halfzware shag waar u dubbel van geniet! halfzware Drievoudig afscheid van sanatorium „Brederodeduin" Veertigjarig bestaan woning bouwvereniging Bloemendaal-N. mwm 5 Zwemclub „De Water ratten" vierde feest Straver winnaar van wegrit in vijf kamp Burgerlijke Stand van Haarlem J. van der Meer veertig jaar bij de politie UIT STAD EN STREEK Twee gewonden bij aan rijding te Heemstede J. de Kadt spreekt over Indonesische kwestie Verzorging van dieren in de Ridderstraat Kantonrechtervonnis in verkeerszaak Perzische miniaturen in Het Huis van Looy Nieuws uit Pauzetheater N.V.V. is waakzaam tegen communistische infiltratie Eerste grammofoonplaat met zestien toeren Water in de Rijn zakt een halve meter per dag lii&: Eén organisatie voor KLM-piloten Zilveren Broodmand 1957 voor prof. dr. B. C. Jansen Bi jna 1500 Nederlanders uit Indonesië aangekomen Vier militaire taptoe's Expositie van etsen van Heyboer in Amsterdam Schetsplan voor Rotterdams Concertgebouw goedgekeurd Phia Berghout gehuldigd Russisch-gezinde leider uit Poolse partijcomité gezet M A A is DAG 3 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeer velen waren zaterdagmiddag in de recreatiezaal van het sanatorium „Brede rodeduin" aan de Bergweg in Bloemendaal bijeen gekomen om afscheid te nemen van zuster Th. Moquette, zuster S. J. van der Zeeuw en mejuffrouw E. Strafing, respec tievelijk hoofdzuster, eerste verpleegster en verpleeghulp, die het sanatorium wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlieten. Onder hen die van hun belangstelling voor dit drievoudige afscheid blijk gaven bevonden zich onder anderen de Haarlem se wethouder van volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, het bestuur van de Noord hollandse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose, personeel van het consultatie bureau aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem en van het sanatorium en verder een groot aantal oud-patiënten. Verscheidene sprekers belichtten in hun toespraak hun waardering en dank voor hetgeen genoemde dames gedurende een lange reeks van jaren voor „Brederode duin" hebben gedaan. Dr. O. H. Dijkstra deed dit namens het bestuur van de Nooi'dhollandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Hij onder streepte de liefde en toewijding waarmede Door de Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" werd zaterdagavond in de grote zaal van de HKB aan de Tempe liersstraat in Haarlem de jaarlijkse feest avond gehouden. Een goed variété pro gramma werd de talrijke aanwezigen ge boden. Het duo Double White trad in ver schillende creaties op: het Bicesto trio ver tolkte enige composities op de mondhar monica en mr. Hitany verbaasde met mani pulaties en goocheltoeren de aanwezigen, waarbij tenslotte de verbazing ten top steeg toen hij bij zijn laatste optreden het podium in een bloementuin veranderde. The Red Girl (het slangen meisje) presteer de het om haar lichaam in allerlei standen te kronkelen. Tony Schelvis vulde met een praatje het verwisselen van de decors op. Tenslotte lokte de dansmuziek, voortge bracht door de Glowworms de aanwezigen on de dansvloer, waarbij Frans Pennaarts voor een aangename afwisseling zorgde, 'iet wver na het middernachtelijk uur. 'oen „De Ratten" voldaan huiswaarts keerden. I-Iet vijfde en laatste onderdeel van de vijfkamp om de J. H. Kessler-beker, een wegwedstrijdje over vijftien kilometer, dat zondag door de Haarlemse wielerclub ,.De Kampioen" werd afgewerkt, is gewon nen door Aad Straver. De uitslag luidde: 1. A. Straver; 2. H. Buis; 3. C. Jansen; 4. E. Sminia; 5. P. de Jong; 6. E. Riethof; 7. L. Vaars; 8. W. Spoor 9. F. Vaars; 10. I-I. v. d. Geest. Na deze wedstrijd bleken Frans Vaars en Van der Geest in het algemeen klasse ment gelijk geëindigd te zijn, doch doordat Vaars twee onderdelen verspringen en hardlopen had gewonnen en Van dei- Geest alleen de duinloop in zijn voordeel had weten te beslissen, werd de J. H. Kessler-beker toegekend aan Vaars. De totaal uitslag van de vijfkamp luid de: 1. F. Vaars 18 pnt.; 2. H. v. d. Geest 18 pnt.; 3, R. Otte 12 pnt.; J. van -Egmond 11 pnt.; 5. A. van Dijk 9 pnt.; 6. L. Vaars 8 pnt. ONDERTROUWD: 1 mrt. L. B. J. Movig en H. A. W. de Broek. GEHUWD: 1 mrt. K. Ket en M. C. van Dijck. BEVALLEN van een zoon: 28 feb. H. C. C. van Trigt-Wassenaar; 1 mrt. C. van der Meer-Bruin. BEVALLEN van een d o c h t e r: 26 febr. R. Schulte-Van der Veen; 28 febr. C. C. Radstaake-Geisler, W. Wijers-Kruizinga, M. A. van Zijl-Ritsema, E. J. Ebeli-Cre- mer; 1 mrt. J. Borst-Staphorst, J. M. Wa- gemaker-Van der Lans, W. Duval-Lapré. OVERLEDEN: 25 febr. G. Rutte, 71 j., Rijksstraatweg; 27 febr. H. J. van Mieren, Loovensteijn, 75 j., Gasthuis vest, E. T. van de Nes, 87 j. Hagestraat; 28 febr. H. L. Bouman, 74 j., Hunzestraat. Dr. J. Stoffelsma, de directeur van het Haarlemse consultatiebureau, over handigt een van de geschenken. Van links naar rechts zuster S. J. van der Zeeuw, mejuffroxnv EStrating, zuster Th. Moquette en dr. Stoffelsma. zr. Moquette, zr. Van der Zeeuw en me juffrouw Strating steeds hun taak hebben verricht. „Er zijn uiteraard wel eens moei lijkheden geweest waar komen die niet voor? maar het wel en wee van de ver eniging heeft tussen u en ons toch een sterke band gesmeed," aldus dr. Dijkstra. Zich tot mejuffrouw Strating richtend dankte hij haar voor de steun, die zij gedu rende drieëntwintig jaar aan de leiding van „Brederodeduin" heeft verleend. „Daarbij heeft u altijd een open oor gehad voor hetgeen in de wereld gebeurt. Wij hopen dat dit afscheidscadeau u daarbij voortaan nog lange tijd goed van pas zal komen,""mét welke' woorden dr. Dijkstra mejuffrouw Strating een radiotoestel over handigde.' Zr. Moquette en zr. Van der Zeeuw toe sprekend dankte spreker hen voor bijdra gen tot de goede geest die kenmerkend is onder de patiënten van „Brederodeduin". „U hebt steeds in goede harmonie en vriendschap met elkaar samengewerkt en u zult ook samen verder door het leven gaan. Daarom heeft de Vereniging ge meend deze eendracht niet beter te kunnen symboliseren dan met een gezamenlijk ca deau." Hij overhandigde zr. Moquette en zr. Van der Zeeuw hierna een radio met pla tenspeler. Dr. J. Stoffelsma. de directeur van het consultatiebureau, was van oordeel dat de drie dames op een vruchtbaar leven in dienst van de lijdende mensheid kunnen terugzien. „Zr. Moquette is gedurende meer dan dertig jaar voor „Brederodeduin" een begrip geworden", zo meende hij. Hij prees haar voor de wijze waarop zij steeds de „touwtjes" in handen hield, daarbij op zijn tijd begrip tonend voor een grapje. Teke nend voor de sfeer in „Brederodeduin" noemde spreker de kerstfeesten die onder haar leiding werden georganiseerd. Veel gevoel voor orde, warme genegenheid voor de patiënten en liefde voor haar taak, deze eigenschappen bezaten zr. Moquette, Zr. Van der Zeeuw en mejuffrouw Strating in grote mate. Namens het personeel van het consultatiebureau en „Brederodeduin" bood dr. Stoffelsma hen een kapstok met spiegel en paraplustandaard en een serie grammo foonplaten aan. Namens de patiënten en oud-patiënten werd vervolgens nog het woord gevoerd door de heer Th. Jansma, die zijn woorden vergezeld deed gaan van het aanbieden van een tuinzitje, een gebaar dat voor zr. Van der Zeeuw onder grote vrolijkheid aanlei ding was direct in een van de stoelen plaats te nemen. Mede namens zuster Van der Zeeuw en mejuffrouw Strating bracht zuster Mo quette op haar karakteristieke wijze de sprekers dank voor hun waarderende woorden en de schenkers voor de cadeaus Zij dankte ook voor hot vertrouwen, hel begrip en de samenwerking, die zij steeds bij haar werk heeft mogen ondervinden. Velen hebben ten slotte zuster Moquette, zuster Van der Zeeuw en mejuffrouw Stra ting de hand ten afscheid gedrukt. Zaterdag heeft de heer J. van der Meer, Marnixstraat 32 te Haarlem het feit her dacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de Haarlemse politie. Op 1 maart 1918 begon hij op 23-jarige leeftijd als klerk en in de loop der jaren is hij opge klommen tot commies A. Vroeger was hij belast met de comptabele werkzaamheden en thans heeft hij de leiding van de re gistratuur van de processen-verbaal. Zaterdag kwamen vele superieuren en andere belangstellenden de heer Van dei- Meer in zijn woning gelukwensen en daar bij werd het woord gevoerd door de hoofd commissaris de heer J Fontijne, de hoofd inspecteur de heer K. H. R. Meinema. Namens het korpsfonds werden de jubila ris twee boeken overhandigd terwijl me vrouw Van der Meer bloemen ontving. Namens de administratieve dienst sprak de heer G. J. Endlich die eveneens een boek en bloemen aanbood. In de diverse toespraken werd vooral het grote verant woordelijkheidsgevoel van de heer Van der Meer tot uiting gebracht en uiteraard werd door het grote bezoek van collega's de populariteit van de jubilaris nog eens duidelijk onderstreept. Nieuw8 in het &orf Schoolavond. Op zaterdag 8 maart zal in de Concertzaal te Haarlem een grote schoolavond voor de leerlingen van de Rijkskweekschool gehouden worden. Daar bij zal het toneelstuk „Boeven en made liefjes" van George Batson opgevoerd wor den. Verbouwing huize „Dennenhoek" In ons nummer van zaterdag deelden wij me de. dat huize „Dennenhoek" aan de Park weg te Bloemendaal tot een dubbele villa zal worden verbouwd. Het ontwerp voor deze verbouwing en ook voor de inwen dige verbouwing van het stal- en koets huis zullen geschieden naar het ontwerp van de architect B.N.A., J. A. van Asdonk te Bloemendaal. die daarbij alle mogelijke medewerking van het Bloemendaalse ge meentebestuur mocht ondervinden. Op de Herenweg te Heemstede nabij de Adriaan Pauwlaan en de Laan van Rozen burg is zondagmorgen om elf uur een on geluk gebeurd, waarbij een motorrijder en zijn vrouw gewond zijn. In de Laan van Rozenburg reed een auto en de bestuur der stopte bij het naderen van de Heren weg. Uit de Adriaan Pauwlaan naderde eveneens een auto. bestuurd door een vier- enzestigjarige koopman uit Aerdenhout. Ook deze stopte bij de hoek, maar is daar na de weg overgestoken op het ogenblik dat uit de richting Haarlem de zevenen veertigjarige monteur W. J. V. per motor naderde. Op de duo zat de echtgenote van de motorrijder. De motor werd in de flank geraakt en reed in de richting van de Laan van Rozenburg, waar een auto stond. De bestuurder en zijn vrouw vielen; hij had een gecompliceerde beenbreuk, een armfractuur en lichte wonden opgelopen en zijn echtgenote een bloeduitstorting aan haar rechterbeen. Beide gewonden zijn naar het Sint Elizabeths Gasthuis over gebracht. De koopman uit Aerdenhout heeft aan de politie meegedeeld gestopt te hebben om de weg te overzien, maar dat hij de motorrijder niet heeft zien aankomen. Het lid van de Tweede Kamer J. de Kadt zal op vrijdagavond 7 maart in een openbare vergadering in het Minerva Theater voor de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid spreken over de Indonesische kwestie. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging rtot be scherming van Dieren deelt ons mee, dat door de weeromstandigheden vele dieren verzorgd moeten worden in het tehuis aan de Ridderstraat te Haarlem. De werkzaam heden nemen daardoor toe en ook is meer materiaal dan anders nodig voor het schoonmaken der hokken en voor het verwarmen der dieren. Het bestuur ver zoekt hun die oude kranten of oude de kens beschikbaar hebben zich met het dierentehuis in verbinding te stellen. Het kantonrechtervonnis, waarvan een 33-jarige verkoper uit Haarlem donder dag in beroep voor de Haarlemse rechtbank verscheen, luidde niet, zoals wij vrijdag berichtten, driehonderd gul den boete en drie maanden hechtenis (met als bijkomende straf ontzegging van het rijbewijs voor twee jaar), maar driehon derd gulden boete subsidiair drie maan den, met de genoemde bijkomende straf. Die drie maanden gelden dus alleen bij niet betaling van de boete. Zoals gemeld is eiste de officier van justitie naar aan leiding van het rechtbank-onderzoek nog slechts 50 boete. UN ESC O-tentoonstelling Onder auspiciën van UNESCO wordt van 7 maart tot 2 april in het museum „Het Huis van Loon" in Haarlem een tentoon stelling gehouden van reproducties van Perzische miniaturen uit de vijftiende en zestiende eeuw en reproducties naar muurschilderingen in het Chihil Sutan Pa leis in Ispatran, daterend uit het midden De directeur van de stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willigen, zal de eer ste filmvoorstelling, die donderdagmid dag in het Studiotheater in TIaarlem als onderdeel van de manifestaties in het Pau zetheater wordt gegeven, met enkele woorden inleiden. Tevens wordt ons door de leiding van het Pauzetheater medege deeld, dat de Wereldomroep dinsdagmid dag 4 maart opnamen zal maken bij de voorstelling, die het Amsterdams Studen tencabaret dan in het Rémbrandttheater geeft. De Algemene Woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord", die op 22 februari 1918 door enige ambtenaren van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort werd gesticht, heeft zaterdagmiddag in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan Bloemen daal haar veertigjarig bestaan tijdens een receptie gevierd. Ongeveer tweehonderd- vijftig dames en heren hebben het bestuur gecomplimenteerd. Dc heer D. Klaij, administrateur van de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord", voerde als voorzitter van de com missie van voorbereiding van de herden king het woord en deelde mee. dat de vice-voorzitter, de heer C. Schulz, dooi ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Aan de huurders werd ter gelegenheid van het jubileum een toegangskaart verstrekt voor de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. De heer C. P. J. Maas, wethouder van Volkshuisvesting te Velsen. zeide. dat hii als voorzitter van een woningbouwvereni ging te Velsen dc moeilijkheden waarmee een dergelijke vereniging te doen heefl van nabij kende. Hij herinnerde aan de activiteit van oud-wethouder W. F. Visser, die in de dertiger jaren de belangen van de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" zo goed heeft behartigd. De be moeienissen van de heer Maas waren meer voor de woningen aan de Van Dale laan. Daarbij heeft hij „Bloemendaal- Noord leren kennen als pen vereniging, die weet wat zij wil en die in net bijzonder voor de belangen vaor haar leden op de bres staat. Hij prees vooral de degelijk heid van de woningen in Bloemendaal- Noord, iets wat hij tot zijn spijt van de woningen van zijn vereniging in Velsen niet kon zeggen. De voorzitter, de heer D. Roos. dankte de heer Maas voor zijn woorden en de medewerking van de heer Visser in de dertiger jaren. Hij memoreerde dat de eerste woningen van de jubilerende ver eniging in Velsen waren gesticht en vond het prettig dat de heer Maas het werk van de vereniging roemde en in het bij zonder het werk der pioniers. Mr. J. C. C. W. Hijszeler. wethouder van Volkshuisvesting en Sociale Zaken te Bloemendaal. schetste de activiteiten van de jubilerende vereniging in Bloemendaal- Noord en memoreerde dat de woning bouwvereniging Bloemendaal-Noord" na de oorlog steeds actief is opgetreden om het bouwvolume van de gemeente Bloe mendaal zoveel mogelijk in de wacht te slepen. Er rezen wel moeilijkheden bij de woningverdeling, maar wij hebben elkaar daarin altijd kunnen vinden, aldus wet houder Hijszeler. Het gemeentebestuur is het bestuur dankbaar voor datgene, dat door „Bloemendaal-Noord" werd verwe zenlijkt. De voorzitter prees in zijn antwoord de prettige samenwerking met het Bloemen daalse gemeentebestuur. De toewijzingen voor de in Bloemendaal-Noord gebouwde woningen geschiedden steeds in goede sa menwerking met de heer N. E. A. M. Kraetzer. chef afdeling Huisvesting, zodat alles in onderling overleg prettig kon wor den geregeld. De heer G. A. Thijssen, oud-secretaris van de jubilerende vereniging, bood het geschenk van de huurders aan, namelijk een TL-buizenverlichting voor het kan toor aan de Noordlaan 62. De echtgenoten van de bestuursleden ontvingen van me vrouw Gerrets een elektrisch keteltje en de families Bakker-Roos en Hermenet- Roos een zilveren suikerstrooier voor het kantoor. De heer Adr. Cassee, sprekend als Bloe mendaler. haalde herinneringen op toen de woningen nog zeer primitief waren (Stoeltjeshofje) en memoreerde dat de tegenwoordige bouw can aanzienlijke ver betering betekent, waarbij hij speciaal de woningen van de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" prees. De heer J. Stuurman, directeur van de Volkshuisvesting en Woningstichting in Velsen, roemde tenslotte de prettige sa menwerking tussen de gemeenten Velsen en Bloemendaal. Het N.V.V. heeft voorzorgsmaatregelen genomen tegen een infiltratie van commu nisten uit de E.V.C.. Het N.V.V. verklaart dat het de controverse tussen de Commu nistische Partij Nederland en de Een heidsvakcentrale. welke thans in een kri tiek stadium is gekomen, aandachtig volgt Het is aan het N.V.V. bekend dat de C.P.N., aan wier gezag de E.V.C. is on derworpen. thans alles in het werk stelt de leden van deze organisatie te doen op gaan in de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Op deze wijze wil men trachten deze vakcentrale uit te hollen naar het voorbeeld van de Franse C.G.T. in de jaren kort na de oorlog. Ofschoon het N.V.V. zich geen grote zorgen maakt over de infiltra tiepogingen. welke thans in versterkte mate zullen voorkomen, heeft het de aan gesloten bonden verzocht waakzaam te zijn en maatregelen te treffen, waardoor elke infiltratie kan worden voorkomen'. Na lang wachten zijn thans in Neder land de eerste 16-toeren grammofoon platen in de handel gekomen. Eén van deze eerste platen, ter grootte van een normale 45-toerenschijf met een doorsnee van zevenentwintig centimeter, een Franse opname van de chansonnier Charles Azna- vour. bevat een achttal chansons over twee kanten, die echter nog niet geheel met groeven zijn gevuld. De technische kwaliteiten van deze plaat zijn beduidend minder dan die van de gebruikelijke 45- en 33 1/3-toerenplaten, maar het feit, dat thans de 16-toeren in opgang is en dat men hiermee experimenteert en thans ook de eerste platen in de handel heeft ge geven, opent voor de grammofoon grote perspectieven. Men kan met de zestien omwentelingen per minuut aanzienlijk langere speelduur verkrijgen. Normaal is op een 45-toerenplaat vier nummers, zodat men op de eerste plaat van zestien toeren die thans in de handel is, reeds de dubbele speelduur bereikt heeft. Rijkswaterstaat deelt mede, dat de Rijn thans flink valt. De verwachting is dat het peil te Lobith gedurende 3 a 4 dagen een halve meter per etmaal zal vallen. De over laat te Spijk komt morgen reeds watervrij. In Nijmegen is zondag de Waal op twee plaatsen door de stei en keerkade gebroken welke de benedenstad moeten beschermen tegen het hoge water. Door snel ingrijpen door het gemeentepersoneel is men er in geslaagd de benedenstad voor overstro ming te bewaren. Men heeft een tweede nooddamwand met zandzakke kunnen op werpen zodat het water niet tot de bene denstad, welke beneden de waterspiegel ligt, kon doordringen. Er is thans een lichte val ingetreden op de Waal. De hoogste stand, die de Waal be reikte, was 13 meter boven n.a.p. In 1926 toen de gehele benedenstad werd over stroomd, bedroeg de stand 16,28. ADVERTENTIE >!o»!wIw, Er is een referendem uitgeschreven on der de leden van de International Pilots Assositation (buitenlandse vliegers van de K.L.M.) waarbij zij zich moesten uit spreken over twee mogelijkheden: een federatie te vormen onder een overkoepe lende leiding met de vereniging van K.L.M.-vliegers of zich individueel aan te sluiten bij deze organisatie. Het voorlopig resultaat van het referendum heeft uitge wezen, dat een overgrote meerderheid zich heeft uitgesproken voor het individu eel lidmaatschap van de Nederlandse or ganisatie, zodat in de toekomst alle vlie gers, in dienst van de K.L.M., in één orga nisatie zullen zijn ondergebracht. De International Pilot Organisation om vat ongeveer 150 buitenlandse vliegers, de vereniging van K.L.M.-vliegers 440 pilo ten. De bedoeling is, dat de I.P.A. zal blij ven bestaan met als enig doel de behar tiging van de pensioenbelangen der bui tenlandse vliegers waarvoor andere nor men gelden dan voor de Nederlanders. De Nederlandse Vereniging van Meelfa brikanten heeft besloten de Zilveren Broodmand 1957 toe te kennen aan prof. dr. B. C. P. Jansen, voorheen hoogleraa in de fysiologische chemie aan de universi teit van Amsterdam en directeur van het Nederlands Instituut voor Volksvoeding De overhandiging zal 20 maart in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage geschieden De Zilveren Broodmand is in 1956 inge steld als onderscheiding wegens bijzon dere verdiensten voor de Nederlandse voedselvoorziening. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, be stuurlijk, economisch, organisatorisch of technisch terrein. Dc eerste zilveren broodmand is op 14 februari 1957 uitgereikl aan de toenmalige minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr S. L. Mansholt. Zaterdagmorgen is in Weert een extra trein gearriveerd met 459 repatrianten uit Indonesië, die vrijdag met de „Sydney" in Genua waren aangekomen na een 25- daagse reis. 's Middags arriveerde opnieuw een extra trein met 493 repatrianten, die eveneens vrijdag in Genua waren aange komen met de .Aurelia". In Weert zorgde een ploeg van 30 helpsters en helpers van het Weerter Rode Kruis ervoor, dat de door de treinreis vermoeide mensen spoe dig in de gereed staande bussen werden gebracht, die hen naar de legerplaats Budel brachten. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" had voor een kleurige bloe- menattentie op de tafels in de grote ont vangzaal gezorgd. Later arriveerden nog 150 gerepatrieer- den, die met de „Neptuna" waren aan gekomen. Zondag kwamen nog 393 repatrianten naar Budel. die met de Orion" uit Indo nesië waren vertrokken. Met medewerking van de minister van Oorlog wordt binnenkort de „Stichting Taptoe's" opgericht, die zich ten doel stelt in een viertal gemeenten van ons land een militaire taptoe te organiseren. De eerste taptoe van deze serie wordt op zaterdag 17 mei omstreeks 21.00 uur in het gemeen telijk sportpark van Tilburg gegeven Hieraan nemen tweehonderdvijfentwintig militairen in ceremonieel tenue deel, zij zal ongeveer een uur tot anderhalf uur du ren. Zowel de stichting als de organiseren de gemeente ontvangt ieder de helft van een eventueel batig saldo. De stichting stelt zich voor van de baten een fonds ter bestrijding van de kosten van onderhoud en aanvulling van de ceremoniële tenue's van het hele Nederlandse leger te vor men. Van 7 maart tot 13 april wordt in het Prentenkabinet van het Stedelijk Museum in Amsterdam een tentoonstelling gehou den van etsen van de Haarlemse kunste naar Anton Heyboer. Deze expositie werd reeds aangekondigd in oktober van het vorig jaar toen het Stedelijk Museum bij de expositie die Heyboer in de Haarlemse Galerie Espace hield, zesentwintig etsen aankocht. Op 23 juni 1955 besloot de Rotterdamse gemeenteraad tot het stichten van een con certgebouw, waarvoor een krediet van ten hoogste elfeneenkwartmiljoen gulden be schikbaar werd gesteld. Een combinatie van architecten kreeg toen opdracht een schetsplan te maken. Dat is nu versche nen. De kosten voor een concertgebouw komen volgens dit plan op drieëntwintig miljoen gulden. De gemeenteraad van Rotterdam stelde zich, met vier stemmen tegen, achter het voorstel van B. en W. het schetsplan a raison van vijfhonderdvijftig duizend gulden te laten uitwerken tot een bestedingsklaar plan. Verwacht wordt, dat hiermee twee jaar gemoeid zal zijn. Het schetsplan omvat onder andere een grote zaal voor ruim éénendertighonderd bezoekers en een kleine voor ruim acht honderd zitplaatsen, een café-restaurant, kantoren, tentoonstellingsruimte, bedrijfs- en dienstruimten en foyers. De eerste harpiste van het Concertge- b'ouw-orkest, Ph'ia Berghout, is zondag middag na afloop van een concert in de foyer van het Concertgebouw in Amster dam gehuldigd vanwege het feit dat zij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad van genoemd orkest. In aanwezigheid van talrijke musici, leerlingen en muziek- vrienden werden aan de harpiste ,rele ge schenken overhandigd, gepaard gaande met toespraken en gelukwensen van pro minenten uit het Nederlandse muziekleven. Onder hen bevonden zich dr. Eduard van Beinum, de vice-voorzitter van de Neder landse Orkeststichting mr. W. F. Schok king en de componist en pianist Hans Henkemans, wiens harpconcert Phia Berg hout tijdens de middaguitvoering had ver tolkt. Ook de oud-leermeesteres van de jubilerende harpiste, Rosa Spier, sprak woorden van hulde. Tevens waren uit alle delen van het land leerlingen van Phia Berghout voor de huldiging naar de hoofd stad gekomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE XXXXXCCOCCODQOOOCOOQOQOCOCXXXXXJCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WARSCHAU (Reuter) Het officiële Poolse partijblad „Triboena Loedoe" meldt, dat het vooraanstaande lid van de Natolin fractie in de communistische partij van Polen, Viktor Klosiewicz, uit het centrale partijcomitc is gezet en ernstig is berispt wegens ondermijning van de partijcenheid. Volgens welingelichte kringen in Warschau is Klosiewiczs uitstoting het bewijs voor de nederlaag van e°n stalinistische groep van een man of zeven, die Gomoelka's buigzamere politiek hadden aangevallen. Klosiewicz heeft -cherpe kritiek gele verd op het economisch beleid van het partijbestuur. Dit is het voornaamste on derwerp van gesprek geweest op een be stuursvergadering die drie dagen heeft ge duurd, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Hij werd gesteund door een klein deel van de pro-Rusische groep Na tolin, die het economische debat tot een algemeen politiek debat heeft gemaakt. Twee voorstellen van de partijleiding zou Klosiewicz in het bijzonder hebben aange vallen, namelijk het plar» om tienduizenden arbeiders uit industriële bedrijven met te veel personeel te ontslaan of zo mogelijk ander werk te geven en het voornemen om de huishuren ;e verhogen. Klosiewicz is een van de twee onder staatssecretarissen bij het ministerie van Openbare Werken en Sociale Zaken. Tij dens de stalinistische periode in Polen leidde hij de door de overheid gecontro leerde vakverenigingen, maar hij raakte deze functie kwijt toen Gomoelka in no vember 1956 tot partijleider werd gekozen. (UP) Bij de stemming tegen Klosie wicz stemden 73 leden tegen hem. Acht onthielden zich van stemming. De plaats vervangende eerste minister Zenon Nowak (een van degenen die zich aan de zijde van Klosiewicz hadden gesteld) was we gens ziekte afwezig. Er zijn drie nieuwe plaatsvervangende voorzitters benoemd voor het belangrijkste orgaan op econo misch gebied in Polen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9