Veel rumoer om weinig wol op de textiel jaarbeurs anda in het Wilde Westepr Fa. B. ENGELENBERG Iedere vrouw kan mooi zijn voor 25 ct! Belangwekkende groei van Robecó Weinig verandering ió Uet zo J De Zylpoort" Wereldnieuws Ontstemde Duitse inkopers konden orders niet kwijt Tilburgse fabrikanten de dupe van eigen kortzichtigheid OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Gestegen winst in 1957 bij Thomson's Havenbedrijf Uitgifte papieren guldens wordt dit jaar gestaakt Onveranderd dividend Kon. Ned. Papierfabriek Eisenhower neemt anti- recessiemaatregelen Uitgebreide Nederlandse deelneming aan Midec Geen dividend Sick wegens gespannen liquiditeit Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De heerlijkste schoonheids- zeep tegen speciale prijs! LAATSTE N I EUWS Boete voor jeugdige overwegwachters Fantastisch -« lekker! Fa. P. Beaufort RUIMTE VAART DONDERDAG 20 MAART 1958 De Nederlandse textieljaarbeurs heeft gedurende de eerste twee dagen van de Utrechtse voorjaarsbeurs grote belang stelling getrokken van West-Duitse inko- jers. Het waren voornamelijk directeu ren van groot-warenhuizen, importeurs en confectionairs die belangrijke bestel lingen gedaan hebben. Er werden orders afgesloten die enkele miljoenen guldens belopen. Hoewel de presentatie van de Neder landse textielindustrie op de jaarbeurs ditmaal veel groter is dan in voorgaande jaren, wordt het door de buitenlandse za kenlieden nog steeds als een ernstig gemis beschouwd, dat de sector wol die voorna melijk in Tilburg is geconcentreerd, niet voldoende op de jaarbeurs vertegenwoor digd is. Enkele Berlijnse inkopers die in de wolsector grote orders wensten af te sluiten, hebben hierover hun ontstemming bij de directie van de textieljaarbeurs kenbaar gemaakt. Voor het eerst neemt een Nederlandse herenconfectie-industrie aan de textiel jaarbeurs deel. Ook in deze sector heeft men steeds een aarzelende houding aan genomen tegenover exposeren op de jaar beurs. Het genoemde confectiebedrijf is meer dan tevreden over zijn besluit aan de jaarbeurs deel te nemen. Er werden flinke orders voor Duitsland geboekt, ter wijl het bedrijf ook tal van nieuwe bin nenlandse relaties aanknoopte. De Ne derlandse herenconfectie ligt ongeveer in dezelfde prijsklasse als de Duitse, on danks het feit, dat er tal van restrictieve bepalingen gelden op de invoer in Duits land. Er wordt echter verwacht, dat een deel van deze beperkende bepalingen op korte termijn zal vervallen, waardoor hét Nederlandse herencostuum op de Duit- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 FLEXA PLASTIC ENAMEL Kostenstijging werd opgevangen De uitkomsten van de n.v. Thomson's Havenbedrijf over 1957 zijn gunstig ge weest. Verbetering in de organisatie, een verhoogde produktiviteit en een door de overheid gebillijkte tariefsverhoging heb ben er toe geleid de kostenstijging op te vangen. De saldi der bedryfsrekeningen hebben ƒ3.293.580,bedragen (vorig jaar 3.199.689). Na afschrijvingen en reser veringen resteert een winstsaldo van 1.325.489 1.315.913) waaronder een toevoeging van de agioreserve ad 192.265. Voorgesteld wordt een dividend van 9 per cent op het geplaatste aandelenkapitaal groot ƒ7.175.000 (v.j. 9 percent, waarvan 614 pércent in contanten en 214 percent in aandelen, waardoor het geplaatste aan delenkapitaal werd gebracht op 7.175.000) De bedrijfsdrukte in het stukgoedbedrijf bleef op hetzelfde peil. In de komende jaren zal met verdere mechanisatie in dit onderdeel van het bedrijf en uitbreiden van de kaden en loodsen moeten worden gerekend. Het machinaal bedrijf had een kleine achteruitgang te verwerken. Een deel der drijvende grijperkrar.en vond werk bij de uitvoering van het Deltaplan. Het veembedrijf liep onder de druk der economische omstandigheden iets achter uit, maar niettemin was het resultaat be vredigend. De n.v. Amsterdamsch Havenbedrijf on dervond een recessie, waardoor de uit komsten dienovereenkomstig daalden. De n.v. Gronddiensten en Luchtvervoermaat- schappij „Rotterdam-Air", waarin Thom son heeft deelgenomen, kon zich ont plooien. Haar positie kan gunstig genoemd worden. De werkzaamheden van het be drijf te Antwerpen waren normaal en de bedrijfsresultaten bevredigend. De bedrij ven in Kaapstad, Port Elisabeth, East Lon don, Durban en Lourenco Marques konden alle hun omzet vergroten en hun positie versterken. De directie deelt mee dat er de laatste jaren naar is gestreefd de financiële posi tie van de n.v. zo krachtig mogelijk te maken, vooral met het oog op de conjunc tuurgevoeligheid van het bedrijf. In zijn nota naar aanleiding van het eindverslag over de begroting 1958 van het Staatsmuntbedrijf, deelt de minister van Financiën mede, dat de vervanging van de muntbiljetten van 1.— door me talen geldstukken regelmatig voortgang vindt Van de 116 miljoen zilveren guldens, die tot dusver zijn vervaardigd, bevinden zich ruim 100 miljoen stuks in handen van het publiek. Naar het zich thans laat aanzien zal ver moedelijk nog in de loop van dit jaar de afgifte van papieren guldens door de Ne- derlandsche Bank geheel kunnen worden gestaakt. Met het aanmqnten van nieuwe zilveren rijksdaalders zal pas worden be gonnen nadat een voldoende aantal zilve ren guldens is aangemunt. Volgens de mi nister zullen met de vervanging van munt biljetten van 2.50 door zilveren rijks daalders wel enige jaren gemoeid zijn. De algemene raad der Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek n.v. te Maastricht heeft besloten aan de op 16 april te hou den algemene vergadering van aandeel houders over het boekjaar 1957 een divi dend voor te stellen van twaalf percent (onveranderd). se markt een concurrerende plaats zal kunnen innemen. Ook bestond van Zwit serse zijde grote belangstelling voor de Nederlandse herenconfectie. Zondag zal een groep Italiaanse inko pers in Utrecht de gast zijn van de Ne derlandse textieljaarbeurs. Alle honderd fabrikanten die aan deze tot nu toe grootste expositie van de Ne derlandse textielnijverheid deelnemen, hebben aan de inrichting en aankleding van hun stands veel zorg besteed. Alle tak ken van de Nederlandse textielnijverheid zijn vertegenwoordigd. Zij tonen een uit gebreide collectie stoffen, dames- en he renkleding, kinderkleding, regen- en sport- kleding, lingerie en tricot. Ook op het ge bied van woningtextiel is ruim aanbod aanwezig. De Nederlandse textieldruk- kers exposeren in een collectieve stand hun nieuwste imprimé's. Er zijn ook vele noviteiten op het gebied van synthetische garens en vezels. Vijftien Belgische tex tielbedrijven hebben gastvrijheid gevon den in de collectieve expositie van de Ne derlandse textielindustrie. Bespoediging van bouivwerken President Eisenhower heeft woensdag opdracht gegeven tot versnelde uitvoering van de regeringsprogramma's voor lenin gen, die dienen tot bevordering van de uitvoering van bouwwerkzaamheden. De ze mededeling werd gedaan na afloop van zijn besprekingen met zijn economische adviseurs over de recessie. De perssecre taris van het Witte Huis. Hagerty, deelde mede dat de gegeven instructies ten doel hebben met regeringssteun uitgevoerd wordende bouwwerken tot een bedrag van meer dan 2 miljard dollar te be spoedigen. Regeringsleningen zijn beschikbaar voor werken als krotopruiming, bouw van goedkope woningen en uitvoering van rio- lerings- en waterleidingsprogramma's, tot een totaal bedrag van 1,4 miljard dollar. President Eisenhower heeft woensdag met zijn economische adviseurs gespro ken over een plan, dat aan een delega tie van gouverneurs van staten zal wor den voorgelegd, om de periode geduren de welke werkloosheidsuitkering plaats vindt, die in de meeste staten gemiddeld 26 weken bedraagt, te verlengen. Het congres is woensdag gereedgeko men met de behandeling van een anti- recessiewet tot bevordering van de wo ningbouw. Het huis- van afgevaardigden keurde zonder debat de reeds door de se naat goedgekeurde wet, waarmede 1,85 miljoen dollar gemoeid zijn, goed. De wet is ter ondertekening aan de president ge zonden. Ontwikkelingsplan Midden-Oosten Aan de onder leiding van dr. Paul Ry- kens staande maatschappij tot bevorde ring van d economische ontwikkeling van het Midden-Oosten, die in het begin van de ze maand onder de naar Middle East in dustrial development projects corpora tion s.a. met zetel te Luxemburg is op gericht, (zie ons blad van 13 maart, pagi na 2) wordt naar deze maatschappij thans mededeelt, door verscheidene grote Ne derlandse ondernemingen deelgenomen. Tot de Nederlandse deelnemers beho ren: de Albatros Superfosfaatfabrieken, de. A.K.U., Van Doorne's Automobielfa briek, Heineken's Bierbrouwerij, de K.L.M., de Koninklijke Nederlandse Gist en Spiritusfabrieken. de Nederland- sche Handel-Maatschappij, Philips' Gloei lampenfabrieken, de Rotterdamse Bank, R. S. Stokvis en Zonen en de Verenigde Aannemersbedrijven v.h. Zwolsman. De Midec s.a. heeft een beginkapitaal van 582.000 Zw. frank, dat om te beginnen zal worden gebruikt voor het financieren van het voorlopige onderzoek van projec ten. De maatschappij is goed voor haar werk uitgerust wegens de grote verschei denheid der deelnemende ondernemingen in Europa en Amerika. De Arabische lan den zullen hierdoor de beschikking kunnen krijgen over brede technische kennis. Tegen het einde van maart zal de Midec te Beiroet een kantoor openen, waar het voornaamste gedeelte van het werk zal worden gedaan, te weten het vinden en het onderzoeken van projecten, die voor ont wikkeling in aanmerking komen. Voorts zal er te Den Haag een kantoor worden gevestigd, dat onder leiding zal komen te staan van mr. M. J. Meihuizen. Via dit kantoor zullen onder andere gegevens uit het westen aan het oosten worden ver strekt. In 1956/57 heeft de n.v. Handelmaat schappij Voorheen J. F. Sick en Co. haar goederenomzetten verder vergroot, niet alleen in Ghana en Nigeria, maar ook in Frans Kameroen, waar dan ook belang rijk betere resultaten konden worden ge boekt. De gestegen omzetten vragen het aanhouden in Afrika van grotere en goed gesorteerde voorraden. Als gevolg van de meerdere investering in voorraden en de voor-financiering van de nodige import goederen, was de liquiditeit op de balans datum gespannen. De bruto winst was iets lager, namelijk 1.425.031 tegen vorig jaar 1.519.794. Na onkosten en belastingen, afschrijvingen en reserveringen, resteert een zuivere winst van 151.672 ƒ222.473). Gelet op de li quiditeitspositie acht de directie het niét verantwoord thans over te gaan tot decla rering van een dividend, hoewel de ge maakte winst dit op zichzelf wel zou toe laten. Voorgesteld wordt uit de winst een bedrag overeenkomend met 5 percent pri mair dividend namelijk i 85.500 te boe ken op een te creëren dividendreserve en het restant toe te voegen aan de algeme ne reserve. Het kapitaal bleef onveran derd 1.710.000. Vorig jaar werd 11 per cent dividend uitgekeerd. De resultaten van de eerste vier maanden van 1957/58 wa ren niet ongunstig. Conferentie in Colombo Binnenkort zal er te Colombo een bijeenkomst worden gehouden van de Aziatische en Afrikaan se landen, die indertijd te Bandoeng hebben ver gaderd óf een conferentie van alleen Aziati sche landen— om van gedachten te wisselen over vraagstukken betreffende de interrëgionale han del en de samenwerking bij het opstellen van economische plannen. De conferentie van Ban doeng in 1955 werd door tweeëntwintig landen bijgewoond. Indonesische rubber Radio-Djakarta heeft dinsdag medegedeeld, dat in Djakarta besprekingen worden gevoerd over de levering van Indonesische rubber aan Com munistisch China. De onderhandelingen worden gevoerd tussen de Indonesische minister van Fi- nanoiën Sutikno Slamet. de minister van Handel Sunarjo. de minister van Buitenlandse Zaken Subrandrio en de ambassadeur van de Chinese Volksrepubliek in Djakarta. Daartegenover zou Indonesië dan 20.000 ton rijst van China kopen. Cacaofirma Van Duin De cacaofirma Van Duin en Co. n.v. te Rotter dam heeft een schrijven gericht tot haar vroege re crediteuren, waarin zij mededeelt een bedrag van ruim 400.000 te hunner beschikking te stel len. Dit betekent een geheel vrijwillige betaling, aangezien in juli 1954 een akkoord tot stand kwam. waarbij volledige kwijting aan haar werd verleend. Dividend Hotel Polen In de vergadering van commissarissen van de n.v. Hotel Polen te Amsterdam is besloten aan de in mei te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen over het boekjaar 1957 een divi dend van 8 percent (onveranderd) uit-te keren. Dividend Hero 6 percent Commissarissen der n.v. Hero Conserven Breda hebben besloten in de aanstaande vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boek jaar 1957 een onveranderd dividend uit te keren van 6 percent. ADVERTENTIE Een groots gebaar van de Castella fabrieken: tijdelijk zijn alle winkeliers gerechtigd, de lezeressen van dit blad een stuk originele Castella schoonheidszeep aan te bieden.... voor slechts een kwartje Een uitzonderlijk lage prijs voor een schoonheidszeep. die er kend aan de top staat Het aanbod geldt voor alle dames, die 2 pakken Castella was middel (blauwe of rode pak) bestellen. Zij maken dan tegelijk kennis met de nieuwe kwaliteit van de Castella wasmiddelen. De waskracht is door een nieuwe vinding zeer sterk opgevoerd, hel vlekkenverdrijvend mogen drastisch versterkt. Geen enkel v ver- vlas- middel kan nu het goed zo helder en wit maken als Castella. Maak gebruik van het voordeel, dat verbon den is aan de kennismaking met de nieuwe kwaliteit van de Castella wasmiddelen: neem tegelijk een stuk kostelijke Castella schoonheidszeep mee voor slechts een kwartje. U heeft keus uit een nieuwe witte en een nieuwe groene tint. elk met een ge heel eigen parfum Het is natuurlijk niet mogelijk een dergelijke kwaliteitszeep voor zulk een lage prijs onbe perkt beschikbaar te stellen. Alle winkeliers hebben echter een bepaald kwantum ont vangen. Men wachte dus niet om zo'n com binatiepakket (van 2 pakken Castella was middel en een stuk Castella schoonheidszeep) in huis te halen.. uitverkocht moet helaas uitverkocht blijven (Van onze financiële medewerker) Onder de beleggingsmaatschappijen welke in de loop der jaren in ons land zijn opgericht, neemt het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium een zeer belangrijke plaats in. De opzet van deze als naamloze vennootschap werkende belegginsmaat- schappij was in 1933 voor een ruime kring van beleggers de mogelijkheid te openen met een beperkt bedrag deel te nemen in een gemeenschappelijke effectenporte feuille, welke een brede risicospreiding zou bieden en op deskundige wijze zou wor den beheerd. Thans, na 25 jaar, kan de di rectie met dankbaarheid constateren dat de doelstelling van de initiatiefnemers tot werkelijkheid is geworden, (voor jaar verslag zie ons blad van 15 maart ,pag. 2). In 1938 deed het aandeel Robeco, zoals het veelal wordt genoemd, zijn intrede op de Amsterdamse beurs en al werd de groei van de vennootschap in de oorlogsjaren geremd, de kring van aandeelhouders werd groter en het vermogen nam voort durend toe. Van ongeveer 1 miljoen in 1933 is het geplaatste kapitaal thans tot 80 miljoen gestegen, waaruit wel blijkt hoezeer de aandelen van het Rotter damsch Beleggingsconsortium als belèg- ginsgobject bij de particuliere belegger in de smaak zijn gevallen. De koers, waartegen de aandelen van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium worden verhandeld en afgegeven, moet zich uiteraard richten naar de waarde van de effectenportefeuille en als men ziet dat de intrinsieke waarde van een aandeel van 1000 per 31 december 1957, inclusief de waarde van het uitgekeerde stockdivi dend 3109 (ongeveer 311 pet.) bedroeg, blijkt wel dat de directie van het Rotter damsch Beleggingsconsortium bij de se lectie van het beleggingsmateriaal een ge lukkige hand heeft gehad, beter gezegd dat de min of meer wetenschappelijke richtlijnen, welke zij zich voor haar beleg- gingspolitiek heeft gesteld, tot een voor aandeelhouders zeer bevredigend resul taat hebben geleid. ■rijr ,,Drie gevangenen uit huis van bewaring ontsnapt. Bewakfers zaten te lezen." (Zó boeiend is nu PANORAMA Boven noord-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied waaruit nog voortdurend koude lucht naar onze streken stroomt. In ons land vroor het de afgelopen nacht 1 tot 5 graden. Onder invloed van een storing in de bovenlucht viel er in Duitsland op vele plaatsen wat sneeuw. Ook in Neder land kwamen enkele sneeuwbuien voor. Boven de oceaan is de depressie-activiteit iets toegenomen maar de depressies blij ven op te grote afstand om direct invloed op het weer in Europa uit te oefenen, zo dat in de huidige weerstoestand nog maar weinig verandering komt. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- Vrijdag 21 maart Zon op 6.42 uur, onder 18.54 uur. Maan op 6.50 uur, onder 20.20 uur. Maanstanden 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 maart Hoog water 4.30 en 16.42 uur. Laag water 0.14 en 12.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. en binnenlandheden w 1 rt g morgen 7 uur. Neerslag: •gig 73 5 c laatste 24 uur. •So 0) M ■rn O c.5 Helsinki sneeuw zzw ■13 0,1 Stockholm licht bew. n -11 0 Kopenhagen sneeuw ono -2 Aberdeen zwaar bew. windst. -1 3 Londen onbewolkt windst. -1 0 Amsterdam onbewolkt n -3 0 Brussel onbewolkt nno -3 0 Luxemburg half bew. nw -5 0 Parijs onbewolkt nno -3 0 Bordeaux regen windst. 6 1 Grenoble geheel bew. windst. 7 3 Nice geheel bew. nnw 9 0,1 Berlijn sneeuw ono -2 0,1 Frankfort half bèw. nnw -3 0,2 München sneeuw zw 0 0,2 Genève geheel bew. zzw 6 1 Locarno geheel bew. ozo 4 0 Wenen zwaar bew. nno -1 0 Innsbruck geheel bew. windst. 0 0 Rome geheel bew. w 11 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 9 0 Madrid half bew. wzw 10 0,3 Mallorca zwaar bew. wnw 9 0,6 Algiers licht bew. ZW 10 0 Den Helder half bew. no -0 0,1 Ypenburg onbewolkt n -2 0 Vlissingen onbewolkt no -3 0 Eelde zwaar bew. ono -2 0,2 Twente geheel bew. n -2 0,2 De Bilt licht bew. n -2 0 Eindhoven onbewolkt n -4 Vlv. Z.-Limb. half bew. n -3 0,1 19. Schommelend en hobbelend reed de postkoets over de stoffige vlakte. Daar binnen zaten de passagiers dicht opeen. Het waren allen gouddelvers, die van hein de en ver naar het Wilde Westen waren gekomen. Panda keek eens naar de hou welen, schoppen en ander graafgereed- schap, dat deze lieden bij zich hadden en wendde zich vragend tot Joris Goedbloed. „Zeg Joris", zei hij, „waarom hebben WIJ geen schoppen meegenomen? Wij gaan toch ook goud graven?" „Nee ventje", ant woordde Joris glimlachend, „we gaan goud ZOEKEN". „Watte?!" riep Panda verbaasd. „Maar dat is toch hetzelfde?" „O neen!" sprak Joris, „wij kunnen goud vinden, zon der ons met grof graafwerk bezig te hou- den". Hij boog zich naar Panda en vervolg de fluisterend: „Er zijn andere manieren om van goudkoorts rijk te worden. Doch het is slechts weinige bevoorrechte lieden gegeven, om die middeltjes te bedenken. Je mag jezelf gelukkig prijzen, dat je een van die weinigen kent". Maar Panda maakte al gauw kennis met nóg een van die weinigen en hij vond het alles behalve gelukkig. Plotseling knalde een waarschu wingsschot en de koets hield met een ruk stil. Naarbuiten glurend zagen de ver schrikte passagiers een gemaskerde ruiter, die dreigend met grote revolvers zwaaide. „Allemaal uitstappen!" beval de griezel, „handen omhoog! Je geld of je leven!!" Als gevolg hiervan zijn er sinds de op richting van het consortium naast het ka pitaal grote reserves ontstaan, deels door de uitgifte van nieuwe aandelen boven pa ri, deels door koerswinsten bij de verkoop van fondsen ontstaan. Deze worden name lijk niet uitgekeerd. Uit. 1957 was er een algemene reserve van l'/i miljoen, een agio-reserve van 69,5 miljoen, een reser ve koersverschillen van 12,4 miljoen en een bijzondere reserve van 8,2 miljoen, in totaal 91,6 miljoen. Het totale vermogen van de vennoot schap ad. 216 miljoen was uit. 1957 voor 55 pet. in Amerikaanse en Canadese fond sen, voor 20 pet. in Internationale fond sen en voor 25 ptt. in Nederlandse aande len belegd. Het dividend bedraagt evenals over 1956 weer 17 pet. een percentage dat de oorspronkelijke houder van een aandeel ruimschoots compensatie biedt voor de ge stegen kosten van levensonderhoud. (Voor de beurs zie pagina 9) In het laatste kwartaal van het vorig jaar is het enige keren voorgekomen, dat in Delft de spoorbomen geopend bleven terwijl een trein naderde. Thans hadden twee overwegwachters zich voor de kan tonrechter te verantwoorden. De een had op 9 oktober en de ander op 6 december, verzuimd de bomen tijdig te sluiten. De kantonrechter sprak van een „onbegrijpe lijke spoorwegpol itiek" daarmee doelend op de wijze, waarop jongemensen na een geringe opleiding met een zo verantwoor delijke taak als de bediening van de over weg op een druk traject worden belast. De 23-jarige overwegwachter die op 9 ok tober de overweg geopend had gelaten toen een trein naderde, was pakjesdrager op' het Delftse station geweest en na een opleiding van vijf dagen op de verant woordelijke post geplaatst. Nadat de officier van Justitie 100, boete had geëist, betoogde de verdediger, mr. J. Roman; dat de taak, welke op de schouders van de jongeman was gelegd, veel te zwaar was. .Op:dp overwëg in Delft; nasseren dagelijks' 152' treinen. Dan moet de overwegwachter ook nog de draaibrug over de Westsingelgracht bedienen. De kantonrechter veroordeelde de ver dachte. die reeds door de N.S. was gestraft met een strenge berisping en overplaatsing naar de stationsdienst, met 75.— boete Eenzelfde vonnis kreeg de 22-jarige overwegwachter die op 6 december ver zuimd had de bomen te sluiten toen een expressetrein naderde. ADVERTENTIE Kunt u een heel mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze AMONTILLADO 7.50 per fles Kinderhuisvest 47 - 51 Tel. 10717 Vereenvoudiging. Met ingang van 1 mei zullen reizigers van niet-Noordse af komst op reizen door Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finjand alleen nog bij binnenkomst in of vertrek uit het gezamenlijke Noordse gebied hun paspoort ter controle hoeven aan te bie den. De grenzen tussen deze landen on derling zullen niet meer aan paspoort controle onderhevig zijn. Lente. Paus Pius XII heeft in een toe spraak voor jeugdleden van de Ita liaanse katholieke actie gezegd dat de huidige voortgang in wetenschap en techniek de mens steeds vrijer van handenarbeid en slavenwerk maakt en een grotere welstand in de hele wereld tot gevolg heeft. Na een van de streng ste winters zal er een lente komen die aan een van de rijkste en mooiste zo mers vooraf zal gaan", aldus de Paus. Onrust. In Wehen is een uitzending van een illegale Roemeerfse zender opge vangen, die door „nationale officieren" wordt verzorgd en waarin gezegd werd dat Boekarest „onrustig" is als gevolg van levensmiddelenschaarste. De radio verklaarde, dat Moskou economische hulp heeft afgewezen met de boodschap dat de Roemenen maar een beroep op hun boeren moesten doen. „Vliegende Brigades" gaan nu het land door om de laatste reserves van de boeren in beslag te nemen. Ontslag. De Oostduitse minister van zwa re machine-industrie Erich Apel is op eigen verzoek van zijn functie ontheven zo is officieel in Oost-Berlijn bekendge maakt. De 61-jarige August Bach is tot voorzitter van de Oostduitse Christen democratische partij gekozen, als op volger van dr. Otto Nuschke die in de cember is overleden. Tekort. San Marino heeft de Verenigde Staten en Italië economische hulp ver zocht. Dertien jaren communistisch be wind nebben een tekort van 765.961.070 lire opgeleverd volgens de minister van Buitenlandse Zaken Bigi. „De si tuatie in San Marino is ernstiger dan in vele landen kort na afloop van de oorlog", zo zei hij. Boombewoners. De 37-jarige mevrouw Parkes uit Pershore in Midden-Enge- land, die was aangehouden onder ver denking van het stelen van een paar schoenen, bleek al zes weken met haar man in een holle boom te wonen. Ze ver koos deze ruimte, die een middellijn van anderhalve meter heeft, boven de cel. Vroeger woonde het echtpaar in een ca ravan, maar dat mocht niet langer van de overheid. Niet meer. Polen is niet meer een totali taire politie-staat, zo heeft professor Carlo Schmid, een der voornaamste leiders van de Westduitse socialisti sche partij, na een bezoek aan Polen op een persconferentie te Bonn ver klaard. Hij zei bereid te zijn met mi nister Von Brentano te spreken over de vestiging van normale diplomatie ke betrekkingen tussen Bonn en War schau. Onschuldig. Een 35-jarige Oostenrijker is dezer dagen, na drie jaren onschuldig gevangen te hebben gezeten tengevol ge van. een rechterlijke dwaling vrijge laten. Hij was tot vijftien jaar veroor deeld omdat hij in 1946 de loco-burge meester van Habruck vermoord zou hebben. Achteraf bleek dat de moord door een Russische soldaat was begaan die inmiddels wegens nog andere moor den terechtgesteld is. By gezet. Te Haga bij Stockholm is giste ren het stoffelijk overschot van Prin ses Ingeborg van Zweden naast haar eerder overleden man, prins Carl, bij gezet. Hierbij waren onder meer Olaf V van Noorwegen, Koning Boudewijn van België, koning Gustaaf VI Adolf van 'Zweden, koning Frederik IX van Denemarken, erf-groothertog Jan en prinses Josephine van Luxemburg. Fraude. Volgens Bulgaarse persberich ten die Wenen bereikt hebben, zijn eind januari door het Bulgaarse opper ste gerechtshof vijf mensen ter dood veroordeeld. Ze zijn terechtgesteld na dat gratieverzoeken waren afgewezen, evenals de ter dood veroordeelde func tionarissen van de staatsvleescentrale die wegens ernstige fraude vervolgd werden, kregen gevangenisstraffen tot twintig jaar. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE NU DE ruimtevaart van een gedachten- spel zoals het in de vorige eeuw was meer en meer de praktische toepassing schijnt te naderen, kunnen wij op deze plaats ook wel eens diepzinnig gaan pein zen over de omstandigheden waarin de mens zich zal bevinden wanneer hij zich, ver van het aardoppervlak, in de on metelijke ruimte begeeft. Als eerst valt ons dan natuurlijk op het gebrek aan lucht, dat optreedt zodra we de atmosfeer verlaten hebben. Reeds op 8000 m hoogte krij gen bergbeklimmers moeilijk heden met de ademhaling. Begeven we ons nóg een kilo meter hoger, dan veroorzaakt de optredende luchtverdun- ning reeds na 80 seconden bewusteloosheid en Op een hoogte van 10 km treedt die toestand al in nog voor een minuut verstreken is. We hebben hier te maken met twee belemmerende om standigheden die ongeveer gelijktijdig op treden, te weten het gebrek aan zuurstof én de daling van de luchtdruk. Deze laat ste factor is wel de meest belemmerende en gevaarlijkste, want we zullen na enige training in het algemeen toch werkelijk wel kans zien om onze adem bijvoorbeeld lVt minuut in te houden. Op 16 km hoogte zou ons dit al uitermate weinig helpen, want ondanks het feit dat zich voldoende zuurstof in onze longen bevindt, zou toch reeds na ruim 10 seconden bewusteloos heid optreden. Hoe gevaarlijk het in deze regionen voor ons is, bewijst het ver schijnsel dat nóg een paar kilometers ho ger het menselijke bloed neiging tot koken gaat vertonen, niet in figmirlijke, maar in letterlijke zin. Ieder die van de eerste be ginselen van de natuurkunde heeft kennis genomen, weel dat op zeeniveau water bij verhitting tot 100° C gaat koken. Maar wanneer we een berg van 1000 m hoogte bestijgen, kookt datzelfde water al bij 97° C en op de hoogvlakten van de Andes schommelt het kookpunt tussen 85° en 88° C. Dit alles is een gevolg van de ver laging van de luchtdruk, waardoor vloei stoffen een veel lager kookpunt krijgen dan we op zeeniveau gewend zijn. Ons bloed vormt op deze regel natuurlijk geen uitzondering en gaat ook aan de kook, zo dra we ons in de luchtver- aunningen bevinden die op omstreeks 20 km hoogte heer sen. Na dit alles zal niemand er ons opmerkzaam behoeven te maken, dat we ons onbeschermd in het wereldruim te begeven. We zouden in het niet behoeven luchtledige nietalleen gebrek aan zuur stof hebben, maar we zouden zelfs hele maal uit elkaar spatten, omdat de druk in ons lichaam veel te groot is ten opzichte van de ons omringende luchtledige ruimte. De mens die zich in het wereldruim waagt, zal zich dus om te beginnen in een cabine of in een ruimtepak moeten bevinden waar tenminste een dragelijke luchtdruk heerst, en voorts zal hij gedurende die tocht over ongeveer 35 liter zuurstof per uur moeten kunnen beschikken om het leven te behouden. De vervulling van deze primaire wensen behoeft momenteel geen technische moeilijkheden op te le veren. Iets moeilijker wordt de gewichts loosheid. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2