bij de Staking K.L.M. opgeheven Moskou zou Parijs onder druk pogen te zetten Centraal Economisch Plan 1958 Indonesië geeft KPM-schepen terug HET WEER Russisch dreigement zou de rechtse ministers hebben doen inbinden NAAIMACHINES „Echte aanval op Medan" zou heden zijn ingezet Bemiddeling van Stichting van de Arbeid had succes 72e JAARGANG No 215 VRIJDAG 21 MAART 1958 303e JAARGANG No 63 „Oranje" in Singapore aangekomen Amerikaanse fysici willen stem in kernbeleid STUURMAN COHEN Stakingen in Japan Wereldraad van Kerken helpt Indonesië Ook bemiddeling over salariskwestie Schadeloosstelling van KPM geëist Uit Archipel verbannen Strenge lente Het woord is aan Nederlandse bedrijven verzegeld Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T^\ 11 1 UitSave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I*™"! I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. pp zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- g g f |[1 T M TT1 1 J M Cl II I Cl (1 Abonnement p. week 59 ctp. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ai VA JL JL JL JL JL ii^h^ JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ace MORRIS 'fj(ifore(/0{/É(S{// BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD! BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse conservatieve ministers heb ben, na een fors antwoord van Gaillard, hun ultimatum de regering te zullen ver laten indien de premier geen open kaart in zijn onderhandelingen met de Anglo- Amerikaanse bemiddelaars inzake Tunesië zou spelen, voor het* ogenblik ingeslikt. Er dient zich op dit punt echter een nieuwe verwikkeling aan. Tijdens de zitting van de regering, onder leiding van president Coty, moet gisteren namelijk een geheime nota uit Moskou zijn besproken, waarin de Sovjet-Unie in dui delijke bewoordingen doet weten, dat het als wereld-mogendheid onmogelijk nog langer onverschillig kan blijven over de verdere ontwikkeling in Noord-Afrika, en in Tunesië in het bijzonder. De Russische brief zou tussen de regels de bedreiging van rechtstreekse be moeienis of inmenging door het zenden van „vrijwillige piloten" inhouden, indien Frankrijk zich tegenover Tunesië niet iets inschikkelijker zou tonen. Moskou zond indertijd een soortgelijke nota om Groot-Brittannië en Frankrijk er van te weerhouden hun veldtocht in Egypte voort te zetten. In officiële kringen is men niet spraak zaam over deze Russische stap, die het gevaar van een internationalisatie van de Algerijnse, oorlog nog tastbaarder lijkt te maken. Het is nauwelijks gewaagd de uiterste discretie, die Gaillard, zelfs tegen over zijn eigen ministers in acht neemt over het verdere verloop der onderhande lingen met de Britse en Amerikaanse be middelaars Murphy en Beeley, in onmid dellijk verband te brengen met de Russi sche nota. De bijna panische angst van de Amerikanen de Russen binnenkort ook in het Middellandse Zeegebied te zien ver schijnen, wordt door deze nota nieuw voedsel gegeven en ook de verhoogde acti viteit van Murphy, die in Parijs ook ver schillende politieke figuren buiten de regering heeft ontmoet, mag men eveneens in het licht van deze Russische vinger wijzing verklaren. Premier Gaillard, die juist op zijn laatste ministeriële benen leek te wandelen, kan, dank zij deze Russische interventie, zijn persoonlijke toekomst met wat meer ver trouwen tegemoet zien, want zelfs de SINGAPORE, (Reuter) —Het m.s. „Oranje" is vrijdag met 520 Nederlandse, Amerikaanse en Engelse évacués uit Noord-Sumatra in Singapore aangeko- rechtervleugel lijkt te begrijpen, dat het tijdstip voor een nieuwe regeringscrisis bijzonder slecht zou zijn gekozen. Pinay: Afwachten (Reuter/AFP) Het standpunt van de conservatieven wordt weergegeven in een motie: „Wij veroordelen de deelneming van Tunesië aan de strijd (in Algerije) en wij staan er op dat dit land neutraal is. Wij eisen dat de Franse basis Bizerta Frans blijft en dat de grote vliegvelden, die door Frankrijk (in Tunesië) zijn aangelegd in Franse handen blijven, tot het einde van de oorlog welke tegen ons wordt gevoerd". Een van de gematigste leiders van de con servatieven, oud-premier Antoine Pinay, die ook door Murphy is gepolst, zou. oven als de meerderheid van de conservatieven, van oordeel zijn dat men de regering niet kan oordelen naar haar „bedoelingen" ten aanzien van Tunesië zolang zij nog geen besluit heeft genomen. Bourguiba: Geduld TUNIS (Reuter) President Bourguiba heeft in de Tunesische Raadgevende Ver gadering gezegd, dat hij verwacht spoedig een rechtvaardige regeling van het Frans- Tunesische geschil bekend te kunnen ma ken. Hij zei te verwachten, dat de Brits- Amerikaanse goede diensten binnenkort resultaten zullen hebben. Er zal binnen kort worden gevlagd en er zal vrede zijn in ons hart, aldus Bourguiba, die ter ge legenheid van de tweede verjaardag van de onafhankelijkheid van Tunesië de ver gadering toesprak. „Wij willen aan onze tevredenheid geen uiting geven voordat er definitieve resultaten zijn". Alle fees telijkheden waren gisteren Onafhanke lijkheidsdag afgelast. (UP) Bourguiba deed een beroep op het Tunesische volk „geduld" te oefenen. De vorige week gaf hij te kennen, dat hij op 20 maart (gisteren) wellicht bekend zou maken, d^t Tunesië zich uit het westelijke kamp terug zou trekken, als de Verenigde Staten niet tussen Frankrijk en Tunesië zouden „kiezen". Tegenspraak (AFP) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een bericht in het links-onafhanke lijke Parijse blad „Combat", dat de Sovjet- Unie Frankrijk een nota over Noord-Afrika heeft gezonden, waarin zou worden gezegd dat de Sovjet-Unie als wereldmogendheid, belanghebbende partij is ingeval van een verandering van het evenwicht in Noord- Afrika, tegengesproken. Volgens Combat was deze nota door het kabinet besproken en zouden sommigen in de tekst een drei ging van een wereldconflict zien, indien Tunesië in een oorlog gewikkeld zou ra ken. De mogelijkheid van Russische vrij willigers werd volgens „Combat" niet uit gesloten geacht. Kolonel Simbolon, minister van Buitenlandse Zaken vo.n de Indonesische tegen regering in gesprek met de heer Robert Udick, directeur voor Z.O.-Azië van het Amerikaanse persbureau UP. De heer Udick verblijft sinds 10 februari in de onmiddellijke omgeving van de tegenregering met wie hij dagelijks persoonlijk contact heeft. WASHINGTON (Reuter) De bond van Amerikaanse natuurkundigen, die meer dan tweeduizend leden telt heeft er bij de Amerikaanse regering op aangedron gen, dat een niet in dienst van de rege ring staande deskundige stem krijgt bij de vorming van de politiek op kerngebied. De bond is van oordeel dat de Amerikaan se commissie voor kernenergie het pu bliek in het verleden soms onvolledig en misleidend heeft ingelicht over het ge vaar van radioactieve neerslag. (AFP) Sir John C-ockroft leider van de Britse kernwetenschap, heeft in een le zing over de brand in de kernreactor te Windscale (in oktober van het vorige jaar) volgens de wetenschappelijke medewer ker van de Manchester Guardian laten doorschemeren dat er bij dit incident waarschijnlijk aanzienlijk meer radioac tiviteit is vrijgekomen dan bij een ontplof fing van een atoombom zoals in Hirosji- ma gebruikt werd. ADVERTENTIE rCDn ZILVIUM V7EKU ZILMETA JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS TOKIO (AFP) Het PTT-personeel in Tokio, Yokohama en Maebasji, is nu reeds twee dagen in staking en er zijn 64 gewon den gevallen, van wie 14 politiemannen. Aan de staking nemen 200.000 personen deel. De bond van mijnwerkers, die 260.000 leden telt, heeft besloten zijn woensdag be gonnen staking, die aanvankelijk slechts twee dagen zou duren, voor onbepaalde tijd voort te zetten. De spoorbeambten zijn een actie van lij delijk verzet begonnen. In het Centraal Economisch Plan 1958 dat zojuist verschenen is geeft het Centraal Planbureau de prognose dat de bruto-investeringen 7Lh percent en de inves teringen in de industrie met tien percent zullen afnemen. Hierdoor zullen de pro- duktie en het reële inkomen in 1958 bijna 2 percent lager zyn, waardoor een „verdere ontspanning op de arbeidsmarkt" zal ontstaan. Het C.P.B. voorspelt een geregistreerde arbeidsreserve van 110.000 personen. By deze prognose is 't C.P.B. ervan uitgegaan, dat in 1958 geen belangrijke styging van overheidsuitgaven zal optreden en dat een algemene loonronde zal kunnen worden vermeden. Men zie voorts pagina 2. FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN GENèVE (Reuter) De Wereldraad van Kerken heeft om 50.000 dollar gevraagd voor hulp aan de christenen in Indonesië. De leden-kerken vroeg men 40.000 dollai bijeen te brengen om /-ijst en a"dere ar tikelen aan de behoeftigen in Indonesië te kunnen uitdelen en voorts nog 10.000 dolla'- voor geneesmiddelen ten behoeve van In donesische christelijke ziekenhuizen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuz^ ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De voorzitters van de werkgevers, en werknemersorganisaties hebben zich bereid verklaard ook bemiddeling te verlenen in het geschil tussen de K.L.M.-directie en de vliegers over de salarissen en verdere ar beidsvoorwaarden. Deze bemiddeling zal zo spoedig mogelijk geschieden, nadat de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn door de partijen als bindend aanvaard oordeel heeft gegeven over de vraag of de reële salarissen van de K.L.M.- vliegers een achterstand vertonen ten op zichte van die der andere Westeurotfese luchtvaartmaatschappijen. Dit oordeel kan dezer dagen worden verwacht. Na het overleg is een communiqué uit gegeven, waarin onder meer wordt gezegd: „De voorzitters der vakbonden hebben ge constateerd, dat een belangrijk deel van de werkelijke oorzaak van het conflict ge legen is in de combinatie van lid van het personeel en bestuurslid van een vakver eniging van de beide ontslagen vliegers. Het staat vast, dat de in de nacht van 13 op 14 maart door het bestuur van de vereniging gedane mededelingen, mede als gevolg van het gebruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk hebben doen ont staan over de opvattingen van dit bestuur. Het bestuur der vereniging van K.L.M.- vliegers betreurt dit zeer. Aan de andere kant heeft het ontslag van de beide vlie gers bij de leden van de Vereniging van K.L.M.-vliegers de indruk gewekt, dat de directie de bedoeling heeft gehad de vrij heid van vakorganisatie en van menings uiting aan te tasten. Zulks wordt door de iirectie evenzeer betreurd." Aan het overleg hebben deelgenomen de voorzitters van de drie werkgeversverbon den en van de drie Nederlandse werkne- mersvakcentralen, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, de heren A. Borst Pzn. (Prot. Chr. Werkgevers), mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond: J. A. Middel huis (K.A B.), M. Ruppert (C.N.V.), die commissaris is van de K.L.M., F. H. Ter- windt, voorzitter van het Katholiek Werk gevers Verbond en de N.V.V.-voorzitter C. W. van Wingerden. „De grote drie" van de controverse tussen directie van de K.L.M. en de vereniging van piloten verlaten eens gezind de bespreking, die zij te Am sterdam voerden, in het midden presi dent-directeur Aler. Links en rechts van hem de weer in dienst getreden piloten J. L. de Laat en L. Metz. De stationsdienst op Schiphol ging donderdagavond meteen aan het werk. Op het bord. met binnenkomende en uitgaande vliegtuigen verschenen weer de gebruikelijke mededelingen. De K.L.M. vliegt weer! De bemiddeling van de voorzitters der werkgevers- en werknemersorganisaties inzake het geschil over de salarissen en verdei e arbeidsvoorwaarden zal dooi de directie van de K.L.M. en het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers zonder voorbehoud worden aanvaard. Par tijen zijn overeengekomen, dat. indien deze bemiddeling onverhoopt niet tot resul taat zou leiden, het geschil door een bin dende uitspraak van een onpartijdig col lege. te benoemen door de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties, zal worden beslecht. De voorzitters hebben zich bereid ver klaard aan partijen een advies uit te brengen over de organisatie van het over leg tussen de K.L.M.-vliegers en hun directie. De partijen hebben hun volledige medewerking toegezegd aan de totstand koming van een betere overlegsfiguur, op dat een herhaling van de thans plaats ge had hebbende moeilijkheden kan worden voorkomen Diensten hervat De vliegers zijn. zodra het resultaat van het overleg bekend was geworden, terstond aan het werk gegaan. Reeds om acht uur 's avonds vertrok van Schiphol de DC-7C „Middellandse Zee" voor een chartervlucht van een oliemaatschappij naar New York. Aan boord bevonden zich 10 passagiers voor New York en 27 voor Londen. Een andere DC-7C, de „Adriatische Zee" vertrok donderdagavond 11 uur eveneens naar New York. Aan boord bevonden zich 10 passagiers, alsmede 300 kg vracht en post. In de nacht van donderdag op vrijdag vertrok om halfvijf een vrachtmachine van de K.L.M. naar Kopenhagen. (Men zie ook pag. 3.) Uit betrouwbare bron te Djakarta wordt vernomen dat Lloyds de Indonesische regering inderdaad met klem had verzocht de schepen terug tp geven. De afgezanten van het concern verklaarden dat Lloyds en de vele samenwerkende maatschappijen in het geval dat de schepen niet worden teruggegeven, in het vervolg geen schepen en ladingen naar Indonesië meer zouden verzekeren of de premies aanzienlijk verhogen, waardoor het voor een bevrach ter onaantrekkelijk zou worden zaken te doen met Indonesië. Algemeen heerst de indruk dat de In donesische regering, ondanks de officiële verklaring, voor dit argument is gezwicht. Indonesië zou op den duur geheel ge doleerd geraakt zijn. Nader wordt gemeld, dat minister Nazir verklaarde dat de Indonesische regering schadeloosstelling van de KPM eist. De KPM kan zich niet aan de eis tot schade loosstelling onttrekken. De vergoeding is geëist, omdat de KPM het bével van öe Indonesische regering om Indonesië niet te verlaten, in de wind geslagen heeft", aldus Nazir. SINGAPORE (Reuter) In kringen van Indonesische opstandelingen in Singapore werd vrydag verklaard, dat rondom Medan nieuwe gevechten woeden. Volgens hen zou dit de „echte aanval" op de stad betekenen. De gevechten van zondag en maandag, die eindigden met het terugtrekken der rebel len uit Medan, waren een voorbarige aan val geweest, die door een vergissing van de staf was ingezet, aldus deze kringen. Voorts verklaarden zij dat premier Djuanda donderdag de militaire comman dant van Oost-Java, kolonel Sarbini, om troepen voor Sumatra zou hebben ge smeekt. De regionale commandanten van Java weigeren troepen voor Sumatra af te staan, en de oorlog op Sumatra wordt ge voerd door het garnizoen van Djakarta, luchtlandingstroepen en de luchtmacht, al dus de opstandelingenkringen in Singapore. AFP meldt nog dat volgens dezelfde kringen Simbolon aan het hoofd van een sterk bataljon naar Medan oprukt, om een verbinding tot stand te brengen met de troepen van majoor Naingolan en kapitein Sitapohan. Aangenomen wordt dat deze laatste troepen zich ten zuidoosten van Medan hebben verspreid LONDEN (UP) Het Indonesische persbureau Antara meldt dat de Indone sische regering heeft besloten alle K.P.M.-schepen aan de directie van die maatschappij terug te geven. Het besluit hiertoe is donderdag bekendgemaakt door de officiële woordvoerder van de regering luitenant-kolonel Rrdy Pirngadi. De In donesische regering heeft tevens besloten de K.P.M. voorgoed te verbieden geregel de diensten tussen de Indonesische eilan den te onderhouden. De schepen zullen teruggegeven worden aan de directie van de K.P.M. of aan per sonen, die bevoegd geacht worden na mens die directie op te treden. Het rege ringsbesluit gaat op 21 maart 1958 in. Pirngadi verklaarde dat het regerings besluit onder meer gebaseerd is op de overweging, dat „onder de huidige om standigheden de aanwezigheid van K.M.P.- schepen in de Indonesische territoriale wateren niet langer kan worden getole reerd, daar dit in strijd is met de belan gen van de staat". Ter uitvoering van het besluit is een commissie van staatscontrole ingesteld. Het gaat hier om totaal 49 schepen. Uit regeringskringen te Djakarta wordt vernomen uat de regering waarschijnlijk tot haar besluit is gekomen onder druk van de overweging dat Indonesië vrijwel geen scheepvaartverkeer meer zou zien wanneer „Lloyds" de claim van de K.P.M. had moeten uitbetalen. De assurantiepre mies voor schepen die naar Indonesië va ren zouden na deze uitbetaling zeer hoog geworden zijn. De K.P.M is „voor onbepaalde tijd" uit de Indonesische wateren verbannen, heeft de woordvoerder van de Indonesi sche regering, luitenant-kolonel Pirnga di, gisteren verklaard toen hij het rege ringsbesluit bekendmaakte. Besprekingen met KPM-directie DJAKARTA (ANP) De heren J. W. Brand en L. Terbraake, directeuren van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Djakarta, hebben vrijdag, nadat be kend was gemaakt dat de sinds december jongstleden in de Indonesische havens vastgehouden schepen dezer maatschappij aan haar zullen worden teruggëgeven, be sprekingen gevoerd met' 'e door de Indo nesische regering aangestelde commissie van toezicht op het beheer der KPM. Deze besprekingen werden achter ge sloten deuren gevoerd'op het hoofdkantoor der KPM in Djakarta. De directie van de KPM werd van net besluit der Indonesische regering in een brief van minister Nazir op de hoogte ge steld, dat Indonesië thans geen behoefte meer heeft aan deze schepen, daar het erin geslaagd is schepen te kopen. Gezwicht voor boycott-dreiging Later hield de Indonesische minister van Scheepvaart, Nazir, een persconferentie, waarin hij het regeringsbesluit toelichtte. „Voor wat de vaart in Indonesië betreft, eindigt de geschiedenis van de KPM van daag", zei commodore Nazir. Over enkele dagen zou de termijn die voor de beslis sing over uitbetaling van de assurantie gesteld was, verlopen zijn. Dan zou alleen Lloyds al een uitbetaling van ongeveer 75 miljoen gulden onder ogan moeten zien. Ook andere assuradeurs zouden dan grote schadeloosstellingen hebben moeten uit keren aan de eigenaars van de schepen. Commodore Nazir verklaarde dat het hier 33 schepen betreft, inplaats van 49, zoals de regeringswoordvoerder in eerste instantie verklaard had. De indruk in zakenkringen te Djakarta is dat de Indonesische regering het hoofd heeft gebogen voor het in bedekte termen geuit dreigement dat de internationale scheepvaart Indonesië zou boycotten wan neer de „overname" van de KPM niet ongedaan werd gemaakt. Teruggave of geïsoleerd worden Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met zwakke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, en morgen over dag zonnige perioden met onge veer dezelfde tempei-aturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Frederick Douglas: Een gentleman zal mij nooit willen be ledigen, en iemand die geen gentleman is, kan mij niet beledigen. DJAKARTA (ANP) In Bandung zijn op last van de plaatselijke militaire com mandant twee Nederlandse bedrijven, die in december tijdens de anti-Nederlandse campagne werden overgenomen, verzegeld. Gemeld werd, dat de eigenaren zouden hebben getracht hun bedrijven te verko pen zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten. men. Ongeveer 300 van de évacués waren ADVERTENTIE Nederlandse onderdanen en omstreeks 200 Amerikanen. Het grootste deel van de Nederlandse évacués zijn employés van de H.V.A., die de meeste lecDr. van haar personeel op de ondernemingen en ook van de staf van het hoofdkantoor heeft teruggetrokken. In to taal kwamen 137 personeelsleden van de H.V.A. met de „Oranje" mee. De Good Year evacueerde 95 gezinsleden van per soneel van haar Amerikaanse onderne ming, en de United States Rubber Com pany 104. Andere maatschappijen, zoals de Portland Cement en de Shell evacueer den groepjes van twee tot acht personen. Voorts waren er nog 25 werkloze Neder landers aan boord, die morgen per vlieg tuig naar Nederland zullen doorreizen. De overigen zullen de volgende week vertrek ken. Ongeveer 100 van de Nederlandse évacués zijn ondergebracht in het kamp van Changi, nabij Singapore. Verhalen uit Medan De passagiers verklaarden bij hun ver trek op donderdag uit Belawan daar geen verwarring te hebben geconstateerd. Pas sagiers die in Medan zelf woonden, deel den mede in de nacht van zaterdag op zon dag zwaar vuur in de buitenwijken dei- stad te hebben géhoord, doch gezien had den zij niets. Zij geloofden niet, dat opstan delingen d« stad waren binnengedrongen. Iedereen in Medan verkeerde in gespannen toestand en verwachtte dat er iets zou gebeuren, doch slechts een enkeling heeft iets gezien. De staking van de K.L.M.-piloten is afgelopen. Vandaag zijn alle toestellen weer volgens dienstregeling van Schiphol vertrokken. Dit is het resultaat van de bemiddeling tussen^ de twee partijen in het conflict door de voorzitters van de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde werkgevers- en werknemers organisaties, die gisteren in Amsterdam met de K..JL.M.-directie en het bestuur van de pilotenorganisatie langdurig hebben vergaderd. Na afloop van dit overleg werd omstreeks vijl uur 's middags bekendgemaakt, dat de staking was opge heven en dat de K.L.M.-directie het aan de gezagvoerders De Laat en Metz gegeven ontslag had ingetrokken. Voorts was overeengekomen dat de salarissen cler vliegers over de stakingsdagen zouden worden doorbetaald en dat beide partijen zich van rancunemaatregelefi zouden onthouden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1