De situatie in Indonesië Verbindingen met Atjeh verbroken HET WEER Djakarta en de rebellen melden dezelfde, successen Ook Eerste Kamer zwicht voor dreigement der regering Hatta stelt Amerika verantwoordelijk voor de groei van het communisme WIJZIGING W. W-PREMIE Onaanvaardbaar Koningin sprak in dorpscafé met werkloze arbeiders Bezoek aan vele plaatsen in ontwikkelingsgebied Noord Churchill heeft huisarrest Nieuw-Guinea wapen voor heftige agitatie Koud Robert Schuman voorzitter der Europese Assemblee De Nederlanders uit Medan Maar mr. Kropman waarschuwde dat men niet langer akkoord zal gaan met dergelijke methoden Het woord is aan 72e JAARGANG No 213 WOENSDAG 19 MAART 1958 303e JAARGANG No ói Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1| HIT 'li "fj "I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Ir™"! /V 1 O 1 1 /X 1 ^^4 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i 1 1 1 I 1 I 1 i M W. j| ff J ff j| I ff J1 ft J? Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 sis nis \A A Js %s35^ 111 iü# ^tasT A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. j Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsnian Koningin Juliana heeft gisteren een be zoek gebracht aan verschillende gemeen ten in die streken van Drente, Groningen en Friesland, die door de conjunctuur schommeling en de bestedingsbeperking te kampen hebben met een acuut werk loosheidsprobleem. Het bezoek begon in Meppel, vanwaar de vorstin via Hooge- veen en Emmen naar Ter Apel reed, waar zij de lunch gebruikte in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Gro ningen en verschillende provinciale en ge meentelijke autoriteiten. In de gelagka mer van café Boslust praatte Hare Ma jesteit daarna geruime tijd met verschil lende werkgevers en werknemers uit de ze streek, waaronder ook een aantal werk lozen, om uit de eerste hand een indruk te krijgen van hun persoonlijke omstan digheden en noden. Later werd de tocht voortgezet naar Friesland, waar de Lands vrouwe een aantal werkverschaffingsob jecten bezichtigde. Burgemeesters, plano logen, vakbondvertegenwoordigers en boe ren lichtten de Koningin uitvoerig in over het gebrek aan goede verbindingen in de noordelijke provincies die een ernstige hinderpaal vormen bij de industrialisa tie van dit gebied, over het vraagstuk der boerenarbeiders, die door de voortgaande mechanisatie van de landbouw overtollig geworden zijn en over de ruilverkavelings plannen en werkverschaffingsprojecten, die in dit alles verbetering zouden kunnen brengen indien er geen bestedingsbeper king zou zijn. Algemeen werd betoogd, dat er meer nodig zal zijn dan de, overi- De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan enige gemeenten in de noordelijke provincies, waar grote werkloosheid heerst. In Ter Apel sprak de vorstin met enige werkloze arbeiders. Rechts naast de Koningin de bouwvakarbeider J. Luikens en zijn echtgenote, links van haar de wegenbouwer H. Brummer en zijn echtgenote. Rechts op de foto de land arbeider H. Kuiper met zijn vrouw. Op de achtergrond de Commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, mr. D. A. Offerhaus. gens zeer gewaardeerde regeringsmaat regelen tot tijdelijke verbetering van de werkgelegenheid in deze streken. De kern van al deze betogen was, dat Den Haag de financiële mogelijkheden moet schep pen tot een verbetering van het economi sche klimaat in de noordelijke provincies, opdat dit gebied aantrekkelijker wordt voor de vestiging van nieuwe industrieën. ROQUEBRUNE (Reuter) Sir Winston Churchill moet binnen blijven in de villa La Pausa in Roquebrune aan de Franse Rivièra aldus heeft een lid van zijn perso neel medegedeeld. Sir Winston heeft zich te veel vermoeid bij uitstapjes tijdens het weekeinde, maar er is geen reden tot be zorgdheid, zo werd gezegd. Churchill is pas sinds kort hersteld van longontsteking en pleuritis. ADVERTENTIE LEDEREN MOTORKLEDING In een artikel, geschreven door de voormalige vice-president dr. Moham med Hatta voor het aanstaande april nummer van „Foreign Affairs", geeft de auteur als zijn mening weer dat de Indonesische rebellenbewegingen niefc gericht zijn op de oprichting van een separate staat. Hatta meent dat overleg aan de gang is tussen de centrale regering en regionale burgerlijke en militaire autoriteiten over wegen om de nationale moeilijkheden te overwinnen. „Hoe paradoxaal dit ook moge klinken, geen van de dissidenten is uit op splijting en separatisme. Zij wensen de eenheid van het volk te versterken en een sterke regering te waarborgen die gezegend is met gezag en die boven alle gewesten staat. Voorts zijn alle incidenten en woe lingen welke plaats hebben gehad in Indo nesië, te beginnen met 't leven inblazen van zijn Nationale Raad door president Sukar no en vervolgens met de overneming van het gezag uit civiele handen door de mili tairen in de buitengewesten, een reactie op en een protest tegen de verkeerde rich ting die door de Indonesische democratie is ingeslagen naar partij-oligarchie, anar chie en corruptie. Formeel en juridisch zijn al deze stappen verkeerd, zelfs hoewel ze bedoeld waren om de wederopbouw te versnellen en de democratie weer vitaal te maken, welke, naar de opvatting van Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook enkele opklaringen. Aanhoudend koud met in de nacht overwegend lichte vorst. Aanvankelijk zwakke tot mati ge, later in het noorden van het land krachtige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. het Indonesische volk, niet alleen politiek, maar ook economisch en sociaal is", zo schrijft Hatta. Hij vervolgt: „De conflicten in Indone sië zijn verschikkelijk om aan te zien, maar als ze zorgvuldig onderzocht wor den, staan ze niet op het niveau van de burgeroorlog welke de Verenigde Staten beleefd hebben na zich van het Britse ge zag bevrijd te hebben. Indien Indonesië de ze tijdelijke verwarring kan overwinnen, zal het zijn constructieve arbeid snel voortzetten en meer tijd krijgen om zijn banden van vriendschap met alle naties, die van de westerse wereld niet uitgezon derd, te versterken". Nieuw-Guinea In dit artikel stelt Hatta de Verenigde Staten in hoge mate verantwoordelijk voor de groei van het communisme in In donesië. Hij meent dat de Amerikaanse neutraliteit wat betreft de aanspraak van Indonesië op Westelijk Nieuw-Guinea, de Indonesische communisten heeft aange moedigd. „Op die manier vertegenwoor digt de kwestie West-Irian een tragedie", aldus Hatta. „De Verenigde Staten, Ne derland en Australië, alle even bevreesd voor de verbreiding van het communisme in Z.O.-Azië, zijn bezig een politiek te voe ren, welke in feite het communisme ver sterkt. Want zolang West-Irian in Neder landse handen is, zo lang zal de commu nistische partij van Indonesië in staat zijn een heftige agitatie voort te zetten, natio nalisme als een excuus gebruikend voor verzet tegen het kolonialisme, en zo de ziel te raken van het pas-geëmancipeerde In donesische volk." DJAKARTA (ANP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger in Djakarta heeft woensdagmorgen geen communiqué verstrekt over de operaties op Sumatra, doch een militaire woordvoerder bevestigde nogmaals, dat het in Medan en in het oliecentrum Pakanbaru rustig is. De telefoon- en telegraafverbindingen van Djakarta met Tapanuli en Atjeh schijnen te zjjn verbroken. De posterijen weigeren telegram men voor deze gebieden aan te nemen. SINGAPORE (UP) Radio-Bukittinggi en Radio-Padang hebben dinsdag beweerd, dat „Medan vast in onze greep is". Terwijl Bukittinggi beweerde dat Lang- kat door twee bataljons uit Atjeh is ver overd en Medan „vast in onze handen is" en dat in deze stad drie regeringsgezinde officieren de commandant van de mili taire politie, majoor Sugiarto, de comman dant van het stadsgarnizoen, majoor Uloeng Sitepet, en nog een ander door de revo lutionaire troepen zijn gearresteerd, kwam van Radio-Padang de mededeling dat „Noord-Sumatra de zijde van de tegen regering heeft gekozen, de valschermtroe pen uit Djakarta in Medan zware tegen stand van de zijde der revolutionaire sol daten ontmoeten, Medan in handen der revolutionairen is gevallen en dat kolonel Djamin Gintings met zijn troepen naar Berastagi (een bergplaatsje in de omgeving van Medan) is gevlucht". „Nasution was in Medan" Volgens Radio-Medan heeft generaal- majoor Abdul Haris Nasution, de Indone sische stafchef, dinsdagmorgen een kort bezoek aan Medan gebracht. De stafchef inspecteerde de te Medan gestationeerde troepen en keerde spoedig daarop naar Djakarta terug. „Radio-Medan is geen Radio-Medan" SINGAPORE (Reuter) Volgens Radio- Padang zijn de berichten over de verdrij ving der opstandelingen uit Medan ver valst. Het radiostation, dat thans berichten uitzendt als „Radio-Medan" is, aldus Radio-Padang, in het geheel niet Radio- Medan. Deze berichten, die als afkomstig van Radio-Medan worden uitgezonden, zijn afkomstig van een zender, die de verslagen troepen der centrale regering ergens buiten Medan hebben opgesteld. Volgens Radio-Medan heeft brigade generaal Djatikusumo, bevelhebber van de troepen der regering te Medan aan jour nalisten medegedeeld, dat de opstandelin gen hun troepen in tweeën hebben gesplitst en in noordelijke en in zuidelijke richting op de vlucht zijn. Hij zeide het te betreuren dat het radiostation te Medan zondag is gebombardeerd. „Dat was mijn schuld, ik stuurde de luchtmacht te laat bericht, dat dit niet moest geschieden." aldus Radio- Medan, dat ook nog meedeelde, dat majoor Naingolan de commandant van de opstan dige troepen, op zijn vlucht miljoenen rupiah's heeft meegenomen. Gevecht zuid van Medan DJAKARTA (UP) Een later op woens dag door het hoofdkwartier van het Indo nesische leger uitgegeven communiqué zegt dat een konvooi van de rebellen, bestaande uit zestig vrachtwagens en acht pantser wagens ten zuiden van Medan door de Indonesische luchtmacht is aangevallen en vernietigd. Van de vier Mustang-jacht vliegtuigen die het vluchtende konvooi aanvielen, werd er één neergeschoten. Een brug waarover het konvooi zou moeten rijden, werd vernietigd en daarna werd het konvooi met bommen en mitrailleprvuur aangevallen. Het konvooi werd geheel ver nietigd. aldus het communiqué. DJAKARTA (UP) Premier Djuanda van Indonesië heeft vandaag te Djakarta nogmaals gewaarschuwd tegen buiten landse interventie, omdat dit een troebele sfeer zou scheppen in de landen van Azië en Afrika. Op de nabuurlanden deed de Indonesische premier een beroep om wapensmokkel door avonturiers tegen te gaan. „Door de rebel len geen wapens te vei'kopen kan de situa tie in Indonesië aanmerkelijk gezuiverd STRAATSBURG, (ANP) Tijdens de eerste zitting van de parlementaire verga dering der Europese gemeenschappen die vandaag met algemene stemmen Robert Schuman tot voorzitter heeft gekozen, zullen de raden van ministers van de Ge meenschap voor Kolen en Staal, Eco nomische Gemeenschap en van Euratoom, die gisteren in Straatsburg vergaderden, het advies vragen van het Europese parle ment over de plaats van de zetel der Europese instellingen, waaromtrent vóór 1 juni een beslissing genomen moet wor den. Een commissie van stedebouwkundi gen, ingesteld door de raden van ministers heeft een lijvig rapport over de kandida ten overgelegd, waarin kaarten met de geografische voor- en nadelen zijn opgeno men. De commissie had een voorlichtende taak en beveelt geen enkele stad aan. (AFP) De christen-democraten, socia listen en liberalen in de nieuwe Europese assemblee hebben hun fracties gevormd. De christen-democratische fractie, die 65 leden telt, heeft de Belg Wigny tot voorzitter gekozen. Wigny was voorzitter van de christen-democratische fractie in de oude Gemeenschappelijke Vergadering der E.G.K.S. De 38 socialisten kozen de Fransman Lapie tot voorzitter. Lapie was ook in de Gemeenschappelijke Vergade ring fractievoorzitter. De liberalen moe ten hun voorzitter nog kiezen. Men ver wacht, dat de Fransman Pleven dat zal worden. Pleven heeft voorgesteld, de frac tiegenoten in de nieuwe assemblee bij el kaar te zetten, zoals in de nationale parle menten gebruikelijk is. De afgevaardigden in de Europese parlementaire vergade ringen zaten tot nog toe volgens alfabe tische volgorde. worden. Dit zou 'n goede invloed hebben". De meeste buitenlandse staten wensen zich niet in de Indonesische moeilijkheden te mengen, verklaarde Djuanda. „Maar er zijn ook een of twee landen die zich neu traal verklaren, met elke dag een andere uitleg van „neutraal"," aldus Djuanda „De regering van Indonesië zal niet toe staan dat het huidig intern conflict her schapen wordt in een machtsstrijd tussen de communistische en de anti-communis tische landen," aldus de premier, „en even zo zal de regering niet toestaan dat de strijd wordt geïnterpreteerd als een cam pagne tegen de Verenigde Staten of tegen de Sovjet-Unie." SINGAPORE (UP) De Nederlandse consul-generaal te Singapore, de heer D. G. E. Middelburg, heeft woensdag ver klaard dat volgens hem beschikbaar staan de gegevens 300 Nederlanders, 125 Ameri kanen en 50 Engelsen, die afkomstig zijn uit Medan, donderdag in Belawan aan boord van de „Oranje" zullen gaan. Er zouden 126 Nederlanders van de HVA- plantages meekomen, van wie 30 vrou wen, 40 kinderen en 56 mannen. 0£ ONTWIKKELING OP SUMATRA Door Djakarta bezet A Bombarde- menfen door Djakarta MALAKKA (Van onze Kamerverslaggever) In weerwil van eenstemmige protesten is de Eerste Kamer gisteren, ter vermijding van een kabinetscrisis, tenslotte ermee akkoord gegaan, dat het rijksaandeel van de premie voor de werkloosheidsverzekering wordt verlaagd van 0,8 tot 0,4 percent, terwijl de premie voor de werkgevers en arbeiders ongewijzigd blijft, zodat zij niet van de premieverlaging zullen profiteren. Het wetsontwerp werd met 30 tegen 23 stemmen aangenomen Tegen stemden, aieltegenstaande het dreigement van minister Suurhoff met aftreden der regering, de V.V.D., de C.H.U.,_de A.R., de C.P.N. en vier leden van de K.V.P: mevrouw Luijckx-Sleijfer en ds heren Kraaijvanger, De Gou en Van Lieshout. De fractieleider van de K V.P., mr. Kropman, waarschuwde ernstig tegen de methode van het kabinet, met aftreden te dreigen teneinde de Kamer het hoofd te doen buigen. „Als deze methode wordt voortgezet," zei hij, „zal de K.V.P.- fractie de opgedrongen consequentie aanvaarden, omdat hierbij de grondslagen van ons democratisch staatsbestel zijn betrokken De premie voor de werkloosheidsverze kering is aanvankelijk vastgesteld op 1.6 percent van het loon. Van die premie na men het rijk en het bedrijfsleven (werk gevers en arbeiders) ieder de helft voor hun rekening, dus het rijk 0.8, werkgevers 0.4 en arbeiders 0.4 percent. Die verdeling lag vast in de Werkloosheidswet, omdat van het beginsel was uitgegaan, dat rijk en bedrijfsleven samen de lasten van even tuele werkloosheid dienen te dragen. Omdat de laatste jaren ettelijke miljoe nen zijn opgepot, heeft de regering ge meend de premie tijdelijk, voor de duur van twee jaar, te kunnen verlagen tot 1.2 percent. In het financiële voordeel van die verlaging wil de regering de werkge vers en arbeiders echter niet laten delen. In de Tweede Kamer heeft de regering het wetsontwerp aangenomen kunnen krij gen door te verklaren, dat verwerping „on aanvaardbaar" zou zijn. Maar ook in de Eerste Kamer rees verzet. De vorige week had niemand van de sprekers een goed woord over voor het wetsontwerp. Alle partijen protesteerden, hoewel de woord voerders van de K.V.P. en P.v.d.A. reeds lieten blijken, dat zij voor dreigementen van de regering zouden zwichten. Inder daad heeft minister Suurhoff gisteren met het aftreden van het kabinet gedreigd als het wetsontwerp niet zou worden aange nomen. Het ging de regering niet om het verschil van zeven miljoen gulden, dat er mede is gemoeid indien ook de werkgevers en arbeiders in het financiële voordeel zouden delen, maar om het principe, dat het wetsontwerp in het najaar een onder deel uitmaakte van de plannen om de rijksbegroting voor 1958 sluitend te maken Als de regering daaraan laat tornen, is het hek van de dam, betoogde minister Suur hoff. Ook motie onaanvaardbaar Tegenover dit standpunt voerde prof. Molenaar (V.V.D.) aan, dat sedert het najaar de financiële toestand is gewijzigd Er moet inmiddels dekking worden ge vonden voor 150 miljoen gulden voor werk verruiming, voor eveneens 150 miljoen als gevolg van de loonsverhoging voor de lagere en middelbare ambtenaren. „Is het niet mogelijk in dat geheel een oplossing te vinden voor deze kwestie over de werk loosheidspremie, nu de gehele Kamer be zwaren blijkt te hebben? Is het nodig om voor zeven miljoen gulden de Kamer over de kling te jagen?", vroeg prof. Molenaar die door middel van een motie de verdere behandeling van het wetsontwerp wilde uitstellen totdat een inzicht is verkregen in de gewijzigde financiële omstandig heden. Hij vond dit redelijk en meende, dat het publiek het niet zou begrijpen als de regering zelfs niet bereid zou zijn de kwestie nader te bezien. Nadat minister Suurhoff ook deze motie „volslagen onaanvaardbaar" had verklaard, werd zij met 13 tegen 37 stem men verworpen. Voor stemden alleer. V.V.D., C.H.U., C.P.N. en de heer Van Lieshout (K.V.P.). Namens de P.v.d.A.-fractie verklaarde de heer In 't Ve 1 d, dat zij voor het wets ontwerp zou stemmen hoewel men er in zijn hart tegen is. De heer Kropman (K.V.P.) deelde mede, dat zijn fractie niet de verantwoordelijkheid wil dragen voor een kabinetscrisis en dat daarom de grote meerderheid voor het wetsontwerp zou stemmen. Maar hij waarschuwde het ka binet met het dreigement van aftreden niet voort te gaan, want de K.V.P.-fractie wil niet te lijden krijgen van kabinets tirannie en zou bij voortzetting van de me thode de opgedrongen consequenties ervan aanvaarden. Minister Suurhoff heeft nog verklaard, dat minister Hofstra hem had medege deeld, dat de belastingopbrengst in febru ari beneden de raming is gebleven en dat tegenover honderden miljoenen extra uit gaven geen meevallers staan. Sedert het najaar is de financiële toestand aanzien lijk slechter geworden. Zaken Overzee De Eerste Kamer behandelde voorts de begroting van Zaken Overzee. Bij de ver klaring van minister Helders, dat het be zoek van Prinses Beatrix aan de West zeer veel heeft bijgedragen tot een nauwere verbondenheid der rijksdelen sloten ver scheidene senatoren zich aan. Enkelen roerden de kwestie over de uitwijzing van de journalist De Wit uit de Nederlandse Antillen aan, anderen betoogden, dat een debat over deze aangelegenheid thans niet opportuun is. Daarbij sloot minister Hel ders zich aan. De bewindsman zei, dat e alle reden is voor een wederzijds vertrou wen tussen de rijksdelen. Het Statuut vraagt een voorzichtig en wijs beleid en vraagt bovendien tijd. Over de kwestie van de Nederlandse missie bij het tien jarenplan in Suriname zei de minister, dat de vraag of de missie zal worden op geheven, ook afhangt van het standpunt der Surinaamse regering. De mensen, die de leiding hebben bij de stichting machi nale landbouw in Suriname, zijn niet ont moedigd door de ondervonden tegensla gen. De doelstellingen van de stichting waren drievoudig. Het slagen hangt in belangrijke mate af van de uitbreiding, die aan het project kan worden gegeven, het vinden van een tweede gewas en het be- drijfstvpe. De Kamer keurde tenslotte de begro ting zonder hoofdelijke stemming goed. Artillerie-inrichting Eveneens heeft de Kamer zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp tot in stelling van het staatsbedrijf Artillerie inrichtingen goedgekeurd, waardoor een eind is gekomen aan een jarenlange kwes tie over de status van dit bedrijf. Goethe: Welke is de beste regering? Die, welke ons leert ons zelf te regeren. 99 „Men wordt geroepen om te stemmen, in de onderstelling dat men een wil hebbe," heeft Thorbecke eens gezegd. Het is te hopen dat heel veel Nederlanders zich deze woorden zullen herinneren, en er zich naar zullen gedragen, als zij zich de volgende week naar de stembus begeven, ook al gaat het daarbij dan „maar" om de verkiezing van nieuwe leden van de Provinciale Staten, dat mysterieuse bestuurslichaam dat door zovelen gesmaad wordt omdat zo weinigen zijn betekenis en taak begrijpen. Maar over de Provinciale Staten zullen we het deze keer niet hebben. Wel over dat „stemmen, in de onderstelling dat men een wil hebbe.." Want stemmen is inderdaad moet althans zijn het uitdrukking geven aan een wil, aan een eigen wil van degene die stemt. Het moet niet alleen maar zijn: een braaf mee lopen in de gelederen van de een of andere partij, waaraan men „nu eenmaal gewend" is geraakt of door welker propaganda men zich domweg heeft laten vangen. Als men een eigen wil heeft, een wil met betrekking tot het landsbelang en de eigen overtuiging, en men bovendien ook maar enig besef heeft van de wijze waarop die wil in het kader en in dienst van het grote geheel kan worden uitgedrukt, dan kan en moet men dat, als stemgerechtigde, door middel van zijn stembiljet doen. Maar niet alleen van de gewone stem gerechtigde burger wordt dat geëist; ook, en in nog veel grotere mate, van het par lementslid, dat immers geldt als de ver tegenwoordiger van tienduizenden staats burgers. Ook hij wordt, bij stemmingen in de Kamers van de Staten-Generaal, „ge roepen om te stemmen, in de onderstelling dat (hij) een wil hebbe". En als hij géén wil heeft, of als uit zijn stem blijkt dat hij zich de wil van een ander bijvoorbeeld van een minister laat opleggen, dan ja, dan kan men bijzonder weinig respect voor hem hebben. Toch wordt bij stemmingen in ons par lement de laatste tijd schrikbarend veel vuldig gebruik gemaakt van de methode, waarbij bepaalde afgevaardigden minder hun eigen wil dan de wil van de regering tot uitdrukking brengen. De wil van de regering wordt deze afgevaardigden na tuurlijk niet formeel „opgelegd" (want wij leven niet onder een dictatuur), maar de ministers weten dat zij tegenwoordig slechts het woord „onaanvaardbaar" be hoeven uit te spreken om een aantal afge vaardigden zo niet van wil dan toch van stem te laten veranderen. Het jongste voorbeeld hiervan is gisteren geleverd door minister Suurhoff, die door een welover wogen gebruik van dat woord „onaan vaardbaar" een meerderheid voor zijn voorstel inzake de werkloosheidspremie te voorschijn wist te toveren. De herinnering aan de beruchte record crisis van 1956 is blijkbaar nog zo levendig, dat alleen al het denkbeeld van een nieuwe kabinetscrisis blijkbaar voldoende is om sommige afgevaardigden te laten stemmen zoals de regering dat graag wil en niet zo als dat met hun overtuiging strookt. Met alle begrip voor de opportuniteit van deze handelwijze, met alle begrip voor de rede nering der ja-stemmers van gisteren, dat het toegeven aan minister Suurhoff een kleiner euvel was dan het veroorzaken van een nieuwe regeringscrisis, kan men deze houding toch moeilijk bewonderen. Slechts drie dagen nadat de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, zich in Utrecht vol verontwaardiging had verweerd tegen de beschuldiging van prof. Oud, „dat de niet-socialistische regeringspartijen bij ieder „Onaanvaardbaar" de rug krommen onder de knoet van de socialisten", heeft de Eerste Kamer-fractie van mr. Van Doorne's eigen partij opnieuw reden ge geven tot deze beschuldiging. En in de bittere opmerkingen over „tyrannie van het kabinet", bij die gelegenheid gemaakt door de K.V.P.'er Kropman, weerklonk wel een heel andere opvatting van de si tuatie dan mr. Van Doorne's bewering dat de K.V.P.'ers „met hun christelijke meer derheid het kabinet een koers afdwingen, die in het socialistische kamp meer ont stemming verwekt dan in het christelijke". De steun die de K.V.P. gisteren, a contre- coeur, aan minister Suurhoff heeft ge geven, heeft in elk geval daarvan kan men overtuigd zijn in het socialistische kamp géén ontstemming gewekt. En ook dat laatste is, op de keper be schouwd, egenlijk jammer. Want een over winning als deze, onder bedreiging met een kabinetscrisis afgedwongen, zou voor waarlijk beginselgetrouwe mannen in de regering al even onaanvaardbaar dienen te zijn als voor hen in de Eerste en Twee de Kamer. Maar beginselgetrouwheid is zeldzaam geworden en onaanvaardbaar heid wordt daórop dan ook steeds minder gebaseerd. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1