Gaillard poogt J-P. Sartre de mond te snoeren Bedelende schooljeugd belaagt reisbureaus en VVV-kantoren Jeugd variété Proces in Italië Kleine Zaken-annonces b. ervaren uitsnijder(ster) 20 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Meneer hebt U een plaatje Duur drukwerk verdwijnt in kinderplakboeken Ouderavond Wethouder Rohlingkleuterschool Kort nieuws CENSUUR EN PERSBREIDEL BEDREIGEN DEMOCRATIE Valencia met Wilkes versloeg Birmingham C. Voor een vrije zonnemiddag Inenting tegen polio gewenst Ajax nam uitnodiging uit Zuid-Afrika aan KERKELIJK LEVEN De burgemeester van Delft vroeg vergeving Hekken van de Dam Scheepvaart Diversen ftf/. a. ervaren naaimachinemonteur (Van onze correspondent) De verkeersbureaus, de V.V.V.-kanto- ren en de reisbureaus weten er soms geen raad meer mee: „Mijnheer, mag ik een folder van u?" „Mijne heren, zou u mij kunnen helpen aan een plaatje van de Franse alpen? „Van een paar vriendjes hoorde ik, dat u boekjes over Londen weggeeft Dertig, veertig brieven per dag zijn geen uitzondering op deze bureaus. Óp vrije middagen loopt het storm aan de ba lies. In het begin, toen het zo druk nog niet was, werden die scholieren nog wel eens geholpen onder het motto: „tenslotte zijn het de toeristen van de toekomst". Maar de stroom van aanvragen zwol voortdu rend. Nu ziet men er geen gat meer in. De bedelbriefjes verdwijnen meestal in de prullemand, de bedelbezoekjes worden kort en bondig afgedaan: „We hebben niets, laat de school zelf je maar aan die dingen helpen". Want anders dan bij de rage der suiker zakjes, die uit de jeugd zelf voortkwam, is het gebedel-en-masse om folders en plaat jes en boekjes, een gevolg van de opdrach ten door onderwijzers en leraren. Het on derwijs, dat de zelfwerkzaamheid aan moedigt, heeft er bij het aardrijkskunde- onderricht toe geleid, dat de leerlingen, zo wel van lagere als van middelbare scho len, een plakboek moeten samenstellen met afbeeldingen van verschillende ste den en landschappen. Dat is natuurlijk heel mooi, maar het gevolg is geweest dat de verkeersbureaus (die de toeristische belangen van verschillende landen in Ne derland behartigen), de V.V.V.'s en de boekingskantoren der grote reisbureaus en -verenigingen werden overstelpt met aanvragen en daarvan veel overlast ondervinden. Afgezien nog van de drukte, die al dit gevraag met zich brengt, is er een andere overweging, die de lastig gevallen instel lingen er toe brengt de meeste verzoeken botweg af te wijzen. Het toeristische ma teriaal is namelijk zeer kostbaar en wordt uiteraard daar afgezet, waar men er het grootste rendement van kan verwachten, te weten bij hen, die een vakantie in het door folder of boekje beschreven land of gebied overwegen. Het Franse verkeersbureau in Den Haag dat volop zijn deel krijgt van de plakboe kenrage, heeft zich al tot onderwij sinstan- ties gericht, maar gunstige gevolgen zijn tot nu toe uitgebleven. Het aantal aan vragen is eerder nog toegenomen. De jeugd houdt hardnekkig vol. Alle jonge aanvragers kregen van het Franse bu reau een vriendelijk briefje met de mede deling, dat het gevraagde drukwerk te duur en bovendien weinig geschikt is voor schoolgebruik. Het resultaat was, dat de scholieren het bureau fingeerde reisrou tes stuurden en op die wijze voorgeven, echte toeristen te zijn. De instellingen, die zich met de bevor dering en de propagering van het vreem delingenverkeer bezig houden, zijn het Tijdens de woensdagavond gehouden ouderavond van de Wethouder Rohling kleuterschool aan de Vrijburghlaan te Overveen hebben de aanwezige ouders ge legenheid gekregen op originele wijze ken nis te maken met de lessen in vrije ex pressie, die hun kleuters op school krij gen. Na een inleiding over „vrije expres sie" van het hoofd van de kleuterschool mevrouw J. van Hulst-Prins, werd de aan wezige ouders namelijk verzocht zelf aan het werk te gaan met als opgave „Dag aan het strand". Niemand onttrok zich aan deze opgave en er zijn van vele ou ders bijzonder aardige en oorspronkelijke resultaten uit de bus gekomen, die van daag voor de kleuters zullen worden ten toongesteld. Tevoren werden in plaats van de aftre dende dames Van de Graaf, Wacha en Reinalda in het bestuur gekozen de da mes G. Hoyer-Ritsema en C. C. Wery- Feith en de heer W. J. van der Werff. De voorzitter, de heer P. Mantel bracht de aftredende dames dank voor hetgeen zij voor de school hadden gedaan en bood hen bloemen aan. Daarna hield mevrouw Van Hulst-Prins haar inleiding, waarin zij on der meer wees op het grote belang, dat bij de opvoeding van de kleuter gelegen is in het doen creatief bezig zijn van het kind door middel van kleiwerken, kleuren scheurwerk, knippen en plakken enz. Een kleine expositie toonde aan wat er op dit gebied bereikt kan worden. Woensdagmiddag verzorgde „Montag- ne's Jeugdvariété" een kindermatinee in het Minerva-Theater in Heemstede. Het was jammer genoeg wfeer één van die ge ijkte programma's, die de kinderen te zien kregen, een programma met een gooche laar, een accordeonist, jongleurs en een poppenkastvoorstelling. Oom Ger, de goochelaar, opende de mid dag. Zijn trucs waren simpel en beperkten zich tot de hoge hoed met het zo bekende witte stenen ei en de vele kunstjes met al lerlei gekleurde zakdoeken, die op het laatst vrij eentonig werden. Theo Mol, de accordeonist, zorgde na het goochelen een beetje voor de stemming. Hij bracht een potpourri ten gehore van bekende liedjes, die door de jeugd in de zaal enthousiast meegezongen werden. Dit duurde een kwartier. Vervolgens kwam het enige ori ginele onderdeel van dit programma, de zang- en voordrachtwedstrijd aan de beurt. Drie jongens en drie meisjes uit de zaal moesten zich met elkaar meten. Het kleinste meisje, zelfs zó klein dat ze na haar beurt met haar duim in de mond naar de andere kandidaten stond te luiste ren, werd kampioene. Met een gedichtje van Annie M. G. Schmidt, dat ze zonder schroom voordroeg, verwierf ze het lang ste applaus. Misschien mogen we het afgezaagde programma niet te slecht beoordelen, want de kinderen, voor wie dit uiteindelijk bestemd was, hebben er ongetwijfeld wel van genoten. Tenslotte is het een prettige afleiding om na schooltijd naar een goochelaar te kijken en bekende liedjes te zingen. beu. Zij hopen dat de scholen maatrege len zullen nemen, die voor goed een eind maken aan het massale gezeur om vouw bladen en boekjes. „Wij kunnen werkelijk onze tijd en ons materiaal wel beter ge bruiken". Overigens blijkt dit verschijnsel zich niet tot Nederland te berpeken. „Ook wij worden er af en toe stapelgek van", aldus een woordvoerder van de A.N.V.V. Vooral het aantal aanvragen uit Frankrijk is zeer groot, waarschijnlijk een gevolg van de bijzondere activiteiten, die de A.N.V.V.- vertegenwoordiger in Parijs ontplooit. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken is nu een speciaal voor de schooljeugd be stemd eenvoudig vouwblad ter beschik king van onze culturele attaché's in het buitenland verspreid. Meer kan het A.N.V.V. met zijn beperkte geldmiddelen helaas niet doen. Financiering Wereldomroep. Ook in dien in de nieuwe omroepwet de regeling zou worden getroffen, dat de kosten van de wereldomroep uit de schatkist zullen worden gefinancierd, is het waarschijnlijk, dat de wereldomroep nog enige jaren uit de opbrengst van de luisterbijdragen zal moeten worden betaald. Aldus minister Cals in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting. Ambassadeur in Spanje. Mr. W. Cnoop Koopmans, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is benoemd tot am bassadeur in Spanje. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Parijs) Is Frankrijk, bakermat van westerse cultuur en democratische vrijheden, bezig af te glijden naar het fascisme? Misschien is dat woord voor het ogenblik wat fors gekozen, maar het is niet te vroeg, zich zorgen te maken over de toekomst van de vrijheid van meningsuiting door middel van het geschreven woord, die in Frankrijk wordt bedreigd. Wjj hebben leergeld be taald en weten nu dat persbreidel en cen suur veelal, zo niet altijd, de eerste stap pen zijn op de weg, die eindigt bij de dic tatuur. Het lijkt de laatste maanden, niet alleen in Algerije, maar ook in Frankrijk, lang zamerhand regel te worden dat een krant of tijdschrift op last van hogerhand in beslag wordt genomen, zodra daarin cri- tiek, in het bijzonder op de Algerijnse po litiek van de regering, wordt geoefend. Voor het eerst heeft de regering-Gaillard zich echter niet ontzien in een Parijse drukkerij het zetsel te doen vernietigen van een brochure, waarin de filosoof Jean- Paul Sartre zijn mening over de gang van zaken in Algerije had willen zeggen. Dat men zo'n maatregel bovendien durft ne men tegen een schrijver, die door de hele wereld tot de representatieve geesten van deze tijd gerekend wordt, mag een veeg teken heten. De doeltreffendheid van dit ingrijpen kan overigens betwijfeld worden. Twee dagen later brachten de Engelse „Ob server" en een Zweeds dagblad uitvoerige uittreksels van Sartre's geschrift, en men kan er zeker van zijn, dat overal, ook in Frankrijk, dat niét- -hermetisch vatt de buitenwereld is afgesloten, met toege nomen belangstelling van zijn inzichten kennis zal worden genomen. Pijnlijk Het is nooit een teken van kracht, wan neer men geen critiek meer blijkt te kun nen verdragen en iedere discussie bij voor baat in de kiem tracht te smoren. Het is pijnlijk te moeten vaststellen dat minis ters van liberale, rooms-katholieke en so cialistische huize hun toevlucht nemen tot een wapen, dat thuis hoort in het arsenaal van een politiestaat. Ook de Franse hoge geestelijkheid heeft dezer dagen opnieuw haar ernstige ongerustheid uitgesproken over zekere methoden, die in de Algerijnse oorlog worden toegepast. Staan ook de Woensdag is in Milaan een wedstrijd gespeeld tussen Birmingham City, dat in de eerste divisie van de Engelse league uitkomt, en de Spaanse vereniging Valen cia, in welk team Faas Wilkes als gast- speler was opgenomen. Valencia won met 3-1. De ruststand was 1-0 in het voor deel van de Spanjaarden. Hoewel Wilkes zelf niet scoorde, had hij een groot aandeel in de overwinning van zijn oude club. Door zijn accurate en on zelfzuchtige spel bood hij zijn medé-voor- waartsen vele kansen. De verdedigers van Birmingham bewaakten Wilkes extra, desondanks bleef de Nederlander een voortdurende bedreiging voor de Engel sen. Het tweede doelpunt, gescoord door Walter, de Braziliaanse rechtsbinnen van Valencia, ontstond uit een pass van de VVV-er. Sinds enige tijd is een voorlopig comité bezig de oprichting voor te bereiden van een vereniging, die de invoering van een klokhervorming ten doel heeft, zoals die is uiteengezet in het boek „Euro-klok" van prof. mr. dr. G. van den Bergh. Deze klokhervorming, die voor geheel West-Europa uniform zal zijn, beoogt o.a.: In de zomer dagelijks een vrije zonne- namiddag te verkrijgen door de uurwerken in de ene helft van het jaar 50 seconden per dag sneller te laten lopen en in de andere helft 50 seconden trager, tengevolge waarvan de normale arbeidsdag in de zo mermaanden te ongeveer 5.30 uur zonne tijd begint en te ongeveer 15 uur zonnetijd eindigt. Het ligt in de bedoeling, bij de oprich ting van de vereniging, een tamelijk om vangrijk algemeen bestuur te vormen. On der meer hebben zich bereid verklaard hierin zitting te nemen: prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit Amsterdam; L. A. A. Cohen, commissaris van politie Amster dam; Mr. F. H. J. M. Daams, lid Tweede Kamer; L. Hazelzet, oud-hoofdredacteur Maasbode; prof. dr. J. Jongbloed, hoog leraar aan de universiteit te Utrecht; C. Kleywegt, lid Tweede Kamer; dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer; dr. S. L. Mansholt, vice-president Commissie Europese Economische Gemeenschap; G. M. Nederhorst, lid Tweede Kamer; dr. P. H. Schroder, alg. secretaris der Mij. tot Nut van het Algemeen; prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar aan de gem. uni versiteit Amsterdam; P. de Vries, be stuurslid N.V.V. Franse rooms-katholieke kerk misschien weldra vervolgingen te wachten? Van ex treem-rechtse, om niet te zeggen fascis tische, zijde in het parlement, en in het bijzonder van de voormalige politie- inspecteur Jean Dides, die enkele jaren geleden een belangrijke rol speelde in het „lekkenproces", is er al geruime tijd op aangedrongen dat de regering zou op treden tegen het „defaitisme" van sommige persorganen. Afgezien nog van de werke lijke inhoud en de zin van de aanduiding defaitisme, mag men betwijfelen of het middel niet erger zou zijn dan de kwaal. In ieder geval moet vurig worden ge hoopt, dat de huidige regering zich tijdig zal bedenken en terugkeren van een weg, die voor de democratie slechts tot een heilloos doel kan leiden. (UUP) Naar schatting duizend studen ten hebben op een avond in het „Quartier Latin" betoogd tegen „de groeiende drei ging van het fascisme". Ongeveer driehon derd betogers werden tijdelijk door de po litie vastgehouden. De demonstratie was georganiseerd door de socialistische en communistische studentenverenigingen, de jeugdgroepen van de radicale en rooms- katholieke partij en de „Nouvelle Gauche"- beweging. Van bevoegde zijde wordt gewezen op de grote wenselijkheid, dat ouders, die dit nog niet hebben gedaan, hun jonge kin deren laten vaccineren tegen de kinder verlamming. Verleden jaar is er geen epi demie geweest, maar in de zomer van 1956 waren er 2206 gevallen, waaronder niet minder dan 1784 met verlammingen. Voor namelijk ionge kinderen worden door deze ziekte getroffen. Met het vaccin, dat thans ter beschikking is, kan het aantal gevallen, 'dat met verlamming gepaard gaat, tot een vierde worden teruggebracht. De des kundigen van de Volksgezondheid zijn van mening, dat ouders, die zich niet mel den, een verzuim plegen. Zij wijzen erop, dat complicaties na inenting praktisch niet voorkomen. Alleen zieke kinderen mo gen niet worden ingeënt. Is er eenmaal een epidemie, dan is het te laat om nog met inenting te beginnen omdat er drie achtereenvolgende injecties nodig zijn om een optimale bescherming te kunnen bereiken. De regering heeft deze inenting zo be langrijk geacht, dat zij voor vijf jaarklas sen (1952, 1953, 1954, 1956 en 1957) vaccin beschikbaar heeft gesteld, ongeacht de bestedingsbeperking. In iedei-e plaats, ook de kleinste, is een hechte organisatie hiervoor in het leven geroepen. De ouders van de kinderen die voor de inenting in aanmerking komen, ontvangen een persoonlijke oproep. Ajax heeft de uitnodiging van de Zuid- transvaalse Voetbalbond, om in juni een tournee naar Zuid-Afrika te maken, aan vaard. De Nederlandse kampioensploeg zal gedurende deze trip een vijftal wed strijden spelen. Het team zal 12 juni in Jo hannesburg aankomen, twee dagen latei- volgt in die plaats de eerste wedstrijd. Het Zweedse team Sandvojens is dan de te genstander. De gemoederen van de Italianen (een naar onze maatstaven nogal heetgebakerd volk) zijn in de afgelopen weken in heftige beroering gebracht. De aanleiding daartoe is een proces, waarbij een bisschop door de rechtbank is veroordeeld, een feit, dat zich in Italië in meer dan een eeuw niet heeft voox-gedaan. De gegevens, die met dit proces samen hangen, zijn als volgt: In het einde van het vorige jaar trouwden in de Italiaanse plaats Prato de 32-jarige Mauro Bellandi met de 23-jarige Loriana Nünziati. De bruidegom, eigenaar van een kruideniers zaak, is wat zijn politieke overtuiging be treft een communist en hij had met de rooms-katholieke kerk gebroken. Zijn vrouw daarentegen was de kerk trouw ge bleven en zij bezocht, al was het niet regel matig, de kex-kdiensten in Px-ato. Hun huwelijk werd niet kerkelijk ingezegend, maar wel hebben zij zich volgens de bur- gei-lijke wetten in het. stadhuis laten trou wen. De eerste bisschop van Prato, mgr. Piet.ro Fioi-delli heeft daarop een actie tegen het bruidspaar ontketend en in woord en geschrift laten weten dat hij dit. huwe lijk beschouwd wenst te zien als een „aan stootgevend „concubinaat", als een „schaamteloos samenhokken" en als een „leven in openbai-e zonde." De bisschop heeft verklaard, dat hij in dit geval een krachtig protest wilde laten hoi-en en een voorbeeld stellen wegens het feit, dat. het steeds meer in zijn omgeving en in geheel Italië voorkomt, dat men het sacrament van het huwelijk niet meer verlangt. (Er zijn inderdaad in Italië tien duizenden echtparen van wie het huwelijk slechts burgerlijk is voltrokken en alleen al in Rome betreft dit jaarlijks ruim dui zend huwelijken.) Het gevolg van de bis schoppelijke protestactie was dat het be doelde echtpaar zich aangetast voelde in hun „eer, reputatie en persoonlijk aanzien" en daai-bij kwam dat Bellandi door het kerkelijk vermaan veel van zijn klanten vei-loor en de bisschop ervan beschuldigde dat deze hem brodeloos maakte. Bellandi riep de bescherming van de wet in en hij klaagde mgr. Fiordelli aan wegens beledi ging. De rechtbank oordeelde de bisschop van Prato schuldig en bij verstek (hij acht te de rechtbank onbevoegd) werd hij tot een symbolische boete veroordeeld van ongeveer tweehonderdvijftig gulden, pas dan te betalen als hij binnen vijf jaar wéér veroordeeld zou worden. De reacties van kerkelijke zijde wai-en ongemeen fel. Het echtpaar en de moeder van de bruidegom werden onmiddellijk geëxcommuniceerd. Met dezelfde straf worden ook de leden van de betrokken rechtbank bedreigd. De Paus gelastte alle feestelijkheden af, die georganiseerd waren wegens de viering van het negentiende jaarfeest van zijn kroning. De aartsbis schop van Bologna gaf order om alle ker ken in zijn diocees tot Palmpasen met rouwfloers te bekleden en dagelijks wordt daar de doodsklok geluid. Radio Valicana zei, dat dit vonnis Italië gelijk stelde met de vervolgingen achter het ijzeren gordijn en in communistisch China. Volgens de Osservatore Romana is de kerk door dit vonnis in een absurde en ondragelijke situatie gebracht en moet de uitspraak ge zien worden als een overwinning van het atheïstisch communisme. Men hoort overigens ook gematigder stemmen van de kant der kei-k. Zo acht de II Messagore de reacties van sommige, rooms-katholieke vertegenwooi-digex-s wel wat erg overdreven en hebben de bisschop pen van Lombardije op vrede aangedron gen, terwijl de bisschop van Pisa schreef, dat men de overheid toch wel dient te eer biedigen. Men mag overigens ook niet vergeten, dat de bisschop niet veroordeeld werd in zijn kwaliteit als geestelijke, maar als staatsburger en mens. Ondertussen neemt deze geschiedenis de aandacht van geheel Italië en ook daarbui- ten in beslag. Ten overvloede is er nog een nieuw proces op komst, dat weliswaar een geheel andere achtergrond heeft, maar waarbij opnieuw een heftige botsing tus sen kerk en staat wordt viöorzien. Deze keer betreft het de schrijver en journalist Roger Peyrefitte, die in boeken en artike len zich fel gekant heeft tegen het Vati- caan. Erg hoogstaand schijnt zijn littera tuur niet te zijn en hij demonstreert, een grote bekendheid met zeer interne bijzon derheden in de kringen der hoogste hiër archie. Een en ander heeft ook een politieke consequentie. Er wordt door processen als bovengenoemde tegenstand opgeroepen tegen de rooms-katholieke kerk en dit be tekent in Italië winst onder andere voor de communisten. Het gevo'g is dan ook, dat de rooms-katholieken rr~- grote zorg de komende verkiezingen tegemoet zien. De Italiaanse correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant schat, het verlies van de rooms-katholieke partij door al deze perikelen op ruim een miljoen stemmen, waardoor deze partij de absolute meerder heid niet meer behalen zou. Gisteren ontvingen wij berichten van United Press en AFP uit Manilla, waarin een toespraak werd geciteerd die de heer D. de Loor, burgemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., gehouden had op een vergadering van af gevaardigden uit Aziatische landen on der auspiciën van Morele Herbewapening. Aangezien deze berichten slechts cita ten bevatten, hebben wij de persdienst van Morele Herbewapening naar de volle dige tekst van zijn toespraak gevraagd. Deze persdienst deelde ons daarop het vol gende mede: „De heer D. de Loor, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Delft, heeft de conferentie voor Morele Herbewape ning van Aziatische landen te Baguio (Phi- lippijnen) bij Manilla toegesproken. Staande naast Soemarsono, commissa ris van de Indonesische nationale politie, zeide de heer De Loor zijn verontschuldi gingen te willen aanbieden voor Neder lands aandeel in de huidige Indonesische crisis. „Nederland heeft vele bladzijden ge schreven in de geschiedenis van Azië, maar vele van deze zijn zwart", zei de heer De Loor. „In mijn stad Delft staan vele grote ge bouwen, die monumenten van de mate riële rijkdom zijn, welke wij in Indonesië hebben ;rworven". Zich richtend tot de heer Soemarsono vervolgde hij: „Ik vraag u vergeving voor wat wij in het verleden hebben gedaan. Door morele herbewape ning kunnen alle superioriteit en trots ver dwijnen en kunnen wij, Oost en West, sa menwerken om zekerheid aan de wereld te brengen. Het begint bij ons zelf, bij het afbreken van onze bolwerken van zelf zucht. Samen kunnen wij de zwarte blad zijden der geschiedenis wit maken. Ik zal naar Nederland terugkeren om onze regering van deze nieuwe benadering op de hoogte te 'tellen". Commissaris Soemarsono antwoordde: „De oplossing van de problemen van ons gezinsleven en ons nationale leven zal voortkomen uit deze conferentie. Ik heb Nederland altijd de schuld gegeven van alles wat fout was in mijn land, maar het helpt niets om anderen de schuld te ge ven en ik bied hiervoor m\jn excuses aan". De politie van Rotterdam heeft ont dekt dat zij drie kilometer hekken no dig zal hebben voor de afzetting van straten en pleinen bij het bezoek van het Britse koninklijke paar op 27 maart. De Maasstad beschikt echter maar over twee kilometer van zulke hekken. Om er alsnog een kilometer bij te laten ma ken werd in deze tijd van bestedings beperking niet bepaald verantwoord ge acht. Nu is men op het idee gekomen, hekken in andere steden te lenen. Am sterdam en Den Haag hebben toegezegd, aan het Rotterdamse verzoek te zullen voldoen. Aagtedijk, 19 te Colombo. Almkerk. 19 te Las Palmas. Alwaki. 19 v. Marseille n. Cadiz. Amstelbrug, 20 te Bombay. Arkeldijk, 20 te Sungeigerong. AmsteJkr.oon... .19.280 nj.- .w.n.w. Az. n. Gibraltar. Antonia. 19 70 p. z.zav. Makassar. Astrid Naess. 19 in Str. Ormoes n. Mena. Attis, 19 te Willemstad verwacht v. New York; Albireo, -19 v. Karachi n: Aden. Amstelland, 19 te Amsterdam. Ainstelvaart. 19 te Genua verwacht. Artemis, 19 te New Orleans verwacht. Amstelveen, 19 te Vancouver v. Manilla. Arendskerk, 19 te Livorno verw. v. Port Said. Abbedijk, 19 te Bremen. Averdijk, 19 te Rotterdam. Alcor, 20 te Buenos Aires. Alioth, 19 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphard, 20 te Rio de Janeiro. Alpherat, 20 te Trinidad. Arnedijk, 19 te Houston. Aagtekerk. 19 te Suez verwacht. Amstelsluis, 19 340 m. w.z.w. Karachi n. Rangoon. Amstelstad, 19 te Port Said verwacht. Amstellaan, 19 te Honolulu. Batavia, 19 v. Singapore n. Pnompenh. Breda, 19 te Puerto Ordaz verwacht. Bloemendael, 19 120 m. z.w. Freetown n. L. Palm. Baarn, 20 te Londen. Bali, 20 te New Orleans. Bantam, 19 proefvaren bij Suez. Bintang, 20 te Port Swettenham. Billiton. 20 te Legaspi. Borneo, 19 v. Labuan n. Sandakan. Boskoop 19 te Antwerpen. Bengalen. 20 te Port Said. Britsum, 19 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Balong, 19 580 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Batjan, 19 65 m. o. Kreta n. Beyrouth. Coryda, 19 270 m. n.o. Darwin n. Singapore. Charis, 19 te Willemstad verwacht. Guineekust, 18 150 m. n.w. Dakar n. Freetown. C'inulia, pass. 18 Kp. De Goede Hoop n. Durban. Crania, 17 te Ince. Cistula, 5/4 te Melbourne verwacht. Gorilla, 1/4 te Abadan verwacht. Cradle of Liberty, 24 te Rotterdam verwacht. Castor, 13 v. Amsterdam n. San Juan. Caltex Leiden, pass. 19 Algiers n. Stockholm. Caltex Pernis, pass. 19 Gibraltar n. Sidon. Calamares, 20 te Almeirante. Camerounkust, 20 te Le Havre. Celebes, 20 te Singapore. Charis, 19 v. Curasao n. Baltimore. Cottica, 19 v. Savannah n. Jacksonville. Caltex Nederland, pass. 19 eil. Muscat n. Bahrein. Caltex Utrecht, 19 150 m. z. Kioeshoe naar Ban- darmashur. Daphnis, 19 te Pt. Au Prince verw. v. New York, Dordrecht, verm. 19 v. Liverpool n. Londen. Duivendrecht, 4/4 te Baytown verwacht. Delft, 19 te Amsterdam n. Rotterdam. Dalerdijk, 19 te Rotterdam. Delfland, 19 te Amsterdam. Elizabeth B. 19 480 m. z. Cp. Race n. Dordrecht Eos, 19 65 nr. n.n.w. Lissabon n. Tunis. Esso Amsterdam, 19 135 m. w. Fayal n. Pernis. Ena, 19 v. Curasao n. Rio de Janeiro. Friesland SSM, 19 v. Setubal n. Rotterdam. Fravizo, 19 v. Las Palmas n. Santos. Gordias, 19 te Kingston. Ghanakust, 19 te Takoroadi. Groote Kerk, 19 v. Antwerpen n. Hamburg. Hathor, 19 te Rotterdam verwacht. Helena, 19 te Bremen v. IJmuidcn. Hermes, 19 300 m. w. Flores n. Anwerpen. Helicon, 19 v. Guanta n. P. Sucre. Hilversum, 18 te Punta Cardon. Heemskerk, 19 v. Penang n. Aden. Hathor, 19 te Rotterdam. Hoogkerk, 19 v. Las Palmas n. Duinkerken Hydra, 19 285 m. w. Finisterre n. Guanta. Isis, 20 v. Guanta n. Aruba. Iberia, 20 v. Rotterdam n. Curasao. Jason, 18 v. Barbados n. Trinidad. Java, 19 te Amsterdam. Jason, 19 te Port of Spain v. Barbados. Jagersfontein, 20 te Kaapstad. Japara KRL, 20 te Houston. Joh. v. Oldenbarnev, 19 70 m. w. Algiers n. A'dam. Kara, 19 te Stanlow verwacht. Kinderdijk, 19 te Antwerpen verwacht. Krebsia, 20 te Stanlow verwacht. Kara, verm. 20 v. Stanlow n. Curasao. Kellia, 19 60 m. o.n.o. Algiers n. Mena. Krebsia, 19 te Liverpool verwacht v. Pernis. Katelysia. 19 te Curasao verw. v. Philadelphia. Kloosterdijk, 19 te N. York verw. v. Antwerpen, Kieldrecht, 20 te Durban verwacht. Kinderdijk, pass. 19 Vllssingen n. Antwerpen. Koratia, 25 te Piney Point verwacht. Kylix, 21 te Rotterdam verwacht. Kelletia, 19 te Fredericia. Kabylia, 19 130 m. n.n.w. Muscat n. Landsend. Kylix, pass. 19 z. Sandhamern n. Rotterdam. Laurenskerk, 19 120 m. w.n.w. Napels n. P. Said, Lib. Bell. 20 v. Mena Al Ahmadi n. Ph.delphia, Lemsterkerk, 19 te Rastanura. Luna, 19 te Rotterdam. Leuvekerk, 19 80 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille, Loosdrecht, 19 te Khorramshahr. Leopoldskerk, 19 te Antwerpen v. Rotterdam. Leto. 19 te IJmuiden verwacht. Limburg, 19 te Marseille v. Le Havre. Louis Lantz, 19 100 m. z.w. Freetown n. R'dam. Lutterkerk, 19 v. Abadan n. Karachi. Malea, 19 190 m. n.n.w. Manilla n. Yokohama. Mataram, 19 te Hamburg verw. v. Rotterdam. Maasdam, 19 v. New York n. Halifax. Maaskerk, 20 te Aden. Mapia, 20 te Port Said. Modjokerto, pass. 19 Gibraltar n. Port Said. Merwede. 19 v. Liverpool n. Dakar. Moordrecht, 26 te Suez verwacht. Mijdrecht, 6/4 te San Francisco verwacht Mentor, 19 v. SanFelix n. Puerto Ordaz. Nw. Amsterdam, 19 v. Pt. Au Prince n. Havana. Nieuw Holland, 19 v. Bombay n. Alleppey. Oostkerk, 19 v. Bangkok n. Hongkong. Oranje, 20 rede Belawan. Oranje Nassau, 19 te Barbados v. Trinidad. Oranjestad, 19 te Plymouth. Oranjefontein, 19 te Bremen. Ovula, 19 45 m. w.z.w. Penang n. Chittagong. Ondina, 20 te Singapore verwacht. Prins Willem V, 19 v. Casablanca n. St. Louis. Papendrecht, 19 v. Los Angeles n. San Jose. Peperkust, 19 v. Bordeaux n. Dakar. Fhrontis, pass. 19 Minikoy n. Djibouti. Polyphemus, pass. 19 Minikoy n. Penang. Pygmalion, 20 te Paramaribo. Pr. Joh. Willem Friso, 19 127 m. o.z.o. Kp. Vinent. Prins Willem II, 22 te Rotterdam verwacht. Prins Casimir, 19 150 m. n.n.o. Finist. n. R'dam. Papendrecht, verm. 19 v. Los Angeles n. S. Jose. Raki, 19 v. Singapore n. Makassar. Rondo, 20 te Colombo. Ri.mkerk, 19 v. Amsterdam n. Marseille. Riouw, 19 te Bremen. Roepat, 20 te Das Es Salaam. Rotti, 19 v. New York n. Baltimore. Rita, 20 te Pladju verwacht. Stad Vlaardingen, 19 te Emden. Statendam, 20 te Hongkong. Stentor, 19 te New York. Slamat, 19 et Rotterdam. Straat Johore, 21 te Sydney. Str. Banka, 19 70 m. n.n.w. Fremantle n. Singap, Soestdijk, 19 te Bremen. Saidja, 19 voor anker Musi rivier n. Bukom, Stad Alkmaar, 19 ter rede Melilla. Stad Leiden, 19 30 m. z.z.w. Utsira n. Narvik. Stad Utrecht, 19 450 m. z.o. Cape Rase n. Vlaard, Straat Bali, 18 250 m. z.o. Kaapstad n. Kaapstad, Straat Cook, 19 840 m. w. Adelaide n. Adelaide, Straat Johore, 21 te Sydney verw. v. Brisbane. Sliedrecht, 19 te Portsmouth. Sommelsdijk. 19 te New York verw. v. Norfolk, Silindoeng, 19 te Sydney verwacht. Stad Alkmaar, 19 te Melilla verw. v. Antwerpen. Statue of Liberty,-13/4 te Philadelphia evrwacht Sumatra, 19 te Génua. Stancac Ogan. 20 te Singapore verwacht. Stanvac Pendopo, 20 te Singapore verwacht. Stanvac Talang Akar, 20 te Singapore verwacht Tarakan, 19 te Londen. Talisse, pass. 19 Ras Fartak n. Ummsaid. Tegelberg, 23 te Mauritius verwacht. Tjimenteng, 19 v. Beira n. Durban. Trompenberg, 19 te Bremen. Tara, 20 te Antwerpen. Tiba, pass. 19 Vlissingen n. Recife. Tankhaven III, 19 v. Sungeigerong n. Pulubukom. Tegelberg, 23 te Mauritius verwacht. Tjisadane, 19 v. Okinawa n. Hongkong. Teucer, 19 te Colombo verwacht. Tjitjalengka, 19 te Montevideo verwacht. Tiberius, 18 v. Hamburg n. Bremen. Titus, 19 te Belize verw. v. Puerto Barrios. Trajanus, 19 210 m. z.w. Finisterre n. Madeira. Utrecht, 20 te Colombo. Vasum, 23 te Portland Maine verwacht. Van Linschoten, pass. 19 eil. Wight n. Kaapstad. Van Noort, 20 te Albany verwacht v. Dunedin. Waterland, 19 v. Montevideo n. Santos. Willem Ruys, 19 v. Southampton n. Rotterdam. Wonorato,, 18 v. Singapore n. Chittagong. Willem Ruys, 20 te Rotterdam. Witmarsum, 20 te Le Havre. Waiwerang, 21 te Saigon verwacht v. Hongkong. W Alt. Jones, 19 25 m. n.w. Comoro n. Ph.delph. Westertoren, 19 160 m. z.w. Ushant n. Thameshav, Westland, 18 150 m. n.o. Recofe n. Rio Grande. Wieldrecht, 19 v. Dakar n. Mena. Woensdrecht, 31 te Buenos Aires verwacht. Zeeland, 19 v. Houston, 20 et New Orleans verw. Zuiderkruis, 20 te Tandjong Priok. KLEINE VAART Alcetas, 18 v. Algiers n. Rotterdam. Bloemgracht, 18 v. Scheveningen n. Abö. Brouwersgracht, 18 v. Abö n. Londen. Flevo, 17 v. Kopenhagen n. Stettin. Ilias, 18 te Kopenhagen n. Amsterdam. Ponza, 17 v. Goole n. Rotterdam. SLEEPVAARi Blankenburg, 18 40 m. w. Kp. St. Vine. n. Lagos. Noordzee. 18 Oporto gepass. n. Savona. Oostzee, 18 270 m. n.n.o. Fortaleza n. N. Palmira. Gele Zee, 20 te Belfast. Nestor, 20 v. Rotterdam n. IJmuiden. Oceaan, 20 60 m. z.w. Martinique n. Pto. Cabello. Fooizee, 20 te Southampton. Zeeland, 20 450 m. z.z.w. Fayal n. Maracaibo. Lessen Dame. geruime tijd in En geland gewoond hebb., heeft nog enige uren beschikb. v. h. geven van ENGELSE LES Speciale aandacht w. besteed aan juiste uitspraak. Snelle, prettige methode. Tel. 36533. ENG. CONVERSATIE. En gelse dame heeft nog enkele uren beschikbaar voor het geven van privé- en club- lessen. Haarlem, tel. 21723. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden De Administratie Tc koop aangeboden H. D. 1947. show motor. Prijs billijk. Lange Herenstr. 6 rd. VOOR AL UW KOPER WERK naar „Het Koperwin keltje", Barrevoetestraat 8. EYSINK 125 c.c. prima lo pend f 75, z. g. a. n, stofzui ger, slee Rex f 32.50. Karo- lingenstraat 33, Oost. Grootste collectie gebruikte MOTORRIJWIELEN. Garan tie, ruilen, financieren. Da Costakade 95, Amsterdam. Nw. BABYBOX m. vlonder f 15.50, boxkleed f 7.95, kin derstoel. Fr. Halsstr. 4 (lin ker bel) Tel. 17352. WEET U dat de soepgroente nog steeds 200 gr. 25 ct. kost in de Paarlaarsteeg 6? EEN PAASTAART BESTEL LEN?. de Rek bellen! Tel. no. 21550. 1 RADIO PHILIPS of ruilen voor D. of H. sportfiets. Van Loostraat 19. SCOOTER eigen bouw. moet opgeknapt worden, zonder rijbewijs, bromfiets, 2 ver snellingen. hulpmotor blok (48 c.c.) motorblok (100 c.c.) of ruilen onverschillig wat. Na 6.30 uur. Van Loostr. 19 Mooie TONFUNK RADIO met 4 golfl. en F. M. f 145 ge kost f 325. H. naaimachine Singer is in pr. st. f 55. Zuid polderstraat 56 rd., H.-O. SIBO TAPIJT 100 cm. breed, p. mtr. f 5.95. Tijdens de maand maart gratis gelegd, zond. materialen „De Kroon" woninginrichting, KI. Hout straat 12-14. Haarlem. POOTAARDAPPELEN, Eigenheimers, Bintje, Noor derlingen. Eerstelingen. De voorraad is niet groot. Beun- der's Tuinbouwinrichting, Haarlem, KI. Houtstraat 41, tel. 18920. P. WILKES is dag en nacht paraat met rijwiellampjes, lampen en stoppen-automaal In de portiek Ged. Oude Gracht 11. De Oriënt toont elke avond na 6 uur een prachtige col lectie PERZISCHE TAPIJ TEN, tafelkleden, kussens, enz. Informeer naar onze lage prijzen! v, Eif, Paarlaar steeg 8. Cornpl. SLAAPKAMER AM. f 250. Rijksstraatweg 167. Tel. 57925. 2 prima H. NAAIMACHINES Singer f 20 en f 15. Gen. de Wetstraat 75 zw. Ook voor uw WANDVER- LICHTING naar Fa. Riko, Rijksstraatweg 82, tel. 55693. Van part. OPEL REKORD 1953. In pr. st. wegens om standigheden. Tel. 13486. ALTIJD VOORRADIG: ge bruikte Citroën-onderdelen Driessen, Schipholweg 885, Telefoon K 2541—336. GRATIS 5 DAGEN OP PROEF!! Te koop koffer schrijfmachine, z.g.a.n. f 185 Af te betalen met f 2.50 per week. Brieven no. 7771 LEDEREN JASSEN, kos tuums, sportcombinaties, mantelkostuums, jerseypak jes, regenkleding etc. f 7.50 maandelijks. Gratis op zicht bij u thuis. Brieven no. 7770 NIEUWE STOFZUIGERS f 79, van fabriek naar ver bruiker, met volle garantie. Vraagt gratis demonstratie Hobeco. Dr. Leydsstr. 11 rd Tel. 50734. FILMOPNAME CAMERA Agfa Movex 8 m.m. f 240 Tel. no. 12569. FILM: Eumig 8 m.m. Projec tor z. g. a. n. f 200. Tel. 12569 OUD KRISTAL Goud, zil ver, antiek, koopt Velleman voor hoge prijzen! Tel. 14637 VELLEMAN KOOPT IN BOEDELS I Antieke en ouderwetse meubelen. Ma honie stoelen, etc. etc.. voor de hoogste prijsl Telef. 14637 BOEKEN, encycl., atlassen. In- en verkoop. Vrij entree. Gé Verboom, Kleine Hout- str. 60, H'lem. Tel. 19732. GEERTS KOOPT ALLES Inboedels, meubilair, ouder wetse meubelen, antiek, por- celein, kristal, goud, zilver, koperwerk, zolderopr. Taxa tie. L. Veerstr. 2, tel. 14672 Let op de naam, s.v.p. KRANTEN 6 ct. tijdschriften 5 ct., karton 4 ct., lompen 2530 ct. Verder de hoogste waarde voor uw oude meta len. L. v. Meel en v. d. Pol, Scheepersstraat 22, tel. 54181 20 KORTING OP ALLE STOOMGOEDEREN, mits ge bracht en gehaald. Nog slechts korte tijd. Mantels-Colbert costuums 2 75. Chem. Wasserij Keyser, Lorentzplein 25. Soendaplein 37, Duvenvoordestraat 68. BEDDEN VERTIJKEN f 10 f 15. v. Oosten de Bruynstr. 1. Tel. 18031. VERMAGERING pl.m. 20 p. p. maand, geheel uitwendig. Mia Niessen, Vermagerings specialiste. alléén tel. afspr. 35027. Nieuwe Hoogtezonnen te huur. MATRASSEN BIJVULL. EN OVERTREKKEN. Verenb°i 3-del. maken. Van Meeuwen Beddenspeciaalzaak. Rijks straatweg 71. telefoon 54956 VERHUIZEN? O. Feitsma en Zn., Alexanderstraat 1. Tel. no. 15590. AUTOBOX HAARLEM-N. Nabij Vergierdeweg autobox te huur. ïnl. de Ridder en Strijbis, makel. N. B. M„ Zandv.laan 71, Heemstede, (tel. 38920). SCHOONMAAK! Uw adre- voor behang-, stoffeerwerk en Colovinylvloeren. Möring. Damaststraat 21. Schilder zoekt BINNEN' WERK, prijs zeer billijk Tel. 11444. VOLKSWAGEN VERHUUR f 7.00 per dag en 7 ct per km Nieuwe wagens. Spec, tarief v. langere term. Taxi 13309 Twijnderslaan 35. TENNISBAAN te huur, zon dagmiddag. Tel. 35988. TENNIS part. club Einden- hout vr. enige heren (ge?-1 v. ma., do. en /of vrij.av. Br- C. Baas, Florapl. 2. Tennisclub v,r. SPELERS ISTERS) voor zo.middag en wo.avond, Gevorderd 30 tot 35 j. Br. no. 7798 of tel. 5481- CONFECTIEFABRIEK te BEVERWIJK vraagt voor direfc' die tevens belast zal zijn met alle voorkomende onderhoudswerkzaamheden in het bedrijf. Leeftijd 25—35 jaar. Brieven met opgave verlangd salaris no. 7793 bur. v. d. bl

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6