Horen en zien r MARCHWOOD BUMBEL EN DE WENSHOORN Het Vlach-Strijkkwartet speelde werk van Smetana en Janatsjek Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen De negen Muzen "y Concert door hetN.Ph.O. in Beverwijk SLECHTHORENDEN Kort en bondig 5 radio televisie Voetbal in Frankfort Droom en werkelijkheid Over en weer De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma Subsidie van het toneel in volgend seizoen Betaling abonnementsgeld per giro Muziekkorps van „The Pats" komt naar Nederland Twee hoorspelen bekroond in wedstrijd van KRO N.V. GEERVLIET ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE DONDERDAG 20 MAART 1958 Woensdagmiddag kon men direct na de (zending voor de kinderen de aftrap van de interland-voetbalwedstrijd ssen de West-Duitsers en de Spanjaar- ien. Het werd een voortreffelijke uitzen ding uit het Waldstadion in Frankfort, waar ruim tachtigduizend uiterst rumoeri ge Duitsers hun nationale ploeg aanmoe digden. De camera's goed opgesteld volgden het dikwijls uiterst rappe combi natiespel uitstekend en het was slechts jammer dat de Vlaamse reporter Wim de Gruyter dus niet de in de programma bladen aangekondigde Dick van Bommel te veel voorvallen vermeldde, die veel be ter onvermeld hadden kunnen blijven, om dat ze werkelijk geen commentaar of re gistratie nodig hadden. Doch aan de ande re kant zorgt deze flegmatieke Belg toch altijd wel weer voor opmerkingen en com mentaren die de moeite van het beluiste ren waard zijn. Eigenlijk is het verwonderlijk, dat het spel „Nationale 6" van Jean-Jacques Ber nard niet eerder voor de televisie is ont dekt. De vruchtbare samenwerking van David Koning (de vertaler) en Peter Koen (de regisseur) heeft het ons woensdagavond in het N.C.R.V.-programma op het beeld scherm gebracht. Het was meteen een van de mooiste avonden televisietoneel. Mis schien zijn wij nog enthousiaster over het stuk dan over het spel, ofschoon dat moei lijk is vol te houden als men bedenkt welke eisen juist dit stuk stelt aan de rolbezet ting. Het is de tedere en fijnzinnige ge schiedenis van een klein gezin, dat eenzaam woont aan een van Frankrijks grootste verkeerswegen. Vader en dochter hebben 7,o hun droom over die weg. Hij zal eens de prins uit het sprookje binnenvoeren, de prins van het geluk. En zie: op een dag strandden een beroemde romanschrijver en zijn zoon bij de woning en blijven er lang genoeg om de schrijver verliefd te doen worden op het meisje, dat zelf de vervulling harer wensen verwacht van de zoon. Het mag niet zo zijn. Vader en zoon gaan. Later komt het bericht dat de weg zal worden omgelegd. Daarmee dreigen de dromen voor goed op te houden, maar dan vinden vader en dochter een nieuwe be stemming voor hun verlangens om, geluk kig, te constateren dat de weg hen eigen lijk thuis heeft gebracht. Het meest trof ons in Bernard's stuk de mengeling van droom en werkelijkheid in een taal, die iedereen kon verstaan. Het was een taal van alle mensen. Beelden, dromen, verlangens, ze waren er even her kenbaar in verweven als de dingen van alle dag. Zoals Bernard ze aan ons deed voorkomen waren ze tot hun zuiverste ver schijning herleid. De ontmoeting om het maar eens met een predikantenwoord te zeggen van de mensen in zijn stuk, was een toonbeeld van evenwicht in contrasten, van spanning in verhoudingen. Peter Koen ving die voortreffelijk in zijn rustige, be zonken en mooi aangevoelde cameravoering op. De spelers waren uitstekend op dreef. Nienke Sikkema excelleei-de met haar ver tolking van het gave meisje Francine, op wie de poëzie van het ogenblik telkens weer vat kreeg, heel mooi vooral in haar expressie. De vader van Johan Valk onder steunde haar fraai, warm en hartelijk. Coba Keeling gaf de moeder zelfs nog per spectief, ondanks haar geringe tekst. Ook Maxim Hamel zagen wij niet vaak zo op recht en zo eerlijk. De schrijver van John Soer, uiterlijk Jean Cocteau, speelde har monieus zijn partij in het ensemble, dat in een perfecte voorstelling zou acteren alsof het musiceerde. Beeldschermer Volgens het in Montreal in Canada ver schijnende wèekblad „Vedettes" zijn Ame rikaanse militaire autoriteiten voornemens een verbinding tot stand te brengen tussen de televisienetten van de Verenigde Sta len en Canada en die van Europa. Dit zou geschieden door het aanbrengen van een keten van stations tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, via Groenland en IJsland. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. P.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamerkoor. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regermgs- uitz.Landb.rubriekUitslag van de prijsvraag: goed voeren noodzakelijk. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Klarinet, hobo en fagot. Pim. 14.25 Dertig jaar geleden overleed Paul van Ostayen, klankb. Pim. 14.45 Klarinet, hobo en fa got (vervolg). 15.00 Gevar. progr. voor de strijd krachten. VARA: 16.00 Dansmuz. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Instr. kwartet. 18 501 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Een nationale zaak, klankb. 20.45 Verstaat gij wat gij leest?, causerie^ VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muziek. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM XI 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Omr.- orkest. 14.40 Lichte muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital, 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muz. 18.05 Ritm. muz. 18.20 Ruimtevaart, caus. 18.30 Amus.muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D.. pol. caus. 19.35 Gram. 20.15 Act. 20.30 Pol. Forum. 21.00 Lichte muz. 21.25 Gevar. progr. 22.05 Pianorecital. 22.40 Gram. 22.50 Pasen houden, caus. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ka- nrermuz. 16.25 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Ork.conc. 17-45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws.e 19.40 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00—21.00 Sympathie en thee, een kijkje m Engeland. Het. is niet de bedoeling van het bestuur van de stichting Nieuw Nederlands To neelgezelschap, dat dit zijn werkzaamheid na 31 augustus voortzet. Minister Cals heeft daarom bij het nemen van zijn be slissing inzake de subsidiëring van sprei dingstoneelgezelschappen voor het seizoen 1958/59 geen rekening gehouden met deze stichting. Dit deelt de minister mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aan het bestuur van de stichting „Puck" heeft de minister bericht, aldus de memo rie. dat het hem mogelijk zal zijn het sub sidie voor deze stichting voor dat speel- iaar te verhogen tot maximaal 200.000. Een toezegging tot dat bedrag kan ech ter slechts volgen na ontvangst van een opgave van de samenstelling van het ge zelschap en van de verzekering, dat de rest van het geraamde of nader te ramen tekort geheel door andere instanties zal worden gedekt. Het is verder de bedoeling van de minister aan de stichting Het Zui delijk Toneel voor het genoemde seizoen een subsidie te verlenen van 140.000, dit onder de gebruikelijke voorwaarde van volledige dekking van het geraamde tekort door andere instanties. De minister zal aan het bestuur van de toneelgroep „Studio" geen subsidietoezegging kunnen doen. daar hem in 1958 de middelen daartoe ontbre ken. Voorgelicht door de Raad voor Kunst en de stichting Toneelcoördinatie hoopt de minister voor het speeljaar 1958/59 naast de twee genoemde spreidingstoneelgezel schappen vier grote gezelschappen te sub sidiëren. namelijk de Nederlandse Come- die, de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel er. „Theater". De vermindering van het aantal in 1957/58 gesubsidieerde toneel gezelschappen met één. acht hij verant woord. gezien het vrij beperkte artistieke potentieel, aldus de Memorie. ADVERTENTIE Voor automobilisten, die van comfort houden en voor diegenen, die over weinig of geen rij-ervaring beschikken: RENAULT FRéGATE TRANS-FLUIDE Staat altijd in de goede versnelling en kop pelt automatisch. U behoeft alleen maar te sturen en te remmen. Elegante, sterke en zuinige 6-persoons sedan met prachtige wegligging. Prijs 10.790.—. Vraag eens een proefrit bij GARAGE DEN HOUT Onderscheiding. De musicus Frans van Amelsvoort uit 's-Hertogenbosch is wegens zijn verdiensten voor de Franse muziek door de Franse regering benoemd tot Chevalier de l'Ordre des Palmes Aca- démiques. Met het Brabants Kamerkoor en met het Eindhovens Lyceumkoor heeft Van Amelsvoort in de loop der jaren ver scheidene Franse koorwerken uitgevoerd. Nieuw orkest. In 's-Hertogenbosc'n zijn sinds de opheffing van het stedelijk orkest in de twintiger jaren herhaaldelijk pogingen ondernomen om een amateur- symfonie-orkest te stichten. Thans is een orkest opgericht, waarvan men verwacht dat het in deze behoefte zal kunnen voor zien. Het nieuwe orkest staat onder leiding van Evert van Tright, solo-hoboïst van het Brabants Orkest en dirigent van het Bra bants Kamerorkest. Het orkest telt acht entwintig leden, strijkers en houtblazers. Het zal met nog vijf koperblazers worden aangevuld en er is sprake van een ver dere uitbreiding. Men begint met de bege leiding van balletuitvoeringen. Later hoopt men tot zelfstandige concerten te komen. Naar Spanje. Van 619 april zal het Madrigaalkoor uit Delft onder leiding van de dirigent Pierre van Hauwe een tournee door Spanje maken. Het koor geeft in Spanje alleen zaalconcerten in Huesca, Reus, Tarragona en tweemaal in Barce lona. Op de heenreis zal men optreden voor de radio-omroep in Brussel en Bor deaux. Het koor brengt een programma van motetten, makrigalen, romantische liederen van Schubert, Brahms en Beet hoven en Europese volksliederen ten ge hore. Voor de eerste keer heeft het koor voor deze reis een subsidie van de gemeen te Delft ontvangen van vijfhonderd gulden. U kunl het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE OOOOOOOOOOCOOO Het zou overdreven zijn te beweren, dat het pianoconcert van Edward Grieg tegen woordig door onze concertpianisten ver waarloosd wordt. Maar vast staat, dat het zo goed uitgevallen pianowerk veel minder vaak op de programma's verschijnt dan een twintig tot dertig jaar geleden. Een begrijpelijke reactie overigens, die tot gunstig gevolg, heeft gehad, dat Griegs con cert, dat de componist in korte tijd wereld beroemd deed worden, nu weer met leven dige belangstelling en „als nieuw" wordt aangehoord, wanneer het in deze dagen tot uitvoering komt. Men heeft dit kunnen constateren op het concert, dat woensdag avond onder auspiciën van de Commissie „Cultureel Beverwijc" door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in het Ken- nemer Theater te Beverwijk werd gegeven. De pianiste Toos Onderdenwijngaard had Griegs concert ter vertolking op deze avond gekozen. Zij speelde het met een natuurlijke muzikaliteit en met een voor treffelijke beheersing van de vereiste in strumentale techniek. Haar klankfantasie werd echter flink afgeremd door de vleu gel, die voor Griegs volumineuze muziek te klein was, in de bas te dof klonk en in de discant te weinig klankstraling had. Lettend op deze omstandigheid kon men extra respect krijgen voor de uitvoering door de pianiste, die van het door de diri gent Henri Arends geleide orkest een uit stekende steun verkreeg. Langdurig ap plaus en bloemen werden de beloning daarvoor. Henri Arends had blijkbaar gerekend op een ontwikkeld muzikaal aanpassingsver mogen van de toehoorders. Want aan het pianoconcert met zijn elementen van Noor se volksmuziek ging de overture voor de opera „Scmiramis" van Rossini vooraf. Na de pauze werd de eerste Symfonie van Johannes Brahms uitgevoerd, een roman tisch werk vol persoonlijke „bekentenis sen" en geladen met een overwegend van weemoedige somberheid getuigende uit drukkingskracht. Het onderbrengen van al deze subjectieve gevoelens in klassieke muziekvormen was een moeilijke opdracht, die Brahms pas na grondige studie ging uitvoeren. Brahms vluchtte vaak weg in zwaarmoedige overpeinzingen. Menig werk getuigt hiervan. Maar de geniale muzikant bleef wakker in hem en dit adelde zijn muziek merkbaar en verleende er een kunstzinnige betekenis aan, die de wisse ling der tijden trotseert. Ook in de eerste symfonie wordt de toehoorder getroffen door de pure muzikale schoonheid van dit werk, die door de goede vertolking, die Henri Arends en het orkest gaven, in een helder licht geplaatst werd. De akoestische omstandigheden waren het orkest daarbij niet ter wille. Maar desondanks kon de symfonie veel indruk maken. P. Zivaanswijk Debuut. De Hongaarse pianist George Vasarhelyi zal voor de eerste keer in Ne derland optreden op maandagavond 24 maart in de kleine zaal van het Concert gebouw in Amsterdam. Ter gelegenheid van het bezoek van ko ningin Elizabeth van Engeland en prins Philip komt het muziekkorps „Canadian Army's Princess Patricia's „Canadian Light Infantry Brass Band" uit. Duitsland naar Nederland. In dit muziekkorps, dat bestaat uit 44 muzikanten, spelen 22 Nederlanders mee. De meesten van hen hebben een verzoek ingediend Canadees staatsburger te wor den. Het regiment waartoe de band be hoort, heeft onder meer deelgenomen aan de bevrijding van Nederland in 1945. Het korps zal in Den Haag op woensdag 26 maart „the Royal Salute" ten gehore brengen als koningin Elizabeth en prins Philip voor de receptie in de dierentuin ar riveren, en daarna concertmuziek en mar sen spelen op het terrein buiten het ge bouw. 's Avonds verzorgen veertien leden van de band, onder wie vier Nederlanders, de dansmuziek tijdens het bal. Kapitein Molla stond op de brug en riep zijn bevelen. De zeilen waren nu uitgerold en bolden op door de wind; het anker was gelicht en de Vrije Vogel begon te varen. Bumbel stond aan de verschansing en keek over de golven, die vrolijk tegen het schip opkrulden. Hij was blij, dat het nare avontuur nu achter de rug was en dat de man nen er weer allemaal waren en beterschap hadden beloofd137138 Woensdagavond genoten de leden van de Heemsteedse Kunstkring het voorrecht in 't Minerva-Theater een optreden van 't Tsjechische „Vlach-Strijkkwartet" te mo gen beluisteren. De internationale bekend heid van dit ensemble (dat de naam draagt van zijn primarius Josef Vlag) dateert van drie jaar terug, toen het op het Con cours voor Strijkkwartetten te Luik de hoogste onderscheiding verwierf. Dit was uiteraard niet het resultaat van een paar weken of maanden, maar van een lang durige studie en van een contact, dat door het viertal reeds in de studiejaren op het Praagse conservatorium gelegd was. De individuele capaciteiten van de vier Tsjechen (Vlag, Snitil, Kodousek en Moncka) staan natuurlijk boven beden king. Plet komt er op aan wat zij tesamen als éénheid betekenen, dus wat de speci fieke fysionomie van het kwartet is. Op mij maakte het de indruk van vier tem peramenten tot één herleid. Dit moge dan al geen uitzonderlijk geval zijn. aangezien het de eis is waaraan ieder kwartet dient te beantwoorden. Maar er zijn tempera menten en temperamenten en de impulsi viteit van deze Tjsechen is waarachtig ook niet met de gewone maat te meten. Dus kon mijn definitie beter luiden: vier „buitengewone" temperamenten tot één herleid. Had zich deze impressie reeds direct op gedrongen bij de vertolking van het „Kom- plimentierkwartet" van Beethoven, om de scherp geprofileerde ritmiek, het dynami sche evenwicht, om menig staaltje van persoonlijke interpretatiekunst, alles in volmaakt verband de indrukken die wij kregen van het Strijkkwartet no. 2 („In tieme Brieven") van Leos Janatsjek waren overweldigend. Wat in dit merkwaardige stuk van de executanten vereist wordt, is trouwens verbazingwekkend maar wat dan te zeggen over de taak dezer subjec tieve confidenties van een enkeling in samenspel tot eenheid te brengen, zodat het klinkt Rlsof men Janatsjek zelf zijn brieven hoort voorlezen, die een kaleido- scoop zijn van emoties, capricieuze asso- siaties en gevoelige herinneringen aan een vereerde dame? Met dit al is dit laatste opus van Janatsjek een uiterst boeiend geval, dat in de alternatieven van het slot- rondo een hoogtepunt bereikt van ver innigde schoonheid. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat het programma een voortreffelijke inleiding tot dit zeer bijzondere werk van Janatsjek bevatte, geschreven door de heer H. Schmidt De- gener: zonder deze leidraad zou men veel gemist hebben van dit muzikale testament. Tot besluit vertolkte het ensemble het Kwartet van Smetana „Uit mijn leven" de autobiografische schets van de doof geworden Tsjechische meester, die blij moedig en liefderijk zijn verleden over weegt en de ramp die hem trof niet zon der angst, maar tenslotte toch berustend aanvaardt. Anders dan bij Janatsjek kan men deze muziek desnoods zonder verkla rende toelichting, dus zuiver om haar mu zikale inhoud en vorm genieten. De milde Boheemse sfeer ik denk bij voorkeur aan deel III met zijn verrukkelijke cello passages is dan voldoende om er de sympathieke persoonlijkheid bij het plot seling optredende „bedrieglijke slot" wordt het levensdrama, dat Smetana tot het componeren van dit stuk noopte, manifest. Ook deze confidenties heeft het Vlach- Kwartet ons overtuigend laten horen. Het optreden van het Tsjechisch ensemble be wees wat eigenlijk niet meer hoeft be wezen te worden: namelijk, dat de vier eenheid in het strijkkwartet aan de edel ste vorm der instrumentale muziek haar waarborg verleent. Jos. de Klerk Twee auteurs, Bernard Verhoeven en dr. J. Starink, delen tezamen de prijs van drieduizend gulden, die de K.R.O. had uit geloofd voor zijn jaarlijkse hoorspelprijs vraag. Ook dit seizoen waren vijftien auteurs uitgenodigd deel te nemen aan de ze besloten prijsvraag, waarvoor de jury bestond uit mevrouw Annie Salomons, Paul Huf, Louis Lutz én Willem Tollenaar. De twee hoorspelen, die gezamenlijk de eerste1 prijs verwierven, waren een speel se fantasie in ,.musical"-vorm „Een engel tje vermist" van Bernard Verhoeven en de lichte komedie in de antichambre van Lo- dewijk XIV „Au bon plaisir du Roi" van dr. J. Starink. ADVERTENTIE Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van HOORTOESTEllEN GEERVLIET vindi u een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistortoestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen In de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX enz. Wendt u tot een vertrouwd adres I Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 8. De chemici waren een prettig stel mensen, dacht zij: interessant, goedmoedig en aardig. Zelfs de meest zonderlinge en sommigen van hen waren inderdaad zeer, zeer zonderling. Dit waren de mannen, die het meest in hun werk verdiept waren. Men zag ze vaak rondlopen in een soort van trance, die men niet dan met een zeker risico onderbreken kon. Zij en de rest van de staf waren aangenaam gezelschap. Zij hoopte, dat dr. Deverel deze vriendschappelijke atmosfeer niet verbreken zou, maar zij was niet hele maal gerust op de toekomst. Zij veronderstelde, dat zij tot op zekere hoogte hier een beetje bedorven was., in feite waren zij dat allemaal en zij vreesde, dat de rustige dagen voorbij waren. De ontdekking van de identiteit van de nieuwe chef had er niet toe bijgedragen, de komende verandering gemakkelijker te maken. Het was met gemengde gevoelens, dat Celia het af scheidsdiner van haar vader bijwoonde, maar het ver liep prettiger dan zij verwacht had. Men kon geen moment twijfelen aan de oprechtheid van het lid dei directie, die namens de maatschappij het woord voer de, in zijn lof over haar vader, niet alleen als man van de wetenschap, maar als een persoonlijkheid, die- zich de warme waardering en het respect van allen verworven had. Het applaus, dat dr. Howard begroette, toen hij op stond, om te antwoorden, moest hem toch wel ge- trollen hebben, evenals het zijn dochter trof. Het was spontaan en daverend en ging door, tot haar vader glimlachend de hand ophief om stilte te verkrijgen voor zijn antwoord. Hij hield een prachtige toespraak, niet te lang en voldoende gekruid met de droge hu mor, die zozeer een onderdeel van zijn persoonlijk heid was, om de atmosfeer boven het emotionele te houden. Hij besloot met dr. Deverel welkom te he ten, aan wie, daar was hij van verzekerd, de loyale en vriendschappelijke medewerking zou worden gege ven, die zijn eigen beheersperiode zo aangenaam had gemaakt. Het diner werd besloten met een enthousiast gezon- ge*: „For he is a jolly good fellow." Cel.a, meezin gend met de rest, voelde zich erg trots op haar va der en haar ogen waren vochtig, toen zij van haar plaats aan de tafel tegen hem glimlachte. En toen was het allemaal voorbij. De aanwezigen drukten dr. Howard de hand en begonnen zich te ver spreiden terwijl dr. Deverel aanbood om hen naar huis te rijden. Het diner was in „The Duke's Head" in Elton gehouden, in welk hotel Deverel logeerde en Celia kneep haar vader in de arm als een waarschu wing tegen het accepteren van dit onzelfzuchtige aan bod. „Beste kerel, ik denk er niet over," zei haar vader. „De bus stopt hier voor de deur en neemt ons mee tot het begin van onze laan." „Het is helemaal geen moeite en het regent dat het giet. Binnen twee minuten heb ik de wagen voor de deur." Hij was verdwenen voor zij verder konden protes teren. Celia zat achter in de wagen en liet 't aan haar vader, die voorin bij Deverel zat over, om 't gesprek gaande te houden. „Ik neem aan, dat het je in „The Duke's Head" goed bevalt?" „Ja zeer goed. Maar ik zal er niet veel langer blij ven. Ik heb juist een huis in Marchwood gekocht. Win- gate Lodge." „Zo? Nu, dan feliciteer ik je. Het is een mooi oud huis. In het begin van mijn huwelijk woonden er vrien den van mijn vrouw, de familie Bolton, zodat wij het huis goed kennen. Het is alleen jammer, dat het in de latere jaren zo verwaarloosd is." „Ja, maar ik vond het toch een bof, dat ik het te pakken kreeg. Aan het einde van deze maand trekken wij er in en het zal me niet spijten. Het hotelleven is tenslotte niets voor mij en het verveelt Ian, mijn jonge stiefbroer, bijzonder. Ik heb hem vandaag naar Londen teruggezonden, om te helpen met het pakken." „Denkt us dat Marchwood u bevallen zal na een verblijf in Londen, dr. Deverel?" vroeg Celia. „Oh, we zijn geen stadsmensen. We zijn alleen maar in Londen gebleven, zodat ik een werkje aan het minis terie van Oorlog kon afmaken. Wij hebben altijd in Dorset gewoond. 1-Iet huis werd aan het einde van de oorlog, toen mijn vader stierf, verkocht. Dus u ziet, dat het platteland voor ons geen verschrikkingen heeft en ik hoop, dat Marchwood ons zal willen accepteren." Zijn toon was een beetje droog en Celia kwam tot de conclusie, dat deze man een griezelige handigheid had om haar stemming te peilen en haar zich niet op haar gemak te doen gevoelen. Zij was een beetje boos, dat een lachje van haar vader haar toonde, dat hij zich ook van dit feit bewust was. „Maar beste kerel, Marchwood zal er maar al te blij om zijn. Nieuwe gezichten zijn voor ons een le venselixer en het zal mij in ieder geval genoegen doen te weten, dat de Lodge weer in goede handen is. Onder ons gezegd maakt mijn dochter zich nogal zenuwachtig over die toevloeiing van leden van de staf van het laboratorium naar Marchwood. Zij vindt, dat Elton al die gevaarlijke chemici maar moest hou den en Marchwood overlaten aan die eenvoudige men sen, die hier geboren en getogen zijn." „Paps, doe toch niet zo dwaas!" „Nou," merkte Deverel op, „wij zullen ons best doen om niet veel op te vallen en ons met het land schap te assimileren. Welke kant moet ik nu op?" „Rij Alder Lane maar af, tegenover het oorlogs monument, en volg die laan de bocht om, zo ver als je komen kunt", zei Howard. „Ik zou je toch nog willen bedanken Howard, voor de hulp die ik in deze weken van je gehad heb", merk te Deverel op toen hij de wagen de laan indraaide. „Die heb ik zeer gewaardeerd". „Helemaal niets te danken. Je hebt hier een moei lijk werk te doen ik en wens je alle succes". „Dank je. Ik hoop, dat je de kennismaking met Win- gate Lodge eens zult komen hiernieuwen, wanneer we op orde'zijn. Ik zou graag de zekerheid willen hebben, dat ik af en toe de gang van zaken eens met je bepraten kon". „Natuurlijk. Het zal me zeer interesseren, ofschoon ik er zeker van ben, dat je mijn hulp niet nodig hebt. Ik was zeer aan 't oude laboratorium gehecht, weet je. Hier zijn we er. Kom je nog even binnen voor een borrel?" „Neen, dank je. Ik verwacht nl. om elf uur een tele foontje van Ian. Welterusten". Zij zagen hem keren en de laan weer afrijden. (Wordt vervolgd) Barones Van Pallandt overleden. In de leeftijd van ruim 86 jaar is te Neerijnen overleden I. T. baronesse Van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, geboren barones Van Hardenbroek-Bergambacht, die tot haar dood toe presidente-kerkvoog- des was van de Hervormde Gemeente van Waardenburg en Neerijnen, een unieke functie in ons land. Legaat. Het Noorse parlement heeft dinsdag het legaat van de in 1946 overle den Nederlandse mevrouw Laurine Maar schalk ten behoeve van de tbc-bestrijding in Noorwegen aanvaard. Het legaat be draagt 2,7 miljoen kronen (anderhalf mil joen gulden). Bezoek. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr, J. Algera, heeft gisteren in gezelschap van een aantal leden van de Eerste Kamer een bezoek gebracht aan de stormstuw te Krimpen aan de IJsel, waar de sluisdeuren, de bascule- en de vaste brug en een der gereedgekomen schuiven werden bezichtigd. Daarna ging het gezel schap naar Hellevoetssluis, naar de ring dijk, die is aangelegd om in de toekomst de bouw van een kilometer lang sluizencom- plex mogelijk te maken. Het water binnen de ringdijk wordt reeds weggepompt, waar door vijf km buiten Hellevoetsluis een werkput zal ontstaan. De „Oranje". Het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland zal, na een onderbreking voor een viertal zomerreizen naar de Middellandse Zee, in juli, augustus en september a.s. de geregelde afvaarten naar het Verre Oosten hervatten. De „Oranje" zal 10 september en 5 november van Amsterdam naar Singapore vertrek ken. Als extra aanloophaven in beide rich tingen is Penang ingelast. Geen kamernood te Delft. Van de zijde van de Delftse Studenten Kamercom missie wordt meegedeeld, dat thans kamer- nood onder de Delftse studenten is opge heven. In het complex studentenpaviljoens ,,'t Duyvelsgat" staan tien kamers leeg. Een der redenen is ongetwijfeld de inge bruikneming van de door de gemeente aan de hogeschool geschonken studentenflats, welke volgende maand door minister Cals zullen worden geopend. De commissie meent echter, dat deze gunstige toestand slechts tijdelijk is. Brandweerauto te vlug. Op 6 mei reed de thans 34-jarige hoofdbrandwacht E. H. uit Ede als chauffeur van een brandweer auto met grote vaart de (voor autoverkeer afgesloten) Nieuwe Stationsstraat te Ede in op weg naar een brand. Een bromfietser met passagier kon de wagen niet ontwijken; beiden werden ernstig gewond. De recht bank veroordeelde de brandweerman thans ter zake van „te hard rijden" conform de eis tot een boete van 50 of 10 dagen. DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Nieuw Leven" met „De Eerbiedige lichte kooi", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 19.30 22 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fo totentoonstelling over de ontwikkeling van Ned. musea, 1921.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Met don derend geweld", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek der Demonen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vuur over de Yang-Tse", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „One night of love", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De luchtslag om Japan", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet" a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Elimkapel: Bijzondere samenkomst met lichtbeelden over de arbeid van de zende ling broeder J. Anderweg, 20 uur. VRIJDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Nieuw Leven" met „De Eerbiedige lichte kooi", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen. 917 en van 19.3022 uur. Bibliotheek aan Prin senhof: Fototentoonstelling over de ont wikkeling van de Ned. musea, 1921.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Het lied van Bernadet- te", a.l., 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Duistere driften", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Duel op de Atlantic", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Verraad in Korea", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Nina", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De verkenners der verloren bergen", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De knapste meisjes moeten sterven", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: Voor P. v. d. A. spreekt ir. Vos over: „Economische politiek en hoog conjunctuur", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7