Klemmend beroep op Velsens raad om „Beeckesteyn" te redden kinderoptocht Verwijt aan gemeentedienst, dat het restauratiekrediet niet juist is gebruikt 5 MEI A.S. rieven aan de redactie 19 Nu de vooruitzichten gunstig zijn Het CIOS op Nijenrode China vormt groot gevaar voor westen én Rusland ENGELAND-SYDNEY PER DROOMSCHIP Londen teleurgesteld over Boelganins laatste brief Onderofficier voor de krijgsraad Politiek manifest van de RMS Westduitse vervoersstaking is niemand bevallen Beslissend loonoverleg in Stuttgart begonnen Kerkelijk Nieuws Vragen in Lagerhuis over artikel over spionage Ooggetuige over Pakanbaru Examens Publieke opinie in Europa vóór een topconferentie Amerikanen delen Dulles' behoedzame houding BRECH COKES TEEUWEN'S KOLENHANDEL N.V. Heerlijk rusten gezond slapen op 'n Auplngl DONDERDAG 2 0 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT het LAAT ZICH AANZIEN, dat de papieren van het Velsense buiten „Beecke steyn", dat hoogstwaarschijnlijk op de agenda van de eerste vergadering in april van Velsens gemeehteraad zal voorkomen, er in zoverre niet slechter op geworden zijn, dat de vooruitzichten voor een redelijke exploitatie van het buiten, na de restauratie bepaald gunstiger zijn, dan toen de raad de laatste keer 25.000,— voteerde voor een aantal voorlopige voorzieningen. Er is thans, zoals wij destijds al uitvoerig hebben gemeld, een bestemming voor het buiten gevonden, die buitengewoon aantrekkelijke kanten heeft voor streek en land een buitenmuseum van het Rijksmuseum ligt in de mogelijkheden en een retraiteoord voor de Amsterdamse Gemeente-universiteit is eveneens in bespreking. En bovendien is er een percentage van de totale restau ratiekosten op tafel: de twee ton van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de 100.000,—, die door Hoogovens zijn toegezegd en andere niet onbelangrijke bedra gen, welke tezamen een aanloop vormen tot het totaal benodigde bedrag van zeven ton a één miljoen, waarover de restaurateurs zullen moeten beschikken, om „Beecke steyn" weer in zijn oude luister te herstellen. De barricade, welke genomen moet wor den, wil na het eerste voorlopige herstel het buiten toch niet ten prooi vallen aan weer, wind en vooral een lekkend dak, zal een bedrag van 20.000,— zijn, dat de ge meenteraad andermaal in „Beeckesteyn" zal moeten steken. Een bedrag, dat in geen verhouding staat tot het eindtotaal en dat bovendien tegenover de historische waarde van het gebouw evenmin veel gewicht in de schaal zal leggen, maar dat toch bepaal de vragen zal opwerpen over de besteding van het eerste krediet ad 25.000, Duidelijke taal Op deze laatste vraag geeft het recente nummer van de periodiek „Noordholland", een uitgave van de Culturele Raad Noord holland een veelzeggend antwoord in een artikel, dat aan „Beeckesteyn" gewijd is door de heer Corneille F. Janssen en dat in brede opzet het belang van het buiten beschrijft aan de hand van zijn historie en zijn zozeer vervallen glorie. Wij ontlenen hieraan: „De aankoop van de gemeente Velsen geschiedde met een vast omlijnd doel: de buitenplaats zou het veld moeten ruimen voor een ziekenhuiscomplex. Krachtige protesten van de Bond Heemschut, gevolgd door de Bond van Nederlandse Architecten en de VVV Santpoorts Bloei waren het ge volg. Door een samenloop van omstandig heden raakte het ziekenhuisplan van de baan. Toch was „Beeckesteyn" niet gered. Het moest gesloopt worden, omdat het zó bouwvallig was, dat herstel uitgesloten moest worden geacht; aldus Openbare Werken van Velsen. De commissies Was het waar? Heemschut en BNA meenden van niet; zij stelden voor een commissie te benoemen, die „Beeckesteyn" aan een nader onderzoek zou onderwerpen. Velsen nam dit voorstel over en stelde een commissie in onder voorzitterschap van haar directeur van openbare werken. Op 5 januari 1954 was de commissie gereed. Zij beval restauratie van „Beeckesteyn", gezien zijn unieke betekenis, met klem aan, ondanks het feit, dat de kosten op 650.000 begroot moesten worden. Wanneer men bedenkt, dat het Rijk 200.000 subsidie toezegde en dat Velsen nauwelijks over monumenten beschikte, geen onoverkome lijk bedrag. De commissie wees er nog op, dat men voor „Beeckesteyn" geen bestem ming had. Men kon het huis uitwendig ge heel restaureren en het inwendig construc tief herstellen. Doch daar een restauratie toch enkele jaren zou duren, kon er dan in rust'naar een bestemming worden omge zien. De gemeente wilde echter zekerheid en droeg openbare werken op, zodanige voorzieningen te treffen, dat verder verval van het buiten werd gestuit. Wat openbare werken precies deed, is niet geheel duidelijk, aldus dit artikel Zeker is, dat het huis voor dit bedrag wa terdicht gemaakt kan worden en dat dit niet is gebeurd. Het krediet is zelfs niet in zijn geheel besteed. Dat was augustus 1954. In de lente van dit jaar berichtte openbare werken, dat „Beeckesteyn" nu zodanig ver der vervallen was, dat het onmiddellijk* diende te worden gesloopt. De conclusie, dat openbare werken blijkbaar gefaald had, de in augustus 1954 gegeven opdracht uit te voeren, trok blijkbaar niemand, aan de raad werd voorgesteld tot afbraak van Beeckesteyn" te besluitenWeer klon ken er protesten. De raad besloot niet tot afbraak. Weer was Beeckesteyn gered. ADVERTENTIE Aangemoedigd door het grote succes van v°rig jaar, staat er wederom een Kinder optocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsverband en persoonlijk Er zjjn aantrekkelijke geldprijzen. Belangstellenden kunnen zich nu reeds mel- den b.i.i de secretaris: Alexanderstraat 14, of - de heer D. v. d. VLERK. Zijlstraat 5. Een sportploeg van het CIOS in Over een, bestaande uit schermers, judoërs on basketballers, is gisteren naar Breuke en geweest voor het houden van een drie- Kamp met de studenten van het NOIB uenrode. Bij het schermen hadden de °e^omstige sportleiders een groot over- ij wonnen met 15-1 Het schermen an Wolffers en Van Baarle was een klas- J, .apart- De heer Van der Horst (4de dan) iU vervol§ens" een korte uitleg van het Vn waarn.a de eerste dans Davidis en p. .?b°s in een demonstratiepartij te- elkaar uitkwamen. De wedstrijden \uÜi 8rl ^aarna geleid door de heer Nau- fiOQ Ag® ^4<de dan), leraar van het o>. de heer Van der Horst, leraar op ^'jenrode, en de heer R. Keff (1ste dan), sistent van de heer Nauwelaerts. Ook hn» ^krdeel werd een overwinning van "et CIOS (6-0). tnssen de basketbalploegen Z1 Zeer onSelijk. De ploeg van het NOIB groot verschil Na afloop van de str9den bleven de deelnemers nog ge «Jd gezellig bijeen. De mening van openbare werken, dat het huis reddeloos zou zijn, wordt door de des kundigen, niet onderschreven. Nog steeds is Beeckesteyn te herstellen al zal dat meer gaan kosten dan in 1954. Zelfs de bestem ming, tevoren het grote struikelblok, schijnt gevonden, nu een van onze grootste musea het buiten na herstel wil huren, m het op passende wijze in te richten. Dan zal „Beeckesteyn", hersteld en ingericht en in een gerestaureerd park een getrouw en levend beeld geven van een Nederlands buiten in de 18e eeuw." Het artikel eindigt met de woorden: „Wij wensen de vroede vaderen van Velsen de ruimheid van denken, de durf en de fan tasie toe, een dergelijk cultuurmonument voor hun gemeente, ja voor ons land te redden!" Geld Tot zover de heer Corneille Janssen. Ten aanzien van het te vragen krediet van ongeveer 20.000,om een definitief herstel met een aantal hoognodige voorzie ningen in te luiden, is nog op te merken, dat er van het eerste voorlopige krediet ad 25.000,inderdaad een gedeelte niet gebruikt is. Vast staat bijvoorbeeld, dat 9000,is aangewend voor het., herstel van de (inderdaad waardevolle) „slangen muur" rond de vroegere warmoezerij van „Beeckesteyn", welk bedrag dus in feite niet ten goede is gekomen aan het buiten zelf en bovendien staat er altijd nog een bedrag van 13.000,— open, dat bij de aan koop van het buiten door de gemeente Vel sen is overgenomen als oorlogsschadever goeding, een bedrag, dat bestaat uit een inschrijving op het Grootboek. In wezen zou dus te stellen zijn, dat er alvast 22.000,— klaar ligt en dat dit het de ge meenteraad gemakkelijk maakt, zijn fiat te geven aan een nieuwe poging om het ge bouw te redden, maar nu voorgoed. De vooruitzichten zijn positief, zoals elke deskundige hetzij uit architectonische, het zij uit oudheidkundige kring kan bevesti gen en bovendien zou het verre van on denkbaar zijn, om in een van de nevenge bouwen een restaurant in te richten, dat de exploitatiemogelijkheden, die in huizq Doorn en in het Muiderslot, de Mencke- maborgh en andere bewaarde Nederlandse buiten zo duidelijk aanwezig zijn, zal ver stevigen. Dr. Feuilletau de Bruyn: Voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nationale Partij hield dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn woensdagavond in restaurant Brinkman op het Houtplein te Haarlem een causerie over China en Rus land, waarbij hij uitging van het plan tot de wereldrevolutie, dat door de Chinese president Mao Tse Toeng is samengesteld en dat kort voor de dood van Stalin aan de Russische dictator zou zijn getoond, die met de doelstellingen ervan hartelijk in stemde. In het kort schetste de spreker welke invloeden dit p'an ter verkrijging van de wereldmacht op de gang van zaken in Indonesië heeft gehad. Hij meent dat de doorslag in de strijd, die er thans aan de gang is, komt als Atjeher en Su- matraan „en masse" tot de overtuiging komen, dat Sukarno een „gevangene der communisten" is. Dan zou de groene vaan van de heilige oorlog worden gehe ven en zou de negering van Djakarta het zeer moeilijk krijgen. Wat de wereldpolitieke problemen be treft merkte dr. Feuilletau de Bruyn op, dat Amerika bij een eventueel te houden topconferentie, niet meer uit een positie van kracht met de Russen zou kunnen on derhandelen, omdat Amerika het gebruik van vaste brandstoffen voor geleide pro- ectielen nog niet onder de knie heeft. Voor een paar jaar lang is het overwicht van de macht verplaatst naar Rusland. Toch is er naar sprekers mening iets aan het veranderen bij het Russische volk, dat misschien hoop wettigt voor de verdere toekomst. Dr. Feuilletau de Bruyn is van oordeel, dat in die toekomst het grootste gevaar van de zijde van China verwacht moet worden. Hij verwacht, dat het Chi nese volk over twintig jaar één miljard mensen zal omvatten. Dit zou naar zijn mening onvermijdelijk een expansie van de Chinezen tot gevolg hebben. Het ge bied, dat voor deze expansie het meest in aanraking komt is Siberië. Daarom zou het voor het Westen, aldus de spreker, aanbeveling verdienen met Rusland te gaan spreken over het gemeenschappelijk Chinese gevaar. Dr. Feuilletau de Bruyn besloot zijn causerie met het noemen van bepaalde tekortkomingen die volgens hem de Nederlandse democratie nog heeft. Na afloop was er gelegenheid tot vragen stellen. Op een werf in Belfast is, voor reke ning van de P. O., een bijzonder schip in aanbouw. Het wordt het groot ste turbo-elektrische schip ooit in En geland gebouwd. „Canberra"zo zal deze nieuwe P. O.-er heten. De „Canberra" zal straks de reis van En geland naar Sydney in dfie weken ma ken, dat is een volle week minder dan de schepen die thans op deze lijn va ren. Sinds de „Queen"-schepen is een dergelijk snel schip niet op enige En gelse werf gebouwd. Het nieuwe schip zal 600 passagiers eerste klasse en 1650 passagiers in de toeristenklasse kun nen vervoeren. Hierboven ziet men een tekening van de „Canberra", die 45.000 ton zal meten. (Van onze corresppndent in Londen In zijn jongste brief aan premier Mac- millan zegt maarschalk Boelganin dat de bijeenkomst van de ministers van Defen sie van de NAVO-landen. welke volgende maand in Parijs gehouden zal worden en de overeenkomst tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten inzake raketbases, pogingen vormen om een top-conferentie te bemoeilijken. Boelganin schrijft op drei gende toon. dat de aanleg van de Ameri kaanse steunpunten toeneming van de in ternationale spanning betekent. De Britse regering staat op het stand punt dat de defensieve functie van de ra ketbases in beginsel niet verschilt van de Amerikaanse bommenwerperbases, welke reeds jarenlang in Groot-Brittannië be staan en onder de Labour-regering tot stand zijn gekomen. Boelganins brief wordt opgevat als een speculatie op de bij het Britse publiek heersende onbehaag lijkheid over de raketten en de vrees dat deze een zelfmoordoorlog zullen veroor zaken. De Brits-Amerikaanse bases heb ben echter ten doel een agressor af te schrikken. Boelganin verklaart dat de Britse rege ring er niet voor zal terugdeinzen in een oorlog eventueel als eerste de H-bom te gebruiken. In het Britse defensie witboek wordt er aan herinnerd dat de strategie van de NAVO is gegrondvest op de open hartige erkenning dat ,een grootscheepse Sovjet-aanval, zelfs met uitsluitend ortho doxe strijdwapens', niet kan worden weer staan zonder een massale tegenaanval met H-bommen. Voor hét óverige vormt Boelganins brief een herhaling-van argumenten, die hij reeds uiteen heeft gezet in zijn correspon dentie met president Eisenhower. Boelga nin verwerpt onder alle omstandigheden een bespreking op de top-conferentie van de kwestie der Duitse hereniging en van de situatie in Oost-Europa, en bepleit op nieuw een ministersbijeenkomst in april. Hij dringt niet aan op een top-gesprek in juni, zoals in voorgaande brieven het ge val was. Behalve dat Boelganin stemming maakt tegen de raketbases, bevat zijn protest brief geen nieuwe voorstellen, welke een top-conferentie naderbij kunnen brengen. De Britse regering beschouwt zijn nieuw ste epistel daarom als teleurstellend. Mars tegen kernwapens (AFP) In het paasweekeinde zal een protestmars worden georganiseerd tegen de vervaardiging van kernwapens. Ver wacht wordt dat duizenden zullen deelne men aan de tocht, die zal gaan van het Trafalgar Square in Londen naar het centrum voor kernonderzoek te Aldermas- ton. De tocht zal in vier dagen per dag zal 17 tot 25 km worden afgelegd wor den volbracht. De deelnemers zullen on derweg worden ondergebracht bij mensen, die met de actie sympathiseren. In alle belangrijke plaatsen die de betogers pas seren zullen redenaars een beroep op de bevolking doen de campagne te steunen. Deze protestmars valt samen met een soortgelijke actie in de Verenigde Staten waar een commissie voor een „mars voor de vrede" een tocht van Philadelphia naar het 145 km verder gelegen New York orga niseert. Hij liet zich belonen voor verzoekschriften inzake afkeuringen Voor de krijgsraad in Den Haag stond een adjudant-onderofficier uit Voorburg terecht, die ervan werd beschuldigd als administrateur bij de sectie geestelijke gezondheidszorg in Den Haag voor dienst plichtige soldaten in strijd met zijn plicht verzoekschriften il hebben opgemaakt om her- of afkeuring van de militaire dienst te verkrijgen, waarvoor hij giften tot een totaal bedrag van ongeveer 4000.— zou hebben aangenomen. Hij had het tevens doen voorkomen of hij de minister van Oorlog beslissingei kon doen nemer zo als hij dat wilde. De auditeur-militair vond de feiten toch wel zo ernstig, dat hij veroordeling van de adjudant vroeg tot een gevangenisstraf van acht maanden. De krijgsraad zal op 26 maart uitspraak doen. „Indien de tegenregering in Midden-Su- matra haar standpunt met betrekking tot een Indonesische eenheidsstaat niet wij zigt en zij het Zuidmolukse recht op zelf beschikking blijft miskennen, bestaat er voor ons geen enkele reden met deze zo genaamde verzetsleiders tot een nauwe sa menwerking te geraken". Dit wordt ge zegd in een politiek manifest, uitgegeven door het hoofd van de politieke missie van de „Republiek der Zuid-Molukken" in Rot terdam, de heer Manusama. (Van onze correspondent in Bonn) „De meest onpopulaire staking", zoals dagbladen de proteststaking van 24 uur in de vervoersbedrijven van de Westduit se bondsrepubliek noemen, is ten einde. Deze is wel is waar zonder noemenswaar dige incidenten verlopen, maar ze heeft grote ontevredenheid onder de hele bevol king gezaaid. De waarschuwingsstaking kan worden beschouwd als een voorproef je van wat de mensen maandag te wach ten staat als werkgevers en werknemers het niet met elkaar eens worden en de onderhandelingen, die vandaag in Stutt gart worden voortgezet, weer vastlopen. De werknemers hebben voor dat geval met een staking*van onbeperkte duur.geJ* dreigd. De wérkgevéré willen het persóneer ge middeld negen pfennig per uur meer be talen. De werknemers eisen 23 pfennig, waarvan zeventien meteen en de rest la ter. Miljoenen mensen hebben van de sta king bij de vervoersbedrijven te lijden ge had. Tallozen moesten in de kou te voet naar hun werk, in vele gevallen over lan ge afstanden. Gezien de aankondiging dat grote industrieën misschien van de toe voer van gas en elektriciteit zouden wor den afgesloten, en met het oog op het feit, dat vele arbeiders toch te laat op hun werk zouden komen besloten de directies van diverse grote bedrijven de poorten de gehele dag te sluiten. Tal van fabrieken betalen voor die verloren werkdag even wel geen loon uit. In andere bedrijven zal het personeel gedurende het weekend moe ten terugkomen om de verloren arbeids tijd in te halen. In kringen van de gemeentelijk arbeids- gevers wijst men er op dat een verhoging van de lonen zeker een verhoging van de vervoerstarieven voor de passagiers met zich zal brengen. Dat zal een tegenval ler voor de bevolking zijn. De tarieven in treinen en trams zijn over het algemeen hoger dan in Nederland. In haast alle Westduitse steden zag men gisteren dichte drommen mensen, vooral op de spitsuren, te voet langs de straten gaan. Automobilisten hielpen waar zij konden en de taxi's hadden het druk. Ve le grote bedrijven hadden autobussen van particuliere ondernemingen, vrachtauto's en gewone auto's gehuurd om het perso neel naar het werk te brengen. In Frankfort aan de Main ontstond een verkeerschaos toen duizenden te voet naar het sportterrein gingen waar de voetbal wedstrijd tussen West-Duitsland en Span je werd gespeeld. In West-Berlijn stopten de treinen van de S-bahn, die onder Oost- Berlijns beheer staat, niet. De Westber- lijners konden er dus tot hun grote teleur stelling geen gebruik van maken. De Oost- berlijners hadden zich solidair met de sta kers verklaard en maakten van de gele genheid gebruik bij alle stations, waar veel mensen stonden, lawines propagan- da-materiaal uit te werpen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk a/d IJssel: A. Klein Krancgburg te Hilversum. Aangenomen naar Mijnsheerenland: J. Th. W. Quak. kand. te Brunssum. Bedankt voor Schelluinen: J. Koo ien. kand. te Delft. Beroepen te Ernst: J. A. de Bruijn te Lage-Vuursche (U.). Aangeno men naar Blankenham (toez.): A. J. Plug, vicaris te Schiedam. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te 's-Gravenhage (voor de In dische Nederlanders): A. Rigters, zendings predikant met verlof te Oegstgeest. Idem te Cothen (U.): H. J. Meijer, a.s. emeritus predi kant te 't Woudt (Z.-H.). LONDEN (Reuter) Het socialistische Lagerhuislid Frank Allaun heeft, naar aanleiding van een artikel in het Oxford- se studentenblad Isis, de regering verzocht geen vliegtuigen meer te zenden over de Oost-Westgrens in Europa, „daar dit tot ernstige incidenten kan leiden". De mi nister van Luchtvaart, antwoordde echter, dat de transportvluchten naar Oost-Euro pa, volgens „de bestaande goed opgezet te regelingen", voortgang moeten blijven vinden. De 22-jarige student Paul Thompson heeft verklaard, dat de naam van de schrijver van het artikel over Britse spi onage in Oost-Europa niet zal worden ont huld. Zijn betrouwbaarheid is boven elke twijfel verheven, aldus Thompson. Hij deelde mee, dat hij dooi de politie was ondervraagd en dat hij geweigerd had de identiteit van de auteur bekend te maken. Volgens het artikel werd er na de twee de wereldoorlog in de Oostzee een groep van vijf zeer snelle torpedoboten gevormd, bemand met „matrozen van Hitiers ma rine" onder gezag van Britse kapiteins. Deze schepen hadden tot taak om bij Rus sische vlootoefeningen een Sovjet oorlogs bodem dicht te benaderen en te fotogra feren. Als de Russen afweermaatregelen namen en^men genoeg Sovjet-boodschap pen had opgevangen, verdwenen de tor pedoboten. In de Zweedse wateren voer den de boten de Zweedse vlag. Een dei- Britse kapiteins had, aldus het artikel, een houten been, hetgeen „een zekere glans aan zijn Don-Quichotte-achtige op treden gaf." Deze gezagvoerder had eens een kleine groep mensen in Rusland aan land gezet. In 1956 had de nieuwe Westduitse ma rine het toezicht op de torpedoboten over genomen, aldus het artikel DJAKARTA (UP) Donderdag is in Djakarta W. L. Bingham aangekomen, een Amerikaanse televisiejournalist, die getui ge is gefeest van de acties der centrale re gering "tegen* PaRanbaru. Birigham vertelde dttt de paraeftyti^tep op 12 maart zonder tegenstand te ontmoeten Pakanbaru zijn binnengetrokken. Langs de Siak-rivier was op verscheide ne plaatsen gevochten. Burgers die wapens in handen hadden kunnen krijgen waren met de rebellen meegetrokken. Bingham vertelde dat de bronnen van de Caltex te Pakanbaru woensdag nog niet produceerden, hoewel de centrale regering de Caltex maandag reeds had bericht dat de werkzaamheden hervat konden worden. De strijd om Pakanbaru heeft zich be perkt, zei Bingham, tot de inleidende aan val van de centrale luchtmacht. Toen is er geschoten, maar daarna niet meer. Het vliegveld van Pakanbaru is bruikbaar want de startbanen zijn niet beschadigd. SINGAPORE (UP! Een Chinese pas sagier, de heer K. T. Lee. die met de Garu- da uit Medan in Singapore is aangekomen, vertelde: Hoewel Medan weer normaal lijkt te worden, weigeren de winkeliers om na het invallen der duisternis hun zaken open te houden. Zondagavond werd ge weervuur in de stad gehoord. De opstande lingen zouden toen een tegenaanval doen, maar men meende dat het militaire oefe ningen betrof. Maandagochtend vroeg, zo vertelde een zakenman, ging ik naar het vliegveld om een diegtuig naar Singapore te nemen, maar ik kreeg te horen dat het luchtverkeer geheel gestaakt was en dat de opstandelingen de stad volledig in hun macht hadden. Er waren veel mensen zoals ik op het vliegveld. Ons werd verteld niet weg te gaan, daar in de stad misschien ge vochten werd. Kort na zevenen begon het gevecht om het vliegveld. Jagers scheerden over het gebouw en beschoten het dichte bos dat het vliegveld omzoomt. Het vlieg veld werd verscheidene malen getroffen. Later hoorde ik tussen de geweerschoten de ontploffingen van granaten. Een uur lang zaten we ineengedoken in het sta tionsgebouw op het vliegveld. We durfden haast geen woord te praten. Omstreeks negen uur 's ochtends bemerkten we dat de strijd zich verplaatste in de richting van de stad. Soldaten die zich op het vliegveld bevonden, gooiden hun geweren neer, trok ken Ijun uniformen uit en verdwenen. En kele minuten later kwamen regeringssol daten binnenrennen. Zij vertelden ons dat Medan heroverd was en dat we naar huis konden gaan. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: M. H. Zijlmans. P. H. M. Dürr, J. H. M. Lockefeer en L. Deen. allen te Amsterdam en R. J. Bergmans te Haarlem. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „Leven en werken van E. Heimans en de opbloei dei- natuurstudie in Nederland in het begin van de twintigste eeuw" de heer F. 1. Brouwer te Gro ningen. Geslaagd voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: J. H. M. Stoelinga en Th. D. Wezelenburg te Haarlem: voor het kandidaats examen Nederlands: mej. C. O. Roeland te Haar lem en mej. J. S. J. van Dijk te Spaarndam. LONDEN (Reuter) De publieke opi nie in Europa is vóór een topconferentie en is over het algemeen van mening dat het beter is wel een topconferentie te hou den dan niet, zelfs als deze conferentie mocht mislukken. Toch is men in Europa bevreesd voor de gevolgen van een even tuele mislukking cn beseft men dat de re geringen van de westelijke landen juist handelen door vast te houden aan hun standpunt dat er eerst diplomatieke be sprekingen gehouden moeten worden om de vooruitzichten op succes te peilen. De ze gegevens zijn verkregen door corres pondenten van Reuter, die een onderzoek hebben ingesteld in de hoofdsteden van Europa. In de Verenigde Staten wordt het verzet tegen een topconferentie echter steeds krachtiger. Het Britse publiek is voor het grootste deel voorstander van een topconferentie, maar evenals de belangrijkste politieke partijen in Groot-Brittannië is het ver deeld over de mate van voorzichtigheid die betracht,moet worden bij de voorbe reiding. Een kleine, maar luidruchtige minderheid is sterk voor besprekingen met de Russen, koste wat het wil. De gewone man in West-Duitsland heeft vertrouwen in de wijze waarop de Vere nigde Staten de kwestie van de topconfe rentie aanpakken. De sociaal-democraten zien echter meer heil in een dergelijke conferentie dan de christen-democraten. Maar noch bij de partijen, noch bij de publieke opinie in West-Duitsland is een spoor te vinden van een „topconferentie- tegen-elke-prijs-stemming". De vrees voor de Russen is algemeen verbreid en daar om stemt het gros van de Westduitsers in met de Amerikaanse wens de topconfe rentie zorgvuldig voor te bereiden. Ongeveer een derde van de 32 miljoen volwassen Italianen zijn van mening dat de Russen oprecht zijn in hun streven naar een topconferentie. Deze groep Ita lianen stemt communistisch of uiterst links. Het voornaamste propagandapunt van de communisten en links-socialisten iri Italië is de stelling dat Italië niets dan een pion is in de NAVO, waarin de Ame rikanen de eerste viool spelen. Zij zeggen dat Italië, evenals in de tweede wereld oorlog, een slagveld zal worden als het weer tot een oorlog mocht komen. De gemiddelde Fransman maakt zich niet erg druk over de bijzonderheden van een topconferentie. Zijn grootste belang stelling gaat uit naar kwesties van binnen landse aard en naar Algerije. Maar zijn vrees zal sterk toenemen als de topbespre- kingen geen resultaat opleveren. In Noorwegen is men het met de Ame rikanen eens dat er achter de Russische druk voor een topconferentie propaganda- motieven kunnen schuilen. De Zweedse pers is het niet helemaal eens met de Amerikaanse politiek en vreest dat het houden van een topconfe rentie wellicht op te veel hinderpalen zal stuiten. De gemiddelde Zweed hoopt ech ter op een topconferentie. Slechts in de Verenigde Staten wint de mening veld dat een topconferentie in komende maanden slechts weinig zal uit richten met het oog op een ontspanning in de wereld Me,i verdenkt de Russen van propagandastunts. Er is niet veel kans op een topconferentie op basis van de Rus sische voorwaarden, als Dulles het voor het zeggen krijgt. Op dit punt kan hij re kenen op de steun van de Amerikaanse publieke opinie. ADVERTENTIE ONZE DROGE voor u guldens voordeliger. Geheel overdekte opslagplaatsen. TELEFOON 3803? - HEEMSTEDE (Verkort weergegeven) K.L.M. Het K.L.M.-conflict staat heden in het middelpunt van de publieke be langstelling en het is verheugend dat de Nederlandse Dagblad Pers zo'n grote sym pathieke belangstelling voor de K.L.M.- piloten aan de dag legt. Deze sympathie verdienen zij ook ten volle, omdat zij de K.L.M. onder bezielende leiding van wijlen de heer Plesman een goede naam in bin nen- en buitenland hebben bezorgd. Dat de piloten in de ogen van de massa hoge salarissen verdienen, terwijl zij nog een verhoging wensen, doet aan deze zaak niets af. Als zij dit noodzakelijk oordelen, zal dit mijns inziens best gerechtvaardigd zijn, omdat hun verantwoordelijkheid, zo dra zij van de grond zijn van niet te schat ten waarde is. De K.L.M.-piloten verdienen de morele steun van 't Nederlandse volk. Het is misselijk te moeter lezen, dat de vliegers, die wensten te vliegen, onder zo'n grote bewakingsescorte naar het vliegtuig worden begeleid, omdat filmoperateurs en fotografen aanwezig waren. Dit is propa ganda van de slechtste soort. De heer Aler moet beter weten. Cf ziet hij in een ieder, die zijn zienswijze niet deelt een oproer kraaier en een /echtersbaas? H. J. SMIT. ADVERTENTIE Er zijn minstens 3 redenen waarom 'n Auplng- binnenverlngmatras verre te verkiezen is: In elke Auping-matras zit de patente Auping-veringsoepel en toch stevig Elke Auping-matras heeft 'n zomerkant en 'n speciale warmtegevende winterkant En de damasten? De mooiste die er zijn!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13