'Jirieven aan de redactie Afd. Haarlem van „Kinderhulp viert gouden jubileum Miniatuur-agent op Wagenweg Rijkswaterstaat verplaatst in Haarlem-Noord 70 km-borden Bedrijfschapsvoorzitter pleit voor zuiverhouden der markt Request aan B. en W. en raadscommissie Franse orgelavond Snelheidsgrens op Rijksstraatweg Heemsteedse ouders voor handhaving schoolmelk Studentencabaret terug in het Pauzetheater WOENSDAG 5 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. Zwaanswijk Burgerlijke Stand van Haarlem Zilveren HDC-dambord door 't Oosten gewonnen Auto sloeg om in bocht van de zeeweg Evangelist Anton Marco 20 april in Haarlem Kort nieuws Ouderavond P. H. v. d.Leyschool Jaarvergadering van zwemclub Haarlem Kwekers tegen opkopen van „abnormaal" UIT STAD EN STREEK Nederlands koorfestival met finale in Haarlem Jaarverslag schoolsport commissie in Bloemendaal Kandidatenlijst V.V.D. gemeenteraad Haarlem Spoedig bouw jeugdcellen in politiebureau Bach-ensemble geeft concert in Concertgebouw 99 Vandaag bestaat de afdeling Haarlem en Noord-Holland benoorden het IJ van de vereniging „Kinderhulp" vijftig jaar: een halve eeuw van sociale jeugdzorg en het brengen van wat levensvreugde in het bestaan van verwaarloosde en verlaten kinderen. De vereniging „Kinderhulp" is in 1894 tot stand gekomen uit het initiatief van de Amsterdamse arts dr. Walburgh Schmidt, op wie de vele maatschappelijke wantoestanden van zijn tijd en vooral de officiële cijfers met betrekking tot de mis dadigheid onder de jeugd een diepe indruk hadden gemaakt: jaarlijks werden ruim drieduizend kinderen door de strafrechter tot vrijheidsstraffen veroordeeld. Dr. Walburgh Schmidt kwam tot de overtuiging, dat van particuliere zijde aan deze verwaarloosde jeugd de helpen de hand moest worden toegestoken. Hij vond voor zijn denkbeelden steun bij enige vrienden en op 8 juli 1894 werd een ver eniging opgericht die zich de opvoeding van misdeelde kinderen in gezinsverband ten doel stelde. Aanvankelijk heette de vereniging „Vereniging tot opvoeding van halfverweesde en verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin" waaraan in 1919 de naam „Kinderhulp" werd toe gevoegd. Spoedig vormden zich buiten de hoofdstad een groot aantal comité's, de huidige afdelingen. Door de invoering der kinderwetten op 1 december 1905 kreeg de rechter de be voegdheid ouders, die niet in staat ble ken hun kinderen op de juiste wijze op te voeden, uit de ouderlijke macht te ont zetten of hen daarvan te ontheffen. De op voeding van deze kinderen kon alsdan aan een voogdijvereniging worden toever trouwd. Opvoeding in gezinsverband primair De vereniging „Kinderhulp" huldigt nog steeds het standpunt, dat opvoeding in een goed gezin de voorkeur verdient boven op voeding in een gesticht. Alleen in het uiter ste geval wordt tot dit laatste overgegaan. In Bussum heeft het hoofdbestuur der vereniging een Kinderhuis gesticht, „De Poort" geheten, dat bedoeld is als een doorgangshuis voor de kinderen tijdens het zoeken naar een voor hen passend pleeggezin. Het aantal ouders, dat zich het lot van de kinderen aantrekt en bereid is hen te huisvesten en op te voeden, is zeer groot. Plaatsing van een kind in het gezin gebeurt echter niet eerder dan na een nauwkeurig onderzoek door de maat schappelijk werkster van de desbetreffen de afdeling. De kinderen komen uit ver schillende milieu's en hun leeftijd va rieert tussen enkele maanden en achttien Het programma, dat de organist Albert de Klerk dinsdagavond bij de gemeente lijke orgelbespeling in de Haarlemse Con certzaal vertolkte, gaf ongeveer een beeld van de ontwikkelingsgang der orgelmuziek in de loop der tijden. Van de achttiende-eeuwse componist Francois Coupérin speelde Albert de Klerk een instrumentaal „Gloria" uit de „Messe a l'usage des convents" muziek van een stralende, maar ook innige schoonheid, soms in strakke lijnen verlopend, dan weer rank en gracieus door een expressieve or namentiek. In melodische zin kreeg dit „Gloria" vaak een aangrijpende zeggings kracht, vooral ook door de voortreffelijke registratie met de prachtige tongwerken, waaraan het orgel van Cavaillé Coll in de concertzaal zo rijk is. De geniaal ontwor pen dispositie werd door Albert de Klerk uitnemend dienstbaar gemaakt aan het orgelwerk „L'ascension" van Olivier Mes- siaen, een indrukwekkend voorbeeld van nieuwe liturgische orgelkunst, zeer per soonlijk en met een openhartigheid ge schreven, die de voonvaarde werd voor een natuurlijk contact met de toehoorders. Hymnische extase en verstillende mystiek werden hier in een verbluffend virtuoze vertolking tot uitdrukking gebracht. Het werd de manifestatie van een groot kunst werk van een der allergrootste componis ten uit onze tijd. De orgelkunst raakte in de negentiende eeuw in verval. Doch er waren enkele kunstenaars, die het hun toevertrouwde pand zorgvuldig bewaarden en door hun vereenzaamde arbeid werd de grondslag gelegd voor de bezinning op de liturgische muziek. Een van deze kunstenaars was César Franck, de fijnzinnige improvisator van de „Sainte Clotilde" te Parijs, die aan zijn orgelwerkers de inhoud gaf van de religieuze intentie. Van hem vertolkte Albert de Klerk het Tweede Orgelkoraal in een schone synthese van contrapuntiek en orgellyriek. Het slot van deze Franse orgelavond werdén de „Litanies" van de in de tweede wereldoorlog op bijna veertigjarige leef tijd omgekomen componist Jehan Alain, een vernieuwer als Messiaen en een kun stenaar, die veel met hem gemeen heeft. Gregoriaanse motieven lijken hiervoor de grondslag gevormd te hebben. Zij werden verwerkt tot een machtige compositie met een imposant hoogtepunt, de bekroning van een orgelvoordracht, die een der be langrijkste muzikale gebeurtenissen van dit êeizoen genoemd kan worden. Haarlem, 4 maart 1958 ONDERTROUWD :4 maart, J. J. Mes en E. H. Kaandorp; 'H. A. Zegwaard en C. M. Stokman; C. M. van Schagen en M. H. Nijpjes; C. Kruijff en M. Blom; H. Schol ten; en R. Stringer; L. F. Maurer en A. J. Betz; J. D. H. Verhoef en E. E. Peplinski. GEHUWD: 4 maart, F. van der Zalm en M. van der Schoor. BEVALLEN van een zoon: 3 maart, W. Burrekers-Sikkema; J. W. Bleeker-ten Wolde; N. van Santen- Sluis; H. M. Boeke- Ruinen. BEVALLEN van een dochter: 2 maart, D. E. de Leeuw-Spruit; E. A. M. van der Velden-de Waard; 3 maart, S. P. Schmidt-de Liefde; 4 maart, D. L. Klin kenberg-van 't Hof. OVERLEDEN: 1 maart, E. C. J. Werner- Craamer, 82 jaar, v. d. Vinnestraat; 2 maart H. H. Scholten, 70 jaar, Graaf Willem straat; M. J. Kramer, 60 jaar, Gasthuis- vest; A. R. Hulshoff, 77 jaar, Kleine Hout weg; 3 maart, J. Smit-Voskuilen, 57 jaar, Overtonstraat; M. Stieva-Meijer, 76 jaar, Hazepaterslaan. jaar. Over het algemeen voelen de kinde ren zich zeer spoedig in het pleeggezin helemaal thuis. Naast een subsidie van rijkswege be staan de inkomsten van „Kinderhulp" uit giften en contributies van leden, waaruit de kosten worden bestreden. In Haarlem en omgeving bedraagt het aantal kinde ren voor wie een pleeggezin wordt gezocht ongeveer veertig. Bij het secretariaat van deze afdeling, gevestigd Laan van Boreel 14 in Bloemendaal, worden deze aanmel dingen gaarne ingewacht. Het gouden ju bileum van de afdeling Haarlem van „Kin derhulp" is door het bestuur in intieme kring gevierd. Op overtuigende wijze heeft damclub 't Oosten aangetoond dat zij momenteel over het sterkste kwartet van Haarlem beschikt. In de sluitingsronde van het toernooi om het zilveren bord zag het viertal van 't Oosten zelfs kans het eerste kwartet van HDC met 7-1 te kloppen. Het kwartet van St. Bavo behaalde een moeizaam bevochten 5-3 overwinning op HDC II. De eindstand luidt: 't Oosten St. Bavo H D C I V K D H D C II 24-8 18-14 17-15 12-20 8-24 Het zilveren HDC-dambord, een wissel- prijs die verleden jaar door HDC is gewon nen, gaat nu voor 1 jaar naar damclub 't Oosten. Dinsdagavond om negen uur zijn twee Amerikaanse ingenieurs, die in Nederland werkzaam zijn en in Zandvoort wonen, met een huurauto uit Haarlem ter hoogte van de vuilnisstortplaats op de Zeeweg in Bloemendaal door een scherpe bocht ver rast, waardoor de bestuurder de wagen niet meer in bedwang kon houden. De wagen reed in de berm en sloeg om. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd beschadigd. Zondag 20 april zal de voormalige Ame rikaanse operazanger Anton Marco optre den in de Vrijzinnig Hervormde Kerk in Haarlem. Marco maakt van 3 tot 30 april opnieuw een tournee door ons land. Hij zal optreden onder auspiciën van de Jong Nederland voor Christus-beweging, de tournee staat onder leiding van de Cana dese predikant George Brucks, medewer kers zijn de heren J. Kits en A. Esmeijer, Marco wordt begeleid door Hans van der Steen. Hij verwierf zich in Amerika als eerste zanger van de San Carlos Opera grote bekendheid. In 1951 brak hij met de opera en stelde zijn talent in dienst van de verbreiding van het evangelie en werk te onder andere mee aan zogenaamde Bil ly Graham-campagnes in de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Canada en Euro pa. Vlak voor het einde van de tweede wereldoorlog bezocht hij ons land voor de eerste keer en trad met Mariene Dietrich op voor militairen. In 1954 kwam hij voor de tweede keer in Nederland en in ver scheidene plaatsen heeft men toen een op treden van Marco kunnen bijwonen. Geen laagvliegers. De rijksluchtvaart dienst heeft gezagvoerders van vliegtuigen dringend verzocht, niet op geringe hoogte boven of in de nabijheid te vliegen van de plechtigheden tijdens het bezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip aan Ne derland. Op het kruispunt van de Wagenweg met het Florapark en de Iordenstraat in Haarlem verscheen dinsdagmiddag plotseling bij de agent, die daar het drukke verkeer stond te regelen, een klein jongetje, met een witte pet op het hoofd en een brede witte riem om de nog smalle borst. Hij wilde mee helpen de stroom automobilisten, motorrijders en fietsers in de juiste banen te leiden en toen hij daar toe stemming voor kreeg bleef hij onver saagd een uur op zijn post. Dmk zwaaide hij met zijn armpjes en gebie dend stak hij zijn hand op wanneer het verkeer moest stoppen. Met de hulp van zijn iets grotere collega ging het allemaal gesmeerd. Om één uur was het grote feest afgelopen. Toen moest de miniatuur-politieman name lijk naar school. De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten belegde dinsdag in het gymnastieklokaal van deze school een ouderavond, welke goed werd bezocht. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Kampman, en enige mededelin gen van het schoolhoofd, de heer A. J. M Mol, hield de heer J. van der Molen, pro pagandist van „Volksonderwijs", een plei dooi voor de openbare school. Naast de voordelen van het openbaar onderwijs vestigde de spreker de aandacht op het grote gebrek aan scholen en leerkrachten, waarmede het onderwijs in Nederland mo menteel heeft te kampen. „Wanneer in een auto te veel schapen worden vervoerd volgt er onherroepelijk een proces verbaal, maar wanneer het om overvolle klassen gaat blijven maatregelen achterwege", zo merk te de heer Van der Molen op. Hij sprak als zijn overtuiging uit dat een sterke ver eniging „Volksondex-wijs" met succes voor een verbetering van het onderwijs zal kun nen opkomen. Na de pauze hield de heer H. R. Vos, algemeen assistent van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het redden van drenke lingen, voor een aandachtig gehoor een lezing over de gevaren aan zee en strand, en de middelen die bij het redden van drenkelingen worden gebruikt. Hoe dit allemaal in zijn werk gaat liet de film „Eén uit velen" zien, die in aansluiting op het betoog van de heer Vos door de vervaar diger de heer Th. Jansen, werd vertoond. Jaarvergadering. De afdeling Haarlem van de VARA houdt op dinsdag 11 maart haar jaarvergadering in restaurant Brink- mann te Haarlem. Met ingang van maandag heeft de Rijks waterstaat de maximum snelheidsgrens van vijftig kilometer per uur op de Rijks straatweg in Haarlem-Noord (Oud-Scho ten) verplaatst van het punt nabij de krui sing RijksstraatwegMaasstraat naar een enige honderden meters noordelijker gele gen unt ter hoogte van de Eksterstraat. Dit betekent dus dat de minister van Verkeer en Waterstaat enigermate tege moet is gekomen aan het verzoek van het Haarlemse gemeentebestuur om voor de gehele Rijksstraatweg ,Un Haarlem de, maximum sneldheidsgrens vast te stel len op -vijftig kilometer/ uur met het oog op de vele gevaren, die overstekende voet gangers op deze voor het grootste gedeel te door de bebouwde kom voerende ver keersweg bedreigen. Zoals bekend hebben burgemeester en wethouders van Haarlem indertijd de mi nister gewezen op de ongewenste toe stand dat op de Rijksstraatweg in Haar- lem-Nooi'd een maximum snelheid van ze ventig kilometer/ uur was toegestaan. Ook in de Tweede Kamer waren de minis ter over deze kwestie vragen gesteld. Hoewel de thans genomen maatx-egel een ver-betering van de verkeerssituatie ter plaatse inhoudt zal naar onze mening de px-actijk nten uitwijzen of niet ook voor het gedeelte tussen de Eksterstx-aat Onder vooi-zitterschap van de heer Th. W. Hölsken heeft de zwemclub Haarlem de jaaxdijkse algemene vex-gadering in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem gehouden. De door de functio narissen uitgebrachte jaarovex-zichten werden onder dankzegging aan de samen stellers goedgekeurd. Aan Annie Fransen werd de Najade beker uitgereikt en Theo Kolste en Kees den Hollander mochten voor een jaar de „Coming-man" bekers in ontvangst ne men. Bij acclamatie werd het bestuur als volgt gekozen: Th. W. Hölsken, voorzitter; P. van Goor, vice-voorzitter; G. J. Bosch, seci-etaris; K. Jongert, penningmeester; A. J. van Dijk, C. Huël en B. W. Goe- hart, commissarissen. en het Delftplein waarvoor dus op het ogenblik een maximum snelheidgrens van zeventig kilometer/uur geldt de grens van vijftig kilometer zal moeten worden ingevoerd. Deze kwestie zal des te meer klemmen met het voortschrijden va», de woning bouw in „Delftwijk". De Rijksstraatweg zal dar» ook op dit noordelijkste gedeelte van Haarlem midden door een dichtbe volkte woonwijk voeren. De Commissie van Bijstand voor de Bloembollen van het Produktschap voor Siergewassen is het niet eens met de op vatting van een groot gedeelte der tulpen kwekers. De in de Vereniging „De Tulp" georganiseerde kwekers hebben via het Hoofdbestuur van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur te kennen gegeven, dat zij niet langer prijs stellen op de opkoop van zgn. „ab normaal". Volgens de aan het produkt- schap verzonden brief vinden zij deze maatregel veel te kostbaar worden. Niet alleen omdat zij een heffing moeten beta len om de „rommel" te kunnen opkopen, maar ook omdat er bij de inlevering nog eisen gesteld worden ten aanzien van het schoonmaken van tulpen. De in de R.K. Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf verenigde kwekers zijn dezelfde mening toegedaan. Hun narcissen kwekende collega's hebben, in tegenstelling tot die van de Algemene Vereeniging, dezelfde argumenten. De hyacinten-kwekers van beide verenigin gen zien overigens wel het nut van de op koop van abnormaal in. De voorzitter van het produktschap, dr. A. J. Verhage, heeft dinsdagmiddag in de openbare bestuux-svergadering in Den Haag bekendgemaakt, dat de Commissie van Bijstand unaniem van opvatting is, dat deze maatx-egel zeer veel rommel uit de max-kt heeft gehaald, waardoor de kramen vex-beterd zijn. Bovendien wordt hiermede tevens de gelegenheid ontnomen om dit goed tegen zeer lage px-ijzen naar de Bene lux-partners te zenden.Zij wees dus het voorstel af, maar liet merken, dat er mis schien ovex-leg met de betx-okken organisa ties mogelijk was. Dit is niet gebruikelijk. Dr. Vex-hage vroeg toch de vergadering deze commissie toe te staan om van ge dachten te wisselen. Het bestuur leek maar al te graag bereid om een beslissing uit te stellen, zij het dan, dat de heer El frink er de nadruk op legde, dat dit een in cidenteel geval dient te blijven. De zwijg zaamheid van de overige bestuux-sleden doet vermoeden, dat het punt al zeer uit voerig is besproken. Het gaat nu terug naar de Commissie van Bijstand. De reeds in februari bekendgemaakte heffingspercentages voor opkoop van het overschot aan leverbare bloembollen en abnormaal werden zonder commentaar goedgekeurd. Wel wees dr. Verhage er nog op, dat de heffingen meer hadden opgele verd dan het totaal benodigde bedrag. Aan gezien" dit ovei'schot echter minder dan 3 percent is zal dit teveel niet wox-den ge restitueerd en naar de reserves worden gebracht. Zwitserse heffingen Met vier Zwitserse organisaties worden voortdurend besprekingen gevoerd over heffingen op de uitvoer van bloemen. Spe ciaal die van tulpen vormt een twistpunt. De vier Zwitserse organisaties voeren ech ter een voortdux-ende onderlinge strijd zo dat het moeilijk is tot een beslissing te ko men. Als de ene een Nederlands voor- (Verkort weergegeven Drogistenopleiding. Met verwonde ring heb ik in uw blad van 3 maart ge lezen, wat dr. J. H. M. Wintei-s namens de Koninklijke» Nedexdandse Maatschappij ter bevordering der pharmacie tijdens een persconfex-entie over de opleiding van dro gisten verklaarde. De opleiding van de drogisten vereist volgens dr. Wintex-s slechts 8 a 10 weken aanvulling op de lagere school, gebaseerd op de cursusux-en. In werkelijkheid duurt de opleiding 3 jaren en dan moet de leerling ernstig en geregeld studeren als hij aan het einde van die opleiding het drogistendiploma wil verwerven. Bij de drogist geldt, evenals bij de apo theker, het aantal cursusuren plus de studie-uren. Bij de apotheker spreken wij niet van cursusuren maar van college-uren. Als we de berekening van dx\ Winters op de studie van de apotheker zouden toepas sen, dan zou deze weieens ten nadele van de apotheker kunnen uitvallen, want het aantal college-uren is voor de apotheker niet zo groot, gezien de lange vakanties, die de apotheker gebruikt voor het door werken van de stof, dus voor de studie (uren). De studie voor drogist is te vergelijken met die voor apothekersassistent. Ze lopen beide eerst pax-allel, maar gaan na enige tijd ieder een andere kant uit. De apothe kersassistent leert het recepteren, het ge reedmaken van de ï-ecepten, voorgeschre ven door de arts, de drogist krijgt zijn warenkennis en de technische zijde van het vak te leren. Vele apothekersassistenten studeren verder voor drogist na het behalen van het apothekex-sassistentdiploma. De tijd die hiervoor staat, is tenminste een jaar. Wie voor drogist studeert, zal zich vele opofferingen moeten getroosten om na drie jaren studie te slagen. Het is een utopie om te denken, dat men na het beëindigen van de schooltijd het drogistdiploma in 8-10 weken zou kunnen verwerven, zoals dr. Winters verklaarde. J. SPAANDER, Secretaris Alg. Ned. Drogistenbond, en van de Stichting Vakonderwijs voor Drogisten. Niet aardig. Bij de hevige sneeuwstor men van de vorige week heb ik helaas moeten constateren hoe egocentrisch om niet te zeggen egoïstisch, een gx-oot deel van auto-rijdend Nederland toch wel is. Vanuit mijn woning aan een der grootste toegangswegen naar de stad, heb ik het uitzicht op een bushalte van lijn 3. Gedux-ende en door het ontzettend slech te weer kwam het geregeld voor, dat de mensen daar wel ca 3 kwartier in de koude stonden te wachten, maar ik heb niet één keer gezien, dat een der vele automobilis ten en die reden meestal geheel alleen in hun wagen gestopt heeft om een koude passagier mede te nemen naar de stad. BEWONER VAN DE LEIDSEVAARTWEG Naar wij vernemen hebben de ouder commissies van de openbare lagere scho len en de Bronstee-ULO op een dinsdag avond in de Bronsteeschool gehouden ver gadering eenstemmig besloten te ijveren voor een voortzetting van de schoolmelk- verstrekking. Daartoe zal aan burgemeester en wet houders van Heemstede en de raadscom missie voor de Volksgezondheid een uit voerig request worden gezonden. Het betoog van de schoolarts, mevrouw W. D. Boskamp-Mooy, en het juist giste- x-en bekend gewox-den voornemen van de regering de schoolmelkverstrekking op advies van de voedingsraad te stimuleren, hebben in hoofdzaak tot deze besluitvor ming geleid. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, was- een aantal schoolhoofden voox-nemens de schoolmelkverstrekking na de paasva kantie te staken. Daartoe hadden zij een verzoek aan burgemeester en wethouders van Heemstede gericht, waarin zij zich be klaagden over de moeiten, welke de ver strekking van de schoolmelk met zich mede Na de geestdriftige ontvangst van het eerste optreden in het Pauzetheater is het Amsterdams Studentencabaret terecht voor een tweede voorstelling uitgenodigd, die dinsdagmiddag in de volle Rem- brandtbioscoop plaats had en veel bijval ontketende. Misschien herinnert men zich, dat ik in mijn vorige bespx-eking ge wag heb gemaakt van het eigen geluid van deze groep opvallende amateurs. Wel nu, dat was ook thans te beluistex-en, zij het meer uit de tekst dan uit de voor- dracht daax-van. Conferencier en leider Hans van den Bergh verviel dit keer wel erg in een imitatie van Wim Kan (met een korte herinnering aan Wim Sonneveld daarbij). Het was niettemin echt leuk, zoals hij mediteerde over onbegrijpelijke kindërliedjes of over de moderne kunst. En wat een vondst om het veelbesproken gedicht „Oote, oote boe" van Jan Hanlo als een autobiografie te behandelen en uit te beelden, al mislukte deze laatste op zet weliswaar enigszins door het ook el ders merkbare tekort aan pantomimische vermogens van de medewerkenden. De pa- i-odie op de Nederlandse speelfilm onder de titel „Wil de wadstutter" (een tikje la Annie Schmidt) had daar'ook onder te lijden, evenals de toch zeer vex-makelijke persiflage op de opera, genaamd „II Tra- viato". En nu toch de originaliteit in het geding is gebracht: zo'n ballade als „De heren worden bedankt" is via Alex de Haas tot de grote Béranger te herleiden... Aan de pret deed dat echter niet de minste af breuk. Het was bijzonder amusant, dit stu dentikoze kleinkunstprogramma. David Koning zou brengen. B. en W. hadden dit verzoek x-eeds in principe ingewilligd. Het is echter waarschijnlijk, dat B. en W. zich over deze kwestie alsnog zullen bera den, temeer omdat voor de definitieve stop zetting van de schoolmelkvoorziening, welke in Heemstede reeds uit 1937 dateert, een raadsbesluit nodig zal zijn. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs te Haai-lem, de heer D. J. A. Ge luk, is deze week verhinderd spreekuur te houden. Artsenweekeinde. De arbeidersge meenschap der Woodbrookex-s houdt za terdag en zondag 29 en 30 maart op haar conferentieoord te Bentveld een weekeinde voor artsen. Er zal een inleiding worden gehouden door prof. dr. D. K. de Jongh uit Haarlem en een forum bestaande uit dr. F. W. Frets, dr. M. J. Heering en dr. W. Metz zal vi-agen beantwoorden. Vakantiespreiding. Voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs te Bloemendaal zal op verzoek van het bu- ï-eau Vakantiespreiding de zomex-vakantie bij wijze van proef op 12 juli beginnen, terwijl de eerste schooldag in de nieuwe cursus zal vallen op 25 augustus. Zuiderkapel. Donderdagavond wordt in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem een opwekkingssamenkomst gehouden, waarin ds. J. Visser uit Amster dam zal spreken over het onderwei-p: „Wat betekent Jezus' komst voor u?" Een evan gelisatie-zangkoor uit IJmuiden-Oost zal enkele lieren zingen. Op 13 maax-t zal de heer D. J. Bruijn uit Wassenaar spx-eken over: „De wegneming van de gemeente en de eerste opstanding". Archeologische lezing. Onder auspi ciën van de werkgroep Kennemei-land van de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland houdt de heer H. J. Calkoen uit Velsen op donderdagavond 13 maart in restaurant Brinkmann in Haar lem een lezing over „Wat de prae- en vroeghistorische ploegsporen, gevonden vooral in het westen van ons land, ons te vertellen hebben". Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noox-d van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond hoopt op dinsdag 11 maart haar maandelijkse ledenvex'gadering te houden in het Hervormde Jeugdhuis aan de Schoterweg in Haarlem. Mevrouw J. C. Valderpoort-Wiex-ts van Coehoorn uit Rot terdam zal spreken over „Onze landgeno ten, de Indische Nederlanders". Gravenstukken. De Haarlemse ge meentesecretaris mr. H. J. Phaff zal vrij dagavond 7 maart in de sociëteit Kokstraat te Haarlem voor de afdeling Haarlem van de Bond van Oud-Illegale Werkers een lezing met dia's houden over de graven- stukken in het Haarlemse stadhuis. Voorjaarsbeurs. De Haarlemse Voor- jaai-sbeurs voor de Vrouw heeft reeds 21.000 bezoekex-s ontvangen. stel aanneemt zullen de drie andere scherp protesteren. Deze moeilijkheden worden nog doorkruist door de Zwitserse wens tot opvoering van de invoex-rechten. Deze moeten door de G.A.T.T. worden goedge keurd. Tot die tijd zal men de oude rege ling handhaven, met dien verstande, dat de heffing van 27,5 cent per tien stuks wordt gebracht naar 36 cent. Het ver zoek van het Schweizerische Bauernver- band om dit nog dit jaar te doen ingaan moest worden afgewezen, omdat het sei zoen al te ver gevorderd is. Dr. Verhage zal de besprekingen verder voortzetten. De benoeming van het dagelijks be stuur en de onder-voorzitters leverde een nieuwtje op. De werknemersvertegen woordigers meenden, dat er ook een van de handel in diende te zitten. Dit leverde moeilijkheden op, die men slechts kon op lossen door de vergadering enige tijd te schorsen. Dit was voor de eerste maal. De heren besloten voor te stellen het dage lijks bestuur uit te breiden met een werk nemers- en een werkgeversvertegenwoor diger. De werkgevers voelden niet hier voor. Ten laatste trok de heer Hoogerland zich terug om de heer Sterringa een plaats te geven. Ieder kon zich ermede vereni gen, dat er zal worden gerouleerd, waarme de deze strubbelingen ook weer waren op gelost. De Koninklijke Bond van Zang- en Ora toriumverenigingen heeft in Utrecht zijn eenenzeventigste algemene vergadexing ge houden onder leiding van de heer C. Over- beek. Hij herinnerde aan de hei-denking van het zeventigjarig bestaan van de bond in oktober vorig jaar, waarbij in de Ri- vièrahal in Rotterdam de eerste uitvoering werd gegeven van een in opdracht van het bestuur door Henk Badings gecomponeerd federatielied getiteld: „Canamus Amici" laat ons zingen vrienden op latijnse tekst van dr. M. A. Schwartz. Naar werd medegedeeld heeft deze compositie veel weerklank gevonden en verscheen zij reeds voor de tweede keer in druk. Ter vergade ring werd besloten dit jaar een festival van Nedei-landse koren te houden, bestaande uit vier voorronden respectievelijk in Bre da, Venlo, Enschedé en Hilversum en een finale voor de eerstepi-ijswinnaars in het Haarlemse Concertgebouw. Tevens werd aan de Haarlemse toonkunstenaar Jos. de Klerk opdracht verleend een bondslied te componeren. De commissie voor de schoolsport te Bloemendaal was in 1957 als volgt samen gesteld: Ch. E. de Bock, voorzitter; G. J. Bosch, secretaris; Adr. Cassee, B. W. Solkamans en M. E. J. van de Weyer. Tot de voornaamste werkzaamheden van d_eze commissie^ehoorden in het afgelor pen jaar de oi-ganisatie van de wedstrijd om de Mr. F. P., Th. Rohlingbeker en het organiseren van het afnemen van de zwemdiploma's A, B en C. Betreffende het aan te leggen sportcom plex te Aex-denhout werd op 19 januari aan het college van B. en W. advies uit gebracht ten aanzien van het wettelijk verplichte onderwijs in de lichamelijke oefening op de scholen. De gemeentelijke schoolsportcommissie spreekt de hoop uit, dat met ingang van 1 september 1958 ook de zesde en zevende leerjaren eenmaal in de veertien dagen kunnen deelnemen aan het door de gemeente Bloemendaal en Haarlem gei'egelde schoolzwemmen. Aan het verzoek van de Vereniging van leraren in de lichamelijke oefening in Ne- derland, afdeling Haarlem, om de orga nisatie van de vaardigheidspx-oeven door deze commissie te laten uitvoeren, kon wox-den voldaan. Tot nu toe werd een en ander uitgevoerd op de gemeentelijke sportvelden aan de Donkerelaan te Bloe mendaal en aan de Vrijburghlaan te Over- veen. Teneinde het geheel beter te kun nen laten functioneren, mede door de jaar lijkse toeneming van het aantal deelne mende leerlingen en gezien de grote af standen en verkeersgevai-en, zou men ook het gemeentelijk spox-tterrein aan de Zwa luwen weg te Aerdenhout hiervoor willen inschakelen. Daartoe ontbreekt echter nog een springbak van negen bij 2.75 m. Voor de aanstaande verkiezingen van de gemeenteraad Haarlem heeft de Volks partij voor Vrijheid en Democratie de vol gende kandidatenlijst samengesteld: 1. mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi; 2. ir. A. Stoffels; 3. J. W. Th. Fibbe; 4. mr. J. G. Bettink; 5. F. Vink; 6. F. W. Lichten- veldt; 7. mevr. M. van Rappax-d-Kobus; 8. W. J. Waaning; 9. mr. J. Oranje; 10. J. Latenstein; 11. mëj. M. J. Poldermansi 12. ir. P. H. Lefebvre; 13. Dr. C. Spoelder; 14. mr. M. C. Wijt; 15. mej. J. H. Springer; 16. jhr. mr. P. J. Boogaert; 17. J. Schol- tens; 18. H. Borgerding; 19. A. J. F. Slende- broek. In antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid, me vrouw T. Kerkhoff-Pet (Arb.), hebben B. en W meegedeeld, dat de twee cellen voor jeugdige delinquenten in het politie bureau, waarvoor de gemeenteraad op 18 juli 1956 een krediet van 30.000 heeft toe gestaan, met spoed zullen wox-den ge bouwd. Zoals men zich zal herinneren is de bouw van deze cellen met het oog op de bestedingsbeperking uitgesteld. Onder auspiciën van de afdeling Haar lem van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling zal op maandagavond 17 maart in het Concertgebouw te Haarlem een Bach-concert worden gegeven door het Haarlemse Bach-ensemble onder leiding van George Robert. Op het programma staan: de cantate 106, de cantate 53 (solo cantate voor alt), de cantate 127, het mo tet „Lobet den Herrn. alle Heiden" en het inleidingskoor van de cantate 39, alle van J. S. Bach.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9