BOEKENWEEK '58 Nieuwe kracht voor iedereen! 'grieven aan de redactie 1 - 8 maart Centrale Boekhandel Intiem recital door George van Renesse DE BEURS van gisteren ZATERDAG 1 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 rriTT' umó va mmmm Chirurg Haat tegen haat Groeiende aandacht voor de dans is evident Burgerlijke Stand van Haarlem De gele tomahawk De hel van Marseille Prolongaties en reprises Journaal In Heemstede stoppen 24 treinen meer Jaarfeest Buurtvereniging „Bromo viert koperen jubileum De medische verzorging tijdens het weekeinde Chr. Vrouwenbond in Bloemendaal bijeen Drieënzestig kinderen naar vakantiekolonies Mr. dr. Van Bruggen stelt vragen over bouwlening Haarlemse architect bij plan voor Zwols project Vrijgesproken verdachte eist schadevergoeding Propaganda vergadering van „Voor het Zorgenkind" Chauffeurs benadeelden werkgever voor f 30.000,- Paul Robeson begint een nieuw proces UIT STAD EN STREEK Kamerleden informeren naar reorganisatie Nationale Reserve Kerkelijk Nieuws (Cinema P a 1 a c e). De Italiaanse film onder bovenstaande titel heeft alles van een melodrama, maar dan van een goed. Het verhaal gaat uit van een vermeende driehoeksverhouding, die tenslotte de el kaar liefhebbende echtgenoten in de armen voert. De overblijvende „Dritte im Bunde" wordt geleid door de nobelste gevoelens op zijn verder levenspad. Zijn vergeefse lief de is altijd idealistisch en zuiver geweest. Die zuiverheid vinden wij geprojecteerd in de hele film. Daaraan dankt ze haar kwa liteit, die alleen wordt aangevochten door de omstandigheid dat we te maken hebben met twee chirurgen en een verpleegster, hetgeen enige operaties blijkt te impli ceren, een in dit geval nogal voor de hand liggende, maar daarom wat gemakkelijke gang van zaken. De typen in deze film zijn met zorg gekozen, vooral de vrouwe lijke, wier larmoyante schoonheid geen uitbundige filmexpressie van node heeft. Reden waarom het verhaal rustig wordt verteld en rustig kan worden aanvaard door wie sentiment niet a priori ver werpen. (R o x y). Een tirannieke vader voert op zijn ranch een schrikbewind. Het verzet daartegen neemt vaste vorm aan wanneer hij zijn dochter belet de stem van haar hart te volgen en voor geweld en moord niet terugschrikt. Daarmee jaagt hij zijn zoon tegen zich in het harnas. De zoon wordt een vrijbuiter, die zijn vaders gezag als sheriff aantast en hem onmogelijk maakt. Zoon en vader komen tenslotte tegenover elkaar te staan. Dan voltrekt zich aan de vader de gerechtigheid, die in de films van de prairie nimmer uitblijft. Wij herademen, maar toch niet dan na dat gebleken is dat zelfs een verhard man een ogenblik van edelmoedige zwakheid kent. Demonstratie Int er schol aire Haarlems twaalfde Interscholaire is vrijdagmiddag in de stadsschouwburg voortgezet met de ieder jaar weerkeren de ontmoeting op het gebied van voor dracht, toneel en dans. Deze demonstra tie werd bij ontstentenis van wethouder D. J. A. Geluk geopend door de secretaris van het Interscholair Comité, de heer S. Vetten. Hij wees nog eens op het belang van een dergelijk jeugdtoernooi als mid del voor de scholieren om kennis te ne men van wat bij elkaar op kunstzinnig ter rein leeft en vroeg vervolgens begrip van de jeugdige toeschouwers bij de beoorde ling van de prestaties. Het begrip bleek gedurende de hele voorstelling te bestaan in geconcentreerde aandacht. Het is van onze zijde om verscheidene redenen niet gebruikelijk een beoordeling met vermel ding van namen te laten samengaan, in meer of mindere mate is dat een onge schreven wet. De verleiding is echter groot met deze wet te breken zodra pres taties een zo sterke persoonlijke stem heb ben, dat zij een persoonlijke beoordeling eigenlijk wel verdienen. Op de gistermid dag gehouden demonstratie was dat ze ker ook weer enkele keren het geval, maar wij houden ons aan de regels en noemen geen namen. Evenals vorige jaren was de voordracht van poëzie en proza weer het sterkst vertegenwoordigd. Dit onder deel wordt echter wel steeds minder een hoofdbestanddeel hetgeen aan de ver scheidenheid alleen maar ten goede komt. Behalve een vrij groot a .ntal verzen hoor den we twee uitstekende voordrachten van werk van Hans Christian Andersen. Ditkeer vroeg de dans extra de aandacht. Vooral de volksdansen door leerlingen van de Rijkskweekschool hadden allure dank zij de soepele uitvoeringen en een bijzon der kleurrijke aankleding. Ook onder de solistische balletuitvoeringen zagen we enkele opmerkelijke prestaties, aantrek kelijk en duidelijk met kenmerken van een onder de jeugd groeiende belangstelling voor de dans als kunstzinnige uiting. Zon der de andere prestaties in de schaduw te stellen, maar toch evident een hoogte punt in deze demonstratie vormend was het na de pauze door drie leerlingen van het Coornhertlyceum gespeelde toneel stuk „De dromenbrenger". Van deze voor stelling ging beslist een geestrijke wer king uit, het publiek liet zich in het ap plaus dan ook niet onbetuigd. Er was de ze middag één nummer, dat in zijn soort heel alleen stond, in geen der drie cate gorieën hoorde het thuis, maar wij had den het beslist niet willen missen. We be doelen het goochelnummer door een leer ling van de Lagere Technische School. Hij moet volgend jaar maar weer terugko men. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu. ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141. (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie 1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid HAARLEM, 28 februari 1958. BEVALLEN van een zoon: 27 febr.: T. Schotel-Wielsma; J. Blankert-Apekrom; S. T. I-Iulsbosch-Huijsmans; A. Simon- Sraeckmans; J. Bastiaan-Den Held; M. Kleijn-Kerpel; 28 febr.: J. F. T. Warmer- dam-Bonke. BEVALLEN van een dochter: 27 feb.: C. Weij-Schaap; M. van Keulen-Kastelein; I. Mikola-Paradi; 28 febr.: M. C. van Schaik-Van der Werf; B. M. Brandt-Van Roon. OVERLEDEN: 26 febr.: J. Pranger, 52 j., M. v. Heemskerkstraat; 27 febr.: S. J. Ver- voort-Broekmeijer, 56 j., Rijksstraatweg; W. van Zomeren, 78 j„ Holsteijnstraat; H A. Bultman, 84 j., Hazepaterslaan; J. Jong kind, 82 j., Jansstraat. In de film, die van maandag af draait, „Vlucht naar Hongkong" raken wij te recht in een smokkelaffaire. De film voert ons naar Hongkong, Macao, Tokio, Hono lulu en San Francisco. Actie en avontuur zijn er de belangrijkste bestanddelen van. (L u x o r). Een bloeddorstige kolonel neemt het op tegen de Indianen. Wel pro beert een vredelievende woudloper hem daarvan te weerhouden, maar het is ver geefs. De kolonel wil van geen wijken weten. Het kost hem bijna al zijn mensen en zijn basis. Met een handjevol over levenden begint hij zijn terugtocht. De af loop daarvan zullen we u niet onthullen. De krijgsbijl wordt geducht gezwaaid in deze film. Pijlen fluiten door de lucht, kogels flitsen. Het is een en al doodslag. Dat „De gele tomahawk" allure heeft in zijn genre willen we niet beweren. Om de spanning is het begonnen en die wordt met vertoon van veel geweld afgedwongen. (Lido). Hiermee gaan we weer terug in de geschiedenis naar een al veelvuldig verfilmde periode, de tweede wereldoor log. Nog steeds blijken er mogelijkheden om gebeurtenissen daaruit op een belang wekkende manier op het filmdoek in her innering te brengen. „De hel van Mar seille" is er weer een voorbeeld van. Deze Rank-produktie verplaatst ons naar 1943, naar het oude stadsgedeelte van de in de titel genoemde Franse havenplaats, dat door de Duitsers werd opgeblazen omdat het een onoverzichtelijk toevluchtoord was voor uit gevangenschap ontvluchte geallieerden, deserteurs, zowel vijandelijke als uit de eigen gelederen en anderen, die het naziregime in gedachte of daad pro beerden te ondergraven. De Engelse titel van deze film luidt „Seven thunders", ze ven donderslagen, explosies waarmee een volkswijk van twintigduizend inwoners tot een puinhoop werd gemaakt. Niet alleen door de documentaire opnamen, die van deze gebeurtenis in de film zijn verwerkt, maar ook door het uitstekende spel dat ons het karakter van de vroegere wijk zeer betrouwbaar lijkt te typeren, ziet men met „De hel van Marseille" een indruk wekkend stuk historie terug. Het zal wel niemand verbazen, dat Rem brandt de film „Sissi, keizerin en moeder" op het programma houdt. Over de kwali teiten hebben wij reeds gerept. Ze lijken ons groter dan in de voorafgaande delen, al kunnen wij ons voorstellen, dat Ernst Marischka voor een vervolg niets meer voelt. Het treurig einde van de keizerin - zij werd in Genève doodgeschoten - maakt de affaire dan ook niet zo aanlok kelijk. Minerva komt met een goede bekende voor de dag in het zondagmiddagpro gramma: „Schots en scheef", waarin Lau rel en Hardy zich van hun kostelijke kant doen kennen. Maandag zien wij dan de Duitse Mozart-film terug, die wè 'kennen onder de titel „Wien de goden liefheb ben". Dinsdag en woensdag doen Mariene Dietrich en Vittorio de Sica ons de eer aan van een bezoek in „The Monte Carlo Sto ry". Ook Studio vertoont een oude beken de. De spannende spionage-affaire met Ingrid Bergman en Humphrey Bogart „Casablanca" is er tot en met woensdag te aanschouwen. Donderdag vliegt Lind bergh nog eenmaal de Oceaan over in de gedaante van James Stewart. Dat gebeurt dan in „The spirit of St. Louis", zoals ook de naam luidde van het vliegtuig, dat de historie der aviatiek met lauweren om kranst is ingegaan. Tenslotte het Frans Hals Theater. Daar kan men een goede Hitchcock terugzien en wie die naam noemt weet wat dit be tekent: een maximum aan spanning en ge heimzinnigheid. „Achterdocht" luidt de ti tel van deze thriller, waarin een moord ons voor raadsels stelt omtrent de werke lijke schuldige. De journaals zijn ditmaal gewijd aan minder spectaculaire gebeurtenissen, uit gezonderd natuurlijk de reis van prinses Beatrix door de West, waarvan Polygoon- Profilti een levendig en vaak verrassend verslag geeft. We zijn verlangend naar de reportage in kleuren van dit bezoek, dat zoveel hartelijke toneeltjes in beeld brengt. „Spiegel van Nederland" kampt deze week met gebrek aan interessante stof. Het be zoek aan een veiling vormt er in feite het enig aantrekkelijke onderdeel van. (Verkort weergegeven) Donker. De verlichting van onze straat (Kolkstraat) is nooit zo erg goed geweest, maar zoals het de laatste jaren is, lijkt het wel of we in de tijd van '40'45 leven. De lantaarn in de Gasthuislaan is 9 van de 10 keer half uit en de eerste paal in de Kolk straat dito. We hebben een zaklanntaarn gekocht om gasten uit te laten. Dat is in deze tijd toch abnormaal. Moge deze brief tot een betere verlichting leiden. E. M., Kolkstraat Gehandicapten. Hiermede betuig ik mijn volle instemming met het artikel in uw blad van dinsdag 25 februari j.l. in de rubriek „Van dag tot dag": „Gehandicap ten." Met de zinsnede „doch in Nederland is iedere autoriteit dodelijk beangst voor alles, wat het snelverkeer in de weg kan komen", slaat u de spijker recht op zijn kop. Tenslotte wil ik nog opmerken, dat ik in het begin van vorige zomer in Oslo was Door het beschaafde en beheerste rijden van de Noorse automobilisten voelde ik mij daar, ook op de drukste punten, volkomen veilig. Doordat de snelheden niet zo hoog zijn, kan men deze goed schatten, hetgeen van groot belang is om gerust te kunnen oversteken. Ir. A. J. J. B. Trouwe dienst. Aan mejuffrouw An- thonia J. Hoeyenbosch is wegens 25 jarige trouwe dienst bij de familie F. Elhorst te Aerdenhout door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen een medaille en oor konde uitgereikt. ADVERTENTIE GESCHENK bij aankoop van een Boek van tenminste 5. Vraagt het Jeugdgeschenk „DE MUZE VERTELT" 90 ct. Grote keuze op alle gebied v.h. H. N. MUL v.h. J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 Met ingang van de zomerdienst De ontwerp-zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen behelst een be langrijke uitbreiding van het aantal trei nen, dat te Heemstcdc-Aerdenhout zal stoppen, namelijk negenenvijftig in plaats van vijfendertig. In de richting Rotterdam zullen dertien treinen meer stoppen en in de richting Amsterdam elf. De dienstregeling van de door de N.Z.H te openen buslijn 9 van Bloemendaal (Borskilaan) naar het station Heemstede- Aerdenhout over Overveen en Aerdenhout zal op de treinenloop aansluiten. Eveneens zal de N.Z.H. de bussen van de zomerlijn Haarlem-Bloemendaalse strand-Zandvoort in laatstgenoemde plaats op de aldaar aan komende en vertrekkende treinen laten aansluiten. Tevens zal een aantal treinen van de uurdienst Amsterdam-Haarlem-Bever wijk-Alkmaar doorrijden naar Den Hel der, gemiddeld om de twee uur, doch niet in een regelmatige dienst. Vrijdag vierde de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar jaarfeest in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan. De presidente, mevrouw M. van Giffen- Visser hield een meditatie. De secretaresse mevrouw C. Houwen-Drees had het jaar verslag op rijm gemaakt, waarin onder meer de activiteiten van de afdeling in het afgelopen jaar werden vermeld. Ook het jaarverslag van de penningmeesteresse, mevrouw A. van Popta-de Groot Boersma, werd goedgekeurd. Na de pauze verzorgden de leden een ge varieerd programma en werd er een ver loting gehouden. De buurtvei-eniging „Bromo" viert vandaag haar koperen jubileum en tevens herdenkt de voorzitter van bovengenoemde vereniging, de heer A. J. de Nijs, het feit, dat hij twaalfenhalf jaar de vereniging heeft geleid. De vereniging, die zich ten doel stelt het verzorgen van een jaarlijks Sint Nicolaasfeest voor de kinderen en elk jaar 'n uitstapje voor ouderen en jongeren te organiseren, viert dit feest vanavond met een kienavond in speeltuin „Weltevreden". ADVERTENTIE Algemene, en zeker nerveuze vermoeidheid, lusteloosheid en gemis aan eetlust zijn meestal te wijten aan verarming van de rode bloedcellen in het bloed. Zorg voor „nieuw bloed" en herwin aan kracht door het volgen van de ijzerkuur Wanneer u zich lusteloos voelt, dan is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaa' ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om van 500.000 tot 700.000 rode bloedlichaam pjes per mm3 bloed te herwinnen. Het aldus weer gezond geworden bloed kan wederom al het nuttige halen uit de versterkende be standdelen van het voedsel en uit de levens krachtige zuurstof der lucht; en wel in die mate. dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Van de eerste week af krijgt men weer eetlust. De 'pieren worden van dag tot dag sterker. Verzwakte mannen of mannen met bloedarmoede wor den weer sterk en dynamisch. Pinkpillen bij apothekers en drogisten Bespaar f 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. HAARLEM Artsen. Men adplege uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Jonkind, Kenaupark 13, telefoon 14524. Tandartsen: A. Haye, Leeuwerikenlaan 1, 'efoon 27272; L. E C. Veen, Prins Bern- hardlaan 136, telefoon 18012. Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; firma Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler- Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. LOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655; Overveen: P. M. Wijkmans, Julianalaan 152, Over veen. tel. 10071; Aerdenhout: W. E Ul- oi, Spiegelenburghlaan 20. Aerdenhout. tel. 27888. Wyk'verpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698; zuster H. J. Lugthart, Anjelieren laan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot en met zaterdagmorgen 8 maart voor spoedeisende gevallen ge opend: de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse weg 145, Santpoort-Station, tel. 02560- 8249 en Apotheek Schotsman. Binnenweg 206-208. Heemstede, tel. 38320, HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 35008; A. J. van Raven- swaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206-208, tel. 38320. „Geloof en Wetenschap" De Variaties en fuga op een thema van Johann Sebastian Bach opus 81 van Max Reger vormden in het programma, dat de pianist George van Renesse vrijdagavond in de Stadsschouwburg voor de stichting „Geloof en Wetenschap" ten gehore bracht, een monumentaal klankenbouwwerk. Het stond in zijn verbluffende contrapuntische structuur en harmonische ontwikkeling alleen tussen de composities van Schubert, Chopin en Debussy, waarmede Regers karakteristieke muziek geen contact kon vinden. En zelfs de vleugel kon zijn opge legd bondgenootschap met het werk niet altijd volhouden, wanneer het produceren van het vereiste machtige klankvolume zijn krachten te boven ging. Inderdaad, een geweldig werk vormden deze variaties met de bekronende fuga, die door George van Renesse met virtuoos meesterschap werden vertolkt. Toch heeft de machtige compositie van Reger met haar mengeling van neo-barok en romantiek, het karakter van deze kla vieravond niet kunnen bepalen. Dit deden tenslotte het Impromptu in a opus 90 no. 4, het Scherzo in d en het Moment musical in a opus .94 no. 6 van Schubert. Zij klonk in de verfijnde klank van ranke arabesken, lyrisch, evenals werk van Chopin na de pauze: een lichte Wals (opus 64 no. 3), de Etude (opus 25 no. 5), de droevig gestemde Nocturne in c (opus 48 no. 1) en de Barcarolle opus 60, vermengd met de pin, maar dan vaak vermengd met de ballade-toon, die zo typerend is voor de Poolse meester. Het was alles bekende en vaak gespeelde muziek, die George van Renesse hiermede bracht. Toen kwamen nog „La fille aux cheveux de lin", „Reflets dans l'eau" en „Hommage a Rameau" van Debussy, die met raffinement in tekening en klankkleur door George van Renesse werden gespeeld. De intimiteit, die deze avond typeerde, kreeg met twee toegiften: ..Chanson triste" van Tsjaikofsky en een improvisatie-achtig naspel, eindelijk nog de variant van huiselijkheid, die als een sympathieke doorbraak van de recital - ernst gewaardeerd kon worden. P. Zwaanswijk De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond hield vrij dagavond haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Nadat de vice-voorzitster, mevrouw B. J. A. Flach- Velthuis, de bijeenkomst had geopend en een fragment uit de bundel toespra ken van ds. Okke Jager, getiteld „Onder Gods Hoogtezon" had voorgelezen, lazen mevrouw J. Langkamp-Vader en mevrouw J. Vis-Meister, respectievelijk secretaresse en penningmeesteresse van de afdeling, de jaarverslagen voor. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat het aantal leden gestegen is van 142 tot 145 leden. November was een droe ve maand voor de afdeling door het over lijden van de presidente, mevr. A. van der Vlugt-Kruit, die in een bijeenkomst op 28 november werd herdacht. De bestuursle den bezochten geregeld zieke leden van de afdeling Bloemendaal Het batig saldo over 1957 bedroeg 106,—. Mevrouw J: Wesselink-Lengkeek, voor drachtskunstenares uit Den Haag, droeg enkele fragmenten voor uit het boek „La wine" door de Amerikaanse schrijfster Kay Boyle, een verhaal over het verzet in Frankrijk tijdens de tweede wereldoorlog, waarin op beklemmende wijze de lotge vallen van de leider van het verzet Basti- nau, afkomstig uit het bergdorpje Truex in de buurt van Lyon, hoog in de bergen, wor den verhaald. Daarna droeg zij nog een drietal hoofdstukken voor uit „Fransje en haar dominé" van mevrouw G. Gilhuis- Smitskamp, lectuur van vrolijker aard, waarmede zij veel succes boekte Uit het jaarverslag over 1957 van de af deling Haarlem van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies blijkt, dat in het af gelopen jaar op advies van de schoolart sen drieënzestig kinderen voor herstel van gezondheid werden uitgezonden: Vijfenvijftig kinderen verbleven zes we ken in de gezondheidskolonies te Egmond aan Zee, Bergen aan Zee, Heelsum en El- lecom. In de meeste gevallen was deze periode voldoende om de kinderen aange sterkt en uitgerust naar huis te zenden, maar in twee gevallen was het noodzake lijk dat het verblijf in het koloniehuis met een tweede zeswekelijkse periode werd verlengd. Vijf kinderen werden verpleegd in de herstellingsoorden te Wijk aan Zee en Nunspeet voor een 'anger verblijf, varië rend van drie tot zeven maanden. Dooi de langere duur van deze verpleging wordt in deze herstellingsoorden aan de kinde ren schoolonderricht gegeven, zo moge lijk in de open lucht. Drie kinderen werden uitgezonden naar „De Bijsterbosch" te Epe, het recreatie oord voor lichamelijk gebrekkige kinde ren. De ervaring met de door het Centraal Genootschap ingestelde nieuwe verpleeg- wijze, namelijk een meer individuele ver pleging der kinderen in kleine groepjes, heeft het genootschap aanleiding gegeven op de ingeslagen weg voort te gaan. Even wel, de aan deze verpleegmethode ver bonden hogere kosten, alsmede de hogere lasten aan salarissen en sociale lasten zijn oorzaak geweest van drastische verhogin gen der verpleegprijzen, zodat de afdeling Haarlem zich gedwongen zag enige re serve in acht te nemen bij de uitzending van kinderen, teneinde dc uitgaven in overeenstemming te houden met de in komsten. Het aantal in 1957 uitgezonden kinderen was dan ook kleiner dan het aantal kinderen in 1956 door de afdeling Haarlem uitgezonden. De afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap stelt echter alles in het werk om aan alle aanvragen voor uitzending van kinderen te blijven voldoen en hoopt behalve de steun die van gemeentewege aan dit werk wordt verleend, ook van par ticuliere zijde daadwerkelijke belangstel ling te ontvangen. Giften worden gaarne ontvangen op gironummer 4000 van De Twentsche Bank, Haarlem. Als onder steunend lid kan men zich opgeven bij de afdeling Haarlem, Regentesselaan 32. In ons verslag van de vergadering, die de Heemsteedse gemeenteraad donderdag middag heeft gehouden, is een onjuistheid geslopen. Medegedeeld werd namelijk, dat mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) als lid van de Eerste Kamer met betrekking tot het aanwenden van de gelden der natio nale woningbouwlening een interpellatie zal aanvragen. De heerVan Bruggen zal echter over deze kwestie bij de betrokken Verduistering. In Den Haag is een verzekeringsagent gearresteerd wegens verduistering van 2000.Hij was be last met het incasseren van gelden en heeft deze niet afgedragen. Het geld heeft hij opgemaakt. Prof. C. H. Holt in Haarlem is één dei- drie architecten, die door gedeputeerde Staten van Overijsel werden voorgedragen aan Provinciale Staten als ontwerpers van een nieuw provinciehuis voor Zwolle. De andere architecten zijn ir. J. W. C. Boks in Rotterdam en prof. M. F. Duintjer in Am- De taxichauffeur H. uit Nieuw en St. Joostland, die op 27 november door het Haagse gerechtshof is vrijgesproken van moord op de weduwe Sien Kodde-Rooze, heeft middels zijn advocaat bij het Haagse gerechtshof een eis tot schadevergoeding laten indienen, wegens gederfde inkom sten in de tijd, die hij heeft doorgebracht in voorlopige hechtenis. Het Wetboek van Strafvordering opent de mogelijkheid de tijdens voorlopige hech tenis geleden schade bij de staat te declare ren, indien de zaak eindigt zonder opleg ging van straf of maatregel. De eis tot schadevergoeding kan worden ingediend bij het college dat de zaak het laatst heeft behandeld, in dit geval dus het Haagse ge rechtshof. Bij de beoordeling van de billijk heid dezer eis neemt het betreffende colle ge ook het verleden van de verdachte en zijn houding voor en tijdens de voorlopige hechtenis mede in aanmerking. Donderdagavond opende de voorzitter van het voorlopige bestuur van de Room- Katholieke Oudervereniging „Voor het Zorgenkind", de heer D.A.M. Schlüter, in restaurant Brinkmann een propaganda- vergadering van bovengenoemde vereni ging, waarbij hij onder meer vertelde, dat de bisschop van 's Hertogenbosch, de plaats waar de hoofdzetel van de bond gevestigd is, zijn goedkeuring aan het bestaan van de bond gehecht had. Daarna vertelde de heer •J. v. Baar. directeur-geneesheer van de „De Hartekamp", iets over de medische aspec ten rondom geestelijk gestoorde kinderen, waarbij hij opmerkte dat het verstandelijk te kort schieten van deze kinderen van in vloed is op hun gehele persoonlijkheid. De oorzaken van geestelijke of lichame lijke stoornissen bij kinderen moeten vaak gezocht worden in de geboorte of in de vroege jeugd. Spreker zei met nadruk, dat alle volks verhaaltjes over mogelijke oorzaken iedere grond missen. Vaak is de oorzaak helemaal niet meer te achterhalen en het heeft, vol gens de spreker, dan ook weinig zin om zich zorgen hierover te maken. Veel meer is het kind geholpen met de houding van die ouders, die het feit van eventuele geestelijke of lichamelijke stoor nissen kalm onder ogen zien en het kind daar naar behandelen. In dit verband wees dokter Van Baar op de morele plicht van de ouders om hun geestelijk of lichamelijk gestoord kind volledig te laten onderzoe ken. Nadat spreker nog iets dieper was inge gaan op de achtergrond van de handelin gen van gestoorde kinderen, werd er ge legenheid tot het stellen van vragen ge geven, waarbij vaak een levendige dis cussie ontstond. Na de pauze sprak de heer F. H. van Rooy, hoofd van de B.L.O. St. Jozefsschool in Haarlem, die de aanwezigen iets meer vertelde van het onderwijs aan gehandi capte kinderen. Spreker maakte allereerst het verschil tussen B.L.O. onderwijs en normaal onderwijs duidelijk, waarbij bleek dat bijzonder onderwijs een gehele eigen aard heeft. De gestoorde kinderen worden klaar gemaakt voor het dagelijks leven, voor zover dat althans mogelijk is. Spreker gaf de verzekering dat de mogelijkheden die in het kind aanwezig zijn gerealiseerd worden. Bovendien worden de leerlingen na het verlaten van de school niet helemaal losgelaten, maar men organiseert avonden, waarop de oud-leerlingen naar school te rugkomen om hun kennis op te halen of uit te breiden. Hoofdzaak is echter, dat er contact blijft bestaan tussen de school en de leerlingen, ildus de spreker. Ook de heer van Rooy werden vragen gesteld en daarbij bleek het dat aanwezige ouders graag zagen dat hun kind op de bij zondere school een rapport mee naar huis werd gegeven. Nadat de secretaris, de heer P. M. de Jong, een propaganda-toespraakje had ge houden, sloot de voorzitter deze vergade ring. De recherche te Amsterdam heeft een 39-jarige chauffeur en diens 26-jarige bij rijder van een Iimonadefabriek gearres teerd, die ervan worden, verdacht door diefstal, verduistering en valsheid in ge schrifte deze firma voor 30.000 te hebben benadeeld. De fraude is gepleegd in de jaren 1956 en 1957. Zij werd ontdekt bij de controle door een bankbedrijf, dat optreedt als execu teur-testamentair van de overleden eige naar van de fabriek. De mannen vervalsten bonnen van terugontvangen lege flessen en kratten en zouden ook volle flessen en kratten hebben gestolen. De recherche heeft de chauffeurs enige tijd gevolgd en had toen voldoende aanlei ding de mannen te arresteren. De Amerikaanse negerzanger Paul Robe son is opnieuw een proces begonnen tegen het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat hem geen paspoort wil geven, dat hem in staat stelt gehoor te geven aan de uitnodiging om in Stratford- on-Avon in juli op te treden in „Pericles" van Shakespeare. Robeson heeft al her haalde malen geweigerd te verklaren of hij al dan niet communist is. Op grond daar van wordt hem het visum geweigerd. Nieutos in het kort Zandvoortse operettevereniging. De Zandvoortse operettevereniging zal op 14, 16 en 17 april in theater Monopole opvoe ringen geven van de operette „Die Czar- dasfürstinv van Emmerich Kallmann. De uitvoeringen zullen onder directie staan van de heer H. Kerckhoven uit Haarlem. De regie is in handen van de heer Kick Steenkist. Dierenbescherming. De vereniging voor het welzijn der dieren in Zandvoort houdt op 14 maart in hotel Keur een jaar vergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen staat een verslag van de E.H.B.O.-dienst over de verrichtingen van deze dienst in het afgelopen jaar op de agenda. Touring Zandvoort. Woensdag 5 maart houdt het dagelijks bestuur van stichting „Touring Zandvoort" een vergadering met de begunstigers van de stichting in restau rant „Zomerlust". De directeur, de heer J. B. Th. Hugenholtz zal een causerie hou den over het propagandawerk van de stich ting en een uiteenzetting geven over het zomerprogramma 1958. Zes Tweede Kamerleden, de heren Pe ters (K.V.P.), Vermeer (P.vd.A.), Roos- jen (A.R.), Ritmeester (V.V.D.), Visch (K.V.P.) en Calmeyer (C.H.) hebben de minister van Defensie gevraagd of deze bereid is het reorganisatieplan van de Nationale Reserve op korte termijn aan de Kamer over te leggen. Zij vragen dit, nu uit een brief, welke hij 27 februari aan de vrijwilligers heeft gericht, blijkt, dat hij thans het reorganisatieplan voor de Nationale Reserve heeft voltooid. De brief bevatte de mededeling, dat de desbetref fende vrijwilligers per 1 juni eervol ont slag zal worden verleend wegens ophef fing van hun onderdeel, alsmede het ver zoek een nieuwe verbintenis als vrijwilli ger bij de Nationale Reserve aan te gaan als infanterist of als luchtwachter. Ned Herv. Kerk Beroepen te Dokkum (toez.) G. Zonne- berg te Werkendam; te Mijnsheerenland (toez.) J. Th. W. Quak, vicaris te Bruns- sum. Bedankt voor Reeuwijk C. van Schoonhoven, kand. te Barneveld. Geref. Gemeenten Bedankt voor Goudswaard H. v. Gelst te Dirksland. AMSTERDAM De jaarcijfers van het Unileverconcern, alsmede de aankondiging van het jaardivi dend van 15K' pet., waarvan reeds A pet interim werd betaald, zijn ter beurze over het algemeen gunstig ontvangen. Dit werd trouwens in de koers van de aandelen dui delijk naar voren gebracht. Na een opening op 331. steeg de koers door publieke vraag en dekkingsaankopen, tot 336 tegen don derdag 333 als slotprijs. De handel bleef kalm. Aandelen Philips stonden eveneens in de belangstelling. Hier was de opening 250 pet en in het verdere be'" iverloop liep de koers op tot 254 pet eveneens op aan kopen van het publiek. Ook de arbitrage toonde blijk van belangstelling en nam grif de nodige stukken uit de markt. De beurs verwacht gunstige jaarcijfers van het Philipsconcern en realiseert zich dat in het afgelopen boekjaar alleen al ongeveer 150.000 televisietoestellen door het concern in Nederland werden verkocht. AKU was orijshoudend tot eerder iets beter. In de koers van de aandeler KLM kwam weinig verandering in vergelijking met de vorige dag. Aandelen Kon. Olie in mineur en onge veer 2,— lager ingevolge de lagere slot- koersen uit Wallstreet. Het optimisme al daar is slechts van zeer korte duu' geweest. Veel stimulerend nieuws voor de beurs komt er van die zijde niet »n d'* laat zich gevoelen op de Europese beurzen. Van de Scheepvaarten lagen aandelen KPM een punt boven donderdag, terwijl in de prijzen van de overige aandelen in deze sector niet veel verschil met die van de vorige dag viel te constateren. Cultures lagen goed gedisponeerd en Amsterdam Rubber zowel als Ver Deli kon een punt verbeteren. Staatsobligaties waren weder om als een rots in dr branding, vooral voor het kortlopende papier. De inzet was hier hoog op kennelijke vraag waar hoege naamd geen aanbod tegenover aanwezig was. Er volgde even een reactie, maar te gen het sluiten van de beurs bleven de koersen aan de vaste kant. De Woning bouwlening werd onveranderd, rentespaar- brieven op 103K>. plus een kwart percent en 5H pet PEGEM eveneens 'A pet hoger, geadviseerd. Aandelen Billiton verder !n reactie,werden vernomen op 165 (170) en aandelen Boeke en Huidekoper werden ge adviseerd op -mgeveer 75 pet tegen een laatste gedane koers van 100 pet. Prolon gatie 4'A pet. (ANP). NEW YORK De koersen sloten de week af met een krachtige ondertoon; Zenith Radio trok het sterkst de aandacht met een stijging van meer dan drie dollar. Verscheidene mdividuele fondsen stegen meer dan twee dollar. De gemiddelden sloten een weinig hoger; de omzet was bescheiden. Tegen sluitingstijd werden de staalwaar- den vaster; Inland sloot meer dan een dollar hoger. Bij de chemiewaarden sloot Eastman Kodak een dollar hoger; ver scheidene andere sloten een dollar of meer hoger. De staalwaarden verstevigden hun positie. De autowaarden waren prijshou dend tot vast. Glas-, tabaks- en voedings fondsen sloten hoger. Eerder een verminderde verkoopdruk dan toegenomen vraag achtten beursdes- kundigen de oorzaak van de verbeterde markt. Van de 1.077 verhandelde fondsen slo ten er 490 hoger en 346 lager. De omzet bedroeg 1.580.000 aandelen tegen 1.670.000 op donderdag. Het industriegemiddelde kwam van 437,80 op 439.92; dat voor spoor wegen van 102,70 op 102,95 en dat voor openbare nutsbedrijven van 72,01 op 72,49. (UP).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7