Lïitgehetmann en Waf flard aan top met hoog gemiddelde LCREE dubbeld BRYLCREEM Leider Santpoort tegen OVRA niet verder dan gelijkspel Vijftienjarige jongen schaak kampioen van Amerika IJshockey toernooi om de Europese en wereldtitel in Oslo begonnen Specialist Vóórhaar favoriet met Rhea of Morning Star Grivaud nog steeds zonder winst in Arnhem Tsjechische en Zweedse ploeg won 2 KOERSEN IN HILVERSUM mm DE VOLLEYBALCOMPETITIE ZATERDAG 1 MAART 1958 11 OM DE EUROPESE BILJARTTITEL 71/2 OARAGE DEN HOUT Cussini-Argenti eerste in Rally van Sistrières Amateur-voetbalteams voor oefenduel Ook geen veldbandbal Antonin Rolland won de Ronde van Sardinië Geen boksgevecht tussen Patterson en Johansson Bokskam pioenschappen van Noordholland Alleen gezond haar is mooi haart heeft die werking! Hfie perfect hairdressing H. J. van Dalen (voorzitter van Enschedé) in bonds- bestuur van KNVB Om de nationale damtitel Jeugd-waterpolozevental Wim de Graaff werd zesde in Drammen Volleybal Olympische sport? Oefenprogramma voor A- en B- hockeyelftal Zuidafrikaanse cricketers all out voor 214 runs Sport in het kort ADVERTENTIE DINSDAG DONDERDAG Jacques Grivaud uit Lyon fungeert in Arnhem bij het Europees biljartkampioen schap 71/2 als muurbloempje. Noch don derdag tegen Wafflard en Lïitgehetmann, noch vrijdagmiddag tegen Piet van de Pol kreeg hy de gelegenheid te tonen, dat hy met recht de Franse titel in zyn bezit heeft. Piet van de Pol stapte vrijdagmiddag na dat hij in de eerste beurt gepoedeld had naar de tafel om te bewijzen, dat hij nog altijd tot de grootmeester-kaderspelers be hoort. Die nederlaag tegen Rudolph, nau welijks twaalf uur tevoren geleden, zat hem dwars en Grivaud was een gewillig slachtoffer. Van de Pol was weer de keizer van het kaderspel. Gehoorzamend aan de wil van de meester kropen de ballen langs de kaderlijn heen en weer, met haarfijne rapelletjes werd steeds weer de ideale po sitie hersteld en zo steeg de score snel. De eerste 100 werden met een applaus be groeit. Na 112 dreigde er even een onder breking van het ritme te komen. Maar mathematisch werd iedere stoot berekend en zorgvuldig gerangschikt tot op 140 de ballen weer in een trosje bij elkaar lagen. Zou Van de Pol het Europese record hij heeft het zelf in zijn bezit met 238 verbeteren en misschien zelfs de 300 in één beurt volmaken? Het mocht niet zo zijn, want het eenbandstootje, dat.de 211de carambole had moeten produceren, was mis. Is het een wonder, dat Grivaud daarna opnieuw faalde? Van de Pol poedelde ook in zijn derde beurt, maar maakte daarna met series van 47 en 43 een eind aan het lijden van de stille Fransman. De koek was echter nog niet op, want in de laatste middagpartijen werd eveneens subliem kaderspel vertoond. Vooral Lïit gehetmann was weer voortreffelijk in vorm, begon van acquit met 152 en dacht toen de partij al in zijn zak te heben. Maar toen begonnen de mysterieuze krachten in de sport te werken. Van Hassel, oud wereldkampioen in het 71/2, had nog niet veel laten zien. Welnu, de Belg koos juist Lïitgehetmann uit om te laten zien, dat hij ook nog meetelt. Een fraaie reeks van 129 in zijn derde beurt was het resultaat. De Duitser echter, die inmiddels op 181 was gekomen, heeft erger tegenslagen nodig om in de put te geraken. Met 48 en slotserie van 71 bewerkstelligde hij zijn derde achtereenvolgende zege. De partij WafflardVervest werd een revanche van het Belgische kampioen schap, waarin kampioen Wafflard zijn enige nederlaag tegen de Antwerpenaar had geleden. Ook hier door beide spelers subliem spel. Wafflard was met een slot serie van 119 ditmaal de beste. Geheel uit de toon viel de partij Ru dolphDe Kleine, waarin de Zwollenaar in 26 beurten zijn eerste winstpunten be haalde. Terugslag Vrijdagavond kreeg Van de Pol de terug slag op zijn uitstekende prestatie. Toen de Rotterdammer er in de elfde beurt niet in slaagde de partij uit te maken hij had, dank zij onder meer een serie van 72, een veilig lijkende voorsprong (165289) be reikt putte Van Hassel in de diepste geheimen van zijn arsenaal en maakte met een opportunistisch gespeelde serie van 135 de 300 vol. Van de Pol kwam in de nastoot slechts tot een van de ontbrekende elf ADVERTENTIE IN 14 DAGEN VAN LAPLAND NAAR KAAPSTAD Bijzondere prestatie van 3 RENAULT-auto's. 1 Renault Frégate Trans Fluide, 1 Renault Frégate Domaine en 14x4 terreinwagen volbrachten deze rit met een gemiddelde van 6ü km per uur van 21 januari tot 5 febr. 1.1. U kunt op RENAULT bouwen. De negende rally van Sestrières is ge wonnen door de Italiaanse equipe Cus sini-Argenti met „Fiat Abearth". Evenals in de laatste rally de Monte Carlo zege vierde dus een equipe, die in de kleinste categorie had ingeschreven. De officiële uitslag van de categorie spe ciale serietourwagens luidt: Categorie tot 750 cc: 1. Cussini-Argenti (Italië) met Fiat Zagato 3,7 strafpunten (tevens algemeen winnaar). 2. Stefani- Tecilla (Italië) met Fiat Abarth Zagato 61.1 strafpunten. Categorie van 750 tot 1300 cc: 1. Mar- coni-Grescolbaldi (Italië) met Alfa Romeo Giuletta 28 strafpunten. 2. Schramm-Falk (Duitsland) met Alfa Romeo Giuletta 63,2 strafpunten. Categorie van 1300 tot 2600 cc: 1. Zam- piero-Bongiasca (Italië) met Porsche „Car- rera" 37,1 strafpunten. 2. Villoresi-Basa- donna (Italië) met Lancia Aurelia 46,3 strafpunten. Categorie boven 2600 cc: 1. Crone Rawe- Peemoeller (Duitsland) met Mercedes 300 sl. 293,9 strafpunten. 2. Delling-Andersson (Engeland) met Jaguar 402,1 strafpunten. De uitslag van de klasse normale serie tourwagens was: Categorie tot 750 cc: 1. Borghesio-Bian- chi (Italië) met Dyna Panhard, 246,8 straf punten. 2. Hacquin-Harris (België), met Saab '93, 350 strafpunten. Categorie 750 cc tot 1600 cc: 1. Stradero- Bonino (Italië) met Alfa Romeo Giuletta, :8 strafpunten. 2. Ferrero-Sasserno (Ita- ië) met Alfa Romeo Giuletta, 28,7 straf- punten. Categorie boven 1600 cc: 1. Berney-De- coppet (Frankrijk) met Alfa Romeo 1900, 25.2 strafpunten. 2. Musso-Pegaso (Italië) met Alfa Romeo 1900, 47 strafpunten. De combinatie Greta Molander-Lund- berg (Zweden-Finland) eindigde met 1564,2 strafpunten op de zesde plaats in de categorie tot 750 cc. Zij reed met een Saab 93. caramboles, die hem van een remise scheidden. Een grotere verrassing was dat Grivaud na 10 beurten een zege op Vervest leek te zullen behalen. Hij leidde dank zij een serie van 58 met 223152, maar had blijkbaar al zijn kruid verschoten. Ver vest, die in het begin zeer slecht speelde, herstelde zich in de 15de beurt, waarin hij met een reeks van 112 de partij resoluut uitmaakte. Hoog gemiddelde Alleen Lïitgehetmann en Wafflard zyn vrijdagmiddag ongeslagen gebleven. Lïit gehetmann had 13 beurten nodig om De Kleine te verslaan en zag daardoor het bijzonder fraaie gemiddelde van 45, dat na de middagpartijen zijn blazoen sierde, dalen tot 36.36, nog altijd zeer uitzonder lijk, want het Europees record algemeen gemiddelde staat immers met 24.24 even eens op zijn naam. Met. één verliespartij volgt Vervest op de derde plaats en dan als laatste kans hebber, zij het alleen nog maar theoretisch, Piet van de Pol, die vrijdag onverwacht van Van Hassel verloor. Henk de Kleine heeft kansen genoeg gehad om Lïitgehetmann de eerste nul te bezorgen. Want nadat de Duitser met een serie van 202 in de vijfde beurt zijn totaal op 250 had gebracht, volgden er vijf beur ten, waarin hij slechts vijf punten produ ceerde. De Kleine, die in de vierde beurt een serie van 90 had gemaakt, kon geen historie maken en toen Lïitgehetmann de partij uitmaakte, miste onze landgenoot zelfs de nastoot en bleef op 219 staan. De partyen De uitslagen van de tweede dag waren: Grivaud (Fr.) 37 5 20 7.40 Van de Pol (Ned.) 300 5 210 60.00 Rudolph (Did.) 203 26 25 7.80 De Kleine (Ned.) 300 26 52 11.53 Lutgehetmann (Did.) 300 5 152 60.00 Van Hasselt (België) 178 5 129 35.60 Vervest (België) 221 9 78 24.55 Wafflard (België) 300 9 119 33.33 Van Hassel (België) 300 12 135 25.00 Van de Pol (Ned.) 290 12 72 24.16 Grivaud (Fr.) 247 15 57 16.46 Vervest (België) 300 15 112 20.00 Ltitgehetmann 300 13 202 23.07 De Kleine 219 13 90 16.84 Wafflard 300 9 72 33.33 Rudolph 100 9 44 11.11 Na de tweede dag luidt de stand: 1. Lütgehetmann 8 1200 33 202 36.36 2. Wafflard 8 1200 47 119 25.53 3. Vervest 6 1121 54 112 20.75 4. Van de Pol 4 1198 46 210 25.84 5. Van Hassel 2 736 42 135 17.52 6. De Kleine 2 857 66 90 12.98 7. Rudolph 2 642 62 58 10.35 8. Grivaud 0 500 44 57 11.36 Voor de wedstrijd Nederland A-Neder- land B (amateurs), die zondag op het ter rein van HVV in Den Haag wordt ge speeld, zijn de elftallen als volgt samen gesteld: Nederland A: doel: Koers (Hengelo): achter: Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia'55)'; midden: Morelisse (Velox), Timmer (Emmen) en Munnecom (Roer mond); voor: Hainjé (Heerenveen), Al- lart (Neptunus), De Kluis (Quick, Nij megen), De Kreek (Feijenoord) en Teu- nissen (Be Quick, Z.). Nederland B: doel: Wetzels (Maurits); achter: Werdens (Sittardia) en Van Ham (Be Quick, Gr.): midden: Jansen (Leeuwar den), Blom (WW) en Van Gemert (Ra pid); voor: Uittenbosch (Velox), H. de Nooyer (Vlissingen). Kraayer (ZAC), Ver- hage (Quick, Nijmegen) en De Rijke (Friesland). In verband met de weersomstandigheden en de gesteldheid der terreinen heeft het Nederlands Handbal Verbond alle veld- handbalwedstrijden, die voor zondag wa ren vastgesteld, afgelast. De eerste wielerronde van Sardinië heef een triest slot gekregen. Nadat don derdag de voorlaatste rit na 78 km werd gestaakt in verband met een verblindende sneeuwjacht en gladde wegen, moesten de organisatoren vrijdag ijlings een nieuwe route ontwerpen voor de laatste etappe, aangezien verschillende wegen na de ab normale weersomstandigheden waren af gesloten. De afstand van de rit werd nu 117 km. Aanvankelijk was een etappe van 231 km geprojecteerd. Winnaar van de ronde werd de Frans man Antonin Rolland. Hij had in de al gemene rangschikking een voorsprong van 5'/2 minuut op de Belg Keteleer. Rik van Looy klasseerde zich als derde. De Spanjaard Miguel Bover won de laatste etappe in een tijd van 3 uur en 13 minuten. Hij versloeg de Italiaan Coletto in de eindsprint. Dertien seconden na hen arriveerde de Belg Couvreur en weer twaalf seconden later de Italianen Carlesi en Pambianco. Assireli werd zesde met een achterstand van dertig seconden. Het pe- lonton bereikte Sassari bijna twee mi nuten na Bover. Bahamontes verscheen 's morgens niet aan de start. Het eindklassement werd: 1. Rolland (Fr.), totaal tijd 22 uur 6 min. en 9 secon den (totaal-afstand: 739 km). 2. Keteleer (Belg.), 22.11.30. 3. Van Looy (Belg.) 22.11.53. 4. Boni (It.), 22.12.44. 5. Defilippis (It.), 22.15.56. Gus d'Amato, de manager van de we reldkampioen in het zwaargewicht Floyd Patterson, heeft vrijdagavond in New York medegedeeld, dat hij voorlopig geen interesse heeft voor een gevecht tussen zijn pupil en de Europese kampioen Inge- mar Johansson (Zweden), die vorige week een overwinning behaalde op de Brit Joe Erskine. De Brit zou een titelgevecht heb ben mogen boksen tegen Patterson, indien hij Johansson had bedwongen. Floyd Patterson vertrekt op 13 maart naar Engeland, waar hij in een demon stratiepartij zal uitkomen tegen een nog niet nader genoemde tegenstander. d'Ama to zal tijdens de tournee met de Britse promotor Harry Levene spreken over de mogelijkheden op een eventueel gevecht om het wereldkampioenschap in Enge land. In de uitverkochte zaal van Frascati in Amsterdam werden vrijdagavond de wed strijden om de bokstitels van Noordholland gehouden. Vedergewicht: J. de Rooy (Groothuis) w. o. p. van R. Peters (Groothuis). Lichtgewicht: J. van der Zee (Ring, Am sterdam) w. o. p. van P. Boom Ring Am sterdam). Zwaarweltergewicht: E. Knappers (SBK) w. o. p. van Schulein (persoonlijk lid). Middengewicht: Mazurel (SBK) op me disch advies gestaakt tegen Van der Velde (Bisschop). Weltergewicht: Schregardus (Groothuis) w. o. p. van Schris Kok (BHK) Half zwaargewicht: E. Kiks (Bisschop) wint door k.o. in de tweede ronde van J. de Vries (S.B.K.) Zwaargewicht: R. Kool (Bisschop) wint door technische k.o. in de tweede ronde van Walda (Losekoot). Besloot het bestuur van de afdeling Noordholland aanvankelijk de titels in het vlieggewicht en lichtwelter, aangezien res- pestievelijk Zwaan en Terwey geen tegen stander hadden, niet toe te kennen, na af loop van de wedstrijd kwam men op het besluit terug. Zwaan werd uitgeroepen tot kampioen in het vlieggewicht en Terwey tot kampioen in het lichtwëltergewicht. Bobby Fischer, die op 12 maart vijftien jaar zal worden, heeft het schaakkam pioenschap van Amerika gewonnen. Bob by is een onbemiddelde jongen uit Brook lyn en zijn moeder vertelt over hem, dat hij als baby reeds opvallend talent had om metalen Japanse „puzzel-ringen" uit el kaar te halen. Men wordt geen schaak kampioen van de Verenigde Staten als men niet over een grote theoretische schaakkennis beschikt en die bezit Bobby ongetwijfeld. Maar hij heeft meer dan dat: hij heeft schaak-intuïtie. Dat blijkt vooral wanneer hij „vluggertjes" speelt (per zet mag men dan niet langer dan tien secon den denken) of meer nog, wanneer hij een spelletje bliksem-schaak ten beste geeft (1 seconde per zet!). De New York Times heeft beschreven onder welke omstandigheden Bobby Fischer Amerikaans schaakkampioen is geworden. Fischer was met zijn eigen, laatste partij, die remise; werd, al gauw klaar. Reshevsky, zijn rivaal, moest win nen om gelijk met hem te eindigen. Bobby probeerde onverschillig te doen en ging in de hoek van de zaal bliksem- schaak spelen. Van tijd tot tijd kwamen zijn vrienden hem vertellen hoe de partij In het Jordal Amfi-stadion in Oslo is vrijdag een begin gemaakt met het js- hockeytoernooi om het wereld- en Euro pees kampioenschap. Het toernooi werd geopend door Koning Olaf V van Noor wegen en daarna stelden de acht deel nemende landen zich aan de 15.000 toe schouwers, die het stadion tot de nok vul den, voor. Fraai waren de weersomstandig heden niet. Het sneeuwde tijdens de openingsceremonie en de eerste wedstrijd die tussen Tsjechoslowakije en Finland moest even worden uitgesteld, aange zien van de baan een dikke laag sneeuw moest worden verwijderd. ADVERTENTIE Hl Brylcreem bevat vele waardevolle -HL haarvoedende stoflen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I Ja. deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen: Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Beecham (Nederland) N. V. Voor engros: Jacq. Mol N.V. Amsterdam Zondagmiddag telt het negen nummers omvattende drafprogramma in Hilversum weer eens een monté-draverij. Deze drave rijen, waarin de rijder niet op de sulky zit, maar evenals bij een ren op het paard, zijn in Frankrijk enorm populair. De kunst van de rijder is om zelfs bij grote snelheid het paard dravende te houden, daar meer galoppades tot uitschake ling kunnen leiden. Er zijn weinig of vrij wel geen rijders in ons land, die de moei lijke monté-kunst tot in de perfectie ver staan. Een van de besten is Joop Voor- haar, een oud-jockey, die onder andere enige tijd in Frankrijk heeft gewerkt om het monté-vak erbij te leren. Stal Geersen heeft natuurlijk op deze bekwame mount beslag gelegd, zodat keuze Vóórhaar (Rhea, Morning Star) terecht de grote favoriet zal zijn. Onder de trainers van volbloeds komt nu gelukkig eveneens iets meer be langstelling, zelfs zullen zondag G. J. Riem en A. Knijnenburg van de partij zijn. In het internationale nummer zal Dou ble Six M deze keer over 2360 meter moe ten starten, 60 meter achter een aantal goede paarden. Indien de omstandigheden niet te moeilijk zijn, zal hij deze opgave tot een goed einde kunnen brengen, vóór Ruby Spencer en Q Bascom. Bij de ama teurs heeft Sunny Boy in dit kleine veld een eerste kans, daar noch Tizian, noch Sita volkomen betrouwbaar zijn. Op de tweede plaats wordt Réthy Hollandia ver wacht. In het ruim 2800 meter lange nummer moet Tender Erebus opnieuw onder zwaardere condities zijn mogelijkheden bewijzen. Indien de fouten opnieuw ach terwege blijven zal dit snelle paard weer gemakkelijk winnen, vóór Sandra en Un- waersfugel S. Een mogelijke outsider is Skippy M. In de draverij van meet voor paarden, die nog niet gewonnen hebben, heeft Upp sala Pluto, ondanks zijn slechte start positie, de beste mogelijkheden. Ukkie Guy en Valuta zijn de concurrenten voor de oudste zoon van Olga Pluto, die op de zelfde leeftijd echter al heel wat meer had gepresteerd. De Friese stal Oosting blijft in vorm. Viola Sunshine, die tot dit entrainement behoort, is de favoriet in de Manon-prijs, vóór Urbanus B en Viva the Saint. Vari- sienne is een mogelijk outsider. Ook in de Thomas-prijs zullen de twee vertegen woordigers van stal Oosting (Uno Pronto, Uria S) in het voorste gelid te vinden zijn, doch zij zullen het niet kunnen bolwerken tegen Vainqueur, Upward Hollandia, Vico BS en Theo Scott, die in dit volkomen open nummer ook met goede winstkansen starten. In de overige nummers valt de keuze op Urma Norton, die daartoe eerst de tegen stand van Sir Spencer en Romence moet breken; voorts in de Gilbert- en Sullivan- prijs op de outsider Torero, gevolgd door Rita Rosa, Sagnc d'Or, Tosca en de ver bluffende Ray Robinson. De oostelijke clubs in het betaalde voet bal zijn gisteravond bijeen geweest om te beslissen over de kandidaat in de vakature H. P. Holboom in het bondsbestuur van de K.N.V.B. De verenigingen hadden hiervoor kandidaat gesteld de heren H. J. van Dalen (Enschedé), H. G. Enschedé (Tuban- tia), mr. Pet (De Graafschap) en ir. J. Sie- benga (Wageningen). Vertegenwoordigers van De Graafschap deelden ter vergadering mede, dat mr. Pet zich terugtrok. Na uitvoerige discussie werd er over de kandidaten gestemd, waar bij bleek dat de heer H. J. van Dalen de meeste stemmen op zich had verenigd. De voorzitter van Enschedé kan thans van een zetel in het bondsbestuur verzekerd zijn, daar het hier een kwaliteitszetel voor het oosten betreft. Vrijdagavond zijn in Utrecht twee par tijen uit de 14de ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De resultaten waren: JurckaHuisman 2-0, DukelVan Dijk 1-1. Tijdens de zwemwedstrijden om de Hauser-beker, vandaag in Amsterdam, zal het Nederlands jeugdzevental tegen de Duitse jeugdploeg uitkomen. Het Nederlands zevental is als volgt samengesteld: doel: Hermsen (Robben); achter: Ran (Zian), De Boer (Robben) en Van der Klashorst (Robben); voor: Muller (Dolfijn), Van Dorp (AZ en PC), en Vriend (Y). Reserves: Buis (Zwemlust), Aalbers (DZV) en De Mey (Y). Tijdens de wedstrijd, die met 5-1 (2-0, 2-0, 1-1) door de Tsjechen werd gewonnen, hebben de spelers van de zware sneeuwval veel hinder ondervonden. Zij konden niet tot hun normale spel komen, vooral ook omdat „de puck dikwijls in de sneeuwlaag verdween. De wedstrijd ZwedenNoorwegen, die onder veel betere omstandigheden werd gespeeld het sneeuwde niet meer is in een 9-0 overwinning voor Zweden ge ëindigd. De tussenstanden waren: 0-0, 5-0, 4-0. Zweden, dat in het bezit is van beide titels, was bijzonder goed op dreef. Welis waar hebben de Noren in de eerste periode de stand blank weten te houden, doch toen hun beste speler één minuut voor het einde van deze periode de puck tegen het hoofd kreeg en van de baan verdween, verzwakte de tegenstand. De Zweden scoorden er in de tweede periode lustig op los. De geblesseerde Noor kwam in de derde speeltijd wederom op het ijs, doch een gunstige invloed heeft dit niet op zijn teamgenoten gehad. In de laatste speeltijd trof de houder van de titels vier maal het Noorse doel. De Ver. Staten hebben de wedstrijd tegen Polen op overtuigende wijze gewonnen. De eindstand was 12-4 (4-2, 2-0, 6-2). Na de eerste dag van het toernooi staan Zweden, de Ver. Staten en Tsjechoslowakije elk met 2 punten bovenaan de ranglijst. Zweden bezet de eerste plaats door een beter doel- gemiddelde. Reshevsky van Reshevsky tegen Lombardy, een jon gen van twintig, verliep. Tenslotte kon Bobby het toch niet meer uithouden en ging hij zelf kijken hoe Reshevsky er voor stond. Nadat hij 15 seconden op het bord had gestaard zei hij tegen zijn vrien den: „Reshevsky is er geweest!!" Toch waren ervaren spelers nog van mening, dat Reshevsky althans remise kon berei ken. Maar Bobby wist hen snel ervan te overtuigen, dat Reshevsky binnen tien zet ten zou moeten opgeven. Dat gebeurde inderdaad en Bobby was met één punt verschil schaakkampioen van Amerika ge worden. Een kampioen in spijkerbroek en hemd zonder das. Nu heeft hij al uitnodigingen ontvangen om te komen schaken in Argentinië, En geland (Hastings) en Rusland. Maar het zie er naar uit dat Bobby voorlopig alleen naar Joegoslavië zal gaan voor het inter zonale toernooi. Eindigt hij daar op de bovenste helft van de ranglijst, dan komt hij in aanmerking voor het uitdagerstoer- nooi. De winnaar daarvan mag uitkomen tegen de Russische wereldkampioen Smyslov. In Drammen zijn internationale schaats wedstrijden gehouden, waaraan ook Wim de Graaff heeft deelgenomen. De 500 me ter eindigde in een zege voor de Noor Gjestvang in 43,3 sec., daarna volgden zijn landgenoten Elvenes (43,7), Hauer (43,9) en de Bulgaar Hilleren (43,9). De Noor Aas zegevierde op de 3000 meter in 4 min. 50 sec., tweede werd Seiersten (4.54,0), derde Maier (4.54,8), de vierde plaats werd gedeeld door Oeverby en Sandholt. Bei den noteerden 4.56,7. De Nederlander Wim de Graaff bezette met 4.59,7 de zesde plaats. Aas eindigde in het eindklassement met 92.750 punten op de eerste plaats. Wim de Graaff werd zesde met 94.950 punten. In de P. H. v. d. Leyschool in Haarlem heeft OVRA het sterke Santpoort een der drie leiders uit de volleybal eerste klasse een gelyk spel afgedwongen. Santpoort was aanvallend sterker dan OVRA, gaf vooral in de eerste sets de toon aan, maar moest in de derde en laat ste set capituleren voor de harde opslagen van de rijksambtenaren. In de eerste set ging aanvankelijk de strijd gelijk op waarbij de aanval van OVRA nog niet voor Raap, Leijen en Bies- ma behoefden onder te doen. Naar gelang de set verstreek werd het overwicht van Santpoort groter en na 136 (time-out voor OVRA) won Santpoort met 159. Door Tsjechische serves van Van der Dool en Gaus liepen de rijksambtenaren in de tweede set snel tot 94 uit waarna Sant poort even terugsloeg, maar Van Ingen vergrootte de voorsprong door een aantal smashes weer (117). Het pleit was echter nog niet beslist. In de laatste fase van deze set kwamen de Santpoortenaren in de aanval onweer staanbaar opzetten en na een spannend slot verloor OVRA ondanks de ruime voor sprong de set met 1614. In de derde set gaven de ploegen el kaar weinig toe. Santpoort excelleerde voor het net, maar OVRA wist de mindere aanvalskracht te compenseren met een so lide serve. Wederom een spannend slot. waarbij nu OVRA met 1614 aan het langste eind trok. Aangemoedigd door dit succes liep OVRA in de laatste set Leijen c.s. onder de voet. Ab Visser serveerde OVRA naar een 60 voorsprong. Santpoort onderbrak met een time-out echter zonder succes, Tijdens het congres van de Internatio nale Volleybalfederatie in Monaco is be sloten de wedstrijden om de wereldkam pioenschappen in 1960 in Brazilië te hou den. Voorts heeft het congres besloten het Internationaal Olympisch Comité te ver zoeken volleybal op het programma van de Olympische Spelen in 1960 te plaatsen. Het voorlopig Nederlands hockeyelftal zal zondag 9 maart in Tilburg een oefen wedstrijd spelen tegen de Duitse ploeg Rot Weiss. Voor de B-ploeg is voor de zelfde dag, eveneens in Tilburg, een oefen wedstrijd tegen Dusseldorf vastgesteld. Vandaag zullen de spelers van de A- en B-ploeg voor een centrale training op de terreinen in Bilthoven bijeenkomen. evenmin op de stand 103. Met 159 bleef OVRA baas en moest Santpoort met een punt achterstand de leiding voorlopig aan HBC en HVS 2 laten. Er wei-den in de diverse gymnastiek zalen nog enkele wedstrijden gespeeld waarvan de uitslagen luidden: Dames: Die Raeckse 4HBC 3 03, Velox 2Eclecta (in de eerste set gestaakt wegens ongeval). Heren: HBC 2—HVS 3 3—0, Rapiditas 2—Velox 2 3—0, OVRA 3—SSO 3—0, OVRA 2De Blinkert 2 30 en DSS 2 OVRA 4 1—3. De laatste testmatch Op de eerste dag van de vijfde en laat ste testmatch tussen Zuid-Afrika en Aus tralië, die in Port Elizabeth wordt ge speeld, is Zuid-Afrika all out gegaan voor 214 runs. De eerste batsmen van Zuid- Afrika stelden zeer teleur. Zij scoorden voor het verlies van 7 wickets slechts 105 runs. De score werd daarna iets gunstiger door de verbeten tegenstand van Hugh Tayfield (66 runs) en van de 18-jarige Pe ter Carlstein (32 runs), die zijn eerste testmatch speelt. De beste Australische bowlers waren de, spinbowler Lindsay Kline (4 voor 33.) en Alan Davidson (4 voor 44), beiden left handers. Australië is reeds zeker van een zege in de serie. Het won twee wedstrijden, de overige twéé eindigden in een draw. RIVIèRE. De Trofee Edmond Gentil, on derscheiding voor de beste wielerprestatie van het seizoen, is voor 1957 toegewezen aan de Fransman Roger Rivière die 18 september het wereld-uurrecord op zijn naam heeft gebracht. Hij verkreeg bij de tweede stemming 24 stemmen, tegen Van Steenbergen (België) 6 en De Bruyne (Bel gië) 4 stemmen. LIBRE-KAMPIOENSCHAP. Het kam pioenschap ereklasse groot biljart libre van de Nieuwe Nederlandse Biljartbond, dat van 14 t/m 16 maart in Wychen zou worden gehouden, is een week vervroegd. De speeldata zijn thans 7 t/m 9 maart. WERELDKAMPIOENSCHAP. De tien de partij van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken voor dames tussen Olga Rubtsova en Elizaveta Bykova is in Moskou uitgespeeld. Rubtsova die met wit speelde, gaf de partij na de 62ste zet op. De stand is nu 6-4 in het voordeel van Bykova.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11