Zeesleepboten van Wijsmuller legden 90.047 mijl slepend af Deltadienst gebruikt radio-actief zand bij meting van zandtransport Recital op grond van gerechtelijke uitspraak U ZIET BETER SCHMIDT IN 1957 EENENTWINTIG BERGINGEN Hoog gemiddelde van 22.518 mijl 27 ct oDBw DINSDAG 4 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 In twee kleine gebieden moet de kustvisserij enige tijd worden gestaakt mmmi Spaanse schilder Carlos de Lara overleden „Les Svlphides" bij Ballet der Lage Landen ZOEKT U 'N DRUKKER Bezwaren van kruideniers tegen geneesmiddelenwet Padvinders-koempoeloen op slot Assumburg ...en Jan is dit blok voor Sjef ^j^ricven aan dc redactie K ort nieuws grandioos 20 regent de nieuwe binnenhof bit #jgAhTL CAL\ Meer dan 40 inbraken opgelost Een ton schade bij brand in Poortugaal Oostenrijkse propaganda- groep naar Nederland Migratie en emigratie in cijfers Zeer binnenkort zal op een beperkte plaats voor de kust van Voorne een hoeveel heid radio-actief zand worden uitgestrooid voor metingen van het zandtransport, veroorzaakt door zeestromingen. Deze metingen, die van zeer groot belang voor het werk van de Delta-dienst zijn, hebben tot gevolg dat voor enige tyd aan de vissers van Stellendam en Goeree, die op deze plaats, de Hinderribben, ongeveer een mijl uit de kust ter hoogte van Rockanje, veel vissen, is verboden het gebied binnen te varen. Dit verbod houdt alleen verband met het scheppen van een zo goed mogelijk klimaat voor deze proeven. De radio-activiteit van het uitgestrooide zand is van dien aard, dat zij volkomen ongevaarlijk is voor mens en dier. Zaterdag werden op de vismijnen te Stel lendam en Goeree biljetten van de Delta dienst aangeplakt, waarin de vissers werd verzocht een zeker gebied voor de kust van Voorne te mijden in verband met metingen van het zandtransport in het zeegat door middel van radio-actief zand. Elke visser kreeg ook een schrijven thuisgezorgd, waarin bijzonderheden over het gebied van de proefnemingen werden gegeven. De Delta-dienst heeft twee kleine gebie den in het zeegat voor deze metingen ge reserveerd: één, dat ongeveer een mijl uit de kust van Voorne ligt, iets meer zee waarts van Rockanje, en één meer in de richting van het Bokkegat. De gebieden meten één bij éénderde mijl en een halve bij een derde mijl. Het gebruik maken van radio-actief zand voor deze metingen is de nieuwste methode en is pas beproefd in het waterloopkundig laboratorium in de Noordoostpolder. Voorwaarde voor het ge bruikmaken van dit gevaarlijke materiaal was natuurlijk, dat het ongevaarlijk zou zijn voor mens en dier. Het bleek, dat isotopen in een hoeveelheid, die ongevaar lijk zou zijn, goed bruikbaar waren, omdat zij in een bijzonder kleine hoeveelheid nog te constateren zijn. Delftse fles In het verleden werd zandtransport over de zeebodem voor onze kust gemeten vol gens de klassieke methode van de Delftse fles. Hierbij werd een speciaal vervaardig de fles in stromend water gehouden. Het water kon erdoor stromen maar het zand sloeg in een kamer van de fles neer. Deze methode was alleen bij stil weer mogelijk. Bij ruw weer, als metingen juist van groot belang zijn, kon met deze fles niet worden gewerkt. Men ontwierp andere methoden die echter geen van alle bruikbaar waren. Men trachtte de zandverplaatsing te con stateren en te meten door middel van glas parels en ook door gekleurd zand. Deze laatste methode voldeed evenmin. Men had wagonladingen kleurstof nodig en het bleek dat veel te snel verdunningen en verkleu ringen optraden, die een behoorlijke waar neming onmogelijk maakten. De kernsplit sing en de daarmee gepaard gaande radio activiteit bracht echter de oplossing. Proeven wezen uit dat radio-actief zand zelfs in zeer kleine concentraties nog ge makkelijk te constateren is door middel van de scintillatie-detector, een instrument dat beter geschikt wordt geacht dan de Geiger-Mullerteller, die, zoals men weet, radio-activiteit aan het licht brengt. Eén korrel radio-actief zand (isotoop) op een kwart vierkante meter oppervlakte wordt nog door de detector aangewezen. Als één op de miljoen korrels zand radio-actief is, is dit te constateren. Het was dus mogelijk met deze isotopen te werken in een uiterst kleine hoeveelheid, waarbij men bedenken moet dat een gram zand ongeveer 100.000 korrels bevat. ADVER.TENTIE Een goede lunch geeft energie voor de rest van de dag. De beste lunch serveert FRANKEN GR. HOUTSTRAAT BIJ DE GR. MARKT, Om alle gevaar van radio-activiteit uit te sluiten werd gewerkt met korte halverings tijden. De kracht van de isotopen vermin dert snel en is na zeer korte tijd geheel verdwenen. Normaal zal bij deze korte hal veringstijd reeds na 14 uur de radio-activi teit niet meer te meten zijn. Voor gebruik van dit radio-actief zand in zee kan men van een langere halverings tijd gebruik maken, waardoor men enige dagen de gelegenheid heeft metingen te verrichten. Voor wat de veiligheid bij het gebruik van dit materiaal betreft is men er zelfs van uitgegaan, dat een toevallige concen tratie van radio-actief zand, die theoretisch tot de onmogelijkheden behoort, na een half jaar volkomen is verdwenen. Meten in vletten Als de isotopen op de zeebodem zijn uit gestrooid, zal direct met de metingen wor den aangevangen. Men zal hiervoor gebruik maken van speciale vletten van veertien meter lengte, die in ruwe zee nog hun werk kunnen doen. Deze vletten kunnen een golfhoogte van twee meter verdragen. De vaartuigen zijn voorzien van een scintil latie-detector, die de zeebodem aftast en, zoals gezegd, één korrel radio-actief zand op een oppervlakte van een kwart vier kante meter zal constateren. Men verwacht op deze wijze een goed inzicht te krijgen in het zandtransport, dat van deze twee kleine gebieden uit in het zeegat plaats vindt. ADVERTENTIE met een bril van BRILLEN-SPECIALIST BARTELJORISSTRAAT 21 Bovendien geniet u alle Ziekenfonds kortingen welke u rechtens toekomen. De Spaanse schilder Carlos Pascual de Lara is maandag in Madrid overleden. Hij werd zesendertig jaar. Hij gold als één van de meest vooraanstaande Spaanse schilders van deze tijd. Nog onlangs won De Lara een gouden medaille in een natio nale prijsvraag en kreeg hij de opdracht voor het aanbrengen van plafondschilde ringen in de koninklijke schouwburg van Madrid. In zijn streven naar uitbreiding van het repertoire met klassieke werken zal het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme binnenkort „Les Syl- phides" op muziek van Chopin in de choreografie van Michael Fokine instude ren. De eerste voorstelling zal plaats heb ben in de Amsterdamse Stadsschouwburg op woensdag 19 maart. De solistische par tijen zijn met een dubbele bezetting inge studeerd en zullen bij deze eerste voor stelling worden vertolkt door Ine Rietstap, Milly Emmer, Clazina Nepveu en Ben de Rochemont. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E ZWART, KOUDENHORN 44 De zeesleepboot Zeeland", het vlagge schip van de Wijsmullervloot, verlaat hier lJmuiden voor een nieuwe reis. Na de federatie van drogistenbonden heeft nu ook het „contact der drie bedrijfs vormen in de levensmiddelenbranche" bezwaren en wensen betreffende het ont werp geneesmiddelenwet in een brief aan de Staten-Generaal kenbaar gemaakt. In de brief wordt bepleit dat de gelijke positie van drogisten, kruideniers en even tuele andere détailverkopers van genees middelen en verbandmiddelen, niet zijn de „UR"- of „UA"-artikelen, blijft gehand haafd. Volgens het economisch instituut voor de middenstand is gebleken, aldus adressant, dat de omzet der drogisten voor 35 percent bestaat uit verpakte ge nees- en verbandmiddelen. Het overige assortiment van de drogisten blijkt voor een belangrijk deel te bestaan uit dezelfde artikelen als dat van de kruideniers, (was middelen, toiletartikelen enz.). De organisaties (vereniging van groot bedrijven in levensmiddelen, Nederland se verbruikscoöperaties, algemene Neder landse kruideniersbond, Nederlandse ka tholieke kruideniersbond en christelijke kruideniersbond) verzoeken nu, er tegen te willen waken dat de geneesmiddelenwet „mede dienstbaar wordt gemaakt aan het belang van enige groep détailverko pers van genees-en verbandmiddelen, niet zijnde UR-of UA artikelen". Ruim vijftig padvinders en -leidsters uit het district Haarlem zullen in het week einde van 15 en 16 maart deelnemen aan de districts-koempoeloen van de vereniging De Nederlandse Padvinder op slot Assum burg in Heemskerk. Deze bijeenkomst zal gedeeltelijk in ridderstijl worden gehouden. De ontvangst zal geschieden door de slot heer van het kasteal, oubaas W Sepp uit Velsen, die over de historie van het kasteel zal spreken. De openingstoespraak wordt zaterdagmiddag om zes uur gehouden door de districtscommissaris, hopman, ir. D. Pool. De algemene leiding van de bijeen komst berust bij de algemene districts commissaris voor de training, dr. G. de Vos. ADVERTENTIE Steek Iets op over Uw sigaar (3) Ge hebt méér aan Sjef te danken dan ge weet, meneerSjef is n.l. één van de beste sigaren makers van de Senatorfabrieken. Ha, da's 'n rap manneke, diejen Sjef. Ge moet zien hoe snel en vakkundig z'n vlugge vingers het geurige Deli dekblad rond de sigaar-in-wording wikkelen! Het ene sigarenblok met afge werkte „bosjes" na het andere gaat onder z'n handen door en aan het eind van die vaardige bewerking liggen daar de honderden prachtige bol- knakken met hun gave vorm, hun geurige smaak. Als ge Sjef dan uit waar dering voor zijn knappe vakwerk een robuusteSenator uit Uw eigen doos toesteekt, grinnikt hij breed en zegt: ,,Ah, meneer, da's nou bakkerskinde ren brood geven, want ik rook ze zelf: de béste sigaar die ik ken, want ik weet precies wat er in en er om zit. Niks anders als de mooiste Braziel- en Sumatra- tabakken!" Steek dan Uw ei gen Senator op aan het door Sjef bereidwillig ontstoken lucifervlammetje. En als dan de geur van Uw Se nator Uw kritische rokersneus hélemaal bevredigt, zeg dan maar eens„En dagge bedaankt zijt, da' witte, Sjef!" (Verkort weergegeven) „Rede en redelijkheid". Het is werkelijk gezegd in een rede van onze minister van Defensie, dat alles in het werk gesteld dient te worden, om te komen tot een ver zachting van de tegenstellingen tussen Oost en West, mede door de houding van een ieder persoonlijk. Het is naar ik meen voor het eerst dat een dergelijk zuiver standpunt werd uit gesproken door onze minister. Jammer is het echter dat de gewekte hoop op enige kentering ten goede op het zelfde ogen blik weer de bodem wordt ingeslagen, als na deze uitlating, direct daarna een be roep op het Nederlandse volk wordt ge daan, om vooral niet bang te zijn voor het vestigen van een raketbasis in ons land, zijnde ter verdediging van onze eigen vrij heid. Naar mijn overtuiging echter is hier geen sprake van angst van hen die hier tegen namens het Nederlandse volk ageren, maar van verantwoordelijkheid voor de medemens. De eveneens in deze rede geschetste spanningen tussen Oost en West zouden een sterke defensie noodzakelijk maken, met alle gevolgen van dien. Helaas ontbreekt nog steeds de juiste gevolgtrekking, dat men door toe te geven aan de bewapeningswedloop alleen maar 1e spanningen verhoogt en zeker niet ver mindert. Dit betekent in het huidige stadium van alles vernietigende wapens, dat elke ver dediging gelijk zal staan aan een aanval. Namelijk een aanval op alles wat op aarde het leven heeft. Daarom werd het een teleurstelling de redelijkheid in deze rede te moeten missen. C. SPOOR, Velsen In de Haagse Rolzaal wordt vanavond een recital gegeven op grond van een ge rechtelijke uitspraak. Deze kwestie heeft een merkwaardige voorgeschiedenis, waar bij de fluitiste Ellen Mac Gillavry, de clavecinist Jaap Spigt en de stichting „Sint Jacobskring" in Den Haag betrokken zjjn. Vorig jaar zomer gingen beide kunste naars met de culturele stichting „Sint Jacobskring" in Den Haag een overeen komst aan om op dinsdagavond 4 maart 1958 een recital te geven. De kring ging twee keer zijn drieduizend leden opwekken deze avond bij te wonen, maar er waren maar een kleine dertig leden die kaartjes kochten. De Rolzaal biedt plaats voor drie honderd mensen. Het bestuur van de stich ting zegde daarop het concert af en bood de beide uitvoerenden hun honorarium aan. Zij weigerden dit echter en wensten het recital wel te geven, mede met het oog op de publiciteit die zij meenden te krijgen door hun optreden. Zij hebben daarom een uitspraak gevraagd in kort geding van de president van de Haagse rechtbank. Mr. I. Hes was hierbij pleiter voor de eisende kunstenaars; mr. H. C. Thunissen, die voor zitter is van de „Sint Jacobskring", trad op voor de gedaagde. Mr. Hes eiste, dat het recital zou doorgaan op straffe van een dwangsom van zevenhonderdvijftig gulden. Mr. Thunissen zei ondere andere dat was gebleken, dat er tengevolge van de be stedingsbeperking weinig belangstelling bestond voor deze avond. Het zou onaan genaam voor de artiesten en voor de stich ting zijn geweest om het recital voor een nagenoeg lege zaal te laten doorgaan. Plei ter meende, dat de kring de kunstenaars van hun plicht op te treden kon ontslaan. Ook hadden de kunstenaars geen publici teit gemist, omdat het bestuur mogelijk toch geen pers zou hebben uitgenodigd. Het uitnodigen van recensenten was een kwes tie van bestuursbeleid meende hij. Pleiter zeide dat, ook al zouden de kunstenaars het recht aan hun kant hebben, zij als zij dit recht te hulp riepen misbruik van dit recht zouden maken. De kring zou grote kosten moeten maken en goodwill verliezen. Mr. Hes meende, dat de prestatie wat de overeenkomst betreft wederzijds is. Beide partijen hebben rechten en plichten. Er zou grote rechtsonzekerheid ontstaan als men tegen artiesten kon zeggen dat een bepaalde gecontracteerde voorstelling niet zou doorgaan, hij meende, dat zijn cliënten zeker geen misbruik van hun recht maken. De president wees binnen twintig minu ten na de pleidooien vonnis. Hij bepaalde, dat de eis moest worden ingewilligd. De gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op honderdvijfen twintig gulden. Friese rechtstaal. Prof. dr. P. Gerben- zon, die vanwege de Provinciale Onder wijsraad van Friesland benoemd is tot bij zonder hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Friese taal en letterkunde, heeft zijn ambt aanvaard met een rede over: „Friese rechtstaal en vreemd recht". Unicef-bal. Ook dit jaar zal in Den Haag in het voormalig paleis Noordeinde het internationale liefdadigheidsbal ten bate van de Unicef worden gehouden. DE VIJF ZEESLEEPBOTEN, die N.V. Bureau Wijsmuller thans in de vaart heeft, blyken in het vorige jaar 90.074 mijl slepende te hebben afgelegd. Dit aantal zeemijlen blijkt bij vergelijking met andere maatschappijen zeer hoog te liggen, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat de sleepboot „Zeeland" in mei 1957 in de vaart kwam en de „Friesland" in augustus 1957. Beide schepen hebben samen een .jaar gevaren, zodat 't gemiddelde aantal afgelegde sleepmijlen per sleepboot 22.518 per jaar bedraagt. In 1957 werden door de Wijsmuller-boten eenennegentig drijvende objecten ver sleept. Deze vaartuigen werden in 64 reizen getransporteerd. Versleept werden 2 tankers, 2 zuigers, 1 kruiser, 1 torpedobootjager, 4 grote motor en stoomschepen, 12 kleine motor- en stoomschepen, 7 baggermolens, 1 dok, kleine zuigers, 5 kolentransporteurs en kranen en 54 bakken en lichters. „Noordholland" bovenaan Het grootste aantal slepend afgelegde mijlen werd behaald door de zeesleepboot „Noordholland", die dan ook vrijwel het gehele jaar door in dienst is geweest. De „Noordholland" legde 24.619 mijl af en maakte hiervoor ondermeer reizen van de Azoren naar Amsterdam, van Buenos Aires naar Savona, van Rotterdam naar Parama ribo, van Rotterdam naar Maracaibo en van Southampton naar Hamilton in Ca nada».™. ..Cycloop" tweede Tweede is de „Cycloop", die 21.153 mijl slepend aflegde. Dit schip verzorgde voor al veel transporten in de Golf van Mexico en de Caraïbische Zee. Voorts werden reizen gemaakt van Glasgow naar Mara caibo en van New Orleans naar Vlissingen De „Zeeland", die acht maanden in de vaart was, legde 19.429 sleepmijlen af. Ook de „Zeeland" was in de Golf van Mexico en de Caraïbische Zee in actie en sleepte voorts twee lichters van Rotterdam naar Maracaibo en een schip van New Jersey naar Genua. „Titan De sleepboot „Titan", die ook pas in de loop van 1957 voor de zeesleepdienst in actie kwam daarvoor was het schip te IJ muiden gestationeerd en alleen in de kustwateren in actie legde 18.626 mijl slepend af. De „Titan" maakte ondermeer reizen van Dakar naar Bremen, van Glas gow naar Lagos, van Lagos naar Barbados en van de Bahama-eilanden naar Vlissin gen. Tenslotte legde de jongste aanwinst, de „Friesland", 6.247 mijl slepend af. De „Friesland" bracht ondermeer een sleep van Rotterdam naar Hamilton in Canada Bergingen N.V. Bureau Wijsmiller blijkt in 1957 eenentwintig bergingen te hebben verricht Hierbij waren er drie op de Atlantische Oceaan, één in de Caraïbische Zee, één in de Golf van Biscaye, drie in het Kanaal en dertien op de Noordzee en onder de Neder landse en Engelse kust. En thans De zeesleepboot „Noordholland" is nog onderweg met het drijvende olieboor eiland van New Orleans naar Ras Tanura. Begin maart werd de sleep te Gibraltar verwacht. De „Friesland" is thans met een sleep onderweg naar New Orleans. De „Cy cloop" is met de bok, die het schip op sleeptouw heeft, in de Rode Zee gearri veerd en de „Titan" bevindt zich ten zuid westen van de Kaap Verdische eilanden met een voor Belem in Brazilië bestemde bak. De „Zeeland" is zaterdag uit Rotterdam vertrokken met een drijvend eiland voor olieboringen in het meer van Maracaibo. ADVERTENTIE ct ct Door de arrestatie van een 37-jarige en een 32-jarige Amsterdammer heeft de recherche te Alphen aan de Rijn, in sa menwerking met de politie te Amsterdam, Alkmaar en Nijmegen, een serie van 42 inbraken, welke in 27 gemeenten, ver spreid over negen provincies, zijn ge pleegd in een tijdsbestek van vijf maan den. opgehelderd. De mannen hadden ingebroken in Alphen aan den Rijn., Alme lo, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Leiden, Deventer, Amsterdam, Oosterwolde, Drachten, Breukelen, Alkmaar en Druten. Een felle brand heeft de smederij annex garage van de heer M. Mons aan de Dorps straat in Poortugaal in de as gelegd. Waar schijnlijk is een houten vloer door over verhitting van een kachel in brand ge raakt. Het vuur breidde zich zo snel uit dat de brandweer, die met acht stralen werkte, weinig kon uitrichten. Na enkele uren was er vrijwel niets meer over van het pand. De schade wordt op 100.000 geschat. Een propagandagroep uit Karinthië is maandag uit Klagenfurt vertrokken voor een tournee van twee weken door Neder land. Er behoren zesenveertig mensen tot het gezelschap, onder andere verenigd in het Arnoldsteiner Grenslandkoor, het fan fareorkest Rudi Platzner en het jodelduo Meixner. Het gezelschap zal in tien Neder landse plaatsen optreden. Telkens zullen er vijftig gratis vakanties worden verloot. Deze zijn beschikbaar gesteld door de ho telhouders van Karinthië. De letters P, D, B en W vormen het algemeen oproepsein van de sleep boten van Bureau Wijsmuller. De vier letters kregen elk een vorm, die het silhouet van een moderne zee sleepboot deden ontstaan en die een ieder op zee en aan de wal moeten beduiden „Praai Direct Bureau Wijsmuller". Er is een publikatie verschenen van het Centraal Bureau voor de Statistiek be treffende de buitenlandse migratie in 1955 en 1956, gebaseerd op gegevens van ge meentelijke bevolkingsregisters. De pu blikatie bevat cijfers over de immigran ten en emigranten naar land van her komst en bestemming, leeftijd, burgerlij ke staat, beroep, kerkelijke gezindte en gezinssamenstelling. Voorts is aandacht geschonken aan de repatriëring van eer der uit ons land vertrokken Nederlanders. Van de in de jaren 1951-1956 naar Austra lië, Canada en Nieuw-Zeeland geëmigreer- den blijkt tot 31 december 1956 rond 5 pet. blijvend te zijn teruggekeerd. Voor de naar de unie van Zuid-Afrika geëmigreer- den bedraagt dit percentage 8. Van de in 1955 en 1956 gerepatrieerde Nederlanders uit Indonesië heeft onge veer 60 pet. nimmer hier te lande ge woond. Het overzicht betreffende het overschot der buitenlandse migratie verschil tus sen emigratie en immigratie per pro vincie gedurende de periode 1947-1956 laat zien, dat de buitenlandse migratie in deze na-oorlogse periode voor alle provincies een vertrekoverschot heeft opgeleverd. Friesland en Groningen staan daarbij met een gemiddeld jaarlijks vertrekover schot van 3,6 respectievelijk 2,7 per dui zend der gemiddelde bevolking bovenaan. Daarna volgen Noord-Holland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant. Voor Limburg en Zeeland was in deze periode de emigratie nauwelijks groter dan de immigratie. Behalve de verschillende omvang der geboorteoverschotten zijn het met name deze hoge emigratie-overschotten, welke, tezamen met de eveneens hoge vertrek- overschotten voor de buitenlandse migra tie, er toe hebben geleid, dat, in de ge noemde periode als geheel bezien, de to tale bevolkingsvermeerdering in Gronin gen en Friesland slechts 4,2 respectieve lijk 2,8 pet. per jaar heeft bedragen tegen 13 respectiev :lijk 14 pet. in Noord- en Zuid Holland en niet minder dan 18 resp. 20 pet. in Noord-Brabant en Limburg. Voor de jaren 1955 en 1956 vertonen Gel derland, Utrecht, Zeeland en Limburg een vestigingsoverschot door buitenlandse mi gratie, onder meer omdat vele uit Indone sië gekomen personen zich in deze pro vincies vestigden, met name in de gebie den Veluwe en Veluwezoom, oostelijk Utrecht en Zuid-Limburg. Ook noord- en zuid-Kennemerland in Noord-Holland worden in dit opzicht genoemd. Van de in 1956 geëmigreerde Nederlan ders behoorde 38 pet. tot de rooms-katho- lieken, 25 pet. tot de ned. hervormden en 11 pet. tot de gereformeerden. Laatstge noemden emigreerden hoofdzakelijk naar Canada. Ned. hervormden en rooms- katholieken vertrokken behalve naar Ca nada vooral naar de Verenigde Staten en Australië. JOEGOSLAVISCHE BEELDHOUWER ROSANDITSJ OVERLEDEN Torna Rosanditsj, één der meest voor aanstaande beeldhouwers van Joegoslavië is zondag op tachtigjarige leeftijd in Bel grado overleden. Rosanditsj heeft voor namelijk in Belgrado en Split gewerkt. In talrijke landen is werk van hem geëxpo seerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3