Collectivisme op de kapitaalmarkt belemmert de beurs in de uitoefening van haar functie r Effecten -en Geldmarkt „Opheffing gemeente ongemotiveerd en tegen wil der bevolking" Minder kapitaal beschikbaar voor de risicodragende sector DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 DE MACHT DER INSTITUTIONELE BELEGGERS Verdwenen meubelhande laar heeft half miljoen schuld BtMMCRDOEK Mr. J. de Wilde sorak voor de V.V.D. Motor-puzzelrit Raad Haarlemmerliede en Spaarnwoude Verkiezing bestuur Haarlemmermeerpolder LISSE A.R.-kandidaten voor de gemeenteraad Veertigjarig bestaan Chr. Bouwvakarbeidersbond Vergadering gemeenteraad ZANDVOORT Subsidie gevraagd voor stichting Chr. ULO-school B. en W. vragen krediet HPHFftOM Laatste Nutsavond in dit seizoen Grootse feestplannen zijn in voorbereiding DONDERDAG 20 MAART 1958 Van onze financiële medewerker) DE VERMINDERDE OMZETTEN op de Amsterdamse effectenbeurs, waarvan wij een paar weken geleden melding maakten, houden natuurlijk in de eerste plaats ver band met de onzekerheid inzake de ontwikkeling van de conjunctuur, nationaa'l en internationaal, welke ook deze week weer sterk op de voorgrond trad. Tot op zekere hoogte is de verminderde omzet op de effectenbeurs echter ook een gevolg van het collectivisme, dat ook ten aanzien van de nationale beleggingen veld wint. Het individueel sparen en beleggen bij de sociale fondsen, de pensioenfondsen, de levens verzekeringsmaatschappijen en de spaarbanken, de zogenaamde institutionele beleg gers, die tezamen meer dan 25 miljard van het nationaal vermogen onder zich heb ben. Met name het levensverzekeringsbedrijf heeft zich na dé tweede wereldoorlog in snel tempo ontwikkeld, niet het minst ook door de fiscale faciliteiten, welke de regering aan het sluiten van lijfrenten heeft toegestaan. Zoals bekend mag men in bepaalde gevallen tot een bedrag van 3600 per jaar aan premie voor gesloten lijf renteverzekeringen op zijn fiscaal inkomen in aftrek brengen en de acquisiteurs van het levensverzekeringsbedrijf hebben van deze faciliteit uiteraard een dankbaar gebruik gemaakt om een steeds groter deel van de bevolking tot het sluiten van der gelijke verzekeringen te bewegen. Uit het verslag van de Verzekeringska mer over 1957 is gebleken dat in dat jaar door de levensverzekeringsmaatschappijen aan premies en koopsommen in totaal een bedrag van 729 miljoen werd ontvangen in vergelijking met bijvoorbeeld 278 mil joen in 1946- Tegenover die ontvangst van 729 miljoen stond aan uitbetalingen een bedrag van 218 miljoen, zodat de levens verzekeringsmaatschappijen in 1957 per saldo rond 500 miljoen voor belegging be schikbaar hadden, ongeacht de aflossingen op de in haar bezit zijnde obligaties. De totale produktie bedroeg in 1957 4 mil jard, zijnde weer ongeveer 200 miljoen meer dan In het voorafgegane jaar en het totaal van de beleggingen steeg bij ge noemde instellingen tot 6,3 miljard. Uit een sociaal oogpunt kunnen deze be sparingen via de levensverzekeringsmaat schappijen worden toegejuicht, de wijze waarop de bij die instellingen gedeponeer de gelden worden belegd, betekent echter voor de effectenbeurs een geleidelijke, maar gevoelige vermindering van de om zetten, niet alleen wat de aandelen-, maar ook wat de obligatiemarkt betreft. Door het bijeenbrengen van steeds groeiende kapitalen bij de institutionele beleggers ontstaat op de kapitaalmarkt een samen trekking van de beleggingsactiviteit en de institutionele beleggers nemen op de kapi taalmarkt in steeds sterkere mate een do minerende plaats in. Buiten de beurs om In het begin van deze eeuw bleef het be leggingsterrein van de levensverzekerings maatschappijen nagenoeg geheel beperkt tot hypotheken en obligaties, welke laatste dan uiteraard op de beurs moesten worden gekocht; maar sinds de tweede wereld oorlog hebben de onderhandse leningen aan openbare lichamen, de laatste jaren ook aan het bedrijfsleven, in d^ beleggings portefeuilles van de levensverzekerings maatschappijen een steeds grotere plaats ingenomen. In 1952 bijvoorbeeld maakten deze onge veer 42 pet van de totale beleggingen uit; ultimo 1957 was dit aandeel tot 51,05 pet gestegen en deze beleggingen gaan geheel buiten de beurs om. Er is vooral geduren de de laatste jaren een soort wisselwerking ontstaan tussen de produktie van de levens verzekeringsmaatschappijen enerzijds en de beleggingen dier instellingen anderzijds in zoverre aan industriële en handelsonder nemingen, scheepvaartmaatschappijen en dergelijke geldleningen worden verstrekt onder voorwaarde dat collectieve verzeke ringen voor het personeel worden afge sloten. De belangrijke produktiestijging van de laatste jaren houdt met deze „kop pelverkoop" in niet geringe mate verband. Het spreekt wel vanzelf dat de levens verzekeringsmaatschappijen, die immers verplichtingen in guldens hebben en zich van een waardevermindering van het geld of van een stijgende rentestand formeel niets behoeven aan te trekken, hun beleg gingen voornamelijk zoeken in de zoge naamde risicomijdende sector, waaronder de hypotheken en de onderhandse leningen kunnen worden gerangschikt. Als de levens verzekeringsmaatschappijen slechts zorgen dat de voor de toekomst toegezegde geld bedragen, hetzij in de vorm van kapitaal, hetzij als een jaarlijkse lijfrente, worden uitgekeerd, hebben zij aan hun juridische verplichtingen voldaan, ook al is de reële waarde (koopkracht) van die uitkeringen kleiner dan op het moment dat de ver zekering werden afgesloten. Naar de overheid Dit is de reden waarom de levensverze keringsmaatschappijen ten aanzien van de belegging in de risicodragende sector een zeer kleine rol spelen. Ultimo 1957 was van het totaal der beleggingen slechts 8.8 pet. 'u effecten belegd, een. percentage dat ul timo 195G nog 10 bedroeg en daarvan heeft minder dan de helft op aandelen betrek king. De overheid heeft, toen de kapitaal- schaarste de woningbouw van de gemeen ten in de knoei bracht, op de institutionele beleggers een zekere drang uitgeoefend om voor de woningbouw kapitaal ter be schikking te stellen als gevolg waarvan v°or de jaren 1957 en 1958 een bedrag van rond 600 miljoen werd toegezegd. Men ziet dus het verschijnsel dat aan de ene kant de besparingen op het nationaal vermogen in toenemende mate bij de insti tutionele beleggers worden bijeengebracht en aan de andere kant deze kapitalen ""ehtstreeks aan overheidslichamen en par- Jiculiere ondernemingen worden uitge- eenii. Niet al'een de particulieren onthou den dus hun kapitaal aan de beurs, maar ook de institutionele beleggers (die dat ka staal ontvangen) beleggen dat niet meer via de beurs in allerlei obligaties, maar 'diakelen de beurs bij hun beleggingen meer en meer uit. Collectivism'* Hier komt dan nog bij dat de gemeenten, voor zover zij voor de financiering van hun kapitaalsuitgaven niet bij de institu tionele beleggers terecht kunnen, zich ook niet meer of nog slechts in geringe om vang door het uitgeven van obligatiele ningen de benodigde gelden verschaffen. Want ook hier domineert thans het col lectivisme, doordat de Bank voor Neder- landsche Gemeenten, welke vroeger nage noeg uitsluitend aan kleine gemeenten geld uitleende, sinds kort obligatieleningen van honderden miljoenen uitgeeft en met de op brengst hiervan' ook de grotere gemeen ten financiert. Obligatieleningen van af zonderlijke gemeenten komen de laatste tijd derhalve nog nauwèlijks voor, hetgeen aan de ene kant een verdere inperking van de gemeentelijke autonomie betekent, maar aan de andere kant een toenemende eenvormigheid van de beleggingsporte feuilles der particuliere spaarders tot ge volg heeft. Een en ander heeft er toe geleid dat in de risicomijdende sector van de kapitaal markt de effectenbeurs niet meer die plaats inneemt, welke zij vroeger als reser voir en doorstromingsapparaat van het spaarkapitaal bezat en waardoor ook de vrije ontwikkeling van de rentestand al- De politie zoekt nog steeds naar de Zwijndrechtse meubelhandelaar J. B. K., die verdwenen is met waarschijnlijk een ton op zak en die een schuld heeft achter gelaten, die eerst was berekend op 1 362.000,, maar die nu al tegen het halve miljoen aanloopt. Na de berichten over de verdwijning van K. is de politie nog door verschillende mensen op de hoogte gesteld van. financiële manipulaties van de 29-jarige meubelhandelaar, waarvan zij het slachtoffer zijn geworden. Daardoor is gebleken, dat ook nog een Dordtenaar aan K. 96.000 heeft geleend. Een Amster damse dame had, zo bleek verder, haar gehele kapitaal ad 40.000 aan K. toe vertrouwd met het verzoek dit voor haar te beleggen. Enkele schuldeisers hebben reeds het faillissement van K aangevraagd. Zijn winkel en twee pakhuizen te Zwijn- drecht zijn door de politie verzegeld. De waarde van de daarin aanwezige goede ren wordt op 80.000 geschat. De politie heeft de zekerheid, dat K., die vrouw en kind in de steek heeft ge laten, naar het buitenland is gegaan. De afdeling Bennebroek van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie hield woensdagavond in ..Oud Berg en Dal" een verkiezingsvergadering onder leiding van de heer G. H. Scholten. Mi-, J. de Wilde die sprak over „De ach tergrond van de regeringspolitiek" gaf een definitie van de inrichting van de staat en de onderverdeling in rijk, provincie, ge meente en waterschappen. Hij stelde vast dat in deze organen politiek wordt be dreven, hoewel een groot aantal van de belangen die behartigd moeten worden van zuiver materiële aard zijn en slechts be trekkelijk weinig een sociale of religieuze ondergrond hebben. Om de belangen te behartigen heeft men personen benoemd die op gezette tijden bij elkaar komen om daarover te spreken en besluiten te nemen. Dat is niet altijd even gemakkelijk, omdat men vaak als niet-deskundige een besluit moet nemen over een deskundige aange legenheid. Spreker meende dat het de plicht van iedere Nederlander is, een landgenoot te helpen die het moeilijk heeft, maar de sub sidie-politiek noemde hij vreemd. Als voor beeld haalde mr. De Wilde Amsterdam aan, waar het gemeentelijk vervoerbedrijf jaarlijks een groot tekort boekt. Toch geeft Amsterdam aan personen boven 65 jaar een goedkoop tarief met het gevolg dat goed-gesitueerde 65-jarigen daarvan ook gebruik maken. De staat wil via minister Hofstra een kunstje uithalen door een belastingver hoging voor te stellen welke 350 miljoen gulden oplevert, terwijl het geschatte te kort 100 miljoen gulden bedraagt. Tegen dit streven verzet zich het gezond verstand, maar aan de regeringstafel wordt dit be antwoord met de portefeuillekwestie te stellen Het is vooral de K.V.P. die daar voor erg bang is. Na herinnerd te hebben aan het zijns inziens onmogelijke streven van de Partij van de Arbeid verschillende richtingen bij elkaar te brengen via een doorbraak, merkte spreker op dat de huidige regering uit personen bestaat die feitelijk een hekel aan elkaar hebben en toch menen dat zij niet buiten elkaar kunnen. Het gevolg is, dat men elkaar tracht te vinden middels compromissen die vaak een schandelijke inhoud hebben, zoals ónder andere uit de woning- en de huurpolitiek blijkt. Daar door komt de gezonde democratie in het gedrang en spreker beval het liberalisme aan, zoals dat beleden wordt door de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, omdat het steunt op het beginsel van de vrijheid en het resultaat is van wetenschappelijk denken. thans ten dele aan banden is gelegd. En het behoeft geen betoog dat als gevolg van de samentrekking van de nationale bespa ringen bij de institutionele beleggers voor de risicodragende sector (de aandelen markt) steeds minder kapitaal beschikbaar komt. Dit is een van de redenen waarom nog niet zo lang geleden aan de Rijks fondsen is toegestaan een deel van hun ka pitaal in aandelen te beleggen en thans ook op allerlei wijze gepoogd wordt de kleine spaarder voor de belegging in aan delen te winnen, een strevep dat met het oog op de kapitaalbehoeften van het be drijfsleven toejuiching verdient, al zal men zich er geen illusies van moeten maken. Op zondag 23 maart organiseert de mo torclub „Zandvoort" in het.kader van de provinciale clubkampioenschappen de eer ste van de vijf in Noord-Holland te ver rijden ritten, welke meetellen voor het provinciaal motor-, solo-, duo- en clubkam pioenschap der K.N.M.V. Deelname aan deze rit kan geschieden per auto, motor of scooter. De start vindt plaats des middags om 1 uur bij het club huis „Paviljoen de Vijverhut". Gemiddel de snelheid 36 km./u. Lengte van de rit circa 70 km. over uitsluitend goede we gen. Van 12 uur af kan aan het clubhuis worden ingeschreven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Eenstemmig heeft de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich woensdagavond uitgesproken tegen de opheffing van deze gemeente, zoals door Gedeputeerde Staten *van Noordholland met hun voorontwerp van wet tot toevoeging van het grondgebied der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de ge meenten Haarlem en Haarlemmermeer beoogd wordt. De raad*achtte de hiertoe door G. S. aangevoerde argumenten niet steekhoudend genoeg. De toevoeging aan de gemeente Haarlem van Zuid-Schalkwijk, echter met uitzondering van de Zuiderpolder, oordeelde de raad als onvermijdelijk. De aldus verkleinde gemeente voldoet naar de mening van de raad aan alle eisen, die aan een levenskrachtige gemeente kunnen worden gesteld. De samenvoeging van de gemeente met de gemeente Haarlemmermeer zal echter noch verhoging van bestuurskracht noch meerdere garantie voor de hand having van de „bufferzone" betekenen. Men kon zich verenigen met de gedachte van een samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg in één gemeentelijk verband, doch alleen dan indien de betekenis van deze gemeenschap erkenning vindt door de vorming van een nieuwe gemeente naast de gemeente Haarlemmermeer. Het was na de reacties, die het desbe treffende voorontwerp van wet onder de inwoners van Haarlemmerliede, Spaarn woude en Halfweg heeft teweeggebracht, te verwachten, dat deze raadsvergadering een meer dan gewone publieke belangstel ling zou trekken. Inderdaad was de raads zaal in het schilderachtige raadhuis in Halfweg tot de laatste stoel bezet toen burgemeester Visser omstreeks half acht met de eerste hamertik de vergadering opende. Na afhandeling van enkele agendapunten van ondergeschikt belang leidde de voor zitter de besprekingen over het door B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude samengestelde pre-advies inzake de ont- werp-regeling van Gedeputeerde Staten in met de mededeling, dat ruim vijftienhon derd inwoners van de gemeente het rekest aan G. S. hebben ondertekend, waarin tegen de beoogde opheffing van de. ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt geprotesteerd. Dat is circa zestig percent van de bevolking. De heer Van Essen (V.V.D.), die als eerste raadslid het woord mocht voeren, zei dat de inhoud van het pre-advies zijn volle instemming had. Hij gaf een histo risch overzicht van de gebiedsuitbreiding van de gemeente Haarlemmermeer, waar mede hij wilde aantonen dat deze gemeente een groeiende stedelijke bevolking kreeg. Spreker zei het daarom zeer te betwijfelen, dat de Haarlemmermeer zich op den duur als bufferzone met een agrarisch karakter tussen de opdringende steden Haarlem en Amsterdam zal kunnen handhaven. Boven dien had spreker tegen de toevoeging van het grondgebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de Haarlemmermeer nog dit ethische bezwaar dat laatstgenoemde gemeente geografisch gezien een „water hoofd" zou krijgen. Golf van verontwaardiging De heer Do even (K.V.P.) legde er de nadruk op, dat de plannen tot opheffing van de gemeente een golf van verontwaar diging door de bevolking hebben doen gaan. Protestvergaderingen werden druk bezocht en het regende bezwaarschriften bij G.S. „Wij laten niet met ons sollen en zullen van ons af weten te bijten als uien aan ons grondgebied komt", aldus spreker, die opmerkte dat de toevoeging van Zuid- Schalkwijk aan Haarlem bij zijn fractie de meeste weerstand had opgeroepen. Het bezit van Zuid-Schalkwijl voor Haarlem ten behoeve van de woningbouw werd namelijk nog niet urgent geacht. Boven dien zou Haarlem elders nog voldoende grond voor woningbouw beschikbaar heb ben. Gedeputeerde Staten begaan een enorme vergissing als zij menen dat Haar lemmermeer en Haarlemmerliede een een heid kunnen vormen. Maatschappelijk en economisch zijn deze twee gemeenten water en vuur", zo zei deze spreker. Bo vendien meende hij dat de vergrote Haar lemmermeer een belemmering zou vormen voor een werkelijk goed en krachtig be stuur. „Wij zouden niet in staat zijn een krachtige bufferzone tussen Amsterdam en Haarlem te besturen? Ik daag G.S. uit te bewijzen dat wij als gemeentebestuur ders te kort zijn geschoten", riep spreker uit. De eenvoudigste oplossing zag hij in de stichting van een nieuwe gemeente met Zwanenburg/Halfweg als hoofdplaats. Wellicht hebben G.S. gemeend, aldus spre ker, dat deze oplossing grote weerstanden zou oproepen, doch naar sprekers over tuiging zouden deze weerstanden niet van de zijde der Zwanenburgers gekomen zijn. De heer Bokma (C.H.U.) kon de wijze, waarop dé gemeente Haarlem aan grond voor haar woningbouw tracht .te komen niet bewonderen. Eleganter vond hij de werkwijze van de gemeente Am sterdam. Deze gemeente tracht namelijk met aangrenzende gemeenten tot een ge meenschappelijk plan te komen waarbij elke gemeente haar zelfstandigheid zal behouden. Met betrekking tot het voor ontwerp wees spreker er op, dat dit niet nagelaten heeft in brede kring wrevel te wekken. „Lichtvaardig wordt hier in een historisch gegroeid verband ingegrepen. Vanuit studeerkamer en tekenkamer wordt gedecreteerd, lat aan enige duizenden mensen hun eigen vertegenwoordiging moet worden ontnomen", aldus de heer Bokma. De heer G ij z e 1 (Arb.) stond eveneens uitvoerig stil bij het voorontwerp en de door hem naar voren gebrachte bezwaren. Hij achtte het plan van G.S. zowel socio grafisch als planologisch onaanvaardbaar, omdat in het ontwerp onvoldoende reke ning zou zijn gehouden met de structuur van de streek. Spreker meende dat krach tig verzet van de gemeente Haarlemmer meer tegen gebiedsaanspraken van de zijde van Amsterdam, Velsen en Haarlem niet is te verwachten. Door de samenvoeging met de Haarlemmermeer zou deze ge meente een nog moeilijker bestuurbaar gebied worden dan zij nu reeds is. Ook zouden de samen te voegen gemeenten volgens spreker nimmer tot een krachtige eenheid samengroeien. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat, indien het vooront werp en de daartegen gerezen bezwaren de belangstelling van deskundigen zouden trekken, het plan van G.S. geen doorgang zou vinden. Hierna lieten nog hun mening horen de heren Van Lieshout, Van Schie en Kroon (allen K.V.P.), en Rijkeboer (V.V.D.). De heer Van Schie sp-ak zijn verwonde ring uit over de plannen van de gemeente Haarlem om op de zogenaamde genie- gronden, die volgens spreker uitstekend geschikt voor woningbouw zouden zijn, een watersportcentrum te stichten, terwijl op kostbare tuinbouwgrond in Zuid- Schalkwijk huizen zullen worden gebouwd. Het prae-advies van B. en W. werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd en vastgesteld. Vanmorgen heeft in het Polderhuis te Hoofddorp de verkiezing plaats gehad van één dijkgraaf, één heemraad en vier hoofd ingelanden van de Haarlemmermeerpolder. Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek van Bergambacht, die periodiek aftredend was. werd herkozen tot dijkgraaf. De heer M. van den Heuvel, eveneens periodiek aftredend, werd tot heemraad herkozen. De periodiek aftredende hoofdingelanden, de heren W. Geertzema, G. Ooms en mr. J. W. de Jong Schouwenburg werden als zodanig hei-kozen. In de plaats van ir. C. Koopman, die bedankt had, werd gekozen dr. C. Mastenbroek, hoofd van het Veredelingsbedrijf van het Cen traal Bureau te Hoofddorp. In de ledenvergadering van woensdag avond heeft de Anti-revolutionaire kiesver eniging te Hillegom de volgende kandidaten lijst voor de komende gemeenteraadsverkie zingen samengesteld: 1. X. v. d. Vinne; 2. D. v. Egmond; 3. H. J. Hylkema; 4. P. de Vries; 5. M. Maas; 6. K. v. d Meer; 7. C. Smits; 8. F. A. Smits. De Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid, afdeling Lisse, vierde woensdag avond zijn veertigjarig bestaan met een feestvergadéring in Rehoboth. Tijdens de ze bijeenkomst werd de heer J. Schrier, die veertig jaar lid van de bond is, ge huldigd door een lid van het hoofdbestuur, die hem een zilveren asbak met inscriptie aanbood. Reeds eerder was de heer Schrier onderscheiden met het gouden bondsinsigne. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Noort die in zijn openingswoord een korte terugblik gaf over de afgelopen veertig jaar. De heer A. den Bloeme, lid van het hoofdbestuur, sprak over „Veertig jaar Christelijk sociale strijd in Lisse"; Voorts, hebben ds. K. Schouten namens de-kerken en afgevaardigden van de Chr. Besturen bond en de r.k. Bouwvakarbeidersbond, resp. de heren E. van 't Voort en B. J. Randsdorp, gelukwensen overgebracht. Na het officiële gedeelte voerde een to neelgroep van de N.C.L.B. -uit Hillegom een toneelspel op: „Gerda van de Anna's Hoeve". Als feestgeschenk van het hoofd bestuur ontving de jubilerende afdeling een geschenk onder couvert. Vrijdag 21 maart komt de RaacL der Ge meente Lisse ten gemeentehuize in vergade ring bijeen. Aan de agenda ontlenen wij: Beëdiging van de heer S. P. Broersen als waarnemend gemeente-secretaris; toekennning duurtetoe- slag gemeentepersoneel over het eerste half jaar 1958; verhuur politiepost Keukenhof; verlenging ontruimingstermijn onbewoon baar verklaarde woningen; krediet voor aan leg gas- en waterleiding ten behoeve van 52 woningen: aankoop machine ten behoeve van dc centrale boekhouding; voorstel tot het aangaan van een geldlening; voorstel tot on bewoonbaar verklaring van de woningen Leidsevaart 4 en 5. Het bestuur van de stichting „Christe lijk onderwijs" in Zandvoort heeft tot de gemeente Zandvoort het verzoek gericht, gelden uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor de stichting van een Christe lijke u.l.o.-school in de omgeving van de Noorderduinweg in Zandvoort-noord, wel ke school vier leslokalen zal gaan bevat ten. Bij deze aanvrage werd een verklaring overgelegd, dat de te stichten school door ten minste 24 leerlingen zal worden bezocht, terwijl 29 zgn. „ouderverklaringen" wer den ingezonden. Voorts werd een verkla ring toegezonden betreffende de waarborg som, een opgave van het aantal leerlin gen voor wie de school ruimte moet bie den, het aantal lokalen en het maximum aantal leerlingen, dat per lokaal zal wor den toegelaten. Tenslotte zond men een verklaring, waaruit blijkt dat de stichting is aangesloten bij een commissie van be roep. Op het verzoek, dat 4 maart jl. werd in gediend, moet binnen drie maanden dooi de raad worden beslist en daar alle inge zonden stukken in orde zijn bevonden, me nen B. en W. dat het verzoek dient te wor den- ingewilligd. B. en W. merken nog op, dat de kwes tie of voor deze bouw het benodigde bouw volume zal worden verleend, niet ter be oordeling valt van B. en W. of de gemeen teraad. doch uitsluitend afhankelijk is van ministeriële beslissingen. B. en W. stellen daarom de raadsleden voor, de gevraagde financiële medewer king te verlenen. Burgemeester en wethouders van Zand voort stellen de raad voor een krediet van 56.500.- beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een veegmachine ten be hoeve van de dienst publieke werken voor het schoonhouden van. straten en pleinen. B. en W. wijzen erop, dat het personeel, dat tot dusver belast is met het vegen dei- straten. gedurende de laatste jaren in toe nemende mate werd gepensioneerd we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De animo onder de jonge ren om deze taak over te nemen is zeer gering, waardoor het gevaar niet denk beeldig is, dat in de naaste toekomst het schoonhouden van de straten niet meer op behoorlijke wijze kan worden ver richt. Met name een badplaats kan zich volgens B. en W. niet veroorloven, dat de straten een onverzorgde indruk geven. De aangevraagde machine zal ook geschikt zijn om grote hoeveelheden zand van de weg op te ruimen. Voorts vragen B. en W. de raadsleden goedkeuring te verlenen voor een krediet van 6.500.- voor het aanschaffen van drie schaft-gereedschapswagens ten behoeve van een tweede ploeg straatmakers, een ploeg helmstekers en een ploeg, welke diverse werkzaamheden verricht, o.a. het doortrekken van de riolering. Momenteel beschikt de dienst over vier van derge lijke wagens, maar door het toenemen der werkzaamheden 1n verband met de uitbrei ding der gemeente is dit aantal niet toe reikend geworden. a Algemeen bestuur „Touring Zandvoort" Wegens periodieke aftreding als lid van het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" hebben B. en W. van Zandvoort do raadsleden ter voorziening in deze vaca tures de volgende voordracht doen toekomen: Begunstigers: vacature Bouwes: 1. N. W Bcuwes. 2. M. Faber. Vacature Hulst: 1. M. Faber, 2. J. M. Bernsen. Sportverenigingen: vacature Van Pagée: 1 J. A. B. van Pagée, 2. P. de Cock. Vacature De Bas: 1. J. L. de Bas. 2. G. C. Cramer. Zandvoortse Handelsvereniging: vacature Goos: 1. J. A. C. Goos, 2. H. F. Hose. R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze": vacature Vader: 1. D. Vader, 2. E. C. A. Nooy. Ver. „Ons Belang": 1. G. H. Kiefer, 2. A Neefs. Peruka; vacature Mevr. Schouten-Van den Berg: 1. D. J. Brinxma. Aerdenhout, 2. J. W. v. d. Werff. Strandnachtersvereniging: 1. A. Molenaar 2 K. Kerkman. Vacature Jurrissen: J. J. Jurrissen. Voorts wordt door het college als kandi daat aanbevolen de heer J. P. C. Longayroux. waarmee het aantal leden van het alge meen bestuur van 13 op 14 zou worden ge bracht. De heer Longayroux heeft namens het „overkoepelend orgaan van het Zand voortse bedrijfsleven" reeds zitting in het algemeen bestuur, doch dit orgaan werd niet opnieuw uitgenodigd, een nieuwe aanbeve ling te doen. Gelet op de grote verdiensten, welke de heer Longayroux zich ook als lid van het dagelijks bestuur van de stichting heeft verworven, stellen B. en W. er prijs op indien deze opnieuw tot lid van het alge meen bestuur zou worden benoemd. Het departement Hillegom van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield woensdagavond in de zaal van het Nutsge- bouw zijn zesde en tevens laatste bijeen komst in het seizoen 1957-1958. Op deze avond bracht de toneelvereni ging „Alliance", het blijspel „Om de 'ieve vrede" van Leonhard Huizinga, over het voetlicht. Onder regie van mevrouw E. Pa ling Groen heeft „Alliance" een goede ver tolking gegeven. Ook in dit toneelstuk van modern genre heeft „Alliance" getoond over uitstekend spelersmateriaal te be schikken. van wie mej. Bep. Bijlo een extra pluim verdient voor de wijze waarop zij als echtgenote van dr. Herman Vaas- sen aan dit stuk bekoring gaf. Haar echt genoot dr. Herman Vaassen, gespeeld door de heer C. de Graaff, ondervond van dit sterke spel de nodige steun van zijn passie ve en actieve houding tegenover zijn echt genote op verdienstelijke wijze ten tonele te brengen. Een betere rolkennis zou zijn spel echter ten goede zijn gekomen. De psychiater dr. Paul Hemmeken, die zich bijzonder interesseerde voor de innerlijke gesteldheid van zijn vriend Herman Vaas sen, heeft zijn bezorgdheid met veel onge noegens bekroond gezien. Dr. E. P. Salver- da was echter uitstekend tegen deze moei lijke rol opgewassen. Germaine de Ron- sard die tot taak had om als Frangaise de tegenstelling tussen de Franse en de Ne derlandse mentaliteit tot uitdrukking te brengen, heeft dit met beheerst spel ge daan. In mej. Ans Bakkum had „Alliance" hiervoor het juiste type. Tenslotte mogen nog genoemd worden mevrouw A. Boef en de heer J. Boef, die de minder omvangrij ke rollen met veel begrip hebben vertolkt. Het laat zich aanzien dat de inzet van seizoen 1958, in verband met het te houden Middenstandscongres en de viering van het vijftigjarig bestaan van de Zandvoort se Handelsvereniging in begin mei op fees telijke wijze zal plaatshebben.- De speciaal gevormde feestcommissie uit de Zandvoortse Handelsvereniging kwam dezer dagen bijeen met de dagelijk se besturen van de drie straatverenigin gen (Haltestraat, Kerkstraat en Gro te Krocht). Besloten werd, over enkele weken bet officiële programma bekend te maken. Intussen kan reeds worden gemeld, dat de feestelijkheden zullen worden georga niseerd in nauwe samenwerking met de Oranjevereniging Zandvoort, die feeste lijkheden op Koninginnedag en bevrij dingsdag voorbereidt. Een aantal fraaie erepoorten zal in de gemeente worden op gericht. Het eerste vuurwerk in dit sei zoen zal vermoedelijk worden afgestoken op 5 of 6 mei. AMSTERDAM De 5% pet. obligaties van de Bank voor Nederlandse Gemeenten werden voor het eerst ter beurze genoteerd. De vraag voor deze obligaties was van dien aard, dat de notering zich 2 pet. op 101 advies prijs, boven de inschrijvingsprijs van 99 pet. stelde. De inschrijving op deze 100 miljoen lening die verleden week plaats vond, was dermate overtekend, dat de toewijzing slechts zeer gering is ge weest. Zij, die ingeschreven hadden met de bedoeling, de stukken direct weer met een zoet winstje te kunnen verkopen (pre mie-jagers zoals dat ter beurze genoemd wordt) zijn door deze geringe toewijzing niet aan hun trek gekomen. Het gevolg hiervan is, aldus de beurs, dat er de eerste tijd zeker geen aanbod van de obligaties wordt verwacht, temeer omdat mag wor den verondersteld dat de stukken in han den zijn gekomen van goede beleggers. De 6 pet. Woningbouwlening, hoewel lichtelijk onder druk, werd onveranderd geadvi seerd. De 51/» pet. Pegem op 102% (IO2V2). De weekstaat van de Nederlandsche Bank liet niet na een gunstige indruk te maken, waardoor vooral de staffellening wederom zeer vast in de markt lag. Deze staatspapieren openden bijna een vol punt hoger op 90% en hoewel hierop een lichte reactie volgde, bleef de koers tegen het slot nog belangrijk boven die van dins dag. Ook de overige obligaties in deze sec tor waren gevraagd. Er was wat leven in de cultuurwaarden, waar de partijen zich in het eerste beurs- halfuur in evenwicht konden houden. Hier na echter nam de vraag de overhand, waardoor koerswinsten ontstonden voor H.V.A. en Verenigde Deli van 2 pet. en van Amsterdam Rubber van 1 pet. De handel in de 'nternationale waarden viel wederom tegen. In Amerika worden van regeringszijde steeds maatregelen ge nomen en voorgesteld tot kredietverrui ming ten gunste van het bedrijfsleven om aan de recessie een halt toe te roepen. Veel invloed op de koersen'in Wallstreet heeft dit tot op heden nog niet gehad. Hier op afgestemd, was Amsterdam prijshou dend voor aandelen Philips en Unilever, A.K.U. was 2 punten hoger en Kon. Olie plus een gulden en pariteit New York. De aanhoudende moeilijkheden bij de K.L.M. gingen aan de koers van de aandelen on gemerkt voorbij. Ten opzichte van dinsdag kwam in de prijs geen verandering. Scheepvaarten, aanvankelijk ongeani meerd, verbeterden zich in het verdere beursverloop, waardoor de winsten door elkaar 1 tot 2 punten bedroegen. Aande len Diepenbrock en Reigers, die de laatste dagen nogal uit de markt werden geno men, moesten een flinke veer laten op 83 laten (90) op de halvering van het dividend 5 pet. (10 pet.). Prolongatie 4Vt pet. (ANP) NEW YORK Het koersverloop was stijgend na vijf achtereenvolgende dalingen in de in dustriesector en vier in de spoorwegsector. De stijging betrof bij een hogere omzet alle voornaamste afdelingen. Zij werd veroorzaakt door de verlaging van de ver plichte kasreserve der banken, defensie opdrachten aan auto-industrieën tot een bedrag.van 300 miljoen dollar en de maat regel van Eisenhowèr inzake versnelde bouw. Tevens werd ter beurze bekend een waarschuwing van senator Byrd, dat er wel eens een federaal tekort van 15 miljard dollar en een schuld van 300 miljard dollar zou kunnen ontstaan. Zenith Radio steeg 6 dollar. Een groot aantal aandelen steeg meer dan een dollar, waarvan de meeste buiten de gemiddelden- groepen. De hoofdfondsen sloten beneden hun hoogste dagwaarden. Het industriegemiddelde kwam van 447,38 op 449,96; dat voor spoorwegen van 104,15 op 104.82 en dat voor openbare nuts bedrijven van 88,89 op 88,90. De omzet be droeg 2.410.000 aandelen tegen 2.070.000 de vorige dag. Van de 1.110 verhandelde fond sen sloten er 607 hoger en 263 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3 Nederl. '47 909/i« 91 3°/o Nedl.- 1962/64 92% 92% A. K. U 155 154% Calvé Delft 298 300 Vin Gelder Zonen 180 180 K. N. Hoogovens 287 287 Nederl Ford 166 1 "7 V Kabelfabriek 222 222 '°w Philips Gloeil 261% 263% pref PbilipsGloeil 153 153 Unilever 331% 334 Wilton Fevennord 202% 204 Dirdtsche Petrol 643 644 Kon. Petroleum 153.70 154 Billiton 170% 171 A'dam Rubber 51% 51 K. L. M 106.50 108 Holl. Amer. Lijn 130% 132 r< N. S. M 125% 127 NT Scheepv. Unie 121% 124% v Nievelt Goudr 148% 149 Phs. v. Ommeren 201 202 H. V A 90 89 Verg. Deli Mijen 66% 67 Amsterd. Bank 198 198 Nat. Handelsbank 76 76 Ned. Handel Mij 150 150 Rotterd. Bank 168 168 Twentsche Bank 153 153 Anaconda Copper 46 45% Rethlehem Steel.. 39% 39 U.S. Steel 59 59% Generaal Motors.. 34% 34% Shell Union 66% 67 H 23.% ■>3

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3