WILLEM II Internationaal Orgelconcours thans met vier deelnemers Ontwerp „Kleuterschool Delftwfjk" Interscholaire 1958 bracht weinig toneel en dans HOUTVESTER w* f manchester DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 6 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 UW BRAVO Eft WEER lil DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct Dronken woesteling viel treinreizigers aan Een passagier werd bewus teloos geslagen; conducteur liep bloedende wonden op Burgerlijke Stand Bloemendaal Fantasie en techniek J. Wijdenes veertig jaar bij de N.Z.H. 't èe&k 'tlwfc! Man gaf zich uit voor ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht Ir. P. de Gruyter neemt afscheid van Rijnland Volgend jaar waarschijnlijk in de Nieuwe Kerk r% a <r Jaarvergadering I.v.A.O. Japanse filmactrice naar ons land Burgerlijke Stand van Haarlem Bouw van twee beschutte werkplaatsen voor „Nazorg" begint dit jaar nog De drie voorstellingen van voordracht, toneel en dans in het twaalfde Interscho- lair Jeugdtoernooi zijn achter de rug. Laten we nog even in het kort nagaan wat we in de Haarlemse Stadsschouwburg afge lopen vrijdag en woensdag hebben gezien, te beginnen met de voordracht, die zoals dat vorige jaren ook het geval was, de meeste tijd in beslag nam. Toneel en dans krijgen weliswaar bij elke manifestatie merkbaar een sterker eigen, geluid, de voordracht is op het fundament van deze jaarlijks weerkerende ontmoeting tussen de scholen toch nog wel de pijler met het zwaarste voetstuk en daarmee ook de meest stugge. Ze staat op alle middelbare onderwijsinstellingen met één been in het' leerplan en dat maakt haar steeds weer tot een zekere kracht voor een interscholair samentreffen, maar naast de degelijkheid die zij er aan ontleent wordt zij door de gebondenheid aan het onderwijs in haar beweeglijkheid beperkt. Wat we aan poëzie en proza te horen kregen wees voor een belangrijk deel rechtstreeks terug naar de leerboeken en die bevatten niet in iedere nieuwe druk een nieuwe en originele en de litteratuur voldoende vertegenwoordigende keuze. De scholieren lezen in de klas en dat is onvermijdelijk niet altijd precies wat hen het meest te zeggen heeft. In de boe ken krijgen zij niet allemaal afzonderlijk de kans hun voorkeuren te ontdekken en het is een natuurlijke gang van zaken, dat velen buiten schooltijd niet de stimulans vinden nog veel meer aan de litteratuur te doen dan wat hen als een goede keuze op school te verwerken wordt gegeven. Het echte lezen komt uiteraard ook samen hangend met de leeftijd voor de niet uitgesproken boekenwurmen in vele geval len pas na het eindexamen, als het komt. Dit staat een persoonlijk geaarde voor dracht door scholieren vaak in de weg. We hebben deze feiten overwogen, toen we al luisterend naar de verzen en stukjes proza minder kleuren konden zien dan bij dat wat ons bij toneel en dans echt enthousiast begon te maken. Hiermee willen we uiteraard niet zeggen, dat we er bij alle voordrachten kleurloos bij hebben gezeten, beslist niet. Naast het begrijpelijk programmatische in het hele repertoire hebben we kunnen genieten van een aantal uitschieters, voortreffelijke pres taties met een geestrijke uitwerking. We bewaren vooral een sterke herinnering aan voordrachten van „De halsboord" en „Het ADVERTENTIE In Zwaagwesteinde is de 30-jarige werk loze arbeider J. K. gearresteerd, daar hij vorige week vrijdagavond onder invloed van sterke drank een groot aantal reizi gers heeft gemolesteerd van een trein, die van Leeuwarden naar Groningen reed. Donr het optreden van K. werd de treinge- '*;der bloedend aan het hoofd gewond, een der passagiers werd bewusteloos gesla gen en vijftien anderen werden door K. bedreigd. K., die met enkele vrienden de bloemetjes had buiten gezet in Leeuwar den en daarbij diep in het glaasje had ge keken, kwam luidruchtig de trein binnen en viel direct een oude, blinde man lastig Hij griste de man zijn rood-witte geleide- ■;tok uit de handen en ging zich toen als blinde gedragen, waarbij hij om geld be delde. Toen hij zich daarbij onbehoorlijk gedroeg tegenover een dame, wekte zulks de ergernis op van een naast de dame zit tende heer. Deze kreeg van K. een pak ïan- sel met de blindegeleidestok, waardoor hij bewusteloos geraakte. Zijn op de grond gevallen bril trapte K. daarna stuk. Een van de reizigers waarschuwde de conduc teur, die de woesteling een ogenblik wist te kalmeren. Maar daarna bedreigde hij de man, die de conducteur had gealar meerd. Achterna gezeten door K. duthtte deze een toilet binnen, waarna K. trachtte de deur te forceren. In Zwaagwesteinde wenste K. de trein niet te verlaten. Het gelukte de treingeleider en een stationsbe ambte met veel moeite hem te verwijde ren, maar op het perron rukte K. de con ducteur zijn bandelier van het lijf en sloeg hem daarmede in het gezicht. De con ducteur liep daarbij bloedende wonden op en moest zich door een arts laten verbin den. K. wist in de consternatie te ontko men. Maar de rijkspolitie te Zwaagwest- ei"de heeft hem na vier dagen opgespoord. Hij is naar Leeuwarden overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. BEVALLEN: W. G. van der Pias-Mos, n.; M. A. Vos-Marijnen, dr., M. H. Loh- rnan-Winnubst, zn. ONDERTROUWD: H. P. Crawford en G. A. van der Pols; H. J. Brouwer en M. L. de Witt; J. A. Kroon en H. Zuijderland. GETROUWD: J. C. M. Roozen en M. E. L. Warmerdam. OVERLEDEN: wed. J. Ch. Stremming- Schildmeijer, 75 jr.; mevr. J. Gritter-Van Voorthuysen, 74 jr., wed. A. E. Maar schalk-Van Goor, 81 jr. is vast en zeker" van Hans Christian An dersen, respectievelijk door een leerlinge van het Marnix van St. Aldegondelyceum en een leerling van het Mendelcollege. Van de voordrachten in een vreemde taal had den we vooral waardering voor „Rue de Seine" van Jacques Prévert door een leer linge van de H.B.S. voor Meisjes. De ver leiding is groot nog een paar namen te gaan noemen, maar gehoorzaam aan een zinrijke, ongeschreven wet bij een be schouwing van de Interscholaire houden we die maar weer voor ons. Johan Voskuil De „gemengde commissie" ter beoor deling van de prestaties van aspirant-deel nemers aan het Interscholaire Jeugdtoer nooi 1958 is zeker voor wat toneel en dans betreft aanzienlijk strenger ge weest dan in voorgaande jaren. Er zijn nogal wat kandidaten afgewezen, als men het zo mag uitdrukken. Dientengevolge hebben de belangstellenden gisteren had de laatste manifestatie in de Haar lemse Schouwburg plaats maar één proeve van dramatische kunst kunnen meemaken. Het is te hopen, dat hierdoor het besef wordt verscherpt dat er op z'n minst ernstig iets voor gedaan moet wor den om het licht der openbaarheid te kunnen doorstaan. Voor zo maar een ge zellig onderonsje is al die organisatie niet nodig. Een liefhebberij heeft alleen dan werkelijk zin, als de beoefenaren daarvan er zich intensief voor willen inspannen en niet op goed geluk maar wat in het wilde weg proberen met slechts een toevallige kans dat het wezenlijk raak is of ergens op lijkt. Een belangrijke factor voor het welslagen kan de deskundige leiding zijn. Spontane opwellingen alléén bewerkstel ligen zelden een bevredigend resultaat. En per slot van rekening dient er toch van de verrichtingen een animerende en in spirerende, een tot navolging of althans interesse stimulerende invloed uit te gaan. Het is dan ook te wensen, dat niemand zich door dit selectieve ingrijpen om daling van het gemiddelde peil te voor komen zal laten ontmoedigen, dat in tegendeel vooral in verantwoordelijke onderwijskringen een serieuze voorberei ding zal worden aangemoedigd, ook door het verlenen van adviezen bij de voorbe reiding in de ruimste zin van het woord. Als men royaler meewerkt, kan er reeds veel worden gewonnen bij de handhaving yan de Interscholaire, twaalf jaar geleden uit een verheugend initiatief geboren en te kostbaar om door nivellering tot kleur loze middelmatigheid te laten bederven. De gevraagde medewerking moét ten voor dele van de leerlingen uitvallen. Het toe gewijd spelen, zo mogelijk met verant woordelijkheidsbesef, is een elementair menselijke vorm van kennisverwerving. Overigens betreurt ondergetekende het nog altijd ten zeerste, dat het bijzonder aanmoedigende systeem van prijstoeken ningen voor opvallende prestaties is af geschaft, mede uit de overweging dat een gezonde partijdigheid bij het jeugdige deel van het publiek, waar het tenslotte om gaat, het gevoeL.van er ten nauwste bij betrokken te zijn alleen maar kan ver sterken. Laat mën. niet vergeten, dat het wedstrijdelement vanouds met de groei van onze cultuur is verbonden. De span ning omtrent het welslagen neemt er tevens door toe. Doch dit waarschijnlijk vergeefse pleidooi terzijde Het is een groot genoegen te mogen vaststellen, dat er voldoende ten beste werd gegeven dat als propaganda voor toneel en dans kon dienen. Hoogtepunt van de voorstellingen was ongetwijfeld de sfeerrijke vertolking van de buitengewoon moeilijke éénakter „De droombrenger" van Oliphant Down door leerlingen van het Coornhertlyceum in een fantasierijke en scenering. Men zou kunnen opmerken, dat bij deze jonge spelers een sterke natuur lijke begaafdheid bij voorbaat meetelde. Maar dat zou getuigen van pessimisme ten koste van wie weet hoeveel andere scho lieren, want talent schuilt overal... Hulde daarom aan de leraar-regisseur, die dat zo kernachtig tot bekoorlijke bloei wist te brengen. Bovendien werd hiermee weer eens aangetoond, dat men jonge mensen „ver van huis" moet laten be ginnen. De liefde tot de dans mag dan iedereen zijn aangeboren, hier telt de meegekregen leiding bij de beweging nog sterker. Hoge eisen aan de expressiviteit mag men niet stellen. Daarom gaat mijn voorkeur uit naar de „IJswals" door leerlingen van diverse lycea, waarin de technische voor waarden goed op de mogelijkheden waren afgestemd. Bij enkele uitblinkers, die meer waagden, vielen sterker de kleine tekorten op. De ballettraining kan een waardevolle bijdrage tot de algemene vorming zijn. Maar ook de beoefening van de volksdans heeft een dergelijke functie en daarom diende het veelzijdige en aantrekkelijke optreden van de groep van de Rijkskweek school hartelijk gewaardeeerd te worden. Talrijke middelbare scholen hebben dit jaar verstek laten gaan. Dit lijkt mij een ernstig, zelfs een verontrustend verschijn sel. Vooral de collectieve prestaties want „solisten" zullen zich toch wel laten gelden, als zij de kans krijgen die zij zelf kunnen verdienen moeten bevorderd worden. Laat men daarom tijdig beginnen voorbereidingen voor de Interscholaire van 1959 te treffen, opdat wij niet gestijfd worden in het bijgeloof, dat het getal dertien ongeluk symboliseert. David Koning ADVERTENTIE Vanmorgen herdacht de heer J. Wijdenes, lialtechef in Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de N.Z.H.V.M. In het hoofdkantoor van de N.Z.H. aan de Leidsevaart werd de heer Wijdenes door de loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, toegesproken, die hem de zilveren eremedaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, overhandigde. Ver volgens sprak de chef van de vervoers dienst, de heer Th. Hetem, de jubilaris toe, en bood hem het gebruikelijke geschenk in enveloppe aan. Als laatste nam de direc teur van de N.Z.H. de heer J. J. Jurrissen, het woord en reikte de heer Wijdenes het vererend diploma van de maatschappij van Nijverheid en Handel over met de daarbij behorende gouden draagmedaille. Na het dankwoord van de heer Wijdenes maakten velen van de gelegenheid gebruik, de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. 'n .SCHUTTERSVELD PRODUCT Woensdagmiddag om twaalf uur ver voegde zich bij een familie in de Kerk hofstraat in Haarlem een man die mee deelde assistent te zijn van een ambte naar van Bouw- en Woningtoezicht. Hij liet daarbij uitkomen dat hij over een aan tal adressen beschikte van huizen waar voor de familie uit de Kerkhofstraat in aanmerking zou komen. Vervolgens ging hij weg met de mededeling op 8 maart nader bericht te zullen zenden maar an derhalf uur later was hij al weer terug om, zoals hij zei, nog enkele gegevens van de huurkaart over te nemen. Hij ver telde voorts dat hij er voor kon zorgen dat de familie uit de Kerkhofstraat een huis in de Generaal Cronjéstraat of de Flores- straat zou kunnen betrekken maar daar voor zou om de eigenaar van deze wo ningen gunstig te stemmen een klein bedrag aan geld nodig zijn. De vrouw des huizes gaf hem vijfentwintig gulden en na nog een kopje thee gedronken te heb ben verdween de man. Korte tijd later ontdekte de vrouw ech ter dat haar handtas met een inhoud van vijfhonderd gulden verdwenen was. Uiter aard bleek men bij Bouw- en Woningtoe zicht niet met de identiteit van de man op de hoogte te zijn. Het signalement van de man luidt: lang 1.90 m., dertig jaar oud, donkerblond ach terover gekamd haar, smal gezicht, ge kleed in bruine regenjas. Hij was in het bezit van een bruine actetas. Na een ambtsperiode van 22 jaar heeft ir. P. de Gruyter woensdagmiddag in een verenigde vergadering van het hoogheem raadschap „Rijnland" te Leiden afscheid van deze kring genomen. Ir. De Gruyter, die zich op uitnodiging van de Syrische regering voor twee jaar in Damascus zal bezighouden met problemen van de wa terhuishouding in dit gebied, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem woens dagmorgen ten huize van de burgemees ter van Oegstgeest, de heer L. H. du Boeff, uitgereikt tijdens de algemene ver gadering in het Rijnlandhuis te Leiden. Op deze bijeenkomst, die mede werd bijge woond door de oud-dijkgraaf mr. J. Slag ter, heeft de dijkgraaf van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, uitvoerig gesproken over de veelzijdige diensten van de schei dende ingenieur, zoals de medewerking die ir. De Gruyter verleend heeft bij de bouw van de Van Leeuwensluis te Gouda, de verhoging van de IJssel bij licht 53, de bouw van de Sleebrug te Warmond, de vernieuwingen a.-n de grote sluis in Spaarndam, de vernieuwing van het ge maal in Spaarndam, en de vervanging van de gemalen in Gouda en Katwijk. De be malingscapaciteit van Rijnland is in hoofdzaak hierdoor sinds 1925 met 74 per cent toegenomen. Ook andere sprekers voerden nog het woord, waarna ir. De Gi-uyter met een kort woord dankte. Op woensdag 9 juli wordt, als onderdeel van het Holland Festival, het achtste Inter nationale Orgelconcours in de Grote Kerk te Haarlem gehouden. Bij wyze van proef is het aantal toegelaten deelnemers ditkeer tot vier beperkt, mede uit de overweging dat vjjf bespelingen achtereen, zoals tot dusver, zowel voor de jury als voor het publiek uitermate vermoeiend zijn. Er is slechts één Nederlandse deelnemer, de winnaar van de wisselprys in de jaren 1956 en 1957 Klaas Bolt, die deze zal moeten verdedigen tegen Hans Haselböck uit Wenen, Peter Hurdorf uit St. Albans in Engeland en Jaroslav Vodrazka uit Praag, door welke laatste voor het eerst in de ge- geschiedenis van de Haarlemse orgeldagen ook Tsjechoslowakye vertegenwoordigd is. Teneinde hun waarde als organisten met een programma naar eigen keuze te bewij zen, zullen de deelnemers op maandag 7 juli een gezamenlijk concert in de Grote Kerk geven. De jury bestaat evenals vorig jaar uit twee organisten en een componist, te weten Pierre Segond uit Genève, prof. Siegfried Reda uit Essen en ir. Henk Ba- dings uit Bïlthoven, laatstgenoemde als enige uitzondering op de regel dat de be oordelaars uit andere landen dan de deel nemers komen. De eerstgenoemden zullen op 10 juli, eveneens op het orgel van Chris- tiaan Muller, hun meesterschap als con- certgevers kunnen doen blijken. Na afloop van het op vrijdag 11 juli te geven concert voor orgel en orkest in het gemeentelijk Concertgebouw, met mede werking van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Henri Arends en van Albert de Klerk als solist, wordt in de ridderzaal van het stadhuis de uitslag bekend gemaakt en zal burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers de wisselprijs uitreiken. Deze bijeenkomst wordt muzi kaal opgeluisterd door de muziekkring „De Cantorij" onder leiding van Maarten Kooy. Bekroonde partita Tijdens het zaalconcert zal onder meer worden uitgevoerd het bekroonde antwoord op een prijsvraag, die wederom door de commissie voor het Internationaal Orgel concours is uitgeschreven om het nog steeds vrij beperkte repertoire uit te breiden. Thans is gevraagd een partita voor orgel op het thema „Veni Creator" met een speelduur van ongeveer vijftien minuten-. De inzendingen worden door ir. Henk Badings, Albert de Klerk en drs. M. Gee- rink Bakker beoordeeld. Voor de winnaar is er een prijs van vijfhonderd gulden be schikbaar. Voor 1959 is er een opdracht tot het schrijven van een concert voor orkest en orgel, eveneens te spelen op het instru ment-van Cavaillé Coll, gegeven aan pro fessor Anton Heiller in Wenen, nadat eerst Frank Martin en Malipiero zich niet in de gelegenheid hadden verklaard daaraan te voldoen. Vorig jaar waren er vijftig in zendingen. Hoewel er tot dusver slechts één partita is ontvangen, hoopt men dat het aantal uit 1957 overtroffen zal worden. Het programma voor het zaalconcert ver meldt verder de Hymne voor orkest van Olivier Messiaen, als men er in slaagt de tijdens de oorlog verloren gegane partituur terug te vinden of indien het manuscript nog beschikbaar is, het Concert voor orgel en orkest van de Belgische componist Ar thur Meulemans en de Derde Symfonie van Camille Saint-Saëns. Gentse concurrentie Met gemengde gevoelens heeft de com missie voor het Haarlemse concours ver nomen, dat er vrijwel gelijktijdig in Gent orgeldagen worden gehouden. Hoewel men verheugd is over de propagandistische waarde daarvan en de blijkbaar steeds toenemende belangstelling voor de her- v\tt»i Ö£»*r Enkele weken geleden meldden wij reeds dat de gemeenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. voor de bouw van de gemeentelijke „Kleuterschool Delftwijk" had goedgekeurd en dat daar bij een bedrag van ten hoogste 166.200.- voor dit doel uitgetrokken zou worden. Uiteraard moet de goedkeuring van Ge deputeerde Staten nog verkregen worden maar daarna zal men over enige tijd toch met de bouw van deze school, die zal ver rijzen aan de Generaal Spoorlaan in Haar lem-noord, beginnen. Het ontwerp voor deze school, afkomstig van de Haarlemse architect C. Brakel, die zijn sporen op dit gebied reeds verdiend heeft, is inmid dels reeds gereed en daaruit blijkt dat de school geheel afgestemd is op de kleu ter. Na de ruime hal passeert men na de kamer voor de hoofdleidster de fietsen bergplaats, de toiletten en de garderobe voor het personeel alsmede de keuken, kelders en leermiddelenkamer. Vervol gens bereikt men het ruime speellokaal (8,75 m. bij 10 m.) en links daarvan weer de grote speelgelegenheid in de open lucht die een afmeting van 25 bij 20 meter heeft. Deze speelplaats, die op het zuiden gelegen is, heeft voorts een grote zandbak. Vlak na de ingang naar de school bevin den zich de toiletten voor de kinderen en de wasbakken. De school wordt verder ge vuld door drie klasselokalen die voorzien zijn van een ruime erker op het zuiden terwijl bovendien in het laatste lokaal een dierenhoekje is geprojecteerd. De heer Brakel heeft zich bij het ont werpen van deze school zoveel mogelijk ingeleefd in het denken en doen van de kleuters en daarom ook heeft hij de loka len en de gangen in vrolijke kleuren ge houden terwijl de school, die opgetrokken zal worden in lichtgele steen, rondom in het groen zal komen te staan. De school is bestemd voor ongeveer hon derd kinderen. leving van de orgelcultuur, betreurt men het dat voor deze eveneens internationale manifestatie geen ander tijdstip is geko zen. Per slot van rekening is hier een tra ditie gaande in een betrekkelijk vaste jaarlijkse periode. Op deze manier ont staat er een ongewenste, nadelige concur rentie. Men is temeer verwonderd, omdat voor de improvisatiewedstrijd nota bene een Gentse organist was uitgenodigd, die echter wegens vervulling van zijn mili taire dienstplicht verstek moest laten gaan. Vierde zomeracademie Van 7 tot 26 juli wordt voor de vierde keer in Haarlem, wederom onder directie van dr. J. F. Obermayr te Heemstede, een zomeracademie voor jonge organisten ge houden. In 1957 namen veertien organisten uit acht landen aan deze in de wereld unieke gelegenheid om kennis van inter pretatie en improvisatie te vermeerderen en af te ronden deel. Opvallend daarbij is de geringe belangstelling van Nederlandse zijde, waarschijnlijk te verklaren doordat de muziekstudenten de opleiding aan de conservatoriums voldoende achten, of schoon de aanvulling daarop met een keur van internationale docenten toch van bij zondere waarde moet zijn. In Oostenrijk en Luxemburg zijn van regeringswege studie beurzen voor deelnemers beschikbaar ge steld. Dit voorbeeld is door de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gevolgd. Om hiervoor in aan merking te komen moet men tenminste in het bezit zijn van het einddiploma conser vatorium voor orgel of het staatsexamen B hebben afgelegd. Vooral uit Oostenrijk en de Verenigde Staten zijn talrijke aanvra gen om inlichtingen binnengekomen. De interpretatiecursus wordt gegeven door prof. Anton Heiller, Gustave Leon- hardt en Marie Claire Alain, die respec tievelijk koralen van Bach, werken van Sweelinck en de Franse klassieke en mo derne orgellitteratuur zullen behandelen Voor de improvisatiecursus zijn Cor Kee en Marie Claire Alain, de laatste voor de meest gevorderden, aangezocht. Hans Brandts Buys, S. Zachariassen en dr. J. F Obermayr houden lezingen over de uit voeringspraktijk tijdens de barokperiode, problemen van de restauratie van kerk orgels en het oeuvre van Olivier Messiaen Ook het carillon In het najaar van 1959 begint de firma Marcussen uit Aabcnraa met de restauratie van het Bavo-orgel, die men in de zomer van 1961 hoopt te voltooien. In het tussen liggende jaar zal het orgelconcours dus elders moeten worden gehouden. Gedacht wordt aan het orgel van de Nieuwe Kerk en gehoopt wordt dat de restauratie daar van, die eveneens noodzakelijk is, tijdig gereed zal zijn. In 1961 wordt in de Vleeshal een tentoon stelling gehouden, die in het bijzonder ge wijd zal zijn aan de geschiedenis van het orgel van de Grote Kerk, maar waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van de orgelcultuur in Haar lem in het algemeen. Indien enigszins mo gelijk zal dan ook het carillon van de Grote Kerk zijn gerestaureerd. De plannen daartoe zijn in ver gevorderde staat van voorbereiding. Een maquette is reeds ver vaardigd. De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield woens dagavond in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw P. KaartWeesman gekozen tot secreta resse in de plaats van mevrouw L. Hund- lingMarsman, die tussentijds om per soonlijke redenen deze functie had neerge legd. Verder werd als bestuurslid gekozen de heer K. Benz. De jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeester werden ongewijzigd vastgesteld. De vergadering uitte haar grote voldoe ning over het beleid van de voorzitter, de heer J. Romeijn, in 1957. Dinsdagmiddag 11 maart arriveert op Schiphol de Japanse filmster Miiko Taka hoofdrolspeelster in de film „Sayonara" Vrijdagavond 7 maart wordt deze film voor liet eerst in Nederland vertoond, te weten in de theaters Cineac en Plaza in Amsterdam en in Scala in Rotterdam. Mii ko Taka zal de eerste voorstelling in de laatstgenoemde bioscoop bijwonen. HAARLEM, 5 maart 1958 ONDERTROUWD: 5 maart: H. Alting en A. M. Elsbroek; J. Lingeman en E. Hart W. J. Woolthuis en A. J. Braak; J. A Braam en J M. van der Velden; G. van de Poppe en A. E. van Vliet; F. J. van der Heijden en N. Hermans; P. A. Dammer man en C. A. Koovman; J. T. Seysener en M. W. van Dijck: F. M. Tollenaar en A Koster; P. Matenaar en H. C. Peters; P J Hansen en G. Zorn; G. A. van der Velde en F. T. Spaargaren: J. Jonker en C. M Erdtsieck; E. F. de Jong en G. ter Metz GETROUWD: M. J. J. Brouwer en C. H van der Plas; H. J. Lensen en P. L. van Troost; F. A. Quelle en J. F. Prins: J. C. F van Ophem en M. H Bloem; L. Pel en L Fleurkens; J. PI. Willem en A. A. Ouwen- dijk; C. Waanders en J. M. Kanters; G. L. J. Brands en L. J. Nouwen; L. Rus en A. J. Nieuwenhuijzen; J. Dompeling en H. Schoneveld. BEVALLEN van een zoon: 1 maart: C. A. Alders-Van der Peet; 2 maart; J. C. van Sinderen-Wooninck; 4 maart: E. Bou- kes-Dijkhuis; P. G. E. A. de Koningh- Loeb; W. Schmitz-Seders; 5 maart: M. J. Kleijn-Van Westerhoven; C. Montauban- Van de Gruiter; G. A. de Wof-Vis; B. P. Meyer-Disdale. BEVALLEN van een dochter: 3 maart: J. E. van Deun-Hoenderdos; W. P. A. Hoenderdos-Prins; 4 maart: M. H. Meijer- Van Deursen; A. C. M. Roeland-Korse; 5 maart: M. J. Draijer-Heesen. OVERLEDEN: 3 maart: J. T. Bijnsdorp- Verzijlenberg, 81 j., Oranjestraat; 4 maart: M. E. Kop-Jansen, 85 j., Prinsen Bolwerk; H. Janse, 76 j„ Leidsevaart; J. Wesselman, 72 j„ Westerhoutstraat. Naar wjj vernemen zal nog dit jaar een begin kunnen worden gemaakt met de bouw van twee nieuwe beschutte werk plaatsen voor de werkinrichting „Nazorg" aan de Schalkwijkerweg te Haarlem. Zoals bekend heeft de Haarlemse ge meenteraad een plan aanvaard voor de bouw van in totaal vijf beschutte werk plaatsen. Tot dusverre zijn hiervan één beschutte werkplaats, alsmede een admini stratiegebouw en een inrichting voor de centrale verwarming, voltooid. Voor de verdere bouw ontbraken de benodigde gel den. Onderhandelingen met het betreffen de departement hebben ertoe geleid, dat voor de bouw van twee werkplaatsen hoogstwaarschijnlijk binnenkort geld be schikbaar komt. AMSTERDAM Aandelen Senembah eisten de grootste belangstelling van de beurs voor zich op. Het fonds werd bij de opening in een open hoek verhandeld op 55Vs pet., tegen dins dag slotprijs 52 pet. In het verdere beurs- verloop steeg de koers tot 56'/2 pet. en sloot op de hoogste prijs /an de dag. Een be kend commissiehuis te Amsterdam vestig de in haar weekoverzicht speciaal de aan dacht op aandelen Senembah. Op de eerst komende vergadering van de maatschap pij zal een aanbod van Noorse zijde, (die een meerderheidsbelang bij de Senem bah hebben) ter tafel worden gebracht, om de niet Noorse aandeelhouders tevre den te stellen, hetzij door een bod, hetzij door een terugbetaling op de aandelen. Een en ander houdt, aldus de beurs, gun stige perspectieven in voor de aandeel houders. De overige cultuurwaarden ble ven prijshoudend. De optimistische stemming van de vori ge dag zette zich niet voort voor de inter nationale waarden. Alleen aandelen Kon. Olie pasten zich aan bij de hogere koers van deze papieren in New York. Na een opening op 150.10 steeg de koers tot 150.40, tegen dinsdag f 149.-. De aandelen bleven uiteindelijk nog 60 ct. beneden pari teit New York. De handel was minimaal. In de Unileverhoek heerste een luste loze stemming. De koers kon zich bij ope ning nauwelijks handhaven op het niveau van dinsdag. In het verdere beursverloop echter werd 337 gedaan, plus 1/s pet., ver geleken bij de vorige slotprijs. De Philips- aandelen ontmoetten ook niet die belang stelling, waarvan de vorige dagen sprake is geweest. Het fonds had de grootste moeite bij de opening op peil te blijven. Londen was geen koper en het publiek liet vrijwel verstek gaan. Het fonds verloor ongeveer 1 pet. AKU was ongeanimeerd, min 1, en K.L.M. een halve gulden lager. Op de scheepvaartmarkt trokken de aan delen van de K.P.M. de nodige belangstel ling; de koers van deze aandelen stak gun stig af bij die van de overige waarden in deze sector. De K.P.M. behaalde een koerswinst van ongeveer 2 pet. De overige waarden waren prijshoudend zonder meer. De wederom gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank, met een deviezen aanwas van 50 miljoen, woog niet op te gen de invloed die het bericht had over een te verwachten 5% pet. obligatielening a 99 pet. ten laste van de Bank voor Nederland se Gemeenten. Alle staatspapieren ston den onder druk en sloten iets lager dan dinsdag. Prolongatie 4l/2 pet. (ANP). NEW YORK Voor de viei'de achtereenvolgende maal was het koersverloop stijgend, hoewel de koersen beneden hun hoogste dagwaarden sloten Olie-, vliegtuigbouw-, metaal- en enkele individuele fondsen hadden de leiding met winsten van meer dan een dol lar. Ter beurze verkeerde men in de mening dat de tweede Amerikaanse kunstmaan met succes was afgevuurd en dat verhoog de de goede stemming. Chrysler, de voor naamste contractant voor de Jupiter C, monteerde bijna een dollar. In de alumi- niumgroep was Alcoa vast. Enkele staal- fondsen ontmoetten vraag. De spoorwegen waren op enkele uitzonderingen na prijs houdend. New York Shipbuilding, dat be kend heeft gemaakt zijn personeelsaantal met de helft te willen verhogen, steeg meer dan een dollar. Federated Department Stores was vast op een dividendvergroting. International Telephone monteerde meer dan een dollar op voorspellingen over een recordjaar 1958. Het industriegemiddelde kwam van 445,06 op 446,58; dat voor spoorwegen van 102,32 op 102,74 en dat voor openbare nuts bedrijven van 72,34 op 72,52. De omzet be droeg 2 020 000 aandelen tegen 2.010.000 op dinsdag. Van de 1.129 /erhandelde fondsen sloten er 322 lager en 538 hoger (UP) Slotkoers Heden gisteren 13 45 uur 3-3 Wo Nederl. -47 87% 81% J"/.. Nedl 1962'64 9G% 9014 K U 148 151 Jalvé Delft 30014 301 Van Gelder Zonen 172 171 K. N Hoogovens UVA 277 Nederl. Ford 171 170 N. Kabelfabriek. 226 226 |ew.Philips Gloeil. 259 257 Pref.PhilipsGloeil 146 146* Unilever 337H 335 Wilton Feyenoord 20714 207 Dordtsche Petrol 628 632 Kon Petroleum 150,30 151, Billiton 175% 178 A'dam Rubber 47 47 K. L. M 105 106 Holl. Amer. Lijn 134 134 K. N. S. M 123 122 N. Scheepv. Unie 113 112% v. Ni e velt Goudr. 144% 144 Phs. v. Ommeren 195 193% H. V. A 84% 84% Verg. Deli Mijen 62% 62 Amsterd Bank 19314 103% Nat. Handelsbank 75% 78 Ned. Handel Mij 146% 146/4* Botterd Bank 161 162% Twentse Bank. 157 157* Anaconda Copper 41% 42 Bethlehem Steel 399/i« 40 U. S. Steel 597/i« 60 General Motors.. 33% 34 63 64 Tidewater 22H 22%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13