werd goed geïllustreerd. In de dondei-dag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft wethouder mr. H i j s z e 1 e r (A.R.) in antwoord op een vraag van zijn partij genoot de heer Lagendijk meege deeld, dat het bericht juist is, dat aan Bloe mendaal voor 1958 de bouw van vijftig wo ningwetwoningen is toegestaan. Voor de jaren 1956 en 1957 werd bij de vaststelling van het contingent rekening gehouden met de bouwcapaciteiten en voor 1958 met de beschikbare gelden. Vorige jaren konden er 80.000 woningen verdeeld worden en thans 40.000. Over een half jaar kan de gemeente een verzoek in dienen meer woningwetwoningen te bou wen. Prcmiebouw blijft echter mogelijk. Voor alleenstaanden Bij het vaststellen van het partieel uit breidingsplan in onderdelen „Kennemer- weg" vroeg mr. De Jong Schouwen burg (C.H.) of er bij de bouw van wonin gen in deze omgeving ook aandacht be steed kan worden aan alleenstaande vrou wen. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r was van mening, dat mr. De Jong Schouwenburg een moeilijk vraagstuk aansnijdt. Wo ningwetwoningen mogen voor het doel niet gebouwd worden. Wel kan overwogen wor den in flatgebouwen enkele kamers te re serveren voor alleenstaanden. B. en W. hebben aandacht voor het vraagstuk, het geen blijkt uit de plannen binnenkort al leenstaande vrouwen uit de gemeente uit te nodigen voor een bespreking in het raad huis. om wensen aan te horen. Aan de heer Schulz zegde de wethouder toe te overwe gen bij de bespreking ook de besturen van woningwetwoningen uit te nodigen. De zwaarste sneeuwstorm, die het Oostelijk deel van de Verenigde Staten in 22 jaar heeft getroffen, is uitgewoed. De sneeuw lag op sommige plaatsen bijna vier meter hoog. Na dertien dagen lijkt de koudegolf in kracht af te nemen. Een ivarme luchtstroom van de vlakten gaat via het midden-westen naar het oosten. Sinds 6 febriLari zijn 423 personen ten gevolge van de koude om het leven gekomenTe South Bend in Indiana, lag dinsdag 52 centimeter sneeuw. Het verkeer in het gehele noordwesten van de staat werd vol komen ontwricht. Met helikopters van het leger uit Chicago werden 21 per sonenzieken en aanstaande moeders, naar Michigan City gebracht. Ten ge volge van kortsluiting vielen dinsdag 58 tremen van de spoorwegmaatschap pij Pennsylvania Railroads uit. Andere treinen kivamen met grote vertraging binnen, „The Colonial", die tussen Washington en Boston rijdt, met 22 uur. Op de foto ziet men twee auto mobilisten in de omgeving van Washington bezig met het uitgraven van hun voertuigen. Talloze anderen wachten nog op assistentie. In de staat New York. is de noodtoestand afgekondigd. Gouverneur Harriman heeft een beroep op het leger gedaan te helpen om. de „kritieke toestand" als gevolg van de overvloedige sneeuw val te verbeteren. De secondaire we gen zijn over honderden kilometers onberijdbaar. In sommige steden en dorpen raken de voedselvoorraden uit geputDe gouverneur heeft om heli kopters gevraagd. Aan de vrijmaking van de wegen wordt dag en nacht gewerkt. O pst elwed strijd-„Teister bant Ter aanvulling op ons donderdag ge- publiceex-d bericht over de uitslag van de door en voor de leden van de Haar lemse kunstenaai'ssociëteit Teisterbant ge houden opstelwedstrijd met betrekking tot Haarlem, vermelden wij thans enkele nog niet genoemd eervolle vermeldingen in de proza wedstrijd. Behalve aan mevrouw H. de Kat-Van Zijl, mejuffrouw C. Hof stede Crull en mejuffrouw Clara de Jong werden eervolle vermeldingen toe gekend aan de inzendingen van mevrouw Leupen-Mensing, mevrouw Janssen- Kerkhoff, de heer A. Planteydt, mr. S. W. Hellema jr. en mr. H. E. Phaff. Alvorens de gemeenteraad van Bloe mendaal donderdag begon aan de behan deling van de agenda heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de heer A. van Geluk toegesproken ter gelegenheid van 't feit, dat. deze 12V2 jaar wethouder van Bloemendaal is. Daarbij memoreerde hij diens grote werkkracht en bracht hij hem dank en hulde. Ondanks de bestedingsbe perking blijft de wethouder trouw op zijn post. Maandag 17 febx-uari heeft de burge meester de heer Van Geluk reeds thuis ge lukgewenst. De heer Van Geluk dankte voor de vrien delijke woorden en richtte zich tot de raadsleden, met wie hij in de loop der ja ren prettig heeft samengewerkt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9