Geen ontmoeting Hatta-Sukarno Nationale Raad besloot bijeenkomst Kort en bondig VRIJDAG 7 MAART 1958 13 Spoorstaking in Frankrijk Amerikaanse kunstmaan is vermoedelijk verbrand Vierde trap van de raket heeft niet gewerkt Moderne verloofden ,/T SILVER STOEPKE" Gaillard stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Toenernende verdeeldheid in de regeringscoalitie Bourguiba eist uitleg van Egypte inzake aanslag B esch a ldiging duidelijk valszegt Cairo Vliegtuig met wapens niet voor Venezuela bestemd Russen bereid tot verdere tegemoetkomingen Nieuwe Sovjetnota's in J F ash i ngton overhand igd Koning van Marokko bepleit Noordafrikaanse federatie Algerije met Tunesië en Marokko in een unie Joegoslavië „beledigd" door Sovjet-maarschalk Konjev Opnieuw drie weekbladen te Parijs in beslag genomen Persbreidel krijgt het karakter van censuur Gratie overwogen voor een Algerijnse opstandelinge KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Communistische passagiers dwongen piloot te landen Lady Churchill en dochter binnenkort naar Londen DJAKARTA (ANP) De met spanning verbeide ontmoeting tussen president Sukarno en de gewezen vice-president dr. Hatta, die naar men verwachtte heden, vrijdag zou plaatsvinden, is om onbekende redenen uitgesteld. Regeringswoordvoerders konden niet mededelen, wanneer de volgende ont moeting tussen deze beide topfiguren zal plaats hebben. Intussen is Hatta het onderwerp van heftige aanvallen van de communistische en linkse pers. Het linkse dagblad „Pemuda" publiceer de vandaag twee oude foto's, waarop Hatta in gezelschap is van de militaire comman dant van Midden-Sumatra, luitenant-kolo nel Achmad Hussein, die de vorige maand de „revolutionaire regering" proclameerde, en van Mohammad Natsir, de voorzitter van de islamietische Masjumi-partij, die op het ogenblik in Midden-Sumatra ver blijft. Houdt Hatta vol? Het blad beweert, dat Hatta tijdens zijn laatste ontmoeting met de president in het begin van deze week, aan Sukarno zou hebben medegedeeld te willen helpen om een einde te maken aan de opstandige be weging, als Sukarno bereid zou zijn het huidige kabinet en zijn Nationale Raad te ontbinden, en zijn „geleide democratie" (die onder meer bestaat uit een kabinet, waar aan alle partijen, mei inbegrip van de communisten, zouden moeten deelnemen) te laten varen. De „Pemuda" noemt deze voorstellen on verenigbaar met de verlangens van het volk, en betoogt dat zij tegemoet komen aan de wensen van de „verraderlijke rebel len". Intussen bespreekt men in politieke krin gen het voorstel van de islamietische Nah datul Ulama tot het houden van een bij eenkomst van Sukarno en Hatta met ver tegenwoordigers van de vier grootste par tijen: de Masjumi, Nahdatul Ulama, Natio nalisten en Communisten. De nationalisten en communisten hebben hun instemming met dit voorstel betuigd, doch de onafhan kelijke „Indonesia-Raya" schrijft vandaag, dat zulk een bijeenkomst geen succes kan hebben zolang de Nahdatul Ulama, die de tegenwoordig regering steunt, de com munistische partij niet durft te zien voor wat zij is: een voorpost van Moskou. „Krachtig optreden" DJAKARTA (UP) De Nationale Raad van Indonesië heeft zijn bijeenkomst van drie dagen besloten. In een slotcommuniqué wordt de regering steun toegezegd bij „krachtig optreden" tegen de rebellie. „De Raad is van oordeel dat de huidige moeilijkheden een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Indonesië zijn", zo heet het voorts. „De wijze waarop de regering de kwestie aanpakt is juist en men gelooft dat de moeilijkheden spoedig tot het verleden zullen behoren." De Nationale Raad zal van 25 tot 28 maart, voor de tweede maal van dit jaar, opnieuw bijeenkomen. Concentraties gaan door SYDNEY (UP) Volgens de Australische radio is gemeld dat in de Riouw-Archipel, ten zuiden van Singapore, de centrale re gering doende is met troepencpncentraties. Het doel zou zijn een strijdmacht te vor men voor een landing op Midden-Sumatra. Ook zouden drie compagnieën regerings getrouwe troepen zich reeds in Midden- Sumatra bevinden. Kolonel Simbolon, minister van Buiten landse Zaken in de tegenregering, heeft verklaard dat een bataljon regeringssol daten per vliegtuig naar Medan is overge bracht. Simbolon heeft eveneens verklaard dat hem voortdurend berichten bereiken over een aanval op Midden-Sumatra welke door de centrale regering met leger, vloot en luchtmacht wordt voorbereid. Anti-Javaanse gevoelens Simbolon waarschuwde dat een gevolg van nieuwe bombardementen zou kunnen zijn, dat de anti-Javaanse gevoelens in de buitengewesten zouden toenemen en dat die jaren en jaren zouden kunnen blijven bestaan. Onder de bevolking is reeds een anti-Javaanse stemming ontstaan wegens eerdere bombardementen. „Tot dusver zijn we erin geslaagd deze gevoelens binnen de perken te houden," aldus Simbolon. De minister deelde voorts mede, dat hij ADVERTENTIE PARIJS, (Reuter) Een staking van machinisten en treinbestuurders heeft tot gevolg gehad, dat vanochtend bijna het gehele spoorwegverkeer tussen Parijs en de voorsteden stil lag. Vex-wacht werd, dat de sneltreinen op de grote lijnen vrijwel normaal zouden rijden. (AFP) De toestand in de provincie is niet overal ernstig. In Marseille en Bel fort ondervindt de treinenloop weinig hinder van de staking. In Rijssel zijn ech ter nog al wat spoorwegarbeiders van hun werk weggebleven. In het westen en zuid westen van Frankrijk doet de staking zich het krachtigst gelden. In Cherbourg, Tou louse en Limoges zou 85 percent van het spoorwegpersoneel niet op zijn werk zijn verschenen; in Bordeaux 70 percent. het te druk heeft om naar Manilla te gaan om de bijeenkomst van de ZOAVO als waarnemer bij te wonen. Menado beschoten MANILLA (UP) De „Manila Daily Bulletin" meldt, dat donderdag twee ka nonneerboten van de Indonesische marine Menado in Noord-Celebes een half uur lang hebben beschoten, tot zij door het geschut der opstandige troepen verdreven werden. Volgens de correspondent van het blad vielen er in de stad één dode en zes gewonden en geraakte olietanks van de Shell in brand. Bitung; en Gorontalo Te Djakarta is nu officieel bekendge maakt, dat de haven van Bitung, op 32 km afstand van Menado in Noord-Celebes, ge bombardeerd werd. Opslagplaatsen zijn vernield. De haven van Bitung is het voornaamste punt waarover de ruilhandel van luitenant kolonel Sumual met het buitenland loopt. Kortgeleden zijn er vrachtwagens en jeeps, die in Singapore voor kopra waren geruild, aangekomen. De haven is nu met mijnen onklaar ge maakt, door de Indonesische marine, en derhalve niet meer voor de scheepvaart bruikbaar, aldus de verklaring. De Indonesische luchtmacht heeft voorts boven Noord- en Midden-Celebes pamflet ten uitgestrooid, waarbij de bevolking en de militairen worden opgeroepen zich niet achter de opstandelingen te scharen. „Antara" meldde dat dergelijke pamflet ten ook boven Gorontalo zijn uitgestrooid. Maar het Indonesische leger had eerder officieel verklaard, al enkele dagen geleden, dat Gorontalo in handen was van de cen trale regering Zuid-Sumatra DJAKARTA (UP) Twintig prominente militairen en politici in Zuid-Sumatra heb ben een beroep op president Sukarno en dr. Hatta gedaan „al hun energie, prestige en kennis" aan te wenden ter vermijding van geweld in Indonesië. Het beroep is getekend door onder an deren luitenant-kolonel Barlian, hoofd van het militaire commando, de gouverneurs van Zuid-Sumatra en Djambi, het hoofd van de provinciale politie, het hoofd van het provinciale en Openbaar Ministerie en de voorzitter van de Provinciale Wet gevende Vergadering. De oproep werd voor de radio voorge lezen door de politicus A. K. Gani, voor zitter van de afdeling Zuid-Sumatra van de P.N.I. Opeenhoping asfalt en post DJAKARTA (ANP) Uit Makassar wordt vernomen, dat zich op het eiland Buton een hoeveelheid van 20.000 ton asfalt heeft opgehoopt, als gevolg, van gebrek aan transportmiddelen. Het postkantoor in Makassar heeft be kendgemaakt dat de poststukken zich daar opstapelen, als gevolg van het verbreken der verbindingen over zee en door de lucht naar verschillende andere gebieden, waar onder Noord-Celebes. Olie op Timor? DJAKARTA (ANP) Volgens het districtshoofd van Amanan, op Indonesisch Timor, zijn er naar alle waarschijnlijkheid oliebronnen aanwezig in zijn gebied. De bevolking van het gebied aan de grens met Portugees Timor gebruikt een vloeistof die uit de grond opwelt als brandstof. Ver moedelijk is dit aardolie. CAPE CANAVERAL (AFP) Officieel is meegedeeld, dat de tweede Amerikaan se kunstmaan niet in zijn baan is geko men. De vierde trap van de raket heeft niet gewerkt. De satelliet is vermoedelijk verbrand toen hij na drieduizend kilometer te hebben afgelegd weer in de atmosfeer kwam. WASHINGTON (Reuter) Een leger- woordvoerder deelde mede, dat het leger reeds begonnen is met de vervaardiging van de derde kunstmaan, die dit voorjaar gelanceerd zal worden. Volgens de voor lichtingsdienst van het leger heeft men even radiocontact met de tweede kunst maan gehad, op grond waarvan men ver moedt dat de satelliet boven de Atlanti sche Oceaan, in de buurt van de kust van Guyana en Suriname in de dampkring is verbrand. (UP) De Jupiter C kan niet voldoen de energie ontwikkelen om de satelliet ver genoeg buiten de aantrekkingskracht van de aarde te brengen. Daarvoor is een snel heid nodig van 38.000 kilometer per uur. De Jupiter C, een viertrapsraket naar ont werp van Werner von Braun, kan maxi maal een snelheid van 27.500 kilometer per uur ontwikkelen. De hoogst toelaatbare afwijking in de koers van de raket is een graad; wordt die afwijking overschreden, dan bereikt de raket de „aanlooproute" voor een baan rond de aarde niet meer. Het is ook mogelijk dat de satelliet naai de aarde is teruggevallen, en ergens in zee is gekomen. Inmiddels treft de marine voorbereidin gen om, eveneens te Cape Canaveral, een „Vanguard" aardsatelliet te lancex-en. Naar de maan NEW YORK (Reuter) Ambtenaren van het Amerikaanse departement van Defensie verwachten, dat het Amerikaan se leger opdracht zal krijgen mogelijk nog dit jaar een raket naar de maan te zen den, aldus meldt de „New York Times". De ballistische raket, die hiervoor zal wor den gebruikt, zal worden uitgerust met een materiaal, dat bij de slag, waarmee de raket op het maanoppervlak terecht komt, een op de aarde zichtbaar schijnsel zal geven. De luchtmacht, die ook heeft ver zocht om een opdracht tot het zenden van een raket naar de maan, zal zich waar schijnlijk moeten toeleggen op de ontwik keling van militaire ï'uimteschepen, waar onder een bemande aardsatelliet, aldus de „New York Times". ADVERTENTIE dragen MODERNE RINGEN Onze gloednieuwe collectie bevat de modernste creaties op het gebied van verlovingsringen. Ringen als juwelen, juweeltjes van ringen Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 (Van onze correspondent in Parijs) Premier Gaillard heeft het, naar aanlei ding van de debatten over Algerije wense lijk geoordeeld weer eens de kwestie van vei'trouwen te stellen. In de boezem van het kabinet was juist overeenstemming be reikt over een verhoging der financiële en militaire inspanningen, waardoor een dertigduizend rekruten meer naar Alge rije worden gestuurd. Ondanks deze over eenkomst op ministerieel niveau leek Gaillard toch nog onvoldoende vertrou wen in zijn toekomst te hebben, zodat hij dit akkoord ook door een paiiementaire meerderheid wil laten bekrachtigen. Ten gevolge van de ti-einstakingen van van daag, waardoor vele afgevaardigden dit weekeind toch in Parijs moeten blijven, kan er in plaats van maandag, vanmid dag al over dit vertrouwensvotum worden gestemd. Eerst zal de premier echter nog een rede uitspreken. Twijfel Ook wanneer Gaillard deze nieuwe over winning zou behalen, zoals algemeen wel wordt verwacht, zal de basis van zijn ka binet toch aan degelijkheid hebben inge boet, want de meningen blijven, ook in de regeringspai-tijen, nog altijd zeer verdeeld over de politiek inzake Algex-ije en Tune sië. De rechtervleugel verwijt Gaillard, dat hij Bourguiba, de Tunesische presi dent, met handschoenen wil aanpakken, maar de socialisten en de rooms katholieke volksrepublikeinen betwijfelen steeds sterker of de minister voor Algerije, Ro bert Lacoste, wel de juiste weg bewandelt. Kenmerkend is wel, dat de rooms katholie ken de portefeuille van staatssecretaris voor de Nooi-dafrikaanse Zaken, die Gail lard een der hunnen had aangeboden, ge weigerd hebben. Uit vrees voor een tei'ug- keer van generaal De Gaulle, die zijn kans verbeidt, en van de diplomatieke conse quenties van een regeringscrisis tijdens de bemiddelingspogingen in Tunesië van de Amerikaan Murphy en de Brit Beeley, is het wel bijna zeker, dat Gaillard het vege ministeriële lijf opnieuw zal redden, in af wachting van de volgende krachtproef, die zich komende week bij de discussie over de grondwetshei-ziening zal aandienen. TUNIS (Reuter en AFP) President Bourguiba van Tunesië heeft in zijn weke lijkse radiorede een verklaring gevraagd van het feit dat een boodschapper, die brieven bij zich had waarin erop werd aangedrongen hem te vex-moorden, in het bezit was van een Egyptisch vrijgeleide en een Libisch visum. Bourguiba richtte zich speciaal tot Egypte en zei dat diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en Tunesië geen zin meer hebben als het Egyptische antwoord niet bevredigend zou zijn. Voor het aandeel van Libië in deze zaak is hij geneigd te denken aan een fout. gemaakt door de consul van Libië in Cairo. Het Tunesische ministerie van Binnen landse Zaken heeft medegedeeld, dat de brieven, die de boodschapper bij zich had. gezonden zijn door de extreem-nationalis tische leider Salah Ben Joessef een voormalig volgeling van Bourguiba die naar Cairo is gevlucht. CAIRO (UP) De Egyptische regering zal niet ingaan op dc uitlatingen van pre sident Bourguiba, aangezien deze beschul digingen ..duidelijk vals" zijn. aldus ver luidt in officiële kx-ingen te Cairo. Salah Ben Joessef heeft verklaard, dat Bour guiba de samenzwering in elkaar gezet heeft met het doel de aandacht van het Tunesische volk af te leiden van de eva cuatie der Franse troepen. Tegenspraak MEKKA (AFP) De i'egering van Sa- oedi-Ai-abië zegt in een communiqué niets te weten van een komplot dat in Saoedi- Arabië tegen de „Verenigde Arabische Re- Dubliek" zou zijn gesmeed. Koning Saoed heeft niettemin een onderzoek gelast en de bevindingen zullen bekendgemaakt worden zodra de betreffende commissie verslag heeft uitgebracht. AMMAN (AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een telegram aan koning Saoed zijn verontwaardiging uitgesproken over de Syrische en Egyptische beschuldi gingen aan het adres van Saoed. Koning Hoessein verklaart ervan overtuigd te zijn. dat de beschuldigingen dat koning Sa oed betrokken is bij een samenzwering tegen het leven van Nasser en de Ver enigde Arabische Republiek vals zijn WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft ontkend, dat Amerika op eniger lei wijze betrokken was bij het komplot. BAGDAD (UP)Een Iraakse woord voerder heeft op een persconferentie ont kend, dat een „voorname Iraakse persoon lijkheid" betrokken zou zijn geweest bij de beweerde samenzwering. JERUZALEM (Reutei') De wapens in het vliegtuig dat de vorige week in Al gerije een noodlanding maakte, waren door het Isx-aelische ministerie van Bui tenlandse Zaken aan een „bevriende staat in Latijns-Amerika" verkocht, zo heeft premier Ben-Goei'ion in het Israëlische parlement bekendgemaakt. Het betrokken land is niet Venezuela, zoals de pers had gemeld. Ben-Goerion gaf de verzekering, dat de wapens niet voor de Algerijnse opstande lingen bestemd waren. (Van onze correspondent in Washington) De brieven, aide-memoires, boodschap pen en toespraken volgen elkaar zo snel op in het politiek contact tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, dat de rivalen schakers gelijken, die in hoog tempo aan de afruil van stukken zijn be gonnen, en die beiden volkomen onzeker zijn omtrent het eindspel, dat het resul taat zal zijn. De Sovjet-ambassadeur te Washington, Mensjikov, die, uiterlijk, niets verschilt van een goed geklede Amerikaanse kapi talist, heeft in een x-ede aan een lunch in de pex-sclub te Washington een zonnig pleidooi gehouden voor vreedzame samen werking, alsmede een uitgebreid handels verkeer, tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Zeventien jaar geleden, verscheen voor het laatst een Sovjet ambassadeur in de Washingtonse pei's- club. Mensjikov, die elke wanklank en kritiek vermeed, eindigde zijn rede met de aanprijzing van een topconferentie als het meest doeltreffende instrument voor bijleging van althans een aantal moeilijk heden. Zijn rede, die bijna overdreven welwil lend kon worden genoemd, bevatte geen nieuws van enige betekenis, doch in ant woord op een vraag na afloop zei Mensji kov, dat de Sovjet-Unie bereid is op een ministersconferentie grondig de agenda- onderwei-pen te bespreken, die van beide zijden naar voren worden gebracht. Hier mede nam hij twee bezwaren weg, die van Amerikaanse zijde geopperd zijn tegen de x-ecente Russische voorstellen. De Amerikanen verdenken de Russen er na melijk van te streven naar een ministers conferentie. waarop met minimale discus sie een agenda zou worden opgesteld met alleen punten, die voor de Russen aan vaardbaar zijn. Intussen blijven de Ameri kanen ook nu nog beducht dat de Russen een top-conferentie willen doordrijven waarop in feite geen enkel belangrijk re sultaat zal worden bereikt, en die aldus geheel ten onrechte de wereld het gevoel zal geven dat een periode van ont spanning is ingetreden. In dat geval dreigt immers de pax-aatheid van de niet-com- munistische landen ernstig te worden on dermijnd. Indien eenmaal tot een ministersconfe rentie is besloten, zal het vrij moeilijk zijn een top-conferentie niet te doen doorgaan Vandaar dat men van Amei'ikaanse zijde weer meer dan tevoren de nadruk legt op een nauwkeurige voorbereiding van een eventuele top-conferentie, via de normale diplomatieke kanalen. De eindspelfase in het diplomatieke schaakspel is nog steeds niet bei-eikt en het staat wel vast dat men in Washington zeker even sceptisch is als tevoren- ten aanzien van een top-confe rentie. Antwoord van Boelganin aan Eisenhower WASHINGTON (Reuter) Mensjikov heeft Dulles twee nieuwe boodschappen van Boelganin voor Eisenhower over de eventuele topconferentie overhandigd. NEW YORK (Reuter) Dag Hammars- kjoeld, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft op een persconfei-en- tie als zijn mening te kennen gegeven, dat een topconferentie heel goed op het UNO hoofdkwartier kan worden gehouden. MOSKOU (AFP) In de Russische nota van 28 februari aan de Amerikaanse re- gering, die vandaag te Moskou is gepubli ceerd, worden nog twee agendapunten voor een topconferentie voorgesteld, die nog niet eerder vermeld zijn: een verbod van het gebruik van de ruimte voor mili taire doeleinden, gekoppeld aan opheffing van militaire steunpunten in het buiten land en, als tweede punt. het sluiten van een vredesvei'drag met Duitsland. RABAT (AFP/Reuter) Koning Mo hammed V van Marokko heeft zich uitge sproken voor een federatie van Marokko. Tunesië en Algerije en verklaard, dat de verantwoordelijke leiders der drie lan den te gelegener tijd de vorm en structuur van een Noordafrikaanse unie moeten vast stellen. Hy drong voorts aan op een „spoedige op lossing" van het vraagstuk van de aan wezigheid van buitenlandse troepen op Marokkaanse bodem. Hy zei te hopen, dat Frankrijk het initiatief zou nemen en voor stellen zou doen. (Frankrijk heeft dertig duizend man in Marokko). De koning wenst een oplossing van het Algei-ijnse vraagstuk, waarbij de vrijheid en soevei-einiteit van het Algex-ijnse volk worden erkend en de rechten en belangen van de Fransen in Algerije gegarandeerd. Een dergelijke oplossing zou „rijke voor uitzichten" openen op een „uitgebreide Frans-Afrikaanse samenwex-king". De vorst eiste opnieuw, dat gebieden in de Sahara worden teruggegeven welke Marokkaans zijn „op grond van de ge schiedenis, internationale overeenkomsten en het vei'langen van hun volken". Hij noemde de gebieden niet, maar ver oordeeld de „onvriendschappelijke sa menwerking tussen de Franse en Spaanse legers bij acties tegen onze onderdanen" in de bedoelde gebieden. Het orgaan van de Istiqlal-pai-tij, deelt mee, dat binnenkort een vertegenwoordi ger naar Tunis zal worden gezonden om te spi-eken over een gemeenschappelijke conferentie ter bestudering van de moge lijke vorming van een Noordafrikaanse Unie. TRIPOLIS (Reuter) Koning Idriss van Libië heeft de tussenkomst van president Eisenhower van de Verenigde Staten en koningin Elizabeth van Groot-Brittannië verzocht om een einde te maken aan de oorlog in Algerije. NEW YORK (Reuter) Een speciale commissie van de Aziatisch-Afrikaanse statengi-oep in de UNO, die belast is met de bestudering van de ontwikkeling van de toestand in Algerije en de verhouding tussen Frankrijk en Tunesië, heeft beslo ten, de toestand in beide landen met secretaris-generaal Hammarskjoeld te be spreken. BELGRADO (Reuter) Het officiële orgaan van de Joegoslavische communis tische partij, Borba heeft een scherpe aanval gedaan op maarschalk Konjev, op perbevelhebber van de strijdkrachten van het pact van Warschau en vice-minister van Defensie van de Sovjet-Unie. Dit is voor 't eerst sinds bijna een jaar, dat in Joegoslavië kritiek wordt geoefend op een vooraanstaande figuur in de Sovjet-Unie. Volgens Borba heeft Konjev Joegoslavië „beledigd" en dingen gezegd, die „in strijd zijn met de verkondigde politiek van vriendschap tussen Joegoslavië en de Sov jet-Unie." De kritiek van Borba geldt een artikel van Konjev in het officiële orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij waarin Joegoslavië niet genoemd werd on der de landen die tegen het fascisme heb ben gestreden. Volgens Borba wekt dit her inneringen op aan de Stalin-periode. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse weekbladen L'Expx-ess en France-Obsei-vateur, die niet mochten uit komen vanwege hun artikelen tegen de Fi-anse politiek in Algei-ije, zullen vandaag verschijnen zonder deze artikelen. L'Ex- press geeft commentaren van Sartre, Men- dès-Fi-ance en Frangois Mauriac op het verschijningsverbod. De minister van Binnenlandse Zaken, Mau rice Bourgès-Maunoury, had de communis tische „France Nouvelle", de linkse „Fran ce Observateur" en „L'Express", het weekblad, dat als de spreektrompet van oud-pi-emier Pierre Mendès-France be schouwd wordt, in beslag laten nemen. De nummers van het rooms-katholieke onaf hankelijke weekblad „Témoignage Chré tien", die voor Algerije bestemd waren zijn voor de 68-ste maal in beslag ge nomen. De directie heeft tot haar spijt moeten besluiten in het vervolg geen exemplaren meer naar Algerije te zenden „France Observateur" heeft in Algerije dezelfde ei-varingen gehad. De directeur Claude Bourdet heeft medegedeeld, dat de regering de onafhankelijke persoi'ganen langs deze weg tot een bankroet en defini tief zwijgen hoopt te brengen. Elke inbe slagneming kost een krant namelijk mil joenen francs. Het argument, waarmee deze persbreidel iedere keer gerechtvaardigd wordt, is dat de beti-okken kranten zich schuldig zou den maken aan ondermijning van de mo raai en aantasting van de eer van het Franse leger, een motief van zeer elas tisch karakter, omdat de Franse hoge militairen over het algemeen bijzonder lange tenen hebben. „France Observateur werd vorige week gestraft, omdat er een uittreksel in was opgenomen uit een boek waarin een politieke gevangene beschrijft hoe sommige Franse militairen in Alge rije hem tot spreken hadden pogen te brengen, middelen die griezelig veel op de beruchte S.S.-methoden gelijken. Ook „L'Express" heeft-, zijn vei-schijningsver- bod te wijten aan een artikel over de ont wikkeling der gebeurtenissen in Algerije „De overwinning" getiteld, van de hand van de filosoof-dramaturg Jean-Paul Sartre. Hoewel de censuur, ondanks een krachtige aandrang van ultra-rechtse kringen, officieel (nog?) niet is ingesteld poogt de regering kennelijk een overeen komstig effect te bereiken door de vrijheid van meningsuiting en critiek onder de voortdurende bedreiging van inbeslag neming aan banden te leggen. Ware grootheid (AFP) Het onafhankelijke blad „Le Monde publiceert uittreksels uit een studie over de Algerijnse kwestie die verschenen is in het maartnummer van de „Lettre aux communautés de la Mission de France" waarvan volgens „Le Monde" de conclu sies door kardinaal Lienart, prelaat van de „Mission de France" zijn goedgekeurd. „De christen die eei-biediging van de rechten van anderen eist is geen verrader van zijn vaderland", aldus de studie. „De christen die bepaalde onmenselijke metho den veroordeelt demoraliseert noch het leger noch het volk. Hij is integendeel trouw aan zijn vaderland omdat hij poogt de ware grootheid van dat land te bevor deren". Als gebleken is dat in Algerije een volk bestaat en wil bestaan, onderscheiden van het Franse volk, kunnen wij ver klaren dat de kerk er niet tegen 'is dat dit volk zijn onafhankelijkheid verkrijgt, aldus de studie. Waar van Algerijnse zij de legale middelen zijn gebruikt om aan spraken op onafhankelijkheid te doen gelden, zou het onrechtvaardig zijn de ge schiedenis geweld aan te doen om de ver antwoordelijkheid voor het conflict ge heel op rekening van de Algerijnen te stellen. Wij moeten begrijpen dat de aan wending van geweld voortkomt uit de ge beurtenissen in het verleden zonder daar mee hét terrorisme en zijn methoden te rechtvaardigen. De erkenning van de rechten van de mohammedaanse gemeen schap is niet te scheiden van de erken ning van de rechten van de Europese ge meenschap in Algerije", aldus de studie PARIJS (UP) Een gratie-comité van de Franse regering bestudeert „met bij zondere aandacht en spoed" de zaak van de 22-jarige Djamila Rjpuhired, een Alge rijnse studente, die ter dood werd veroor deeld omdat zij medeplichtig zou zijn ge weest aan twee bomaanvallen waarbij een persoon werd gedood en veertig anderen werden gewond. De regering laat een dos sier aanleggen over het fel-omstreden proces. De studente heeft vei-klaard door de Franse politie te zijn gepijnigd. De hoofdgetuige in haar proces was een mo hammedaans meisje, dat de indruk wekte geestelijk gestoord te zijn. Doodvonnissen ALGIERS (UP) Krijgsraden in Phi- lippeville en Constantine hebben gisteren 41 mohammedanen wegens „terrorisme" ter dood veroordeeld. Vijftien veroordeel den waren schuldig bevonden aan deel neming aan een overval op 20 augustus 1955, waarbij 36 Europeanen, onder wie elf kinderen werden gedood. Vijftien over levenden hebben voor het tribunaal ge tuigd. De meesten van de veroordeelde man nen zullen waarschijnlijk hun vonnis niet ondergaan. Er is niet-officieel op gewezen, dat 354 van de 481 opstandelingen, die se dert het begin van de rebellie ter dood werden veroordeeld, gi-atie hebben gekre gen. Er zijn 127 doodvonnissen voltrokken. Nieuwe repatrianten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de „Groote Beer" vrijdagavond omstreeks half acht met 790 repatrianten uit Indonesië aan de Javakade in Amsterdam afmeren. De ontscheping der passagiers, die in contract pensions of elders worden ondergebracht, zal zaterdagochtend half negen beginnen. Nieuw schip. Bij Van der Giessen's scheepswerven fe Krimpen aan de IJssel is het motorvrachtschip „Karakorum", het tweede van een serie van vier motor vrachtschepen, in aanbouw voor de Stoom- vaai-tmaatschappij „Nederland", te water gelaten. Monurtient. Op het terrein van het inteiTiationale ziekenhuis te Tokio is woensdag een monument onthuld op de plek waar lang geleden het huis stond van de eerste Japanner, die Nederlands leei'de. Het was een zekere Genpakoe Soegita, die in 1771 Nederlands begon te leren, omdat hij een Nederlandse medische verhande ling wilde bestuderen. Eerste-Kamerlid. Mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello te Loenen aan de Vecht, die in de vacature van prof. mr. G. de Groot (V.V.D.) benoemd verklaard was tot lid der Eerste Kamer, zal wegens ge zondheidsredenen geen zitting nemen. Op de desbetreffende lijst volgt nu mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, oud-directeur van de Maatschappij Nederland. Commissie. De minister van Onder wijs heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft hem advies uit te brengen over de meest geschikte vormen van lager onderwijs voor jongens en meisjes van 1216 jaar en hem voorstellen te doen tot het nemen van maatregelen, die in de be staande toestand verbetex-ing zullen kun nen brengen. Voorzitter van de commissie is mr. ir. M. Goote te 's-Gravenhage. RAI in 't klein. Voor de vierde keer zal in Groningen een expositie op het ge bied van rijwielen, scooters, bromfietsen en motoren woi-den gehouden, waar vrij wel alle fabrikanten van betekenis in West-Europa hun produkten zullen expo seren. De tentoonstelling duurt van 26 tot en met 29 maart. Krijgsraad. Voor de krijgsraad te Arnhem heeft terechtgestaan de 21-jarige soldaat G. H. A. uit Ambt-Hardenberg, die ervan wordt verdacht in de kazerne te Schaarsbergen dermate roekeloos met een pistool te hebben gemanoeuvreerd, dat een andere soldaat aan de arm werd gewond. De auditeur-militair eiste 50 boete en een maand voorwaardelijke hechtenis. De krijgsraad veroordeelde de soldaat con form deze eis. Verdronken. Op de Waal bij Tiel is een ongeluk gebeurd dat aan de 22-jarige mati-oos F. Munter uit Ridderkerk het le ven heeft gekost. M. stond aan boord van het sleepschip „De Leeman", dat op weg was van Amsterdam naar het Roergebied. Toen het schip de Waal bij Tiel opdraaide, sloeg de matroos, die bezig was de roei boot goed te bevestigen, over boord. Door het personeel werd hem nog een redding boei toegeworpen, maar door de kou be vangen, kon hij deze niet meer bereiken; hij verdween in de diepte. Zijn lijk is tot op heden nog niet gevonden. ADVERTENTIE PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. PANMOEND J OM (Reuter) Een van de vrijgelaten passagiers van het Zuidkoreaanse vliegtuig dat vorige maand in Noord-Korea landde, het li berale lid van het Zuidkoreaanse parle ment Joe Zong Soen, heeft in een verkla ring tegenover verslaggevers gezegd, dat communistische bandieten de Amerikaan se piloot met een revolver in zijn rug ge dwongen hadden naar Noord-Korea te vliegen. De communisten maakten zich van het toestel meester tussen Taejon en Seoel. Een van de communisten zwaaide met een handgranaat. Andei-en bedreigden de passagiers met revolvers. De man met de handgranaat zei tegen de passa giers, dat de communisten bei-eid waren het toestel op te blazen als de passagiers en de bemanning weerstand zouden bie den. Het toestel landde op het vliegveld van Soenan. De passagiers en bemanning werden per trein naar de Noordkoreaanse hoofdstad gebracht. De beide in vrijheid gestelde Amerika nen weigerden zich uit te laten over wat er gebeurd was. Ook het Westduitse echt paar, dat in het toestel zat, weigerde een verklaring af te leggen over het „ontzet tend avontuur". (Van onze correspondent in Londen) De toestand van Sir Winston Churchill is dermate vex-beterd, dat Lady Churchill en haar dochter Sarah binnen een paar dagen naar Londen zullen terugkeren. Er nog geen datum vastgesteld voor de terugkeer van Sir Winston zelf. Hij mag het bed verlaten voor het gebruiken van de lunch en rookt af en toe een sigaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15