„Drie maanden zijn genoeg meent dr. Sjafruddin Hof behandelde dodelijk ongeluk op Leidsevaart in 1956 Viering van drie jubilea in wijkgemeente I Zelfde straf geëist als de kantonrechter oplegde, maar ander vonnis li maar dan geen interventie Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren DINSDAG 4 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vervoerder van H-bommen reed „onder invloed" Eisenhower en Nixon maken afspraak over waarneming Volledige bevoegdheid in geval van onvermogen Twee keer Csardasfürstin door het NOG UIT STAD EN STREEK Slechts weinig gemeenten plaatsen 50 km-borden N.-Korea zal onvrijwillige passagiers vrijlaten Indonesisch protest tegen „zeeroverij Geen terugkeer naar Indonesië Strauss voor besprekingen en inkopen in Washington Liverpool's aartsbisschop op straat gemolesteerd Rijkspostspaarbank Geslaagd Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs in laatste week en maand februari Hedenmorgen werd door het hof in Am sterdam een appèlzaak behandeld tegen een 22-jarige Zandvoorter, die in de avond van 9 november 1956 op de Leidse Vaart betrokken was by een dodelyk ongeval op de hoek van de Pylslaan en de Leidse vaart. Er kwamen drie dames van de Schouwtjesbrug af fietsen, waarvan twee stopten en één doorreed en overstak. Deze laatste werd by de aanrijding zodanig ge wond, dat zy later is overleden. De procu reur-generaal eiste vernietiging van het vonnis van de kantonrechter wat de moti vering aangaat, maar eiste dezelfde straf: zes weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en ontzegging van de rij bevoegdheid voor vyf jaar. Ook door de rechtbank te Haarlem was deze straf opgelegd, toen de verdachte daar in appèl terecht stond. Ter zitting had de Zandvoorter (ten tijde van het ongeval in dienst van een autoverhuurbedrijf, thans als chauffeur bij een aannemer werkzaam) verklaard, dat hij achteraf met behulp van de hem opgegeven lengte van de rem sporen de snelheid getaxeerd had op ze ventig a tachtig. Het remspoor was echter In werkelijkheid 36 meter, zodat hij zich er nu op beriep, niet zo hard te kunnen hebben gereden, als hij toen had verklaard. Hij verklaarde goed te hebben opgelet, maar de dame toch niet te hebben gezien, vermoedelijk als gevolg van de schaarse verlichting en het glimmende wegdek. „Een dubbele reden om niet zo hard te rijden", vond de president. De beide metgezellen van de veronge lukte dame, die op de afrit van de Schouw- tjesbrug wachtten en het ongeluk zagen gebeuren, verklaarden beiden, dat de auto nog ver genoeg weg scheen te zijn, maar met zeer grote snelheid was genaderd, voorts, dat de dame al met haar voorwiel de rijbaan had verlaten toen zij „geschept" werd, waaruit zij de conclusie trokken, dat de automobilist, indien hij opmerkzaam was geweest, haar nog had kunnen ont wijken. Ook de chauffeur van een uit zuidelijke richting genaderde NZH-bus legde een dergelijke verklaring af, of schoon hij toegaf, dat ontwijken met deze snelheid wel zeer moeilijk zou zijn ge weest. Hij had de snelheid van zijn tegen ligger ook op zeventig a tachtig geschat. Hij verklaarde zélf des avonds dit punt altijd met 45 50 km per uur te passeren, waarop de verdachte opmerkte: „Natuur lijk, dit is een bus, die er vlakbij moet stoppen". De procureur-generaal verklaarde in zijn requisitoir, dat men in deze zaak reeds in de instructie „grove schuld" had doen val len en overtreding van art. 25 (zodanig rij den, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht), had tenlastegelegd. LONDEN (UP) Een van de zes leden van de Britse luchtmacht die tot taak hebben waterstofbommen met tractoren naar vliegtuigen te rijden, is maandag veroordeeld tot drieduizend gulden boete en intrekking van zijn rijbewijs, omdat hij onder invloed van sterke drank gereden had. Deze overtreding had hij begaan in zijn vrije tijd met zijn eigen auto. De in trekking van zijn rijbewijs betekent ech ter, dat hij ook geen tractor mag bestu ren en dat de RAF moet omzien naar een plaatsvervanger. Het ministerie van Lucht vaart heeft een verslag van het proces ge vraagd. Tijdens het proces drong-squadron-com- mendant Miles er bij de rechter op aan de verdachte korporaal het rijbewijs niet te ontnemen, omdat de luchtmacht maar zes mensen heeft opgeleid voor het ver voer van waterstofbommen. Binnenkort zou de korporaal deze vervoeren door heel het land. Óp deze wijze werd bekend, dat op de basis Finningley, waar de korporaal gelegerd is, waarschijnlijk waterstofbom men zijn opgeslagen en ook, dat deze bom men binnenkort door het hele land ver voerd zullen worden. De Londense kran ten vatten deze mededeling op als een „sensationele onthulling". Een officier van de veiligheidsdienst ver klaarde dat op alle bases, waar grote bom menwerpers zijn gestationeerd, ook wa terstofbommen bewaard worden. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat vice-presi dent Nixon als waarnemend vresident met volledige bevoegdheden zal fungeren, als president Eisenhower, door welke oor zaak dan ook, zijn functie niet kan uit oefenen. In de verklaring van het Witte Huis wordt voorts gezegd, dat Eisenho wer de vice-president, indien mogelijk, zal meedelen wanneer hij niet meer in staat is zijn functie uit te oefenen. Indien hij Nixon daarvan niet op de hoogte kan stellen, zal de vice-president, na het nodi ge overleg, zelf bepalen, of de president niet meer in staal, is tot regeren. In bei de gevallen zal de president zelf vaststel en wanneer hij zijn functie weer kan uit oefenen. De kwestie van een eventueel onvermo gen van de president om te regeren en de laatregelen die dan nodig zijn, zijn se- •ert Eisenhowers hartaanval in 1955 voort arend een onderwerp van bespreking ge veest. De grondwet bepaalt, dat de vice- resident zal waarnemen, maar zij laat ie vraag open, wie zal vaststellen, dat >r van een dergelijk onvermogen sprake s en wanneer deze toestand als geëindigd an worden beschouwd. De president zou ijvoorbeeld bewusteloos kunnen zijn en -u-halve niet in staat zijn een verklaring af teleggen. De president heeft al eerder aan het - «ngres voorgesteld, de grondwet aan te 'Ion om aan de ongewenste toestand einde te maken. Voor deze overtreding heeft de kanton rechter hem dan ook veroordeeld en de rechtbank eveneens. Het accent valt in dit tenlastegelegde echter op „het niet tijdig naar links uitwijken", waardoor een aan rijding vermeden zou hebben kunnen wor den. En dat heeft de Hoge Raad nu juist niet bewezen geacht, waarom hij het von nis vernietigde en de zaak naar het hof verwees. De procureur-generaal zei zich hiermee geheel te kunnen verenigen, om dat de verdachte, uit het noorden komende, rechts langs de zich daar toen nog bevin dende rechter vluchtheuvel was gereden, waardoor men op het uiterst rechtse ge deelte van de weg komt en uitwijken, vooral met deze snelheid, onmogelijk is. Bovendien achtte de procureur-generaal door de getuigenverklaringen niet bewe zen, dat de dame de rijbaan al gedeeltelijk achter zich zou hebben gelaten toen de auto haar schepte. Aanders was zij niet op de motorkap en tegen de voorruit geko men. De procureur-generaal achtte echter op grond van de snelheid, ook al was deze in het gunstigste geval 70 kg geweest, roe keloos rijden, waardoor het verkeer in ge vaar werd gebracht, wel bewezen. Daarom vroeg hij dezelfde straf als de kantonrech ter had opgelegd, zij het op een andere grond. De raadsman van verdachte, mr. J. M. Gasille uit Den Haag, achtte het verbluf fend, dat getuigen geheel te goeder trouw zulke onware verklaringen kunnen afleg gen: de linker koplamp van de auto van zijn cliënt was beschadigd en het linker spatbord was ingedeukt: een duidelijk be wijs, dat de dame beslist nog niet met het voorwiel van de rijbaan af was. Dat in deze uiterst moeilijke zaken het schatten van de snelheid juist moet worden overgelaten aan Jan Publiek, dat ten eerste wel zeer weinig bevoegd is (waar zelfs de politie zich nog gemakkelijk tien kilo meter kan verrekenen) en ten tweede niet vrij is van sentimenten. Hij vestigde er de aandacht op dat na 36 meter de wagen stilstond en wanneer daarbij ook nog wordt gerekend met een z.g. schrikseconde, dan kan de snelheid nooit zo hoog zijn geweest. Anders zou er een remweg van 49 meter moeten zijn geweest. Bovendien kan de snelheid juist in deze zaak niet de doorslag geven, omdat deze verdachte op een voor- rangsweg reed. Tenslotte voerde de raads man ook nog een formeel verweer tegen de ontvankelijkheid van de kantonrechter in deze zaak. Het hof zal op 18 maart om half tien uitspraak doen. Het Nieuw Operette Gezelschap zal maandag 10 en dinsdag 11 maart in de Haarlemse Stadsschouwburg voorstellingen geven van de operette „Die Csardasfürstin" van Emmerich Kalman. Hieraan wordt so- listis'Chë medewerking verleend door dë sopranen Lenv Cramer en Tiny Kok, de ténoren Friedl Ahrënd én Theo Jarisma en de bas Simon Verstraten in de voor naamste rollen. Jan de Veer voert de re gie, de balletten werden ingestudeerd door Jan van Hemert. Het geheel staat onder leiding van Johan van 't Vlie. Nieuws in het kort Hengstenkeuring. Donderdagmorgen 6 maart heeft achter restaurant Dreefzicht te Haarlem de jaarlijkse keuring van heng sten voor dekking plaats, uitgaande van de Vereniging tot Bevordering van de Land- bouwtuigpaardfokkerij in Nederland, af deling Noordholland. Raad voor de Jeugd. De derde bijeen komst in de lezingenserie „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven" van de Haar lemse Raad voor de Jeugd zal vrijdag 7 maart in de aula van de HBS-A te Haar lem worden gehouden. De Haarlemse wet houder van Onderwijs, sport en jeugdzaken de heer D. J. A. Geluk, spreekt over „Spe len, leren beroepskeuze". Medewerking wordt verleend door één van de huisorkes ten van de Haarlemse Jazzclub, „The Wanderers". Zuidpoolonderzoek. Op donderdag 13 maart geeft het Genootschap Nederland— Engeland in restaurant Brinkman op het Houtplein in Haarlem een filmavond met als onderwerp „Zuidpoolonderzoek". Toe lichting hierbij wordt gegeven door Sir Miles Clifford. Euromarkt. Voor de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese Federalis ten spreekt de heer P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Kamer, donderdag 6 maart in restaurant Brinkmann te Haarlem over „De Euromarkt". Filmavond. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging geeft dins dag 11 maart in het Concertgebouw te Haarlem een filmavond, waar de kleuren film „Van Grimsel tot Groesz Glockner" zal worden vertoond. Deze film is vervaar digd onder regie van C. H. Groen door de heer Ed. van Ellinckhuijzen. „Zang en Vriendschap". Donderdag 13 maart geeft de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" in het Haarlems Concertgebouw een concert met medewer king van het jongenskoor van de koor school der kathedrale basiliek St. Bavo en het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solistisch wordt medewerking verleend door de sopraan Maria van Dongen, de ba riton Henry Blackmon en de organist Al- bert de Klerk. De uitvoering wordt gediri geerd door Jack P. Loorij. Het program ma vermeldt het Requiem van Fauré en composities van Mozart en Handel. Expositie. Tot 22 maart wordt in de raadzaalgang bij de hoofdblibliotheek van de Stadsbibliotheek en -leeszaal aan het Prinsenhof in Haarlem een fototentoon stelling gehouden over de ontwikkeling van de Nederlandse musea. Concert „Sursum". Zaterdagavond zal de christelijke muziekvereniging „Sursum" onder leiding van de heer C. Fijma con certeren in hotel Vreeburg te Bloemen- daal. Voor de pauze zal het tamboerkorps van deze muziekvereniging onder leiding van de heer J. Roosmalen optreden. Na de pauze zullen de „Prikkers" een cabaret programma verzorgen. Bijbelgenootschap. In aansluiting op de winterlezingen van de Ned. hervormde gemeente in Aerdenhout zal op dinsdag avond 11 maart in de Ned. herv. kapel in Aerdenhout een bijeenkomst worden ge houden, waar enkele films van het Neder lands Bijbelgenootschap zullen worden vertoond .onder meer „Hoe de bijbel tot ons kwam" en een kleurenfilm, getiteld: „Hét levende woord in Japan". Bloemlust. De bloemententoonstelling annex mechanisatieshow „Bloemlust" te Lisse, gehouden van 25 februari tot en met 1 maart, werd bezocht door rond 7500 be talende bezoekers. Grote belangstelling bestond er maan dagavond voor de bijeenkomst in het wijk- gebouw aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem van wijkgemeente 1 der Her vormde gemeente, die gehouden werd ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Hervormde Vrouwengroep C.F.V.F., van het eerste lustrum van de Hervormde Vrouwendienst en van het vijfentwintigjarig bestaan van het wijkge- bouw. Voor het eerst brandde deze avond de nieuwe verlichting in het gebouw. Wegens ziekte van ds. G. J. Waarden burg, die op het ogenblik in het Diacones- senhuis verpleegd wordt en het goed maakt, leidde ds. E. Pot de samenkomst. Uit een door de A.N.W.B. ingestelde en- quete blijkt, dat tot dusverre 37 Neder landse gemeenten 50 km.-borden bij de grens van de bebouwde kom hebben ge plaatst. Een honderdtal andere zal binnen kort gehoor geven aan het verzoek van de A.N.W.B., tot plaatsing over te gaan. Een groot aantal gemeenten heeft nog geen be slissing genomen. Ongeveer 40 gemeenten wensten de borden niet te plaatsen om di verse redenen. Bij de 37 gemeenten, die de borden wel geplaatst hebben zijn er 11 die ook het ein de van de bebouwde kom hebben aangege ven, hetzij door een „50 km." met een dia gonale streep, hetzij door het internatio naal erkende witte ronde bord met zwarte diagonale streep. Van de 100 gemeen ten, die tot dusverre toegezegd hebben dat zij aan het A.N.W.B.-verzoek zullen voldoen, zullen er 27 ook dit laatste bord plaatsen om het einde van de bebouwde kom aan te geven. SEOEL (Reuter) De Noordkoreaanse regering zal donderdag de passagiers en de bemanning van het in Noord-Korea ge lande Zuidkoreaanse verkeersvliegtuig te rugzenden. aldus heeft het UNO-hoofd- kwartier te Seoel medegedeeld. Onder de inzittenden zijn twee Amerikaanse vlie gers en een Duits echtpaar. Volgens het UNO-hoofdkwartier heeft Noord-Korea op een bijeenkomst van de bestandscommissie te Panmoendjon er in tegestemd de inzittenden, die willen te rugkeren, de gelegenheid te geven naar Zuid-Korea te gaan. (AFP) Waarnemers te Seoel menen, dat de Noord-Koreanen onder druk van de Sovjet-Unie hebben besloten in te stem men met terugkeer van de inzittenden. De Russische houding zou verband houden met het streven van de regering te Moskou naar een topconferentie. Deze zeide in zijn openingswoord, dat op een avond, waarop jubilea gevierd worden, dankbaarheid past voor het werk dat God tot stand heeft gebracht. De maatschappelijk werkster mejuf- H. Smits, 'die de laatste tijd in het bijzon der belast is met de verzorging van ge- repatrieerden, sprak over „Gerepatrieer- den als gezinsleden." Zij zeide, dat er een verschil bestaat tussen de gerepatrieer- den van vóór 1 januari 1958 en van die na deze datum. Gesproken moet worden van Indische Nederlanders; door onwe tendheid gebeurt het nog te dikwijls dat er sprake is van Indonesiërs. Van groot belang is het dat de mensen met hun landgenoten, ae Indische Nederlanders, meeleven en hen zo veel mogelijk bijstaan. Zij hebben met vele vragen te doen en weten er geen antwoord op. Van belang is dat buren hulp verlenen en dat zij niet jaloers zijn, omdat eigen kinderen geen flat kunnen krijgen of geen voorschot bij de aankoop van meubelen. Ook is het ver lenen van medewerking voor werk aan te bevelen, opdat de gerepatrieerden niet af hankelijk blijven van het ministerie van Maatschappelijk werk. In aansluiting op de toespraak van me juffrouw Smits wekte dr. W. Renssen de bezoekers op, de Indische Nederlanders op te nemen in het grote gezin van de kerk, woonruimte aan te bieden en hulp te verlenen bij het zoeken naar werk. Me juffrouw Smits treedt daarbij bemidde lend op. Mevrouw E. Caré-Kraay sprak vervol gens over „Bejaarden als gezinsleden" en merkte op, dat er bezwaren bestaan tegen het ouder worden. Men kan de was dik wijls niet doen, geen boodschappen doen, als het slecht weer is, niet koken en de woning goed in orde houden. Gelukkig wordt er hulp verleend, onder meer door familieleden, buren en instellingen (ver strekken van warme maaltijden). Er mag niet naar gestreefd worden de bejaarden onder te brengen in verzorgingshuizen, omdat velen in eigen vertrouwde milieu willen blijven. Hulp is echter van groot belang, waartoe familieleden, Sociale Za ken, de Hervormde Vrouwendienst en da mes die opgeleid zijn bejaarden hulp te verlenen, bereid zijn. Mevrouw Klerk-Voorderhake voerde na mens de dameskrans het woord en deel de mee, dat fruit gezonden is aan ds. Waardenburg. Aan mevrouw Waarden burg bood zij bloemen aan. De zaal was met bloemen versierd en daarbij waren er van mejuffrouw H. Knottenbelt die veel goed werk in de wijk heeft verricht ten behoeve van de Zondagsschool en de ba zaars. Veertig dames en heren verleenden me dewerking aar. een sociodrama over de geschiedenis van het wijkwerk en voorts heeft de heer W. J. Kip gesproken over „Goede films, 'oed zien." Deze avond wer den films over kleuters en „moederhan den" vertoond en tot besluit de Italiaan se film „Morgen is het te laat." BUKITTINGGI (UP) - „Indien er geen buitenlandse interventie is, zu'Wi drie maanden genoeg zijn om de rege- ring-Sukarno op haar knieën te krijgen", aldus verklaarde dr. Sjafruddin; „wij zullen geen nieuw Hongarije accepteren, wij zullen niet leven onder een andere Kadar, zelfs als zijn naam Sukarno is." Over geruchten uit Djakarta dat de cen trale regering plannen heeft om met tien bataljons aan te vallen, zeide hij deze niet te geloven. „Zoveel troepen kunnen zij niet van Java wegtrekken; zij kunnen twee of drie, hoogstens vijf bataljons ver zamelen". Volgens Sjafruddin is de sterkte op Su- 5>? DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering zal krachtig protesteren bij de Nederlandse regering tegen de „daad van zeeroverij, welke de vorige week werd be dreven door het Nederlandse oorlogsschip „Drenthe", toen dit de aan de Koninklijke Paketvaart Maatschappij toebehorende „Kasimbar" in de Indonesische wateren in beslag nam". Dit werd bekendgemaakt door de secre taris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito Kusumowidagdo. Het hoofd van de Nederlandse diploma tieke missie in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Suwito noemde de aanhouding van de „Kasimbar" een „daad van zeeroverij, die niet alleen een schending is van de In donesische zeewetten, doch ook van de humanitaire grondbeginselen". (Van onze correspondent Van nu af aan zullen er geen vergunnin gen meer aan Nederlanders worden ver strekt voor terugkeer naar Indonesië. Dit geldt voor personen, die Indonesië thans willen verlaten met de bedoeling er bin nen afzienbare tijd weer naar toe te gaan. Een uitzondering wordt hierbij gemaakt voor Nederlandse bestuursleden en direc teuren van ondernemingen in Indonesië, die normaal heen en weer moeten reizen. Verder vernamen wij nog dat verzoeken van Nederlanders om uitreisvergunningen zo spoedig mogelijk moeten worden inge willigd in verband met de richtlijnen van het migratie-bureau. Huisarrest De drie leden van de directie van de Nederlandse firma Polak en Schwartz, die vorige maand onder verdenking van devie- zensmokkel werden gearresteerd, zijn vrijgelaten mtt het voorbehoud dat zij on der huisarrest blijven. De hechtenis van B. Weduwer, hoofdvertegenwoordiger van de assurantiemaatschappij Blom en Van de Aa, is in stadsarrest veranderd. Vrij De bekende Chinees-Indonesische za kenman, ir. Iian Tik Swie, mededirecteur van de Mascotte auto-handelmaatschappij in Djakarta, heeft per SAS-vliegtuig In donesië verlaten met bestemming \m- sterdam. Hij werd enige tijd geleden uit de gevangenis ontslagen. Hij had een st.1:a.f v.an. andei"half jaar uitgezeten omdat hij in juli 1956 tijdens een incident de mi litaire arts Hai'jono zodanig had geslagen, dat deze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. WASHINGTON (Reuter) De West- duitse minister van Defensie Strauss is in Washington aangekomen, waar hij, naar verwacht wordt, onder meer met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal spreken over zijn ont wapeningsplan voor Midden-Europa. Volgens Strauss zal een bespreking van het Poolse voorstel-Rapacki of van elk an der plan om in Midden-Europa een gebied te scheppen, waar geen kernwapens mo gen worden gebruikt, de eerste stap moe ten zijn in de richting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. (UP) Tegenover journalisten ver klaarde hij, bijzondere belangstelling te hebben voor alle soorten pantserwagens, en vliegtuigen die voor de strategische en geografische positie van de bondsrepu bliek geschikt zijn. LIVERPOOL (Reuter) De roofns- katholieke aartsbisschop van Liverpool, mgr. Heenan, is maandagavond laat door een vijandige menigte gemolesteerd toen hij een zieke weduwe bezocht in de St. An- tonius-parochie, een Ierse enclave in het overwegend protestante Liverpool. Op weg van zijn auto naar de zieke werd de aartsbisschop uitgejouwd en werden ei stenen en straatvuil naar hem geworpen. Sommigen spuwden naar hem toen hij passeerde. Ook bij zijn terugkeer werd mgr. Heenan, die uiterlijk onbewogen bleef, gemolesteerd, waarop de politie ge waarschuwd werd. De betogers werden verspreid, doch er werden geen arresta ties verricht. De oorzaak van het incident is niet bekend. In deze buurt heerst al ja renlang onmin tussen rooms-katholieken en protestanten. De vijandige gevoelens komen af en toe tot uitbarsting en onge regeldheden. De aartsbisschop is van plan tegen het einde van de week weer een bezoek aan de zieke te brengen. Bedreiging BOSTON (UP) In Boston is gisteren een 51-jarige man gearresteerd die de aartsbisschop van Boston, mgr. Cushing, twee keer per telefoon gedreigd heeft hem te zullen vermoorden en de kathedraal van het heilig kruis op te blazen Hij heeft na een kort verhoor bekend. matra thans aanzienlijk groter dan toen de Nederlanders met veertien bataljons aanvielen. „Een aanval zou een vergissing en een mislukking zijn", voegde hij er aan toe, „zij zou het revolutionaire proces in geheel Indonesië doen rijpen". Op Midden-Sumatra vielen in de afge lopen dagen zware regenbuien die het wa ter in de rivieren deden wassen. Steun uit Singapore SINGAPORE (Reuter) De „Straits Times" meldt, dat een aantal zakenlieden te Singapore, die belangen hebben in Midden-Sumatra, de vertegenwoordigers van de opstandige regering te Singapore hebben verzocht .te Singapore een pro paganda- en handelsbureau te openen. Volgens het blad hebben degenen, die dit verzoek deden, de tegenregering te Padang vanaf het ogenblik dat zij werd geprocla meerd, in het geheim gesteund. De zaken lieden en de vertegenwoordigers van de opstandelingen zouden een bijeenkomst hebben gehad in een hotel te Singapore om over het plan te beraadslagen. De pro paganda van het bureau zou moeten wor den gericht op het verkrijgen van de steun van Chinese en in het buitenland wonende Indonesische handelaren voor de tegen regering. Het zou ook in het voornemen liggen, dergelijke bureaus te stichten te Kuala Lumpur en Penang. Wel slachtoffers SINGAPORE (AFP) Radio-Menado heeft bekendgemaakt, dat zondagmorgen Noord-Celebes opnieuw is gebombardeerd door vliegtuigen van de luchtmacht der centrale regering. „Talrijke personen wer den slachtoffers van beschietingen met mitrailleurs in het wilde weg". Luchtdoel batterijen schoten van de grond af, doch het resultaat van hun vuur is niet bekend. Ventje Sumual, de leider van de opstan dige beweging in Noord-Celebes heeft be kendgemaakt, dat hij zal pogen een ge wapende macht te-vormen, bestaande uit eenheden van een landmacht, een zee macht en een luchtmacht, om de strijd te gen de centrale regering voort te zetten, aldus radio-Menado. Volgens radio-Padang zijn er bij het bombardement op Painan in februari, het eerste dat door de luchtmacht van de cen trale regering is uitgevoerd, wel degelijk slachtoffers gevallen. Tot nu toe hadden zowel de centrale regering als de tegen regering te Padang gemeld, dat er daar bij geen slachtoffers te betreuren zijn ge weest. Na een onderzoek is gebleken dat er op Painan dertien bommen zijn ge worpen. Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspostspaarbank gedu rende de maand februari ingelegd een be drag van 67.846,57 en uitbetaald ƒ99.929,67. Het aantal nieuw geopende rekeningen bedroeg 19. In Den Haag slaagde voor het diploma rijks-radiotelegrafist de 17-jarige A. Bur gerhout te Zandvoort. Hij genoot zijn op leiding bij „Radio-Holland". Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3%°/o Nederl. '47 87 87*4 3%> Nedl. 1962/64 91 90 A. K. U 150% 150% 300 300 Van Gelder Zonen 172J4 174 K. N. Hoogovens 274 274 Nederl. Ford 168 169 N. Kabelfabriek.. 225 225 gew.Philips Gloeil. 25614 260 Pref.PhilipsGloeil. 14654 146%* Unilever 336% 338 Wilton Feyenoord 203 203 Dordtsche Petrol. 615 630 Kon. Petroleum.. 145,60 149 Billiton 167 170 Vdam Rubber 47% 46% K. L. M 104,70 105 Holl. Amer Lijn 13254 ex.d. 134% K. N S. M 121% 121 N Scheepv Unie 110% 112 v. Nievelt Goudr. 14354 143% Phs. v. Ommeren 192% 192 H. V. A 82% 83 Verg. Deli Mijen 61 61% Amsterd Bank 192% 192% Nat. Handelsbank 74 74 Ned. Handel Mij 145% 145% Rotterd Bank 160% 160% Twentse Bank. 157% 157% Anaconda Copper 41% 41 Bethlehem Steel 39'/i# 39% U. S Steel 59 59% General Motors.. 337% 33% Shell Union 6044 62% Tidewater 21% 21% AMSTERDAM Er viel voor de eerste beursdag van deze week heel weinig te beleven op het Dam rak. De koersen vertoonden over het al gemeen een stijging ten opzichte van de slotprijzen van vrijdag, zodat de beurs een vriendelijk gezicht had. De affaire over de gehele linie was minder vriendelijk en eerder in mineur, zoals de laatste tijd gebruikelijk is. De beurs heeft stimule rend nieuws uit het bedrijfsleven nodig, om de niet ongunstige tendentie kracht bij te zetten. Van de hoofdfondsen gaven aandelen Philips, wat de koersstijging be treft, de toon aan. De stukken worden op kleine schaal zowel door het publiek, als de arbitrage voor Londense rekening, uit de markt genomen. In Londen zijn gunsti ge berichten verschenen over het concern. Op een koers van 256 lagen de aandelen ongeveer 3 punten hoger dan vrijdag. Uni lever hield zich eveneens goed en kon 2 punten verbeteren op 337V2, door wat pu blieke vraag. AKU 1 punt hoger en K.L.M. een paar dubbeltjes beter. Aandelen Kon. Olie lagen ruim i gulden hoger ingevolge Wallstreet, maar .leven nog een halve gulden beneden pariteit New York. In de scheepvaarthoek was er wat affai re in de eerste t n minuten van de beurs in verband met de notering voor aandelen Holland-Amerika Lijn en K.N.S.M., die beiden exdividend noteerden. Aandelen Holland-Amerikalijn waren op 133 ex 10 pet. 3 punten hoger dan de vorige slot- prijs. De aandelen K.N.S.M. deden 123V2 ex 121/» pet. dividend waarvan 10 pet. in aandelen. Hier kwam de koers uit op een verlies van ongeveer 2 pet. vergeleken bij de slotkoers van vrijdag. De stocks van deze aandelen werden geadviseerd op f 62.50 per aandeel van f 500. In de overi ge fondsen van de scheepvaarthoek viel hoegenaamd niets te beleven en de koer sen bewogen zich rond de vorige slotprijs. Cultures waren ongeanimeerd. maar eerder iets beter. Staatsfondsen goed prijshoudend. Rentespaarbrieven, die men in verhouding tot de andere obliga ties nog steeds goedkoop acht, werden op 103% (103V2) geadviseerd. Aandelen Boeke en Huidekoper werden 2 punten hoger op 80 vernomen. Prolongatie 4V2 pet. (ANP) NEW YORK Ónder invloed van de olie- en auto waarden ontwikkelde het koersverloop zich stijgend bij matige handel. Talloze voorspellingen over een aanstaande omme keer van de huidige recessie hadden een goede invloed op de stemming ter beurze. De totale aandelenwaarde der fondsen nam toe met meer dan een miljard dollar. Tegen beurseinde versnelde de avans. In dividuele winsten bedroegen meer dan twee dollar. In de hogere oliegroep sloten Amerada, Gulf Oil en Shell meer dan 2 dollar hoger; bij de autowaarden Firestone, Goodrich en Goodyear twee dollar of meer hoger. Betere vooruitzichten voor de staal bedrijven veroorzaakten enige vraag in die groep. Vliegtuigbouwwaarden bleven in evenwicht, hoewel wat flauwer. De koper waarden waren vaster. Louisville en Nash ville moesten meer dan een dollar prijs geven in de wat flauwere spoorwegsector. Het industriegemiddelde kwam van 439.92 op 443.38; dat voor spoorwegen van 102,95 op 102,52 en dat voor openbare nuts bedrijven van 72,49 op 72,42. De omzet be droeg 1.810.000 aandelen tegen 1.580.000 op vrijdag. Van de 1.108 verhandelde fondsen sloten er 530 hoger en 319 lager (UP). laagste hoogste maand febr. 28 febr. koersverschil koers koers laagste hoogste laatste t.o.v. t.o.v. 24—28 24—28 koers koers tijdvak 31 ian. 21 febr. febr. febr. 146V2 162 149% 954 - M6V2 150 189% 195 189% - 1% 189% 191 172 193 172 13 4 172 175 260 275 274% 16% 2% 272 274 220 234 227 3 1% 220 227 243% 254V2 253% 10% 4% 244% 2541/2 331 3581/2 335% 9% - 2% 331 338% 203 215 205 61/2 - 2V2 203 207 .f 142.40 155.10 f 144.25 ƒ4.15 - 0.45 f 142.40 f 146,50 1371/2 151 1401/a 51/2 0 138 141 135 145 140 1 U/2 137 140 107 1441/2 110% 1% 1H 1071/2 110% 191 204 191% 1154 - 4% 191 195% 38% 47 461/2 8 2»'u 43% 47 79i/2 88 82% 21/s - i/2 82 84% 54 64 60% 8 0 591/2 62 85% 88% 87,3/)6 25/i« 1% 86% 88% 89?4 92,6/«i 92M/„ 22'/S2 l2'/,0 90% 92ls/is 891/2 911/z 9111/M 118/I« l"/l« 90»/,« 91% 104% 109 108% 3% l8/l« 107% 109 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver Deli Mijen 3V2% Staflening 1947 3% Invest, cert Ned. 3% Nederland 1962-64 6% Nat. Woningbouwi '57 Omzetten (nominaal) januari 158 (def.) Aandelen 33 858 209,— februari 1958 (voorl.) Aandelen 27.159.774, januarimaart 1958 Aandelen 61 017 983,— februari 1957 Aandelen 29.696.836,— januari—maart 1957 Aandelen 64.670 437,— 17—22 februari 1958 Aandelen 6.095 366,— 24—28 februari 1958 Aandelen 5.683.311,— Nieuwe noteringen In februari 1958 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Obligaties 51.482 795,- Obligaties 55.618 864,— Obligaties 107 101 659,— Obligaties 40.724.314,— Obligaties 82 762 506,— Obligaties f 14.223 994,— Obligaties 14.128.352, aandelen 38 000.— obligaties f 254.8000 000,— pandbrieven 9.159.000,— Koersindices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.—C.B.S., industrie): (A.N.P.C.B.S., algemeen): A.NP.C.B.S. Beursindices 1953 Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken [ndonesische fondsen Algemeen 100 2 januari 237,41 125,64 117,14 105.58 64.40 167,93 31 januari 450,02 186,7 136,79 178,46 21 februari 247.09 135,04 121,74 108.52 65,97 175,54 28 februari 439.92 177,8 134,57 175,21 28 februari 246,92 134,57 121,53 107.38 65 7R 175,21

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11