Senembah en Billiton kregen bittere pillen te slikken FgivzèI RONA Panda in het Wilde Westen Belastingopbrengst januari f 678 min. Afnemende bewolking Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws 2 Marktverlies niet onwaarschijnlijk Arbeidsproduktiviteit in ons land neemt toe Amsterdamse tramorder voor Beynes gedekt Groothandelsindex Schatkistpromessen toegewezen K.N.S.M.-aandeelhouders uiteen voor de algemene huidverzorging verzorgt, beschermt en geneest! Loonbelastingopbrengst met f 4,9 miljoen gedaald Gestegen winst bij Friesch- Groningsche Hyp. Bank ^.oclt ió Aet zo En de Russen J ZATERDAG 1 MAART 1958 (Van onze financiële medewerker) OM MEER LEVEN in de economische brouwery te brengen heeft men in Ame rika het percentage der verplichte reserves, die de banken moeten aanhouden tegen over de deposito's, met een half percent verlaagd, waardoor ongeveer 3 miljard dollar vrijkomt voor kredietverlening. Op deze wijze wil men de belastingverlaging, waarop algemeen wordt aangedrongen, voorlopig vermijden. Vooral uit kringen van de automobielindustrie is men zeer geporteerd voor belastingverlaging en dat is begrijpelijk nu de winsten teruglopen, de voorraden stijgen en de belangstelling voor kleine wagens ook in Amerika die voor grotere terugdringt, mede uit ver keerstechnische. maar toch vooral uit eco nomische overwegingen. General Motors, die lange tyd de grootste „winstmaker" was van de V.S., is van de eerste plaats verdrongen door de American Tel. Tel., die een minder conjunctuurgevoelig en dus evenwichtiger bedrijf heeft. Ten onzent is dezer dagen de verplichte kasreserve der banken, gekoppeld aan de deviezenreserves, van 4 tot 5 0 o verhoogd, hetgeen de banken noopt tezamen ongeveer 250 miljoen bij de circulatiebank aan te houden, tegen 200 miljoen als eis tot dusver. Praktische moeilijkheden vloeien daaruit echter vooralsnog voor de banken niet voort, daar zij zich met een tegoed van 300 miljoen ruimschoots boven het minimum bewegen. In het algemeen onder vindt de vraag naar krediet reeds een natuurlijke beperking door de hoge rente enerzijds en de afnemende voorraden an derzijds, waardoor eerder geld vrijkomt. Overigens zal de wal wat de voorraad- vorming betreft, ook het schip moeten keren, zowel bij de groot- en kleinhandel als bij de fabrikanten en de industrieën. Uit de jaarvergadering van J. P. Wyers is naar voren gekomen, dat de detailhandel op het ogenblik op minimum-voorraden werkt en dat, blijft het publiek kopen zo als het de laatste maanden heeft gedaan, aanvulling van deze voorraden onvermijde lijk is. Van betalingsmoeilijkheden der debiteuren is bij Wyers geen sprake, zodat de kredietverlening relatief zeer gering is. Een andere opmerking ter vergadering van deze vennootschap die de aandacht verdient is deze, dat bij het jeugdige per soneel de hang naar verandering van werk gever afneemt, zodat een vastere kern ontstaat. Deze gezindheid, gepaard aan de toenemende arbeidsproduktiviteit, door de vrees voor mogelijk ontslag ingegeven, er vaart men in vele takken van bedrijf en dit is dan de lichtzijde van de toenemende arbeidsreserve (zondagse naam voor werk loosheid), tengevolge van de vallende ont- verwerking van tin moeten missen, daar nu reeds het Banka-tin en straks waar schijnlijk ook het Billiton-tin niet meer naar Arnhem ter versmelting zal worden verscheept, maar naar Amerika. In troebel water is het goed vissen. Senembah Dit ondervonden ook de bestuurders van de Senembah Maatschappij, eertijds een onzer grote Sumatra-tabaksmaatschappijen behorende tot de zogenaamde ,.big four" (Arendsburg, Deli Mij., Deli Batavia Mij., Senembah). Arendsburg, Deli Mij. en Deli- Batavia verenigden zich in de Verenigde Deli Maatschappijen. Senembah bleef zelf standig, maar zag een buitenlandse (Noorse) groep, die zij in 1955 een grote post aandelen verkocht, meer en meer de overhand krijgen in de vennootschap. De groep roert zich thans zodanig, dat drie commissarissen en een directeur met een lange staat van dienst, ontslag hebben genomen. Straks zal het dan in functie zijnde bestuur een terugbetaling op de aandelen doen of een voorstel tot. inkoop van aandelen bekend maken. De voorge nomen zaken met een in Zwitserland op te richten scheepsfinancieringsmaatschappij. welke zaken met liquide middelen van de Senembah zouden worden gedreven, vin den om verschillende redenen geen door gang. De aftredende bestuurders zijn te recht van mening dat. aandeelhouders hun gelden (in 1955 werd nog 5 miljoen bij aandeelhouders geplaatst) niet hebben verstrekt voor de financiering van een be drijf dat aan de Senembah volkomen vreemd is. Dat de Senembah overigens na de oorlog zelf niet gelukkig is geweest met haar nieuwe activiteiten op eigen ter rein, kan haar niet al te zeer worden ver weten. al heeft bijvoorbeeld de Ver. Deli meer gezorgd buiten Indonesië emplooi te vinden en met succes. Intussen mogen aan deelhouders van de Senembah in de ge geven omstandigheden blij zijn dat althans een deel van hun geld gered wordt. Maar bitter is ook deze zaak. Unilever De winstcijfers en het onveranderd dividend van Unilever gaven weinig aan leiding tot koersverschillen. De laatste tijd lag dit aandeel al flauw in de markt. Don derdag was de koers op voorhand van de verwachte cijfers een stuk of vier punten lager. Toen vrijdag winst en (onveranderd) dividend bekend werden, heeft de koers zich echter tot 336 percent kunnen her stellen. De ietwat lagere winstcijfers geven inderdaad geen aanleiding om aan het Unilever-concern het vertrouwen als aan deelhouder op te zeggen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om voor het aanschaffen van twaalf zogenaamde gelede tramwagens j een krediet beschikbaar te stellen van 3,6 .miljoen. Deze wagens, bestemd voor i de lijnen 1 en 2, zullen, evenals de reeds eerder afgeleverde vijfentwintig stuks, gebouwd worden bij de n.v. Beynes in Beverwijk. slagen of, bij de bedrijven waar vakbe kwame arbeiders nodig zijn, verkorting van arbeidstijd. Toenemende arbeidsprodukti viteit en toegewijder arbeid komen tevens aan de kwaliteit en de kostprijs der pro- dukten ten goede. Er zijn in ons land thans een kleine 900 bedrijven en bedrijfjes die tot verkorting van werktijd zijn overge gaan, terwijl omstreeks dezelfde tijd van het vorige jaar daavan niet of nauwelijks sprake was. De Billiton My. Het is niet alleen het algemene conjunc tuurbeeld in ons land dat minder opwek kend is, maar ook het verlies van Indonesië en de gevolgen van de jongste confiscaties van de Nederlandse bedrijven aldaar doen zich gevoelen. De heersende chaos verlamt het produktie-apparaat en stagneert de afvoer van de nog aanwezige produkten, terwijl het gevaar voor het verlies der markten in Nederland en de daaraan ver bonden werkzaamheden en diensten drei gend is. Zo is dezer dagen bericht dat de Indonesische regering de overeenkomst met de Billiton Maatschappij niet heeft verlengd. Men kon hierbij betrekkelijk „netjes" blijven, omdat de overeenkomst met de Billiton Mij., die reeds van 1927 dateert en dus al met het voormalige Nederlands-Indisch gouvernement was aangegaan, juist aan het eind van februari afliep, nadat het lopende contract in 1953 voor vijf jaar was verlengd. De Billiton Mij. en het Nederlands-Indisch gouverne ment hebben destijds opgericht de Gemeen schappelijke Mijnbouw Mij. Billiton. waar in de toenmalige regering voor 10 miljoen participeerde en de Billiton voor 6 mil joen. De Billiton Mij. voerde het beheer en trok daaruit mede haar inkomsten. Dat het daarmede thans afgelopen is, is wel duidelijk, al zal de Billiton proberen zoveel mogelijk te redden. Dat het tot heden zo bloeiende bedrijf van deze voortreffelijk beheerde mijnbouwmaatschappij in handen van onbekwame en onbeschaamde lieden moet worden achtergelaten, is afgezien van de financiële strop, een zeer bittere zaak; niet alleen voor de aandeelhouders, maar wel in het bijzonder voor directie en commissarissen en de medewerkers der vennootschap in Indonesië en hier. Wat die aandeelhouders betreft, de Billi ton Mij. heeft haar bakens tijdig verzet en Indonesië is lang niet meer de voornaamste kurk waarop zij drijft. Volgens recente mededelingen wordt weliswaar nog 60 per cent van de inkomsten uit Indonesië ge trokken, maar de overige 40 percent zijn ruim voldoende om het huidige dividend te betalen. Wat de bezittingen betreft is het zo gesteld, dat 90 °/o daarvan buiten Indo nesië gelegen is. Intussen zal Nederland behalve de derving van rechtstreekse in komsten uit het mijnbedrijf (welke inkom sten overigens de laatste jaren traag en onregelmatig werden overgemaakt) ook de Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 31 december 1957. Het algemeen indexcijfer bleef, ver geleken met ultimo november, ongewij zigd op 143 asis 1948 100). Over de financiering van deze wagens hebben B. en W. met de minister van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd, omdat van de zijde van de vakorganisa ties op deze bestelling was aangedrongen in verband met dreigende werkloosheid van een groot deel van het personeel dezer fabriek. Over de juiste wijze van finan ciering, waarnaar enkele raadsleden had den gevraagd, wilde de wethouder geen mededeling doen. De prijs van deze nieu we wagens bedraagt thans 300.000 per stuk, dat is 40.000 per stuk meer dan de eerste vijfentwintig wagens. Van het to taal aantal van zeventig nieuwe tramwa gens, die benodigd zijn voor een behoorlij ke verbetering van het wagenpark van het gemeente vervoerbedrijf resten er nu nog drieëndertig. Over aflevering van deze wagens worden nog onderhandelingen ge voerd. Het is niet onmogelijk, dat deze wagens in drie geledingen zullen worden gebouwd. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 28 februari 1958 is ingeschreven op schat kistpromessen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 27,5 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van 6 maan den, vervallende 4 september 1958, tegen een disconto van 3 5/8 pet. per jaar; b) een bedrag van 50,8 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van 12 maan- vervallende 4 maart 1959, tegen een dis conto van 4 pet. per jaar. In de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaatschap pij heeft het voorgestelde dividend van 10 percent in aandelen en 2ih percent in con tanten scherpe kritiek ontmoet. Aandeel houders noemden dit een schijndividend. Zij zouden veel gelukkiger zijn met een dividend van uitsluitend 10 tot 11 percent in contanten. Het begint te gelijken, aldus een aandeelhouder, op een n.v. tot exploi tatie van aandeelhouders. „Het winstaan deel van het personeel is tot in het ab surde opgelopen. Het uittrekken van de juiste verhoudingen betekent een directe benadeling van aandeelhouders". De tan tièmes aan het personeel zijn toegenomen van 3,8 miljoen over 1956 tot 6,3 mil joen over 1957. Dit werd een wanverhou ding geacht. De aandeelhouders zeiden het personeel graag een goed tantième te gun nen, maar dit moet in een juiste verhou ding staan tot de uitkering aan aandeel houders. Het stockdividend kon een aan deelhouder niet anders zien dan als een opgelegde emissie, waar men niets wij zer van werd. De voorzitter, mr. D. A. Delprat, ant woordde dat het kapitaal geleidelijk ge bracht wordt op het peil waar het thuis hoort, want de maatschappij is thans on- dcrgekapitaliseerd. Het tantième aan het personeel moet men zien als een eenmaal verkregen recht, waaraan niet te tornen valt. AMSTERDAM De directie onder streepte de noodzaak oudere schepen te vervangen door moderne vaartuigen, waarmee rendabel kan worden gevaren. De verhoging van het kapitaal via het stockdividend van 40 miljoen tot onge veer f 44 miljoen heeft geen invloed op de toekomstige dividendpolitiek. Het kapi taal van de K.N.S.M. is eigenlijk klein, en dus is het gemakkelijker over dit ka pitaal een redelijk dividend uit te keren dan over een groot kapitaal, ook in min der gunstige tijden. Aandeelhouders handhaafden echter hun standpunt en achtten het dividendvoorstel „een onaangename noot in een overigens bijzonder mooi verslag." In de vergadering van de n.v. Nationaal Bezit van Aandelen K.N.S.M. werd het dividendvoorstel aangenomen met 700 stemmen tegen. Hiermee was een inge diend amendement op het voorstel ver worpen. In antwoord op vragen deelde de direc tie ten aanzien van de afbrokkeling op de vrachtenmarkt nog mede, dat niemand daarvan de invloed kan voorspellen op de marge tussen inkomsten en uitgaven. De bouwkosten van schepen fluctueren met de lonen en de prijzen van materiaal. Van een verlaging der bouwkosten heeft de directie echter nog niet veel gemerkt. De heer A. J. C. van Rietschoten is bij acclamatie benoemd tot directeur van de vennootschap. Het aantal directieleden wordt hiermee tot vijf verhoogd. ADVERTENTIE Vraagt gratis monster bij uw leverancier. Het ministerie van Financiën deelt be treffende de opbrengst der ryksmiddelen over januari 1958 mee, dat de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbe lastingen f 261,2 miljoen bedroegen tegen over 235,5 miljoen in december 1957. Deze toeneming is voornamelyk toe te schryven aan een styging van de ontvangsten aan inkomstenbelasting met ongeveer 24 mil joen. Tegenover de totale ontvangsten van 261,2 miljoen stonden opgelegde aansla gen tot een bedrag van 109,1 miljoen. Dientengevolge vertoonde het nog in te vorderen bedrag een daling met 152 mil joen tot 685, 1 miljoen. De opbrengst van de niet-kohier-belastingen beliep in ja nuari in totaal 416,8 miljoen tegenover 413,8 miljoen in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal. De totale januari-inkomsten zyn dus 678 miljoen. De loonbelasting bracht 123,3 miljoen op, hetgeen enige teruggang betekent ten opzichte van de ontvangsten van oktober 1957, welke 128,2 miljoen beliepen. Be doelde daling ter grootte van 4,9 miljoen is wellicht mede een gevolg van de opge treden vermindering van de werkgelegen heid. Het aan de omzetbelasting geïnde be drag ter grootte van 125,1 miljoen be vond zich daarentegen, gezien onder meel de opbrengst van 107,4 miljoen in de eer ste maand van het voorgaande kwartaal, op een relatief hoog niveau. De scherpe stijging van de opbrengst van de dividendbelasting van 8,1 miljoen in januari 1957 tot 13,9 miljoen in de ver- slagmaand moet voornamelijk worden toe geschreven aan een toevallige verschui ving in de afdrachten. Tegenover de hoge Alles getrokken, zegt u? Ik kwam alleen om het nieuwe nummer in de wachtkamer even in te zien" (Zó boeiend is nu PANORAMA De grenslijn Van zachtere lucht en kou- king gaat afnemen en de vorstkansen voor de lucht drong langzaam van het westen al in het oosten van het land weer groter uit ons land binnen en kwam in de ooste- worden. Overdag lopen de temperaturen lijke provincies tot stilstand. Dit ging plaatselijk met wat motregen en mist ge paard. De bewolking belette een grote uit straling, waardoor in de nacht van vrij dag op zaterdag vrijwel nergens vorst voorkwam. In Duitsland even over de grens vroor het nog vijf tot tien graden. Intussen zonderde zich bij Ierland een de pressiekern af van een oceaandepressie, die naar net zeegebied tussen Noorwegen en IJsland trok. Deze kern verplaatst zich in zuidoostelijke richting over zuid-En- geland naar Frankrijk Daardoor wordt de aanvoer van zachte oceaanlucht ver traagd. Ons land komt morgen in een ge- tot enkele graden boven het vriespunt op. WEERRAPPORTEN Zondag 2 maart Zon op 7.26 uur, onder 18.20 uur. Maan op 14.31 uur, onder 5.02 uur. Maandag 3 maart Zon op 7.23 uur, onder 18.22 uur. Maan op 15.48 uur, onder 5.40 uur. Maanstanden 5 maart 19.28 uur volle maan. 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 2 maart Hoog water 0.31 en 13.05 uur. Laag water 8.19 en 21.03 uur. Maandag 3 maart Hoog water 1.42 en 14.04 uur. Laag water 9.30 en 22.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- k. oe en binnenland, heden- g •2 morgen 7 uur. Neerslag: aV ui' laatste 24 uur ïo 41 ÏS Helsinki geheel bew z -5 0 Stockholm geheel bew. wzw -3 0 Oslo geheel bew. windst. -3 3 Kopenhagen geheel bew. zzw -2 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 1 0 Londen geheel bew. zzo 7 0,6 Amsterdam mist z 1 0,1 Brussel geheel bew. z 2 1 Luxemburg onbewolkt o -5 0 Parijs zwaar bew. zzo 1 0 Bordeaux motregen zzw 6 0,5 Grenoble onbewolkt ono -5 0 Nice licht bew. nnw 6 0 Berlijn zwaar bew. zzw -6 0 Frankfort onbewolkt o -8 0 München onbewolkt windst.- -14 0 Genève onbewolkt ono -3 0 Zürich geheel bew. wnw -8 0 Locarno onbewolkt o 0 0 Wenen zwaar bew. nnw -6 0 Innsbruck geheel bew. o -6 0 Rome zwaar bew. ono 6 5 Ajaccio zwaar bew. ono 3 0 Madrid onbewolkt windst. -2 0 Mallorca licht bew. wnw 9 0 Algiers licht bew. wzw 7 4 Den Helder mist zzw 1 0,5 Ypenburg geheel bew. zzo 1 0,5 Vlissingen geheel bew. zzo 2 2 Eelde mist z 1 0 De Bilt geheel bew. zzo 1 0,1 Twente geheel bew z 1 0,1 Eindhoven geheel bew. zzo 1 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzo 2 0.1 3. De gulle blijdschap, waarmee Joris de deurwaarder ontving, scheen deze laatste nogal te verbazen. Over het algemeen wordt een dwangbevel niet met juichkre ten ontvangen. „U hebt het doel van mijn komst toch wel juist begrepen?", vroeg hij onzeker, „ik ben de deurwaarder en ik„En ge brengt me een dwangbe vel", vulde Joris vrolijk aan, „juist ja. Prachtig! Uitmuntend! Dat is juist, wat ik nodig heb!" De deurwaarder wreef zijn brilleglazen op en keek Joris met knippe rende ogen aan. „U bedoelt", vroeg hij. „Ik bedoel, wat ik zeg", antwoordde Joris. „Alles, wat ge bij u hebt, kan ik uitste kend gebruiken'\ De deurwaarder maakte een ongeduldig gebaar. „Uw gedrag is mij niet geheel duidelijk", sprak hij met een kraakstem, „doch dat is thans niet terzake dienende. Van meer belang is het, dat ge mij thans onverwijld de achterstallige be lastinggelden uitbetaalt". „Welaan", sprak Joris, „op deze duidelijke taal past een duidelijk antwoord. Open gindse brandkast en ge zult alles krijgen, wat u toekomt. Kom, ziet en neemt; veni vidi fiscus, zoals wij latinisten zeggen. De rijke inhoud zal u zeker treffen". Zonder verder nog tijd te verliezen, opende de deurwaarder de aangewezen brandkast en... werd meteen getroffen door een harde bokshandschoen, die, aangedreven door een krachtige veer. hem midden in het gelaat plofte. Ieder het zijne", hoorde hij Joris nog zeggen. Toen zonk de arme beambte tussen zijn paperassen ineen ontvangsten van januari van dit jaar staat namelijk de relatief lage opbrengst van december 1957. De ontvangsten wegens motorrijtuigen belasting ad 9,0 miljoen vertoonden enige daling ten opzichte van die in de maand januari van het vorige jaar ad 10,0 mil joen. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de opbrengst in laatstgenoemde maand zeer hoog was ten gevolge van navorderingen in verband met de per 1 januari 1957 in werking getreden wijziging van het tarief van de motorrij tuigenbelasting voor onder meer diesel auto's. De opbrengst van de invoerrechten ten bedrage van 57,2 miljoen kan als bijzon der laag worden aangemerkt, Ter verge lijking zij erop gewezen, dat de gemiddelde maandopbrengst van dit belastingmiddel over het jaar 1957 ruim 72 .miljoen be droeg. De teruggang ten opzichte van de ontvangsten in december 1957 ad 63,3 miljoen kan geheel worden toegeschreven aan een geringere opbrengt uit hoofde van het bijzonder invoerrecht op benzine. De accijnzen op gedistilleerd en bier brachten in de afgelopen maand relatief lage bedragen op, namelijk respectievelijk 11,4 miljoen en 1,6 miljoen. Daaren tegen was het in de verslagperiode aan accijns op tabak geïnde bedrag ad 42,3 miljoen niet onaanzienlijk hoger dan het maandgemiddelde van het voorafgaande jaar (ongeveer 37 miljoen). Voorraadvor- ming door de detailhandel tijdens het na jaar van 1957 met het oog op de toen op handen zijnde prijsverhoging voor sigaret ten kan de opbrengst in januari hebben be gunstigd. De opbrengst uit hoofde van de suikeraccijns bevond zich met 6,8 mil joen op normaal niveau. De ontvangsten uit hoofde van de rech ten van zegel, registratie en successie, be dragende respectievelijk 4,6 miljoen, 9,1 miljoen en 10,8 miljoen, handhaaf den zich vrijwel op het niveau van de op brengsten in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Door de aanhoudende belangrijke uit breiding van de portefeuille zijn de be drijfsresultaten over 1957 van de Friesch- Groningsche Hypotheekbank n.v. wederom gunstig geweest. Dë geconsolideerde ver lies. en winstrekening wyst een bedrag aan inkomsten aan voor interest, provisie enzovoorts van 4.467.031 (v.j. 3.797.110). Na aftrek van onkosten, storting pensioen fonds enzovoorts bedraagt de concernwinst 2.704.285 (v.j. 2.490.288). Voorgesteld wordt een dividend van 64 per aandeel van 1000 (v.j. 60). In een beschouwing over de particuliere woningbouw constateert de directie, na een stijging van de gereed gekomen woningen in deze sector ten opzichte van 1956 van 23%. in de laatste maanden van 1957 een achteruitgang van 37% in de bouw van nieuwe woningen ten opzichte van dezelfde periode in 1956. Deze terugval wordt ener zijds geweten aan de heersende kapitaal- schaarste, anderzijds aan een vermindering van de kapitaalkrachtige vraag naar wo ningen als gevolg van de huurpolitiek van de overheid en de bestaande conjuncturele factoren. De nieuwe premieregeling, die 15 februari 1958 in werking is getreden, komt tegemoet aan enkele van de bezwaren, die de directie tegen de oude regeling had. De netto-vooruitgang in het bedrag aan uitstaande pandbrieven bedraagt ruim 25.000.000, zodat het uitstaande pand- brievenkapitaal per ultimo december 1957 ruim 288.000.000 beloopt. De gemiddelde pandbriefrente bedroeg 3.4634 (vorig jaar 3.2047 In 1957 werd 55.000.000 aan hypothe caire leningen gesloten en 4.000.000 aan aflossing ontvangen, zodat per 31 december 1957 aan hypotheken 309.000.000 uitstond. De gemiddelde hypotheekrente bedroeg 4.2856 (vorig jaar 4.0230 De reserves stegen met ruim 500.000 tot 21.297.000. (Voor de beurs zie pagina 7). Ontploffing. Tien leden van de Ameri kaanse luchtmacht zijn vrijdag bij een brand op de luchtbasis Greenham in Berkshire (Engeland) gewond. Een bommenwerper en een hangar werden vernield. De brand ontstond toen een B-47 bommenwreper motorstoring kreeg en de piloot besloot de vleugeltip-tanks af te werpen. Hij deed dit boven het hiertoe aangewezen terrein, doch de tanks raakten een hangar en kwamen tot ontploffing. Gaat niet door. De conferentie tussen Ja pan en Zuid-Korea over het herstel der diplomatieke betrekkingen, gaat niet door. Japan heeft te kennen gegeven, dat het pas wil praten als Zuid-Korea alle geïnterneerde Japanse vissers heeft vrijgelaten. Volgens Japan wor den er nog 422 vastgehouden. Omgekomen. De afgelopen vier dagen zijn in New York vijftien personen door het drinken van methyl-alcohol om het le ven gekomen. De politie zoekt naar de destilleerderij, die ergens in Harlem moet zijn gevestigd. Busongeluk. Een autobus met 33 school kinderen is bij Prestonburg, in de Ame rikaanse staat Kentucky, van een weg af geraakt en achttien meter omlaag gevallen, in de rivier de Sandy. Van de inzittenden zijn er twaalf gered door de chauffeur van de bus. Afgelopen. De vijfduizend stakende boot werkers van Melbourne hebben besloten maandag het werk te hervatten. Zij na men dit besluit nadat het Australische gezagsorgaan voor het havenbedrijf had bepaald dat de ladings- en lossings- ploegen vijftien man sterk, moeten zijn. Het orgaan verwierp een verzoek der rederijen, de sterkte op elf man te bren gen. De bootwerkers hadden gestaakt om de sterkte op zeventien man te krijgen. Schandaal. Twee Britse rechercheurs, die schuldig waren bevonden aan het aan nemen van steekpenningen van op lichters in de Britse badplaats Brighton, zijn te Londen tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. De „bookmaker" Bellson, die een van hen geld toestop te om gevrijwaard te worden tegen po- litieovervallen op zijn nachtclub, kreeg drie jaar. Bevolking. De bevolking van Zuid-Afrika omvat bijna 14,5 miljoen zielen, meer dan drie miljoen blanken, ruim 9,5 mil joen negers, 1,36 miljoen kleurlingen en bijna een half miljoen Aziaten. Sinds de vorige volkstelling, in 1951, is het aantal blanken met 360.000 gestegen, het aantal negers met meer dan een miljoen, het aantal kleurlingen met ruim een kwart miljoen en het aantal Aziaten met 75.000. Omgekomen. Vijf Amerikaanse militairen zijn vrijdag verdronken toen bij Passau in West-Duitsland twee militaire vrachtwagens op een beijzelde weg slipten en in de Donau terechtkwamen. Vertegenwoordiger. Arturo Frondizi, de nieuw gekozen president van Argenti nië, heeft Roegelio Vriejerio, de hoofd redacteur van het weekblad „Que" aangewezen om als zijn vertegenwoor diger een reis naar de Verenigde Sta ten en Europa te maken. Vriejerio, spe cialist op het gebied van economische vraagstukken, zou tot taak hebben, de financiële en handelsbetrekkingen tus sen Argentinië en andere landen te be studeren. „Straatschenderij". De Poolse regering en de gemeenteraad van Warschau zijn een campagne begonnen tegen de „straat schenderij". Er zijn maatregelen ge nomen om het drankverbruik te ver minderen. Het aantal slijterijen wordt met twintig percent verminderd en in kantines van fabrieken mag voortaan geen wodka meer worden verkocht. De straffen voor het aanvallen van een po litieman of het gebruik van een mes of boksbeugel in een straatgevecht zijn verdubbeld. Drukfouten. Het Vaticaan heeft „drukfou ten" gecorrigeerd in het Pauselijke jaarboek van 1958. Het betreft zestien diocesen en prelaatszetels, voor het grootste deel in Oost-Europa. De West- duitse regering had geprotesteerd tegen de oorspronkelijke indeling van vier voormalige Duitse kerkelijke gebieden bij Polen. Luxe. Het politieke bureau der Joegosla vische communistische partij heeft me degedeeld dat krachtige maatregelen zullen worden genomen ter versterking van de partijdiscipline en ter bestrij ding van „luxueus leven van ambtena ren en bedrijfsleiders op kosten van de gewone arbeider". Het politbureau veroordeelt herhaalde reizen naar het buitland en het gebruik van luxueuze Amerikaanse en andere buitenland se auto's voor particuliere doeleinden. De arbeiders hebben reeds herhaalde lijk geklaagd over hun lage lonen en de voorrechten der bedrijfsleiders. IN HET algemeen is het niet aanbeve lenswaardig soldaten voor de emballage- en het vervoer van museumschatten te laten zorgen. Zij zien het nut van het nemen van voorzorgsmaatregelen niet in en zijn meestal nogal snel met hamers en houwelen, wat nu juist niet de instrumen ten zijn die door een museumconservator worden gehanteerd. Toen het Russische leger in de vesting Königstein de daar ondergebrachte schil- f derijen uit Duitse musea ont dekte en verbeurd verklaarde, werd de zaak op de ruwe ma nier der soldateska behandeld, d.w.z. sommige schilderijen werden gewoon uit de lijsten V. gescheurd, als waren hei blaadjes van een kladbloc, andere werden in ruwe kisten en kratten verpakt, op de zelfde wijze als soldatenlaarzen in een te nauwe ruimte worden gewrongen. Op het kasteel Moritzburg ontdekten de Russen de prachtige collecties Meissnerporselein uit de musea te Dresden, welke stukken op de achterkant het merk met de ge kruiste zwaarden droegen. Was destijds een ander merk gekozen, wellicht zou de schade nog te overzien zijn geweest, maar in dit geval werden de zwaarden als voor beelden van militaire agressie opgevat, waarop de Russen dienovereenkomstig reageerden: vrijwel niets was heel toen de Russen een tijdlang in het rond hadden geslagen en hun vaardigheid in pistool schieten op de breekbare borden hadden gedemonstreerd. In Berlijn, waar door be schieting en branden in de laatste dagen van de oorlog geweldige hoeveelheden Kunstwerken waren verloren gegaan en vele, over de gehele wereld bekende en bewonderde stukken waren vernietigd, verliep het ingrijpen der soldaten op de zelfde wijze. De grootste muntenverzame ling van geheel Europa, waarvan het or denen en catalogiseren vele mensenleef tijden had geëist, werd in zakken uitge schud en naar het oosten vervoerd. En toen de Russen het kasteel Kranzow in een herstel lingsoord veranderd hadden - een overigens loffelijke daad! - kon op een mestvaalt in de buurt een hoop in ont binding verkerende schilde rijen en tekeningen worden aangetroffen, afkomstig uit de Kunsthalle te Bremen, welk museum schilderijen en 1600 tekeningen - w.o. 50 van Diirer - naar genoemd kasteel had laten brengen, omdat zij daar veiliger wer den geacht Zouden we nu ook nog vertellen, welke hoeveelheden kunstschatten de Russen uit Duitsland hebben weggevoerd, dan zou het er alle schijn van krijgen, dat we bezig zijn te roddelen. Het is daarom beter ons vast te houden aan de cijfers die het Rode leger zelf heeft verstrekt: 920.000 kunst voorwerpen werden volgens de Russische opgaven uit Duitsland weggevoerd. We laten dit droeve onderwerp verder liever rusten, om ons te verdiepen in de vraag of de naam „Rus" inderdaad van Roerik de Noorman is afgeleid. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verbodeni

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2