Mode Hervormd predikant werd pleiter voor „nieuwe bewustwording" Eén jaar geëist tegen Velsenaar wegens diefstal van sieraden rieven aan de redactie Haarlemse Muggenronde dit jaar van 4 tot 10 augustus ff Ng/ Al het nieuws op watersport-gebied ersport-tentoonstelling GEBOUW* AMSTERDAM Ruim 450 km lange tocht leidt door groot deel van Brabant Voorbereidingen nu reeds in volle gang Middel daartoeOpen Religieuze Gemeenschap Gevangengeleider beboet wegens nalatigheid DONDERDAG 6 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ar -p 7/I\\ o X Ds. A. R. de Jong morgen 75 jaar KINDEROPTOCHT 5 MEI a.s. Promotie H. H. Zwager op 25 maart in Amsterdam Verbouw brandweerkazerne binnenkort aan de orde „Commentaar op het nieuws" Landen op Schiphol wordt wellicht duurder Uitspraken rechtbank HAARLEMSE RECHTBANK op de entree f 1,50 t/m 16 maart 1958 Geopend van 10-17 u. en van 19.30-22.30 u. 's zondags uitsluitend van 10-18 u. G. P. Tierie overleden Onder auspiciën van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken in Haarlem zal ook dit jaar weer een Haarlemse Muggenronde gehou den worden. De vierde dus, die evenals verleden jaar onder leiding zal staan van de heer Huug van Hulst die gesteund wordt door een driemanschap be staande uit de he ren drs. W. Haze- voet, S. Heijers en A. van Moock ter wijl men boven dien weer hoopt te kunnen rekenen op de medewer king van de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fon- tijne. De organisatoren hebben voor deze vierde Muggenronde weer een aantal nieuwtjes bedacht en het voornaamste is wel dat de fietstocht dit keer niet geheel over de Veluwe maar voor een groot ge deelte door Brabant zal gaan, terwijl de jongens bovendien ruim 450 kilometer op hun fietsen zullen dienen af te leggen. Voor de rit die gehouden zal worden van maan dag 4 augustus tot en met zaterdag 9 augustus hebben zich inmiddels al weer zestig jongens aangemeld, die verdeeld zullen worden over tien ploegen. De heer Van Hulst heeft in de afgelopen weken overigens reeds aanvragen van bij na tweehonderd Haarlemse jongens bin nengekregen terwijl er ook aspirant-deel nemers uit andere steden met de Muggen ronde willen meerijden. Men heeft echter besloten het getal zestig niet te overschrij den aangezien men op deze manier een betere controle kan uitoefenen. Elke ploeg zal onder de hoede van een ploegleider ge steld worden die de gehele verantwoorde lijkheid voor zijn jongens heeft en die ook in de vijf maanden die aan de rit vooraf gaan contact met zijn ploegleden onder houdt. De ploegen zijn dit jaar afkomstig uit de Leidsebuurt, de Amsterdamsebuurt, de Harmenjansbuurt, de Slachthuisbuurt, de Vogelenbuurt, het Vondelkwartier, de Bo men- en Transvaalbuurt, de Indischebuurt, de Rozenprieelbuurt en het Centrum. Ook nu weer zijn de jongens naar leeftijd ver deeld in twee groepen. Het B-klassement (13 en 14 jaar) en het A-klassement (14 en 15 jaar), waarbij men er rekening mee ge houden heeft dat de rennertjes niet te veel in kracht moeten verschillen aangezien dat uiteraard de spanning bij de diverse wed strijden niet verhogen zal. De route De route die de Haarlemse Muggen zul len gaan volgen wijkt dus, zoals gezegd, belangrijk af van die van vorige jaren het geen uiteraard voor de volgers, waarvan velen reeds drie achtereenvolgende jaren met de jongens optrokken, wel zo ple zierig is. Na de start in Haarlem trekt men op de eerste dag via Aerdenhout en Noord- wijkerhout naar Wassenaar en vervolgens rijdt de karavaan langs de Scheveningse boulevard, Loosduinen en het Westland naar Maassluis. Alle jongens en volgers worden daar per pont over de Nieuwe Wa terweg gezet waarna het laatste gedeelte van deze etappe naar Rozenburg leidt waar overnacht wordt in het natuurreservaat „De Beer". De jongens zullen dan onge veer negentig kilometer hebben afgelegd. De tweede dag begint met een bustocht naar de Barendrecht.se brug waardoor de jongens dertig kilometer minder krijgen te fietsen en waardoor deze etappe tot negentig kilometer beperkt zal blijven. Daarbij passeren de jongens het Botlek- gebied, hetgeen uiteraard nauwkeurig be keken zal worden. Bij de Barendrechtse brug stappen de Muggen weer op de fiets en vervolgens leidt de route via 's-Gra- vendeel naar de Dordtse Kil waar men weer met de pont overgezet zal worden. Van Dordrecht fietsen de jongens naar de Moerdijkbrug en verder via Zevenbergse- hoek, Ter Heide, Oosterhout en Tilburg naar Oisterwijk waar overnacht wordt in het vakantiecentrum „De Reebok". Op de derde dag rijden de rennertjes van Oisterwijk naar Haren, Sint Michiels gestel, Veghel, het vliegveld Volkel, Kuyk en naar Katwijk waar de Maas overge stoken zal worden met een gierpont. Ten slotte wordt met een kleine tocht over Groesbeek naar Berg en Dal de tocht, die zeventig kilometer lang zal zijn, voltooid. In Berg en Dal slaapt men op het terrein van de r.-k. Volkshogeschool. De vierde dag, donderdag dus, begint met een rit van Berg en Dal over Nijme gen naar Arnhem, Velp, de Onzalige bos sen, Eerbeek en Apeldoorn naar Epe waar in het vakantiecentrum van de gemeente Haarlem, het Wisselseveld, overnacht zal worden. Op deze dag leggen de jongens een afstand van zeventig kilometer af evenals op de vijfde dag wanneer de tocht gaat van Wissel, Ernst, Vierhouten naar Ermelo en verder door Putten, Driedorp, Nijkerk, Buurtsdijk en Soest naar Bilt- hoven. Op de laatste dag leggen de jongens slechts zestig kilometer af en dan voert de heer Van Hulst zijn Muggen van Bilt- hoven langs de kortste weg via Groenekan, Achttienhoven, Tienhoven, Breukelen, Loenen, Wilnis en Hoofddorp naar Haar lem. Uiteraard worden ook dit jaar aan het slot van elke etappe wedstrijden verreden voor de klassementen. Men heeft het plan om dit keer in gro tere tenten te overnachten waardoor het mogelijk is ook de bagage, die vorig jaar nogal eens in de weg stond een ruime plaats te geven. Dit alles is echter van later zorg. Voor lopig houdt de Tourleider zich bezig met het benaderen van firma's die een ploeg willen adopteren en met het regelen van al die honderden kleinigheden die nu een maal aan de organisatie van een Muggen ronde vastzitten. (Shows, «nufje» en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Door een gure wind verwelkomd maar met de zomer in het hart, verlieten we gis teren de show van MENKO, die in een bon te werveling enkele uren lang de aandacht van de aanwezigen had weten te boeien. En niet met kostbare stoffen en excentrie ke dessins maar met „gewone katoen tjes" die door een speciale finish zó geper- fectionneerd waren, dat ze nauwelijks te onderscheiden waren van satijnen of lin nen kwaliteiten. In een rijke variatie werd ons een blik gegund in het rijk van „vorst Katoen", die tegenwoordig allerlei kreukherstellend en mini-iron met zich mee draagt en daarmee als één der meest gevierde stoffen aan de top staat. Bijzon der favoriet voor het komende seizoen zijn wel de raffia weefsels, in prachtige uni tinten en bedrukt met allerlei voorstel lingen, waarvan vooral het rozenmotief voor de zomer zeer geliefd is. Aardige combinaties werden verkregen door de ef fen stoffen met de fantasie dessins te com bineren, in een rok-blouse combinatie of strand-ensemble, of als bandeau, kraag of halsgarnering. Iets nieuws is een 100 pet. katoenen stof, die met de naam crêpe ba nana wordt betiteld en opvalt door een dik ke draad, die op iedere 4 cm. door het weef sel loopt. De toile sacco, een soort wafel tjes weefsel zal ook een belangrijke plaats in de nieuwe mode innemen, even als een gekamde katoen, die het effect geeft van een matjes vlechtwerk en door een speciale kunstharsverwerking een ho ge en blijvende glans heeft verkregen en zeer geschikt is voor de zo modieuze en sembles: jurk-jasje. Natuurlijk ontbraken de mengingen met synthetische vezels niet: nylon met 40 of 50 pet. spunrayon en zelfs 70 pet. katoen, een menging, waarbij de grote voordelen van katoen: poreus, sterk en niet doorschij nend waren verbonden met de heerlijkste eigenschappen van nylon. Dat de katoenen stoffen niet alleen ge schikt zijn voor eenvoudige zomerjurkjes, maar zich ook zeer gewillig laten verwer ken tot cocktailkleding, vooral de fijnere kwaliteiten, zoals batist, bewezen de vele geslaagde modellen in dit genre. Opval lend mooi van lijn en kleurstelling waren de ontwerpen van Jean Lousac, een naam, die steeds meer bekendheid gaat verwer ven, en die vooral met zijn turkoise strap less avondtoilet, waarvan het lijfje met pareltjes was geborduurd en de rok op ingenieuze manier bij elkaar was geno men grote waardering oogstte. Maar de grootste verdienste blijft toch bij Menko, die er met succes zorg voor draagt dat de zomer fleurig en stralend is én ook al laat de zon wel eens verstek gaan. Katy ADVERTENTIE Spaar de vlaggetjes: op elk pakje is er één! De leider van de vierde Haarlemse Muggenronde, de heer Huug van Hulst. De jongens maken zich daar uiteraard geen zorgen over. Zij dragen van 1 maart tot 1 augustus wekelijks hun twee kwar tjes contributie af aan de ploegleider en over enkele weken zullen zij door de heer Van Hulst uitgenodigd worden om de film en de lantaarnplaatjes van de vorige tochten te komen bekijken. Zij zullen er ongetwijfeld alle zestig zijn. En onder hen bevindt zich één jongen die op de negende augustus vol trots als win naar in Haarlem zijn ereronde zal rijden. En die jongen zal dan voor een jaar de grote wisselbeker, beschikbaar gesteld door de directie van Haarlems Dagblad/ Opi'echte Haarlemsche Courant mee naar huis mogen nemen. Want daar wordt ook dit jaar weer om gereden. ADVERTENTIE Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar. staat er wederom een Kinder optocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsverband en per soonlijk. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen. Belangstellenden kunnen zich nu reeds mel den bij de secretaris: Alexanderstraat 14. of bij de heer D. v. d. Vlerk, Zijlstraat 5. Op dinsdagmiddag 25 maart zal om vier uur in de aula van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam de promotie plaats hebben van de heer H. H. Zwager uit Am sterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op een proefschrift getiteld: „De motivering van het algemeen kiesrecht in Europa". Promotor is prof. dr. J, M. Ro mein. Na de promotie zal in het universi teitsgebouw een receptie plaats hebben. De heer Zwager, die in 1926 in Hillegom is geboren, is na voltooiing van zijn studie in Amsterdam sinds 1 september 1951 als leraar Nederlands en geschiedenis ver bonden aan het Coornhertlyceum te Haar lem. Morgen viert ds. A. R. de Jong, voorzit ter van de Open Religieuze Gemeenschap te Haarlem, zijn 75ste verjaardag. De gelukwensen, die hem bij die gelegenheid gezonden worden, zullen uit de meest uit eenlopende geestelijke en maatschappelij ke richtingen komen. Die verscheidenheid onder de belangstellenden zal deze v predi kant echter slechts als een schijn ervaren. Want hij kent al deze mensen ook als „deelgenoten aan een hogere eenheid waarvan hij ons in een onderhoud, dat wij met hem hadden, met een grote levendig heid vertelde. „Van die eenheid ben ik me altijd wel enigszins bewust geweest, maar ik heb haar aanvankelijk nooit onder woorden kunnen brengen. Het opmerkelijke is, dat ik er altijd al aan heb gewerkt. Ik ben la ter anthroposoof geworden en dat heeft me geholpen, mij die eenheid nog meer be wust te maken. Daardoor begrijp ik ook waarom mijn praktische geestelijke ar beid altijd al op mijn eigen innerlijke ontwikkeling vooruit liep en er wanneer ik terug zie volkomen mee harmonieert. Dit moet iets zijn uit een eerder leven. Die latere bevestiging van mijn werk door mijn innerlijk leven maakte het mogelijk, dat ik volhardde ondanks vele mislukkin gen en moeilijke persoonlijke beslissin gen". Deze laatste opmerking was nog maar een vage aanduiding van de obsta kels op de geheel eigen weg, die ds. De Jong gedurende tientallen jaren is gegaan. Als evangelist in Tilburg, predikant in s Heerenhoek en Nieuwdorp (in de clas sis Goes), Veghel en Helmond diende hij de hervormde kerk totdat zijn actief an- ti-militarisme hem in conflict bracht met kerkelijke zowel als burgerlijke autoritei ten. In de Eerste Wereldoorlog werd hij door de autoriteiten uit de Brabantse ge westen verbannen en in 1919 volgde zijn breuk met de kerk. Vervolgens was. hij dertien jaar lang voorganger van de Ne derlandse Protestantenbond in Bussum. Zijn vrijheid was hier groot maar zijn vrij- heidsimpulsen bleken al jarenlang nóg groter en zijn streven om mensen uit de meest uiteenlopende religieuze kringen op een hoger niveau bijeen te krijgen en hen bij die gelegenheden zoveel mogelijk indivi dueel en los van hun conventionele bindin gen aan het spreken te krijgen nauw keurig door de rubrieken „geestelijk leven" in die dagen gevolgd leidde ook tot een breuk met de Protestantenbond. Pas daarna kon hij zijn ideaal enigszins verwezenlijken in de Open Religieuze Ge meenschap, waarvan in 1939 het centrum aan het Westerhoutpark te Haarlem kon worden gevestigd. Deze organiseert de „Open Tafelrondes", waarin mensen uit zeer uiteenlopende geestelijke en maat schappelijke richtingen bijeenkomen. „Wij komen daar individueel, louter en alleen als mensen samen", vertelde hij, „om elkaar als zodanig te herkennen, ter wijl wij onbevooroordeeld naar elkander trachten te luisteren. Zo kunnen wij een sfeer vinden, waarin wij met elkaar bo ven onszelf worden uitgeheven in die nieu we verrassende eenheid waar ik u zoéven al van sprak. Geen eenheid door gebon denheid maar juist door vrijheid.daar door is zij zo verrassend voor ieder die haar beleeft". Toen wij hem om een nadere toelichting vroegen, zei ds. De Jong lachend: „Dat is een oer-christelijke gedachte, welke u al Leger des Hei/s zou gebouiv aan het Spaarne terug krijgen Naar wij vernemen hebben de burge meester van Haarlem en de wethouders van Financiën en Openbare Werken dezer dagen onderhandelingen gevoerd met het departement van Binnenlandse Zaken, welke besprekingen ertoe hebben geleid, dat hoogstwaarschijnlijk binnenkort een oplossing kan worden gevonden voor het gebrek aan ruimte, waarmee de Haarlem se brandweer heeft te kampen. Hierdoor zou het mogelijk worden binnen niet al te lange tijd een begin te maken met de bouw van een verdieping op de brand weerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht. Hierdoor zou het pand aan het Spaarne dat op het ogenblik in gebruik is bij de brandweer voor slaapzalen van de man schappen en dat eigendom is van het Le ger des Heils. weer aan zijn eigenaar kun nen worden teruggegeven. Zoals bekend heeft de gemeente Haarlem dit gebouw na de oorlog moeten vorderen van het Le ger des Heils ten behoeve van de brand weer, die destijds een groot gebrek aan ruimte had. Er is van de zijde van het Leger des Heils reeds herhaalde keren bij de gemeente op aangedrongen deze ruim te vrij te maken, omdat het Leger daar een gelegenheid wilde inrichten voor de onderbrenging van pleegkinderen. Ook van de zijde van het ministerie van Justitie is hierop aangedrongen. De gemeente kon er echter niet toe besluiten dit gebouw vrij te geven, omdat geen andere ruimte be schikbaar was en ook de nodige gelden voor een andere oplossing ontbraken. De onderhandelingen, die nu onlangs met het ministerie van Binnenlandse Zaken heb ben plaats gehad, zullen dus hoogstwaar schijnlijk tot een oplossing van dit vraag stuk lel len. door Paulus tot uitdrukking gebracht vindt in zijn brieven. „Staat dan in de vrijheid", jawel, maar die ging teloor in de kerkelij ke ontwikkeling, waarbij steeds meer groepen haar trachtten te vangen in for muleringen. Naar mijn overtuiging gaan we het einde der kerken tegemoet. Maar zeker niet het einde van het christendom. Dat zal in een geheel nieuwe gedaante verrijzen". „De mensen slaapwandelen" De historische critiek o£> de bijbel en de godsdienstige leerstellingen hebben dan ook altijfl als critiek de instemming van ds. DefJong gehad, maar de conclusies, volgens hem niet vrij van intellectualis me, voldeden hem geenszins. Hij noemde zich vrijzinnig, maar wenste niet met het intellectualisme van de moderne weten schap mee te gaan. Daardoor zijn ook be langrijke geestelijke waarden te loor ge gaan, maar die kunnen naar hij zeide, niet meer door een terugkeer naar het oude herwonnen worden. „Ik heb Christus teruggevonden in zijn pre-existentie, de kosmische Christus, die in Jezus Christus is geïncarneerd. Vandaar mijn boek „Christus Nochtans". U zult overigens de naam Christus weinig horen gebruiken in onze bijeenkomsten. Ik er ger me vaak aan morgenwijdingen, waar in dominees aan wier goede trouw ik natuurlijk niet twijfel deze naam als een schablone gebruiken. Wat betreft de plaats van het christendom in verhouding tot an dere wereldgodsdiensten begrepen wij uit wat ds. De Jong zeide> dat zijn beweging Christo-centrisch is, maar andere gods diensten, vooral waar deze tot een hogere bewustwording leiden; beschouwt als reeds intuïtief, zij het onbewust, op Christus ge richt. De deelnemers aan deze Gemeenschap en aan de Open Tafelrondes, waarvan vol gende week de achttiende wordt gehou den, zijn in meerderheid intellectuelen, „maar er zijn ook voorbeelden van hele simpele zielen, die er als het ware zo in schieten en hun ware individualiteit her vinden". „En dat is onze bedoeling", zei ds. De Jong tot besluit, „de vermaterialiseerde mensen van deze tijd slaapwandelen! Ze moesten eens weten wie ze waren..." Voor de afdeling Haarlem 7 van de Par tij van de Arbeid (Oud-Schoten) spreekt vanavond de heer Meyer Sluyzer over „Commentaar op het nieuws". De bijeenkomst wordt gehouden in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierde- weg in Haarlem-Noord. Overwogen wordt de havengelden van Schiphol te verhogen. De tarieven zijn in vergelijking met die van gelijkwaardige grote luchthavens van West-Europa aan de zeer lage kant. De kosten van onderhoud en exploitatie van het landingsterrein en van de verlichtingsinstallaties zijn de laat ste jaren steeds meer gestegen. De huidige regeling der havengelden op Schiphol dateert van 1 februari 1952. De landingsgelden zijn afhankelijk van het type vliegtuig, het gewicht en het karakter van de vlucht. Het verschil der havengelden tussen de meeste Westeuropese vliegvelden en Schip hol is onlangs nog groter geworden, toen London Airport zijn tarieven verhoogde. Voor een Lockheed Super Constellation van een intercontinentale vlucht wordt op Schiphol voor een landing 150 betaald, tegenover 570 op London Airport. Een verhoging van de havengelden voor Schip hol zou tevens betekenen, dat die der andere luchthavens in Nederland eveneens omhoog gaan, aangezien de tarieven op alle Nederlandse velden gelijk zijn. Benoeming hoogleraar. Bij K.B. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de geo fysica, dr. J. G. Hagedoorn. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorr gen uitspraak gedaan tegen een 45-jarige hoofdgeleider van de justitiële auto- dienst, tegen wie f 150 geëist was wegens grove schuld aan de ontsnapping van een als „vluchtgevaarlijk" bekend staand ge vangene op 30 juli vap het vorig jaar, toen deze uit het Huis van Bewaring in Haar lem naar een andere bestemming overge bracht zou worden. Het vonnis van de rechtbank luidde: 150 boete subsidiair 30 dagen hechtenis. Een 55-jarige vertegenwoordier van een vleeswarenfabriek te Sassenheim die in de loop van de jaren 1949 tot 1956 verduiste ringen zou hebben gepleegd, welke samen 17.000 beliepen, werd veroordeeld tot tien maanden met aftrek. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf geëist. Een 32-jarige loodgieter uit Den Haag, die op 24 januari een inbraak pleegde in een villa in Aerdenhout, maar door een agent was betrapt en tegen wie twee jaar gevangenisstraf was geëist, werd veroordeeld tot anderhalf jaar. Twee Haarlemmers die terecht hebben gestaan voor verduistering en heling van glasplaten tot een waarde van bij na duizend gulden hadden vier maanden met aftrek en zes maanden met aftrek te gen zich horen eisen. Zij werden veroor deeld tr'- vier maanden met aftrek en vijf maanden met aftrek. Een aspirant-politieman uit Haarlem, di e op 13 december 1956 een paar mede leerlingen in hetzelfde pension, waarin ook hij zijn intrek had genomen, de stuipen op het lijf jaagde door hen met een pistool te bedreigen, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, conform de eis. Zijn medeleerlingen hadden zijn optre den aanvankelijk in heel wat krasser ter men beschreven, maar waren op en kele punten teruggekrabbeld, met name over het al of niet schietklaar zijn van het wapen. Een wielrenner uit Honselersdijk, die zich moest verantwoorden omdat hij als de schuldige was beschouwd aan een grote valpartij tijdens de op 23 juli 1957 gehou den wegkampioenschappen op het Zand- voorts circuit, had reeds door de officier van Justitie vrijspraak horen eisen we gens gebrek aan bewijs en de uitspraak van de rechtbank luidde evenzo. Een 29-jarige en een 23-jarige losarbei- der, beiden uit Velsen, stonden vanmorgen verdacht van diefstal in vereniging, te recht voor de Haarlemse rechtbank. De los-arbeiders zouden op 3 februari uit een huis aan de Iepenstraat in IJmuiden hor loges, een portemonnaie, een elektrisch scheerapparaat alsmede een gouden broche ringen en spelden hebben ingeslagen en door het venster naar binnen zijn geklom men om de deur voor zijn collega te openen. De 23-jarige verdachte vertelde, dat hij zonder werk was en dat dit de oorzaak was van zijn daad. „Ik kon nergens aan de slag komen Ik had maar elf gulden steun, zei hij De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H Pitlo, vond het een zeer ernstig feit, dat de 29-jarige los-arbeider al weer terecht stond. Hij memoreerde, dat deze verdachte juist vier jaar gevangenisstraf had ge kregen voor een waslijst van inbraken. Hij had echter gratie gevraagd en was voor waardelijk in vrijheid gesteld. Die vrijheid heeft hij gebruikt om weer te gaan in- ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Scherpe kantjes. Heeft u het allen ge lezen? Het herkenningsteken voor brom fietsen wordt krachtens de komende wijzi ging van het verkeersreglement een recht hoekig plaatje van zes centimeter hoog en 16 centimeter breed. En nog wel op het voorspatbord! Des te merkwaardiger als u nagaat, dat wij er destijds als motorrijders naar ge streefd hebben het nummerplaat-„brood- mes" van onze voorspatborden af te krij gen, omdat dit bij een eventuele aanrijding diepe snijwonden kon veroorzaken. Dit werd na vele administratieve bezigheden, vergaderingen, verzoeken en overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat enz. enz. ingewilligd. Thans worden de bromfietsers, die u links en rechts pas seren, in de binnenstad altijd harder rij den dan al het andere verkeer, geen rij bewijs behoeven te hebben en vrijwel geen verstand hebben van de verkeers regels, met een dergelijk „broodmes" uit gerust! En dan te bedenken, dat onlangs de mini iter van Verkeer en Waterstaat medegedeeld heeft, dat binnenkort alle moeten bewijzen. scherpe delen van auto's verwijderd moe ten worden. Wie lacht niet, die de verkeerswetgeving beziet? J. JASPERSEN Gele bordjes. Mijns inziens heeft het geen zin, een herkenningsteken voor brom fietsers, zoals thans wordt voorgesteld, voor te schrijven. Want die gele plaat kan men pas onderscheiden als de bromfiets zo dichtbij (of al haast voorbij) is, dat een apart herkenningsteken overbodig is. Het zou zodanig moeten zijn dat het op flinke afstand zichtbaar is, dus geen rechthoekig geel plaatje op het voorspatbord, maar een rond geel schild, midden op het stuur, van 20 cm doorsnede, waarin in het midden bij donker of mist een oranjekleurig lampje brandt. Nog beter zou het zijn als bepaald werd dat dit lampje ook overdag moet branden. Dan zouden bromfietsen tenmin ste te allen tijde goed herkenbaar zijn. Ik ben verder voorstander van een examen (en dus een rijbewijs) voor bromfietsers, zodat zij hun kennis van de verkeersregels H. S. breken. „Inbreken is het enige vak, dat deze man geleerd heeft", merkte de officier van Justitie op en wees er op, dat de ver dachte zonder steun het nooit meer in de maatschappij zou kunnen redden. De eis tegen de oudste verdachte luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk en drie jaar onder toezichtstelling van het medisch consulta tiebureau voor alcoholisten. Dit laatste omdat de verdachte zei uit inbreken te gaan, wanneer hij een fikse borrel ophad. De jongste verdachte hoorde negen maan den gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Kolen gestolen Acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, eiste de officier van Justitie tegen een 24-jarige los-arbeider uit IJmui den, die kolen zou hebben gestolen uit een opslagplaats aan de Vissershavenstraat in IJmuiden Ook deze verdachte kon maar niet aan werk komen, had op een gegeven ogenblik geen kolen meer in huis en was toen uit stelen gegaan. „Ik heb alles ge daan om werk te krijgen," zei de verdachte. De raadsman van verdachte, mr. G. J. Vermeulen, bracht onder de aandacht, dat zijn cliënt uitgesproken debiel was en bovendien analfabeet. „Het is een primitief mens, die echter niet kwaadaardig is". Hij benadrukte, dat de man thuL met moei lijkheden had te worstelen en over te wei nig brandstof beschikte. De raadsman be treurde het, dat er geen inrichtingen zijn, waarin een dergelijk man kan worden ondergebracht. De rechtbank zal op 20 maart in deze zaken uitspraak doen. Te Haarlem is in de leeftijd van drieën tachtig jaar overleden de heer G. P. Tie rie, oud-bibliothecaris van de afdeling kunstnijverheid van de Openbare Lees zaal aan de Keizersgracht te Amsterdam. De thans overledene, die van 1923 af Haar lemmer was, was een zeer geziene fi guur in het bijzonder bij kunstenaars door zijn arbeid als conservator van de biblio theek van de Kunstnijverheidschool aan de Dreef te Haarlem en later te Amster dam. Hij trad daarbij beminnelijk op te genover hen die inlichtingen wensten en genoot de sympathie van velen. De heer Tierie, die in 1874 te Wagenin- gen is geboren, had aanvankelijk de lei ding van een drukkerij in 's-Hertogen- bosch. Nadat hij enige tijd was opgetreden als artistiek-adviseur bij de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen n.v. te Haarlem werd de heer Tierie in 1912 be noemd tot onder-directeur van de Lands drukkerij te 's-Gravenhage. In 1922 volg de zijn eervol ontslag wegens reorganisa tie en bezuiniging, waarna hij als opvolger van de heer W. Penaat conservator werd van het Museum voor Kunstnijverheid aan de Dreef te Haarlem, waaraan ook een bi bliotheek verbonden was. Toen de school en het museum ruim dertig jaar geleden opge heven werden bleef de heer Tierie biblio thecaris van de kunstnijverheidsbiblio- theek. Eerst werd deze bibliotheek onder gebracht in de Stadsbibliotheek te Haar lem, maar later ging deze voor de stad verloren en zij werd ondergebracht in de Openbare Leeszaal te Amsterdam. De heer Tierie bleef tot zijn pensionering in 1939 de belangen van de kunstnijverheid behartigen, maar was ook daarna tot 1948 in de biblotheek werkzaam De heer Tierie is vroeger ook enige tijd secreataris geweest van de Bond van Kunst en Industrie (B.K.I.), die tot doel had mee te werken, dat fabrikanten artis tiek verantwoorde voorwerpen in de han del hrachten. Vrijdagmiddag, na aankomst van trein 12.04 uur te Westerveld, zal het stoffelijk overschot verast worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11