Afgelopen dat ge hoest GOLDEN FICTION RONA ZOAVO-landen waakzaam tegen actief communisme VeftJiaie r Voortdurende bedreiging Vijftig jaar geleden P#k I J r zoolang blijven de tabakken voor in Virginia narijpen in het vat om u die "extra zachtheid te geven Murphy bracht Gaillard verslag uit van zijn eerste pogingen ^Praatótoel Van dag tot dag K Boerenbedrog ABDIJSIROOP Kabinet begint echter al te wankelen 'deJCuxe' DINSDAG 4 MAART 1958 3 1 Mars tegen waterstofbom in Engeland voorgenomen Nieuwe regering in Irak onder Noeri El Said Indonesië en ZO AVO voor de algemene huidverzorging verzorgt, beschermt en geneest! Uit Haarlems Dagblad van 3 maart 1908 Het februarinummer van „Vreemdelin genverkeer," het orgaan van de A.N.V.V., wijdt een voorpagina-artikel aan een nieuwe Amerikaanse brochure, getiteld: „Uw gemeente kan profiteren van de toe ristenindustrie". Dit geschrift dat een officiële uitgave is van het Departement van Handel in Washington, hebben wij zelf nog niet in handen gehad. We nemen een aantal passages uit „Vreemdelingen verkeer" over. Daarin wordt onder meer het volgende gezegd: „Sommige Ameri kaanse gemeenten verontschuldigen zich dat zij nooit iets aan het toerisme hebben gedaan. „Mijn gemeente is te ver verwij derd van de wegen die de toeristen ge woonlijk betreden," zegt men. Of: „Wij hebben niets wat de toeristen zal interes seren." De samenstellers van de brochu re zijn het daarmee niet eens. Als voor beeld noemen zij een gemeente in Kansas, die niets bezat wat toeristisch interessant was. Niettemin maakte men propaganda voor diepe waterputten die men ,,'s we relds grootste met de hand gegraven put ten" noemde. Per jaar kwamen er hon derdduizend toeristen naar kijken". „De kansen voor een (Amerikaanse) ge meente om een aandeel te krijgen in de toeristen-„business," aldus citeert „Vreemdelingenverkeer" verder, „han gen af van de mate, waarin rnen een toe ristisch ontwikkelingsprogram weet te realiseren. Het eerste wat men moet doen, is alle mogelijkheden van zijn gemeente inventariseren. Die mogelijkheden kun nen velerlei zijn, en zij behoeven geen geysers, hete bronnen of „canyons" te omvatten. Simpele attracties als in het wild levende bloemen, een vijver, een ou de boom of een hol zijn al voldoende. Wel moet men de natuurlijke charme probe ren te verhogen door er een romantische naam aan te geven. Het spreekt een toe rist meer aan als een vallei een „pas" wordt genoemd en een rots „De Duivels- sprong" heet." Het blad „Vreemdelingenverkeer" neemt al deze toeristische wijsheden niet slechts met kennelijke instemming over, maar voegt er tevens in een redactioneel commentaar het volgende aan toe: „In deze zeer interessante brochure worden constateringen gedaan en suggesties ge geven, die ook voor de Nederlandse VVV's en gemeentebesturen van het groot ste belang zij n." (spatiëring van ons). Tegen dit onbegrijpelijke advies (het officiële standpunt van de A.N.V.V.,), (pioe-: ten wij, juist in het belang van het vreem delingenverkeer, protest aantekenen. Het komt er immers op neer dat men aanbe veelt, de toeristen een rad voor de ogen te draaien door hun „attracties" voor te spiegelen, die in het geheel niet bestaan of die zwaar geflatteerd worden voorge steld. Wij kunnen dit niet anders zien dan als een ergerlijke vorm van boerenbedrog en nog heel dom boerenbedrog op de koop toe, dat zich al heel gauw wreken zal. De toeristen, die „erin gevlogen" zijn, zullen zich immers stellig geen tweede keer knol len voor citroenen laten verkopen en bo vendien na hun terugkeer in het eigen land ijverig gaan rondbazuinen hoe zij beetge nomen zijn. Het is wel allerongelukkigst dat juist het A.N.V.V., dat in het verleden met zo veel ijver gestreden heeft om oplichting van buitenlandse toeristen door souvenir verkopers, restauranthouders e.d. uit te bannen, met een dergelijk advies voor de dag komt. Laat ons maar liever klare wijn blijven schenken, ook in onze V.V.V.-pro- paganda. Al moeten we zeggen, dat er al lerlei speelse variaties op dit Amerikaan se thema mogelijk zijn. Voor Haarlem zou bijvoorbeeld de vol gende aanbeveling kunnen gelden: „De stad met de mooiste doorkijk ter wereld waar ooit een Hildebrandmonument niet werd geplaatst". ADVERTEN'l I b. De kinderen be- .EJTi gonnen toen m n man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Dr. A. G. Wientjes overleden. In de ouderdom van 84 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. A. G. Wientjes, oud-leraar en conrector van het christelijk gymnasium aldaar. Bij de opening van dit gymnasium in 1908 werd hij leraar oude talen. Hij is er 32 jaar werkzaam geweest. ADVERTENTIE Een guL genieting voor gj cent maanden (Van onze correspondent in Parijs) De Amerikaanse bemiddelaar, Robert Murphy, heeft tydens een lunch de Franse minister-president Félix Gaillard verslag uitgebracht van de gesprekken, die hy vorige week in Tunis met president Habib Bourguiba en diens naaste medewerkers gevoerd heeft. De Amerikaanse adjunct onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken is gisteravond naar zyn diplomatie ke hoofdkwartier in Londen vertrokken. Vandaag of morgen wordt hy, vermoede lijk samen met zyn Britse collega Beeley, opnieuw in Parys verwacht om vervolgens z(jn diplomatieke estafettedienst met Tunis te hervatten. Hoewel men van alle kanten een angst vallige discretie in acht blijft houden, wordt in diplomatieke kringen aangeno men dat de eerste fase van de verzoenings- missie-Murphy is afgesloten. Murphy heeft zelf zijn ervaringen „be moedigend" genoemd, maar de reden van zijn bescheiden optimisme is tot dusverre niet erg duidelijk. Bourguiba lijkt eerder een stap te hebben teruggedaan door nu de datum van 20 maart te noemen, waarop alle Franse troepen Tunesië zouden moe ten verlaten, of tenminste zich terugtrek ken in Bizerta, dat dan uiterlijk tegen het einde van dit jaar ontruimd zou worden. Pas daarna zou Tunesië bereid zijn andere punten van geschil met Parijs te onder zoeken. Sommige Fransen vleien zich met de illusie, dat Murphy het standpunt van Pa rijs zou dekken, door Algerije buiten zijn bevoegdheden als bemiddelaar te sluiten. Maar uit Amerikaanse berichten blijkt dat Washington juist niet langer bereid is de Algerijnse oorlog als een exclusief Franse binnenlandse aangelegenheid te blijven be schouwen. Om een nieuwe crisis met Parijs te vermijden, heeft Murphy, zo lijkt het, ingezien dat het verstandiger is de wegen der geleidelijkheid te volgen en de Algerijnse oorlog pas in een later stadium Vrijwel ieder jaar wordt een deel van de benedenstad van Nijmegen over stroomd als het water van de Waal wastSommige huizen worden geheel door het water omspoeld. der onderhandelingen ter sprake te bren gen. De Franse moeilijkheden in Noord-Afri- ka worden nu nog verhoogd doordat ook Marokko steeds duidelijker aanspraken op de Sahara gaat maken, waar de minister voor Algerije, Robert Lacoste, na een ge spierde redevoering, de kraan heeft open gedraaid om de eerste olie in de tankers te doen stromen. De positie van Gaillard wordt tenslotte ook op binnenlands poli tiek gebied ondermijnd doordat zijn uiterst rechtse vleugel steeds doelbewuster op een nieuwe crisis begint aan te sturen. Een nieuw kabinet, waarvan de rooms-katho- lieke Georges Bidault, de dissidente radi caal Morice, de gaullist Soustelle en de conservatief Duchet de vier hoekpeilers zouden vormen, moet achter de schermen al in elkaar zijn gezet. Die schaduw-rege- ring stelt zich een nog doortastender be leid jegens Tunesië en een nog energieker oorlogvoering in Algerije voor, doch bet lijkt de vraag of voor zo'n programma in het parlement een meerderheid zou zijn te vinden. Met meer zekerheid kan men daarentegen vaststellen dat de weken, zo niet de dagen, van het kabinet Gaillard geteld lijken te zijn. RABAT (AFP) Drie treinen met Fran se legermaterialen zijn op last van de Ma rokkaanse autoriteiten geblokkeerd. Twee van deze treinen, een met bestemming Meknes en de andere met bestemming Marrakesj, zijn sinds vrijdag te Port Lyau- tey geblokkeerd. Een derde trein die niet verder mag staat sinds maandag op het station van Fez. LONDEN (AFP) Negentien Lagerhuis leden die lid van de nieuwe Labourgroep „Victorie voor het socialisme" zijn, hebben aan 200 partijafdelingen in het land uit nodigingen gezonden voor deelneming aan een „anti-waterstofbom-mars", die op Goede Vrijdag in Londen moet beginnen en op Paasmaandag te Aldermasten in Berkshire, een Brits centrum voor kern wapens, eindigen. BAGDAD (Reuter) Generaal Noeri El Said, die sedert 1930 zes malen pre mier van Irak is geweest, heeft een nieuw kabinet gevormd ter vervanging van de regering van Abdoel Wahab Mirjan die eerder op de dag aftrad. De zeventigjari ge Noeri is, evenals Mirjan, een krachtig voorstander van het defensie verdrag van Bagdad, waarvan zijn land, Groot-Brittan- nië, Perzië, Turkije en Pakistan lid zijn. Hij trad in juni van het vorige jaar on verwacht om gezondheidsredenen af als premier. Hij keerde onlangs uit Londen, waar hij voor een medisch onderzoek ver bleef, overhaast terug naar Bagdad. Er is geen reden voor het aftreden van Mirjan bekendgemaakt. Hij was premier sedert december van het vorige jaar. Hij volgde senator Ali Djawdat op. Ook toen werden de redenen van de regeringswis seling niet meegedeeld. BUKITTINGGI (UP) „Als Djakarta wapens krygt van de Sovjet-Unie, dan zullen wy wapens aan de Verenigde Staten vragen en de hulp van de ZOAVO (Zuid oost-Aziatische Verdragsorganisatie) inroe pen", aldus verklaarde de leider van de revolutionaire regering op Midden-Suma- tra, dr. Sjafruddin. WASHINGTON (UP) De conferentie van de Seato wordt op 10 maart in Manilla geopend. Men is zich er heel goed van bewust dat elke bespreking van de kwestie Indonesië te Manilla door de regering van Djakarta zeer hoog zal worden genomen en door de Indonesiërs in het algemeen als een poging tot inmenging in de binnenlandse aange legenheden van het land zal worden be schouwd. Niettemin, zo werd van officiële zijde in Washington verklaard, maken de landen van de ZOAVO zich zorgen over de voortdurende onrust in Indonesië. Australië en Nieuw-Zeeland, die evenals de Verenigde Staten deel uitmaken van de verdragsorganisatie, worden door de Indo nesische eilanden gescheiden van de Azia tische verdragsleden, Pakistan, Thailand en de Philippijnen. Voorts maken Engeland en Frankrijk deel uit van de organisatie. Verbindingen kwetsbaar De ZOAVO werd in 1954, voornamelijk door toedoen van minister Dulles, in het leven geroepen. Doel is: communistische agressie, infiltratie en subversie in Zuid- oost-Azië tegen te gaan. Indonesië, dat een neutraliteitspolitiek volgt, heeft z.ich afzijdig gehouden. In ZOAVO-kringen maakt men zich in het bijzonder zorgen over het feit, dat een communistische overwinning in Indonesië de communisten in staat stelt de verbin dingen tussen de acht ledenstaten ernstig te belemmeren. Het tot territoriale wateren verklaren van alle zeestraten tussen de Indonesische eilanden betekent dat tussen Australië en Nieuw-Zeeland enerzijds en de overige ZOAVO-landen anderzijds een barrière van bijna 5000 km is opgeworpen. De Verenigde Staten en talrijke andere westelijke mogendheden hebben verklaard het Indonesische besluit niet te zullen er kennen. De kwestie wordt momenteel op de conferentie der Verenigde Naties over het zeerecht in Genève besproken. Geheime besprekingen Verwacht wordt, dat de gebeurtenissen in Indonesië zullen worden besproken op de geheime zitting der ministers van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse re gering is van oordeel dat de toestand in Indonesië is gediend met zo min mogelijk verklaringen van vreemde mogendheden. Minister Dulles zal op de ZOAVO-con- ferentie de nadruk leggen op twee punten: 1. de Verenigde Staten beschouwen de ZOAVO van even groot belang als de NAVO en het Bagdadpact, ook al mag soms het tegendeel waar schijnen, en wan neer noodzakelijk zullen alle hulpmiddelen te baat worden genomen om communis tische expansie in Zuidoost-Azië tegen te gaan; 2. het ligt absoluut niet in de be doeling van de Amerikaanse regering bin nen afzienbare tijd diplomatieke betrek kingen aan te knopen met communistisch China of het handelsembargo te verzachten. De Verenigde Staten wensen hun anticom munistische bondgenoten in Azië op dit punt gerust te stellen. .,n;. i;. Commentaar van Djakarta TOKIO (UP) Volgens het Indonesische persbureau Abtara heeft.de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta, Suwito, verklaard dat, indien de Verenigde Staten geweld willen gebrui ken om communistische expansie in Zuid oost-Azië tegen te gaan, zij hun doel be slist niet zullen bereiken. Hij zei voorts, dat Indonesië „enkele buitenlandse rege ringen via diplomatieke kanalen heeft overgehaald om maatregelen te treffen, opdat hun landen niet meer gebruikt wor den als bases voor operaties en propaganda van de Sumatraanse rebellen". Een woordvoerder van het Indonesisch ministerie van Defensie noemde de Ame rikaanse houding inzake de territoriale grenzen van Indonesië schadelijk voor het land. ADVERTENTIE Fglyze Vraagt gratis monster bij uw leverancier. WASHINGTON (UP) In het jaarlyks rapport van de (Thailandse) algemeen secretaris van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO), Pote Sarasin, wordt verklaard, dat het internationale communisme onder de mom van verant woordelijkheid voortgaat met zyn pogin gen tot infiltratie in en omverwerping van de regeringen van Zuid- en Zuidoost-Azië en aldus een onmiddellijke bedreiging vormt voor dit gebied. „De dreiging van open agressie", ver klaart hij verder, „is voor enige tijd schuil gegaan" en vormt niet langer een gevaar van de eerste ronde, zoals het geval was bij de oprichting van de ZOAVO in 1954. Nu dient speciaal het oog worden gehou den op de communistische campagne van handelsverdragen en hulp. De ervaring leert, aldus Sarasin, dat de buitenlandse economische politiek van het communis tisch blok in essentie gericht is op poli tieke doeleinden, namelijk het creëren van banden die het mogelijk maken om later druk uit te oefenen. „Krachtige stappen" In het rapport worden zes „krachtige stappen" genoemd die de landen van de ZOAVO het afgelopen jaar gedaan hebben om de communistische dreiging het hoofd te bieden: in Pakistan werden de pogingen der communisten om de controle over de vakbeweging in handen te krijgen, ver ijdeld en de poging van een onder commu nistische invloed staande studentenorgani satie om een eenheidsfront van studenten te vormen werd te niet gedaan; de regering van de Philippijnen heeft de communisti sche partij en soortgelijke gezagondermij- nende bewegingen buiten de wet gesteld en twee hooggeplaatste leden van de opstan dige beweging werden gevangen genomen; de regering van Thailand heeft krachtige maatregelen genomen tegen subversieve activiteiten en communistische penetratie pogingen; de regeringen en veiligheids diensten van Thailand en Malakka werken nauw samen bij de bestrijding van de terroristen. Waakzaam op militair gebied De leden van de ZOAVO, zo staat verder in het rapport, hebben een hoge graad van waakzaamheid op militair gebied aan de dag gelegd en daarbij vooral aandacht ge wijd aan de opbouw van een goed geoefen de, mobiele en parate strijdmacht. Daar staat tegenover, dat het militaire potentieel van de communistische landen van Azië is blijven groeien en nu, met de hulp van de Sovjet-Unie een voortdurende bedreiging vormt voor de ZOAVO, zodat deze organisatie zich geen vermindering van de militaire inspanningen mag veroor loven. Advies tot aansluiting SINGAPORE (Reuter) De minister president van Nieuw-Zeeland, Nash, heeft gezegd, dat hij de regering van de Maleise Federatie, India en Ceylon er op zal wijzen dat het raadzaam is zich bij de ZOAVO aan te sluiten. I 0p de De meisjes Wij kijken dikwijls naar de meisjes der modepagina's. Wij kijken, in tegenstelling met vrouwelijke gezinsleden, meer naar de meisjes dan naar wat zij wel dragen. Want, daarover is elke man het eens, af gezien van een doodenkel opmerkelijk- buitenissig pakje dat daardoor in het oog springt, dragen de meisjes elk jaar hetzelfde. Altijd een jurkje met een strikje en een kwikje. Altijd een rij knopen voor en een rij knopen achter. Altijd een roklengte zus of een roklengte zo: de praktijk van het dagelijkse leven toont aan dat er zogoed als niets veran dert. Wij kijken daarom naar de meisjes, de mannequins: die brengen een man tot nadenken. Want, hebt u wel eens gezien, hoe raar deze mannequins de beentjes neerzetten? Hebt u dat wel eens gezien En hoe eng ze de voetjes soms ineens uit eenplaatsen; elk ander mens zou óf voor over óf achterover storten. En is het u wel eens opgevallen hoe zonderling ze eigenlijk de handjes om zich heen dragen? En dan nog iets: de meisjes zijn altijd op de vlucht. Voor wie? Voor wat? Voor De Man soms? Waarom dan toch? Ach, wat zijn zij schuw, de meisjes, zoals zij, de donkere ogen brandend in het lijkbleke gelaat, op de treden van paleistrappen (altijd paleistrappen) staan, meestal eigen lijk maar op één zichtbaar been en in een veel te nauw rokje, en geheel een indruk geven van „wees niet ruw en g r o f w ant dan vlucht i k". Naar wie vlucht zij dan? Naar de Graaf van het paleis? Naar de Koning, de Keizer? Maar i s zij dan een prinses? Neen. Zij is een zwaan. Want soms stellen de meis jes zwanen voor, hebben wij eens gelezen. IJle droomfiguren. Droomfiguren voor mannen althans. Want vrouwen zien de meisjes heel anders. Vrouwen zien niets dan wat zij dragen; die kijken glad door de meisjes heen. Voor hen zijn de meisjes poppen. Dingen die een nieuw modelletje laten zien. Roklengten, taillehoogtenVan zwanen is bij de vrou wen geen sprake. Evenmin van prinsesjes. De vrouwen zeggen: „Mannequins? Dat zijn onwezenlijke, kunstmatige, bleek zuchtige, ondervoede, bloedeloze, wezen loze, doortrapte schepsels met verworden koppetjes en ze kunnen alleen maar ge bruikt worden omdat ze abnormaal zijn en zodoende de essentie van het hui dige modebeeld kunnen verbeelden. Via natuurlijk uiterst geraffineerde, begaafde fotografen". Zoiets zeggen de vrouwen. Zwanen, prinsesjes, gazellen gereed om te vluchten. Soms staan zij broeierig on deraan de paleistrap van de Keizer en trilt er een uitdaging in hun frêle wezen en, even, zou men menen, dat zij lang voor geen kleintje (en grootje) vervaard zijn. Maar reeds is er in dat ene beentje, dat zo nylonfijn uit een schoentje van het teerste leder omhoogrankt, de aarzeling, de vlucht met trillende oortjes en hijgend boezempje. Ook kijken zij, bij het statig opgaan van des Keizers trappen, wel eens minachtend over de schouder en zien neer op de padde die gij, als man, zijt; een gif tige, gierige kridperd met logge bedoelin gen neergehurkt in het slijk. Men kan ze ook wel zian opspringen. Zijn zij dan blij? Is dat levenslust? Past dat bij zwanen? Bij gazelle-vogels? Er zijn ogenblikken dat ook wij de meis jes anders zien. Zij zijn vermoeid en zelf zuchtig en manisch-ijdel. Zij wijzen in hun te kleine schoenen vanaf de paleistrappen naar onbegrepen niet-bestaande verten, v:aarin zij alleen zichzelf zien, en de bre- kelijke beentjes staan als van staal gegoten iu een granietharde wereld. En ofschoon zij almaar smeken, bidden om bescher ming met de donkere wimperblïk van haar ogen, sluimert de kracht van de tij ger, de onverbiddelijkheid van de grizzly in dat ijle korpusje met die botjes zo dun als brandhoutjes en dat borstje zo smal als dat van een lottelijzenpop. Toch kijken wij dikwijls naar de meisjes. Duif ADVERTENTIE Prijsverhoging Hofstra grotendeels door RENAULT-fabriek en agenten opgevangen. Renault vier Luxe ƒ4995.i.p.v. 5165. Renault Dauphine 5995.i.p.v. f 6240. GARAGE DEN HOUT ADVERTENTIE CREAM CRACKERS ...met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos. ZWOLLE. In een gemeente, niet zoo heel ver hier vandaan, verscheen een der raadsleden in zijn werkkleedij in de vergadering van den gemeenteraad. Daar de man van beroep koopman in visch is, kan men zich voorstellen, dat zijn komst, mede door de geuren welke hij verspreidde, niet werd gewaardeerd. De voorzitter verweet hem gebrek aan eerbied voor het college van B. en W. en voor zijn mede-raadsleden en ver zocht hem heen te gaan. Zulks ge schiedde, doch binnen het halve uur was het raadslid weder terug, thans gekleed in zijn Zondagsche pak. De voorzitter gelastte hem echter opnieuw heen te gaan, daar tijdens zijn afwezig heid de raad het besluit had genomen, hem wegens zijn gebrek aan deferentie voor één dag van het bijwonen der raadsvergaderingen uit te sluiten

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5