Motie aangenomen waarin een hogere garantieprijs wordt gevraagd Djakarta meldt de bezetting van Caltex-basis in Rambai HET WEER Hr. Ms. „Evertsen" bevrijdt drie KPM-schepen met 90 Nederlanders Macmillan in juni naar president Eisenhower Maar minister Vondeling zal haar vermoedelijk naast zich neerleggen NAAIMACHINES N.T.S. wacht met een aanvraag voor concessie Djuanda over „wapendroppings" Ontwapening zou enige belangrijke onderwerp van topgesprek worden MELKDEBAT IN TWEEDE KAMER Prinses Gracia schenkt het leven aan een zoon: Albert Sjah en keizerin van Perzië officieel gescheiden STUURMAJ.& COHEN Egyptische ambassade in Saoedi-Arabië overvallen Zonnig maar koud Nog twee moties aangenomen Het woord is aan Nederlandse uit Z.-Afrika wegens vriendschap voor een niet-blanke Koningin naar gemeenten met veel werklozen President Coty begenadigde Algerijnse vrouwen 72e JAARGANG No 209 VRIJDAG 14 MAART 1958 303e JAARGANG No 5 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jij Tj jj II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Li«J I I i I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 I J W J W I 1 B jj j| I j| b" J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 bJL JL aMa iJL «JL JL l^g# m Vu^ \^il fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. fdr d S' K J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MONACO (Reuter) Prinses Gracia Pa tricia van Monaco heeft vanochtend (10.48) het leven geschonken aan een zoon: Albert Alexandre Louis Pierre. De jongen, die op een half ons na acht pond weegt, 52 cm lang is, lichtblauwe ogen en kastanjebruin haar heeft, is automatisch de troonopvol ger in het Monegaskische vorstenhuis Gri- maldi. Zes Monegaskische carabinieri in hun blauw met rode uniformen vuurden op de door een stralende zon beschenen rots van Monaco 101 vreugdeschoten af. Morgen zal het in het prinsdom een openbare vrije feestdag zijn. Alle jachten in de haven zul len gepavoiseerd worden. Prinses Gracia maakt het wel. De be valling is zeer goed verlopen. Ook de toe stand van de baby is uitstekend. Grace Kelly en prins Rainier huwden in april 1956. De troon van de Grimaldi's be staat thans 990 jaar. In Monaco bestaat geen belasting- en dienstplicht, maar de 2500 Monegasken zouden, volgens een ver drag van 1919 met Frankrijk, deze rechten hebben verloren en bij Frankrijk zijn in gelijfd, indien er bij de dood van prins Rainier geen mannelijke of vrouwelijke troonopvolger zou zijn. Het eerste kind van prins Rainier en prinses Gracia, prinses Caroline, werd op 23 januari 1957 geboren. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN TEHERAN, (reuter) In een commu niqué van het keizerlijke Perzische hof is vrijdag officieel bekendgemaakt dat het huwelijk van de Sjah ei keizerin Soraya ontbonden wordt, omdat het kinderloos is gebleven. De kroonraad is eenstemmig van mening dat een kroonprins en troonop volger een rechtstreekse afstammeling van de Sjah moet zijn. De hofraad acht aanwijzing van een kroonprins noodzake lijk om de belangen van het land en de toe komst van de constitutionele monarchie te waarborgen en onrust en verwarring te vermijden. De Sjah heeft de aanbeveling van de hof raad met diepe droefheid aanvaard en zijn bewondering uitgesproken voor So- raya's toegewijdheid aan 's lands belan gen en haar diensten voor de welvaart van het land gedurende hun huwelijk. De Sjah verklaart met nadruk dat zij haar hoge rang heeft verdiend. Soraya heeft de hof raad geantwoord dat zij tot elk offer bereid is om het voortbestaan van de dynastie te verzekeren. Met terzijdestelling van zijn gevoelens heeft de Sjah, met instemming van de keizerin, besloten te scheiden. Het communiqué is gelijktijdig te Tehe ran en in Keulen, waar de keizerin bij haar vader, Perzië's ambassadeur in de bonds republiek, vertoeft, gepubliceerd. De Sjah was sedert 1951 getrouwd met Soraya, wier moeder van Duitse afkomst is. Voordien was hij gehuwd met Faroeks zuster Fawzia, welk huwelijk ontbonden werd omdat zij slechts dochters kregen. ADVERTENTIE PONTIAC - BOREL - OMEGA 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS LONDEN (Reuter) De Egyptische am bassade in Saoedi-Arabië is door de be volking aangevallen. De regering heeft maatregelen getroffen om het gebouw te beschermen, zo is bekendgemaakt door radio-Mekka. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel 14444 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king. Vannacht lichte tot matige vorst; morgen ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Van onze Kamerverslaggever) Met alleen de stemmen van de P.v.d.A. tegen heeft de Tweede Kamer gisteren aan het slot van het melkdebat een motie van de heer Van Koeverden (K.V.P.) aan genomen, waarin minister Vondeling wordt uitgenodigd de garantieprijs voor de boeren voor de melk met 20 cent per 100 kg te verhogen, opdat de vorig jaar toegezegde hogere vergoeding voor de gestegen eigenaarslasten wordt nagekomen. Minister Vondeling had deze motie ten sterkste ontraden. Uitvoering ervan zou tien miljoen gulden kosten en geheel in strijd zijn met de noodzakelijke zuinigheid. Herziening van de garantieprijs zou onjuist zijn, verklaarde de minister, tiet is daarom zeer de vraag of de bewindsman aan de wens van de meerderheid van de Kamer gevolg zal geven, want hij is niet verplicht de motie uit te voeren. Hij kan haar naast zich neerleggen en dat zal waarschijnlijk dan ook wel gebeuren. Eveneens met alleen de stemmen van de P.v.d.A. tegen heeft de Kamer een motie aangenomen van de heer Biesheuvel (A.R.), waarin de regering wordt uitge nodigd overleg te plegen met het Land bouwschap, teneinde na te gaan welke nieuwe richtlijnen voor de kostprijsbereke ningen aan het Landbouw-Economisch In stituut dienen t worden verstrekt, nu minister Vondeling de neiging heeft de grondslagen van dr kostprijsberekeningen los te maken van de doeleinden van het prijsbeleid. Tegen deze motie had de minister geen bezwaar, ofschoon hij haar overbodig vond. Vervolgens werd, weer met alleen de stemmen van de P.v.d.A. tegen, een motie van de heer Biesheuvel aangenomen met de strekking, de pachtnormen niet verder te verhogen dan nodig is voor de hogere vergoeding van de eigenaarslasten. De herziening van de pachtnormen vol gens het besluit van 4 december sluit een verdere verhoging niet uit. Ook tegen deze motie had de minister geen enkel bezwaar. Een verdergaande motie van de heer Vredeling (P.v.d.A.) werd verworpen omdat alleen de leden van de P.v.d.A. ervoor stemden. In deze motie werd ge vraagd ervoor te zorgen, dat de pacht prijzen niet verder verhoogd worden. Hier mede zou de hogere vergoeding voor de gestegen eigenaarslasten worden opge schort, aldus het bezwaar van de heer Van Koever den (K.V.P.). De motie zou een terugkeer betekenen tot de toestand van vóór de toezegging van extra steun voor hogere eigenaarslasten, aldus de heer Biesheuvel, die vreesde, dat daardoor de verbetering en vernieuwing van be drijfsgebouwen achterwege zou blijven. P.v.d.A .-dreigement Het werd even spannend toen er ge stemd moest worden over de motie van de heer Den Hartog (V.V.D.), waarin wordt gezegd, dat het nieuwe melkprysbeleid van minister Vondeling het vertrouwen van de landbouwers in de regering heeft ge schokt, reden waarom herziening van de garantieprijs wordt gevraagd. Deze motie was mede ondertekend door de heren Bies heuvel (A.R.), De Ruiter (C.H.U.) en Van Meel (K.V.P.) Voordat de motie in stem ming werd gebracht, verkaarde de heer Vredeling (P.v.d.A.): ,.De motie geeft blijk van een volstrekt gebrek aan ver trouwen in de minister. Zij is mede onder tekend door de leden van de zogenaamde regeringspartijen. Aanneming van de motie zou de P.v.d.A.-fractie zeer ernstig nemen. Zij zou zich nader moeten beraden over de consequenties, die voor de P.v.d.A. aan de aanneming verbonden zullen zijn". Hierna verklaarde de heer Bi e s h e u- vel, dat de A.R.-fractie niet voor de motie De politieagenten in Rome worden uitgerust met nieuwe uniformen. Men zal ze zien verschijnen, gekleed in grijze broek, een blauw sportjasje met grijze manchetten en een helm in twee kleuren: blauw en grijs. zou stemmen, hoewel hij een der onder tekenaars was. De motie van d. heer Den Hartog werd met 99 tegen 22 stemmen verworpen. De heer Van Meel (K.V.P.) deed zijn hand tekening gestand, maar alle overige leden van de K.V.P. stemden tegen, evenals alle leden van de P.v.d.A. en de meeste leden van de C.H.U. Maar de heren Schmal, Calmeijer, Van de Wetering en De Ruiter van de C.H.U., stemden voor de motie, zodat laatstgenoemde ook de consequentie trok uil het zetten van zijn handtekening. Voorts stemden voor de motie de V.V.D., de communisten en de heer Van Dis (St. Geref.). Tevoren was zonder hoofdelijke stem ming een amendement aangenomen van de heer Van der Weijden (K.V.P.), waarin van de minister een nota werd gevraagd over het structuurbeleid in de landbouw, opdat daarover in de Kamer gesproken kan worden, voordat het wordt uitgevoerd. Minister Vondeling kon die nota niet op korte termijn toezeggen, omdat een onder zoek gaande is. Hij meende dat een dis cussie over het structuurbeleid het best zou kunnen worden gevoerd bij de behan deling van de begroting van Landbouw in het najaar. De Kamer nam de motie echter toch aan. Daarna verklaarde de heer Van der Weijden, dat hij onder deze omstandig heden niet de motie van de heer Den Shakespeare: Wat betekent een naam? Wat wij een roos noemen, zou onder iedere andere benaming even heerlijk ruiken. Aan boord van de „Waterman" is de 25- jarige Nederlandse Maria Heyne uit Kaap stad vertrokken. Zij is door de Zuidafri- kaanse regering uitgewezen wegens over treding van de „Wet op de Immoraliteit". Maria Heyne werd twee jaar geleden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij vriendschap gesloten had met een Indiër. Twee weken geleden werd zij in Durban gearresteerd en ovex-georac'nt naar de gevangenis van Kaapstad, in af wachting van haar deportatie. De Koningin zal op dinsdag 18 maart een bezoek brengen aan enige der in het bij zonder door de werkloosheid getroffen ge meenten in de drie noordelijke provincies. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin binnenkort ook aan de provincie Noord-Brabant een dergelijk bezoek te brengen. Aan de winter komt maar geen eind. Wie had kunnen denken dat half maart Spaarndam nog de besneeuwde aan blik zou bieden, die de foto ons toont. Hartog wilde steunen, omdat hij eerst de discussie over de nota wilde afwachten. Om dezelfde reden verklaarde de heer Biesheuvel tegen de motie van de heer Den Hartog te zullen stemmen. Direct hierna kwam de motie van de heer Biesheuvel in stemming, hetgeen voor prof. Oud (V.V.D.) aanleiding was om honend te zeggen: „Ik moet verklaren, dat de omstandigheid, dat de heren ter rechter zijde, onder wie leden, die de motie van de heer Den Hartog mede hadden onder tekend, na het dreigement van de heer Vredeling zijn omgevallen, voor ons geen reden is om tegen de motie-Biesheuvel te stemmen". De Kamer barstte uit in gelach. Aan het eind van de vergadering wenste voorzitter Kortenhorst de leden een pret tige Paasvakantie en, omdat de verkiezin gen voor de deur staan, wenste hij alle leden „het succes, dat zij verdienen". „Maak het onderling niet al te bont", ver maande hij tot besluit. De Marine Voorlichtingsdienst deelt mee: Omstreeks 9 uur in de ochtend van woensdag 12 maart werden door Hr. Ms. „Evertsen" drie schepen verkend in de buurt van Menado. Bij aanhouding op ruim 21 mijl (40 km) uit de kust bleken het de K.P.M.- schepen „Swartenhondt", „Banjuwangi" en „Kalabahi" te zijn, welke de Neder landse nationaliteit bezitten. De schepen bleken Nederlandse évacués uit de Min- nahassa aan boord te hebben. De Nederlandse gezagvoerders deel den mee Menado te hebben verlaten om dat zij het wenselijk achtten veilige havens op te zoeken en verzochten as sistentie en bescherming der Koninklijke Marine. De schepen zijn onder escorte van Hr. Ms. „Evertsen" en Hr. Ms. „Drenthe" naar Nederlands Nieuw-Guinea gediri geerd. Nader werd gemeld, dat het aantal Nederlandse évacués aan boord van deze schepen negentig bedraagt. Hoewel van officiële zijde in Den Haag daarover geen mededelingen werden ge daan, wordt aangenomen dat de drie sche pen bii het vertrek uit Menado geen moei lijkheden in de weg zijn gelegd. De aanwezigheid van de negentig Neder landse évacués aan boord wordt in verband RECLAME IN TELEVISIE Naar wy vernemen worden er momen teel besprekingen gehouden tussen de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener en de Nederlandse Televisie Stichting over een eventuele toepassing van reclame in de televisie. Het initiatief tot dit overleg zou zyn genomen door mr. Höppener, toen hem bekend werd, dat in omroepkringen over wogen wordt een aanvraag voor een con cessie in te dienen. Met de indiening van die aanvraag voor een vergunning om reclame in de televisie uitzendingen te brengen, zou nu door de NTS worden gewacht tot na het einde van het overleg. Er zou namelijk gezocht wor den naar een vorm van commerciële tele visie, door de NTS toe te passen, welke voor de Kamer aanvaardbaar moet worden geacht. Indien de vorm wordt gevonden, zal de staatssecretaris daarvan mededeling doen in zijn reeds eerder aangekondigde nota inzake het radio- en televisiebeleid. Daarin wordt eveneens opgenomen het op nieuw gevraagde advies van de radioraad. De radioraad was in eerste instantie in zijn advies van oordeel, dat de OTEM de gevraagde concessie zou moeten worden verleend. Het is bekend, dat mr. Höppener de reclametelevisie liever in handen wil geven van de omroepverenigingen. gebracht met de beschietingen van Menado door de Indonesische marine van tien dagen geleden. In Den Haag kon geen bevestiging wor den verkregen van de veronderstelling dat de schepen naar Manokwari zullen worden gebracht. Een tweede mogelijkheid is So- rong We] wees men er op, dat het ver lenen van assistentie door de Koninklijke Marine aan deze drie schepen van de K.P.M een geheel ander geval is dan het opbrengen van de „Kasimbar". Er is dan ook geen sprake geweest van dwang of beschieting. DJAKARTA (ANP) De regerings troepen hebben R a m ba i, het basis kamp van de Caltex op haar olieterreinen bij Pakanbaru, bezet. De bezetting had plaats donderdagavond acht uur plaat selijke tijd door luchtlandingstroepen, die vanuit Pakanbaru oprukten. De woordvoerder van het leger te Djakarta deelde mede, dat alle olieterreinen thans in handen der regeringstroepen zijn. DJAKARTA (UP) Premier Djuanda heeft verklaard dat de wapens, welke door een onbekend vliegtuig voor de rebellen bij Pakanbaru waren uitgeworpen, van Amerikaanse makelijk zijn. Het vliegtuig kon niet worden herkend, alhoewel er be richten zijn dat het een viermotorig toestel was met de kentekens van de Australische luchtmacht. Djuanda verklaarde dat de „wapen droppings" van woensdag niet de eerste keer vormden dat de opstandelingen van buitenaf wapens aangevoerd kregen. De zending die onderschept was zou onder andere bazooka's en machinege weren bevatten. Een woordvoerder van het Indonesische leger heeft geweigerd nadere inlichtingen te verstrekken over het offensief van de bij Pakanbaru in actie gebrachte parachu tisten. „Het is onmogelijk iets te zeggen dat niet uit de officiële rapporten afkom stig is", ze; hij. De berichten van donderdag in sommige Indonesisch dagbladen als zouden de regeringstroepen ook op de kust van West- (Van onze correspondent in Londen) Premier Harold Macmillan zal op 9 en 10 .juni in Washington besprekingen voeren met president Eisenhower. Zonodig zal Macmillan langer in de Amerikaanse hoofdstad blyven. Het hoofdpunt van de discussie zal ongetwijfeld de topconferentie zyn. Uit deze ontmoeting kan worden afge leid, dat het topgesprek niet in mei of juni wordt gehouden, zoals Kroesjtsjev wenst. In Londen gelooft men dat de top conferentie niet voor de herfst zal door gaan, in overeenstemming met de Ameri kaanse wens. Macmillan en Eisenhower confereerden in maart vorig jaar in Bermuda, toen be sloten werd tot vestiging van raketbases in Groot-Brittannië, in oktober in Washing ton en in december in Parijs op de NAVO- conferentie. Macmillan zal op 8 juni een eredoctoraat van de universiteit van In diana ontvangen. Zijn moeder is in Indiana geboren en zijn grootvader, dr. Joshua Bel les, uit Kentucky, was de eerste medische student, die aan deze universiteit afstu deerde. Over een topconferentie bestaan tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten geen principiële verschillen, maar in Londen is een zekere geestdrift voor de topconferentie, waar de Amerikaanse hou ding koel is. Vandaar dat een ontmoeting tussen MacMillan en Eisenhower noodza kelijk wordt geacht. Het feit dat er de na druk op is gelegd, dat de aanleiding tot de conferentie wordt gevormd door het parti culiere bezoek van Macmillan, betekent dat men andere bondgenoten, met name Frank rijk, niet voor het hoofd wil stoten. Het gesprek is niet bedoeld als een Brits-Ame rikaans onderonsje. In Londen ziet men als de meest aan nemelijke ontwikkeling, een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève van midden april tot midden mei om de agenda op te stellen voor de topconferentie en het tijdstip en samenstel ling ervan te bepalen, vervolgens een con ferentie tussen Macmillan en Eisenhower om onderling misverstanden uit de weg te ruimen en als voorlaatste etappe weder zijdse raadpleging via de ambassadeurs in juli en augustus. WASHINGTON (Reuter) In Washing ton wint de opvatting veld, dat de ont wapeningskwestie waarschijnlijk het enige belangrijke vraagstuk zal blijken te zyn, dat met vrucht op een topconferentie kan worden besproken. Er zou over andere kwesties, zoals bijvoorbeeld het uit de weg ruimen van belemmeringen voor een toe nemende uitwisseling tussen de Sovjet- Unie en het Westen kunnen worden ge sproken, maar een „eerste stap" tot een ontwapeningsakkoord zou het hoofddoel zyn. Naar verluidt heeft Dulles te Manilla met zijn Britse en zijn Franse ambtgenool van gedachten gewisseld over een moge lijke concessie van het Westen een staken van de proeven met kernwapens. Men zou een plan bestuderen om een dergelijk ver bod, onder internationaal toezicht, te scheiden van een afspraak ook de produk- tie van kernwapens te staken. Het Westen heeft er tot dusver steeds op gestaan, dat deze twee maatregelen tegelijk worden ge nomen. De Amerikaanse regering zou me nen, dat de Sovjet-Unie door deze con cessie er wellicht toe zou kunnen worden gebracht, mee te helpen bij het door breken van de impasse. De Verenigde Staten zouden echter eerst het resultaat willen afwachten van de kernproeven, die zij begin april in de Stille Oceaan willen nemen. Ook zou de regering het Congres de tijd willen geven zich uit te spreken over Eisenhowers voorstel om de wet om de kernenergie zo te veranderen, dat de Verenigde Staten hun atoomgeheimen met de bondgenoten kunnen delen. Als het Congres dit voor stel aanvaardt, kunnen de bondgenoten profiteren van de resultaten van de Ame rikaanse kernproeven. Zij zouden er dan wellicht mee instemmen, hun eigen proe ven te staken. De Amerikaanse regering wil alleeh een voorstel op het gebied van de kernproeven doen. als Groot-Brittannië en Frankrijk er geheel achter staan. Sumatra zijn geland, konden niet worden bevestigd. Een correspondent van Antara berichtte uit Pakanbaru dat bij de actie van de parachutisten het equivalent van drie en een halve compagnie rebellentroepen buiten gevecht is gesteld. De rebellen zou den bij hun tegenstand geen geestdrift hebben getoond. MANILLA (UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles zei, dat hij van mening was dat de ZOAVA-landen zich niet moeten mengen in het Indonesische geschil. Hij voegde hier echter aan toe, dat de ZOAVO-landen de toestand opnieuw onder het oog zouden moeten zien als zou blijken, dat het ge bied van de ZOAVO zou worden bedreigd door de ontwikkeling in Indonesië. WASHINGTON (AFP) De beschuldi gingen van de regering in Djakarta als zouden de rebellen wapens uit het buiten land hebben gekregen, worden niet ernstig opgevat, evenmin als de beweringen van bepaalde opstandelingenleiders, dat Chi nese piloten het commando zouden hebben gehad over de vliegtuigen, die luchtaan vallen op Sumatra hebben uitgevoerd. SINGAPORE (Reuter) De „Singapore Standard" meldt heden, vrijdag, dat troe pen van de Indonesische tegenregering een inval op Java zouden voorbereiden. Het zegt dit 1? hebben vernomen van een „zeer hoge militaire koerier der opstande lingen die van Celebes op weg was naar het legerhoofdkwartiier der opstandelingen in Midden-Sumatra. DJAKARTA (UP) Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft de be richten tegengesproken, dat bij het bom bardement van Menado door eenheden van de Indonesische marine verschillende kloosterzusters en meisjesscholieren in een slaapzaal midden in de stad om het leven gekomen zouden zijn. „Het ligt voor de hand dat deze berichten onjuist zijn", zei de woordvoerder zonder meer. Er zijn, aldus de woordvoerder, berichten ontvangen dat oud-leden het het vroegere Knil en jongelieden in Noord-Celebes, evenals in Midden-Sumatra, door de op standelingen worden opgeleid. Als de voor malige Knil-soldaten met geweld gedwon gen mochten worden zich bij de opstand aan te sluiten, zou dat, aldus de woord voerder, betekenen, dat zij .hun pensioen verspelen. Het zou bovendien een ramp zijn voor hun familie", zei hij. Kortgeleden werd officieel gemeld, dat Gorontalo door de troepen van de centrale regering op de opstandelingen was her overd De officiqle bekendmaking, dat het Gorontalo-gebied gesloten is „voor alle verkeer", is echter nog steeds niet inge trokken. PARIJS (Reuter) President Coty van Frankrijk heeft drie Algerijnse vrouwen, onder wie de 22-jarige Djamila Boehired. die ter dood veroordeeld waren wegens haar aandeel in bomaanslagen begena digd en hun vonnissen veranderd. Djamila, die de „Arabische Jeanne d'Arc" genoemd wordt werd in juli 1957 door een Frans militaire rechtbank in Al giers gevonnist. Zij zou bommen afgele verd hebben aan een man die ze in café's plaatste. Haar veroordeling heeft protes ten uitgelokt in de gehele wereld. Tijdens haar proces verklaarde haar Franse raads man, dat zij gemarteld was terwijl een schotwond in haar schouder nog niet ge nezen was. Een politiedokter had gezegd, dat wonden op haar lichaam van tuber culose afkomstig waren. Djamila vroeg een röntgen-onderzoek, maar de recht bank wees het verzoek van de hand. Het Algerijnse nationale bevrijdingsfront had gedreigd met een tegenactie als Djamila terechtgesteld zou worden. In Frankrijk is vorig jaar een boek ver schenen waarin Djamila als slachtoffer van een rechterlijke dwaling wordt afge schilderd. Schrijver van het boek is Geor ges Arnaud („Le salaire de la peur") die het boek schreef in samenwerking met haar verdediger. Volgens het conservatieve radicale dag blad Aurore heeft het Russische regerings orgaan, de Izvestia ten onrechte medede ling gedaan van de executie van Djami la. „De Franse justitie voelt er, haar tra ditie getrouw, niets voor het hoofd van een meisje af te slaan, zelfs als daar maar weinig hersens in zitten," aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1