CoBpbM Forum hield zich bezig met problemen bij de opvoeding Scheepsbouwbeurs kan volgend jaar zelfstandig worden Jonge Hagenaar verzamelt historische kostuums Techniek op de jaarbeurs sterk en boeiend vertegenwoordigd HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Foto-elektrische cel verricht wonderen SOEPEN die heerlij*e soep met die rW Woonproblemen voor werkende vrouwen „Gemeentebestuurders zijn ja-knikkers geworden" P.S.P. in „Leeuwerik" bijeen Roeping: „denkbarrière in ons volk doorbreken Viruly: Defensie is niet meer mogelijk Haarlemse bevolking nam in geringe mate toe Kort nieuws DONDERDAG 2 0 MAART 1958 t (Van een onzer redacteuren DE AFDELING SCHEEPSBOUW van Utrechts zeventigste jaarbeurs is zo lang zamerhand een eigen leven gaan leiden, al zullen verscheidene inzenders met verre van nautische stands zich wel eens verbaasd hebben afgevraagd, waarom zij van het bordje „scheepsbouw" moesten worden voorzien. Houtbewerking en trap leuningen kunnen in vér verband wellicht op zee worden toegepast, maar de coaster „Carnissesingel" en de twee levensgrote scheepsschroeven, die langzaam door de tabaksnevel van de hallen aan de Croeselaan wentelen, hebben toch een veel duide lijker relatie tot deze steeds groeiende afdeling dan de vele andere exposanten, wier produkten ietwat toevallig verzeild zijn in het kielzog van schepen en scheepsmachines, radar en nautische elektronica. Hetgeen niet zeggen wil, dat er bij die buitenbeentjes onder de inzenders geen bijzonder boeiende zaken te vinden zijn. Wanneer echter volgend jaar april een aparte „Scheepsbouwbeurs" zal worden ingericht, die als stevige zijtak „de visserij" zal dragen, wordt de overzichtelijkheid ongetwijfeld gediend met het bijeenbrengen van alles, wat Nederland de wereld te bieden heeft voor zijn oceanen en binnenwateren. En andersom, want het wordt een internationale beurs, die dit jaar reeds een smalle schaduw vooruit wierp in de vorm van een zelfstandige catalogus, op wier omslag een anker weinig twijfel open liet omtrent de inhoud. Met welk een kracht Nederland zich op de industrialisatie heeft geworpen, is wel licht nergens zo compact te zien als in de steeds in tal en last groeiende Jaarbeurs hallen op het terrein aan de Croeselaan en dat er verscheidene kleine maar veel zeggende nationale primeurs te bezien zijn, kan een wandeling langs de meer dan drie honderd inzenders tot een klein chauvi nistisch genoegen maken, hoewel erkend dient te worden, dat het buitenland het Utrechtse trefpunt èn de Nederlandse markt blijkbaar zo belangrijk acht, dat het eveneens met een stortvloed van moderne machinerieën aanwezig wil zijn. Atoomcentrale en -tanker Daaronder moet de atoomcentrale van Hunterston in Schotland als nummer één gewaarmerkt worden in de Bernhard- hal aanwezig in d vorm van een prachtige maquette, die door The General Electric Co. met gerechte trots wordt getoond en die hierna de. Brusselse „Expo" gaat sieren. In diezelfde Bernardhal is meer te zien op het stuk van vreedzame atoomkrachten: het model van een supertanker van 30.000 ton, uitgerust met een kleine reactor en als opengewerkt model gebouwd door het Nationaal Technisch Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart naar een ontwerp van W. Kenneth Maddocks. Verhit helium zal voor de energie in de wel zeer progres sieve machinekamer van dit schip zorgen, dat als werkende maquette een compleet beeld geeft van de wijze, waarop de weten schap zich de schepen der niet zo heel verre toekomst heeft gedacht. En wie de vraag stelt, in hoeverre een model als van de Engelse atoomcentrale en de daaraan verwante tanker, nut heb ben voor Nederland kan onmiddellijk een uitgebreid antwoord krjjgen op de stand ran de General Electric, waar men de be zoeker vertelt, dat deze Hunterston- stroomfabriek misschien wel het voorbeeld is voor de eerste Nederlandse atoom centrale, al zjjn er nog drie andere bouwers aan bod en dat, als de Engelsen de op dracht krijgen, de Rotterdamse Droogdok maatschappij al klaar staat om het grote reactorvat te maken. „Zoveel mogelijk binnen de eigen gren zen houden" is het parool, waarvan de vertegenwoordigers der General Electric in Nederland uitgaan en dit principe is enkele honderden meters verderop, nog steeds in de Bernhardhal tentoongespreid in de vorm van een omvangrijke „bodem- plughouder" voor het proef-reactor-station in Petten. „Werkspoor" heeft dit belang rijke onderdeel van de veelbesproken ves tiging aan de Noordhollandse kust al bijna gereed en verklaart erbij, dat deze alumi- niumconstructie bijzonder hoge eisen stelde aan de lasnaden, die er op berekend moeten zijn, om het radio-actieve koel water binnen te houden. De plughouder is dan ook een massief vat van enige meters hoogte, dat als onderdeel van de vele bij Werkspoor in de maak zijnde machinerieën voor de Pettense installatie een indruk geeft van de omvang van dit Nederlandse project. Verfijnde nautiek Dergelijke aankondigingen van een in dustriële revolutie, die ook in de scheep vaart snel terrein winnen, doen de al weer traditioneel geworden verfijningen van radar- en decca-apparatuur eigenlijk een beetje verbleke en dat is enerzijds jam mer, want de schat aan materiaal, die de scheepsbouwafdeling op dit punt heeft weten bijeen te brengen is voor een nau- tisch-geïnteresseerde om van te water tanden. Zoals daar zijn nieuwe gyro- nydraulische besturingen, een verfijnd en uitermate nauwkeurig gyro-kompas en de „lever pilot", die op vele Amerikaanse trawlers en sleepboten al burgerrecht heeft gekregen en nu ook naar Europa over waait kort gezegd een installatie, die samen met een gyro-kompas met behulp van één enkele stuurhandle in staat is zowel de elektrische als de automatische "esturing te bedienen. Zoals daar in een bijzonder vernuftige scheepsstabilisator, getoond op een bewegende maquette, waar op met behulp van een vin-stabilisator het dingeren van elk type schip tot aanvaard- oare omvang wordt teruggebracht. De elektronica blijkt nog steeds nieuwe gebieden te ontsluiten, die de mens in staat stellen door te dringen tot een on gedachte verfijning van het werk zijner banden. Wie een moment tijd, zou aandacht oioeten besteden aan een onopvallende nand, waar weer in de Bernardhal een miniatuur-telescoopje op eigen kracht Ronddraait en af en toe een op het eerste gezicht willekeurige zwenking maakt. Het ls een ^lichtzoeker", die voorlopig nog als ■stunt" bedoeld is van de onderwerpers, 'elke zich in Mainz-Weisenau bevinden een breed produktieprogramma van uektronische instrumenten in de handel °rengen. Dit „lichtzoekertje" reageert met behulp Ran zes foto-elektrische cellen onfeilbaar P de grootste lichtsterkte rondom zich en li hfzaJ zich dus- als er Seen sterk kunst- icnt in de buurt wordt onstoken, ge- '}°°rzaam met zijn lensje naar het glazen k richten. Tenzij er een wolk voor de •on kruipt, want dan zwenkt het wonder- 'ngetje plotseling mee met het ver schuivende licht en als wij het een velletje blocnotepapier voor de neus houden, wordt het onrustig en haast een weinig boos het zoekt naar een andere licht bron en probeert onder het papiertje door te gluren, tot het een gloeilamp ontdekt heeft in de stand van het ingenieursbureau, die daar listig achter de hand wordt ge houden door de de'montrateurs. Als die lamp brandt, is het apparaatje dol van opwinding en het volgt de licht bron met nauwgezette ijver tot de zon weer terugkomt en het dak het wint van de lamp. Het denkwerk, dat hier in klein bestek is bijeengebracht, is bewonderenswaardig, de ijle zenuwdraden van het toestelletje komen uit in de fotocellen, die elk hun eigen taak hebben: draaien, knikken, lichtsterkte-vertalen en wat er meer nodig is om een machientje te laten doen, waar voor het menselijk oog in feite geschapen is. Dat foto-elektrische cellen gans nieuwe mogelijkheden hebben opgeleverd voor de beveiliging van kostbare machines, is een feit, dat overal en dagelijks in de industrie bevestigd wordt. Maar omdat er steeds meer te beveiligen is, is er een Visomat- pluizenbeveiliger bijgekomen, waarop AKU al een flinke bestelling heeft gedaan. De dunne rayon-verzel-draar', nylon bij voorbeeld, kan namelijk nogal wat kuren vertonen als gevolg van pluisjes en knopen, die niet alleen gevaar kunnen opleveren voor de weefgetouwen, waarop een nylon kous ontstaat, maar die bovendien een pluizig aanzicht zouden kunnen geven aan het damesbeen, waarvoor al deze moeite gedaan is. Hieraan is thans een einde gekomen, want men heeft een zo krachtige fotocel weten te ontwikkelen, dat het opdwarre lend stof in de normale atmosfeer al aan- Scheepsschroeven, stuwkrachtsymbolen. leiding geeft tot een alarmstootje, zodat een nylondraad met een pluisje of een andere ongerechtigheid eraan zelfs grote heibel in het binnenste van deze cel ver oorzaakt en in staat is automatisch de machines te stoppen. Wanneer een nylon draad in zessen wordt gespleten en er komt op dat overblijvende spinragje een onge rechtigheid voor, waarschuwt deze „plui- zenbeveiliger", die even feilloos werkt als bijvoorbeeld een „kleurenschifter", ook nog. Kleurenschifter: rood weerkaatst anders dan wit, een bruine boon reflecteert anders dan een groene erwt. Het foto-oog ziet dat verschil en wipt uit een baan van rode en witte pingpongballetje zonder mankeren de witte of de rode. En als het ertwen, bonen, zaden of knikkers zouden zijn geweest, had dat oog het eveneens zonder mankeren gedaan. Wie eenmaal verbaasd heeft gestaan over de mogelijkheden dezer gevoelige elektronica, zal zich niet meer verwon deren over een foto-cel, die automatisch een ventilator commandeert als er te veel rook in zijn „gezichtsveld" komt en die ook op roet reageert. Zulke dingetjes zou den in de industrieschoorstenen van de Umond voortreffelijke diensten kunnen bewijzen Maar wij zijn tenslotte op de scheep vaartafdeling van de Jaarbeurs en wij gaan dus terug naar de IJmuidenaren Mulder en Rijke, die hun aluminum-plastic scheepsmaterieel tonen en een serie sloe pen, zeiljachtjes, reddingboten en opbou- wen-voor-zeeschepen kunnen laten zien, die de vraag wettigt, of ijzer en staal niet hard op weg zijn hun terrein te ver liezen aan de lichtere en even sterke materialen, die hen zo plotseling terzijde zijn gekomen. Om daarna te eindigen bij de grote kustvaarder „Carnissesingel", die in het Merwedekanaal op zijn trossen ligt te wachten tot het einde der Jaarbeurs, een fors schip van 685 ton, dat maar moei zaam van zijn bouwers in Alphen aan de Rijn naar de hoofdstad van het Sticht kon komen, maar dat niettemin een druk bezochte afronding vormt van de „scheep- vaarthoek" dezer zeventigste Jaarbeurs. Op deze fraaie „gladdekker", die straks in de vaart komt voor de rederij „Ivotra" te Rotterdam is door de Nederlandse in dustrie een krachttoer verricht, die uit liep op een ideale inrichting en een hyper moderne nautische uitrusting. (Van een onzer redacteuren) Zes jaar geleden vond Fred van der Laken, kersvers van de hbs, op een Pa- rij se vlooienmarkt een statige moirézijden middagjapon uit de negentiger jaren van de vorige eeuw. Het was, ondanks zijn hoge ouderdom, een puntgaaf exemplaar, dat door zijn geraffineerde snit kennelijk een voortbrengsel was van de toenmalige haute couture. Fred, die toen hele achttien jaar oud was, kocht de japon van zijn laatste zak centen en nam hem mee naar Den Haag, waar hij er zelf, van kippengaas, closet papier en stijfsel, een modelpop bij maak te, met een fraaie extra-verdikking van achteren om de „queue de Paris" van zijn delftige jurk mooi tot haar recht te doen komen. Dat is het begin geworden van een on stilbare verzamelwoede, die deze jonge Hagenaar in enkele jaren tijds tot een ernstige concurrent zou maken voor de befaamde kostuumcollectie van Cruys Voorbergh. Fred besteedde ieder vrij ogen blik hij was toen al leerling van de mode-afdeling der Haagse Academie voor beeldende kunsten om stad en land af te stropen naar historische kostuums en zijn speuren is niet zonder resultaat ge bleven. Zijn collectie omvat nu vijfentwin tig goeddeels authentieke vrouwenkos tuums uit alle belangrijke perioden sinds de middeleeuwen, variërend van avond toiletten uit de Napoleontische tijd tot de malle soepjurken uit de charleston- en blackbottomera van kort na de eerste wereldoorlog, waarvoor hij tevens, met oneindig geduld alle accessoires als han gers, broches, oorbellen en tassen bijeen- zamelde. In Den Haag en enkele andere steden heeft hij al verscheidene malen shows ge geven, die veel belangstelling en bewonde ring oogstten. Zo kwam hij ook in relatie met een Nijmeegse kunstzijdespinnerij, die wat in de geestdriftige jongeman zag en hem in staat stelde, op de huidige Utrechtse Voorjaarsbeurs een deel van zijn kostuums te exposeren. Daar staat Fred van der Laken nu, als een pauw, in een fraaie eigen stand, die „Galerij der mode" heet, temidden van zijn schatten. Ge kunt er ook zijn vier jaar jongere zuster Connie vinden, die met zeldzame waardigheid een der pronk stukken van zijn collectie, een fraai ge drapeerd gewaad uit het midden der vijf tiende eeuw draagt, een sleepjapon uit rood velours, afgezet met wit bont en be kroond door een prachtige „hennin" (hoge muts) van zilverbrocaat en natuurzijde. Zeis met de hachelijke „snavelschoe nen" heeft zij niet de minste moeite. „Eigenlijk draag ik dit veel liever dan al die moderne kleren", vertelde zij ons, ter wijl ze een hoofse buiging maakte voor een nieuwe bezoeker. „Ik ben dus waar schijnlijk een eeuw of vijf te laat ge boren". Natuurlijk is het verzamelen van histo rische kostuums een kostbare liefhebberij, maar Fred van der Laken heeft een om vangrijke familie en vele goede relaties, die zijnentwege al menig antiek kleding stuk uit hun kamferkisten hebben opge diept. De avondjapon uit 1927 bijvoor beeld, een hemdjurk van rose georgette, ADVERTENTIE Dió komt or good uit on dió gaat er goed in! v T T T.T acht'Oo ae «««/a»... 'a"Sf Spaar de vlaggetjes: op elk pakje is er één! Bijeenkomst in raadhuis van Bloemendaal Dinsdagavond was in de raadzaal van het raadhuis te Overveen een gezelschap bestaande uit ongeveer twintig alleen staande werkende vrouwen uit de gemeen te Bloemendaal, alsmede uit verscheide ne bestuursleden van woningbouwvereni gingen van alle gezindten uit deze ge meente, bijeen op uitnodiging van de Bloe- mendaalse wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting, mr. J. C. C. W. Hijs- zeler ter bespreking van ideeën, wensen en inzichten, die er op het gebied van de huisvesting onder de groep van de alleen staande werkende vrouwen leven. Ook de chef van de afdeling Sociale Zaken, me juffrouw J. J. Bruin en de chef van de af deling Huisvesting, de heer N. E. A. M. Kraetzer woonden deze bijeenkomst bij. Na een openingswoord van mr. Hijsze- ler, waarin hij onder meer zei te hopen, dat bij de bouw van tweehonderd huizen aan de Kennemerweg misschien in de toe komst woonruimte (een- of tweekamerwo ningen) voor werkende alleenstaande vrouwen zal vrijkomen, gaf de,voorzitster van de commissie voor de bevordering van woongelegenheid voor alleenstaanden van de gezamenlijke Haagse vrouwenor ganisaties, mejuffrouw A. H. B. van dei- Ent, een overzicht van de resultaten van een in 1951 in Den Haag gehouden en quête onder de alleenwonende vrouwen. Een dergelijke enquête is later eveneens tijdens een landelijk onderzoek in de an dere grote steden van Nederland gehou den (onder meer in Haarlem). Daarbij is het grote verlangen naar een eigen wo ning naar voren gekomen. Volgens mejuf frouw Van der Ent is het woonprobleem voor de werkende vrouw erger dan voor de man. Omdat werkende vrouwen in het algemeen minder verdienen dan mannen kunnen eerstgenoemden minder besteden aan haar huisvesting en verzorging. In ve le gemeenten is het tot op heden nog niet mogelijk voor alleenstaanden zich te la ten inschrijven op de huisvestingsbureaus. Met het doel betere woongelegenheid te scheppen zijn in 1951 in Den Haag niet minder dan zevenduizend enquêteformu lieren uitgezonden. In het algemeen bleek men niet geporteerd te zijn voor het wo- De Vereniging voor pedagogiek te Haar lem hield woensdagavond als afsluiting van het winterseizoen een forumavond waarbij onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs te Haarlem, mejuffrouw dr. C. Cramer (schoolarts), dr. H. van der Loos (Her vormd predikant), drs. H. G. Bos (school psycholoog) en drs. D. Fokkema en de heer M. J. F. Ehrbecker (beiden afkomstig uit het onderwijs) diverse vragen beantwoord den over de opvoeding. Na de korte inlei ding van de voorzitter van de vereniging de heer E. J. Lodewijks, ging het forum over tot de behandeling van de eerste vraag betreffende de invloed van de tele visie op de jeugd. Daarbij was men van mening dat de televisie als aanvulling van de onderwijzers en de onderwijzeressen grote mogelijkheden kan gaan bieden, ter- wijl voorts dit medium van grote waarde zal blijken te zijn voor de voorlichting bij de bex-oepskeuze. Unaniem zag men echter ook het grote gevaar van het kij ken naar de televisie zowel voor de gees telijke als lichamelijke gezondheid van de kinderen. Naar aanleiding van de volgende vraag behandelde het forum de wijze van deel- nen in flats bestemd voor louter werken de vrouwen. Mr. Hijszeler zou, indien de raad zich daarmee kan verenigen, aan de Kenne- mei-weg ook wat kleinere woningen willen bouwen voor alleenstaande werkende vrouwen, waarvan een eenkamerwoning ongeveer 60 per maand zou doen en waarbij voor een tweekamerwoning 2, per week meer huur zou moeten worden betaald. De wethouder was van mening, dat deze woningen in premiebouw zouden moeten tot stand komen, hoewel ook du- plexwoningen, die bij uitbreiding van het gezin te klein worden, voor alleenstaan den zouden kunnen worden ingericht. Mr. Hijszeler waarschuwde zijn gehoor echter dat het wel enige jaren zal duren, voor dat de woonpi-oblemen voor de alleenstaan de werkende vrouwen in Bloemendaal tot het verleden zullen behoren. Na de inlei dingen ontstond een geanimeerde discus sie. neming van de ouders in het schoolleven en enkele leden wezen in verband met dit vraagstuk op de belangrijkheid van het feit dat het initiatief in dit geval voor een groot gedeelte van de leerkrachten dient uit te gaan, zodat er door middel van ouderavonden en individuele gesprekken een nauw contact ontstaat tussen het on derwijzend personeel enerzijds en de ou ders van de leerlingen aan de andere kant. Het fox-urn hield zich vei-volgens geruime lijd bezig met de vi-aag over het waarom en het hoe van het bijbelonderwijs op de la gere school. Daarbij bi-acht de heer Ehr becker naar voren dat een dergelijk onder richt op iedere school met het oog op de algemene vorming van het kind noodzake lijk is, maar tegelijk wees hij op het ge vaar van evangelisatie door de betrokken docenten. In aansluiting op de zienswijze van dr. Van der Loos, die eveneens het bijbelonderwijs toejuichte, deelde de heer Geluk nog mee dat thans op de v.g.l.o.- scholen in Haax-lem en in de zesde klassen van de lagere scholen bijbelonderwijs ge geven wordt en dat men voorbereidingen heeft getroffen om deze lessen tot de vijf de klassen uit te breiden. Op de vraag of het onderwijs niet ach ter raakt bij de dynamische ontwikkeling van onze maatschappij kon het forum uiteraard een minder positief antwoord ge ven. Weliswaar begreep men dat de ont wikkeling van de persoonlijkheid, indien enigszins mogelijk, gelijke tred dient te houden met de groei van de maatschappij maar bij de behandeling van dit probleem zagen de forum-leden als enige uitkomst een grotere (financiële) steun van de over heid aan het onderwijs, hetgeen de heer Geluk de opmerking ontlokte dat men be ter het onderwijs zou kunnen onderbx-en- gen bij het ministerie van defensie. Tenslotte behandelde het forum voor de pauze nog de vraag hoe men het verant woordelijkheidsbesef van de hedendaagse jeugd zou kunnen verbeteren en hoewel men van mening was dat er tegenwoordig talrijke factoren zijn die het verlies van verantwoordelijkheidsgevoel bevorderen meende men toch eensgezind dat men moet trachten deze stroming te bestrijden dooi de jeugd te wijzen op de positieve kanten van het leven. bezaaid met duizenden schitterende lover tjes en glaskralen. Naar onze begrippen is het een monstrum van wansmaak met zijn in flodderpunten eindigende rok, maar destijds moet het een kapitaal gekost hebben en Fx-ed is er heel vex-guld mee. „Juist omdat de mode in die jaren zo oer lelijk was, is er vrijwel niets meer intact gebleven uit die dolle jaren, zegt hij, „want het nageslacht vond het de moeite van het bewaren niet waard." En als Freds middelen eens tekort scho ten hetgeen bij jongelui van zijn leef tijd meer regel dan uitzondei'ing is dan kopieerde hij desnoods zelfs een be gerenswaardig historisch kostuum, zoals de prachtige Franse avondrobe anno 1575, die men ook in zijn uitstalling op de tex tiel jaarbeurs bewonderen kan: een in drukwekkend stuk werk met zijn keurs lijf vol houten baleinen en zijn pyramide- vormige rok, die gevoerd is metwil gentenen. Over die hoepelrok droegen de vrouwen de hygiëne liet in die tijd wel het een en ander te wensen over een bontje voor de vlooien, waaraan meestal ook een lodderijn (eau-de-reine) flesje 99 Dit is de txointigjarige Connie van der Laken in het fraaie middeleeuwse ge waad dat zij op de textieljaarbeurs in Utrecht „showt". Ondanks haar ver zekering, dat zij liever historische kostuums dan moderne meisjeskleding draagt, is zij vrouw genoeg om met belangstelling kennis te nemen van de nieuwste voortbrengselen der dames mode. Hier keurt zij met critische vingers een nachtjapon van ragdun nylon. hing waai-mee de draagster zichzelf en haar omgeving naar behoefte in frisse geuren kon hullen. De jonge Hagenaar, die op het ogenblik onder dienst is en heel wat moeite heeft moeten doen om minister Staf te bewegen, hem voor de duur van de jaarbeurs ver lof te geven hoopt over een jaar in zijn éigen vak aan de slag te gaan als mode- ontwerpei'. Ook van zijn vaardigheid op dit gebied vindt men op de textielbeurs een overtuigend staaltje: een nylon mid dagjurk in de nieuwe ballonlijn, die vreemd genoeg helemaal niet dissoneert met de nevenstaande histox-ische kostuums. Dat bewijst dat Fred van der Laken stijl heeft en goede smaak. Het modewereldje zal stellig meer van hem horen. Dr. D. H. Peereboom Voller „De autonomie van de gemeenten is ten offer gevallen aan de bemoeizucht en bet weterij van ons centrale bestuur. De ge meentebestuurders zijn onmondige, ja knikkers geworden. Bevoegdheden en rechten van de gemeenten, neergelegd in Grondwet en Gemeentewet worden steeds meer door hogere instanties met voeten getreden. Van de decentralisatie van het bestuur van ons land, zoals Thorbecke zich bij het opstellen van zijn Gemeentewet voor ogen heeft gesteld, is bitter weinig overgebleven. Door het huidige dirigisme van Den Haag worden de typische belan gen van de gemeente ter zijde geschoven Dit is een verlies voor de Nederlandse maatschappij dat niet is goed te praten De Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie zal steeds en overal blijven strijden voor de wettelijk gefundeerde autonomie van de gemeenten en haar bestuurders" Dit zei dr. D. H. Peereboom Voller, bur gemeester van Bloemendaal, op een dins dag in restaui-ant Brinkmann in Haarlem gehouden studie-bijeenkomst van de af deling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Onder de titel „Besturen van gemeen ten" hield dr. Peereboom Voller een cau serie, waarin hij een overzicht gaf van de bevoegdheden en werkzaamheden van het gemeentelijke bestuursapparaat. „Het besturen van een gemeente is een veelomvattende maar ook schone taak die de volle belangstelling van de burgerij verdient", aldus de inleider. Achtereenvolgens besprak dr. Peere boom Voller de voorwaarden waaraan een raadslid moet voldoen, het wex-k van de raad, raadsfracties en raadscommissies, alsmede de taken van burgemeesters en wethouders. Met betrekking tot de geld middelen van de gemeente wees de spre ker erop dat de Gedeputeerde Staten op het financiële beleid der gemeenten een wakend oog hebben. Hij leverde daax-om critiek op de wijze waarop de minister van Financiën, met voorbijzien van de wette lijke bevoegdheid van het provinciale be stuur inzake financiële aangelegenheden van de gemeenten, de maatregelen tot be- pex-king van de bestedingen heeft geno men. Dr. Peereboom Voller betreurde voorts dat vele gemeentelijke uitbreidingsplan nen teniet worden gedaan door nationale en streekplannen. „Ook in deze aangele genheden zijn de wettelijke bevoegdheden van de gemeentebesturen tot nul geredu ceerd met het gevolg dat het gemeente lijke karakter nauwelijks meer aan bod komt". „Indien wij prijsstellen op het her stel van de gemeentelijke autonomie dan is het partijprogx-am van de V.V.D. het waard gevolgd te worden", aldus besloot dr. Peereboom Voller zijn toespraak. Op een drukbezochte openbare verga dering in De Leeuwerik heeft de Pacifis tisch Socialistische Partij dinsdagavond bij monde van twee sprekers, de voorzitter ir. J. H. van Steenis en de vlieger-schrij ver A. Viruly, haar standpunten ontvouwd en in de langdurige en levendige discussie nader gepreciseerd. De heer Viruly sprak het eerst en het langst om aan te tonen, „dat de mensheid zich los moet maken van opvattingen, die vroeger nog opgang kon den doen". Hij herinnerde aan de waar schuwingen van Einstein, de Nobelprijs winnaars en de kernfysici van Göttingen, waax-in onomwonden verklaard wordt, dat alle naties vx-ijwillig afstand moeten doen van deze machtsmiddelen omdat zij er anders aan ten onder zullen gaan. „Dit om te voorkomen, dat men mijn woorden op vat als een paniekex-ige lekenmening", al dus de heer Viruly. „We komen hierdoor in een wonderlijk isolement, want we moeten tegen de Christelijke partijen het hoogste 'Christe lijke beginsel in bescherming nemen en tegenover het socialisme een van de oudste socialistische gedachten". Hij waarschuwde tegen de gedachte, dat de kernwapens „tóch niet" gebruikt zullen worden en herinnerde eraan, dat een der gi-ote militaire oefeningen van de laatste tijd ervan uitging, dat er 335 atoombom men waren geworpen. De heer Viruly ging ook in op de prak tische betekenis van de vijf miljoen per dag, die aan de defensie besteed wox-den. „Ondanks al die bed-agen zijn we nu nog volslagen hulpeloos", aldus de heer Viruly. Wanneer de ï-adarschermen de komst van raketten aantonen, dan zullen we hier in het westen nog 25 minuten hebben om naar Spanje te emigrerenDe heer Viruly verklaarde, dat het bereik van net Nederlandse afweergeschut lager is dan de vliegboten der supersonische bommen werpers, dat de Gloster Meteors eindelijk zijn afgedankt en Nederland nog steeds wacht op de leverantie van zes squadrons Hunters, die in Engeland al twee jaar ge leden voor het luchtwapen werden afge schreven. „Van onze slechtweer-jagers", zo ver volgde de heer Viruly, „heeft de minister medegedeeld, dat zij 's nachts zelden in de lucht zijn. Ons als pacifisten wordt een streven naar weerloosheid verweten, wel nu we kunnen wel zeggen, dat ministei Staf dat doel heeft bereikt. Maar bij hèm kost dat vijf miljoen per dag". De heer Viruly kreeg een langdurig applaus. De tweede spreker, de landelijk voorzit ter, ir. J. H. van Steenis, verklaarde, dat het zijn partij erom te doen is een denk- barriei-e te doox-breken omdat de gedach ten nog altijd ophouden bij de nationale soevereiniteit en in ruimer verband bij handhaving der Europese posities in de internationale klassetegenstellingen, bij het streven naar een welvaartsstaat terwijl driekwax-t van de wereldbevolking honger lijdt. Pas onder een wereldregering zal de hulpverlening aan de achtergebleven ge bieden efficiënt en zonder voorwaarden of wantrouwen daarvoor kunnen geschieden. Dit moet snel gebeuren wil de wereld niet in een klassenstrijd gestort worden, waarbij de klassenstrijd in Europa kinderspel is geweest. Een andere belangrijk punt in het pro gramma der pacifistisch-socialisten is de medezeggenschap in de bedrijven. Op de vraag of hij daar „de arbeiders rijp voor" achtte, stelde ir. Van Steenis de weder vraag of de mensen rijp zijn voor het al gemeen kiesrecht. „Toch ben ik dankbaar, dat het er is en er althans toe heeft geleid, dat het aantal bewuste staatsburgers van een half percent tot tien percent is toege nomen. Het kapitalisme onthoudt aan mil joenen eldex-s ter wereld welvaart, maar in Nederland is het vooral de verantwoor delijkheid, waarvan het de arbeiders be rooft. Hij zeide in zijn eigen bedrijf nu al 12 jaar met volledige medezeggenschap van 45 mensen te werken en daarmee goede resultaten te hebben geboekt. Uit het kwartaalbericht van de gemeen te Haarlem blijkt dat in het vierde kwar taal van 1957 de bevolking slechts weinig in aantal is gegroeid. Het geboorte-over schot bedroeg 334 personen, het vertrek- ovex-schot 315 personen, zodat de bevol king per saldo met 19 personen is toege nomen en op 31 december 167.950 bedroeg. Het vertrekoverschot in het vierde kwar taal was groter dan in de overige kwar talen van het jaar. De migratie van Haar lem in het vierde kwartaal vertoont een groot negatief saldo. De oorzaak van dit verschijnsel is gelegen in het feit, dat het aantal personen, dat zich in de gemeente vestigt, in de maand december beneden het jaargemiddelde pleegt te liggen. Bovendien blijkt de verklaring voor dit verschijnsel gezocht te moeten worden in de neiging van vele gemeenten, om het vertrek van inwoners uit hun gemeente te gen het einde van het jaar pas na 1 janu ari door te geven aan de gemeente van vestiging. Het motief hiertoe kan gelegen zijn in het feit, dat de inkomsten van de gemeenten en de bezoldiging van een aan tal ambtenaren mede afhankelijk zijn van het inwonertal per 1 januari. Uit een ana lyse van de vertrekcijfers van de gemeen te Haarlem is overigens gebleken, da't de vertrekcijfers over december niet op systematische wijze afwijken van het ge middelde vertrekcijfer per maand. Hiei-- uit kan men concluderen, dat door de ge meente Haarlem een dergelijke handel wijze niet wordt gevolgd. Jaarvergadering. De afdeling Haar lem-Centrum van de Ned. Christen Vrou wenbond hoopt op vrijdag 21 maart een feestelijke jaarvergadering te houden in de Begijnhofkapel te Haarlem. C.H.U.-vergadering. Op vrijdag 21 maart zal de Christelijk Historische Unie een openbare vergadering houden in het wijkgebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Daarbij zal het woord gevoerd worden door mr. J. W. van Gel der, mr. C. P. Vos en mr. A. Wensing. Voox-ts verleent de zangeres mevrouw H. G. Hessen-Heek haar medewerking aan deze avond.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19