FILATELIE Nederlands Kamerorkest onder leiding van Paul Hupperts Zie Boven: Het woord van de was aan Shaw bij de opening Boekenweek in Amsterdam Hulpverlening Kan de zon ineens ontploffen nok€e4Ö Ontslag bij Operaballet nu definitief Sadlers Wells en Carl Rosa gefuseerd Kort en bondig ZATERDAG 1 MAART 1958 9 8 Met ingang van 1 september Hongaarse vliegdienst op Amsterdam geopend Spoorwegpersoneel vraagt spoed met herziening der lonen KERKELIJK LEVEN Koningin Juliana onderhield zich met „bekroonde schrijvers" Twee kleine komedies Voorzitter C.H.U.: „Antipapisme is de A.R. en de C.H.U. vreemd" Akkoord tussen tandartsen en ziekenfondsen „Rassenzondag" Expo in Brussel Het Nederlands Kamerorkest gaf vrijdag in Diligentia te Den Haag een concert on der gastdirectie van Paul Hupperts, de dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest. Het programma bevatte twee werken die men de laatste tijd zelden te horen heeft gekregen: het. Concerto voor viola d'amore van Vivaldi en „Les Illuminations" voor sopraan en strijkorkest van Benjamin Britten. De viola d'amore is een lid van dezelfde instrumentenfamilie als de bij uitvoerin gen van barokmuziek beter bekende viola da gamba. Het instrument is met niet min der dan veertien snaren bespannen, waar van er echter zeven zogenaamde „bourdon snaren" zijn, die niet aangestreken worden en door hun meetrillen de klinkende toon een duidelijke echowerking verlenen. Het merkwaardige instrument, waarvan de omvang ongeveer overeenkomt met die van de tegenwoordige altviool, werd met veel aandacht beluisterd in de uitvoering die Johan van Helden, solo-altist van het Utrechtse orkest, met het Kamerorkest van het werk van Vivaldi gaf. Orkest en solist hadden zeer veel succes. „Les Illuminations" is de titel van een bundel gedichten, geschreven door Arthur Rimbaud op zijn achttiende jaar. De lugu- NOORWEGEN. - De thans koerse- rende postzegels met het portret van wijlen koning Haakon VII zullen ge- J leidelijk worden vervangen door zegels 8 die het portret van koning Olav dragen. De eerste twee waarden van deze nieu- we serie zullen op 1 april verschijnen. 3, Het zijn de 40 öre (rood) en 65 öre o (blauw). 8 g MALTA. - Een serie van drie post- '3 zegels is hier in omloop gebracht, waar- 8 op de technische ontwikkeling van het 3 eiland in bc'd wordt gebracht. De 8 0 3 X 8 reeks bestaat uit drie waarden in drie verschillende tekeningen, namelijk I'/s 8 d. (zwart en groen), 3 d. (zwart, grijs en 8 rood) en 1 sh. (grijs en purperTot 15 maart zijn de zegels aan de Maltezer 3 postkantoren verkrijgbaar. WEST-SAMOA. - Op 21 maart a.s. 8 zal een serie van drie postzegels wor- 3 den uitgegeven ter gelegenheid van de 3 opening van het nieuwe Samoaanse 8 parlement. Op de 4 d. (rood) ziet men de vlaggen van West-Samoa en Nieuw- 8 Zeeland naast elkaar wapperen met op 8 de achtergrond inlandse woningen, op 8 de 6 d. (purper) is het wapen van West- 3 Samoa afgebeeld en op de 1 sh. (blauw) 8 een kaart van de Samoa-eilanden met 3 er naast de staf die door het Nieuwzee- 8 landse parlement aan de wetgevende 8 vergadering van West-Samoa zal wor- den aangeboden. Opmerkelijk is, dat de 3 Engelse naam „Western Samoa", die op de vroegere uitgiften van dit Nieuw- 8 zeelandse mandaatgebied voorkomt, is gewijzigd in de Polynesische „Samoa I 8 Sisifo". o^cococcco^dcocooooooooo2coooooocoooc<»oco30oocc<xocccc Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Am sterdam heeft de directie van de Neder landse Opera toestemming verleend de vierendertig leden van het operaballet en (wee pianisten, inspeciënt en repititor, te ontslaan. Over het voornemen tot dit ont slag berichtten wij deze week reeds. De directie der opera heeft vrijdag allen hun ontslag per 1 september schriftelijk aan gezegd. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau deelde aan de betrokkenen mede, dat hij bij de verlening van de ont slagvergunning heeft overwogen, dat van reorganisatie van het. ballet sprake is. De ontslagaanvraag werd door de directie der opera ingediend, nadat de leden van het ballet hadden geweigerd in te gaan op het voorstel van de directie om de termijn voor het afsluiten van nieuwe contracten met hen te mogen verlengen van 1 maart tot 1 mei. Een woordvoerder van een uit de leden van het ballet gevormde commissie deelde mede, dat afgelopen maandag de ad junct-directeur van de opera de leden van het ballet had medegedeeld, dat als ge volg van de onzekerheid omtrent de te ver lenen subsidie het ballet zou worden inge krompen, opgeheven of dat er een con centratie zou plaatsvinden. Over plannen voor de toekomst en de consequenties van een en ander had de adjunct-directeur aldus de woordvoerder niets kunnen me dedelen. Wel was gezegd dat inkrimping zeker was. De voorgestelde regeling ten aanzien van de verlenging van de termijn was, zo had de adjunct-directeur medege deeld, tot stand gekomen in overleg, met de vereniging van geëngageerden bij de opera, de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Als men weigerde het voorstel der directie te aan vaarden zou ontslag worden aangevraagd. De vertegenwoordigers van het ballet zijn wel door het G.A.B. gehoord over de ontslagaanvraag. De leden van het ballet zijn zeer ontstemd en geschokt over deze gang van zaken en zo werd medege deeld zij zullen zich nader beraden. In tussen hebben zij een vergadering aange vraagd van de V.G.O. bere surrealistische teksten zijn door Brit ten op een zeer geraffineerde wijze ge toonzet. Hij heeft zich door de visionaire beelden, die in de tekst worden opgeroepen, niet tot toonschilderingen laten verleiden, maar het muzikale verloop juist zeer strak gehouden, met een duidelijke voorkeur voor patronen die, hetzij als motivisch element in de begeleiding, hetzij als bege leidingsfiguur zonder meer, een bindende functie vervullen. Daarbij is de zangstem, die terwille van een soort mechanische agressiviteit dikwijls nogal hoekig lijkt, in wezen met zeer veel gevoel voor melodi sche lijn geschreven. De begeleiding door het strijkorkest is vol vondsten op het ge bied van samenklank en timbre. De uit voering stond mede door de met veel begrip door Irma Kolass voorgedragen solopartij op hoog niveau. Dit programma was geopend met de uit voering van vijf canons uit het „Musika- lischer Opfer" van Bach, werd vóór de pauze aangevuld met het Concerto Grosso in C van Handel en besloten met het „Di vertimento" van Bartók, een hoogtepunt in de moderne litteratuur voor strijkorkest. Sas Bunge De directies van twee bekende Britse operagezelschappen, Sadler Wells en Carl Rosa, hebben vrijdag meegedeeld, dat zij zich met het oog op de toenemen de kosten genoodzaakt hebben gezien een fusie aan te gaan. De fusie zal in de zo mer geschieden. De directeur van de maatschappij Sadlers Wells zei, dat de subsidies, die de beide groepen van de kunstraad ontvangen, niet langer voldoen de zijn om beide op hun huidig peil te handhaven. De artistieke leider, de direc teur en de muzikale leider van het ballet van Sadlers Wells hebben uit protest te gen de fusie ontslag genomen. Ook de bon den van toneelspelers en musici zijn het niet met de fusie eens. Zij deelden vrij dag mee, dat zij zich er tegen zullen ver zetten. De fusie zal tot gevolg hebben, dat een aantal zangers, musici en toneel knechts wordt ontslagen. Vrijdagmiddag kwam een Ilyushin 14 van de Hongaarse luchtvaartmaatschap pij „Malev" die de openingsvlucht van de geregelde lijndienst tussen Boedapest via Praag naar Amsterdam en terug had ge maakt, op Schiphol aan. In het vliegtuig zaten tien personen, de leden van de bemanning niet inbegrepen. Aan het hoofd van de Hongaarse delegatie, die de openingsvlucht meemaakt, staat de heer R. Ronai, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst van Hongarije. Op Schiphol werd de delegatie ondermeer welkom geheten door de heer L. Kurcsik, tijdelijk zaakgelastigde van Hongarije te 's-Gravenhage en de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de n.v. luchthaven Schiphol. Gisteren heeft de bedrijfsgroep Spoor wegen van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel vergaderd, waarbij ter sprake kwam de herziening van het Regle ment Dienstvoorwaarden, waarover de be slissing van de regering nog "wordt afge wacht. De Personeelraad van de N.S. heeft deze aangelegenheid met de directie be sproken en er daarna telegrafisch bij het College van Rijksbemiddelaars op aange drongen het personeel niet de dupe te la ten worden van de langdurige procedure. Aan het einde van de vergadering werd met algemene stemmen een resolutie aan genomen, waarin nogmaals ernstige te leurstelling tot uitdrukking wordt gebracht over de vertraging in en de lange duur van de goedkeuringsprocedure. In de reso lutie wordt 't uitdrukkelijk verlangen uit gesproken, dat de voorstellen, die 't inhalen beogen van reeds lang bestaande ach terstand in waardering, gemeten naar de maatstaven van sociale rechtvaardigheid in de loonpolitiek, thans op de kortst mo gelijke termijn zullen worden gerealiseerd en dat daarnaast de nodige maatregelen zullen worden getroffen, opdat het spoor wegpersoneel geen nadeel zal ondervinden van de buiten zijn schuld ontstane vertra ging in de beoordeling van het in het ge organiseerde overleg tot stand gekomen resultaat. Bij het optreden van zonne-activiteit, zoals we die onlangs weer tot ui ting hebben zien komen in poollicht en radiosto ringen, rijst vaak de vraag wat hier nu pre cies achter zit (men weet dat niet) en ook hoort men wel bezorgd zinspe len in de richting van het verschijnsel der n o- v a e. Een nova („nieuwe ster", maar die naam deugt eigenlijk niet) is een reeds bestaande ster die echter plotseling op vlamt tot vele mr'~n haar oorspronkelyhe hei derheid. Dat opvlammen gaat ook gepaard met een volumevermeerde ring: de ster zwelt op. Nu beleven wij dit jaar het achtste lustrum van zo'n nova, die in 1918 werd waargenomen in het sterrebeeld Arend. Voor het eerst werd hier een nova gezien waarvan men na de explosie nog kon nagaan hoe zij er voor die tijd uit had gezien. De fotografie was toen al een belangrijk hulp middel van de sterren kunde en er bestonden foto's van het spectrum van Nova Aquilae - die een onaanzienlijk sterre tje was geweest totdat zij in genoemd jaar op vlamde tot een helder heid, groter dan van Sirius. Maar uit dat spec trum, een portret dus uit de voor-nova-tijd, bleek niets bijzonders. Het ivas het spectrum van een heel gewone ster die zo erg op onze zon leek dat men zich angstig kon afvragen of misschien ook de zon op ontploffen stond of nog staat. Als we nu behoefte hebben aan een zater dagavond griezelverhaal dan kunnen we rustig antwoorden: Ja, de kans dat onze zon over een minuut of een etmaal of een jaar nova wordt, is aanwezig. (Dat betekent het eind van alles. De aarde - en de andere planeten ook - veranderen dan in een wolkje gas. Het zal ove rigens zo snel in zijn werk gaan dat we niet eens tijd zullen hebben om te beseffen wat er gebeurtMaatregelen ne men is trouwens zinloos: we kunnen niet met aar de en al naar een an dere ster reizen om daar verder te draaien). Maar als we eerlijk willen zijn, moeten we erbij vertellen dat de kans dat het gebeurt, vrij gering is. Er zijn namelijk nog miljoenen sterren die er net zo uit zien als Nova Aquilae kort voor haar explosie en die toch ook maar geen novae worden. We gaan dus maar weer gerust slapen. G. v. W. Veroordeeld. De rechtbank te Gent heeft de Nederlander P. V. uit Rotterdam tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk en 3000 francs boete veroor deeld. In mei kwam de door V. bestuurde vrachtauto in botsing met een personen auto. De bestuurder daarvan kwam bij deze botsing om het leven. De eigenaar van de vrachtauto werd veroordeeld tot het betalen van 1.771.170 franc aan de we duwe en 80.000 franc aan de drie kinderen van het slachtoffer. In de wederom door Metten Koornstra uitbundig en feestelijk versierde Stadsschouwburg te Amsterdam (hoe vaak zouden deze woorden al gebezigd zijn?) had vrijdagavond de luister- rijke opening van de drie-en-twintigste. Boekenweek plaats. Zoals reeds bij verheugende herhaling in vorige jaren geschied de, kon de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse Boek, beginnen met een woord van dankbaar welkom toe te roepen aan Ko ningin Juliana, in wier omgeving behalve enkele leden van de hofhouding ook de ministers J. G. Suurhoff en dr. ir. A. Vonde ling, gouverneur dr. M. J. Prinsen en burgemeester mr. G. van Hall temidden van andere autoriteiten gezeten waren. De Koningin droeg een mosgroen avondtoilet van velours chiffon met organza. De openingsrede werd uitgesproken door mr. R. G. A. Höppe- ner, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, die „op deze bonte avond met feestneuzen" herinnerde aan het recente rapport over de leesgewoonten, waaruit is gebleken dat meer dan een derde van het Nederlandse volk nooit een boek leest en dat bijna de helft van de lezers uit leners bestaat. Daarom achtte hij propaganda voor „een van onze belangrijkste cultuui-produkten" een duurzame noodzaak, want „elke gewon nen lezer is de moeite waard". De staatssecretaris weidde enigs zins uit over de gunstige invloeden en de gevaarlijke zijden van lectuur, wat dit laatste betreft schertsend refererend aan een Engelse schrijver, die in een boutade de boekwinkel onder meer met een kruithuis, een opiumkit, een gifgashol, een bar van verleiding en een eiland der sirenen vergeleek. Mr. Höppener besloot zijn toespraak door met voldoening vast te stellen, dat de veelgehoorde definitie van uitgevers als zakenlieden, die alleen op hun inkomsten letten, slechts toepasselijk kan zijn op het verre buitenland, waar deze critische aanduiding van een nobel beroep ontstond. Wat het verdere officiële gedeelte van deze joyeuze bijeen komst aangaat zij nog meegedeeld, dat Hare Majesteit in de grote foyer van het theater tijdens de pauze de optredende leden van de Nederlandse Comedie en hun regisseur aan zich liet voorstellen en dat zij zich verder onderhield met de auteurs, die in het afgelopen jaar de belangrijkste litteraire prijzen hebben gekregen, te weten Anna Blaman. Miep Diekman. A. Defresne, Guillaume van der Graft, mr. H. J. W. M. Keuls, Hai-ry Mulisch, Cees Nooteboom en prof. dr. J. Presser, alsmede met de vertalers van de opgevoerde stukken, Remco Campert en A. Viruly. De Nederlandse Comedie kwam voor het voetlicht met twee zeer toepasselijke éénakters van Bernard Shaw, die in de ko mende weken als gewone voorstellingen herhaald zullen wor den. Eigenlijk mag men zelfs zeggen: dubbel toepasselijk. Want niet alleen handelen beide stukken over meer of minder litte raire figuren, bovendien gold deze opvoering als een postuum eerbewijs aan een geniale dramaturg, die de auteur in het plankenland toonaangevend maakte. Dat men met voldoening kan vaststellen, dat de scheppende acteur zich inspant zijn rechten te hernemen, is een andere zaak. De heerschappij van het woord als uitdrager van gedachten werd door de letter kundig ingestelde bezoekers hartelijk toegejuicht. Daaraan moet, om iedere verkeerde indruk weg te nemen, direct worden toegevoegd, dat de twee thans vertoonde kluchten in miniatuur met een nog steeds genietbare humor van een even speelse als spitse geest getuigen. Het enthousiasme van het notoire gelegenheidspubliek zal in hoofdzaak „Village wooing" hebben gegolden, dat onder de titel ..Dorpsvrijage" door Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Bei'g met spirituele charme (het spijt mij, maar ik kan die term niet vermijden) tot een goede grap werd gemaakt, waarbij de theorie van het wetenschappelijk verantwoorde huwelijk als een inspirerend bewijs uit het ongerijmde luchtig doorklonk. Men zal zich misschien herinneren, dat ik binnen betrekkelijk korte tijd reeds enige keren over deze vermakelijke dialogen, die op een huwelijk uit verstandig gevoel uitdraaien, heb ge schreven. Daarom vermeld ik nog slechts dat regisseur Henk Rigters er goed aan deed uit de vertaling van A. Viruly de Nederlandse plaatsnamen en citaten te verwijderen, want dit stuk is nu eenmaal zo door en door Engels als alleen een iro nische Ier zich dat kan veroorloven. Nogmaals: deze kleine komedie werd met veel genuanceerde spot en hartelijke pikan terie zo aanstekelijk gepresenteerd, dat men zich wederom geheel en al ondanks de mogelijke principiële bezwaren van artistieke aard gewonnen gaf. De veel oudei-e (uit 1907 daterende) burleske „Hoe hij loog tegen haar echtgenoot" is ten hoogste voor liefbebei's van Shaw's meesterwerk „Candida" nog interessant, in zoverre als met sarcasme het geheim van de romantische dichter wordt ontsluierd. Het is een dolle schets over de trotse bezitter van een schitterende vrouw, die het een lyrische aanbidder niet kan vergeven als deze om haar reputatie te ontzien zijn dwe pende adoratie verloochent. Doordat Kitty Janssen door haar intonatie niet in het aristocratische milieu van het Victoriaanse tijdperk wilde passen en qua allure niet tot vertedering uit nodigde, kon men er niet het ware plezier aan beleven, hoe voortreffelijk Allard van der Scheer en hoe aanvaardbaar André van den Heuvel zich ook inzetten voor dit ouderwetse gevecht tussen uitbundig sentiment en bombastische hoogmoed. De fraaie, met fantasie ontworpen aecors waren eveneens van Metten Koornstra, welke vaststelling een goede gelegenheid biedt om dit verslag te besluiten met de opsomming van voor werpen, welke door hem in de maskeradetooi van het gebouw waren verwerkt: valhelmen, insignes, genoorappai-aten, geheim- brieven, maskers, linkerschoenen en vijfhonderd beschilderde tulbandvormen. Voor de dansmuziek zorgden The Constella tions het trio Rita Dalvano, de pianist Theo van Ingerhoven, het orkest van Maria Zamora en de Downtown Jazz Band. -* 1 '111 David Korting In de pauze van het programma ter opening van de Boekenweek 1958 werden onaer meer de auteurs Anna Blaman (foto hierboven) en prof. dr. J. Presser in de grote foyer van de Stadsschouwburg te Amsterdam aan Koningin Juliana voorgesteld. Zoals men weet schreef professor Presser de verleden jaar bekroonde en als „geschenk" uitgegeven novelle „De nacht der Girondijnen". De eerste scene vit ..Dorpsvrijage" van Shaw met Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Berg, die voor het eerst in hun carrières tezamen optraden. „Mochten de komende verkiezingen weer aanleiding geven om hier en daar de ver houdingen te verscherpen en eigen braaf heid en voortreffelijkheid te roemen, dan zullen de Christelyk-Historischen daaraan niet meedoen. Dat ligt niet in de lyn van ons beginsel". Aldus verklaarde hedenmor gen de voorzitter van de Christelijk-Histo- rische Unie, de heer H. W. Tilanus, in een rede, waarmee hy de jaarvergadering van de C.H.U. in Amsterdam opende. De heer Tilanus zei voorts dat bij het op stellen van de candidaten-lijsten opnieuw de vraag aan de orde is gekomen over de samenwerking met anderen en over het in dienen van een gemeenschappelijke lijst. Hij meende, dat daarvoor geen vaste ge dragslijn kan worden aangegeven, omdat wat in de ene gemeente mogelijk of zelfs noodzakelijk is, in de andere ongewenst kan zijn. Dat in Brabant en Limburg de samenwei-king tussen de protestantse christenen wenselijk is, achtte hij begrij pelijk en hij betreurde het, dat het Gere- formeerd Politiek Verbond en de Staat kundig Gereformeerden in Bi-abant dit niet inzien. „Hun stemmen gaan nu praktisch verloren", zei hij. In Den Haag hebben A.R., C.H. en S.G.P. besloten met één protestants-christelijke lijst uit te komen met de motivering, dat door dit samengaan de A.R. en de C.H.U. duidelijk stelling willen nemen tegen het socialisme en de zogenaamde doorbraak'! „Als protestanten wensen wij nadrukkelijk onze plaats en ons kaï-akter te handhaven tegenover de groeiende invloed van het rooms-katholicisme", werd voorts gezegd. Volgens de heer Tilanus had de partijvoor zitter van de K.V.P., die in dit verband over antipapisme had gesproken, de moti- vering misverstaan, al voegde hij eraan toe, dat de woorden en de enscenering er van daartoe misschien aanleiding hebben gegeven. „Antipapisme is de A.R. en ook de C.H.U. vreemd," zei hij. „Ik laat de op vattingen van de Staatkundig Gerefor- meerden, met wie men in Den Haag ook samenwerkt, buiten beschouwing. Die keren zich trouwens in het parlement niet minder heftig tegen Anti-revolutionairen en Christelijk-Historischen als tegen de K.V.P.", aldus de heer Tilanus. De heer Tilanus zei voorts: „Ik heb er gens gelezen dat in protestantse kringen by velen de begeerte leeft om te komen tot de vorming van een grote protestants-christe lijke partij. Maar ik ben het eens met het standpunt, dat dit een ideaal is, dat thans voor verwezenlijking nog niet vatbaar is. Wel moet de goede verstandhouding en de samenwerking tussen beide partyen zoveel mogelyk worden bevorderd. Goede nabuur schap, maar eigen zelfstandigheid". Opinie-onderzoek gevraagd De Christelijk-Historische Jongerengroep en de Anti-Revolutionaire Jongerenstudie- club te Amsterdam hebben besloten er bij de leiding van de C.H.U. en de A.R.P. op aan te dringen te komen tot een gezamen lijk opinie-onderzoek onder de protestantse christenen teneinde een redelijke zekerheid te verkrijgen omtrent de gevolgen van een grotere samenwerking, respectievelijk fusie van de C.H.U. en de A.R.P. De commissie van bindend advies inza ke het tandartsenconflict heeft in oktober een uitspraak gedaan betreffende de ho norering van tandartsenhulp aan zieken fondsverzekerden. Naar de ziekenfonds raad mededeelt is thans op basis van de ze uitspraak (27 cent per verrichtingsmi nuut) een nieuwe overeenkomst tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde tot stand gekomen. Hierbij zijn de nieuwe tarieven voor de verschillende tandheelkundige verrichtin gen vastgesteld. De hogere kosten, die voor de ziekenfondsen voortvloeien uit de nieuwe tarieven, zullen voor 1958 naar schatting totaal 5.618.000 bedi-agen, waar van 4.368 000 voor de wettelijke verze kering (verplichte en bejaardenverzeke ring) en f 1.250.000 voor de vrijwillige ver zekering. De ziekenfondsraad heeft voorts zijn goedkeuring verleend aan een nieuwe re geling voor honorering en kostenvergoe ding voor 1958 voor apothekers, verbon den aan algemene ziekenfondsen. Hier door zullen de totale kosten der algeme ne ziekenfondsen voor apothekershulp naar raming stijgen met 2.220.000, waar van 1.730.000 voor de wettelijke verze kering en 440.000 voor de vrijwillige ver zekering. Voor een aantal genodigden door de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht heeft Jhr. dr. M. H. van Beyma een en ander verteld over de afdeling voor interkerkelijke hulp van de Wereldraad van Kerken, waaraan hij als secretaris voor de landen buiten Europa verbonden is. Om steun te kunnen bieden aan landen, waar een noodtoestand heerst, moet een zo goed mogelijk beeld verkregen worden van de aard van deze nood. De Nationale Ra den van Kerken, die in vele landen ge vestigd zijn, brengen daarom aan de af deling voor Interkerkelijke Hulp ter ken nis, wat er in een bepaald iand nodig is en waar hulp van buitenaf dringend ge wenst is. Al deze verzoeken worden ver zameld en eenmaal per jaar nauwkeurig besproken. De aanvraag moet een reële basis hebben, zodat hulpverlening door de Wereldraad ook inderdaad effect heeft. De Wereldi-aad van Kerken beschikt niet over een bankrekening, waarvan men slechts bepaalde bedragen heeft af te schrijven. Er moet daarom bij ieder geval van hulp verlening gezocht worden naar een kerk, die helpen wil in de leniging van de be treffende nood. Verleden jaar maakte jhr. Van Beyma een reis door een aantal lan den van Azië en Afrika om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de pro jecten waarvoor gelden waren aange vraagd. Hij kwam in landen, waar men al leen de hand ophield en probeerde zonder al te veel moeite zich zo groot mogelijk voordeel te verschaffen. Daarom is na de reis van de heer Van Beyma als voor waarde voor hulpverlening gesteld, dat een deel van de gelden, die voor een be paald plan nodig zijn, uit locale bron aan wezig moet zijn. Hij vond aan deze voor waarden voldaan onder anderen in Noord- Rhodesia, waar men in het mijngebied een oecumenisch centrum wil stichten om in het bijzonder het pi'obleem der menselijke verhoudingen te bezien, door kleurlingen en blanken samen. Van het geld hiervoor nodig beschikte men i-eeds over vijfen twintig percent en dus is er voor de In terkerkelijke Hulp alle reden aanwezig om dit project te steunen. Bij de hulpvei-lening kunnen twee me thoden worden gevolgd: Volgens de eerste verleent men steun door het uitdelen van goederen, zoals kleding en voedsel. De andere methode, die bij voorkeur door de Wereldraad gevolgd wordt, bestaat in „Re habilitatie", waarbij aan de mensen produ centengoederen worden verstrekt en zij tot zelfwerkzaamheid worden gestimuleerd. Zo zijn er in Birma en West-Pakistan naai en handwerkcentra tot stand gekomen, waar de vrouwen onderricht krijgen. Reeds nu werkt men daar niet alleen voor eigen gebruik, maar ook voor het uitvoeren van opdrachten van anderen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen binnenkort enkele pro jecten onder de aandacht van de kerken in Nederland brengen en hier de steun vragen van de leden. Op een van de zondagen in februari is door de kerken in de Verenigde Staten een zogenaamde Race Relations Sunday ge houden, waarop in het bijzonder aandacht is besteed aan de verhouding der rassen. De Nationale Raad van Christelijke Ker ken in Amerika gaf ter gelegenheid hier van een boodschap uit met het opschrift: „Wie is mijn naaste?" Als antwoord op deze vraag zegt de boodschap onder meer: Kan het een vermoeide vrouw zijn uit Montgomery, een burge van de Verenigde Staten, die op haar plaats wilde blijven zitten in de bus, nadat zij dezelfde prijs voor een kaartje had betaald als de andere passagiers, maar die haar plaats moest opgeven en achter in de bus moest staan? Kan het een jonge dominee uit Tennessee zijn, die beschimpt werd omdat hij op een morgen enkele kinderen naar school bracht om hen te beschermen, kinderen wier huid donkerder was dan de zijne? Kunnen het misschien de duizenden verplaatste negers zijn, velen zonder schoolopleiding en zon der vakscholing, die uit de zuidelijke sta ten vluchtten naar de steden in het noor den? Wij hebben ons gehaast barmhartig heid te tonen door het zenden van voed sel, kleding en geld aan vluchtelingen in vele landen. Wat is ons antwoord op de ..displaced persons" in ons eigen land? Kan het misschien de beschaafde, ont wikkelde. financieel onafhankelijke neger uit Ohio zijn. die probeerde een huis te kopen in een betere woonwijk, maar aan wie dit geweigerd werd vanwege zijn ras? De bedoeling van de Race Relations Sun day is duidelijk. De Amerikaanse kerken hebben hun leden ernstig op het hart ge bonden. dat zij voor alle mensen van alle rassen open dienen te staan. Een belangrijke vergadering bracht te Brussel een dezer dagen allen bijeen, die van protestantse zijde op de Wereldten toonstelling aanwezig zullen zijn. Verte genwoordigd waren: „De Protestantse Ker ken op de Wereldtentoonstelling", die, zo als wij u reeds eerder meegedeeld hebben, het oecumenische paviljoen bouwen, be staand uit een kerk en een tentoonstel lingsruimte, de Raad van Zendingsgenoot schappen in Belgisch Kongo, die een grote stand zal hebben in het paviljoen van het Gouvernement, de Verenigde Bijbelgenoot schappen, die mee zullen werken aan het oecumenische paviljoen en die tevens in de Belgische sectie een zogenaamde lich tende bijbel zullen oprichten. Voorts wa ren er verscheidene vertegenwoordigers aanwezig van kei-ken in het buitenland, wie door hun regering verzocht werd mee te werken aan het paviljoen van hun land. Dit geldt, met name voor Duitsland. Oos tenrijk. Finland. Frankrijk en Zwitserland. De besprekingen hadden ten doel om in onderling overleg een goede coördinatie van de verschillende activiteiten tot stand te brengen en van het ten toon te stellen materiaal. Men besloot als een eenheid op te treden tijdens de Wereldtentoon stelling. elkander in alle opzichten bij te staan en in de Gidsen wederzijds naar el kander te verwijzen. De vertegenwoordi gers der verschillende kerken waren dank baar vast te kunnen stellen, dat er op deze tentoonstelling waarlijk oecumenisch ge werkt zal worden. Ere-doctoraat. Tijdens een formele plechtigheid heeft de in Amerika geboren roman- en toneelschrijver Thomas Elliot deze week in Rome een ere-doctor0at in de letteren in ontvangst genomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3