KERKDIENSTEN Rijksministerraad vergaderde over de kwestie-De Wit Aanmeldingsformulier 7 Bevoegdheid gouverneur Speekerbrink in geding Indonesië's grenzen besproken Twee doden in het verkeer Haringrace Loggers varen reeds zaterdag 17 mei uit Kwestie over verlenging van rijbewijs voor Hoge Raad Russen kiezen morgen een nieuw parlement Geen nieuwe investeringen uit spaarbrieflening Toewijzing van schatkistpromessen Verzet in Noorwegen tegen Amerikaanse raketbases Territoriale wateren en visserijgeschillen De medische verzorging tijdens het weekeinde LAATSTE NIEUWS Vanavond beslissing over staking Een droeve verjaardag Ruim f 759.000 op giro 777 Ongevallendienst in 1957 Haarlem telt thans 113 stembureaus Help gerepatrieerden Jaarvergadering DWR Commando-overdracht Haarlems garnizoen Haarlemse ploeg winnaar in EHBO-wedstrijd Mejuffr. M. J. E. Sanders promoveert in Leiden Koningin-moeder van België naar Moskou ZATERDAG 15 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdagmiddag is in de Trèves-zaal in Den Haag een vergadering gehouden van de rijksministerraad van het koninkrijk. Hierin is gesproken over een verschil in opvatting, dat is ontstaan over de kwestie van de uitwijzing uit de Nederlandse An tillen van de hoofdredacteur van het blad Beurs en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit, en de vraag, of gouverneur Spee kenbrink volgens het statuut de bevoegd heid heeft, hierover een beslissing uit te lokken van de hogere koninkrijksinstan ties. Aan deze vergadering namen deel de voltallige Nederlandse ministerraad, de beide gevolmachtigde ministers van de Antillen en Suriname, de heren Lampe en Pos, en minister Jonckheer, die voor het overleg over deze zaak met de Nederland se regering sedert enige tijd in Nederland vertoeft, samen met de Antilliaanse mi nister C. D. Kroon. Minister Jonckheer verklaarde na af loop der vergadering: „Het verloop van zaken van heden is naar onze tevreden heid geweest. Dat wil niet zeggen, dat aan de zaak waar het om gaat, nu een eind zou zijn gekomen. Er is ten aanzien van de kern van de zaak geen beslissing ge vallen, maar wel zijn er in een goede sfeer aangenomen besprekingen over ge houden. Men zou het zo kunnen zeggen, aldus de heer Jonckheer „dat er een beslis sing is bereikt ten aanzien van het eerste stadium der te volgen procedure". De vol gende stap zal afhangen van het overleg, dat hij thans met de regering te Willem stad zal voeren. Zoals bekend is, was de heer De Wit van het tegen hem genomen uitwijzingsbesluit in beroep gegaan bij gouverneur Speeken brink, die het besluit al dan niet met zijn handtekening zou moeten bekrachtigen, met toepassing van artikel 24 van het re glement voor de gouverneur. „Dit artikel is" aldus minister Jonckheer „in dit geval niet van toe passing, omdat het in de zaak-De Wit niet gaat om een landsbesluit of landsverorde ning. Het gaat hier alleen om een brief, of als men wil, om een beschikking. Wij betwisten dat de gouverneur de bevoegd heid heeft de zaak aan koninkrijkorganen voor te leggen. Toen mij werd verzocht, de kwestie over de uitwijzing in Nederland to gaan bespreken, voelde ik daar niet veel voor. Wij besloten niettemin, wel naar Nederland te gaan, alleen om niet GENèVE, (Reuter) De leider van de Indonesische delegatie naar de Internatio nale Conferentie over het Zeerecht in Ge- nève, mr. Achmad Subardjo, heeft ver klaard, dat „het duidelijk is, dat het on gehinderde gebruik van de binnenzeeën als verbinding tussen de duizenden eilan den van Indonesië moet worden gewaar borgd". Hij antwoordde op de Amerikaanse be zwaren tegen een Indonesiche beslissing van een gordel van 12 mijl van territoriale wateren te leggen rondom de gehele archi pel. Het beschouwen van de eilanden als aparte eenheden met hun eigen territo riale wateren zou „een ernstige breuk be tekenen op de rechten van de betrokken staat", zeide hij. „Wij kunnen niet toela ten dat deze verbindingen in gevaar wor den gebracht door de aanwezigheid van bui tenlandse oorlogsschepen", aldus Subard jo. „De praktijk in de tweed0 wereld oorlog heeft voldoende aangetoond, dat bij na alles kan worden gedaan onder het mom van militaire noodzaak. De handha ving van de neutraliteit in oorlogstijd is in een gebied zoals Indonesië zeer moeilijk", voegde hij hieraan toe. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur H. Dean, had eerder de Indonesische be slissing „een eenzijdige poging" genoemd om „grote gebieden van de open zee, die eeuwenlang door schepen van alle landen vrij zijn bevaren, tot territoriale wateren en wellicht zelfs tot binnenlandse wateren te verklaren". Subardjo voerde nog aan, dat de verkla ring van de Indonesische regering van 13 december 1957 uitdrukkelijk inhield, dat de vrijheid van scheepvaart werd gewaar borgd. „zolang en voor zover niet in strijd met de veiligheid van Indonesië of in strijd met haar belangen". De 48-jarige J. Grootenhuis te Raalte is toen hij bij het buurtdorp Heeten op straat liep, door een passerende auto aangereden. Hij is in de loop van de dag overleden. Het negenjarige jongetje G. M. Wid- dershoven uit Heugem bij Maastricht is op de Oostenveg aldaar door een personen auto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Het ventje was met een bal aan het spelen en trachtte voor de aanrijdende auto nog de bal van de weg te rapen. De bejaarde man, die bij Blauwkapel op de onbewaakte overweg door een trein werd gedood (zie ons bericht van vrijdag) is niet de 82-jarige W. Ubbink, maar de 81-jarige Westhof uit de Kerkstraat te Utrecht, aldus een correctie van de politie op het door haar verstrekte bericht. later het verwijt te krijgen, dat van onze kant niet alles zou zijn gedaan wat ge daan kon worden om een conflict te ver mijden. Maar ik ging met het gevoel, dat hier verder eigenlijk niets kon worden bereikt. Een aanwijzing voor de juistheid hiervan was, dat minister Helders bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat in het verloop van de uitwijzingskvyestie de rijks regering zeker niet lijdelijk zou kunnen toezien. Ook uit andere indicaties is ons wel voldoende duidelijk geworden, in welke richting de beslissing zou worden genomen. Men riskeert in een zaak als deze de gouverneur te desavoueren, óf men keurt zijn handelwijze goed. Daar de heer Speekenbrink nog maar betrekke lijk kort geleden op zijn huidige post is benoemd kan niet worden aangenomen, dat men de kans zou willen lopen, dat hij openlijk zou worden gedesavoueerd", al dus minister Jonckheer. (Van onze Haagse redactie) De redersverenigingen zullen aan het produktschap voor vis en visprodukten adviseren de eerste groep vleetloggers die aan de race naar de nieuwe haring deel neemt, op zaterdag 17 mei na zes uur 's morgens te laten uitvaren. Dit is dezer dagen besloten. De trawlers die jacht ma ken op de nieuwe haring, zullen dit jaar weinig of geen voordeel hebben van hun grotere kracht: zij mogen pas op maandag 19 mei, na tien uur 's morgens de haven verlaten. Vermoedelijk zullen de feestelijkheden van de vlaggetjesdag dus dit jaar met buisjesdag samenvallen: het is namelijk niet te verwachten dat het produktschap zal afwijken van het advies van de reders en dit in aanmerking genomen, zal men er niet voor voelen op Hemelvaartsdag te gaan feestvieren. Wel zullen de loggers, die aan de haringrace meedoen, die dag gepavoiseerd zijn. Voor de Hoge Raad zijn pleidooien ge houden in de zaak, welke een Hagenaar op advies van de ANWB aanhangig heeft gemaakt tegen de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft destijds de Hagenaar een nieuw rij bewijs geweigerd nadat diens oude rijbe wijs was verlopen tijdens een periode, waarin hem de rijbevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De president van de Haagse Rechtbank had in kort geding zijn eis, dat de griffie hem een nieuw rijbewijs zou verschaffen zon der examen, toegewezen. In beroep wees het hof de eis eveneens toe, overwegend dat de wetgever een ontzegging van rijbe voegdheid bedoeld heeft als tijdelijke maatregel. Het rijbewijs diende als zodanig nog steeds geldig te worden geacht. Tegen dit arrest tekende de Commissaris der Ko ningin cassatie aan. Bij deze procedure gaat het ook om de vraag of de burgerlijke rechter bevoegd Is de overheid een bevel te geven tot het doen van een bestuurshandeling. De meeste Commissarissen der Koningin nemen thans het standpunt in. dat de ANWB verde digt en dat tot nu toe in twee instanties in rechte is vastgesteld. Alleen de Commis sarissen in Gronineen en in Zuid-Holland zijn het daarmee niet eens. Op 27 maart zal de procureur-generaal conclusie nemen. MOSKOU, (UP) Ongeveer 130 mil joen Russen gaan morgen naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen. On geacht de weersomstandigheden, wordt een opkomst van bijna honderd percent verwacht. De 1400 kandidaten hebben geen concurrentie. Partijleider Kroesjtsjev heeft gisteren de laatste redevoering van de verkiezings- compagne gehouden. Hij zei dat het de Rus sen spijt dat zo veel Amerikanen van de economische terugslag te lijden hebben. Rusland kan nooit in zulk een situatie komen, zei hij, daar de partij de zaak in handen heeft. Kroesjtsjev vertelde zijn landgenoten dat zij het nog nooit zo goed hebben gehad. Het is morgen de vijfde maal dat verkie zingen voor de Opperste Sovjet gehouden worden. De vorige malen geschiedde dat in 1937. 1946, 1950 en 1954, het jaar na Sta- lins dood. Het zijn de eerste verkiezingen sedert Stalins opvolger, Malenkov, door Kroesjtsjev op zij werd geschoven. Ma lenkov is directeur geworden van een krachtstation op ruim drieduizend kilome ter afstand van Moskou. Men verwacht dat de officiële uitslagen in het midden van de week bekend ge maakt zullen worden. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten zal thans overgaan tot de aan bieding van leningen aan de gemeente besturen uit de opbrengst van de rente- spaarbrieflening 1957, voorzover deze op brengst niet door de inschrijvers voor aan bieding aan bepaalde gemeenten is aan gewezen. In verband met de omstandigheid, dat de regering het dringend noodzakelijk acht ook aandacht te schenken aan de de finitieve financiering van reeds voltooide of in aanbouw zijnde woningen en andere in uitvoering zijnde werken op het gebied van de woningbouw in ruime zin, waar van de kapitaalsuitgaven nog niet zijn ge dekt door een vaste lening, hebben de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën aan de gemeentebesturen ken baar gemaakt dat zij van oordeel zijn, dat de opbrengst van de krachtens het verde lingsschema verkregen leninggelden al leen dient te worden bestemd voor de vas te financiering van onder de omschrijving van het prospectus van de rentespaarbrief- lening 1957 vallende objecten welke reeds tot stand zijn gekomen of welker uitvoe ring reeds is begonnen, maar nog niet is voltooid. De opbrengst van de krachtens boven staand verdelingsschema aangeboden le ningen kan derhalve niet strekken tot het ter hand nemen van nieuwe investeringen, tenzij alle bedoelde kapitaalsuitgaven reeds uit de opbrengst van langlopende leningen zijn gedekt. Het ministerie van Financiën deelt mede dat van de bedragen waarvoor op 14 maart 1958 is ingeschreven op schatkist promessen wordt toegewezen: een bedrag van 67,9 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van 3 maanden, verval lende 18 juni 1958. tegen een disconto van 3 1/8% per jaar; een bedrag van 147,5 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van 6 maanden, vervallende 18 september 1958, tegen een disconto van 3'/2 per jaar; een bedrag van 130,8 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 18 maart 1959, tegen een disconto van 3 7/8 per jaar. OSLO (UP) In diplomatieke kringen in Oslo acht men het niet onmogelijk, dat de kwestie van de Amerikaanse raketba ses in Noorwegen aanleiding wordt tot een kabinetcrisis met als belangrijkste tegen standers premier Gerhardsen en de minis ter van Buitenlandse Zaken Lange. Ger hardsen, die sinds 1945 bijna zonder onder breking premier is geweest, wordt ge noemd als waarschijnlijke overwinnaar. GENèVE (UP) De Nederlandse vis serijconsulent van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer A. Thurmer heeft tijdens de inter nationale conferentie over het zeerecht bij de behandeling van de verhouding van de kuststaat tot de aangrenzende zee en het verschil tussen „territoriale wateren" en bepaalde zee-zones waarin men aan be paalde kuststaten bijzondere rechten toe kent, gezegd dat Nederland het ermee eens is, dat de kuststaat in een bepaald gedeelte van de begrenzende zee speciale rechten heeft. Doch bij de uitoefening van die rechten mag nimmer discriminatie tussen verschillende andere landen plaats hebben. Daarom vroeg de Nederlandse spreker dan ook om een duidelijker defi nitie van de voorgestelde arbitrage-proce dure, opdat visserijgeschillen met des kundigheid. onpartijdigheid en snelheid worden beslecht. HAARLEM Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon,firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Heek, Koninginneweg 51, tel. 13174. Tandartsen: W. J Muuse. Rijksstraatweg 424, tel. 53536; Th. H. v. d. Meulen, Hoge weg 76, Zandvoort. Apotheken: Marnix-aptheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; Firma Loomeyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel 11596. BLOEMENDAAL Artsen:, Dokter H. D. G. A. Immink Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753; Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Militaireweg 18, Overveen, tel. 56409; Aerdenhout: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, b.g.g. 51780; zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502-618. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249 en de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE Artsen: A. L. C. van Lier, Pieter Aertz- laan 6, telefoon 39875 en K. L. Kout. Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), tel. 39818 (en in de week van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 maart, des avonds van zes tot elf uur). De eenentachtigjarige koningin-moeder Elisabeth van België, die zoals bekend is een grote liefde voor muziek heeft, heeft een uitnodiging aanvaard om de interna tionale wedstrijden voor viool en piano ter nagedachtenis van Tsjaikofsky, die van 18 maart tot 14 april in Moskou worden ge houden, bij te wonen. Zij was uitgenodigd door de president van de Sovjet-Unie Wo- rosjilof. Haar verblijf omvat veertien da gen. Zij zal daarmee het eerste lid van een Europese koninklijke familie zijn, dat sinds de revolutie van 1917 een bezoek aan Rusland brengt. Hoewel de stemming onder de K.L.M.- pilotcn op Schiphol hedenmorgen zeer ge spannen was, werden alle diensten nog normaal uitgevoerd. De beslissing over al of niet in staking gaan zal hedenavond val len op de spoedvergadering in het Carlton- hotel. Hedenmorgen heeft het bestuur van de pilotenorganisatie met de ontslagen ge zagvoerder De Laat overlegd, wat de orga nisatie te doen staat als een meerderheid der vliegers hedenavond zou besluiten te gaan staken. Op de achterpagina van het jongste num mer van het „IPI-report" het maand blad van het Internationale Persinstituut in Zürich wordt in een met een zwarte rand omgeven aankondiging verwezen naar een hoofdartikel over „een droeve verjaar dag van de persvrijheid in Indonesië".. In dit hoofdartikel wordt gezegd, dat meer dan veertien maanden geleden de militaire politie in Djakarta in december 1956 de hoofdredacteur van het blad „In donesia Raya", Mochtar Lubis, aanhield en gevangen zette. „In antwoord op protesten en eisen van de IPI en anderen, 'dat de rechten van Lubis moeten worden geëer biedigd, ontsloeg de regering hem uit de gevangenis, plaatste hem onder huisarrest en verklaarde, dat hij niet werd vastge houden in verband met zijn werk als jour nalist. Echter, nu onze twaalfde maande lijkse herinnering ter perse gaat, is Lubis nog steeds onder arrest zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld en er is geen aanwijzing, dat zijn hechtenis ten einde loopt. Het is een droeve verjaardag voor de persvrijheid in Indonesië." Lubis is behalve hoofdredacteur van „Indonesia-Raya" voorzitter van het Natio nale Comité van de IPI in Indonesië. De gezamenlijke hulpactie voor het Ne derlandse Rode-Kruis en het Centraal Co_ mitié van Kerkelijk en Particulier Initia tief voor sociale zorg voor gerepatrieer- den, waarvoor de speciale girorekening 777 in gebruik werd gesteld, wordt per 1 april beëindigd. Op 15 maart was op dit gironummer gestort 759.851.84. Het C.C.K.P. zal na 1 april zijn werk zaamheden voortzetten en een eigen giro rekening openen. Ook het Nederlandse Rode-Kruis zal na 1 april de hulpverle ning aan de uit Indonesië repatrierende Nederlanders uiteraard voortzetten. In het jaarverslag van de Ongevallen- dienst te Haarlem wordt het overlijden gememoreerd van dr. W. B. Smit, direc teur van de Geneeskundige dienst, die van 1931 af bestuurslid en van 1934 af voorzit ter is geweest. Hij werd opgevolgd door dokter D Heymans. Op 31 december 1957 bedroeg het aantal aangesloten leden 111. In 626 (in 1956 604) gevallen werd hulp verleend door de vier aangesloten vereni gingen. Het aantal ongevalsmeldingen bij het centraal meldingsbureau bedroeg 1327 (1156). Uit de thans verschenen lijst van stem bureaus voor de verkiezingen der Provin ciale Staten op 26 maart blijkt, dat Haar lem bij deze verkiezingen 113 stembureaus telt, genummerd van 1 tot en met 117. Vier stembureaus zijn geprojecteerd in nieuwe of in aanbouw zijnde wijken en spelen deze keer nog niet mee. Er zijn. vergeleken met 1956. 2 stembureaus bijgekomen, na melijk Dinkelstraat 4 (Prinses Marijke- school) en Diepenbrockstraat 4 (St. Gerar- dus Majellaschool). Minister Klompe vraagt: De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M A. M. Klompé, heeft vrijdag avond in een radiotoespraak een beroep gedaan op het bedrijfsleven, een nieuwe kans op een bestaan te geven aan gerepa trieerde vakmensen, ook als zij niet zo jong meer zijn. In haar rede, „Een nationale zaak", zei de minister, dat met de 20.000 repatrian ten, die in de komende vier maanden in ons land worden verwacht meer dan 200.000 landgenoten sinds 1945 uit Indone sië naar Nederland zullen zijn gekomen. Minister Klompé stelde de vraag wat naast de zorg van de overheid door de mensen individueel voor de repatriëren- den wordt gedaan en betoogde, dat er ook een taak is voor de vrouwenorganisaties bij de hulp aan gerepatrieerde gezinnen en voor de jeugdorganisaties bij het opne men van de gerepatrieerde jongeren. Ten slotte deed minister Klompé een beroep op de luisteraars, zich het lot van de be jaarden in de tehuizen en de zieken aan te trekken. De lidmaten der kerken riep zij op er aan mee te werken, dat de gere patrieerde zo snel mogelijk in hun kerke lijke gemeenschappen wordt ingeleid. In de HKB in Haarlem heeft de Haar lemse zwem- en poloclub „De Waterrat ten" de jaarlijkse algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer G. Voogd die in zijn openingsrede met genoegen vaststelde dat het enthou siasme onder de jongeren zich in een stij gende lijn heeft ontwikkeld. Ook de verslagen, uitgebracht door de diverse functionarissen, waren gunstig; 13 clubrecords waren in het afgelopen jaar verbeterd en vooral bij lange-afstand- wedstrijden werden vele successen ge boekt. Voor het 25-jarig lidmaatschap werd aan de heer J. Kerkhof de eremedaille van de vereniging uitgereikt. De heer R. Wild schut, die wegens militaire dienst niet aan wezig kon zijn, kwam in aanmerking voor het tienjaren-speldje. De heer H. J. Kol- lerie mocht als erkenning voor zijn ver diensten jegens de vereniging in het af gelopen jaar de hiervoor beschikbaar ge stelde wisselbeker in ontvangst nemen. De kilometerbeker kreeg Alie Drogtrop. De J. M. Thuis-zuil werd bij de meisjes uitgereikt aan Miep Sint en bij de jon gens aan Ferry Hagen. Bij acclamatie werden de periodiek aftredende bestuurs leden herkozen. Voorts werd besloten de heer H. Zandvoort aan het bestuur toe te voegen ter opleiding in een bestuursfunc tie. ZONDAG 16 MAART 1958. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 3.30: Liturgische dienst voor slechthorenden in de Consistoriekamer. 7: Ds. A. Klamer, van Maastricht. Bijzondere kerkdienst, uitgaande van de „Bavo-Commis- sie" in het bijzonder kerkewerk. Vocale me dewerking van Tine van Raalte, sopraan. Vooraf zangdienst van 6.45-7 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4-5: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Prof. A. A. van Ruler, van Utrecht. 7: Ds. R. Bijl, onderwerp: De enige Troost, VII: „Leven voor Hem". Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. R. Bijl. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. dhr. F. R. Aschoff. 10.30: Jeugd dienst, kand. G. H. Wolfensberger, van Am sterdam. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kmderkerk, dhr. K. van Willigenburg. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Aula Chr. Lyceum, Em- makade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Dr. G Snijders. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. A. G. van Wijk. van Alkmaar. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. W. M. van Asperen. Diaconessenhuis, Haze paterslaan 24. 9.30: Dr. G. Snijders. Jeugd- kapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. D. Boer. Oost. Zomerkade. 10: dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat. 10: dhr. K. H. Oosterha gen. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. E. Kool. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. 3 p. m.: Evening service. AIle-Dag-Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15: Contactbijeenkom sten met gerepatrieerden in de Pastorie der Rroederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broeder- kerk, Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassaulaar. 8. 10 en 5: dhr. M. de Vos, van Haarlem. Woensdag 10: Biddag. 7.30: dhr. M. de Vos. Stads-Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: dhr. A. Vries, evangelist te Den Helder, met medewerking kwartetzang. 7: Opwekkingssamenkomst, spr. dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Bijbellezing en bid stond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. J. Kits, directeur ,,'t Brandpunt" te Doorn. 5: dhr. L. G. Sussenbach, Haarlem, Evangeli- satiesarnenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: dhr. A. H. Agtereek, evangelist te A'dam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes (preekdienst). 10.30: Ds. D. Solinger Foyer van het Minerva-theater te Heemstede. Donderdag 7.30: Ds. D. Solin ger. Wees- en Oudeliedenhuis. Ver. Doops gezinde Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Oost, Wijkgebouw Ned. Herv. Kerk, Zomerkade 161. 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr.-Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Geref. Kerk, Wilhelmina- kerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. L. Timmers, van St. Pancras. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum- Aula, ingang Van Merlenstr. 9: Dr. A. Don- dorp. 5: Ds. C. L. Timmers. van St. Pancras. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. Geels. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 8.45 en 4.30: Ds. A Bos. Geref. Gemeente, Lange Margaretha- straat. 10 en 4.30: leesdienst. Oud-Geref. Ge meenten in Nederland, Parklaan 21. 10 en 4.30: leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel. 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper met medi tatie. Woensdag 9.30: H. Mis. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samen komst (broodbreken)Donderdag 8.30: Bij bellezing door dhr. J. Goezinne uit Amster dam. Ned. Chr. Gemecnschapsbond, Kouden- horn 46A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Ge meente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Ge meente (Pinkstergemeente). Elim-Kapel, P. Krugerstraat 36. 10: Openbare bijeenkomst, spr. dhr. J. Verwoert uit Rhenen. 12-13: Zon dagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst, dhr. J. Verwoert. Donderdag 8: Lichtbeeldensa menkomst betreffende Zendingsarbeid onder doofstommen en blinden in Libanon. Spr. dhr. Van Polen. Den Haag. Immanuëlkapel, Nw. Kruisstr. 14. 10: dhr. G. Mik, van IJmui- den. 10: Zondagsschool. 7.30: Getuigenissa menkomst. Woensdag 7 en 7.45: Jeugddienst, 8-14 jaar en 15-30 jaar. Donderdag 8: Bid stond. Vrijdag 7.30: Bijbelklas. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: leesdienst. Woensdag 3 en 7.30: Ds. J. W. Kersten. Biddag. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.30: Dr. W. Lutjeharms. van Zeist (afscheid van Haarlem). 12: Zondagsschool. Baptistengemeente. Begijnhofkapel. 10.30: Dienst. 19: Zangdienst m. m. .v. kerkkoor, Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en Bidstond. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Spr. dhr. Ir. H. Bouman, Den Haag. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10 en 5: dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondags school. Colensostraat 2. Woensdag. Meisjes club. Colensostraat 2. Woensdag 8: Bidstond, Schotersingel 99. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Ge meenschappelijke Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gem., Parklaan 21 Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkomst, o.l.v. Kapitein P. Vons. Jehovah's Getuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. 5.30-6.30. Wolstraat 7. 7.30-8.30. Donder dags van 7.30-9.30. Pentecostal Fiiadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstr. 3. 15: Dienst, spr. Br. E. Ch. Hermes. Dinsdag 19.30: Bijbelstu die o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rd. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos, jeugdappèl. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. ",h. Scheers. 7: Dr. G. Snijders, van Haarlem, open-deurdienst. Sionskerk, Eksterstr. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, bed. H. Doop. 7: Ds. H Aalbers, van Watergraafsmeer. Onderw.: „Uit de put gehaald". Soliste: Mevr. W. Bis schop-Den Hertog. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondagsschool (6-12 jaar). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Charlotte de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Souterwoudeschool (Muiderslotweg). Vereen. Doopsgezinde Gemeente. Noorderkapel, Indi- schestraat. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Zuiderkapel afd Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. L. J. Pas man, evangelist te Haarlem. Dinsdag 8: Bij belbespreking, Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst, spr. dhr. A. H. Ag tereek, evangelist te Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Spr. Mej. L. A. v. d. Voort. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55-57. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Dr. H. Kakes. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Dr. H. Kakes, Rotterdam. 5: Ds. P. de Ruig. Christel. Gereformeerde Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, in gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: leesdienst. 2.45: Ds. A. Bos. Jehovah's Getuigen, gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 6.45-7.45 en woensdag 7.30-9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Wilhel- minaplein. 10: Ds. van Dijl (jeugddienst). Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp 19: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. Snijders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10; dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Dr. P. J. Richel. Pinksterkerk. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jeho- t vah's Getuigen, Binnenweg 79c. 2-3: Geza menlijke Bijbelstudie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 8-9: Huisbijbelstudie. Woensdag 7.30-9.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Donderdag, Crayenestersingel 7. 8-9: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 5-12 jaar, 10.30: Th. v. Eeghen-Instituut. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mevr. Ds. H. van Holk-Meyer, Rem., Oegstgeest. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma, uitzending Wereldomroep). 19: Dr. J. H. Stelma, bed. H. Avondm. Jeugd- kapel. 9: in Maranatha.Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Don- kerelaan .10. 10.30: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. P. Jacobs- zoon, Dg., Driehuis. Geref. Kerk. 2: Ds. K. M. R. v. d. Beek, van Arnhem. 3.45: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. G. Toornvliet, (dienst voor belangstellenden). 2: Kinderdienst (v. kinderen van 6-12 jaar) in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. Vrü-Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus, H. Doop. Zondagsschool. Ramplaan- kwartier. 12-13: Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier, 10.15-11.15: Kon. Wilhel- minaschool, Dompvloedslaan. Marine Hospi taal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Ter Steege. 19: Dr. W. Volger, Amsterdam-N. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. W J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk. 10. Ds. D H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros. 3.30: Ds. IJ. v. d. Zee. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Mej. M. Keyser, prop. te Amsterdam. Ceremoniële vlaggenparade in Koudenhornkazerne Zoals wij reeds gisteren berichtten heeft de legerleiding besloten het garnizoens commando Haarlem op te heffen en de in Haarlem gelegerde troepen in het vervolg te doen ressorteren onder het garnizoens commando Amsterdam. Ter gelegenheid van deze commando-overdracht had vrij dagmiddag in de Koudenhornkazerne in Haarlem een ceremoniële vlaggenparade plaats tijdens welke de garnizoenscomman dant van Haarlem, luitenant kolonel F. van der Meij, het commando heeft over gedragen aan de plaatsvervangend gar nizoenscommandant van Amsterdam, ma joor F. in den Bosch. Rondom de vlaggemast waaraan de Ne derlandse driekleur wapperde stonden op de binnenplaats van de kazerne aangetre den de 170ste afdeling zware en lichte mi trailleurs, het 113de transportbataljon, de 166ste intendance werktroepencompagnie, de militaire geneeskundige dienst, het gar nizoensdetachement, de brigade Haarlem van de Koninklijke Marechaussee en per soneel van dt intendancewerkplaats. Stram in de houding stonden officieren, onderofficieren en manschappen toen de hoornblazer het signaal „Wilhelmus" blies en de vlag plechtig werd gestreken en op gevouwen. Nadat de gehele troep nog een ere-groet had gebracht hield overste Van der Meij een korte toespraak waarin hij onder meer zei dat de opheffing van het Haarlemse garnizoen het uitvloeisel is van de Nederlandse verplichtingen in NAVO- verband en het encadreren van de twee de divisie. Hij wees erop dat met de zo juist gehouden ceremoniële vlaggenpara de de waarde van het Haarlemse garni zoen was gesymboliseerd. Overste Van der Meij uitte zich in waarderende zin over de goede geest, welke steeds tussen com mandant, onderdelen en samenwerkende onderdelen heeft geheerst. Hij sprak de hoop uit dat ook onder het nieuwe com mando deze goede verstandhouding be waard zal mogen blijven. Vervolgens droeg hij met enkele woorden het com mando over aan majoor F. in den Bosch, die namens de garnizoenscommandant van Amsterdam het commando aanvaard de. In gebouw „Cultura" in Haarlem heb ben de EHBO-selectie wedstrijden plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door de ploegen Amsterdam, Haarlem 1 en 2, Hoofddorp, Nieuw Vennep 1 en 2 en Oostzaan 1 en 2. Als jury fungeerden de artsen S. L. Anhold ,P. A. Roorda en W. E. Ulrici. Voor de aanvang der wedstrijden werd nog twee minuten stilte betracht ter her denking van de onlangs overleden dr. J. Spanjaard, vroeger voorzitter van het district Noordholland. Dank zij de voorbeeldige organisatie van de afdeling Haarlem heeft de middag een bijzonder vlot verloop gehad, waardoor de taak der jury niet weinig kon worden vereenvoudigd. Zij verklaarde na afloop Snelverband 2 uit Haarlem als overwin naar, met een tijd van 10 minuten, waar bij 239 punten werden toegekend. De ploeg bestom' uit de dames J. de Leeuw-v. Wee- nen Edelschaap (leidster) en C. Uiterlin- den-Poppe en de heer C. M. Uiterlinden. De tweede en derde plaats werd ingeno men door Amsterdam en Oostzaan 1 res pectievelijk met 215 en 211 punten. Met deze overwinning heeft de Haar lemse ploeg het recht verworven deel te- nemen aan de districtsweds'rijden, waar van de best geplaatste weer uitkomt op de E.H.B.O.-kamnioenschap van Nederland. Woensdagmiddag 19 maart zal in de senaatskamer van de Rijksuniversiteit in Leiden de promotie plaats hebben van me juffrouw M. J. E. Sanders, lerares in de Duitse taal aan het Kennemer Lyceum. Zij promoveert aan de faculteit voor let teren en wijsbegeerte, musicologie. De ti tel van het proefschrift luidt „Het Neder landse kinderlied" (van 1770 tot 1940). Als promotor treedt op prof. dr. E. W. Schal- lenberg in Leiden. Mejuffrouw Sanders is de tweede vrouw, die in ons land in de musicologie zal promoveren. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: - Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zu die zich met ingang van 1 april 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11