Winst Unilever 15 pet gedaald WYBERT Panda iii het Wilde Westen Stijging van temperatuur Zoch üs het zo Benelux moet in en ten bate van EEG voorsprong behouden Dividend gehandhaafd 15,5 pet Wereldnieuws 2 Ondanks met drie percent gestegen omzet: Arnhem krijgt geen tinerts meer uit Indonesië De obligatielening Wijers' Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Terugkoop en terugbetaling door Kediri van deel van aandelenkapitaal Bandjir van valse rupiah's NHM gaat bemiddelen voor exportcombinaties VAN NI E L KLM vraagt vergunning 230 personeelsleden te ontslaan Mendes Gans behaalde in 1957 goede resultaten Hollandsche Sociëteit verhoogt dividend Professor Brouwers te Amsterdam WONDER J VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 (Van onze financiële medewerker) HET WIJDVERTAKTE UNILEVER-CONCERN heeft zijn tol aan de terug lopende conjunctuur, gepaard gaande aan een zeer verscherpte concurrentie, over 1957 betaald. Hoewel de omzetten nog drie percent hoger waren dan in 1956 daalde de winstmarge dusdanig, dat de netto-winst ongeveer vijftien percent lager is dan over 1956. Bij een totale omzet van 18.3 miljard (vorig jaar 17.8 miljard) werd een winst behaald van 908 miljoen (vorig jaar 1051 miljoen), waarvan 481 miljoen (vorig jaar 552 miljoen) belastingen werden geheven. De netto-winst na diverse verrekingen bedraagt tenslotte 428 miljoen tegen 501 miljoen over 1956, waarvan de Unilever n.v. 203 miljoen (vorig jaar 233 miljoen) voor haar rekening nam, en de Unilever Ltd. (de Engelse „tak") 225 miljoen (vorig jaar 268 miljoen). Het dividend, dat over 1956 I0/2 percent bedroeg, komt evenwel nog lang niet in gevaar, daar dit, evenals bij al onze grote concerns, ten opzichte van de winst bescheiden wordt gehouden. Het dividend over 1957. dat eveneens op 15V2 percent werd bepaald waarvan reeds 5*4 percent ad interim is betaald vraagt ongeveer een kwart van de netto-winst, zodat de marge nog voldoende ruim is om ook bij een verder terug lopen van de winsten het dividend te handhaven. Uit de vergelijkende cijfers van het eerste en het tweede halfjaar met het vorig jaar blijkt, dat de omzetten over het tweede halfjaar 1957 hoger waren dan die in het eerste van 1957 en ook hoger dan die in het eerste halfjaar van 1956. De winstmarge, die in het eerste halfjaar was teruggelopen tot 2.43 percent van de omzet, is dus verder gedaald. Na de periode van steeds stijgende winsten zal men moeten wennen aan het feit, dat ook onze grote Internationale concerns niet aan de con junctuurteruggang voorbij gaan. De con servatieve financiële politiek komt de maatschappijen en hun aandeelhouders vooral in neergaande tijden, zoals wij thans beleven, zeer te stade. De cijfers van Limited zijn evenals vorig jaar tot guldens herleid tegen de officiële pariteit van 10,64 voor het pond sterling. De raden van bestuur zijn voornemens aan de op 24 april te houden algemene ver gaderingen van beide maatschappijen, bij een onveranderde koers van het pond ster ling, voor te stellen over 1957 het slotdivi- dend van 10% °/o (v.j. 10% uit te keren op de gewone aandelen van de Nederlandse maatschappij en een slotdividend van ADVERTENTIE ffiOr, HOLLANDIA TRICOTAGES Van maart af zal, „uit principiële over wegingen", geen Indonesisch tinerts meer in Arnhem worden verwerkt, aldus heeft volgens het Indonesische persagentschap Antara verklaard. De minister „kon nog niet zeggen" waar het erts thans zal worden verwerkt Een deel van het op Banka gewonnen erts gaat thans naar de Verenigde Staten. Voor Europese landen bestemd tinerts zal ter verwerking naar Europa worden gezonden, zo voegt Antara hier aan toe. Voorts wordt de mogelijkheid onderzocht het erts in Indonesië te verwerken. Zoals vermeld is in het jaarverslag van J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonder neming n.v. te Amsterdam (d.d. 4 februa ri) door de directie een dividend voorge steld van 15 percent, waarvan 10 percent desgewenst in 6 pet. obligaties. Mede in verband met opneming in de officiële prijs courant va deze obligaties, zijn thans de voorwaarden van deze lening bekendge maakt. Deze is groot nominaal f 825.000,- verdeeld in -tukken aan toonder groot 1.000 en 100. De rente bedraagt 6 per cent. De looptijd is ten hoogste 25 jaar. Be houdens vervroegde aflossing zal de le ning a pari worden afgelost in vijftien ge lijke jaarlijkse termijnen elk groot 55.000, vanaf 1 maart 1969 tot en met 1983 .Ver vroegde algehele of gedeeltelijke aflossing a pari is toegestaan vanaf 1 maart 1968. De lening heeft tot doel de versterking van de bedrijfsmiddelen, welke benodigd zijn voor de financiering van de verder geste gen omzetten. Nedlloyd Line De directies van de n.v. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" en Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v. hebben besloten een nieuwe dienst te openen van havens in Oost-Pakistan, Calcutta en de Straits, via het Panamakanaal naar de Golt van Mexico. In deze dienst zullen maandelijkse afvaarten worden gegeven met snelle schepen, die op de 8ste van de maand van Calcutta zullen vertrekken en op de 16de van Singapore. De nieuwe dienst zal gevaren worden onder de naam Nedlloyd Line-Gulfdienst. Tsjechische reorganisatie Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij heeft een reorganisatie plan voor decentralisering van de industrie en de handel goedgekeurd. Volgens dit plan, dat op een april in werking moet treden, zullen ver schillende ondernemingen, die op hetzelfde ge bied werkzaam zijn, zich verenigen tot economi sche eenheden, welke moeten helpen de produk- tie voor 1960 met ruim vijftig percent te ver meerderen. (AFP) Hiswa-tentoonsteliing Op de achtste Hiswa Watersporttentoonstelling, die de heer Ernst Crone als voorzitter van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport verenigingen op 7 maart in het RAI-gebouw te Amsterdam zal openen, zullen dertien exposanten plastic boten tonen. Meer dan in vorige jaren staat de expositie ditmaal in het teken van de kleine boot. De voorzitter der HISWA, de heer S. Joosten, zei dat de Nederlandse markt op het ogenblik niet gunstig is voor de verkoop van grote jachten. Vóór de oorlog kon men een luxe motorkruiser van 9 i 10 meter kopen voor rond vijfduizend gulden. Thans moet men meer dan zes a zeven maal zoveel betalen. Plateelbakkerij „Zuid-Holland" De n.v. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Hol land" te Gouda gaat samenwerken met de in Beieren gevestigde Thomas-fabrieken van het Rosenthalconcern. Sterlinginvoer vrtf Met ingang van heden is de import van ponden sterling in Engeland vrij. aldus heeft de Engelse minister van Financiën Heathcoat Amory in het Lagerhuis bekend gemaakt. Tot nu toe was het verboden met meer dan tien pond sterling Enge land binnen te komen. (UP) ll'/j0/!) (v.j. llVi°/o) op het. gewone kapitaal van de Engelse maatschappij. Het ligt in de bedoeling de slotdividenden in mei be taalbaar te stellen. De dividenden van de beide maatschappijen zullen in geldswaar de gelijk zijn overeenkomstig de in de egalisatie-overeenkomst voorgeschreven berekeningswijze. De jaarverslagen van de beide maatschappijen zullen in de eerste week van april a.s. verschijnen. Het voorstel, donderdag gedaan in de buitengewone vergadering van aandeel houders der n.v. Kediri-Stoomtram Maat schappij om 350 aandelen in het bezit der vennootschap in te trekken en op elk van de overige 1450 geplaatste aandelen elk groot 1000,- nominaal, 450,- in contanten terug te betalen, is met algemene stem men aanvaard. Hierdoor zal het maat schappelijk kapitaal van ƒ1.800.000,- op 797.500,— worden teruggebracht. Een aandeelhouder complimenteerde het bestuur met dit zijns inziens vooruit strevende voorstel, dat naar hij zeide ve le andere maatschappijen tot voorbeeld kon dienen. Over de toestand in Indonesië deelde de directie mede, dat de vergoe ding, te weten de huur voor het gebruik van het materiaal en de kantooronkosten in Nederland tot het einde van 1957 is be taald. Bovendien is de transfer van de kan tooronkosten in Nederland geschied. SINGAPORE (Reuter) Volgens de „Straits Times" weigeren de zakenlieden in Singapore, die zaken doen met Indone sië, langer Indonesische rupiah's in beta ling aan te nemen. Op de zwarte markt is de koers van de rupiah gedaald van 11 tot 19,5 rupiah per straftsdollar, terwijl de of ficiële koers daalde van 3 tot 5,4 rupiah. Volgens het blad is een der oorzaken van deze koersdaling het in omloop zijn van miljoenen valse rupiahbiljetten, spe ciaal in Djambi en 'alembang, in Zuid-Su- matra. Het blad had van een handelaar vernomen, dat, waar zowel de valse als de echte rupiah's op goedkoop papier zijn ge drukt, het bijna onmogelijk is om de echte bankbiljetten te onderscheiden van de val se, die buitengewoon goed zijn nage maakt. Vermoed wordt, dat het valse geld in Japan wordt gedrukt. De economische attaché aan het Indone sische consulaat te Singapore, Sutadisa- stra zei de daling van de rupiah-koers toe te schrijven aan de blokkade door de Indo nesische marine en de daaruit voortvloeien de daling in de export van rubber en copra. De „Straits Times" schreef dat de koers op de zwarte markt vorig jaar tien rupiah tegen één straitsdollars was. Deze was tot 14 gedaald toen de opstandige regering te Padang was geproclameerd en daarna was zij nog dieper gedaald. Blokkade en blokkadebrekers In Djambi en Palembang liggen op het ogenblik 25 uit Singapore afkomstige sche pen stil. De eigenaars van deze schepen wachten af hoe de Indonesiche blokkade van Sumatra zich ontwikkelen zal, en heb ben hun gezagvoerders opdracht gege ven voorlopig niet uit te varen. Vijf sche pen die de vorige week door de douane te Pulau Sambu werden vastgehouden, lig gen daar nog steeds. De „Straits Times" wijst er op, dat de opheffing door de Padang-regering van al le mogelijke beperkende bepalingen en vooral de sterke verlaging van uit-en in voerrechten het voor de handelaren in Sin- apore de moeite waard maken de blokka de van de centrale regering te doorbreken. Schepen van 45 ton bijv. vervoeren produk- ten en goederen ter waarde van meer dan 30.000 dollars. ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De Nederlandse Handel Maatschappij zal in de toekomst, als niet rechtstreeks by de goederenexport betrokken instelling, be middeling aanbieden voor het tot elkaar brengen van bedrijven, die in principe tot samenwerkinge op verkoop- en spe ciaal exportgebied bereid zyn. In een circulaire deelt de bankinstel ling mee dat gedacht wordt aan het namen verzamelen van bedrijven, gerubriceerd naar branche, die voor het denkbeeld van gecombineerde exporten voelen, om daar na aan elk van deze bedrijven hierover verslag uit te brengen, onder vermelding van bepaalde bijzonderheden, zonder ech ter voorlopig de namen der medegeïnte- resseerde bedrijven in hun branche te noemen. Blijkt dan, dat de mogelijkheid aanwezig geacht mag worden om een ex portcombinatie op te richten, dan kan de N.H.M. de weg tot onderhandeling tussen de belanghebbende bedrijven openen en verder het initiatief aan hen laten. De N.H.M. onderneemt deze bemiddeling om dat voor de exporterende bedrijven de strijd om het bestaan vooral in de Euro- markt wellicht steeds scherper zal worden. De wereldvermaarde Elizabeth Arden preparaten zijn alle verkrijgbaar bij: Parfums Byoux Grote Houtstraat 92 Tel. 12160 - Haarlem 09ÓI' Vakbonden verwachten nog een tweede „golf' ontslagen De directie van de K.L.M. heeft bij de gewestelijke arbeidsbureaus een vergun ning tot ontslag aangevraagd voor 230 le den van het grondpersoneel, van wie er 200 op Schiphol werkzaam zijn en 30 op liet hoofdkantoor in Den Haag. Van de zijde van de vakbonden wordt meegedeeld, dat thans blijkbaar uitvoe ring wordt gegeven aan het voornemen van de directie van de maatschappij om verschillende afdelingen „uit te kam men." De ontslagaanvragen hebben plaats in alle sectoren van het bedrijf, zowel bij de administratieve- als de technische af delingen. Het verzoek om vergunning voor deze ontslagen betekent de conse quentie van het van te voren uitgestippel de beleid. Degenen, voor wie een vergunning voor ontslag is aangevraagd, hebben hiervan mondeling en schriftelijk bericht gekre gen. Voor de datum van ingang staat een wettelijke termijn vast. Van vakbondszij de wordt verondersteld dat deze massale aanvraag om ontslagvergunning nog ge volgd zal worden door een tweede „golf." De directie van de n.v. Amsterdamsch Bankierskantoor v h Mendes Gans en co. te Amsterdam deelt mee dat in 1957 de bankzaken zodanig zijn uitgebreid dat het totale resultaat over dit boekjaar dat van 1956 overtreft, zodat aan de verwachtin gen werd voldaan. De inkomsten uit effecten, deelnemin gen, provisie, interest enzovoorts beliepen 988.114 (v.j. 763.095). De onkosten verg den 607.352 507.803). Het saldo winst bedroeg 1 340.319 209.666). Voor belas tingen werd bestemd 185.319 75.226). Voorgesteld wordt een dividend van 8 per cent (7 pet.) op een onveranderd aande lenkapitaal van 1.200.000. In verband met de Euromarkt werd met een meerderheidsbelang deelgenomen in een vestiging te Brussel onder eigen naam. Aan de op 17 maart a.s. te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders der Hollandse Sociëteit van Le vensverzekeringen n.v. zal worden voorge steld over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 11 percent, (v.j. 10 per cent). DE SECRETARIS-GENERAAL van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, heeft tijdens een lunchbijeenkomst van de afdeling Amsterdam van het Comité Benelux een rede gehouden over de Benelux en de Europese Economische Gemeenschap onder de titel: „Benelux; wat ons te doen staat". Wat betreft de ver houding tussen Benelux en E.E.G. wees prof. Brouwers er op, dat bij de onder tekening van het verdrag is geconstateerd dat er door de Beneluxlanden naar ge streefd zal moeten worden de voorsprong in West-Europa te behouden. De juistheid dezer stelling kan volgens de spreker niet genoeg worden beklemtoond. Niet omdat het op zichzelf zo belangrijk is een voorsprong te hebben, maar omdat wachten op de ontwikkeling der E.E.G. niet slechts een stilstand in de ontwikkeling der Benelux zou teweegbrengen, maar zelfs tot een terugval zou kunnen leiden, die de in deze bijzondere samenwerking bereikte resultaten weer ongedaan zou kunnen maken. Als de Beneluxlanden de voorsprong trachten te behouden, dan is er alle kans, dat zij in het geboorteproces der Europese integratie niet slechts hun gezamenlijke belangen op de beste wijze dienen, maar ook dit integratieproces zelf, omdat zij op deze wijze daarin een sterke, zo niet de sterkste dynamische factor kunnen blijven. Dit is het eerste punt aldus prof. Brouwers wat ons in de actuele situatie van vandaag te doen staat: de handhaving van de Benelux als eenheid in de opbouw der Europese Economische Gemeenschap. Onverbrekelijk daarmede verbonden is de verdere versterking van de commerciële banden tussen de Benelux-partners. In dit verband wees de spreker op het feit dat onze export naar België onder het Euro pese gemiddelde is gedaald, hetgeen niet slechts bezinning vraagt op onze econo mische politiek en onze exportactiviteit als geheel, maar tevens op de relatie van deze activiteit met landen, waarmee wy door nauwe integratiebanden gebonden zyn. respectievelijk bezig zijn gebonden te worden. Bij het intensieve gebruik van de Benelux- markt als basis voor onze structurele ont wikkeling exportbevordering en indu strialisatie nebben bedrijfsleven en In de nacht van donderdag op vrijdag vroor het in het westen van het land licht, in het oosten matig en in de provincie Groningen zelfs streng. Het vliegveld Eel- de rapporteerde min twaalf graden. In de nanacht kwam van het/ zuidwesten uit bewolking opzetten en viel er plaatselijk enige regen of sneeuw. Dit hangt samen met de nadering van een front, dat de voorste begrenzing vormt van zachtere oceaanlucht. Dit front naderde vrijdag ochtend de Nederlandse kust. Om acht uur was de temperatuur in Vlissingen twee graden boven het vries punt, terwijl het in Groningen nog elf gra den vroor. Intussen beginnen oceaan storingen hun invloed steeds verder naar het Europese vasteland uit te breiden. Een volgend front nadert de Britse eilanden. Dit betekent voor ons land een einde van het winters weer. Een en ander zal met enige regen gepaard gaan en een verdere stijging van de temperatuur. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en west. WEERRAPPORTEN Zaterdag 1 maart Zon op 7.28 uur, onder 18.18 uur. Maan op 13.20 uur, onder 4.19 uur. Maanstanden 5 maart 19.28 uur volle maan. 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1 maart Hoog water 11.45 en uur. Laag water 6.45 en 19.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Eindhoven Temperaturen buiten- h en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag- ii i 7) f» laatste 24 uur 1» Sfi Helsinki geheel bew. windst.-13 0,5 Stockholm licht bew. zw -15 0 Oslo zwaar bew. nnw -15 0 Kopenhagen licht bew. o -5 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 4 12 Londen licht bew. wzw 2 0 Amsterdam geheel bew. z 0 0 Brussel geheel bew. z 0 3 Luxemburg onbewolkt nnw -8 0 Parijs regen zzw 1 0,1 Bordeaux mist nnw -1 0 Grenoble zwaar bew. nnw -3 4 Nice licht bew. nnw 4 9 Berlijn onbewolkt wzw -9 0 Frankfort licht bew. windst. -9 0 München licht bew. zzw -7 2 Ziirich onbewolkt nnw -10 0,2 Genève licht bew. no -4 0 Locarno onbewolkt 0 1 0 Wenen geheel bew. nnw -2 4 Innsbruck geheel bew. o -8 8 Rome regen o 5 4 Ajaccio onbewolkt verand. 2 0 Mallorca geheel bew no 0 7 Algiers geheel bew. nnw 6 13 Den Helder zwaar bew. z -0 0 Ypenburg sneeuw z 1 0,4 Vlissingen lichte regen z 1 3 Eelde licht bew. windst.-10 0,5 De Bilt zwaar bew. z 0 0,3 Twente half bew. windst. -7 6 Eindhoven zwaar bew. z -1 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z -3 0,2 2. Het bericht over goudvondsten in het verre Westen had het vindingrijke brein van Joris op gang gebracht. Plannetjes borrelden in hem op, de ene vondst na de ander, die goud waard waren, al waren ze niet alle eerlijk als goud. Hij moest ervan zuchten. „Welaan", mompelde hij. „thans moet ik alleen nog een middel be denken, om de verre reis naar het Westen te bekostigen. Doch ook dit probleem zal wel een oplossing vinden op een vrucht bare morgen als dezeHet eenvoudigste is als ik eens bij een goede bekende aan klopte, dieOp daf moment werd er luid op de buitendeur geklopt. „Ei, ei", mompelde hij, opverend, „kan het zijn, dat de goede bekende bij MIJ aanklopt?" 1-Iet bleek inderdaad iemand te zijn, met wie Joris maar al te goed bekend was: de deurwaarder, met een dwangbevel. Geen prettig bezoek voor iemand, die juist over middelen peinsde, om aan gelden te ko men. Maar, vreemd genoeg maakte zich plotseling een grote blijdschap van Joris meester. „Welkom!", riep hij uitbundig, ..ge zijt juist degene, die ik nodig heb. Komt binnen, fiscaal heerschap, ik invi teer u in mijn voorvaderlijk slot. lnvita fiscus, zoals wij latinisten zeggen!" overheid beide een taak. Vot het bedrijfs leven en in het bijzonder voor de zich uit breidende en de nieuwe industrieën is het zaak door grondige bewerking van de Bel gisch-Luxemburgse markt de mogelijk heden daarvan verder te gebruiken en door vernauwing der banden en versterking der contacten de gezamenlijke industriële basis te verstevigen. Voor de overheid is het in de eerste plaats zaak een systematisch plan met de regeringen der partnerlanden op te stellen, volgens hetwelk de uitzonderings bepalingen binnen de gestelde termijnen buiten werking worden gesteld. De harmonisatie In internationale kringen beseft men, sprekend over de harmonisatie van het sociaal-economische beleid als algemene doelstelling, veelal niet voldoende, dat de voor elke gezonde integratie primaire voor waarden van het nationale economische en monetaire evenwicht in elke der partner- landen zijn eisen stelt aan de inhoud van dit sociaal-economische beleid, die al naar de concrete omstandigheden van land tot land tot verschillen aanleiding kunnen geven Harmonisatie betekent dientenge volge niet steeds gelijkgerichtheid van maatregelen, maar eventueel zelfs tegen gesteldheid. In de Benelux hebben wij de juistheid dezer stelling in de praktijk er varen en het is ook in de naaste toekomst van de grootste betekenis, dat wij ge zamenlijk deze stelling, wanneer nodig, op nieuw in praktijk brengen. Voor ons land zal dit probleem reeds in de eerstvolgende jaren van actueel belang zijn, omdat de arbeidskosten onzer produktie de laatste jaren met betrekking tot de overige West- europese landen relatief sterk zijn geste gen Dit heeft de sterkte van onze positie in de internationale concurrentie verzwakt. Het is dan ook dringend gewenst, dat het kostenpeil van onze nationale produktie niet verder wordt verhoogd. (Voor de beurs zie pagina 13) Geestelijk. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij niet de bedoeling had Boelganin en Kroesjtsjev naar Ameri ka uit te nodigen, toen hij in jen re cente brief aan de Russische premier sprak van de wenselijkheid van bezoe ken van invloedrijke Sovjet-burgers. Hij heeft meer gedacht aan geestelijke leiders dan aan mensen die officiële verantwoordelijkheid dragen. Staalplastic. I Rusland is een nieuw soort plastic gefabriceerd dat volgens het Russische persbureau Tass de hardheid van staal heeft, maar 83 percent min der weegt. Men kan er een huis van drie verdiepingen mee bouwen, dat slechts 48 ton weegt, en auto's en lich te schepen van persen. Vrij beroep. Volgens het partijloze Ween- se blad „Die Presse" worden er in Roe menië duizenden voormalige grondbe zitters, officieren, hoge functionarissen en personen die een vrij beroep uitoe fenen, gearresteerd. Wervelstormen. Een reeks wervelstor men die de Amerikaanse staat Missi- sippi heeft getroffen, heeft aan twaalf personen het leven gekost. Zeventig mensen liepen verwondingen op. In Louisiana, Florida, Texas en Alabama hebben de st' men alleen schade aan gebouwen aangericht. Afgetreden. De Griekse minister van Han del en Industrie, Papalogoeras, en de minister van Openbare Werken en Ver bindingen, Rallis, zijn afgetreden na dat premier Karamanlis had besloten een nieuwe kieswet ter goedkeuring bij het parlement in te dienen. De minis ters verklaren, dat het ontwerp aan het kabinet had moeten worden voorge legd voor behandeling door het parle ment. Succes. Te Cape Canaveral in de Ameri kaanse staat Florida is met succes een projectiel van het type „Redstone" ge lanceerd, met behulp van een nieuwe brandstof. De „Redstone" bleef twee minuten zichtbaar in een helderblauwe lucht. Het projectiel is de eerste trap van de „Jupiter-C" waarmee de aard- satelliet „Explorer" in haar baan werd gebracht. Erkenning. Rusland heeft officieel de de mocratische regering van San Marino erkend. Volgens de grote raad van de republiek heeft Rusland een consul- generaal in de republiek benoemd Tot 14 oktober 1957 had deze dwerg repu bliek de enige communistische rege ring van West-Europa. Ondervangen. Het Westduitse verbond van ondernemingen op chemisch ge bied heeft bekendgemaakt dat profes sor Friedrich Henglein een nieuw type atoomreactor heeft ontworpen dat de „gevaarlijke factoren," welke het on geluk in Windscale (Engeland) hebben veroorzaakt, ondervangt. In deze nieu we reactor zal grafiet zowel gebruikt worden voor het temperen van de kern reactie als voor het regelen van de hitte. Schandaal. Ambtenaren van het te Bonn gevestigde bureau voor verdedigings- lasten, dat de vergoeding van door de bezettingstroepen veroorzaakte scha de regelt, hebben zich laten omkopen en uitbetalingen ten bedrage van meer dan een miljoen mark gedaan aan on bevoegden, die aan zeven ambtenaren van het bureau steekpenningen tot een bedrag van meer dan 100.000 markt hebben betaald. De vroegere direc teur van het bureau, dr. Vergossen, zit nog in voorarrest. Een twaalftal deels zeer geziene burgers zal worden ver volgd wegens omkoperij en oplichting. Kleine wereld. De pastooi van de enige Argentijnse gemeente, waar onlangs een communist tot burgemeester is ge kozen, heeft zich een exemplaar van Guareschi's roman „De kleine wereld van Don Camillo" aangeschaft om de Peppone van zijn dorp doeltreffend te kunnen bestrijden. Lava. De communistische partij op de Philippijnen heeft besloten zich te ont binden, op voorwaarde dat haar leider, Jesus Lava, door president Carlos Gar cia in audiëntie wordt ontvangen. Koudegolf. De koudegolf, waardoor Noord- Frankrijk is getroffen, heeft tot dusver aan elf personen het leven gekost. DE BESTEMMING van de door de nazi's uit alle delen van Europa geroofde kunst schatten was zeer verschillend. We hebben de vorige maal reeds verteld, dat Hitier in 11)43 van Rosenberg een verjaarscadeau kreeg, bestaande uit 2500 kunstwerken, waarbij eerlijkheidshalve vermeld dient te worden, dat Rosenberg zelf van het ge- stolene niets te eigen bate heeft aange wend. Dat was anders met de andere kop stukken van de partij. Frank, de gouver neur van Polen, stouwde zijn slot Wawel te Krakau vol met alles dat hij dacht te kunnen gebruiken, of dat hij represen tatief achtte voor de kunstzin van de nazi-o.w.'ers. Koch liet zich evenmin onbetuigd en ei- oende zich in Kiew en Char- kow een schat aan Poolse en Russische schilderijen toe. die in 65 kisten verpakt moesten worden, eer ze veilig naar zijn landgoederen in Oost-Pruisen ge transporteerd konden worden. De schaam teloosheid van Göring, die zijn lustslot Karinhal van de kelder tot de nok met gestolen kunstschatten volstopte, is alge meen bekend. De totale btut uit alle lan den was echter zó overweldigend groot, dat er nauwelijks bergruimte voor te vin den was. En nog steeds groeide de voor raad aan. Op het eind van de oorlog wer den de goudschatten uit het museum van Napels naar Duitsland gebracht en de ver slagen Italiaanse dictator liet de hele rijk dom aan oude kunstwerken, afkomstig van het klooster Monte Cassino in 1500 kisten naar Oostenrijk brengen. Nu echter de oorlogshandelingen zich op een steeds kleiner wordend Duits gebied begonnen af te spelen, werd de vraag steeds dringender, hóe alle kunstschatten, die her- en derwaarts verspreid waren, zo veilig mogelijk konden worden opgebor gen. Voor een belangrijk deel werd hier voor een oplossing gezocht en gevonden in de Salzberg, een van de oudste zoutmijnen van Oostenrijk, bij het plaatsje Steinberg in Salzkammergut. Daarheen stroomden de kostbaarheden in een eindeloze stroom; niet alleen een belangrijk deel van de schatten uit West-Europa en Italië werden daar heen vervoerd, maar ook de kunstinven taris van Oostenrijkse musea konden daar een onderkomen vindenToen het laatste uur van de oorlog had geslagen, waren in de gangen en zalen van deze zoutmijn hoeveelheden kunstschatten bijeengebracht zoals nergens ter wereld werden gevonden. Maar erg veilig was deze room van de menselijke cultuur daar toch niet. De wan- den van de berg waren stevig genoeg, daaraan zou het niet liggen. Maar het was het kwaad in de mens zelf dat hier dreigde. Want de Gauleiter Eigruber had zich voorgenomen dat met de ondergang van het nationaal- socialisme alle cultuurschat ten in de Salzberg mee ten onder moesten gaan. Springladingen om de pijlers van de zalen en gangen op te blazen en wan den en zolderingen te doen instorten, zo dat zij de cultuurschat van heel Europa zouden bedelven, waren reeds aangebracht. Maar de Duitse en Oostenrijkse deskundi gen en kunstliefhebbers, aan wier zorgen de schatten in de Salzberg waren toever trouwd, verzetten zich tegen deze waan zin. Eerst is het verzet lijdelijk, maar als eindelijk pantsertroepen aankomen om de bewaking van de berg op zich te nemen, schijnt geen tegenstand meer mogelijk; het opblazen van de berg schijnt nog maar een kwestie van ogenblikken. Dan komt het wonder: de kommandant van de troe pen staat in sprakeloze bewondering voor de schoonheid van een der schilderijen en- verklaart dat de samenzweerders op hem kunnen rekenen. Dat is op 2 mei 1945. En de volgende dag breekt een openlijke te genstand tegen de Gauleiter uit, die van zijn misdadige plannen moet afzien; het onvervangbare was behouden gebleven. Als laatste nu ook nog iets over de Rus sen. Daarover een volgende keer. H. PétiUon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2