Radio-Padang meldt successen op oostkust Midden-Sumatra e ^^Oeelz mó va Vierde concert voor scholieren Nieuw offensief voor vasten Balletleerlingen 9 Opvarenden van de drie KPM-schepen mmmmm mmmmmmmmmmm Vuur over de Yang-Tse Noras offer Het Bolsjoi Ballet Paris Palace Hotel Met donderend geweld Dood van een bandiet Sis si III Vloek der demonen Journaals Rijbewijs van automobilist door politie afgenomen Werk voor twee piano's van Hans Osieck UIT STAD EN STREEK DE BEURS Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 10 tot en met 14 maart Scheepvaart ZATERDAG 15 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SINGAPORE (AFP) Volgens Radio- Padang werden twee schepen met ver sterkingen van de centrale regering, die bestemd waren voor Pakanbaru, tot zinken gebracht. Dit gebeurde bij een poging tot ontscheping van troepen uit drie marineschepen in Sungai Siak op de oostkust van Sumatra. De troepen, die de wal bereikten, worden omsingeld, aldus Radio-Padang. SINGAPORE (Reuter) Er zijn hon derden doden gevallen bij de gevechten in Pakanbaru, zo heeft de nieuwe minister van Arbeid in de revolutionaire regering, Sulaiman, vrijdagavond via Radio-Padang verklaard. Hij zei dat tot donderdag de burgeroorlog woedde in Pakanbaru. Sulaiman, die secretaris-generaal van de Revolutionaire Raad was, treedt sedert vrijdag op als minister van Arbeid in de tegenregering. Padang opnieuw beschoten SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft bekendgemaakt, dat verscheidene personen werden gewond en enige huizen werden vernield toen schepen van de In donesische marine vrijdag Padang be schoten. Volgens Radio-Padang poogden de schepen de haveninstallaties te ver nielen. Kustbatterijen verdreven de sche pen, zo werd gezegd. Arrestatie Sukarno gelast SINGAPORE (Reuter) De revolutio naire regering van Midden-Sumatra heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen president Sukarno en de leden van zijn regering, daar zij oorlogsmisdadigers zijn, aldus werd vrijdagavond door Sjafruddin Prawiranegara, de premier der tegenre gering, via Radio-Padang medegedeeld. Luitenant-kolonel Achmah Hussein, de staf-chef van het revolutionaire leger, ver klaarde da de bevolking van Midden-Su matra niet langer trouw aan Sukarno be hoeft te zijn. „De bevolking van Midden- Sumatra wordt aangevallen en er is bloed gevloeid. Hiervoor moet door de regering van Sukarno verantwoording worden af gelegd", aldus Hussein. Dulles' zienswijze WASHINGTON (UP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles, die Sukarno's geleid democratie als het voorspel van een communistisch bewind ziet, heeft nimmer uit het oog verloren dat Sukarno waarschijnlijk nog vele ja ren president van Indonesië zal zijn. Zijn standpunt wordt door vele hooggeplaatste functionarissen van het State Department gedeeld. Op een persconferentie te Manilla had men de mogelijkheid ter sprake gebracht om de opstandelingen de status van oor logvoerende partij te verlenen. Dulles zeide toen de juridische afdeling van zijn ministerie te hebben opgedragen het vraagstuk te onderzoeken. Ambtenaren van deze afdeling verklaarden tegenover United Press, dat de opstandelingenrege ring niet aan de criteria voor het toeken nen van de status van oorlogvoerende par tij voldoet. Demonstraties op Sumatra? DJAKARTA (ANP) Volgens berich ten in de Indonesische pers te Djakarta zouden op verschillende plaatsen op Mid den-Sumatra massademonstraties tegen de revolutionaire regering zijn gehouden. Zij werden, aldus deze berichten, met ge weld door militairen van het opstande- lingenleger uiteengedreven. Vluchtelingen naar noorden SINGAPORE (Reuter) Volgens pas sagiers van het m.s. „Weltevreden" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd welk schip vrijdag in Singapore arriveerde, stromen vluchtelingen uit Midden-Suma tra het gebied van de provincie Noord- Sumatra binnen. Een van de passagiers, een Nederlandse planter, zeide dat de militaire autoriteiten in Noord-Sumatra de bevolking goed on der controle hebben. Noord-Sumatra is trouw aan de centrale regering in Djakar ta, meende hij. Deze passagier verklaarde voorts, dat de Nederlanders in Noord-Su matra niet slecht behandeld werden. ADVERTENTIE FOTOHANDEL HEUPERS LOHR Zandvoortselaan 163 - H'stede Vrijdag 21 maart a s. 20 uur ZEISS-IKON avond KagEeSM STEREO-diaprojectie ISÜbSi 8 mm film met GELUID Plaatsen tel. 26455 De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede: In aansluiting op het eerder uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat zich aan boord van de naar Nederlands Nieuw- Guinèa gedirigeerde K.P.M.-schepen de navolgende aantallen opvarenden be vinden: „Swarlenhondt", bemanning: 12 Neder landers, 73 niet-Nederlanders; passagiers: 37 Nederlanders, 26 niet-Nederlanders. „Banjuwangi", bemanning: 4 Nederlan ders, 47 niet-Nederlanders; passagiers: 18 Nederlanders, 3 niet-Nederlanders. „Kalabahi", bemanning: 4 Nederlanders, 32 niet-Nederlanders; passagiers: 38 Ne derlanders, 17 niet-Nederlanders. Er is voldoende accommodatie aan boord van deze schepen voor de passagiers, in dien zij voor een korte tijd te Sorong zouden moeten blijven. Met betrekking tot de voeding zullen evenwel door de zorg van de K.P.M.-agent aldaar de nodige voorzieningen worden getroffen, aangezien de beschikbare rant soenen aan boord van slechte kwaliteit en weinig gevarieerd zijn. DJAKARTA (UP) De centrale re gering zal binnen de komende zes dagen een nieuw militair offensief tegen de op standelingen beginnen, zo wordt hier voor speld. De belangrijke mohammedaanse Ra madan (vastenperiode) begint op 21 maart en het is duidelijk dat een eventueel of fensief vóór (of na) die tijd moet begin nen. Indien een offensief zou komen tij dens de vastenmaand, die algemeen ge ëerbiedigd wordt door de Indonesische mohammedanen, dan wordt verwacht dat de troepen van Djakarta overal moeilijk heden met de plaatselijke bevolking zullen krijgen. Steun uit Tapanuli SINGAPORE (UP) Kolonel Hussein heeft bekendgemaakt dat het militair be vel van de provincie Tapanuli zich bij de revolutionaire regering heeft aangesloten. Hussein zeide dat de bevelhebber van Ta panuli, majoor Hatabara, gevlucht was en dat ongeveer drie bataljons troepen zijn overgenomen door de kapitein Pohan, die zich voor de tegenregering verklaarde. Nederland beschuldigd DJAKARTA (ANP) Een zegsman van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de „Ne derlandse regering de opstand van Sja fruddin heimelijk steunt". Enige Nederlandse ambassadeurs had den, zo zei hij tijdens het hoogtepunt van de campagne om West-Irian in december j.l. een vertaalde versie doen rondgaan van Sjafruddins open brief aan Sukarno. Dit lijkt er op, dat de Nederlanders hun best doen de opstandige activiteit in Mid den-Sumatra te helpen verbreiden". Hij Leerlingen van de balletschool van Leo nard Sala en Renée van Deutenkom ga ven vrijdagavond (met Bert van Poelgeest aan de vleugel en voor de rest een nogal gebrekkige geluidsinstallatie voor mecha nisch gereporduceerde muziek) in het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede een uitvoering. De eerstge noemde gaf met Rietje Schram (evenals hij werkzaam bij het Ballet van de Ne derlandse Opera) een soort demonstratie van wat volgens het programma het duet „De blauwe vogel moest zijn. Een der gelijk bewijs van gebrek aan respect voor de danskunst kan onmogelijk als een vorm van pedagogische propaganda worden beschouwd. De ontoereikende acommodatie voor een dergelijke gelegenheid in het overigens gezellige zaaltje maakte iedere beoordeling van eventueel bereikte resul taten volstrekt onmogelijk. David Koning haalde een Nederlands weekblad aan, waarin, aldus de zegsman, weVd verklaard: „Officiële inmenging zou schadelijk zijn, maar wij moeten van onze sympathie voor Padang geen geheim maken". Het was daarom niet verwonderlijk, zo vervolgde hij, dat Sjafruddins afgezant in Europa, Makatita, de Nederlandse regering zijn dank had overgebracht voor het op brengen van de „Kasimbar". Naar aanleiding van de beschuldiging dat de Nederlandse regering de tegen regering te Bukit Tinggi zou steunen, wijst men er van bevoegde zijde in Den Haag op, dat de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, er indertijd al op heeft gewezen, dat onze regering zich niet met de interne aangelegenheden van een ander land wenst te bemoeien en ze ker niet met die van Indonesië. In Den Haag is men kennelijk van mening dat het geen zin heeft om de loze beschuldi gingen van Djakarta telkens weer tegen te spreken. (L u x o r) In „Vuur over de Yang-Tse" wordt een stukje historie van de Britse marine gereconstrueerd, dat waard is in herinnering te worden gebracht. De Britse kruiser „Amethyst", op weg naar Nanking, werd tijdens de Chinese burgeroorlog door de Chinese communisten onder vuur geno men en gedwongen voor anker te gaan. Het slaagde erin te ontsnappen en zich bij de vloot te voegen. Het relaas van dit weder varen, van de beschieting af tot en met de triomf van de geslaagde vlucht, wordt in de film verteld. Het gebeurt zeer sober en dat is bepaaldelijk een verdienste. De be proevingen, waaraan schip en bemanning waren blootgesteld, nodigden ook niet uit tot een met fanfares begeleide juichende vertoning. Van de andere kant werkt die soberheid, zeker in het begin, niet ver helderend, omdat men moeite heeft per sonen en situaties te onderkennen. Op den duur gaat dat bezwaar niet meer op en ziet men er het voordeel van: de spanning wordt steeds sterker opgevoerd. Zorgvuldig wordt gewerkt naar een climax. Óm zijn inhoud is de film verre van een amuse- mentsprodukt. Het „huzarenstukje" heeft echter een pendant in celluloid gekregen, die het waardig is. (Cinema P a 1 a c e) Bij een Ameri kaans straaljager-eskadron, dat op een luchtbasis bij Napels neerstrijkt om deel te komen nemen aan vierdaagse manoeu vres, is een piloot, die in die omgeving verborgen is gehouden ten tijde van de tweede wereldoorlog. Hij haakt ernaar No- ra zijn vriendinnetje uit die episode, te rug te zien en wordt heel erg verliefd op haar, wanneer blijkt dat het. een leuk meis je geworden is. De moeilijkheid is overi gens dat beiden gehuwd zijn, een omstan digheid die al die emoties kan verschaf fen, welke wij van vele Italiaanse films gewend zijn. Tegenover de tederheid der aarzelende liefde staat het geweld der re actiemotoren, die men stuk voor stuk kan horen en zien aanploffen teneinde de deel nemers aan de oefening het hemelruim in te stuwen. De Amerikaan moet per schiet stoel zijn vliegtuig verlaten, dobbert on danks reddingsacties heel lang eenzaam in de prachtige, maanbeschenen zee. En leest de jongste brief van zijn echtgenote, en krijgt berouw. De broer van de Itali aanse blijkt dan nog zijn redder te wor den, een des te opmerkelijker omstandig heid, omdat men dat wel het laatste van deze jongeman had verwacht. (Studio). De balletminnaars kunnen nog een week te gast aan de kunstzinnige dis, welke in dit theater voor hen is be reid. Een eer, welke de film toekomt. Een kans, die men zich niet moet laten ont gaan! (Minerv a). Gedurende de avondvoor stellingen van zaterdag en zondag vindt men Charles Boyer en Frangoise Arnoul bijeen in een glamour-achtig verhaaltje rond Kerstmis, dat een Parijs kapstertje in de armen doet belanden van een aar dige jongeman. Dat gaat met een omweg via Charles Boyer, want het kapstertje adopteert hem als papa, omdat zij voor geeft een heel rijk meisje te zijn. De jongeman, die in een garage werkt, doet ook al heel duur. De misverstanden zijn er om het gelukkig einde dan wat te ver tragen. In de matinees van zondag komt Walt Disney aan bod met zijn fraaie documen taire „Berenland". Maandag en dinsdag ziet men een wat weemoedige René Clair met „Porte des Lilas", een merkwaardige misdadigersgeschiedenis, die zich afspeelt in een afgelegen Parijse wijk. Donderdag kan men Grace Moore terugzien in haar bekende film „One night of love". (Frans Hals) „Met donderend ge weld" is een kleurige Western, waarin zo als gewoonlijk de „vuurvaste" hand van de held dood en verderf zaait in de rijen van het gespuis. Chad Morgan (Alan Ladd) is de leider van een groep veehouders, die hun kudden na de Amerikaanse burger oorlog uit Texas naar noordelijke stre ken brengen, omdat daar het vee schaar ser is. Op de plaats van bestemming ge komen moeten zij hun gehavende kudde voor een appel en een ei van de hand doen aan een veekoper, die de omgeving terro riseert. Dan redt Morgan een aan lager wal geraakte architect het leven. Met hem maakt Morgan een groots plan tot de aan leg van een spoorlijn en de bouw van een stad. De farmers uit de streek werken er graag aan mee, zeer tot ongenoegen van de misdadige veekoper en zijn bende,die dit door moord en brandstichting trachten te voorkomen. Na met deze ongure ele menten te hebben afgerekend, krijgt onze held zijn beloning in de vorm van de ge negenheid ener charmante jongedame. (R o x y). Het thema van de misdadiger, die nog zoveel eergevoel heeft dat hij zijn vrienden niet zal verraden, is al eens eer der aan de orde geweest. Ook in deze film wordt het gesteld. Een verhaal naar het leven, dat aan de werkelijkheid vele wrede en harde beelden afdwingt, maar dat, zin spelend op het goede in de mens, toch geen eenzijdige schildering van de mis dadiger is gewórden. De film wordt maan dag vervangen door een oorlogsfilm, welke wij reeds eerder bespraken: „De lucht slag om Japan". (Rembrandt). Nogmaals wordt het derde deel van Sissi, keizerin en moeder ditmaal, geprolongeerd. Na alles wat reeds over de film is geschreven mogen wij met de vaststelling van dit feit volstaan. (L i d o) Wie meent, dat tovenarij en hekserij slechts in de middeleeuwen thuishoren, kan deze week in Lido zien, dat hij zich vergist heeft en dat bovennatuur lijke monsters het althans op celluloid ook in onze tend nog best doen. „Vloek der demonen" is het verhaal van een soort mo derne Faust, die met de demonen van de hel in verbinding staat, en van een onver schrokken wetenschappelijk onderzoe ker, die niet aan het bovennatuurlijke ge- loift. Een romantisch tintje krijgt de film door de charmante dochter van een andere wetenschappelijke onderzoeker, die aan zijn nieuwsgierigheid is overleden. Verder komen er natuurlijkdemonen in voor, evenals papiertjes met geheimzinnige be zweringsformules in runentekens, een in de macht van „Faust" zijnde boerejongen en een spiritistische séance. Kortom, wie van het genre hopdt kan in Lido griezelen deze week. Het „Nederlands Nieuws" van Poly goon opent met een reportage van de wa tersporttentoonstelling „Hiswa" in Am sterdam, waarbij verscheidene aanlokke lijke boten werden getoond. Interessant zijn de beelden van de steenwol fabricage uit een at'valprodukt van de Hoogovens. De vrolijke noot wordt geblazen door het enige Nederlandse schalmeienorkest (uit Heerlen). Het kunstzinnige element vin den we in de reportage van de litteraire boekenmarkt in Amsterdam, waar onder meer Harry Mulisch, Godfried Bomans, Henri Knap en Jeanne van Schaik-Willing als standwerkers optreden. Verder werden beelden getoond van zwemwedstrijden en het bezoek van de Amerikaans-Japanse filmster Mnko Ttka aan Volendam. Ook het journaal Spiegel van Nederland wijdt zich aan dit laatste onderwerp. Men ziet voorts opnamen van de volleybalwed strijd Nederland-België, van het vissers monument in Moddergat, de Stillp Omgang in Den Bosch en een vrolijk bezoek aan jeugdige verkeersbrigadiers. Nabij het Frans Halstheater op het Frans Halsplein te Haarlem is vrijdag avond om kwart over negenen een drieën- twintigjare schrijfmachinemonteur aan gereden door een auto. De monteur reed per fiets in de richting Schoterweg en werd aangereden door een auto, bestuurd door een achtenvijftigjarige magnetiseur. De wielrijder sloeg over de kop en liep een hoofdwond op. De autobestuurder wilde doorrijden, hetgeen hem belet werd door omstanders. De politie was van mening, dat de bestuurder te veel sterke drank had gebruikt en bracht hem over naar het bu reau Smedestraat. Het rijbewijs werd afgenomen en de auto in beslaggenomen in afwachting van een beslissing van de officier van Justitie. Bedrijfsfilm. Tijdens de maandelijk se ledenvergadering, die de afdeling Bloe- mendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde op dinsdagavond 25 maart in hotel „Rusthoek" aan de Bloemendaal- seweg in Bloemendaal houdt, zal de be drijfsfilm „Hoe wij werken" van de coö peratieve zaaizaadvereniging „West-Fries land" vertoond worden. De hoofdkeur meester, de heer P. Kool, zal deze film in leiden en toelichten. ADVERTENTIE Luister Annemarie heeft nieuws! ANNEMARIE VAN RADIO LUXEMBURG verklapt Zondag alle lllllllfciltilPBM Nederlandse huisvrouwen belangrijk nieuws. Heerlijk nieuws, dat ze hoorde van vakmannen-slagers. Stem morgenochtend af op 208 meter (Kc/s 1439) Om half elf, half twaalf en half één zal ze het smikkelgeReim vertellen 1 Het vierde concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, georganiseerd door de afdeling muziek der Commissie voor culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd, had vrijdag in de Haarlemse concertzaal plaats onder leiding en met toelichting van Marinus Adam, solistische medewerking genietend van de pianisten Hans Osieck en Leendert Huges alsmede van de saxofonist Kees Wisse. Men kreeg gelegenheid kennis te maken met een Concert voor twee piano's en orkest van Hans Osieck, die (als oud plaatsgenoot) reeds vaker met eigen werk aan een programma van het orkest mee werkte. Na een beknopte analyse van Ma rinus Adam, waaruit blijken kon dat Osieck zijn werk opbouwde met een melo dieuze en markante thematiek en nadat de componist verteld had dat het stuk ont stond in de laatste oorlogswinter, werd het op vlotte wijze ten gehore gebracht. De indruk die het wekte, met de snelle delen (ouverture en tempo di tarantelle) bleken wel zeer typerend voor het optimisme, dat Osieck bezielde toen hij deze muziek schreef. En waar het stuk in het midden deel romance blijk geeft van inge keerdheid en overweging, blijft er altijd nog een vrij milde sfeer heersen in deze fraaie lyrische ontboezeming. Voor zover waar te nemen bij een eerste kennisma king, heeft de componist het wisselspel van dé solopartijen handig toegepast en in II een treffende climax weten te bereiken met zijn twee piano's. De orkestratie ge tuigt op menige plaats van zin voor humor en uitdagend bravour naast treffende mo menten van verfijnde koloriet, zo geheel zich aanpassend bij een melodievorming en een harmonie van Debussyaans karakter. Wat de uitvoering betreft vond Osieck in Huges een waardige partner en in Adam en het orkest toegewijde verdedigers. Beide pianisten vertolkten vervolgens het petillante „Scaramoucl.e" van Milhaud, waarin deze componist indrukken heeft weergegeven van zijn verblijf in Brazilië, toen hij daar van 1917 tot 1919 vertoefde als secretaris van de Franse dichter Clau- del, die gezant te Rio de Janeiro was. Dit opgewekte stuk vol geestige wendingen dankt veel aan de frisse klank van het pianotimbre. Wat dit waard is bewees de uitvoering van hetzelfde stuk in een be werking voor alt-saxofoon en orkest, die er demonstratief op volgde en die de lucide sfeer mist van het origineel. Ondertussen gaf het geval aanleiding voor Marinus Adam om iets over de zevenvoudige saxo- Nieuws in het hort Jeugdvariété. Woensdag geeft Mon- tagne's Jeugdvariété een kindermatiné in het Minerva theater in Hecstede. aan welk programma onder meer medewerking wordt verleend door Oom Ger, kindercon ferencier; Theo Mol, met „Kun je nog zin gen, zing dan mee": Montagne, kinder goochelaar; Kapitein Moldi met zijn accor deon en Gerry en Teddy, jongleurs. Na de pauze wordt in het poppentheater nog een opvoering gegeven van „Jan Klaassen en de ondeugende huisbaas". Als speciale at tractie vermeldt het programma tenslotte een wedstrijd, onder het motto: „Wie wordt kampioen zanger of zangeres van Heem stede?" Vrouwenbond. Maandagavond 17 maart houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond een bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem. Er zullen inleidingen worden gehouden over de scholingscursus in de Ernst Sillem- hoeve in Den Dolder. Een forum zal even tuele vragen beantwoorden. Amateurtoneel. Woensdag 26 en don derdag 27 maart zal de Haarlemsche To neelclub onder regie van Wim Paauw in eambinatie met de Hervormde Lekespel- groep Heemstede in de Haarlemse Stads schouwburg twee opvoeringen geven van „De nachtwake" van Ladislas Fodor. Volksonderwijs. De afdeling Haarlem van de Vereniging „Volksonderwijs" houdt volgende week drie forumavonden. Op maandag 17 maart komt een forum onder leiding van de heer M. J. F. Ehrbecker in restaurant Brinkmann bijeen, op dinsdag 18 maart één in de Westerveldschool onder leiding van de heer J. Buys, hoofd van de Hartenlustschool te Bloemendaal en op donderdag 20 maart één in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwar tier" onder leiding van de heer A. Porce- lijn. De bijeenkomsten zijn in het bijzonder bestemd voor hen die voor het probleem schoolkeuze staan. foonfamilie te vertellen en de altsax te laten demonstreren door de solist Kees Wisse, hetgeen deze op bescheiden wijze deed. Tevens werd het jeugdige publiek erop gewezen, dat hier geen propaganda voor jazzmuziek bedoeld werd. Waarvan wij extra nota genomen hebben. Jos. de Klerk AMSTERDAM Het naderende weekeinde deed haar in vloed op de activiteit van de beurshandel voor de laatste dag van deze week gelden. Er was weinig te beleven op het Damrak. De markt was verdeeld met merendeels hogere koersen, vergeleken bij die van de vorige dag. De verschiller waren echter zeer gering. Aandelen Kon. Olie noteerden rond de 155.30, plus 1.20, ingevolge Wallstreet, maar de papieren bleven een goede gulden onder pariteit New York. De handel in deze aandelen had niet veel om het lijf en de arbitrage sloot de week wer keloos af, omdat ook op de overige Euro pese beurzen in aandelen Kon. Olie weinig activiteit viel te bespeuren. De Philipspa- peren hielden zich goed De berichten over uitbreidingen bij het concern werden ter beurze weliswaar gunstig ontvangen, maar brachten geen vermeerdering van zaken tot stand. Unilever lag 1 punt beneden donderdag. AKU was nauwelijks prijshou dend en aandelen KLM werden op 110,5l geadviseerd tegen donderdag f 110. De berichten over salarisgeschillen van de K.L.M.-piloten met de directie hadden geen invloed op de koers van de aandelen. Van de scheepvaartwaarden staken aan delen K.P.M. boven de anderen uit. Het opbrengen van de drie schepen van deze maatschappij, waarvan donderdag reeds melding werd gemaakt, had een verdere gunstige uitwerking op de koers van de aandelen. Deze waren op 122, 3 pet. hoger dan de vorige slotprijs. De aandelen van de Maatschappij Nederland wilden niet achterblijven en noteerden ongeveer 2 pun ten hoger. Hier aansluitend boekten ook de aandelen van Scheepvaartunie een winst van 2 pet. De handel verliep zeer rustig. Ook de cultures konden zich in een betere stemming verheugen en waren voor Am sterdam Rubber lVs pet. hoger. Ver. Deli's konden ongeveer 1 punt verbeteren. Het grote succes van de inschrijving op de kv.000.000 obligaties van de Bank voor Nederlandse Gemeenten was niet van in vloed op de staatsobligaties. Deze waren wederom aan de hoge kant. Na een inzet, vooral voor de staffellening, die wederom aan de hoge kant was. liepen de koersen in het verdere beursverloop nog iets op en sloten vrijwel op de hoogste prijs van de dag. Er ging tamelijk veel om. De Woningbouwlening, evenals de rente- spaarbrieven, werd onveranderd geadvi seerd. Aandelen Wilton Fijenoord kondigden een dividend voorstel aan van 13 pet. (vorig jaar 16 pet.) op het verdubbelde aandelen kapitaal van eind 1956. De koers werd 3 pet. hoger op 209 vernomen. Prolongatie 4'/2 pet. (ANP). NEW YORK De beurs sloot wat lager nadat in de voornaamste groepen winstnemingen had den plaatsgevonden. Verliezen van een dollar of meer waren talrijk over de ge hele lijst. De daling hield ook verband met niet al te gunstig bedrijfsnieuws, onder andere dat de industrie in 1958 dertien percent minder zal investeren en dat de consumenten hun aankopen zullen ver minderen. De staalwaarden waren het opvallendst lager, met Youngstown meer dan een dol lar gedaald. Ü.S.-Steel, dat evenals Youngstown produktiebeperkingen afkon digde, verloor ongeveer een dollar. Bij de chemiewaarden moesten Du Pont de Ne mours en Allied elk meer dan een dollar prijsgeven. West Indies Sugar was meer dan twee dollar lager evenals in de scheepsbouwsector Bath Iron Works. De olies waren fractioneel lager, wegens produktiebeperking om vraag en aanbod in evenwicht te brengen. United Aircraft steeg 1/2 dollar in een overigens flauwere vliegtuigbouwsector. In de lagere metaal- groep verloor National Lead meer dan een dollar. Het industriegemiddelde kwam van 454,10 op 453,04; dat voor spoorwegen van 106.83 op 106.27 en dat voor openbare nutsbedrijven van 73.24 op 73,12. De om zet bedroeg 2.150.000 tegen 2.830.000 de vorige dag. Van de 1133 verhandelde fondsen sloten er 370 hoger en 509 lager. (UP) Vrijdag 14 maait 1)58 Laagste Hoogste Laatste <oersvhi m hjl koers koers tiiHvak t.o.v. 7 mrt. Alg Kunstzijde Unie 15054 150 153% 1% 193 192 175 54 179 178 4 283 295 293 8 Ned Kabelfahriek 2251/2 229 225i/2 Vz 2 :8'/2 2.44% 2% 338 v2 33 m 6% V.lton-Fijinoord 209 Vz <k,n. Petroloum 153.30 f 15c, 80 155,30 ƒ0,20 Holland- merika Lijn 134v2 133% 0 Kon. Ned. Stoomboot Mij 12b l/2 125% 2% Ned. Scheepvaart Unie 120 5-2 120% 6% 201% 201% 3% 48 Vi 47 y2 H. V. A 84 85 y2 85 41/2 Ver. Deli Maatschappijen 62% 3vz% Staffellening 1947 90 8914/i« 1% 93% 93s/i« i% Nederland 1962 64 90% 91B/ia 91"/ss "/si 6% Nat Woningbouwlening '57 106% 107 j4 10615/i# l'u Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.869.326, Obligaties 13.241.633, Deze week (voorl.) Aandelen 8.024.952, Obligaties 14.022.506, Aagtekerk, 14 150 m. z. Kp. Guardafui n. Aden. Aaisdijk, 14 350 m. n.w. Flores n. Halifax. Aardijk, 14 v. New York n. Antwerpen. Agamemnon, 15 et Rotterdam. Alcor, 14 te Santos verwacht. Alcyone. 14 500 m. z. Cape Race n. Hoek v. Holl. Aldabi, 20v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alderamin, 14 v. Port Said n. Marseille. Alhena, 15 te Vitoria, 18 te Bahia verw. v. R'dam. Alnati, 19 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alphard, 14 te Montevideo verw. v. Buen. Aires. Amerskerk, 14 te Amsterdam. Amsteldijk, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Amstelmeer, 15 te Mombasa. Amstelstad, pass. 14 noordp. Corsica n. Port Said. Andijk, 15 te Galveston verw. v. New Orleans. Angolakust, 14 v. Lagos n. Winneba. Appingedijk, 16 te San Diego verwacht. Arendskerk, 14 v. Suez n. Port Said. Argos, 14 te Malta. Arnedijk. 15 te New Orleans verwacht. Averdijk, 14 te Ie Havre. Axeldijk, 15 te Rio de Janeiro. Baarn. pass. 14 Azoren n. Londen. Bawean, 14 v. Songkhla n. Singapore. Bengalen. 15 te Aden. Bengkalis. 15 te Tandjong Priok. Bennekom, 14 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Billiton, 15 te Manilla verwacht. Bintang, 14 v. Tandjong Mani n. Singapore. Bloemfontein, pass. 14 Kp. Blanco n. Kaapstad. Borneo, 14 v. Singapore n. Labuan. Boskoop, 15 v. Trinidad te Londen verwacht. Britsum, 13 v. Amsterdam te Hamburg. Calamares, 14 v. New York n. Santa Marta. Caltex Arnhem, 14 120 m. w. Kobe n. Penang. Caltex Delft, 14 te Suez. Caltex Rotterdam, pass. 14 Kreta n. Rotterdam. Caltex The Hague, 14 60 m. z. Bali n. Aden. Caltex Utrecht, 15 te Yokohama verwacht. Camerounkust. 14 220 m. z.z.w. Las Palmas naar Le Havre. Cartago, 14 te Cortes. Casamance, 14 te Rouaaan verwacht. Castor, 14 v. Rotterdam n. Londen. Ceronia, 14 130 m. z.z.w. Masira n. Mena Al Ahm. Charis, 14 te Nickerie. Congokust, 14 te Antwerpen v. Amsterdam. Corilla, 15 te Singapore. Cradle of Lyberty, pass. 14 Sombrero eil n. R'dam. Crania, 15 te Liverpool. Delft, 14 te Antwerpen. Dorestad. 14 te Londen. Drente, pass. 14 Ouesant, 15 te Rotterdam verw. Duivendrecht. 14 te Rio de Janeiro v. Ph.delphia. Etrema, 14 110 m. z.w. Zante n. Cyprus. Flamingo, 25 v. Tandjong Priok n. Italië. Friesland SSM. 14 50 m. n. Finisterre n. Setubal. Gaasterkerk, 14 te Mombasa. Gaasterland, 14 te Santos v. Rio de Janeiro. Ghanakust, 14 v. Freetown n. Monrovia. Guineekust, pass. 14 Kp. Finisterre n. Freetown. Helder, 14 140 m. n.o. Mameira n. Madeira. Helicon, 14 v. Port Au Prince n. Cd. Trujillo. Hilversum, 13 200 m. z.o. Ph.delphia n. P. Cardon. Iberia, 14 dw. Wight rt. IJmuiden. Isis, 15 te La Guaira. Ittersum, 14 v. St. Vincent n. Rotterdam. Ivoorkust, 14 te Pointe Noire v. Lagos. Jagersfontein, 15 v. Durban n. Amsterdam. Japara KRL, 13 740 m. o. Bermuda n. Houston. Jason, 13 550 m. z.w. Fayal n. Barbados. Java. 14 v. Bilbao n. Le Havre. Johan v. Oldenbarnevelt, 15 v. P. Said n. A'dam. Kabylia, pass. 14 Str. Ormoes n. Bandarmashur. Kalydon, 14 bij Gottland n. Rotterdam. Karimun, 14 v. Amsterdam n. Houston. Keizerswaard, 14 50 m. o. Kuria Muria n. Portt. Kelletia, 14 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Kennemerland, 15 te Recife. Kieldrecht, 15 te Lorenzo Marques. Koniungswaard, 14 130 m. z. Fayal n. Hamburg. Koratia, 14 te Curasao. Korovina, 14 v. Valparaiso n. San Vicente. Kosicia, 14 30 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Kreeft. 14 te Rotterdam. Kryptos, 14 40 m. z. West-Kreta n. Pt. de Bouc. Kylix, 17 v. Stockholm n. Rotterdam. Langkoeas, 14 te Tjeribon verw. v. Semarang. Larenberg, 14 te Bahia verw. v. Baranquilla. Laurenskerk, 14 te Genua verwacht. Lekhaven, 14' te Rio Grande. Liberty Bell, pass. 14 Aden n. Mena Al Ahmadi- Lieve Vrouwekerk, tot 17 liggend te Basrah. Limburg, 14 v. Le Havre n. Marseille. Lindekerk, 14 v. Bahrein, 15 te Kuwait. Loenerkerk, 15 te Rotterdam verwacht. Maasdam, 14 v. Havana n. New York. Maaskerk, 15 v. Genua te Port Said. Macoma, 13 v. Kobe n. Singapore. Maetsuycker. 14 90 m. n. Christmas Island naar Fremantle. Malea, 14 v. Pulo Sambu n. Yokohama. Mapia. 14 Algiers n. Port Said. Meliskerk, 14 v. Genua n. Port Said. Minjak, 15 te Pnompenh. Molenkerk. 14 v. Vizagapatnam n. Aden. Moordrecht, 15 te Mena Al Ahmadi verwacht. Muiderkerk, 14 v. Boulogne n. Antwerpen. Musilloyd, 14 te Bremen verwacht. Mijdrecht. 14 440 m. w. Sabang n. San Francisco. Nanusa, 14 v. Port of Spain n. Kaapstad. Nias. 14 v. Balikpapan n. Hongkong. Noordam, 15 v. Rotterdam, 24 te N. York verw. Nw. Amsterdam, 14 v. Kingston n. Cristobal. Oceania, 29 v. Tandjong Priok n. Genua. Oberon, 14 v. Puerto Plata n. Ciudad Trujillo. Ondina, 17 te Miri verwacht. Oranje. 17 te Colombo. 23 te Tandjong Priok. Oranjefontein. 14 te Amsterdam. Oranje Nassau, 15 v. Aruba. 31 te A'dam verw. Oranjestad, 21 te A'dam verw. v. Georgetown. Osiris. 14 te Emden. Ouwerkerk. 14 te Amsterdam. Ovula. 14 200 m. w. Cambodja n. Singapore. Frins Casimir, 14 te Gandia verwacht. Prins der Nederlanden, 14 v. A'dam n. Pt. Limon Prins Willem van Oranje, 14 v. R'dam n. Antw. Prins Willem IV, 14 te Rotterdam. Prins Willem V, 14 23 m. z. Wight n. Casablanca. Pygmalion. 16 te Barbados verwacht. Raki. 15 te Port Swettenham. Rita. 14 v. Pladju. 16 te Telokanson verwacht. Roebiah. 14 te Port Said verwacht. Roepat, 14 te Beira verwacht. Eoma, 20 v. Surabaja n. Italië. Rondo, 15 te Singapore. Rotti, 13 v. Boston, 14 te New York. Rijndam. 24 v. Rotterdam n. New York. Rijnkerk, 14 te Amsterdam. Saidja, 14 v. Pladju na Bukom. Saloum, 14 7 m. w. Ouessant n. Duinkerken. Sarangan. 14 te Durban verwacht. Schelpwijk, 14 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Sclierpendrecht, 14 360 m. w. Sabang n. Mena. Schie, 14 te Tunis. Schiedijk, pass. 14 Vlissingen n. New York. Seven Seas, 20 te Southampton verwacht. Sibajak, 16 v. Sydney n. Rotterdam. Sibigo. 14 150 m. n.n.w. eil. Mapia n. Brisbane Sibli, 15 te Singapore. Smgkep, 14 30 m. z.w. Bombay n. Singapore. Soestdijk. 14 et Rotterdam. Stad Alkmaar, pass. 14 Dover n. Melilla. Stad Schiedam, pass. 14 Carthagena n. Genua. Stad Utrecht. 14 v. Baltimore n. Rotterdam. Stad Vlaardingen, 14 v. Narvik n. Emden. Stanvac Malacca. 15 te Tandjong Uban verwacht. Statendam, 14 v. Bali n. Manilla. Statue of Liberty, 14 te Mena Al Ahmadi v. Suez. Statensingel, 14 v. Baltimore n. Norfolk. Steenwijk, 14 te Amsterdam. Straat Johore, 14 v. Port Kembla. 16 te Brisbane verwacht. Sumatra, 14 v. Port Said n. Napels. Sunetta, 14 v. Portland n. Port Pirie. Telamon, 13 330 m. o. Miami n. Philadelphia. Tarakan, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Tamo. 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tero, 14 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Teucer. 14 230 m. w. Sabang n. Colombo. Theobaldius, pass. 14 Perim n. Gibraltar. Tiba, 15 v. Rotterdam nè Antwerpen. Tiberius, 14 te Amsterdam. Tjiluwah, 14 te Hongkong verwacht. T.iitjalengka, 14 te Santos. Van Neck. 14 200 m. z.o. Cooktown n. P. Swettenh Waterman, 15 in WKalvisbaai, 29 te R'dam verw. W. Alton Jones, pass. 14 Masira eil. n. Ph.delphia Westerdam, 15 v. New York, 24 te R'dam verw. Westland, 13 210 m. z.w. K. Blanco n. Rio Grande. Willem Ruys. 16 te Napels verwacht. Willemstad, 14 v. Guadeloupe n. Martinique. Wonorato. pass. 14 noordp. Borneo. Zeeland, 15 te Houston. Zonnekerk, 14 250 m. o. Albany n. Aden. Zonnewijk. 14 op de Amazone n. Macapa. Zuiderkerk. 14 te Bremen. Zuiderkruis. 20 te Tj. Priok, 24 te Singap. verw. SLEEPVAART Cycloop, 13 220 m. n.o. Aden n. Bandar Shapur. Gele Zee, 13 v. Maassluis n. IJmuiden. Noordholland, 11 v. Gibraltar n. Perzische Golf. Noordzee, 13 Dover gepass. n. Savona. Oceaan, 13 790 m. n.o. Barbados n. Pto. Cabello. Poolzee, 13 40 m. n. Ouessant n. Delfzijl. Thames. 13 v. Liverpool n. Rotterdam. Witte Zee. 13 510 m. n.o. Teneriffe n. Teneriffe. Zeeland, 13 90 m. o. Fayal n. Maracaibo. Zwarte Zee, 11 te Fayal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7