Horen en zien BUMBEL EN DE WENSHOORN EEN WOELIGE TIJD r „De Toverwinkel" van Massine Agenda voor Haarlem Jo Vincent gaat nog steeds zingend door het leven J - maar nu als pedagoge - WOENSDAG 5 MAART 1958 5 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Evolutie der mode Aardig verziekt De radio geeft donderdag T el evisie programma BIJ HAAR ZESTIGSTE VERJAARDAG RADIO - TELEVISIE REPARATIE H. J. MAERTENS N.V. Spaans toneel in de hoofdstad Verhoging der kinderbijslag schept moeilijkheden Divertissement van veertig jaar geleden door het Nederlands Ballet vertoond ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j Hoogleraar experimenteel kankeronderzoek Mary Dresselhuys trapte in glas, maar speelde -X; v' i*. ,x;x -XX Veel genoegen hebben de kijkers dins dagavond beleefd aan een historische kostuumshow van de Vlaamse televisie, door de NTS gerelayeerd, die in een aan tal rijk-gemonteerde tafrelen een boeiend en cultuurhistorisch verantwoord over zicht gaf van de evolutie der mode dooi de eeuwen. Het begin, met de tableau-vivant-achtige scènes van Griekse maagden en Egyp tische courtisanen, grensde bedenkelijk dicht aan kitsch, maar spoedig kreeg het bonte schouwspel wat meer allure om tenslotte, vooral in de sierlijke rococota- freeltjes, zelfs een onvermoed hoogtepunt van goede smaak en verfijnde mimische humor te bereiken. De omvangrijke, bijna overdadige decors van Maria do Mattois, pasten zich over het algemeen voortreffe lijk aan bij de voorstellingen die wij ons maken van de diverse beschavingstijdper ken; de choreografieën van Jeanne Bra bants, variërend van onbeholpen huppel dansjes tot monumentale onzin, vielen echter veelal uit de toon. De kostuums zelf met de bijbehorende opschik en kap sels wij noemen bijvoorbeeld het ver rukkelijke „Incroyables"-paar, de hoofse middeleeuwse ridders en slotvrouwen en het precieuze gezelschap uit de poeder pruikentijd waren een feest voor het oog en moeten kapitalen gekost hebben. Ook het camerawerk, met enkele zeer ge slaagde „superimposings" en veel afwisse ling in „close-ups" en totaalopnamen, viel te waarderen. Het journaal bracht een aardige repor tage over de laatste dagen van het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname met als extra-stunt een foto van haar aan komst op het vliegveld van Lissabon, en kele uren tevoren. De avond werd besloten met een bijzonder spannende psycholo gische thriller uit het oude Rank-reper- toire: „Het uur der wrake" (The long me- B eel'cl schenner Van sommige ziekenuurtjes zou men ziek worden als men het al niet was. Nu weten wij uit ervaring, dat vele langdurige patiënten het speciale ziekenprogramma mijden, juist omdat zij niet extra aan hun omstandigheden herinnerd willen worden. Toch doen de meeste radioziekenbezoe kers inderdaad hun best de toon der mee warigheid te vermijden, waarbij ze soms weer in een ander uiterste overslaan. Alex van Wayenburg bijvoorbeeld, die zijn „Zonnebloem" twaalf en een half jaar ge leden een eigen gezicht gaf, is de altijd even hartelijke, maar wat nadrukkelijke moed-inspreker op godsdienstige grond slag in tegenstelling tot Jan Koopman, die het in „Bont palet" meer in de joviale „zet-je-zorgen-opzij"-sfeer zoekt. De gangmakers van „Onder de hoogte- zon" en „De regenboog" houden het wat dat betreft liever op de middenweg, die ook in dit geval de juiste is. Wat. we op sommige niet alle ziekenuurtjes te gen hebben, is vooral dat ze hetzelfde pro beren te bieden wat de radio-omroep de gehele dag reeds doet, maar dan zonder speciaal etiket. Zeker: correspondentie, prijsvragen zelfs en ook interviews en causerieën of cursussen kunnen een kern achtige bijdrage tot zo'n speciaal program ma vormen. Maar het onophoudelijk draaien van lichte grammofoonplaten heeft weinig zin: krijgt die muziek voor een zieke ineens een andere betekenis dan wanneer ze „voor iedereen" wordt gege ven? Toch bestaan de ziekenprogramma's nog steeds voor het grootste deel uit mu ziek, die een beetje, vaak niet overmatig intelligent, aan elkaar wordt gebabbeld. Bovendien worden dergelijke uurtjes dik wijls met een nonchalance in elkaar ge flanst, welke sterk de indruk wekt dat men in Hilversum denkt: „tussen twee en vijf luistert toch niemand". Een aanéénschakeling van absurditeiten en platvloersheden, zoals bijvoorbeeld dinsdagmiddag in „Bont palet" door een HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO.^.50 VPRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.1o Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamer orkest en solist. 11.50 Metropole Ork. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. voor de strijdkrachten. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.20 Concertge- bouw-ork. en sol. In de pauze (plm. 21.15—21.40): De Joodse godsdienst door eeuwen, caus. 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25 —24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Viool en piano. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Instr. octet. 12.25 Voor het platte land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Instr. trio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ens. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Harpduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Blaasork. 18.10 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspeclief, caus. 19.30 Lichte muziek. 19.50 CHU, caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschrif- tenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 —24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Elektr. orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Muziek en poëzie. 16.15 Koersen. 16.17 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omr.koor. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 La Cle- menza di Tito, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-universiteit. 22.30 Orgelconcert. 22.55—23.00 N ieu ws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weerber. VARA: 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Studentencabaret. 21.20 Israël, TV-documentaire. 21.45 Tfcn-twintig-der- tig jaar TV in Nederland. Ruim vier jaar geleden, even vóór zij haar zesenvijftigste verjaardag zou vieren, heeft onze gevierde sopraan Jo Vincent af scheid van het podium genomen. Zij heeft toen onomwonden te verstaan gegeven, dat dit zich terugtrekken uit het openbare muziekleven voor haar de bevrijding be tekende van de knellende verplichtingen van haar artistieke carrière: „Ik wil rust, ik wil mijn eigen leven leiden, ik wil voorlopig niet opnieuw gebonden zijn". Dat schreef zij in haar Mémoires, uitgegeven onder de titel „Zingend door het leven". Maar nu wij haar (weliswaar op het Jo Vincent: lesgeven. nippertje) per telefoon om een vraagge sprek verzochten, naar aanleiding van het feit, dat zij deze donderdag, 6 maart, zestig wordt, blijkt het, dat het met die rust maar zózó is, want dat een drukke les praktijk haar dagen vult, zodat er zelfs geen kans bestaat haar voor een kort inter view te spreken te krijgen. „Bovendien" zo klinkt het door de draad „weet u er immers alles van. Het staat allemaal in het boekje." Het énige, dat niet in het „boekje" staat, is dat de carrière van Jo Vincent voort gezet zou worden op een ander plan, name lijk op dat der pedagogie. Maar als ik goed toekijk staat het er wèl, want het voor nemen niet meer gebonden te zijn, werd al te zeer verzwakt door de bepaling „voor lopig". Dat „voorlopig" zal wel gauw voor bij geweest zijn, want wat zou voor Jo ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 zekere mejuffrouw Marijke Vetter werd ten beste gegeven, zou in een écht omroep programma werkelijk niet door de micro foon kunnen. Voor een vraaggesprek met ene mevrouw Rowold, wier antwoorden uit uitroepen als „Ontzettend is het" of „Dat is ook iets ergs!" en „We hebben be hoorlijk veel!" bestonden, geldt hetzelfde. En is die afschuwelijke familiariteit van toffe-jongens-en-meisjes-onder-elkaar nu werkelijk nodig? Waarom moet er een uur lang ge-Jan-d, ge-Marijke-d, ge-Gerard en ge-Harry-d worden door mensen die wij niet eens van aangezicht tot aangezicht kennen? Voor die larie kon een boeiende vioolsonate van Roussel in een uitste kende uitvoering (écht, niet op platen) niet worden voltooid. Dat was vooral jammer voor die zieke luisteraars, die daar nu juist van genoten. Overigens had de heer Jan Koopman gistermiddag nog een tegenslag. Nadat hij zijn collega Van Wayenburg om half vier had gefeliciteerd met diens koperen jubi- lemen, schakelde hij zijn eigen programma om vier op „De Zonnebloem" in om het bedankje in ontvangst te nemen. Net te laat: het complimentje was al geweest. Eén ding stond vast: er liepen weer eens twee gelijksoortige programma's naast elkaar Golfbreker Vincent de bevrijdende rust betekenen, wanneer zij zich niet steeds weer opnieuw zou inspannen om er de zalige voldoening van te maken. En tenslotte zal zij ook wel ervaren hebben dat, wie in de kunst zijn levensroeping gevonden heeft, er ook de slaaf van blijft, met. al de lusten die aan deze slavernij verbonden zijn. Wie weet of zij niet mettertijd nog eens een aanvullend kapittel bij haar „Zingend door het leven" schrijft, om te getuigen van de genoegens die zij nu op pedagogisch gebied beleeft en van de verrassende ontdekkingen die zij ondervindt bij het doen ontluiken van zangtalenten. Een leven in het verleden, al is het nog zo rijk gevuld geweest met gedenkwaar dige prestaties, als dat van Jo Vincent, zou voor een zo vitale kunstenares als zij is, ontoereikend zijn om haar dagen te vullen. Het is dus zeer begrijpelijk dat haar „Zin gend door het leven" geen halt gehouden heeft bij haar laatste officiële concert, maar dat het binnenskamers zijn voortzet ting vindt, waarvan een volgend geslacht de vruchten zal mogen proeven aan de resultaten van haar pedagogische arbeid. En wat in „het boekje" staat, namelijk het relaas van een succesrijke loopbaan als Nederlands meest gevierde zangeres, daar uit meen ik niets te moeten aanhalen. Iedereen weet het, in grote trekken althans, want kunstlievend Nederland heeft zijn Jo Vincent niet vergeten. En wie het nog eens in al zijn frisse en levendige verhaaltrant wil genieten, moet er maar eens een paar uur mee zoek brengen. En nu is zij zestig, wat eigenlijk nog jong is voor een pedagoge. Wij wensen er haar een flink quotum bij en dan steeds maar „zingend door het leven". Jos. de Klerk Onder auspiciën van het genootschap „Spanje-Spaans-Amerika" geeft het Bel gisch toneelgezelschap van de Asociación Belge-Ibero-Americana in Antwerpen zon dagmiddag 8 maart in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam in de Spaanse taal een uitvoering van „Nosotros, ellas y el duende" van de Madrileense schrijver Carlos Llopis. PARIJSE THEATERCLUB IN DRIE LANDEN VERTEGENWOORDIGD In Engeland. Italië en Nederland zullen afdelingen van de in Parijs bestaande „Club du Théatre des Nations" worden ge vestigd. In ons land is reeds een voor lopig bestuur samengesteld, bestaande uit Joh. M. Bendien, Han Bentz van den Berg, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, Ary den Her tog, drs. W. Hofman, Bob de Lange, H. G. J. de Monchy, dr. P. H. Schroder, Paul Steenbergen en mevrouw F. M. Wijcker- held Bisdom-Bruijn. De oprichtingsvergdareingen van de Ne derlandse club zullen worden gehouden op 8 maart in de Rotterdamse Schouwburg, op 10 maart in Kriterion in Amsterdam en op 11 maart in Odeon in Den Haag. waar bij een film van het Théatre des Nations zal worden vertoond. Hierin komen onder andere opnamen voor van de voorstelling, die de Nederlandse Comedie in 1955 in Parijs heeft gegeven van „Oedipus". Regelingscommissie. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld de Regelingscommissie voor de Staatsexamens voor Muziek 1958, waarin tot voorzitter werd benoemd dr. J. Daniskas, leden zijn de heren prof. H. F. Andriessen, Willem Andriessen, Kees van Baaren, J. van de Boogert, J. A. Crolla, W. Goedhart, Jan Odé, George Stam en G. van der Steen; tot secretaris werd benoemd P. van Viegen. Rembrandttentoonstelling. De direc teur-generaal van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dr. Wal ter Eytan, heeft dezer dagen in Jeruzalem een Rembrandttentoonstelling geopend. De tentoonstelling werd aangeboden door de Nederlandse gezant in Israel, jonkheer J. Q. Bas Backer. Zonder premieverhoging zal het kinder bijslagfonds een extra-last van verhoogde kinderbijslag na 1958 niet kunnen opbren gen. Aldus de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de duurtetoe- slag op de kinderbijslag in 1958. In deze memorie wordt er voorts op gewezen, dat deze toeslag (tien cent per kind per dag voor loontrekkenden, die minder dan 16 per dag verdienen en vijf cent per dag voor de kinderen van kleine zelfstandi gen, waarvoor kinderbijslag wordt be taald ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen) noodzakelijk was geworden ondanks de bestedingsbeper king omdat de prijsindèx voor het le vensonderhoud in 1957 meer is gestegen dan voorzien was. De regering erkent, dat de vijf cent van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen de stijging van de kosten van levensonder houd niet kan opvangen. Maar procentueel is de toeslag op de kinderbijslag kleine zelfstandigen even hoog als die voor de loontrekkenden en de regering ziet geen reden om af te wijken van het gebruik, om toeslagen procentsgewijze voor de ver schillende groepen gelijkelijk te verho gen. Terwijl dat allemaal gebeurde, gaan we weer eens kijken bij Bumbel en de kapitein. Humbel had, zoals je weet, gelukkig de wenshoorn gevonden. „Maar wat ga je nu doen met dat ding?", vroeg de kapitein, die er niet veel van begreep. „Wacht maar, dat zal ik laten zien!", zei Bumbel. Nu ik dit terug heb, zal alles weer goed komen. Toen nam hij de Wenshoorn, zette die aan zijn mond en blies er driemaal flink op. 111-112 Met verbazingwekkende voortvarend heid en een zeldzame, doelbewuste pro- duktiecapaciteit laat Sonia Gaskell het door haar geleide Nederlands Ballet bij dragen leveren om het gemis aan tradi tie van klassieke danskunst binnen onze grenzen op te heffen. Aan dat streven is het te danken, dat het publiek kan kennis maken met vele van de voornaamste wer ken, waarmee nu bijna een halve eeuw geleden door Serge de Diaghilev en de zijnen de renaissance van het ballet in West-Europa overrompelend werd inge zet. Het zijn over het algemeen indruk wekkende, kostbare monteringen, die in ieder geval een einde hebben gemaakt aan de legende dat zij volkomen ongevoe lig zou zijn voor wat men zo graag de dingen des theaters noemt. Een ander belangrijk voordeel is de mogelijkheid van scholing, door het opdoen van praktische ervaring, van jonge dansers en danseressen tot nieuwe solisten. Het is alleen te hopen, dat wij van het eenmaal goede niet teveel krijgen. Een „levend museum" kan heel mooi zijn en is tot op zekere hoogte zelfs een noodzakelijkheid, maar het gevaar be staat dat er te weinig tijd en speelruimte blijft voor het volgen van de moderne ont wikkeling, die duidelijk in een andere richting wijst, hoezeer ook uitgaande van dezelfde basis. Ten tijde van de invasie der Russische artiesten kort voor de eerste wereldoor log was het er mede om te doen een ge lijkgerechtigde erkenning te verwerven voor de dans in het ballet naast en in vereniging met de muzikale en decoratie ve elementen. Dit principe ligt ook ten grondslag aan de luchtige en zwierige kijkstukken, waarmee een sanering van het destijds in alle opzichten bedorven amusement werd bereikt. Een voorbeeld daarvan Js „La Boutique Fantasque" van: Leonide Massine uit 1919, een paar maan den geleden door de choreograaf ingestu deerd met het Nederlands Ballet, dat er dinsdagavond in de Koninklijke Schouw burg te 's Gravenhage met medewerking van het Kunstmaand-Orkest onder leiding van Anton Kersjes de première van gaf. Al kan men toegeven, dat het in deze „toverwinkel" in een Franse badplaats fris en vrolijk, met een uitbundig maar eerlijk gebruik van gespecialiseerde tech niek toegaat, erkend moet worden dat de echte fleur er zo langzamerhand af is, dat het zonder overdreven opsmuk gul gepre senteerde vermaak een beetje verbleekt aandoet. Aan succes van deze internatio naal nog steeds populaire revue was ove rigens ook nu geen gebrek: de toeschou wers applaudiseerden lang en geestdirf- tig. „La Boutique Fantasque" is een radi caal herziene versie van een oud Duits ballet, namelijk „De poppenfee" van Baier, dat tot het geliefde repertoire van Anna Pavlova heeft behoord. Het is een reminiscentie aan de zestiger jaren van de romantische eeuw. waarin met „Cop- pélia" naar een eveneens Duits gegeven voor het eerst op het danstoneel een pop tot leven werd gewekt. Massine heeft de uitdrukkingsmiddelen van die periode overgenomen, zonder echter zoals toen ge bruikelijk was de man daarbij te nege ren, integendeel. En zo ziet men dan in een even mondain als exotisch milieu al lerlei speelgoedwezens op menselijke en dierlijke manieren bewegen. Een eigen aardige noviteit was, dat begonnen werd met het divertissement, alvorens de be zielde sprookjessfeer het geheel mogelijk wat interessanter kon doen lijken. Nog al tijd bezienswaardig is het decor, dat An- dré Derain (met een achterdoek in de trant van Rousseau-le-Douanier) ont wierp. De muziek bestaat uit door Otto- rino Respighi georkestreerde weinig be kende pianostukken —„Les Riens" van Rossini, waaraan voor de tarantella diens „La Danza" werd toegevoegd. Voor de leden van het Nederlands Ballet is dit buitengewoon dankbaar studiema teriaal om zich te bekwamen in speelse pantomime en karakteristieke volksdan sen, waaraan zij blijkens het voorlopig bereikte resultaat inderdaad behoefte heb ben. Uiteraard wint een dergelijk druk spektakelstuk bij iedere voorstelling. Thans heerst er nog een bepaald opval lend tekort aan expressiviteit, waardoor een te kinderachtige uitwerking ontstaat. Men moet de noodzaak van dynamische persoonlijkheden ook in een betrekkelijk pretentieloos genre niet onderschatten. Het was een teleurstellende ervaring, dat een toch zeer capabele danser als Jaap Flier als de elastische can-can-danser niet voldoende aan deze voorwaarde beant woordde. Marianna Hilarides behandelde innemend haar rol van werktuigelijk voor werp van verheerlijking. Het meest bevre digende onderdeel was bovengenoemde Italiaanse dans door Willy de la Bye en Conrad van de Weetering en niet zonder waardering mo,et verder het aandeel .van Peter Appel (de dandy) en Gaby Abbink jpet Ronald. Snijders .(de poedels) wor den genoemd. De tweede première in dit programma was „Annabel Lee" van George Skibine op muziek van Byron Schiffman, waarbij de tekst van het gedicht van Edgar Allan Poe door de tenor Renée Claassen werd voor gedragen. Dit door Marianna Hilarides en Jaap Flier uitgevoerde duet tegen een ach terdoek van André Delfau maakte heel weinig indruk. Het is een nogal armzalige choreografie, die kennelijk geheel op de specifieke talenten van de eerste vertol kers (Skibine en zijn echtgenote Marjorie Tallchief) is afgestemd. Het maakte een oppervlakkige indruk, die men te sterker besefte door de lyrische intenties bij het gebruik van de vereiste virtuositeit. Nee, dan liever de geanimeerde danshistorie van Massine, waar men in de naaste toe komst wel plezier aan zal beleven. Dacid Koning ADVERTENTIE HOOFDSTUK XII 90. De ergste materiële zorgen waren thans voorbij en Heine begon weer op te leven. Hij bewoog zich op nieuw in het Parijse gezelschapsleven en werd alom bewonderd. Zijn ster straalde! Toen Heinrich Laube, de uitgever van de „Elegante Welt", in die dagen in Parijs kwam, moest hij tot zijn verbazing constateren, dat Heine aldaar een zéér po pulair man was. Dit in tegenstelling tot de geruchten welke in Duitsland de ronde deden, dat Heine in Frank rijk een vergeten figuur zou zijn... Heine ontving Laube op hartelijke wijze en deze merkte op, dat hij, ondanks zijn ziekte-verschijnse len, een gezonde kleur had en er opgewekt uitzag. Slechts zijn verlamde hand en de vermoeide ogen wezen er op, dat zijn gezondheid niet helemaal in orde was. Laube was vol eerbied voor Heine en deze in troduceerde hem bij verschillende bekende figuren uit het Franse literaire leven. Toen Heine hem een bezoek aan George Sand voor stelde, scheen Heinrich Laube even te aarzelen. „Een merkwaardige vrouw", zei hij enigszins spottend, „mag ik weten, wie thans haar uitverkorene is...?" Heine knikte en antwoordde alsof hij 't vanzelfspre kend vond: „Chopin, de piano-virtuoos, een zéér bij zonder mens!" George Sand ontving hen op de haar eigen onge dwongen wijze. „Naar ik hoor, komt u uit Duitsland, monsieur Laube", zei ze tot de Duitse bezoeker, „rookt u een sigaar met mij?" Heinrich Laube voelde zich verlegen en schudde zijn hoofd. „Waarom niet?" zei ze vriendelijk. „Of prefe reert u misschien iets lichters?" Ze keek hem nieuws gierig aan en vroeg: „Wat schrijft men tegenwoordig in Duitsland, vertelt u ons er uitvoerig over..." Heinrich Laube scheen te ontdooien en zich wat meer op zijn gemak te gaan voelen. Hij beantwoordde haar vragen ongedwongen en een geanimeerd ge sprek volgde. Toen Laube in het begin van het jaar 1840 uit Pa rijs vertrok, was hij overtuigd van Heine's gevestig de positie. Ook in Duitsland scheen men thans geneigd te zijn om weer aandacht aan Heine te schenken. Het getij scheen daar voor hem te keren. Dr. Kolb, van de „Augsburger Allgemeine Zeitung" wendde zich tot Heine met de vraag, of hij opnieuw artikelen over Frankrijk voor zijn blad wilde schrijven, zoals voor heen. Men wilde in Duitsland goede voorlichting over Frankrijk en wie was beter in staat om over de toe standen in Frankrijk te berichten dan Heinrich Heine? En zo begon Heine opnieuv artikelen over Frankrijk te schrijven voor een Duitse krant. Intussen was ook zijn nieuwste boek een gedenk schrift over Ludwig Börne, die kort geleden gestorven was gereed gekomen. Hij stuurde het manuscript via zijn moeder aan de uitgever Campe in Hamburg. Met Eugenie reisde hij naar de badplaats Granvil le. Het was een mooie warme zomer en het baden deed hem goed. In lange tijd had hij zich niet zo gezond en opgewekt gevoeld. Trots en zelfbewustzijn vervulden hem. Zijn positie scheen verzekerd te zijn. Zelfs in Duitsland publiceerde men thans weer zijn artike lenDes te verbaasder was hij uit een brief van Laube te vernemen, dat zijn boek over Börne enige deining had veroorzaakt. Men beweerde, dat Heine de eer van Börne had aangetast en men sprak van laster. Toch had Heine slechts de waarheid geschreven en daarbij de onverkwikkelijke situatie vermeld, dat Bör ne in het huis van de bankier Strauss woonde, wiens echtgenote in Frankfort zijn geliefde was geweest., aan. Ze wenste eerherstelFelle anti-Heine artike len verschenen weer in de Duitse pers. Aanvankelijk was Heine van plan de handschoen op te nemen en de aanvallers van repliek te dienen. Maar het bericht van de dood van zijn oude vriend Immermann greep hem zo hevig aan, dat hij de strijd liet varen. Hij reisde met Eugenie terug naar Parijs, waar zijn oogziekte hem opnieuw het werken onmogelijk maakte. Zijn dokter, de oogspecialist Sichel, ried hem een bad plaats in de Pyreneeën aan, vanwaar men wonderku- ren meldde. In hitte en stof reisde Heine, met zijn jon ge vrouw, naar Couterets in de Pyreneeën. Het was een lange reis, maar er was hoop in zijn hart. Hij nam baden en maakte lange bergwandelingen. Op een dag bereikte hem hier de „Mainzer Zeitung", waarin hij tot zijn verbazing las, dat de bankier Strauss Heine in Parijs wegens belediging van zijn vrouw een oorvijg gegeven zou hebben waarop hij Heine uit vrees voor verdere onaangename verwikkelingen naar de Pyreneeën gevlucht was.... Een hevige verontwaardiging maakte zich van hem meester. Hij besloot onmiddellijk naar Parijs terug te keren. Veertien dagen later kwamen ze daar aan. Eugenie begreep niets van de overhaaste terugreis, maar zweeg. In Parijs daagde Heine de bankier Strauss tot een duel op het pistool uit. Zijn vriend Gautier zou één van de secundanten zijn. Van Gautier's vriendin hoorde Eugenie, wat er eigenlijk aan de hand was en vol ont steltenis stelde ze Heine de vraag: „Henri, wil je je dood laten schieten? Wat moet ik zonder jou begin nen?" Ze barstte in hartstochtelijk snikken uit. Hij streelde haar over de golvende lokken en er kwam 'n vertederde uitdrukking op zijn gezicht. Even later ging hij aan zijn schrijftafel zitten en zei op plechtige toon: „Ik zal thans mijn testament schrijven. Je zult mijn universele erfgename worden, onder de voor waarde, dat je na mijn eventuele dood, opnieuw zult trouwen. Over tien dagen vindt het duel plaats." Hij stond op en opende een kast, waaruit hij een mooie witte kanten jurk te voorschijn haalde. „Wat zegt „meine Frau" hiervan?" vroeg hij lachend. Ze keek hem niet begrijpend aan. „Dit is je echte bruidsjurk", legde hij uit, „over drie dagen zullen we werkelijk met inachtneming van alle formaliteiten ge trouwd zijn!" Er kwamen tranen in haar ogen en enkele ogenblik ken later danste ze voor de spiegel in haar nieuwe wit te jurk. Inderdaad vond drie dagen later de wettelijke trouwplechtigheid plaats, welke gevolgd werd door een kerkelijke inzegening, zonder welke een huwelijk voor Eugenie nooit een écht huwelijk zou kunnen zijn. Een nevelsluier hing over de weilanden langs de Seine. De secondanten hadden de afstand gemeten en Heinrich Heine stond tegenover de bankier Strauss. Het lot had bepaald, dat Heine het eerst zou schieten. Welk een dwaze vertoning, peinsde Heine, terwijl hij zijn pistool ophief. Maar nee, de wereld zou hem geen lafaard kunnen noemen..! Het schot ging af. Strauss bleef onbeweeglijk staan. (Wordt vervolgd) Marianna Hilarides met (nauwelijks zichtbaar achter haar) Jaap Flier als de can-can-dansers in „Boutique Fantasque". Als eerste hoogleraar aan de onlangs vanwege het Nederlands Kankerinstituut bij de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam ingestelde leerstoel in experimen teel kankeronderzoek, is benoemd dr. O. F. E. Mühlbock, sinds 1946 hoofd van de biologische afdeling en voorzitter van de wetenschappelijke staf van genoemd kan kerinstituut. Doordat de actrice mevrouw Mary Dres selhuys dinsdag in de hoofdstad in glas trapte, was zij genoodzaakt haar rol van Jessica in „Wie is Janus" van Carolyn Green bij de Nedei-landse Comedie in de Deventer Schouwburg met behulp van een stok te spelen. De actrice werd bij haar optreden met een hartelijk applaus ont vangen en slaagde er ondanks haar han dicap in de figuur van haar rol volkomen verantwoord op de planken te zetten. Zij betrok haar stok in het spel, alsof de auteur van het stuk het zo had voorgeschreven. WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: Onder auspiciën van het Haarlems Interscholair Comité: Voor dracht, dans en toneel. 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototen toonstelling over de ontwikkeling van Nederlandse musea, 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 en van 19 tot 21.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Chirurg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Achter docht" 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „De hel van Marseille", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De gele toma hawk". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The Monte Carlo Story", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vlucht naar Hongkong", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „Casablanca", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur. DONDERDAG 6 MAART Stadsschouwburg: Arbeiders Toneelver eniging „Herman Heijermans" met „Een of twee vrouwen", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototen toonstelling over de ontwikkeling van .Nederlandse musea, 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 en van 19 tot 21.30 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Chirurg", 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Achter docht". 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De hel van Marseille", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De gele tomahawk", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De pastorie van Hinton", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vlucht naar Hongkong", 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The Spirit of St. Louis", alle leeftijden, 14.15, 19 er 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Voorjaarsbeux-s voor de vrouw, 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7