NIJLGR Ir. Vos sprak over economische politiek en hoogconjunctuur „Uitgeven, maar ook ontvangen" DE PATRIOT DE BEURS van gisteren M. Renne overleden HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voor P.v.d.A.-federatie Haarlem OnikcuA PARFUMERIE BIJOUTERIE C .H .U .-statenkring Mr. Wensing pleit voor „nationale politiek" UIT STAD EN STREEK GIERSTRAAT 27 Lezing van wethouder Bakker voor Haarlemse Jeugdleiders 1 948 24 maart 19 58 Twee doden in het verkeer Werkloosheid in Amerika gedaald Go Wagenaar keert zich tegen bestedingsbeperking Fraude van f 30.000,- Vertegenwoordiger uit Voorburg aangehouden Luchtverontreiniging in IJmond ter sprake Examens Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 17 tot en met 21 maart Gemeentereiniging verloor een actief directeur De medische verzorging tijdens het weekeinde 16.600 huisbezoeken van „Het Witte Kruis" in Heemstede in 1957 ZATERDAG 22 MAART 1958 Voor een dertigtal leden van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid sprak in Brinkmann vrijdagavond ir. H. Vos, oud-minister van Handel en Nijverheid (1945—1946) en van Verkeer en Waterstaat (1946—1948) over „Economische politiek en hoogconjunctuur". De spreker nam de ver houding middelenbestedingen als toets van het conjunctuurbeeld en besprak aldus het conjunctuurverloop vanaf de Tweede Wereldoorlog. Hij onderscheidde in hoofd zaak vijf fases: de eerste onmiddellijk na de oorlog, middelen onvoldoende voor be stedingen; vervolgens na het nog wan kele evenwicht van 1949 de Korea- kwestie, waardoor Nederland door het evenwicht heenzakte; toen kwam de derde fase: die van de consumptiebeperking met 5 percent, waardoor in 1952 weer een ge zond evenwicht ontstond, waarvan de vol ledige doorwerking door de ramp in Zee land anderhalf jaar werd vertraagd; toen begon de hoogconjunctuur, die later super hoogconjunctuur werd (Zijlstra), waarbij de bestedingen de middelen overtroffen. Door de bestedingsbeperking is die verhou ding weer omgekeerd. De heer Vos voorzag de verschillende fases van instructief en ook critisch com mentaar; vooral keerde hij zich tegen de belastingverlagingen, die „politiek echter niet tegen te houden waren; misschien hadden we het scherper moeten spelen toen, dan hadden we het wellicht toch kunnen tegenhouden". Ook zei de heer Vos. dat hij in 1956 genoeg gewaarschuwd heeft tegen het op alle gebied overtrekken der bestedingen. Ook de belastingverlaging en de langdurige kabinetsformatie werkten echter nadelig. Hierdoor kregen zeer goede maatregelen pas veel later hun effect. „En nu zijn de middelen weer hoger dan de bestedingen, we zijn weer door het evenwicht heengeschoten", zei ir. Vos. „Als ie 100 hebt en 102 uitgeeft loop je klem; als ie 100 hebt en 98 uitgeeft krijg je wcrk- ADVERTENTIE Zwits. Schoonheidsprodukten De Statenkring Haarlem van de Christe lijk Historische Unie heeft vrijdagavond een vergadering belegd in het Hervormd V.'ijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht, een laatste appèl voor de Statenverkiezin gen. Zij had drie sprekers uitgenodigd, waarvan als eerste mr. C. P. Vos, bedrijfs jurist bij de Hoogovens, het woord voerde over „Problemen om de IJmond". Hij was ingeleid door de voorzitter, de heer J. J. Huizinga, die een gedeelte uit de Bijbel had voorgelezen om te laten zien hoe Mozes te werk ging óm leiders voor Israel te selecteren. Mr. Vos onderscheidde twee soorten van problemen om IJmond, ten eerste die, welke zich in ieder gebied voordoen, waar zich als gevolg van industrie-uitbreiding een massale vestiging van mensen uit an dere streken voltrekt en die, weike speci fiek van deze streek zijn. Als problemen van de eerstgenoemde soort noemde hij de tijdige omschakeling van het bestuurs apparaat, dat nog georiënteerd is op het oude karakter van de streek. Dit geldt, naar hij zeide, vooral voor de representatieve lichamen, opdat niet een aantal beter in de nieuwe problematiek ingewerkte ambtena ren in feite de zaak gaan regeren. Als een typisch IJmond-probleem noem de hij de verkeersbarrière, die het Noord zeekanaal vormt en die een bestuurlijke eenheid in ernstige mate bemoeilijkt. Een afdoende oplossing ter oplossing van de strubbelingen die zich tussen de drie ge meenten van IJmond kunnen voordoen, achtte mr. Vos een samenvoeging dezer gemeenten. Bij onderlinge disharmonie in zake bepaalde problemen zou het er bij deze toestand op neerkomen, dat in feite Gedeputeerde Staten de lakens uitdelen. Vervolgens besprak mr. J. W. van Gelder uit Amstelveen het in artikel 4 van het beginselprogram neergelegde ideaal van •een Christelijke staat in protestantse zin". Daar is wel eens de aanmerking op ge maakt, dat dit nieuw juk zou kunnen betekenen na de ervaringen van ons volk met een „Christelijke staat in Roomse zin". Het kenmerk van het protestantisme is echter volgens deze spreker juisC dat het alles ter zijde stelt, dat de persoonlijke verhouding van God tot mens in de weg kan staan, met name allerlei bemiddelaars als priesters en pausen. Dat geeft de ruim te aan het protestantisme en de toevoeging "In protestantse zin" accentueert eerder vrijheid dan dwang." Over het onderwerp „Geen partijpolitiek maar nationale politiek" sprak tenslotte mr A. Wensing. Deze verwierp onder meer de wel eens gemaakte opmerking, dat de G'H.U. al te gouvernementeel zou zijn. Hij herinnerde aan het feit, dat de C.H.U.- iractie in de Eerste Kamer niet opzij ge gaan was toen minister Suurhoff de kabi netskwestie stelde ten aanzien van de werkloosheidswet. Juist nu het Planbureau analyse van de situatie in ons land heeft gegeven, waaruit een beperking der industriële investeringen met tien percent ?G''i teruggang in de arbeidsproduktiviteit van twee percent geconcludeerd moest ''"'•den. alsmede een toeneming van de werkloosheid, wordt het tijd voor een waarlijk nationale politiek. Volgens de RC. is het niet zo onwaarschijnlijk dat lGf kabinet zal komen te vallen. Dit blad Preekt zijn voorkeur uit voor een volgend ministerie, dat zich niet rechtstreeks tot Partijen behoeft te richten. „Die gedachte ls helemaal niet zo on-christelijk-histo- hsch", zei mr. Wensing. .De bijeenkomst werd opgeluisterd door Pianospel van mevrouw Emily de Vries en zang van mevrouw Tine Hessen-Heek. loosheid; daartussen zit de miserie", zei de spreker, die gedurende zijn gehele rede telkens pleitte voor strakker dirigisme en grotere wetenschappelijke verdieping in de P. v. d. A. „We moeten de beheersing nauwlettender dan ooit in de gaten houden, nu we door de wat betere conjunctuur weer aandrang kunnen verwachten voor vrijere loon-, kapitaalmarkt- en investe ringspolitiek. „Als je met planmatigheid begint moet je haar ook behoorlijk door zetten", concludeerde ir. Vos, die nadruk kelijk pleitte voor het overtuigen van po litieke tegenstanders in dit opzicht, omdat men met de eventuele resultaten van die overtuigingsstrijd dan sterker in de Euro- markt zal kunnen pleiten voor dirigisme. Tot slot zei ir. Vos dat de zetels die de socialisten Hofstra en Suurhoff in het ka binet bezetten typische laag-conjunctuur- functies zijn; terwijl daarentegen de A.R.- en K.V.P-ministers Zijlstra en Witte hoog conjunctuurzetels bezetten. „Daar moeten we misschien toch wat aan doen", besloot ir. Vos zijn heldere betoog, dat hij met aanstekelijk plezier had gehouden. Nieuws in het kort Bloembollencultuur. Op maandag 21 april zal de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het gemeentelijke Concertgebouw in Haarlem haar voorjaarsvergadering houden. Wijziging spreekuur. De wethouders van Heemstede de heren E. J. van Lent en mr. O. H. van Wijk zullen in plaats van woensdag op dinsdag 25 maart spreekuur houden. ADVERTENTIE het nieuwste brilmontuur bij OPTICIEN STIENS In de raadzaal van het Haarlemse stad huis is vrijdagavond de vierde bijeen komst gehouden van de door de Haarlem se Raad voor de Jeugd voorbereide lezin genreeks „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven." Evenals dit bij de vorige bij eenkomsten het geval was gaf ook nu weer een groot aantal jeugdleiders en jeugdleidsters blijk van hun belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich ver der wethouder Geluk en verscheidene raadsleden. Nadat ds. G. H. van der Woord namens de Haarlemse Raad voor de Jeugd de bij eenkomst had geopend leidden Maaike Hobbel en Rien Baartmans met hun pop pentheater „Merlijn" op originele en gees tige wijze de lezing van de Haarlemse wethouder van Financiën de heer W. C. Bakker in, die als titel van zijn onder werp „Uitgeven., maar ook ontvangen" had gekozen. De heer Bakker begon met vast te stel len dat het recht van de overheid om te geven en te ontvangen algemeen erkend wordt. Hoe zou de overheid zonder geld moeten regeren? Er is geld nodig om or de en recht te handhaven voor de volks gezondheid, de woningbouw, het onder wijs, het instandhouden van de brandweer, de lichamelijke opvoeding, de kunst en wetenschappen, sociale zaken enz., kort om een goed bestuur dient aangepast te worden aan de eisen des tijds. In vroeger eeuwen gaven de ontvangsten en uitgaven van het Haarlemse bestuur wel een heel ander beeld dan tegenwoordig te zien. Ter vergelijking noemde spreker enige cijfers uit de Haarlemse boekhouding van 1428, 1853 en 1958. Het duurde tot 1853 vooral eer Thorbecke met zijn nieuwe gemeente wet in de gemeentelijke huishouding orde op zaken kon stellen. In 1428 droeg Jacoba van Beieren, gra vin van Holland, bij het verdrag van Delft, de grafelijke heerschappij over aan Philips van Bourgondië, waarbij tevens voor de eerste maal de financiële verhou ding tussen Haarlem en het Huis van Bourgondië werd geregeld. In dat jaar sloot de rekening van Haarlem dat toen ongeveer duizend inwoners telde met een batig saldo van 47.316 ponden, twee stuivers en zes penningen; de waarde van een pond kwam toen ongeveer met onze tegenwoordige gulden overeen. In 1958 geeft de begroting van de gemeente Haar lem een tekort van vijfeneenhalf miljoen aan.. Spreker vestigde er echter de aan dacht op, dat er in de middeleeuwen door de overheid nauwelijks iets werd ge daan op het gebied van het onderwijs, de volksgezondheid, openbare werken, volkshuisvesting, sport, jeugdzaken e.d. In 1853 bedroegen de ontvangsten en uit gaven van het toen circa 27.000 inwoners tellende Haarlem in totaal 358.563. Er was een batig saldo van f 27.638. In 1958 belopen de ontvangsten en uitgaven van onze gemeente ruim vijfendertig miljoen gulden. Een grote verbetering voor de |e- ADVERTENTIE KIOSK - VERWUIFT Op de Meent te Rotterdam is de 64- jarige M. J. van Brummelen uit de Molen laan te Rotterdam, toen zijn personenauto plotseling ging slingeren, tegen een be stelwagen en tegen een geparkeerde vrachtauto gebotst. De heer Van Brumme len werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht waar hij later op de middag is overleden. De vijftigjarige mej. Raets uit Den Bosch is in de Taaistraat te Vught aan gereden door een militaire vrachtauto en om het leven gekomen. De vorige week is de werkloosheid in Amerika een weinig gedaald; het aantal nieuwe aanvragen voor een werkloosheids premie nam met 29 900 af tot 410.500, maai het totaal aantal nieuwe aanvragen bleef toch nog 200.000 boven het aantal van de corresponderende week in 1957. meentelijke huishouding betekende de in 1948 ingevoerde nieuwe wet op de finan ciële verhouding tussen gemeente, provin cie en rijk. Uit een vergelijking tussen de gemeentelijke uitgaven in 1853 en 1958 blijkt onder andere dat in eerstgenoemd jaar van de totale uitgaven 7 percent be steed werd aan het onderwijs; in 1958 is dit 24 percent. Kwam in 1853 de post sport en cultuur op de gemeentebegroting niet voor in 1958 komt 6 percent van de totale uitgaven of 2.151.000 ten goede aan sport en cultuur. De verdeling van dit bedrag is: bibliotheek 21 percent, musea 14 per cent, lichamelijke opvoeding en sport 28 percent, speeltuinen 7 percent, jeugdwerk 8 percent, toneel, ballet en muziek 20 per cent en diversen 2 percent. Tenslotte wees spreker erop dat de gemeentelijke boek houding de goedkeuring behoeft van Ge deputeerde Staten van Noordholland en het departement van Binnenlandse Zaken. „In de praktijk komt het er echter op neer dat de begroting wordt goedgekeurd als alle gelden reeds zijp uitgegeven," al dus wethouder Bakker. Verkiezingsbijeenkomst C.P.N. Wie na de berichten over onenigheid in de communistische partij verwacht mocht hebben hierover vrijdagavond in de turn zaal van het Haarlemse concertgebouw, waar de voorzitter van de C.P.N., de heer Gerben Wagenaar, op een verkiezingsbij eenkomst sprak, meer te zullen horen, kwam bedrogen uit. De heer Wagenaar, wiens fysieke toe stand, naar hij zei, niet goed was, hield een vrij matte rede, waarin hij zelfs niet zinspeeide op een mogelijk verschil van mening tussen hem en de secretaris van de C.P.N., de heer Paul de Groot. Na te zijn ingeleid door mr. M. D. Pro per, wees de heer Wagenaar op het be lang van de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, waarbij hij van mening was, dat de samenstelling van het provinciale college ook van belang is voor de lande lijke politiek en van invloed zou kunnen zijn op vraagstukken als bestedingsbe perking, bewapening en al dan niet vesti ging van raketbases in Nederland. De heer Wagenaar wees de bestedingsbeper king van de hand. Wel is er in Neder land naar zijn mening teveel uitgegeven, maar deze te hoge uitgaven ontstonden voornamelijk door de aankopen van luxe artikelen en militaire goederen. De heer Wagenaar ontkende, d- een te veel aan uitgaven is te constateren in de consumptieve sector van de werkende be volking. Een harmonie tussen de ver schillende klassen bestaat naar zijn me ning niet en een dirigistisch beheersen van de welvaart kan niet geschieden onder een kapitalistisch stelsel. Als voorbeeld van dit falen noemde de spreker de omstan digheid, dat thans 130.000 werklozen in Ne derland zijn, waarvan 30.000 bouwvakar beiders en dat terwijl zovelen op een wo ning zitten te wachten. Ook keerde de heer Wagenaar zich te gen de toestemming van de regering om raketbases in ons land aan te leggen en tegen de grote bedragen, die voor bewa pening worden uitgegeven. De heer Wa genaar besloot zijn rede met een oproep tot zijn gehoor, waarbij hij stelde, dat de splitsing in de arbeidersbeweging (tussen communisten en sociaal-democraten) moet worden opgeheven en de eenheid in eigen rijen zou moeten worden versterkt. Na de pauze werd de Tsjechische film „Dansend door het leven" vertoond. Op verzoek van de Eindhovense politie is door de Voorburgse politie de 50-jarige R. de V. uit Voorburg, vertegenwoordiger van een Haagse financieringsonderneming, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht te hebben geknoeid bij het financieren en verkopen van tweedehands auto's. In tal van plaatsen in Noord- en Zuid-Holland en Noord-Braabnt heeft hij auto's ver kocht, die hij niet bezat. In Eindhoven ontdekte men de fraude, waarmee totaal dertigduizend gulden is gemoeid. De V. is in het Haagse Huis van Bewaring inge sloten. Het jaarlijkse „vraag- en antwoord"spel, dat elk jaar aan de behandeling van de begroting voorafgaat, heeft nu ook in Beverwijk tussen de leden van de raad en het college van Burgemeester en Wethou ders plaats gehad. Belangrijke IJmond- problemen zoals de vervangende grond en de gevolgen van de industrialisatie en de daarmee verband houdende uitbreidings plannen werden diepgaand doorgepraat. Zo stelden enige leden van de raad vragen over de maatregelen, die het college denkt te treffen om de luchtverontreiniging ten gevolge van de industriegassen tegen te gaan. Ook informeerde men of het college bereid zou zijn dit probleem met afgevaar digden van de betreffende industriële be drijven te bespreken, zodat de overlast mo gelijk kan worden opgeheven of, indien dit niet mogelijk is, zo veel mogelijk worden beperkt. Het college bleek bereid te zijn de kwestie bij het IJmond-adviescollege aanhangig te maken. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht: Th. J. H. Aberson te Aerden- hout. Utrecht. Kandidaatsexamen sociale geografie. A. Petermeijer, Utrecht. Kandidaatsexamen phy- sische geografie: mej. G. M. Zeelen, Utrecht. Doctoraalexamen diergeneeskunde: G. Hofland. Zegveld; H. E. M. Eberson, Velp. Dierenartsexa men: G. Eikelenboom, Uithoorn; H. J. v.d. Zweep, Utrecht: J. Slager, Sneek; F. M. v. d. Tol, Kims- werd (Fr.). AMSTERDAM De berichten over de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij, dat al haar schepen die in Indonesische havens worden vast gehouden door de Indonesische regering zouden worden vrijgegeven, lieten niet na van invloed te zijn op de koers van de aandelen. De directie van de KPM te Am sterdam deelde echter mee. dat zij noch van Indonesische zijde noch van haar kan toor in Djakarta tot op heden iets over de vrijgave van haar schepen heeft ver nomen. De opening geschiedde op 115, na dat een enkel stuk in de niet-officiële och- tendhandel op 113 van de hand was ge daan. Geleidelijk aan herstelde de koers zich tot 116 117, tegen een slotprijs van donderdag 123. Indien de schepen n,iet voor 9 apNl worden vrijgegeven, heeft de K.P.M. een claim op de assuradeurs van 120 miljoen. Op deze claim waren de laatste tijd nogal wat aandelen uit de markt genomen. Tengevolge van gemel de publicaties volgde thans een koersre- actie. De flauwe stemming voor de aan delen K.P.M. was van invloed op de ove rige scheepvaartwaarden, die vrijwel ovei de gehele linie 1 tot 2 punten lager open den. In het verdere beursverloop werd dit verlies vrijwel geheel teniet gedaan. Er was ruime handel m deze hoek. Voor de internationale waaiden bestonc heel weinig belangstelling Unilever, Phi lips en AKU waren prijshoudend maai aandelen Kon. Olie stelden zich iets be neden de vorige slotDrijs. De hersteldf vrede bij de K.L.M. stimuleerde de aan delen tot f 109.70, een gulden hoger dan donderdag, toen de koers een winst boek te van f 2,50. Cultures waren verdeeld Amsterdam Rubber was iets hoger. Ver enigde Deli wat lager De staatsfondsen veranderden hoegenaamd niet. De 5 H pet. obligaties van de Bank voor Neder landse Gemeenten werden op 101 a 101 L (101) vernomen. De Woningbouwlening werd iets lager op 10714 tot V2 (107'/») ge adviseerd. De handel op de obligatiemarkt was belangrijk stiller dan de vorige dag Prolongatie 4V2 pet. (ANP) NEW YORK Het koersverloop was stijgend: de beste prestaties werden geleverd in de grond- stoffensector, voeding-, farmaceutische-, handels- en enkele bouw-fondsen. De olies stegen 1 tot meer dan 2 dollar. De spoor wegfondsen waren gevraagd tegen beurs einde De grootste omzet deed zich voor bij fondsen als Safeway Stores, Anaconda, Milwaukee Railbroad, Minute Maid. Wril- lard en Magma Copper. Het industriegemiddelde kwam van 449,46 op 452.49 dat voor spoorwegen van 104,33 op 105,69 en dat voor openbare nutsbe drijven van 73.18 op 73,44. De omzet be droeg 2.430.000 aandelen tegen 2.280.000 vorige dag. Van de 1113 verhandelde fond sen sloten er 613 hoger en 255 lager. (UP) Vrijdag 21 maart 1958 Laagste Hooeste Laatste C'iersverschil koers koers tüavak t.o.v. 14 mrt 153 54 15554 153 V2 54 189 1911/2 189 3 177 180 177 1 287 292 288 5 220 V2 225, 222 3V2 259 V2 264 V2 26454 330 335 334% 254 200 205 2035/2 Con Petroloum 152,20 f 154,40 f 153,20 2,10 Holland- >nerika Lijn 130 i33y2 132-54 154 Non Ned Stoomboot Mij. 12454 128 12654 254 Ned Scheepvaart Unie 11854 124% 12254 199% 203 203 1M \msterdar- Rubber 49 5154 50-54 354 H V. A 87 90 88 3 Ver. Deli Maatschappijen 63 67i/2 65 27/4 31/2Staffellening 1947 8954 9154 90"/3s ,l/S! 3% Invest, cert. Nederland 92ls/i« 9354 93,#/M »/jï 3% Nederland 1962—64 91% 92% 92u/i« l'/st 6®/o Nat. Woningbouwlening '57 107 107'/i« 107 l/l« Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.802.648,— Obligaties 13.273.684,- Deze week (voorl.) Aandelen 7.674.436,- Obligaties 15.044.180,— ZONDAG 23 MAART 1958 HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. C. J. Las- schuit, Ziekenhuispredikant. 7: Ds. R. Bijl, onderwerp: Zondag 3, Heidelb. Cat. „Mee slepende zonde". Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4-5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk, dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst, kan didaat J. H. Meesters, onderwerp: „Spot". Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk, Ds. R. Bijl. 10.45: Ds. J. v. d. Wiel. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. A. Oskamp, Heem stede. Gebouw Vrjjz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, Lei den. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Eerw. heer J. de Vries, hulppred. te Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. J. v. d. Wiel. Jeugdkapel. Noord. Molenaer- straat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomer kade. 10: dhr. R. Wijers. West, Leidsestraat. 10: dhr. W. C. de Groot. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. de Smalen. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service pre- sidé par le Drs. P. G. H. Boiten, d'Amsterdam. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Be gijnhof. 20 Uhr: Gottesdienst Pfarrer P. Kaetzke, de la Haye. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst m. H. Avondmaal. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o. 1. v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond ten huize Spoorwegstraat 4 rood. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Gedempte Oude Gracht 47. 10: dienst. Woensdag 7.30: bidstond. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. Alle-Dag- Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contact bijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dins dag 3: Rondetafelbijbelbespreking. Broeder- kerk. Parklaan 34. Hervomde Evangelisatie op Geref. Grondslag. Nassauplein 8. 10 en o: dhr. M. de Vos. Woensdag 7.30: Ds. Timmer, van Huizen. Stads-Evangelisatie, L. Heeren straat 6. 10: H. Spoor. Amsterdam. 7: Opwek kingssamenkomst. Spr. H. Spoor en J. F. Snoeks. Woensdag 8: Bijbellezen en bidstond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, 10: Rev G. Brucks. evangelist te Doorn. 5: dhr. Jac. Klein Haneveld, Bodegraven. Vragen over de Doop. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en bid stond. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: dhr. Th. Dikkes. evangelist te Leiden. Ver. De Vrije Gemeente, Rest. Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Ds. J. H. Ritzema Bos. O.R.G.-Centrum. Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger, bevestiging lidmaten Ver. Doopsgez. Gem., Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddienst o. 1. v. W. Dorrepaal. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische zangdienst en daarna familie-avond. Zondag 10.30: Ds. L. J. Musch. jeugddienst. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W Herfst. Geref. Kerk. Willielminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. L Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, Rich. Holkade 125. 10: Ds. J. v. Reeven, Utrecht. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum Aula, ingang Van Merlen straat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. v. Reeven. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P Geels. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 8.45: leesdienst. 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: leesdienst. Donder dag 7.30: Student Blok. Geref. Gemeente, L. Margarethastr. 10 en 4.30: 'eesdienst. Oud- Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissin gel 76 10: Hoogmis. 5: Lof met meditatie. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente. Begijnhofkapel. 10.30: Ds. J. v. Dam. 19: Bijz. kinderdienst met Gemeente, Kerkkoor. Ds. J. v Dam 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Zusterhulp. De Christengemeenschap, Wilhel- minastr. 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Don derdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10' Samenkomst (broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samenkomst dinsdag avond 8 uur ten huize van de familie Drayer Koudenhorn 46A rd. Gemeerite des Heren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samen komsten. Volle Evangelie Gemeente (Pink stergemeente). Elim-Kapel, Paul Kruger- straat 26. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst, verschillende sprekers. Donderdag 8: Ge bedssamenkomst voor gemeenteleden. Imma- nuëlkanel. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. J Verwoert, uit Rhenen. 7.30: Dezelfde, op wekkingssamenkomst. 10: Zondagsschool. Woensdag 7 en 7.45: Jeugddienst. 8-14 jaar en 15-30 jaar Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 7.30: Bijbelklas o.l.v. dhr. G. Klumper. Pink- stergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. J de Geest. 4: dhr. Ab. v. Polen. Licht beeldenmiddag betreffende Zendingsarbeid onder doofstommen en blinden in de Liba non. Woensdag, Colensostraat 2, meisjesclub. Woensdag, Schotersingel 99. Bidstond. Zon dag 10.30. Colensostraat 2: Zondagsschool. Gemeente van Christus. Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst met preek. 8: Evan gelisatiesamenkomst. Donderdag 8: Bijbel lezing met bespreking voor allen. Duven- voordestraat 61 zw, t. h. van fam. Quint. 7. Jeugdsamenkomst m. lichtbeelden. Iedere jongen of meisje is welkom. 8: Bijbellezing voor volwassenen is voorlopig stopgezet. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6 Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeenschappe lijke Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevende- dags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10 uur prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Herst. Apost. Zendingkerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst.. Apost. Gemeente, Jacobijnestraat 15 10 en 5: Gods dienstoefening Jehovah's Getuigen, Kam Onnesstraat 83. 5.30-6.30. Wolstraat 7, 7.30- 8.30 donderdags 7.30-9.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G Ph. Scheers. 7: Dr G. Ph Scheers Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Ds G Koch. Jeugdkapel, Jeugdhuis Schoter- weg. 10: dhr. A. Oonk. Sionskerk, Ekster straat. 10.30: Ds. J Kroon, bev lidmaten en H. Avondmaal. 7: Ds. G H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 jr.). 10.30: Oppasdienst (4-6 jr.). Zondagsschool (6-12 jr.). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstr.), Charl. de Bourbonschool (Jan Prinslaan), El. v. Souterwoudeschool (Muiderslotweg) Zuidcrkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin ..Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. F. Nie- meyer, evangelist te Alphen a/d Rijn. Dins dag 8: Bijbelbespreking. Maasstr 8. Woens dag 8: Opwekkingssamenkomst, spr. dhr. J Sevensma, evangelist te Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Spr Ds. P N. Kruyswijk. Geref. Kerk. Klopper singelkerk, Kloppersingel 55-57. 10: Ds. A. G Kornet. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk. Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. A. G. Kornet. Noord-Schoterkerk. 10: Ds. A W. Wierda. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5. Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, in gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45 en 2.45: Ds A Bos. Jehovah's Getuigen, gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 6.45-745 en woensdag 7.30- 9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Wilhel minaplein. 10: Ds. van Dijl (bev. lidmaten) Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieu- wenhuijzen (bev. lidmaten). Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. Oskamp. Kapel Irene. Meer en Bosch. 10 Ds. De Klerk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. P. D. van Royen. Vrije Gem., Bei- len. Doopsgezinde Kring „De Olijftak". 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk, Koediefs- laan. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. W. C. van den Brink. Pinksterkerk. 10: Ds. W. C. van den Brink. 5.30: Ds. F. L. Schalkwijk, Baarn. Gereformeerde Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Ge tuigen, Binnenweg 79c. 2-3: Gezamenlijke Bij belstudie. Woensdag 7.30-9.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evan gelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 8-9: Huisbij belstudie. Donderdag, Crayenestersingel 7, 8-9: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds J. E. Drost. Voor kinderen van 5-12 jaar, 10.30: Th. v. Eeghen-Instituut. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. C. A. Fet ter. Rem., 's-Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. W. v. Lim- burgh. Geref. Kerk. 10: Bev. Ds. W. Bos door Ds. H Wielinga te Hilversum. 5: Intrede Ds. W. Bos. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Vicaris A. H. ten Broeke, Overveen. 10.30: Ds. J. O. Norel, Opendeurdienst. Jeugdkapel. 9.30 in Maranatha. Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool. Boslaan 26 en Jeugdhuis, Don- kerelaan 10. 10.30: Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. L. A. F. Reddingius, Hv„ Bergen. Geref. Kerk. 2: Ds. Okke Jager, van Almelo. 3.45: Dezelfde. 7.30: Ds. G. Toornvliet (dienst voor belangstellen den): 2: Kinderdienst (voor kinderen van 6- 12 jaar) in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. Vrij-Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Dinsdag. Maria Bood schap. 19.30: Vespers en Lof. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest. Zondagavondstilte. 19.30-19.45: Orgelspel door dhr Egbert Vos. 19.45-20.15: Ds. D. Ringnalda, Geref, pred. te Overveen. Zondagsschool. Ramplaankwar- tier. 12-13: Gebouw Irene. Elswoutslaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeestert. Juliana- kwartier. 10.15-11.15: Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedsl. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. K. Schouten, Lisse. 5: Ds. D. Ringnalda. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. Jac. Poort. In Haarlem is in de afgelopen nacht overleden de directeur van de Gemeente reiniging, het Centraal Vervoer en de Ont- smettingsdienst, de heer M. Renne. Hij was 62 jaar. De heer Renne werd op 23 februari 1896 in Teteringen in Noord Brabant geboren. In 1925 werd hij aangesteld als technisch hoofdinspecteur bij de Reiniging, in 1934 promoveerde hij tot hoofdinspecteur en in 1947 volgde hij de heer A. van Driel als directeur van de Reiniging op. Onder zijn leiding schreed de mechani satie bij het reinigingsbedrijf snel voort. 1-Iij verwierf ook grote waardering door zijn werk voor de perfectionering van de coör dinatie in het gemeentelijk vervoer. De heer Renne had in zijn functie ook een actief aandeel in het ophogen van het toe komstige Burgemeester Reinaldapark. De plannen voor de uitbreiding van het bedrijf overeenkomstig de uitbreiding van de ge meente waren mede door hem ontworpen. Het laatste project, dat de heer Renne met zeer grote toewijding verzorgde, be trof het grote probleem van de vuilafvoer en de vuilverwijdering, dat vooral na de tweede wereldoorlog klemmender is ge worden. De heer Renne heeft na veel stu die hieromti-ent een rapport opgesteld waarin verschillende oplossingen worden aangegeven die een principebesluit van het gemeentebestuur mogelijk maken. Dit zou onder zijn leiding nader worden uitge werkt. De her Renne was, zoals ook bij zijn zil veren jubileum bij de reiniging door een wethouder werd opgemerkt, bemind om de sportiviteit, waarmee hij allerlei zich voor doende problemen wist aan te pakken. Hij was vice-voorzitter van de onderafdeling Haarlem van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenarenbond (A.R.K.A.). De heer Renne was gehuwd en had drie kinderen. HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Tandartsen: J. W. van der Noorda, Julia- nalaan 51, Overveen, tel. 53257; J. E. ten Hones, Heemsteedse Dreef, Heemstede, tel. 39665. Apotheken: Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180: Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 57458. Overveen: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen. tel. 11431. Aerdenhout: dr. J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8. Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout. tel. 26994, b.g.g. 27343 (voor de wijken Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 29 maart voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206- 208. Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aer denhout). De afdeling Heemstede van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" hield vrijdag in het Gezondheidshuis in Heemstede de algemene ledenvergadering. Uit het verslag van de secretaris, de heer A. G. Zijlmans, blijkt dat in 1957 door de wijkzusters van deze afdeling 16.600 huis bezoeken werden afgelegd, waarvan 840 aan zieken: 460 bezoeken betroffen t.b.c.- nntiënten. Door de kraamverzorgsters wer den 1100 bezoeken afgelegd, waarbij 28 in terne kraamgevallen werden behandeld. Tn ruime mate verleenden de zusters voorts medewerking aan het consultatiebureau voor zuigelingen- en kleuterzorg. Uit het magazijn kon weer een groot aantal bed den. dekens en dergelijke alsmede een grote hoeveelheid ijs worden verstrekt. Het afdelingsbestuur overweegt volgend jaar een cursus geestelijke volksgezondheid (kleuteropvoeding) te organiseren. De rekening over 1957 gaf een batig sal do van 212,aan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7