PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Panda in het Wilde Westen Wi B 21 a *1 22 a Recessie in V.S. zal zich voorlopig nog handhaven Het koude weer duurt voort 'Uoc/t ió Uet zo Wereldnieuws J 2 De geldmarkt blijft ruim; banksaldo's weer gestegen Uitslag verdwijnt door Ipurol Hollandsche Scheepsverband Spoedorder voor Philips T elecommunicatie Werkspoor bouwt 25 ligrijtuigen voor de N.S. 80 Indonesische studenten verlieten Delft Dividenden Unilever Amerikaanse deskundigen menen: „Onderling Belang" Verliessaldo Avis verder verminderd De werkloosheid in Canada Termijnhandel in huiden te Amsterdam begonnen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! Verplichte kasreserve in V.S. verlaagd met pet. DRU halveert dividend Natuurreservaat „De Beer" gaat verloren Terrein op Rozenburg is nodig voor havenaanleg en industrievestiging WOENSDAG 19 MAART 1958 ADVERTENTIE AG VRIJDAG ZATERDAG MAART a ya MAART g DONDERDAG Weekstaat Nederlandsche Bank De verkorte balans van de Nederland sche Bank van deze week wyst een ver mindering aan van 's rijks schatkist met 190 miljoen van 557.9 miljoen tot 367,9 miljoen, doordat de schatkist 177 miljoen op betalingsakkoordpromessen heeft moe ten aflossen en bovendien op 15 maart een bedrag van ongeveer 26 miljoen moest worden betaald wegens rente en aflossing op staatsschuld. De deviezen daalden met 9,1 miljoen van 1289,2 miljoen tot 1280,1 mijoen, terwijl de goudvoorraad steeg met 54 miljoen, zodat uiteindelijk de goud- en deviezenpositie is gestegen met ongeveer 44 miljoen van 4420,8 miljoen tot 4465,5 miljoen. In de afgelopen week verviel de E.B.U.- afrekening, waarbij Nederland ter afdek king van zijn tekort over februari ad onge veer 180 miljoen, een bedrag van onge veer 130 miljoen moest betalen in goud of in dollars. Hierdoor daalde de voorraad convertibele valuta van 1094,7 miljoen tot 921,3 miljoen. Een deel hiervan blijkt dus omgezet te zijn in goud, terwijl de rest voor de afdekking werd aangewend. De saldo's van de banken in Nederland stegen met 110,7 miljoen tot 454.8 mil joen. Dit komt deels door de toeneming van de goud- en deviezenvoorraad, ander deels door de terugvloeiing van 43 mil joen bankbiljetten. De biljettencirculatie kwam weer onder de vier miljard gulden en verminderde met 42,7 miljoen tot 3980,2 miljoen, maar van de bedragen die gedurende de ultimo zijn opgevraagd, zijn nog altijd ongeveer 100 miljoen in omloop gebleven. Ook kregen de banken nog versterking van hun middelen door de daling van de post an dere saldo's van 77 miljoen tot 66 mil joen. De geldmarkt blijft ruim. ADVERTENTIE In 1957 heeft de Hollandsche Scheeps verband Maatschappij n.v. op een enkele uitzondering na geen nieuwe aanvragen in behandeling genomen. Op grond van toe zeggingen in vorige jaren werd in 1957 nog voor bijna 4 miljoen aan leningen ge sloten. De leningportefeuille ging per saldo vooruit met 2,1 miljoen tot f 9,5 miljoen. Eén lening is verzekerd door eerste hypo theek op twee Britse schepen. Alle andere leningen zijn- gesloten op ■ondërpamfc ^van- Nederlandse schepen. Een bedrag van -500.000 is overgeboekt van-de bedrijfsr- reserve naar de statuaire reserve. Overi gens bleven de reserves onveranderd. De open reserves bedragen nu 1,3 miljoen. De winst over 1957 beloopt 162.153 206.075). Voorgesteld wordt onveranderd 6 percent dividend. Het kapitaal bleef on gewijzigd 700.000. De mobilofoonafdeling van de Philips Telecommunicatie Industrie in Hilversum- Huizen heeft een spoedorder ontvangen van de gemeente Brussel en de zestien om liggende gemeenten voor het vervaardigen van een mobilofoonset, ten dienste van de verkeersregeling bij de komende wereld tentoonstelling in de Belgische hoofdstad. De bestelling omvat het inrichten van twintig vaste mobilofoonposten waarvan vier op het tentoonstellingsterrein en zes tien in de omgeving van Brussel. Voorts houdt de opdracht in de vervaardiging van vijfendertig mobilofoonposten en twintig mobilofoons, te gebruiken door de Belgi sche motorpolitie. Op 17 april zouden de installaties in gebruik genomen moeten worden. De Nederlandse Spoorwegen laten op het ogenblik bij Werkspoor in Utrecht vijfen twintig ligrijtuigen bouwen. Een deel er van zal volgend jaar in exploitatie komen en dan deel uitmaken van toeristische ver bindingen. Zij zullen echter geen deel uit maken van de Bergland Express. De ligrijtuigen bestaan elk uit tien com partimenten voor elk zes personen. De ze tels kunnen door een eenvoudige handeling tot ligplaatsen worden omgevormd. De rijtuigen zijn alle tweede klasse. Het ligt in de bedoeling de rijtuigen successievelijk op te nemen in de Riviera Express (Am sterdam—Ventimiglia, de Austria Ex press (Hoek van HollandSalzburg) en de Nord-West Express (Hoek van Holland Kopenhagen). Ongeveer tachtig Indonesische studen ten hebben in opdracht van de Indone sische regering te Djakarta hun studie aan de Technische Hogeschool te Delft afge broken. Zij zullen in het buitenland hun universitaire studie voortzetten. Het be treft hier in hoofdzaak studenten die nog maar kort met hun studie bezig waren. In totaal waren er ruim tweehonderd Indo nesische studenten aan de Technische Hogeschool te Delft ingeschreven. De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited hebben thans defini tief besloten aan de op 24 april te houden algemene vergaderingen van beide maat schappijen voor te stellen, over 1957 een slotdividend van 10% °/o uit te keren op de gewone aandelen der Nederlands maatschappij en een slotdividend van 11V2 n/o op het gewone kapitaal der Engelse maatschappij. Deze slotdividenden zullen van 13 mei a.s. af betaalbaar zijn. Het jaar verslag zal op 2 april a.s. verschijnen. De Amerikaanse regering zal belastingverlaging niet schuwen, als deze wenselijk mocht blijken. Dit beloofde president Eisenhower op de zesde jaarbijeenkomst voor vrouwen uit de Republikeinse Partij. De president noemde als voorbeelden van wat lie regering reeds gedaan heeft ter bestrijding van de terugslag: het vergemakkelijken van de kredietverstrekking, de talloze maatregelen ter stimulering van de huizen bouw, het plan voor een tijdelijke uitbreiding van de periode voor werkloosheids uitkeringen (welk plan binnenkort bekend gemaakt zal worden), en het versnellen van de uitvoering der „nuttige en nodige" openbare werken, zoals postkantoren, wegen en waterwerken. Hij gaf echter opnieuw met klem uiting aan zijn afkeer van projecten die slechts in uitvoering worden genomen om werk te scheppen, aangezien hierdoor particuliere activiteit eerder wordt vervangen dan aangevuld. Bovendien is een dergelijke politiek, aldus de president, dodend voor het particulier initiatief en dreigt zij deze tijdelijke terugslag te maken tot een chronische kwaal. President Eisenhower had vóór de ver gadering met republikeinse leiders de maatregelen inzake belastingverlaging be sproken, welke mogelyk genomen zullen moeten worden teneinde verbetering te brengen in de huidige ongunstige econo mische toestand. Naar een der Congres leden verklaarde, zou de president hebben besloten de cijfers omtrent de werkloosheid in maart, welke begin april bekend zullen zyn, af te wachten voordat hy een be slissing zal nemen. Senator Edward Martin zeide dat de volgende voorstellen werden besproken welke mogelijk ten uitvoer gelegd zouden worden als de economische inzinking nog Aan Indonesisch bedrijf kunnen geen gelden worden onttrokken De n.v. handelsvereniging „Onderling Belang" heeft in 1956'57 een verlies ge leden van 54.326. In het voorafgaande jaar werd een winst behaald van 55.915. Voorgesteld wordt het dividend te passeren (v.j. 8%) en het verlies af te boeken ten laste van de statutaire reserve. Door de beknotting der zakelijke activi teiten van het bedrijf in Indonesië nam het gebrek aan goederen in het afgelopen boekjaar verder toe, waardoor de daling van de omzetten en van de behaalde bru- to-winst zich voortzette. De algemene on kosten zijn daarnaast aanzienlijk gestegen. De winst werd vrijwel volledig aange wend voor afschrijvingen op gebouwen, inventarissen en bedrijfsmiddelen. Hier door kan over het boekjaar 1956'57 geen winsttransfer worden aangevraagd. Aan het bedrijf in Indonesië zullen echter rui- méVë" liquide middelen - ter beschikking blijven. De transfer-aanvrage voor de winst over 1955'56 werd tijdig ingediend, maar heeft nog geen resultaat opgeleverd. Taxatierapporten hebben uitgewezen dat de investeringswaarde der" onbezwaarde eigendommen veilig gesteld kan worden op rp. 12 miljoen. Uitbreiding of verplaatsing is bij de wet verboden, zodat het onmoge lijk is tot een ruimere spreiding van de ac tiviteit te komen. De directie is van me ning, dat er niet spoedig een verandering ten goede in deze situatie zal komen. Wat de positie in Nederland betreft, gaan de kosten verbonden aan de instandhou ding van het reeds ingekrompen kantoor in Amsterdam echter nog door en in toene mende mate moeten uit de in Nederland ter beschikking staande middelen voorzie ningen worden getroffen, die eigenlijk ten laste van het bedrijf in Indonesië zouden moeten komen. De resultaten van de Nederlandse doch terondernemingen bewegen zich in stijgen de lijn. maar vormen nog geen winstbron van betekenis. Directie niet optimistisch Blijkens het verslag over 1957 heeft de brutowinst over 1957 van de n.v. Verf- fabrieken Avis te Westzaan f 154.598 (v.j. 153.102) bedragen. De saldo winst is 53.324 53.120), welk bedrag geheel in mindering van het verliessaldo zal worden gebracht. Dit saldo paraisseert nu op de balans voor 206.404 259.638). Over de te verwachten resultaten van 1958 is de directie niet optimistisch. De eerste maanden waren vrij stil, hetgeen bij een bedrijf als de Avis, waar de resultaten sterk met de graad van bezetting variëren, van grote invloed is. ernstiger vormen zou aannemen: 1. een verlaging van 50 pereent in het bedrag dat wekelijks als inkomstenbelasting wordt afgetrokken van lonen en salarissen; 2. een verlaging der accijnzen op auto's en andere verbruiksgoederen; 3. een verlaging der vennootschapsbelastingen teneinde het be drijfsleven op lange termijnbasis te stimu leren. De senator wees erop, dat het gevaar voor een groot begrotingstekort een der factoren was welke de regering en de leden van het Congres voortdurend voor de geest hebben bij het bestuderen van voor stellen tot belastingverlaging. Een groot begrotingstekort zou namelijk zeer on gunstig zijn voor het land met het oog op de hieruit voortvloeiende inflatie. President Eisenhower zal vandaag de economische toestand bespreken met de uitvoerende commissie der gouverneurs conferentie, welke alle 48 staten vertegen woordigt. Hij heeft de negen leden van de uitvoerende commissie verzocht hem te adviseren over een voorlopig plan voor een „beperkte en tijdelijke verlenging van de duur van de werkloosheidsuitkeringen". „Wallstreet Journal" schreef dinsdag dat de economen van de voornaamste rege ringsbureaus en in het Congres hun voor spellingen omtrent, de recessie herzien. Het blad deelt mede, dat deze economen thans een dieper-gaan van de lopende be nedenwaarts gerichte curve verwachten en de verwachte opleving naar een verder in de toekomst gelegen tijdstip verplaatsen. De Canadese regering heeft dinsdag bekendgemaakt, dat half februari het aan tal werklozen in Canada 555.000 bedroeg. Hieruit blijkt, dat de toeneming van de werkloosheid in een langzamer tempo plaats vond. Vergeleken met midden-ja- nuari bedroeg de toeneming 35.000 en van december op januari was de. toeneming. 134.000. Dinsdagmiddag is onder grote binnen- en buitenlandse belangstelling in een loka liteit van de Amsterdamse Koopmans beurs de termijnmarkt in huiden officieel geopend. „Deze markt is de eerste, die buiten de Verenigde Staten is opgericht. Zij bewijst de vooraanstaande rol, die on ze handel bij de Westeurop.ese huidenvoor ziening speelt." Aldus verklaarde in zijn openingsrede de heer G. Key Jzn., eerste vice-voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam. Nadat de heer Key had gesproken, werd terstond overgegaan tot de eigenlijke ter mijnhandel in huiden, waarvoor goede be langstelling bestond. De stemming werd na afloop namelijk gekenmerkt als „ge animeerd" en er werden dertien contrac ten gesloten. Een contract is 20.000 kg. netto afscheepgewicht. Het blijkt dat een groot aantal landen bij de Amsterdamse termijnhandel in huiden is geïnteresseerd. De termijnmarkt wordt voortaan dage lijks gehouden van 3 tot 5 uur. Om 5 uur worden de officiële prijzen opgemaakt. Güntzel en Schumacher Door de n.v. Handelmaatschappij Güntzel en Schumacher is een dochtermaatschappij opge richt onder de naam n.v. Handelmaatschappij Güntzel en Schumacher (Europa-Import), waar van het doel is de handel en de transitohandel in, en de lm- en export van alle handelsgoederen. Een begin werd reeds gemaakt met de verkoop voor Nederland van Engels speelgoed. Renteverhoging In het Staatsblad is een koninklijk besluit ver schenen, waarbij de rente van de Rijkspostspaar bank te rekenen vanaf 1 januari verhoogd wordt van 2,64 percent tot 2 percent. Het rentegevend maximum blijft gehandhaafd op tienduizend gul den. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Teggn, pijneiv en griep. Geschikt voor de gevoeligste Waag', want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarox. Langs de zuidkant van een hogedruk- gebied boven Noord-Europa stroomt voort durend koude lucht uit Scandinavië en Rusland naar West-Europa. In de koude luchtstroming komen onregelmatigheden voor samenhangend met storingen in de hogere luchtlagen. De storingen veroor zaken plaatselijk bewokling en hier en daar ook sneeuwbuien. In de gebieden met bewolking vroor het vannacht slechts en kele graden. In noordoost-Nederland, noord-Frankrijk, zuid-Duitsland en mid- den-Engeland, waar flinke opklaringen voorkwamen, daalde de temperatuur van 4 tot 8 graden onder nul. De luchtdruk verdeling boven Europa verandert in grote lijnen nog maar weinig, zodat het koude weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Donderdag 20 maart Zon op 6.45 uur, onder 18.52 uur. Maan op 6.29 uur, onder 19.17 uur. Maanstanden 20 maart 28 maart 10.50 uur 12.18 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 maart Hoog water 3.59 en 16.11 uur. Hoog water 11.57 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten bo bfi pn binnenland: heden e ■3g morgen 7 uur. Neerslag: ■oS Eg laatste 24 uur. 4> C ï-n 5 cS Helsinki onbewolkt O •14 0 Stockholm zwaar bew. no -5 0 Oslo sneeuw no -2 1 Kopenhagen sneeuw o -2 2 Aberdeen licht bew. nnw -1 0 Londen zwaar bew. nno 0 0 Amsterdam geheel bew. no 0 0 Brussel geheel bew. no -1 0 Luxemburg zwaar bew. ono -4 0 Parijs licht bew. zzw 6 1 Bordeaux half bew. zw 5 1 Grenoble zwaar bew. windst. 5 3 Nice half bew. n 7 17 Berlijn sneeuw ono -1 0,1 Frankfort geheel bew. ono -1 0 München zwaar bew. windst. -6 0 Zürich zwaar bew. ono -3 3 Genève mist ono 2 6 Locarno licht bew. O -1 0 Wenen geheel bew. zw -3 0 Innsbruck half bew. no -4 0,1 Rome zwaar bew. ono 5 9 Ajaccio half bew. ono 7 16 Madrid geheel bew. windst. 7 0 Mallorca half bew. windst. 3 0 Algiers licht bew. zw 6 0 Den Helder geheel bew. nno 0 0,1 Ypenburg geheel bew. no -0 0 Vlissingen zwaar bew. no -2 0 Eelde onbewolkt ozo -4 0,1 De Bilt zwaar bew. ono -2 0,1 Twente zwaar bew. no -1 0 Eindhoven geheel bew. no -1 0 Vlv. Z.-Limb. motsneeuw no -1 0,1 18. „Dus notaris Goudblut heeft me voor gelogen?!" riep Panda uit, „wat een ge mene bedrieger. En dat nog wel een no taris!" „Misschien was hij niet eens een notaris", veronderstelde Joris. „Maar", vroeg Panda, „wat heeft hij er aan, om mij helemaal naar het Verre Westen te laten reizen?!" „Niets", antwoordde Joris, „doch waarschijnlijk wilde hij zelf naar het Verre Westen. En door u dat erfenis verhaaltje op de mouw te spelden, kreeg hij u ertoe, de reis voor hem te betalen". „Wat een lelijkerd!" riep Panda, „wat een bedrieger!" „Ja, jongske", sprak Joris, „de wereld is vol oneerlijke lieden, die on schuldige mannekes als gij met mooie ver haaltjes geld uit de zak kloppen". „Maar nu laat ik me niet meer beetnemen", zei Pan da ferm, „al beloven ze me gouden ber gen!!" „Een goed voornemen", sprak Joris prijzend. „Maar komaan", vervolgde hij opstaande, „we moeten ons haasten, als we de postkoets naar Buffalo niet willen mis sen". „Wat moeten we daar dan doen?" vroeg. Panda. „Goud delven", antwoordde Joris. „Weet ge dan niet, dat het goud daar voor het rapen ligt? Bergen goud, Panda. Ge zult rijk terugkeren!" Panda's ogen begonnen te glinsteren. „Wat een geluk, dat ik jou hier ontmoet heb", zei hij dank baar, Joris naar de koets volgend. „Onge twijfeld", beaamde Joris. „Maar eh ik heb geen klein geld bij me. Be taalt gij dus even het ritje voor ons beiden, wilt ge?" De Federal Reserve Board heeft dinsdag de verplichte reserves der 6400 member- banks die deze moeten aanhouden tegen over onmiddellijk opvraagbare deposito's met een half percent verlaagd. Hierdoor komt een bedrag van 3 miljard dollar vry. dat voor het verstrekken van leningen ge bruikt kan worden. De nieuwe verplichte reserves zijn de kleinste sedert de depressiejaren van het midden der jaren dertig. Zij worden op 20 maart van kracht in de grote steden en op 1 april voor de banken in de kleinere steden. De raad van commissarissen der Ko ninklijke Fabrieken Diepenbrock en Rei gers n.v. te Ulft zal op de algemene ver gadering van aandeelhouders welke op 21 mei a.s. te Arnhem zal worden gehou den, voorstellen over 1957 een dividend uit te keren van 5 percent Over 1956 werd 10 percent uitgekeerd. Een groot deel van het Zuidhollandse natuurreservaat „De Beer" op het eiland Rozenburg zal verloren gaan. Of het mo gelijk zal zijn de rest in een andere vorm in stand te houden hangt af van de ont wikkeling van plannen, die thans nog in studie zijn. Dit deelt minister Cals mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De minister zegt, dat het steeds moeilijker wordt de in ons land nog be staande gebieden van natuurwetenschap pelijke waarde te behouden. De omstandig heid, dat deze terreinen steeds schaar ser worden, zal dan ook steeds meer een rol gaan spelen in elk afzonderlijk geval, waarin het natuurbeschermingsbelang zich tegenover anders gerichte belangen ge plaatst ziet. Naar de mening van de mi nister zal in het prijsgeven van geen enkel natuurgebied meer berust mogen worden, tenzij weloverwogen gronden van algemeen belang dit volstrekt onvermijdelijk maken. In dat geval zal alles in het werk moeten worden gesteld, om elders een zekere com pensatie te vinden. Zo'n onvermijdelijke noodzaak doet zich naar de mening van de regering voor ten aanzien van het na tuurreservaat „De Beer", waarvan reeds op betrekkelijk korte termijn een deel zal moeten worden prijsgegeven voor de aanleg van een zeehaven op West-Rozenburg. Een andër deêLzal'kéer^waarschijnlijk op een iets later tijdstip voor industriële doel einden in beslag genomen worden. De eerste secretaris van de Sovjet- russische communistische partij, Nikita Kroesjtsjev, brengt zijn stem uit in een Moskous district tijdens de ver kiezingen, die zondag in de Sovjet- Unie zijn gehouden voor de beide kamers Sovjet der Unie en Sovjet der Nationaliteiten van het Rus sische parlement, de Opperste Sovjet. Kirchenlag. De eerstvolgende Kirchentag zal in München gehouden worden var) 12 tot 16 augustus. Dit jaar zal er een groot voorbereidend congres plaats vinden in Hamburg van 16 tot 20 april onder de titel „Wirklichkeit heute". Moedwillig? Het Londense blad „News Chronicle" meldt dat Lewis Rudd, de 21-jarige redacteur van het Oxfordse studentenblad Isis door de politie is on dervraagd naar aanleiding van een ar tikel over de Britse spionage in Oost- Europa, waarin wordt gezegd dat de westelijke mogendheden moedwillig in cidenten aan de Russische grens uit lokken. Zij laten bijvoorbeeld 'n vlieg tuig verdwalen, teneinde het Russische defensieapparaat in beweging te bren gen, opdat men door het afluisteren van Russische korte-golfuitzendingen nauw keurige schattingen kan krijgen over de omvang en het type van de Russi sche wapens en de aard van de Rus sische tactiek, aldus „The News Chro nicle". Niet langer. Frankrijk heeft asiel ver leend aan de Egyptische persattaché in Bern, Sayed Loetfi, die het niet lan ger eens is met het bewind van Nasser. Volgens persberichten heeft Loetfi ge zegd dat hij lid is van een oppositie groep in Egypte, die bestaat uit politi ci, journalisten en officieren. Poging. De Franse schrijver Roger Pey- refitte heeft het Vaticaanse blad Osser- vatore Romano wegens smaad een pro ces aangedaan. Het is de eerste keer dat er een poging wordt gedaan om voor een Italiaans hof een proces tegen een publikatie van het Vaticaan te voe ren. Volgens de advocaten van de Fran se schrijver valt de Osservatore Ro mano onder Italiaanse jurisdictie, om dat het blad in het Italiaans is geschre ven en voornamelijk in Italië wordt verspreid. Excuses. Premier Nehroe heeft in het par lement te Nieuw-Delhi meegedeeld, dat India de Britse regering ernstig heeft gewaarschuwd, dat handhaving van de Indische diplomatieke vertegenwoordi ging in de Rhodesische federatie geen nut heeft, „daar vertegenwoordigers nog steeds op grond van ras achterge steld worden." De Indische persatta ché die onlangs in een hotel, waarvan de eigenaar een blanke was, thee wil de drinken, werd verzocht te vertrek ken. De regering van Rhodesia heeft haar excuses voor dit incident aange boden. Maatregelen. De studenten aan de Spaan se medische faculteiten te Madrid, Bar celona en Saragossa weigeren college te volgen uit protest tegen 'n nieuwe rege ling volgens welke de specialistenoplei- ding"2 jaar langer zal duren. De rector magnificus van de universiteit van Bar celona heeft meegedeeld, dat er maat regelen tegen de studenten zullen wor den genomen, als de colleges tegen don derdag niet normaal worden gevolgd. Lawinegevaar. In de afgelopen 48 uur heb ben tenminste acht personen in de Zwitserse Alpen het leven verloren, om dat zij onder lawines werden bedolven. Het Zwitserse instituut voor het tegen gaan van het lawinegevaar heeft thans via de radio waarschuwingen aan ski sportbeoefenaars doen uitgaan. Contact. Te Praag zijn acht Tsjechoslowa- ken tot gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar veroordeeld, omdat zij zich schuldig zouden hebben ge maakt aan „tegen de staat gerichte acties" na, op verboden spiritistische seances, contact te hebben gezocht met de geesten van „kapitalistische lei ders". De veroordeelden hadden via een medium van Thomas Masaryk, stichter en eerste president van de Tsjechoslowaakse republiek, Eduard Benesj, diens opvolger, en wijlen de Tsjechische schoenenfabrikant Thomas Bata de „belofte" gekregen, dat het communisme ten val zou komen. Het medium, een vrouw die anderhalf jaar kreeg, had ten tijde van de Hongaarse opstand verklaard, dat volgens de gees ten het uur der bevrijding was geko men. Reclame. Aan de Italiaanse filmster Gina Lollobrigida is een schadevergoeding van zesduizend gulden toegekend, om dat in reclame voor een bekend merk vermouth een foto van haar zonder haar toestemming was gebruikt. Gina zal de helft van dit geld voor liefdadi ge doeleinden bestemmen. DAT BIJ uiterst lage temperaturen, die slechts weinig boven het absohite nulpunt liggen, sommige stoffen in een geheel an dere toestand komen te verkeren dan wij uit het dagelijks leven kennen, zullen de meesten zonder nader bewijs wel willen aannemen. Die ervaring hebben we zelf al enigermate gekregen, niet alleen door het plastic, dat bij stevige vorst onsoepel en zelfs breekbaar wordt, maar ook bij rubber hebben we de ervaring kunnen opdoen, dat het stijver f wordt. In de buurt van het ab solute nulpunt wordt rubber dan ook zo bros als glas, een iStOIlCn verschijnsel dat niemand zal verbazen. Ook zullen velen wel willen aannemen, dat het bij dergelijke temperaturen bijkans onmogelijk is enig chemisch proces tot stand te laten komen. Maar juist daar om is het zo merkwaardig, dat primitieve levende organismen zoals algen, amoeben, sporen, infusiediertjes en dergelijke bij temperaturen die iets boven het absolute nulpunt lagen en in sommige gevallen ook bij een luchtdruk die tot bijna nul was gedaald, het leven bleken te behouden en van die extreme omstandigheden hoege naamd geen merkbare schade ondervon den hebben. In elk levend organisme zul len zich toch chemische processen moeten afspelen, ook al hebben die dan een zeer traag verloop, want zonder dergelijke pro cessen kan het organisme zo hebben wij geleerd niet in stand blijven. Dat dergelijk leven onder deze buitengewoon ongunstige omstandigheden blijft beslaan, zal te zijner tijd wellicht aanleiding zijn dit standpunt te herzien. Maar er doen zich bij die zeer grote koude nog andere wonderlijke verschijnselen voor, die sterk tot onze verbeelding spreken. Het is be kend, dat vele stoffen in het dagelijks leven als isolerend bekend staan, maar in de buurt van het absolute nulpunt gelei dend werken. Metalen, die bij normale temperatmir in de regel sterk geleidend zijn, worden bij die lage temperaturen zó sterk geleidend, dat we ons daar werkelijk geen voor stelling meer van kunnen maken. Stelt u zich bijvoor beeld eens een metalen ring voor, die afgekoeld is tot omstreeks 270° onder nul. Wel nu, een elektrische stroom, die in deze ring is opgewekt, blijft onverstoorbaar rondlopen, zonder dat de stroom op de een of andere manier wordt gevoed! Deze suprageleiding werd het eerst in 1911 door Kamerlingh Onnes bij kwikzilver ontdekt, later bij vele metalen en bij sommige legeringen, maar ook bij carbiden en nitriden. De lage temperatuur, waarbij de elektrische weerstand geheel verdwijnt, wordt ook wel sprongpum ge noemd. Hoewel hiervoor een fenomenolo gische theorie is opgesteld, is het nog niet gelukt een atomische verklaring voor de suprageleidende toestand te geven. Na het praatje over deze kou kunnen we rveer een andere lezer tevreden stellen door eens te spreken over het verblijf van de mens in de ruimte buiten de aarde. Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2