Werkloosheid in februari opnieuw toegenomen Auto op Zijlvest tegen lichtmast Werk van Kees Verwey in Leidse Lakenhal Eerste filmvertoning een schot in de roos VRIJDAG 7 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Veel publiek bij de opening van de expositie N. Valk een kwart eeuw in rijkdienst „Commentaar op het nieuws" ontlokt veel commentaar Toezicht op instellingen van weldadigheid Haarlemmerliede Ontwerp-regeling over opheffing in discussie De ramp van Moddergat herdacht Twee kerkgangers dodelijk aangereden Directeuren van smelterij blijven in arrest Noordwester Hypotheek bank stelt hoger dividend voor Iets lagere omzetten bij Kas-Associatie Hoger dividend Gero Ontwikkeling diepvries- produktie Nederland PAUZETHEATER Onderwijsvoorstellen aan de Haarlemse raad Géén verkeersborden op Haarlemse scholen Handboek voor de natuurreservaten „Een of twee vrouwen" UIT STAD EN STREEK Indonesische crisis werkt door op arbeidsmarkt Damlust en Zaandam gaan naar de hoofdklasse Vanmorgen omstreeks negen uur is er een botsing ontstaan op het kruispunt van de Zijlstraat en de Kinderhuisvest in Haarlem waarbij twee personenauto's be trokken waren. Op de Zijlvest reed een personenwagen in de richting van de Kin derhuisvest toen van links een andere auto kwam aanrijden. De bestuurder van de ze laatste wagen verleende geen voorrang en raakte de eerstgenoemde wagen die het trottoir opgeslingerd werd en tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De bestuur der van de verongelukte wagen, een 26-ja- rige chauffeur uit Lage Zwaluwe ging evenals de naast hem zittende man, een 25-jarig echauffeur eveneens afkomstig uit Lage Zwaluwe, met het hoofd door de voorruit. Zij moesten vrij ernstig gewond naar het Grote Gasthuis worden overge bracht. Drie passagiers die op de achter bank zaten werden allen niet ernstig ge- Donderdagavond is in het Leids stede lijk museum „De Lakenhal" onder zeer grote belangstelling de aangekondigde tentoonstelling van werken van de Haar lemse kunstschilder Kees Verwey ge opend door de Leidse burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. De directeur van „De Lakenhal", de heer W. N. van Wes- sem, sprak als gastheer enkele woorden van welkom tot de aanwezigen, onder wie zich ook Verwey bevond. Onmiddellijk daarna beklom de heer J. C. Ebbinge Wub- ben, directeur van het museum Boymans in Rotterdam, het spreekgestoelte om een korte inleiding te houden. Hij belichtte de verschillende kwaliteiten van Verwey's artistieke taal en 'sprak tevens de hoop uit, dat velen deze taal ook zullen ver staan. Onder meer wees de heer Ebbinge Wubben er op, dat de persoonlijkheid van Verwey sterk genoeg is gebleken om de Nederlandse schilderstraditie te handha ven. Hij roemde de schilder vooral om zijn portretten welke meer dan wat het oog alleen kan waarnemen onthullen. Bur gemeester Van Kinschot hield, alvo rens de tentoonstelling voor geopend te verklaren, eveneens een toespraak. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat in dé reeks exposities van hedendaagse kunst in „De Lakenhal" gehouden, die van Ver wey één van de allerbelangrijkste is. Ver- Volgens herinnerde de burgemeester er aan, dat Kees Verwey in Leiden geen on bekende is. Immers, in de oorlogsjaren hebben de leerlingen van het oude schil dersgenootschap „Ars Aemula Naturae" van zijn lessen kunnen profiteren. Aan die tijd denken vele stadgenoten met vreug de terug,'' aldus spreker. Hoe rijp Ver wey's talent toen al was blijkt uit het stilleven, dat de kunstenaar in het gebouw van het genoemde schildersgenootschap heeft geschilderd en dat één van de hoog tepunten van deze tentoonstelling is. Trou wens, ook in „De Lakenhal" is hij geen onbekende, bij vele gelegenheden wordt zijn markante gestalte in het museum ge signaleerd. De burgemeester zeide voorts, dat er een verwantschap bestaat tussen Leiden en Kees Verwey. Hij wees daarbij op de bewondering die de schilder steeds heeft gekoesterd voor diens oom Albert Verwey. Vooral echter wenste de burge meester de aandacht te vestigen op Ver wey's bewondering voor de Leidse mees ter Floris Vester. Ook is het een feit, dat voor vele kunstliefhebbers bloemstukken in waterverf de hoogtepunten in Verwey's kunst zijn. En valt hier niet een verwant schap op met die andere grote Leidse meester Menso Kamerlingh Onnes, de zwager van Vester, wiens aquarellen zo worden geprezen? „Het is om al deze rede nen, maar uiteraard vooral om de kwali teit van uw werk dat wij ons in deze ten toonstelling verheugen," zo zei de burge meester tot de exposant. Met het uitspre ken van de wens, dat vele Leidenaars en vele kunstliefhebbers van buiten in de ko mende week de weg naar „De Lakenhal", zullen vinden, verklaarde hij de expositie voor geopend. In de vergaderzaal van het Huis van Bewaring aan de Oostvest in Haarlem is de heer N. Valk, adjunct-commies ter di rectie, gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij vijfentwintig jaar in rijksdiens was. In tegenwoordigheid van het voltal lig personeel werd de jubilares toegespro ken door de directeur van het Huis van ■Bewaring, de heer J. J. Klein, die hem ook namens het departement van Justitie voor zijn bewezen 'diensten dankte. Hij overhandigde de heer Valk een geschenk in enveloppe. Ook namens het personeel ontving de heer Valk ee nenveloppe uit de handen van de heer Klein. Verder voerden het woord: ds. dr. Van der Loos, die na- "ïens de geestelijke verzorgers van het 'luis van Bewaring sprak, de psycholoog drs. P. J. Plomp en de huismeester, de heer W. A. Haverkort. Het hoofd van de Arbeid, de heer H. Poppink had zijn ge lukwens op rijm gezet. De rij van spre kers werd gesloten door de sociaal ambte naar van net Huis van Bewaring, de heer J. B. Dittner. Hierna bedankte de heer N. Valk, ook na mens zijn echtgenote, de spelters voor hun gelukwensen en geschenken. wond. De auto werd zeer ernstig bescha digd. De verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. De heer Meijer Sluyzer sprak voor Haarlemse socialisten „Door de politieke wrijvingen in ons land is geen oplossing gevonden voor de vraag op welke wijze wij het vertrouwen van Indonesië kunnen winnen. Nederland heeft door teveel toe te geven aan de ex tremistische Indonesische leiders de ge matigden geen kans gegeven zich te laten gelden. De Partij van de Arbeid is nog steeds oereid deel te nemen aan een ge sprek over de oplossing van het geschil- Nieuw-Guinea. Het Nederlandse volk moet over deze moeilijke kwestie aan 't denken worden gezet. Slechts langs deze weg kan een aanvaardbare oplossing tot stand ko men." Dit zei de heer Meijer Sluyzer op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem 7 van de Partij van de Arbeid, die donder dagavond in het clubgebouw van „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten is-gehou den. De heer Sluyzer, die door zijn „Commen taar op het nieuws" in radiouitzendingen van de VARA bekendheid geniet, behan delde onder dezelfde titel een aantal pro blemen, welke hem door de aanwezigen waren voorgelegd. De onderwerpen raakten onder meer de houding van de Partij van de Arbeid ten opzichte van Indonesië, de positie van de middenstanders in de P.v.d.A., de werk loosheid in Nederland, de hulp aan achter gebleven gebieden, de invloed van de technische en wetenschappelijke voor sprong der Russen op de wereldpolitiek en tenslotte de bescherming van de be volking tegen de gevaren van een atoom oorlog. Op deskundige en vooral verhelderen de wijze besprak de heer Sluyzer de ach tergronden van de moeilijkheden waar men dagelijks in binnen- en buitenland mede geconfronteerd wordt. Vaak kwam men daarbij tot een levendige en vrucht bare gedachtenwisseling. Bij de onlangs door de Haarlemse ge meenteraad aanvaarde verordening op de verzorgings- en verpleeghuizen is een uit zondering gemaakt voor inrichtingen, die erkend zijn als instelling van weldadig heid. Om echter te voorkomen, dat elk toezicht of zelfs elke mogelijkheid tot toe zicht ontbreekt willen B. en W. aan de ge noemde instellingen de voorwaarde opleg gen, dat zij zich bereid verklaren toezicht te aanvaarden van een van gemeentewe ge aangestelde arts, een register bij te hou den van de personen, die in de inrichting worden verzorgd en de mutaties in dat register periodiek ter kennis te brengen van de directeur van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft donderdag onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen besloten medewerking te verlenen aan de samenvoeging van het grondgebied van de gemeente Haarlemmerlicde en Spaarnwou- de met dat der gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer. Met vijftien stemmen vóór en negen tegen werd de ontwerp regeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland, omvattende een achttal kwesties die na de samenvoeging aan de orde zullen kom*n, goedgekeurd. Ook in deze vergadering bleek dat ver scheidene raadsleden scherp afwijzend staan tegen het desbetreffende voor-ont werp van wet aangaande opheffing van de gemeente Haarlemmerliede. In het alge meen voelde men weinig voor een uitbrei ding van grondgebied buiten de natuur- 'ijke grenzen van de Haarlemmermeer de Ringvaart. Er werd gevreesd dat deze gebiedsuitbreiding andere buur-gemeenten aanleiding zou kunnen geven tot aspi raties ten aanzien van het grondgebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De voorzitter onderstreepte de noodzaak van een agrarische zone tussen de steeds meer naar elkaar toegroeiende steden Am sterdam en Haarlem. Burgemeester en wethouders van Haar lemmermeer zijn er voortdurend op attent, dat voor de agrarische belangen van deze gemeente in de randstad-Holland voldoen de ruimte wordt gelaten. „Alleen een krach tige wig tussen ETaarlem en Amsterdam kon ons dit waarborgen," aldus mr. Van der Willigen. Aan het slot van de vergadering werd op voorstel van de voorzitter besloten bij Ge deputeerde Staten met kracht te protes teren tegen het besluit van G.S. aangaande de invoering van de maximum snelheids- grens van 70 km/uur op de Kruisweg bij Hoofddorp. Met klem zal worden aangedrongen op de herinvoering van de 50 km-grens op ge noemde weg. Donderdag was het 75 jaar geleden, dat het vissersdorp Moddergat, in het noorden van Friesland, werd getroffen door een ramp, die vrijwel de gehele visserij van dit plaatsje de hoofdbron van bestaan, ruïneerde. Maandagmorgen 5 maart 1883 voer de vloot van 22 schepen uit. Tegen de avond van dezelfde dag stak een sterke noordwestelijke wind op, die uitgroeide tot een zware storm, waarin zeventien Moddergatse vissersschepen met 83 opvarenden vergingen. Ter nagedachtenis aan hen, die omkwa men heeft de commissaris der Koninging in de provincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, donderdag een bazaltste- nen monument onthuld op de plaats, waar de vissers vroeger van wal staken. Daar na werd in de hervormde kerk een herden kingssamenkomst gehouden. Twee Huizer ingezetenen, die woensdag avond op weg waren naar een kerkdienst, zijn door een bestelauto aangereden en dodelijk gewond. Een lantaarn ter plaatse brandde niet. Beide slachtoffers werden naar het Diaconessenhuis in Naarden overgebracht, waar de 58-jarige J. Rebel donderdag in de loop van de dag en de 73- jarige J. Spilt in de afgelopen nacht zijn overleden. De Utrechtse rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen van de 44-jarige N. L. J. W. uit Zeist en de 45-jarige J. M. v. D. uit Leidschendam, beiden lid van de directie van een smelt- en raffineer- bedrijf in Zuilen bij Utrecht. Zij werden een week geleden aangehouden, om dat zij ervan worden verdacht het rijk voor 70.000 gulden te hebben benadeeld door in de afgelopen vier jaar na het om smelten van munitiehulzen minder aan gewicht te hebben ingeleverd dan bij het omsmelten werd verkregen. Van de zijde van het bedrijf werd verklaard dat in het contract met de landmacht wordt gespro ken van levering van tenminste 97 percent en dat men op grond van dit contract niet verplicht zou zijn geweest het voordeel van smeltverlies, indien dit minder dan drie percent bedroeg, af te dragen. De winst- en verliesrekening over 1957 van de Noordwester Hypotheekbank n.v. vertoont een winst van 31.503 (vorig jaar f 20.419). Voorgesteld wordt hiervan te reserveren voor belastingen 10.975 en 7.732 toe te voegen aan de buitengewone reserve, waardoor deze zal bedragen f 179.948. Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (v.j. 7 percent). Op 1 januari 1957 was het bedrag der hypothecaire leningen 4.061.785 tégen f 3.717.810 in 1956. In 1957 werden nieuwe leningen aangegaan tot een bedrag van t 531.500; afgelost werd 461.200, zodat per 31 december 1957 uitstond 4.132.085. In 1957 werd een lening op schuldbekente nis gesloten groot f 200.000, maar werd af gezien van het plaatsen van pandbrieven. De gemiddelde rente per 1 januari 1958 der uitstaande hypotheken is 4,25 percent, die der pandbrieven en schuldbekentenis sen 3,50 percent, een verschil uitmakende van 0,75 percent (0,61 percent). Terugge nomen aan uitgelote en ingekochte 3 per cent. 3 percent, 3V2 percent en 4 per centstukken en afgelost op schuldbekente nissen werd in totaal 111.460, zodat op 31 december 1957 in omloop was 613.300 3 percent, f 171.120 3 li percent, ƒ1.097.000 31/» percent, 669.000 4 percent en f 200.000 5 percent pandbrieven en schuld bekentenissen of in totaal 3.850.420. De directie van de Kas-Associatie n.v. te Amsterdam heeft in de algemene jaarver gadering aan aandeelhouders medege deeld, dat de onkosten in 1957 niettegen staande verplichte salarisverhogingen mei f 150.000 konden worden verlaagd. Van aandeelhouderszijde werd opgemerkt dat ondanks alle moeilijkheden, de verlies- en winstrekening nog behoorlijke cijfers te zien geeft. Het dividend van 5 percent werd acceptabel geacht, maar over de koers van de aandelen der n.v. ter beurze was men matig te spreken. De jaarstukken werden goedgekeurd. De directie zei dat de omzetten over de eerste twee maanden van 1958 iets lager liggen dan in de over eenkomstige periode van 1957. In de vergadering van de raad van com missarissen der n.v. Gerofabriek te Zeist is besloten op de eerstkomende vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1957 een dividend voor te stellen van 9 percent (v.j. 7)4 percent) op de gewone aandelen. De raad van beheer van de n.v. Nationaal Bezit van aandelen Gerofabriek kwam tot een dividendvoorstel over het boekjaar 1957 van 9 percent (v.j. 7)4 percent) op de gewone aandelen. In verband met de toenemende belang stelling zowel hier te lande als in het bui tenland voor Nederlandse diepvries pro- dukten (groenten, fruit, vis enzovoorts) heeft de Vita n.v., die zich reeds jaren op dit terrein beweegt, onderhandelingen aangeknoopt met Unilever n.v. teneinde deze ontwikkeling zowel op technisch als op commercieel gebied op de modernste wijze te kunnen blijven volgen. Deze on derhandelingen bevinden zich thans in een vergevorderd stadium, aldus „Unilever Nieuws". De Vita n.v. beschikt over be drijven in Utrecht, Rotterdam en Leiden. Expositie. Van 8 tot 30 maart expo seert de Haagse kunstenaar Guus Melai in de Vrije Academie aan de Hoefkade in Den Haag een aantal van zijn schilderijen. De tentoonstelling wordt zaterdagavond ge opend door de letterkundige Bert Schier- beek. Donderdagmiddag heeft het Pauze theater voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuwe ruimte, het Studiotheater aan de Grote Markt in Haarlem, dat ook in het vervolg voor de bijeenkomsten op donderdagen beschikbaar zal zijn. Het is de bedoeling de grammofoonplatenconcer- ten, die totnogtoe in één der zalen van Brinkmann konden worden bezocht, in Studio worden voortgezet. De verandering van plaats hangt ook samen met een uit breiding van het repertoire, waarover wi.i enkele dagen geleden hebben geschreven Het is een uitbreiding met filmvertoningen en de eerste daarvan, gistermiddag, was een schot in de roos „Nightmail", een oud Engels meesterwerkje. Oud wil zeg gen: van vóór de oorlog. Het is een docu mentaire, die Basil Wright en Harry Watt in 1936 vervaardigden over leven en wer ken in en om de postexprestrein, die des avonds elke dag uit Londen vertrekt met post voor Schotland en vroeg in de och tend in het noorden arriveert. We zullen in dit verslag niet nader op de uitzonder lijke kwaliteiten van deze al lange tijd uit de roulatie verdwenen en daardooi weer vergeten documentaire ingaan. Hei is niet te verwachten, dat men nog spoe dig weer de gelegenheid krijgt haar tt zien, wat eigenlijk wel jammer is. Maai goed, de keuze voor deze eerste filmver toning in het Pauzetheater heeft de ver wachting gewekt, dat men in Haarlem nu ook evenals dat in het Amsterdamse theater „De Uitkijk" het geval is de gelegenheid krijgt nu en dan een film te zien, waarvoor in de meeste bioscopen een te klein publiek zou bestaan, maar die al les heeft te maken met echte filmkunst. Overigens zal daarvoor niet alleen het Studiotheater worden gebruikt, dat blijft voornamelijk gereserveerd voor de mu- ziekbijeenkomsten. die wel af en toe met film zullen worden geïllustreerd. De aan gekondigde reeks exclusieve films, waar voor een zogenaamde Pauzetheater Film liga is ingesteld, welke zal gaan samen werken met de Amsterdamse filmliga „Le Canard", wordt donderdagavond 20 maart voortgezet in het Minerva Theater in Heemstede in combinatie met cabaret. Ter gelegenheid van de gistermiddag gegeven filmvertoning als inzet van die reeks heeft de directeur van de stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, het publiek in Studio nog even toegesproken en zijn ingenomenheid betuigd met deze voor de „cultuurbeoefening" in Haarlem belang- lijke verruiming van mogelijkheden. De heer Jacques Moolenijzer gaf daarna een toelichting bij „Nightmail", vooral met het oog op de daarin zeer geraffineerde toe passing van muziek en geluid van Caval- canti. tot stand gekomen in samenwerking met de Engelse componis Benjamin Brit ten en de Engelse dichter W. H. Auden. B. en W van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om aan het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een christelijke school voor buiten gewoon onderwijs een bijdrage van ten hoogste 8.503 toe te kennen in de kos ten van de aanschaffing van meubilair en van leer- en hulpmiddelen, alsmede van de uitbreiding van de inventaris van het gymnastieklokaal ten behoeve van de Ds M. G. Blauwschonl aan de Linnaeuslaan 1 Voorts vragen B. en W. de raad f 4.550 extra voor de bouw van een vierklassige school aan de Dr. de Liefdestraat waar door het bedrag dat voor deze school no dig is in totaal 1 207.350 zal bedragen. Voorts verzoeken B. en W. de raad een bedrag van 2.790 voor het aanschaffen van zes oliekachels ten dienste van de r.-k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Westergracht 3. Voor de verbeto- -ing van de sneelplaats en het vernieuwen van de hekken rondom de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Zomerluststraat van de Vereniging tot bevordering van r.-k. bijzonder onder wijs aan zwakzinnigen is respectievelijk nodig 1.417 en f 1.275. B. en W. stellen de raad voor een krediet te verstrekken voor de vernieuwing van de speelplaats (het betreft hier een aanvullend i-rodicti van f 1.417 en voor de helft 1 638) bij te dragen in de kosten van herstel van de hekken. Voor de aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal voor de r.-k. kleuterschool aan de Mentawistraat vragen B. en W 400. Tenslotte stellen B. en W voor te be noemen tot tijdelijk lerares in handwerken aan het Coornhertlyceum mejuffrouw H M. M. C. Witmer te Haarlem en het ver zoek tot ontslag van de heer A L. van T,o- huizen als onderwijzer aan de A. H. Ger- hardschool voor mulo. van de heer G. van den Brink als onderwijzer aan de Van Zeg- gelenschool II en vande heer A. F. J. van den Broek als onderwijzer van de Tette- rodeschool in te willigen. B. en TV. stellen voor: B en W. van Haarlem zijn met de com missi van bijstand voor onderwijszaken van mening, dat de in enkele Haarlemse scholen gehouden proeven met magneti sche verkeersborden niet geheel bevredi gend zijn verlopen. Met het oog hierop stelt het college de raad voor gevolg te geven aan het verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland te bevorderen, dat het besluit van de raad van 23 janu ari 135. tot aanschaffing van deze ver keersborden voor de Haarlemse scholen, wordt ingetrokken. De Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland heeft ten gerieve van haar leden een handboek uit gegeven waarin voor het eerst alle na tuurreservaten in Nederland, dus zowel die welke aan de vereniging toebehoren, als ook de reservaten van overheidsin stanties en andere instellingen die zich met natuurbescherming bezighouden, ge bundeld zijn. Men vindt er onder andere gegevens in over de toegangsregeling tot al deze en andere voor het publiek toe gankelijke natuurterreinen. Het boek zal niet in de handel verschijnen. Amateurtoneel Het vrolijk spel in drie bedrijven van C. B. Poultney „Een of twee vrouwen" dat donderdagavond in de stadsschouwburg door de vereniging „Herman Heijermans" is opgevoerd, behoort tot de klassieke amusementstukken, waarin schijn en wer kelijkheid met elkaar verstoppertje spelen. Ditmaal is het een echtpaar, dat wreed ge scheiden wordt, omdat een rijke oom komt opdraven, die niet weet dat zijn neef ge scheiden is en opnieuw getrouwd. De echt genote uit het eerste huwelijk komt als goede vriendin nog regelmatig op bezoek. Prompt treft oom haar aan met zijn neef. Omderwille van de duiten, die zij brood nodig hebben, spiegelt het vermeende echt paar oom een niet bestaande huwelijks trouw voor, eerst zonder, later met mede weten van de huwelijkspartners. De ver warring wordt echter vergroot als oom een der zogenaamde paren verdenkt van krankzinnigheid. Ik zal mij niet beijveren precies uit de doeken te doen hoe dat zit. De lezer heeft wel begrepen dat de com plicaties voor het grijpen liggen. In de tijd, dat „Herman Heijermans" louter volkstoneel speelde, zou zo'n stuk gevallen zijn als een baksteen. Dat deed het in de vertoning van gisteravond niet. Het Engelse milieu werd op zijn minst al waarschijnlijk gemaakt. Phonetisch was het zeker aanvaardbaar. Dat er een goede voorstelling uitkwam wil ik daarmee niet beweren Daarvoor was het tempo nog te hortend, vloeiden de scènes niet in elkaar over. werd bij de opwinding de beheersing van de mise en scène over het hoofd ge zien. Ik vond de opvoering niet in overeen stemming met de werkelijke capaciteiten van „Herman Heijermans". Zoals men gisteravond speelde was het een klucht. De zaal had er plezier in, maar de criticus moet eerlijk zijn en erdoorheen zien. Zo'n overrompelend tempo als het stuk eigenlijk vraagt, konden de spelers niet opbrengen. Daarmee zullen vele intenties van regisseur Carl Pater niet zijn verwezenlijkt. En dat is jammer, omdat in opzet d. vijf voor name rollen recht naar de figuur en zelfs naar de charge toe werden gespeeld. Rie Heerens-Schiffer bezit een weldoende na tuurlijkheid, die ditmaal niet tot haar recht kwam. Jan van Leuven vond zijn draai beter: hij was vooral mimisch op dreef. Cor Peper-Heijnis speelde in haar rol de plannenmaakster goed uit, ze trachtte zo veel mogelijk wat haar rol vroeg te leiden Ton Heinsbergen had zijn opvlie gende Sir George nog niet voldoende onder controle, hij raasde nog te veel over het toneel. De oom van Kick v. d. Kerkhof was in verschijning zeker plezierig en goed van toon Ik vroeg me vaak af waarom hij en Sir George niet wat komischer wa ren uitgedost Het zou hen wat losser van zichzelf gemaakt hebben. P. W. Franse Nieuws in het kort Ongeluk. In de nacht van woensdag op donderdag is om half twee een Katwijker met zijn personenauto op de Hoofdweg in Nieuw Vennep tegen een stilstaande vrachtwagen opgereden. De auto werd ge heel vernield. De bestuurder kreeg slechts Bijzondere dienst. Zondagavond om zeven uur zullen de heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga, daartoe uitgenodigd door de Centrale Kerkeraad van Heem stede, tijdens een bijzondere dienst in de Vredenhofkapel aan de Johan van Olden- barneveldtlaan te Haarlem kleurendia's vertonen en spreken over hun ervaringen bij Paasfeestvieringen in Israel en Grie kenland. Er wordt Israëlische en Griekse muziek bij ten gehore gebracht. Dijkgraaf. Mr. dr. T. F. J. A. Dolk, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland en directeur van de Unie van Waterschapsbonden, die op 10 januari 70 jaar is geworden, zal in juli als dijkgraaf aftreden. Afrastering. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 3.000 voor de verhoging van de afrastering aan de westzijde van het sportterrein in het Noordersportpark. Ponsmachine. Een bedrag van 9.925 wordt door B. en W. van Haarlem gevraagd voor de aanschaffing van een elektrische graphotype ponsmachine ten behoeve van de incasso-, stortings- en op haaldienst. Industrieterrein. B. en W. van Haar lem stellen voor aan de n.v. verhuur-en exploitatiemaatschappij van aannemers- materieel „Amsterdam" te Amsterdam een stuk grond ter grootte van 3472 vier kante meter aan de westzijde van de Nij- verheidsweg te verkopen tegen de prijs van f 22 per vierkante meter, vermeerderd met f 100 per strekkende meter kadeleng te, voor de bouw van een werkplaats an nex magazijn, alsmede twee bovenwonin gen. Buurthuis. Voor voorzieningen aan het buurthuis op de Harmenjansweg, dat verhuurd is aan de Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurt werk Haarlem is in totaal f 5.650 nodig. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet'beschikbaar te stellen. Gemeente-archief. Voor vernieu wing van de centrale verwarmings-in- stallatie van het gemeente-archief vragen B. en W. van Haarlem de raad een krediet van f 4.500 «XJOCOOOOOOOOOOOCOOOOCOOCOCÏXCOOOOOOOOOOOCOOCOCCOCCt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE JJ t",88 j r-tüS'A Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft één toelichting ge geven op de dinsdag bekend gemaakte cijfers van de geregistreerde arbeidsre serve. Terwijl de geregistreerde arbeidsreserve (werkloze mannen plus bezetting van aan vullende werken in februari doorgaans een seizoendaling van enige duizenden te zien geeft, steeg deze thans met rond 2000 De verklaring hiervan is mede gelegen in een verdere stijging van het niveau van de werkloosheid. Dit niveau „zijnde hei voor seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfer", steeg van 81.00 tot 89.000. Factoren die de werkgelegenheid hebben vermin derd financieel-economische deden ook in februari nog invloed gelden. De stijging van het werkloosheidsniveau zette zich voort Ook de toestand in Indonesië werkte hier door. Enerzijds is er een toe vloeiing van gerepatrieerden op de ar beidsmarkt, anderzijds leidde die toestand tot een ontslag van personeel bij de onder nemingen. wier activiteit voor een groot 'deel op Indonesië is gericht. Door dit laatste werden de textielbe drijven met name enigszins aangetast. Ook de handelskantoren in Amsterdam bijvoor beeld. wier activiteit voor een groot deel op Indonesië is gericht, ondergingen hier van de invloed. Bovendien hebben ook de weersomstan digheden in de laatste week van februari een ongustige invloed gehad op het werk loosheidscijfer. In de bouwnijverheid is de werkloosheid iets gedaald, maar niet voldoende voor deze tijd van het jaar. Van een wezen lijk herstel van de bouwactiviteit kan derhalve nog niet worden gesproken In verband daarmee valt zelfs een verder gaande daling van de werkgelegenheid vast te stellen in de toeleveringsbedrijven met name in de cementwaren-, beton- en baksteenindustrie, de constructiebedrijven de kabelindustrie en de bedrijven voor de centrale verwarming. De situatie in de branches In de metaalnijverheid daalde de werk gelegenheid door vermindering van over heidsopdrachten. De orderpositie in de scheepsbouw- en reparatiebedrijven wordt, hoewel er van ontslagen van enige omvang nog geen sprake is, iets minder gunstig Hierdoor verminderde de werkgelegenheid in aan de scheepsbouw toeleverende be drijven. De lage vrachtprijzen, die tot gevolg hadden, dat een aantal schepen moest wor den opgelegd en de recente ontwikkelingen in Indonesië leidden tot de vermindering van werkgelegenheid in de scheepvaart. Voor een deel kan de toeneming van het aanbod van kantoorpersoneel ook aan de laatstgenoemde factor worden toegeschre ven. Ten aanzien van de minder gunstige ontwikkeling in de textielnijverheid kan nog worden gezegd, dat deze zich ook in februari voortzette. Hier wordt gewezen op de zeer grote voorr..advorming in het ver leden, exportmoeilijkheden en de afwach tende houding van de consumenten. In de kledingindustrie is de werkgele genheid daarentegen weer toegenomen. Hoewel later dan gewoonlijk beginnen de voorjaarsorders geleidelijk los te komen. De gunstiger ontwikkeling in deze bedrijfs tak deed vooral het aanbod van vrouwe lijk personeel dalen en de vraag toenemen. Ook in de meubelindustrie is van een lichte opleving sprake. Nog kan worden opgemerkt dat het grotere aanbod op de arbeidsmarkt in de afgelopen maanden de arbeiderstekorten in het mijnbedrijf be langrijk heeft doen afnemen, terwijl bo vendien het personeelsverloop vermin derde. Werktijdverkortingen Ook de cijfers betreffende het korter werken dan 48 uren per week, op grond van verleende ontheffingen, geeft voor een aantal bedrijfstakken verbeteringen te zien, die corresponderen met de toeneming van de werkgelegenheid in die bedrijfstak. Die werktijdverkorting van gemiddeld 12 uur per week is in februari iets gestegen. Maar de stijging is niet noemenswaard. In de kledingindustrie is 38 pet. minder kort gaan werken. De toestand gaat zich hier langzamerhand herstellen. In de leder en schoenindustrie is de toestand eveneens verbetprd met 20 pet. Daarentegen is in de textielindustrie het aantal kortere werkuren 13 pet. hoger dan in januari een toestand die dus niet gun stig is Ook bij groot- en kleinmetaal is van een vermeerdering der kortere werkuren spra ke —10 pet Maar gezegd kan worden, dat er in het algemeen sprake is van verlen gingen Er zijn niet veel nieuwe ontheffin gen In de sector van de houtbewerking 'meubelindustrie) is van 10 pet vermeerde ring van hef korter werken sprake. Dan mag nog worden opgemerkt, dat als een uitvloeisel van de verminderde werkzaam heden in de bouwnijverheid, het overwerk iets teruggelopen is: van 450.000 uren tot 410.000 uren. De promotiecompetitie eerste klasse van de Provinciaal Noordhollandse Dambond werd deze week afgesloten met een over winning voor damclub Damlust uit Noord- Scharwoude en een gelijkspel voor de reserves van de Haarlemse damclub. Beide resultaten hebben er aan meegewerkt, dat Damlust en Zaandam, elk met een punten totaal van 4. naar de hoofdklasse promo veren. Het eerste tiental van Damlust boekte een ruim verdiende 12-8 overwinning op Zaandam en realiseerde daarmede de wens van het bestuur om bij het .ngaan van het gouden jubileum in de hoogste afdeling te mogen uitkomen. HDC II, in een thuiswedstrijd uitkomen de tegen damclub Weesp kon niet verder komen dan een 10-10 gelijkspel, net niet voldoende om met Damlust en Zaandam gelijk te komen. De wijze waarop Weesp zijn sportieve plicht vervuld verdiende overigens alle lof. Van het begin tot het einde hebben de Weespenaren zich vol ledig gegeven en daarmede de HDC'ers vele hoofdbrekens bezorgd. De gedetailleerde uitslag luidde: HDC II —Weesp: J. P. van Eyk—B. van Essen 1-1, J. H. Blom—H. Boom 1-1. J. van Delen G. de Ridder 2-0. A Smit--W Th. Teelen, afgebroken in een zekere remise-stand. W. J. van Looy—K. van Proosdij 0-2, J. J. Koren—A. Landwaart Jr 1-1. C. B. de Laat G. van Kooten 2-0, G. d® la RieC. Bos 0-2, R J. KroesA. Landwaart Sr. 0-2, H. OudhoffH. v. Overeem 2-0. Totaal 10-10. De eindstand luidt: 1. Damlust3 2 0 1 4 33-27 2. Zaandam ..3 2 0 1 4 31-29 3. H D C II 3 1 1 1 3 30-30 4. Weesp 3 0 1 2 1 26-34

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3