Zes auteurs hadden zes meningen over „Trek ik mij iets aan van het publiek" Judith werd thuis ingeschreven Stichting gevormd voor het landgoed „Elswout" De situatie in het Haarlemse woonwagenkamp Opening nieuwe buslijn alweer uitgesteld DINSDAG 4 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BOEKENWEEKAVOND IN VLEESHAL GROOT SUCCES \^A De heer G. Hurkmans ontvangt koninklijke onderscheiding Kleine Houtweg en Kampervest worden herstraat Mevrouzv Van der Wel stelt vragen aan B. en W. naar aanleiding van publicatie in ons blad Hakken van bomen nabij de Bovenweg Knaapje maakt val van acht meter uit raam Jubileum bridgedrive Heemstedenaar tot 9 maanden veroordeeld Botsing in Hiliegom: twee gewonden Vergadering Groenten- en Fruitveilingsvereniging Programma orgelbespeling Kandidaten prot. chr. groep raad Heemstede TT. G. van Dijk koninklijk onderscheiden NOG NOOIT is de literaire avond van de Haarlemse Boekenweek zo'n succes geworden als gisteravond, toen meer dan driehonderd boekenlezers zich over twee honderdvijftig zitplaatsen verdeelden om te horen hoe Go.dfried Bomans, Tjebbo Franken, Harriet Laurey, Michel van der Plas, Harrie Prenen en Barend Rijdes allen in Haarlem of omstreken woonachtig over hen dachten. „Trek ik mij iets aan van het publiek" was de biechtformule, waaronder de auteurs ten overstaan van hun publiek bekentenissen moesten gaan doen. Het publiek is er genadig afgekomen, want de meningen der auteurs varieerden van ja tot nee en ja-nee, zodat er te kiezen viel. Maar de keuze bleef toch voor de auteur in het algemeen, want weer bleef het listige jaarlijkse vraagje niet uit: zijn de uitgevers eigenlijk geen bonte honden? Zo probeert men elk jaar een soort verbroedering van publiek en auteur te bereiken tegen het uitgeversbeleid. Het lukt nooit, maar de wens als vader der gedachte toont een innige vriendschap aan van publiek voor auteur, die zelfs door bekentenissen als „we hebben maling aan u" niet geschonden kan worden. Zelfs kon het publiek de gedachte niet verdragen dat een auteur op een onbewoond eiland op zou houden met schrijven. Vriendschap is vriendschap en geschreven moet er worden. Basta. Er was in de Vleeshal een contact tussen „voor" en „achter" de tafel, zoals er nog nooit bij deze gelegenheden was. Ook ditmaal is dat voor een groot deel te danken aan de strakke guirlandes van humor, waarmee voorzitter drs. H. van Run het publiek inpalmde. De causerieën van de auteurs waren alle even speels als grondig en er is bij elk hunner van harte gelachen en met spanning geluisterd. Maar de grootste spanning was toch wel die van de auteurs zelf, die de avond tevoren nog over iets anders wilden gaan praten omdat ze over „Trek ik mij iets aan van het publiek" tóch wel hetzelfde zouden zeggen. Wat dat betreft is er nu alle reden om hen het volgend jaar te vragen om te spreken over: trek ik mij iets aan van mijn mede auteurs; dan verrassen ze elkaar misschien even sterk als gisteravond het geval was. De arts-auteur TjebboFranken kreeg veel bijval voor zijn bekentenis zich niet graag bloot te geven, „hoewel ik er in een vleeshal niet aan kan ontkomen". De opinie van deze auteur over zijn ver houding tot het pu bliek was kort en krachtig: als ik schrijf heb ik maling aan het publiek, daarna niet meer. De dichteres Har riet Laurey zei „Bij het schrijven van gedichten ben ik mijzelf al te veel, hoe zou ik mij dan nog iets kunnen aantrek ken van het publiek". Zij zei dat de helder heid van haar ge dichten er niet is op verlangen van een publiek of een tege moetkoming daaraan, maar omdat zij die zelf wenst. Een au teur kan niets doen om het publiek, dat hij door zijn werk krijgt, te vergroten; tenzij aldus de dichteres hij zijn eigen oorspronkelijke ik loslaat. Anders is het met de verhalen die ik voor kinderen schrijf, zei Harriet Laurey. Ik wil het kleine publiek berei ken en dus moet ik mijn middelen aan dat doel aanpassen, dan laat ik zelfs eigen verlangens varen voor die van de kinderen, aan wie ik mijn ver halen altijd eerst voorlees. „Zoveel trek ik mij aan van dat publiek, hoe klein het ook is. Misschien juist omdat het zo klein is, want als het groter wordt ben ik het voorgoed kwijt". Barend R ij des, dichter en prozaïst, ving te spreken aan: „Als ik schrijf heb ik geen tijd voor u". Maar sprekend had hij dat wel, dus legde hij met zorg uit dat de bezigheid van het schrijven alles van hem vergt. „Maar toch is het slechts een halve waarheid dat ik geen tijd voor u heb", zei hij. De noodzaak, die het schrij ven als eten en drinken voor mij is, gaat buiten het publiek om. Maar wat het nog meer voor me is, een beweging naar buiten met als laatste verwerkelijking de publi- katie en vervolgens de vormgeving, die twee zijn faktoren door welke het publiek invloed op mijn werk heeft. Maar het is een middellijke inlvoed. De auteur legde dit uit. De beweging naar buiten, naar het gelezen worden toe, en de vormgeving ver gen een rekening houden met het publiek. Maar wat het publiek vergt is niet iets wat de schrijver verneemt en dan zo maar gehoorzaamt, nee, het is wat de auteur zelf wenst omdat de verlangens van het pu bliek in hem zélf leven, via hemzelf en zijn zelfkritiek tot gelding zijn gekomen. Een schrijver heeft noit een idee voor het eerst, hij schept niet maar herschept wat in hem tot leven is gekomen en wat in hem leefde. Concluderend dus stelde deze auteur dat hij rekening houdt met het publiek voorzover het een deel van zijn eigen leeftocht is geworden of al was. De dichter Michel van der Plas kwam de vorige spreker zeer nabij. „Als ik schrijf ben ik mijn eigen publiek, mijn eigen toehoorder en medeleven. Ik ben publiek tot het vers klaar is, daarna komt het grote buiten, waarin ik het te vonde ling leg en dan ben ik natuurlijk nieuws gierig naar de voogden ervan. Maar meest al ben ik daarna al weer bezig aan een nieuw gedicht. Maar als ik merk dat een gedicht iets teweegbrengt bij de lezer, dan ben ik blij dat ik dat heb mogen veroor zaken toen ik sprak met mijzelf. Het be langrijkste echter van het gedicht is wat het overhoudt bij lezing door wie dan ook: de schepping. Van der Plas zag dus een marge tussen de ervaarbare herschepping en het geheim van de schepping. De dichter Harrie Prenen onder scheidde het publiek en het volk van een auteur. Heeft hij een publiek dan geldt het adagium: de klant is koning. Heeft hij een volk dan heeft hij een klankbord, en „daar houd je rekening mee". De dichter Guido Gezelle veranderde aan zijn gedich ten als zijn huishoudster ze niet begreep. Hij wilde verstaan worden. Het ik van de schrijver ging op in het jij van de vrager. Dit leek de spreker gezond en ideaal. Maar heerlijker nog is zei hij - gewoon schrijven en alles in je la gooien, zoals bijvoorbeeld Lichtenberg deed, tij dens wiens leven geen regel van hem werd gepubliceerd. „Dit lijkt me het heerlijk ste", zei Harrie Prenen, „schrijven: en al leen voor je eigen genoegen". „Ik heb dus BOEKENWEEK W'J UEBBEVI »N NETDERLANt» JAARUJKS.1 DAG VOOTLDr DiEREM I £>AG VOOR VADER I DAG VOOR MOEDER y2DAG VOORDE BEVRJDlWq VAAR EEN HELE V/EEK VOOR WErr BOEK Op het advocatenkantoor mrs. J. H. J. Simons, A. Bruch, A. D. P. V. van Löben Seis en F. M. Oberman aan de Kruisweg in Haarlem is maandagmiddag de heer G. Hurkmans, chef de bureau op genoemd kantoor, gehuldigd naar aanleiding van het feit dat hij daar veertig jaar geleden in dienst trad. Mr. J. H. J. Simons, die als oudste com pagnon als eerste de jubilaris toesprak, stelde in waarderende bewoordingen diens eigenschappen in het licht. Niet alleen bij zijn dagelijks werk is de werkkracht van de heer Hurkmans groot, ook op cultureel gebied is hij altijd zeer actief geweest. Zo was hij onder meer jarenlang op het toneel een trouwe verschijning en is ook het literaire terrein voor de heer Hurk mans geen onbekend gebied. In de loop der jaren, waarin de heer Hurkmans als jongste bediende opklom tot zijn huidige positie, heeft hij zich een uitgebreide juri dische kennis en ervaring verworven, die menig advocaat hem zou benijden, aldus mr. Simons. Bovenal waardeerde de spre ker echter in zijn chef de bureau de zeer prettige en hoffelijke wijze waarop deze steeds een ieder tegemoet treedt. Mede namens zijn compagnons overhandigde mr. Simons de heer Hurkmans een ge schenk onder couvert. Ook mr. Bruch zwaaide de jubilaris lof toe voor de wijze waarop hij zijn werk pleegt te verrichten. „U hebt een humeur als een bloembed en daar zijn wij u heel erkentelijk voor". De heer C. H. Erbrink, deurwaarder bij het kantongerecht, dank te de heer Hurkmans voor de prettige sa menwerking en bood een langspeelplaat aan. De heer C. J. van der Ploeg, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Landarbei- clersbond ,.St. Deusdedit", kenschetste in een geestige toespraak de heer Hurkmans als een zeer gewaardeerd lid van de vak organisatie, wiens juridische adviezen in het bijzonder op het gebied van het ar beidsrecht steeds van een gedegen kennis van de materie getuigen. Als blijk van dank en waardering overhandigde de heer Van der Ploeg als jubileumgeschenk van de bond een poishorloge. Vervolgens werd de heer Hurkmans nog toegesproken door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die zich herinnerde, dat de jubilaris na de oor log enige tijd zitting heeft gehad in de Haarlemse nood-gemeenteraad Echter juist net niet lang genoeg dat ik u met de voorzittershamer op de kop heb kunnen tikken", verklaarde de burgemeester on der vrolijkheid van de aanwezigen. Mr. Cremers vatte de verdiensten van de heef Hurkmans samen met de woorden „Ik ben I er trots op dat er zich onder de burgers I van Haarlem zulk een veelzijdig en ge- waardeerd man als u bevindt". De bur- gemeester had echter nog een bijzondere j verrassing in petto. Aan het slot van zijn toespraak deelde hij namelijk mede dat aan de jubilaris als erkenning van diens arbeid en verdiensten de ere-medaille be horende bij de Orde van Oranje-Nassau in goud is verleend. Onder applaus van de aanwezigen speldde mr. Cremers de heer Hurkmans hierna deze onderscheiding op de borst. lak aan het publiek maar ik ben nog steeds op zoek naar het mijne", biechtte hij; „en al zou er maar één zijn laat hem dan we ten: hij is mijn vriend en vijand tevens". Godfried Bomans had de lachers op zijn hand hoewel hij dingen zei, die een diepe persoonlijke en zeer ernstige bete kenis hadden. Maar dat bewees zijn stel ling: „De schrijver die wil vervellen maar geperst zit in de huid. die de gefixeerde waardering van zijn publiek om hem heen getrokken heeft, moet don ronduit maling hebben aan wat er v^n hem door dat pu bliek gehoont wordt: het is de enige vorm van verachting waaraan hij toe mag ge ven". Maar in het bagin v=>n zijn schrij verschap - aldus Godfried Bomans - moet hij zich aantrekken wat het publiek van hem verlangt, want schrijven is zich rich ten tot de ander. De auteurs die hun pu bliek verachten houden er iuisf in die kwaliteit van er maling aan te hebben - sterk rekening mee Heeft hij er werkelijk maling aan dan schrijft hij niet. Daarom zit de grootste nubliekverechter tussen u. Hij zou een meesterwerk kunnen schrijven, •nnar hij doet het niet. Hij zwijgt; hij ver acht u. In de pauze konden de auteurs doen wat hun door voorzitter Van Run zo radikaal was verhinderd tot dan toe: het publiek de rug toekeren. Van links naar rechts Michel van der Plas, Tjebbo Franken, Godfried Bomans, voorzitter Van Run, Harriet Laurey, Harrie Prenen en Barend Rijdes. Naar wij vernemen zal de nieuwe bus lijn 2 tussen de componistenwljk in Haar lem-oost en de Jan Prinslaan in Delftwljk pas over ruim een maand kunnen worden geopend. De directie van de N.Z.H. had het plan de lijn reeds aanstaande zondag aan het stadsnet toe te voegen, maar na een maan dagmiddag met gemeentelijke autoriteiten gevoerde bespreking is men tot de slotsom gekomen dat dit onmogelijk is. De ge meente is namelijk van plan de volgende week te beginnen met de verwijdering van de tramrails uit de Baan, de Kleine Hout weg en de Kampervest. Laatstgenoemde twee wegen vormen een deel van de route van de nieuwe buslijn en de directie van de N.Z.H. acht het tegenover het publiek psychologisch niet verantwoord een nieu we lijn al dadelijk met een ingrijpende route-omlegging te beginnen. Daarom heeft men aan uitstel de voorkeur gege ven, hoezeer men deze gang van zaken ook betreurt. Met het opbreken van de tramrails en het herstraten van de Kleine Houtweg en de Kampervest zal ongeveer een maand gemoeid zijn. Na ruim twee uur vergaderen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal maan dagavond besloten tot het in het leven roepen van een stichting ten behoeve van het beheer en de exploitatie van het land goed „Elswout" en tot het aangaan van een overeenkomst met de Staat der Neder landen inzake het verlenen van subsidie aan de gemeente Bloemendaal in de kos ten van aankoop van het landgoed. Bij de besprekingen werden vragen ge steld over de taak van het bestuur en de machtigingen die verleend zullen worden. Gevraagd werd of de gemeenteraad niet meer zeggenschap moet hebben en de wenselijkheid werd geuit reglementen door de raad (voorgesteld was B. en W.) te laten bekrachtigen. De burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller deelde bij het beantwoorden der vragen onder meer mee, dat het Jac. P. Thijsse lyceum in het hoofdgebouw van Elswout gevestigd blijft. Noch de gemeen te noch het rijk heeft er bezwaar tegen dat het gebouw van bestemming zal verande ren. De school stoort het landgoed niet en het gebouw wordt op een waardige wijze gebruikt. Vervolgens zette de burgemeester uit- Dinsdagmiddag is de amper één dag oude Judith de Leeuw (6V2 pond bij de ge boorte) getoond aan de ambtenaar van de Burgerlijke stand, de heer A. W. Koops, die in gezelschap van zijn chef, de heer H Oderkerk, naar een flat aan de Planeten- laan in Haarlem-noord was getogen om zich ervan te overtuigen dat Judith werke lijk op de wereld was gekomen. Het is allemaal begonnen op' Het ziekbed van de heer mr. G, J. H. de Leeuw. Toen Judith eenmaal geboren was heeft hij het burgerlijk wetboek er eens op na geslagen en onder de titel „Van de akten van geboorten" vond hij onder artikel 29 dat „de aangiften van geboorten zullen moeten worden gedaan aan den plaatselij ken ambtenaar van den burgerlijken stand, binnen drie dagen na de bevalling". Voorts staat er onder artikel 30 dat „de aangifte der geboorte van een kind dooi den vader zal moeten worden gedaan. Bij gebreke van den vader of bij diens verhin dering zal de aangifte moeten geschieden door de geneesheren, heelmeesters, vroed- Naar aanleiding van de publicatie over het Haarlemse woonwagenkamp in ons blad van 25 februari heeft het Haarlemse gemeenteraadslid mevrouw J. J. van der Wel-Beijc aan B. en W. van Haarlem de volgende schriftelijke vragen gesteld: Hebben B. en W. kennis genomen van het feit, dat de omstandigheden in het Haarlemse woonwagenkamp voor het Haarlems Dagblad aanleiding waren tot het publiceren in het nummer van dins dag 25 februari van een kritisch artikel en een interview? Zijn B. en W. met mij van mening, dat deze kritische geluiden in de huidige si tuatie van het kamp een volkomen juiste achtergrond vinden? Kunnen B. en W. mededelen wat de re den is van het uitblijven van een voorstel tot totstandkoming van de meest primaire voorzieningen om het kamp redelijk be woonbaar te doen zijn? Is het juist, dat plannen hiertoe reeds klaar zijn, zoals in het in de pers gepubli ceerde interview met de directeur van So ciale Zaken wordt medegedeeld? Kunnen B. en W. op korte termijn zulk een voorstel aan de raad doen teneinde tot uitvoering van de voorzieningen te gera ken. Kunnen B. en W. de raad inlichten, in hoeverre er ongeoorloofd schoolverzuim plaats vindt onder de leerplichtige kinde ren uit het woonwagenkamp? Raad Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal heeft de grondprijzen vastgesteld voor de rand- bebouwing in het plan Bovenweg te Aer- denhout (tweede gedeelte) en grond ver kocht aan de Overste Den Oudenlaan voor de bouw van een woning. Bij de rond vraag informeerde mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) of er in de om geving van de Bovenweg niet meer gekapt wordt dan noodzakelijk is, waarna burge meester dr. D. H. Peereboom Voller opmerkte, dat vele bewoners liever een gazon willen en zwarte grond kopen dan gebruik te maken van de bestaande flora. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) deelde mee, dat de gemeente aan een aannemer opdracht heeft gegeven te kappen op plaatsen waar wegen aangelegd zullen worden. Het is mogelijk dat het Mijn werkersfonds, dat ter plaatse woningen gaat bouwen, ook een opdracht heeft ge geven. Hij zegde een onderzoek toe. In antwoord op een vraag van de heer P i n x t e r (K.V.P.) of er plannen bestaan in Vogelenzang bouwkaswoningen te bou wen, deelde wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) mee dat bij B. en W. een verzoek is binnengekomen bouwkaswoningen te bou wen, waarvoor als plaatsen zijn genoemd Vogelenzang en Bovenweg. Indien blijkt dat er belangstelling bestaat dan zal mede werking worden verleend. Betrokkenen kunnen zich met de bouwkas of met het huisvestingsbureau in verbinding stellen. De raad verleende B. enW. een krediet voor vervanging van een jeep ten behoeve van de plantsoenendienst. Het punt: be noeming van een onderwijzer aan de Born- waterschool werd van de agenda afge voerd. meesters, vroedvrouwen of andere per sonen, welke bij de bevalling zijn tegen woordig geweest". Tot zover is alles duidelijk maar de heer De Leeuw was toch van oordeel dat hij wel degelijk aanwezig was en dat hij boven dien niet verhinderd was de aangifte te doen mits de ambtenaar maar naar hem toekwam. Bovendien meende mr. De Leeuw- metVferwijfcing varr het laatste lid van arti kel 29 dat het wel eens nuttig was wan neer het kind £an d'e'ómbtenaar 'van de burgerlijke stand getoond werd. Aldus geschiedde. De gemeente vaardig de een delegatie af met de ietwat merk waardige opdracht om te onderzoeken of Judith werkelijk wel bestond en in de flat van de heer De Leeuw maakte de heer A. W. Koops officieel een acte op die hij staande voorlas. Daarmee was de plech tigheid afgelopen. Judith was officieel Haarlemse. Zij kan zich er overigens later op beroe men naast de Nederlandse prinsessen- het enige kind in ons land geweest te zijn dat thuis door de gemeentelijke ambtena ren ingeschreven werd. En waarschijnlijk is zij wat dit betreft ook het laatste want in Haarlem is men beslist niet van plan door te gaan met dergelijke steekproeven. Hoe gezellig het dinsdagmiddag overigens ook was. Maandagmiddag om kwart voor één is de vijfjarige Daniël Hogenboom van acht meter hoogte uit het raam van de ouder lijke woning aan de Kolkstraat in Haar lem op de straatstenen gevallen. Met een hersenschudding is het knaapje in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Er be staat geen levensgevaar. De jongen moet in een onbewaakt ogen blik, toen zijn moeder in een andere ka mer werkzaamheden verrichtte, op de vijfentwintig centimeter brede venster bank van een op de tweede verdieping ge legen kamer zijn geklommen. Hoewel het raam gesloten was slaagde hij erin dit te openen. Op het moment dat zijn moe der de kamer binnentrad zag deze nog juist hoe naar zoontje het evenwicht ver loor en ruggelings via een zich vlak on der het raam bevindende dakgoot omlaag stortte. Ter gelegenheid van het 12'/2-jarig be staan van de bridgeclub „Boekenroode" zal op zaterdag 8 maart een bridgedrive worden gehouden voor alle bridgeclubs, aangesloten bij het district Kennemer- land van de NBB. Deze drive wordt ge houden in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem en zal als ,.open drive" worden gespeeld. Voor de drive worden in elke „lijn" 4 prijzen beschikbaar gesteld; te vens zal gespeeld worden om de jubile um-wisselbeker die thans in het bezit is van de bridgeclub „De Bloembollen streek" te Hiliegom. De Rotterdamse rechtbank heeft dinsdag een 45-jarige boekhouder uit Heemstede wegens oplichting veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Heemstedenaar had het vorige jaar enkele Rotterdammers, die hem kenden omdat zij in relatie ston den met dé zaak'van zijn vader, die in Haarlem is gevestigd, geld onder valse voorwendsels afgetroggeld. Het totale be drag beliep ongeveer 2000.—. Tegen de verdachte, die tweemaal was veroordeeld was een straf van negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. een dat het moeilijk is en reglement voor een landgoed vast te .ellen. Hij heeft bij het departement van onderwijs ge vraagd welke reglementen er bestaan voor landgoederen in ons land en toen bleek hem dat ze er niet waren. Het beste is het beheer over te laten aan het bestuur dat in de loop der tijden bepalingen kan maken, als het noodzakelijk is. Dat is ge schied bij de Kennemerduinen en de Hoge Veluwe. Men dient vertrouwen te stellen in het bestuur, dat de zaken het beste kan regelen. Als tevoren een reglement wordt opgesteld dan stuit men spoedig op moei lijkheden; een reglement kan ook beteke nen het leggen van een basis voor een stug bestuur. Elders is gebleken dat het goed kan gaan met 't exploiteren van een land goed als recreatiegebied als er geen regle menten bestaan. Het is de bedoeling het landgoed op 1 mei over te nemen, zodat het noodzakelijk is dat het bestuur zo spoedig mogelijk ge vormd wordt. In de over enkele weken te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zullen twee bestuursle den en hun plaatsvervangers benoemd worden en het ministerie van onderwijs is doende twee bestuursleden te benoemen. Het vijfde bestuurslid wordt aangewezen door de Erven mevrouw M. W. J. J. Luden- Van der Vliet. Spreker hoopte dat men nooit zal moeten overgaan tot stemmen over een voorstel; dat is bij de Kennemer duinen ook nooit geschied. Wethouder A. van Geluk merkte op, dat het de bedoeling is de boerderij te ver pachten en dat zal op 1 mei moeten ge schieden. De huidige bedrijfsleider is in dienst van der Erven Van der Vliet en mo gelijk wil hij de boerderij pachten. Spreker gaf in overweging aan de rentmeester de heer J. S. M. Vrijland, die de bevoegdheid krijgt de bestuursvergadering bij te wo nen, te verzoeken voorbereidende maatre gelen te treffen over het pachten van de boerderij, zodat het bestuur onmiddellijk nadat het samengesteld is dit punt kan behandelen. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) juichte de gedachte van de heer Van Geluk toe, waarna de burgemeester meedeelde, dat het probleem terstond aan de orde is geweest toen over de aankoop van Elswout gesproken is. Er zijn reeds besprekingen gevoerd met de huidige be drijfsleider. Een toezegging kon niet wor den gedaan omdat er geen bestuur is, dat het besluit moet nemen. Maandagmorgen om elf uur heeft zich in de Weeresteinstraat in Hiliegom een ernstig ongeval voorgedaan waarbij een militair uit Lisse en een Hillegommer be trokken waren. De militair reed op een motorfiets in de richting van Leiden toen in de Weeresteinstraat een 71-jarige voetganger die rechts van de weg liep plotseling overstak. Er ontstond een bot sing ten gevolge waarvan de voetganger .met een. ernstige hersenschudding naar de Mariaslichting in Haarlem moest worden overgebracht waar hij werd voorzien van de laatste sacramenten. De militair, die eveneens aan het hoofd gewond was werd naar de ziekenzaal van de Ripperdakazerne vervoerd. Dinsdagmiddag 11 maart houdt de Haar lemse Groenten- en Fruitveilingsvereni ging hiar algemene ledenvergadering in restaurant Brinkmann te Haarlem. Op de agenda staan onder meer bestuursverkie zingen en benoeming van de afgevaardig den voor de jaarvergadering van het cen traal bureau van de Tuinbouwveilingen. Ook komt een bestuursvoorstel aan de or de, waarin gevraagd wordt de goedkeu ring welke door de algemene vergadering van 12 maart 1957 is verleend ten aanzien van de te heffen 1 percent van de bruto- omzet te continueren voor de periode van 1 april 1958 tot 31 maart 1959. Hedenavond geeft de stadsorganist Al- hert de Klerk een concert in de Haarlemse ""oncertzaal. Op het programma staan Gloria uit „Messe a l'usage de couvents" van Couperin, „L'ascension" van Messiaen, .Deuxième Choral" van Franck en „Lita nies" van Johan Alain. Voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen is door de Protestants-christe lijke groep een lijst van kandidaten voor de gemeenteraad van Heemstede samen gesteld. Op deze lijst knmen de volgende namen voor: 1. mr. O. H. van Wijk; 2. mr. K. A. F J. Pliester; 3. ir. Joh. Kooymans; 4. K. J. Dijkstra; 5. P. Dondorp; 6. ir D. J. Enschedé; 7. M. G. Kortleve; 8. mevrouw P C. van Noort-den Os; 9. D. Lam; 10. B. van der Steeg; 11. J. de Ruiter; 12. M. Merkens; 13. K. Collet; 14. A. J. Franken; 15. J. Aantjes; 16. W. F. de Vries; 17. J. van Kogelenberg; 18. G. van Noort; 19. R. Kuijper en 20. C. F. J. de Ridder. Vandaag herdenkt de heer H. C. van Dijk, werkzaam bij de zeepfabriek n.v. „Klaverblad" in Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij dat bedrijf. Ter gelegenheid hiervan werd hij vanmorgen om tien uur in de directieka mer door de directie ontvangen, waar al lereerst de commerciële directeur, de heer D. J. E. Swens, het woord voerde. Na enkele woorden van dank tot de jubi laris gesproken te hebben, reikte hij de heer Van Dijk de versierselen, behoren de bij de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit. De technisch directeur, de heer D. K. Taco nis, sprak als tweede enige woorden van waardering tot de heer Van Dijk, waar bij hij de jubilaris het diploma van de vereniging voor Nijverheid en Handel, alsmede de zilveren legpenning met in scriptie van genoemde vereniging over handigde. Nadat de heer Ch. Boeree een kort toespraakje gehouden had. drukten vertegenwoordigers van het fabrieks- en kantoorpersoneel hun collega de hand en feliciteerden hem met dit jubileum.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9