Ambtenaar benadeelde rijk voor bijna een ton WYBERT r Kruinen worden gesnoeid ^Praatóteel d"Hoe is het ontstaan?^ Voetbalpools ter sprake in en puzzelrage Eerste Kamer Eerste Kamer over sportnota Ministers van de Westeuropese Unie vergaderen in Rome Verruiming NAAIMACHINES Schrijver Albert Kuyle overleden Oud-stadsarchitect van Amsterdam overleden Geraffineerd spel met vervalste gratificatiechèques WOENSDAG 5 MAART 1958 Van dag tot dag K. LASTPOST Critiek op toestanden in gevangenissen Verkiezingsborden vernield in Amsterdam Voetballer beroofde bejaarde dame IR. A. R. HULSHOFF Nader onderzoek naar KLM-vliegongeluk in Cairo Vechtpartij op veerpontje berecht BESMETTING 'Gebruik regelmatig Nederland hecht grote zvaarde aan het handhaven van sterke Britse troepenmacht in Duitsland PARKEERPLAATS WORDT GEREORGANISEERD Kind aangereden Een bericht, dat niet de aandacht ge kregen heeft waarop het recht lijkt te heb ben, heeft medegedeeld dat de minister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting de urgentiebeoordeling van weg- en wa terbouwkundige werken heeft opgeheven, zodat goedkeuring voor dergelijke werken voortaan automatisch volgt op de aan vraag. Dit is een belangrijke vooruitgang. Of liever, een belangrijk symptoom van her stel in de factoren, die de bouwactiviteit bepalen. De urgentiebeoordeling is inder tijd namelijk ingesteld, om de activiteit ten aanzien van wegenaanleg met bij komende werken te reguleren. Reguleren betekende in dit geval: beperken. In de praktijk namelijk kwam het erop neer, dat alleen werken beneden een kosten- totaal van 50.000 konden worden uitge voerd en dat voor hogere bestedingen slechts sporadisch ministeriële toestem ming werd gegeven. De opheffing van deze beperking be tekent uiteraard niet, dat de uitvoering van allerlei kostbare weg- en water werken thans onverwijld kan plaatsheb ben. In de eerste plaats blijft de nood aan kapitaal een onverminderde druk uitoefe nen, waardoor vele grootse plannen niet tot een stadium van verwezenlijking kun nen naderen. Bovendien hangt de goed keuring van grote werken af van de be slissing, die Gedeputeerde Staten hebben te nemen en deze beslissing zal in vele ge vallen worden bepaald door financierings mogelijkheden, maar vaak ook door an dere factoren. De gemeenten hebben dus allerminst vrij spel gekregen en hun rechtstreekse mogelijkheden zijn eigenlijk niet aanmerkelijk verruimd door deze mi nisteriële stap, doch in de praktijk hebben de provinciale besturen uiteraard veel meer armslag voor het gebruik van het voorradige kapitaal en is er een verruimde mogelijkheid geschapen om bijvoorbeeld urgente delen van streekplannen te ver wezenlijken, zonder dai; het rijk op for mele gronden spaken in het wiel steekt. Het is te hopen, dat men in provinciale kring thans gebruik maakt van de nieuwe mogelijkheden en de tering naar de ne ring zettende een zekere heropleving in de wegenaanleg zal weten te bereiken, waardoor verscheidene belangen zullen worden gediend. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 De schrijver Albert Kuyle, pseudo niem voor Louis Maria Albertus'Kuiten brouwer, is dinsdagavond in zijn woning in Bilthoven op vierenvijftigjarige leef tijd overleden. Jarenlang is hij een beken de figuur geweest in de beweging der ka tholieke jongeren na de eerste wereldoor log. Kuyle schreef korte verhalen, romans, reisschetsen en polemische notities. Na de tweede wereldoorlog werd hij een verge ten man mede als gevolg van het feit, dat hij zijn polemiserend talent tijdens de bezettingsjaren op een onaanvaardbare wijze had gebruikt. Hij debuteerde in „Roeping", omstreeks de dertiger jaren vond hij weerklank met verhalen, die wer den gebundeld in „De Bries", „Weerlicht" en „Harmonica", met de romans „Harten en brood" en „Jonas", met de reisschet sen „Het land van de dorst" en „Rond een blauw meer" met de bundel polemische notities „Alarm", die hij oorspronkelijk schreef voor de zogenaamde „Hagel"-ru- briek van het tijdschrift „De Gemeen schap" der katholieke jongeren, waar van hij redacteur was. Kuyle was ook op richter en leider van de uitgeverij „De Gemeenschap" en één der oprichters van „De Nieuwe Gemeenschap". Hij pu bliceerde ook „Seinen", „Zeiltocht". „Songs of Kalua", „Van pij en burnoes" en „Tussen Keulen en Parijs". Bij het schrijven van enkele van zijn boeken werk te hij samen met Albert Helman. Wegens zijn houding in de bezettingstijd is Albert Kuyle na een zuiveringsonderzoek geruime tijd als publicist uitgesloten geweest. ARTHUR RUBINSTEIN ZIEK De pianist Arthur Rubinstein heeft maandag in de Ecuadoriaanse hoofdstad Quite een aanval van longontsteking ge kregen. Rubinstein moest een concert af zeggen. Zich niet storend aan het advies der artsen ging hij 's middags echter repe teren. Dit woord: Het woord last is gevormd van de wortel waarvan ook het werkwoord laden afkomstig is en betekent dus: datgene wat op iemand of iets is ge laden. Figuurlijk gaat het woord dan betekenen: verplichting, moeilijkheid, onaangenaamheid, verdriet, maar ook: opdracht, bevel, gebod. Een lastpost is eigenlijk: een functie, een post die iemand tot last is, waaraan allerlei onaangename bezigheden zijn verbonden en die geen financieel voor deel afwerpt. Ook dit woord wordt dan figuurlijk toegepast op personen die anderen tot last zijn en in het bijzonder op kinderen die ongehoorzaam zijn of op andere wijze moeilijkheden ver oorzaken. In de vergadering van de Eerste Kamer van gistermiddag is als lid beëdigd de heer J. L. P. M. Teijssen (K.V.P.), burgemeester van Waalwijk, die benoemd is in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van mr. Sassen. De heer De Wilde, (V.V.D.) maakte bezwaar tegen de indeling van de parle mentaire vertegenwoordiging bij de ver gadering van de E.E.G. Er zullen tien le den van de Tweede Kamer en vier leden van de Eerste Kamer worden afgevaar digd: vijf leden van de K.V.P., vijf van de P.v.d.A., twee van de A.R., één van de C.H.U. en één van de V.V.D. De heer De Wilde stelde voor dit te wijzigen in vier leden van de K.V.P. en P.v.d.A. elk, en de A.R., C.H.U. en V.V.D. elk twee. Na enige discussie verklaarde de voorzitter zich be reid met de voorzitters der fracties nog eens overleg te plegen ové'r de indeling. Hierna begon de behandeling van de be groting van Justitie. Mr. De Vos van S t e e n w ij k (V.V.D.) had bezwaar tegen de passieve houding van minister Sam- kalden jegens de voetbalpools. Hij drong aan op scherper toezicht door de politie op het handhaven van de 50 km maximum snelheid. Hij besprak voorts de kwestie van de „spijtoptanten". Over een aantal achtte hij uitvoerige inlichtingen nood zakelijk. Er zijn er echter ook, die duidelijk tot de Nederlandse gemeenschap behoren. Hij bepleitte voorts een aparte behande ling van de aanvragen van meerderjarig geworden kinderen van „spijtoptanten". Tenslotte vroeg hij inlichtingen over de periode, die moet verstrijken voordat de in Nederland teruggekeerde „spijtoptan ten" de Nederlandse nationaliteit kunnen terugkrijgen. Mr. Van Bruggen (C.H.U.) bepleit te versnelde invoering van de wet ter voorkoming van lichtvaardige echtschei dingen. Ook drong hij aan op voortvarend heid bij de behandeling van adoptiever- zoeken, die zijns inziens in vele gevallen echtscheidingen in kinderloze huwelijken voorkomen. Hij was tegen een wettelijke regeling van de voetbalpools. Men gokt op een kwalijk arbeidsloos inkomen, zei hij. Hij hoopte, dat strenge straffen zullen worden opgelegd aan overtreders van de bepalingen voor de maximum-snelheid en hij respecteert het besluit van de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, niet mede te werken aan het afnemen van een bloedproef, maar achtte de toe stand thans zeer onbevredigend omdat geen voldoende straf kan worden opgelegd aan hen, die onder invloed van alcohol een verkeersdelict begaan. Ook de heer Van Meeuwen (K.V.P.) drong aan op bespoediging van de invoe ring der wet betreffende lichtvaardige echtscheidingen. Hij meende, dat een wet telijk verbod op de voetbalpools alleen dan aanvaardbaar zou zijn als aangetoond kan worden dat deze pools aanleiding zijn tot sociale wantoestanden. Hij was overi gens niet tegen een regeling van de pools. In het algemeen belang zou het beter zijn de vervolgingen te staken en het rapport van _de door de minister ingestelde com missie af te wachten. Ernstige bezwaren laad hij tegen de -puzzelrage. „Leeuwarden'' Over het vergiftigingsgeval in Leeuwar den zei de heer Van Meeuwen zich, even als vele anderen af te vragen hoe dit in een gevangenis kon gebeuren. Prof. Diepenhorst (A.R.) stemde in met de instelling van een commissie voor de kwestie van de voetbalpools. De rech ter zal echter behoren te beslissen. Hij had met verbazing kennisgenomen van het standpunt van de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst inzake de bloedproef. De medici zijn volgens hem hiermee op een gevaarlijke weg. Hij stel de voor, voortaan geen rijbewijzen meer af te geven aan hen, die niet verklaren zich eventueel aan een bloedproef te zul len onderwerpen. Bij weigering dient zijns inziens het rijbewijs te worden ingetrok ken. Prof. Diepenhorst critiseerde ten slotte de tekortkomingen in de inrich tingen der gevangenissen, die hij onge schikt achtte voor de uitvoering van de Beginselenwet van 1951. Het gevangenis personeel wordt verwaarloosd. Er wordt veel van dit personeel gevergd, maar de salariëring is slecht, zei hij. Is wel eens nagegaan wat de kosten zijn van de extra-bewaking en beveiliging, noodzakelijk door de slechte inrichting? De heer S c h o r e r (P.v.d.A.) zei over de goklust dat hier van een sociaal euvel sprake is, dat van overdrijving. De be strijding moet dan ook liggen in de limi tering van de goklust. Ook hij noemde de toestanden in gevangenissen en gestichten hier en daar onhoudbaar. De heer Polak (C.P.N.) vroeg naar aanleiding van het gebeurde in de Leeuwarder gevangenis of de minister be reid is de Kamer over dit voorval in te lichten, als het niet tot een gerechtelijke vervolging komt. Hij bepleitte uitbreiding van de staatsloterij en het reglementeren van de voetbalpools. Nadat de heer Mat- s e r (K.V.P.) nog enkele vragen over het reclasseringswerk had gesteld werd de vergadering verdaagd. Minister Samkalden In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Amsterdam een aantal verkiezings borden van de communistische partij ver nietigd of verduisterd, door een georga niseerde actie van jongelui onder leiding van ouderen. „Tegen allen die worden be trapt bij deze ergerlijke straatschenderij zal ten strengste worden opgetreden," al dus heeft burgemeester mr. G. van Hall als hoofd van de politie meegedeeld tij dens de begrotingsdebatten in de Amster damse gemeenteraad. Indertijd zijn de politieke partijen met de gemeente officieus overeengekomen, een einde te maken aan het bekladden van muren en schuttingen met verkiezings leuzen, om een langdurige ontsiering van het stadschoon te voorkomen. Deze onder linge afspraak betekent volgens de burge meester dat de partijen elkanders borden op bruggen en op pleinen dienen te res pecteren. In het gewraakte geval zijn dui delijk aanhangers van een bepaalde par tij georganiseerd aan het werk geweest. „Een laffere streek is nauwelijks denk baar. Deze jongeman speelt een belang rijke rol in sportkringen. Hij is aanvoer der van een voetbalelftal, maar toch heeft hij een buitengewoon onsportieve daad gepleegd". Dit zei de officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage in zijn requisitoir tegen T. C. de J. uit 's Gra venhage, die in de nacht van 2 november van het vorig jaar op de Amsterdamse Veerkade een 66-jarige dame van haar tasje had beroofd. Hij gaf de bejaarde vrouw een harde duw, waardoor zij strui kelde en viel. Toen hij merkte dat hij ach tervolgd werd gooide hij het tasje weg. Er zat overigens maar een kwartje in. De officier vorderde een gevangenisstraf van tien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. W. F. M. Bosschart, vond dat het hier ging om een kleine be roving met geringe consequenties. De jon geman is verwaarloosd in zijn jeugd en kan daardoor zijn impulsen niet beheer sen. Hij kwam die avond uit een cafe, had geen geld meer en moest de volgen de dag voetballen. Hij heeft aan een im puls toegegeven. Pleiter vroeg de jonge man een gevangenisstraf die gelijk is aan het voorarrest vier maanden en daar naast een voorwaardelijke straf op te leg gen. Op 18 maart zal de rechtbank uitspraak doen. Op 77-jarige leeftijd is dezer dagen in Haarlem overleden ir. A. R. Hulshoff, oud stadsarchitect van Amsterdam. Ir. Huls hoff werd geboren in Delft, waar hij in 1906 aan de Technische Hogeschool zijn ingenieursdiploma kreeg. In 1914 kwam hij in dienst, der gemeente Amsterdam en in 1924 werd hij benoemd tot stadsarchitect. Vele openbare gebouwen kwamen onder zijn leiding tot stand. Hij werd in 1937 lid van de jury ter beoordeling van de Am sterdamse stadhuisplannen. Na zijn pen sionering uit de gemeentedienst in 1946 werd ir. Hulshoff adviseur van de Neder lands Hervormde Kerk om leiding te kun nen geven bij het herstel en de herbouw van de vierhonderd in de oorlog bescha digde of verwoeste kerken. De raad voor de luchtvaart zal te zijner tijd in het openbaar een nader onderzoek instellen naar de oorzaak van de mislukte landing van de PH-DFK, DC-6 B „Jan Huyghen van Linschoten". Op 19 februari j.l. werd dit toestel bij de landing op het vliegveld van Cairo be schadigd. De dertien passagiers liepen daarbij geen letsel op. De tweede vlieger K. Moraal, kwam bij het verlaten van de machine in aanraking met een der nog draaiende schroeven, waardoor hij op slag werd gedood. Deskundigen van de rijksluchtvaart dienst hebben gegevens verzameld over de mogelijke oorzaak van het ongeval in samenwerking met de Egyptische commis sie van onderzoek. De officier bij de Haagse rechtbank heeft drieëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek gevorderd tegen de 37-jarige ex-rijksambtenaar bij het ministerie van Marine P. K., die ervan beschuldigd wordt van 1951 tot 1957 ministeriële beschikkin gen voor het uitbetalen van gratificaties tweemaal te hebben gebruikt en de op brengst van de tweede aanbieding - on geveer 83.000 in eigen zak te hebben ge stoken. Toen hij in april 1957 werd gear resteerd waren er weer vier chèques voor hem onderweg. Had hij deze ook kunnen innen dan zou hij in totaal ongeveer 110.000 in de wacht hebben gesleept. De ex-ambtenaar gebruikte voor zijn oneerlijke manipulaties oude beschikkin gen die nog niet onbruikbaar waren ge maakt, maar waarop de gratificaties, variërende, van 3000 tot 6000 wel waren uitbetaald. Hij liet de namen van degenen voor wie de gratificaties oorspronkelijk bestemd waren, staan, maar veranderde de straten en de woonplaatsen, ging dan de betrokke nen opzoeken en verklaarde dat er op hei ministerie een vergissing was begaan en dat hij in een straat met dezelfde naam in een andere stad woonde. Hij beweerde voorts dat er belangrijke brieven voor hem zouden komen die hij in de loop van de komende dagen even zou komen halen. In het voorlopig verslag van de commis sie van voorbereiding uit de Eerste Kamer over de begroting 1958 van onderwijs, kun sten en wetenschappen hebben verschei dene leden opgemerkt er begrip voor te hebben, dat de minister niet te snel een sportnota wil publiceren, i.v.m. de hache lijke toestand van 's rijks financiën. Zij achtten het intussen noodzakelijk, dat in de toekomst de sport een ruimere finan ciële bijstand verkrijgt. Enige leden meenden, dat het uitblijven van een sportnota de taak van de minister ten zeerste zal verzwaren. Het zou immers kunnen geschieden, dat men van particu liere zijde, met name van de zijde van het Nederlands Olympisch Comité, vóór het verschijnen van 's ministers nota tot een publikatie te dezer zake overgaat. Vele andere leden meenden, dat bij het subsidiëren van de lichamelijke opvoe ding en de sport nauwelijks gesproken kan worden van enige objectiviteit, omdat er voor zover bekend is geen regelingen te dezer zake zijn. Zij betreurden het. dat de Tweede Kamer de motie, ingediend door het lid dier kamer de heer Stufkens, lei- gelegenheid van de openbare beraadsla ging over dit wetsontwerp, had verwor pen. Enkele leden herinnerden eraan, dat de minister in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens dit wets ontwerp had verklaard, „dat het hem on der de huidige omstandigheden niet mo gelijk is met voldoende zekerheid aan te geven op welke wijze en in welke mate de rijksoverheid in de eerstvolgende jaren in staat zal zijn bij te dragen aan een gunsti ge ontwikkeling van de lichamelijke opvoe ding en de sportbeoefening". Deze leden achtten de vorenbedoelde uitspraak een teken van onmacht t.a.v. de zo noodzake lijke bevordering van de lichamelijke op voeding en van de sportbeoefening. Deze onmacht berust blijkbaar niet op onwe tendheid betreffende de noodtoe stand waarin die sectoren zich bevinden. Het wordt althans niet tegengesproken, dat er een noodtoestand te dien aanzien be staat, zo stelden zij vast. Dezer dagen heeft men de vier bomen, die zich op de Grote Markt vóór de Grote Kerk in Haarlem bevinden, voor een deel van hun kruinen ontdaan. Op deze foto ziet men. hoe één der mannen van de ge meentelijke dienst van Hout en Plantsoe nen, hoog in de kruin van een boom geze ten, voorbereidingen treft tot het snoeien van de takken. Van de zijde van Hout en Plantsoenen vernamen wij, dat het uitdunnen van de boomtoppen noodzakelijk is geworden, om dat in het recente verleden gebleken is, dat bij harde en stormachtige wind vaak tak ken worden afgerukt, die bij het neer komen schade veroorzaken. Een keer tijdens de herfststormen is het zelfs ge beurd, dat zulk een vallende tak een dode lijk ongeluk veroorzaakte. Tijdens de jaar lijkse „dodenrit", die de commissie voor Hout en Plantsoenen in september houdt ter inspectie van de bomen in Haarlem, was men aanvankelijk tot de conclusie ge komen, dat één van de vier bomen op de Grote Markt zou moeten worden omge hakt. Bij nader inzien bleek echter, dat met het snoeien van de kruin een bevre digend resultaat kon worden verkregen. Daarop heeft men besloten van alle vier de bomen de kroonomvang terug te brengen. Men zal het onaantrekkelijke gezicht enige tijd voor lief moeten nemen. Van bevoegde Eerst stuurde hij dan enige waardeloze brieven en tenslotte de chèque van het ministerie. Die kreeg hij altijd mee, be halve de laatste maal. Een dame in Rijs wijk vertrouwde hem niet en dacht dat hij de zwarte ruiter was, die destijds uit de gevangenis was ontvlucht. Zij belde de politie op en de ambtenaar werd gearres teerd. In alle eerdere gevallen had de man bij het postkantoor met een valse legitima tie het geld op gehaald en op de chèque een valse handtekening geplaatst, namelijk de naam van degene aan wie de chèque was gesteld. Aanvankelijk wenste de ambtenaar niet te verklaren waar al het geld was geble ven. Later beweerde hij gechanteerd te zijn door een autohandelaai\ Dit had hij aan een psychiater verteld korte tijd na dat in een Haagse krant, welke de ambte naar in zijn cei las, had gestaan dat deze autohandelaar was overleden. De verdediger zei in zijn pleidooi o.m. dat de controle bij het ministerie van Marine zijns inziens niet voldoende was. Het was volgens pleiter niet juist dat K. moest tekenen voor de betaalbaarstelling èn voor de controle over de betalingen. Hij vroeg een lichtere straf dan de officier van justitie had geëist. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Op het kleine veerpontje tussen Krim pen en Capelle aan de IJssel ontstond in de nacht van 20 oktober een vechtpartij waarbij negen mensen betrokken waren. Zeven van hen stonden thans voor de rechtbank te Rotterdam terecht. Het zevental was naar een familiefeest je geweest en moest-met het pontje -wor den overgezet. Het wachten daarop zou wat al ité-ï lang geduurd hebben en -met zijn allen zou men toen de veerman en de knecht te lijf gegaan zijn. De eisen wa ren tegen de vijf mannen 40 en tegen de twee vrouwen 20 boete. Op 18 maart doet de rechtbank uitspraak. dz Het goede seizoen Wy beginnen nu weer in de tijd te ko men dat even oplettende als idealistische en goedwillende personen het naderend voorjaar gaan opmerken. Dat is ieder jaar weer hetzelfde feest- van-blijmoedigheid, dat begint met vroege lammetjes en dan, via uitbottende heesters en de eerste merel in het voortuintje, zijn uitbundig einde vindt te Lisse op de Keu kenhof. Ik ben er altijd weer ontroerd door maar zo langzamerhand begin ik er de unifor miteit wel van te zien: altijd dezelfde lief tallige en ik zou bijna zeggen maagdelijke geestdrift om altijd dezelfde lieftallige ver schijnselen gaat toch wel wat gemeen- plaatsig aandoen op den duur. Toch vind ik in beginsel mannen-als- bomen die dol blij zijn om een crocusje of madeliefje 'Sympathieker dan de lieden die zitten te zeuren over claims en rente- standaarden, en als ik een dame spreek, die helemaal opgewonden is over biggen en vogeltjes, dan zit daar, wat mij betreft, zoveel onschuld in verdisconteerd, dat zij mij verhindert haar anders te'Zien dan als een soort zwevende Gretchen, hetgeen mijn standpunt ten opzichte van haar dame-zijn in (voor haar) gunstige zin be ïnvloedt. Joffers, die ontroerd naar merels luisteren, luisteren niet naar mijn kwade oogmerken en dat maakt dan de situatie maatschappelijk gezien - helemaal fijn tjes. Alles wat de natuur u biedt is van een onttroebelende werking. Een man die ver rukt is van een lammetje in de wei is, zo zie ik het, niet in staat zijn patroon voor twee miljoen te bestelen. Een vrouw die gaat zingen omdat de wilgekatjes zo dui delijk het voorjaar voorspellen, is er niet zo een die op arglistische wijze met alle daartoe bestemde en haar door die zelfde argeloze natuur verschafte middelen, man nen naar de afgrond gaat lokken. Niet alleen dat de natuur ons volmaakte margarine verschaft, zij schenkt ons bo vendien die aandrang naar volmaaktheid der betamelijkheid, die de hartverheffend ste gevolgen heeft: dansjes op de meizoen tjes-bespikkelde speelweide die zelfs ds. Zandt niet zonder ontroering kan aan schouwen. Ik hoorde gisteren de eerste Gele Lap- landse Akivaviet heur liedeke zingen in 't strxLweel en in de lucht was iets, was iets. vrienden, dat riekte naar 't voorjaar. Vandaar dat ik, de hele dag reeds, als een opgetogen jongen langs de grachten fluit. Geheel boven alles wat aards is omhoog verheven, vergeestelijkt en zonder alle kivaaie oogmerken waarmee zoveel andere mannen door het leven gaan. Ik houd van dit seizoen omdat het mij zo intens goed maakt. Elias ADVERTENTIE OVERAL DREIGT Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Mr. J. M. A. H. Luns heeft voor zijn vertrek van Schiphol naar Rome, voor het bijwonen van de tweedaagse confe rentie der ministers van Buitenlandse Za ken van de zeven landen der Westeurope se Unie (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannic) verklaard, dat een der belangrijkste agendapunten zonder twij fel de kwestie van de Westduitse finan ciële bijdrage in de kosten van legering der Britse groepen zal zijn. De minister herinnerde eraan, dat de Westeuropese Unie in deze aangelegenheid een speciale verantwoordelijkheid draagt, omdat in het W.E.U.-verdrag de samenstelling en de grootte van de troepenmacht zijn vast gelegd. Vermindering daarvan kan slechts geschieden met goedkeuring van de ver dragsstaten. Nederland hecht grote waarde aan het handhaven van een belangrijke Britse troepenmacht in Duitsland, waarvoor Groot-Brittannië vijftig' miljoen pond per jaar vraagt, een bedrag dat West-Duits land tot dusver heeft betaald. West-Duits- land heeft daartegenover een renteloze le ning aangeboden. Indonesië ter sprake Mr. Luns deelde verder mede, dat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat in Rome nader overleg zal worden ge- zijde verzekerde men ons echter, dat na het uitbotten in het voorjaar de bomen binnen zeer korte tijd weer een prachtig bladerdak zullen hebben. Aan de achterzijde van de Grote Kerk op de Groenmarkt staan op het ogenblik geen grote bomen meer. Hout en Plantsoe nen is echter van plan zeer binnenkort jonge bomen te planten bij de autoparkeer plaats, die door stevig rasterwerk zullen worden beschermd. Deze plannen houden verband met de reorganisatie van de par keerplaats, waar Openbare Werken in sa menwerking met de verkeerspolitie thans mee bezig is. Het ligt in de bedoeling de auto's in de naaste toekomst schuin te par keren, zodat de wagens die het dichtst bij de Grote Kerk staan langs het daar aan wezige trottoir kunnen wegrijden. Er komt een smalle parkeerruimte, waar de auto's aan de ene kant inrijden en aan de andere kant (langs de kerk) kunnen wegrijden. Deze veranderingen zullen met behulp van witte stenen in het plaveisel worden aan gegeven. pleegd over de huidige situatie in Indone sië. Verder zal worden gesproken over de plannen een topconferentie der leiders van west en oost. Op de agenda staan voorts de samen werking op het gebied van de produktie van gewone en kernwapens, de vestiging van Amerikaanse raketbases in West- Europa, en de op 19 maart te Straatsburg beginnende vergadering van het parle ment der Europese economische instel lingen. Tegen versplintering (Reuter) De ministers zullen vandaag een verslag bespreken dat de Franse af gevaardigde Teitgcn, namens de defensie commissie van het W.E.U.-parlement op gesteld heeft. Teitgen beveelt het samen brengen van de gehele produktie en de ver deling van wapens in de zeven landen aan binnen het algemene defensieprogram van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. In het verslag wordt enige critiek ge oefend op de overeenkomst voor gemeen schappelijke wapenproduktie, die Frank rijk, West-Duitsland en Italië in beginsel hebben gesloten. Ook tweezijdige over eenkomsten tussen W.E.U.-landen en de Verenigde Staten worden afgekeurd. Teit gen meent, dat de Amerikaanse wapens niet altijd geschikt zijn voor de Europese defensiebehoeften. Volgens hem dienen de zeven 'anden als een groep binnen de NAVO over Amerikaanse wapenleveran ties te onderhandelen. Voor samenbundeling Morgen zullen de ministers besprekin gen voeren met de defensie-commissie van de W.E.U., die onder leiding van de Ita liaan Lucifero staat. De commissie, die 27 parlementsleden omvat, bepleit een onmiddellijk onderzoek van de bewape ningsbehoefte en de wetenschappelijke, industriële en energie-bronnen (zowel voor gewone als voor kernenergie). Op basis van dit onderzoek zou een gezamenlijk produktieprogram met Amerikaanse me dewerking moeten worden opgesteld. Vrijdag zullen verscheidene ministers en parlementsleden het zuidelijke NAVO- hoofdkwartier in Napels bezoeken. Toen de 3-jarige Chrisje Veerman uit de Daalbergstraat te Alphen aan de Rijn on verwacht van het trottoir in de Conrad- straat de rijbaan opliep, werd hij daar bij door een juist passerende personenauto aangereden. Het ventje is aan zijn ver wondingen in het Akademisch Ziekenhuis t* Lo'^en overleden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5