Koninklijke interesse voor oude meesters in Rijksmuseum Representatief galaconcert Prins Philip en Prins Bernhard bezochten de Jaarbeurs Bescheiden verbetering in de Frans-Tunesische relaties 6 Verrassing in diamantslijperij waar halve eeuw geleden de Britse kroonjuwelen uit de Cullitian werden geslepen Schilderijen Diamant V errassing Kroesjtsjev belooft latijns- Amerika economische steun Staking in Barcelona met „een politiek karakter" Arbeiders en studenten tegen de autoriteiten Demonstratie van Nederlandse Kolibrie-helikopter Prof. dr. Karl Rahner sprak voor Geloof en Wetenschap Conservatieven stellen ministers onder curatele Sandys en Strauss bevelen Europese wapenpool aan Samenwerking beoogd in de Westeuropese Unie Ook gehandicapten kunnen bloemenpracht bewonderen Kort nieuws Dulles wijst topconferentie op Sovjet-voorwaarden af Jongste nota biedt geen enkel vooruitzicht Dulles verwacht van Feisal geen anti-Amerikanisme A mman gelooft niet aan troonsafstand van Saoed WOENSDAG 2 6 MAART 1958 Hoogtepunten van de eerste dag van het staatsbezoek van het Britse koninklijk paar waren het galadiner in het paleis op de Dam en het galaconcert in het Concertgebouw. Daaraan waren bezoeken voorafgegaan aan het Rijksmuseum en aan de diamantslijperij van de firma Asscher. Een ware zegetocht werd fk rijtoer van de hoge gasten door de hoofdstad. Ook nu weer hadden ontelbaren zich langs de route opgesteld, welke van het paleis op de Dam naar het Rijks museum voerde. Ook nu weer werden de Engelse vorstin en haar gemaal enthousiast toegejuicht. In het Rijksmuseum werd Koningin Eli zabeth rondgeleid door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, jhr. D. C. Roëll en de directeur der afdeling schilderijen, dr. A. F. E. van Schendel. Prins Philip werd begeleid door de heer Th. F. Lunsing Scheurleer. De Engelse Koningin bezit in Bucking ham Palace en Windsor Castle een der mooiste collecties schilderijen ter wereld. Vandaar dat zij herhaaldelijk op schilde rijen wees van meesters, waarvan zij zelf werken bezit. Koningin Elizabeth, Prins Philip, Ko ningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene bezochten achtereenvolgens de Haar lemse, de Ruysdael-, de Van de Velde- en de Jan Steenzaal. Daarna werd de zaal van de Nederlandse meesters, die in Italië heb ben geschilderd, bezichtigd. Met de Rem brandt- en de Nachtwachtzaal werd de rondgang besloten. Voordat het gezelschap in de Nacht wachtzaal arriveerde, was de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, daar even een kijkje komen nemen. In de Nachtwachtzaal had men ter ere van het hoge bezoek een gravure uit 1642, gemaakt door Paulus Potter, neergelegd, waarop afgebeeld staat de Amsterdamse ruiterij, optrekkend naar Sloterdijk, ter verwelkoming van de Engelse koningin Henriëtte Maria, gemalin van koning Karei I, die een bezoek aan Amsterdam bracht. Na het bezoek aan het Rijksmuseum reed het gezelschap naar de n.v. Asscher's Dia mantmaatschappij in de Tolstraat. In de ontvangstzaal werd de 83-jarige heer Louis Asscher aan Koningin Elizabeth voorge steld. Met zijn broer Josef heeft de heer Asscher op 21 november 1908 in Windsor Castle de kroonjuwelen van de gekloofde Cullinan diamant aan Koning Edward VII aangeboden. „Meer dan dertig jaar geleden werden mijn broer Josef en ik door uw overgroot vader op Buckingham Palace uitgenodigd, waar hij ons zijn wens kenbaar maakte de Cullinan-diamant in perfecte stenen te laten scheiden. De Cullinan vertoonde na melijk een zwarte onvolmaaktheid in het hart," zo sprak de bejaarde telg uit het Asscher-geslacht tot koningin Elizabeth. „Daarom werd besloten dat de steen tot kleinere stukken moest worden gekloofd. Wij, vier broers, accepteerden de verant woordelijkheid voor de kostbare steen. Van die vier broers ben ik nu de enige overlevende. Het kloven van de diamant was uitermate moeilijk, doch wij slaagden geheel. Het totale werk werd gedaan in tien maanden. Wij leverden de collectie in Windsor Castle af, waar Koning Edward VII zijn dankbaarheid uitte voor het werk dat wij verricht hadden en ons een zilve ren bokaal schonk." De heer Asscher toon de vervolgens deze bokaal aan de vorstin. „Ik wist dat hier de Cullinan gekloofd was" zei koningin Elizabeth tot de beide directeuren J. en L. Asscher. „Daarom heb ik twee van de vier grootste stenen van de Cullinan meegenomen om ze u eens te laten zien". Van de revers van haar man telpak maakte zjj twee broches los, die ze aan de heren Asscher overreikte. In de ene broche zat de steen van 90 karaat, in de andere die van 45 karaat gemonteerd. Er zijn nog grotere stenen uit de Culli nan gekloofd, een van 516'/i karaat, de Cullinan I, die in de scepter van het Britse koningshuis geplaatst is, en de Cullinan II, een rechthoekige diamant van 309 3/16 ka raat, die in de rand van de met juwelen bezette Britse kroon prijkt. Ook de overige 7 grote en 96 kleinere briljanten, die de Cullinan opleverde, ma ken nog altijd deel uit van de kroon juwelen van het Britse vorstenhuis. Nadat de zeer verraste heren Asscher de broches hadden mogen bekijken, speldde Koningin Elizabeth ze weer op haar revers. Koningin Elizabeth en Prins Philip be zichtigden de in een vitrine tentoongestelde instrumenten, waarmee de kroonjuwelen destijds zijn vervaardigd en het wapen van de bezoekende vorstin, belegd met diaman ten, totaal 3537 stuks, die samen 875,50 MOSKOU (Reuter) De Russische partijsecretaris Kroesjtsjev, heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van een Mexicaans blad gezegd, dat de Sovjet-Unie Latijns Amerika van meer uitrusting en machinerieën voor de indu strialisatie en ook verscheidene grondstof fen kan voorzien. Kroesjtsjev noemde de Russische steun aan de minder ontwikkel de landen „onbaatzuchtig" en zei er ze ker van te zijn, dat het Mexicaanse volk het verschil ziet tussen een dergelijke steun en de hulp van „de imperialisten", die de kleine landen „economisch aan handen en voeten binden en hen beroven van hun kostbare vrijheid en onafhanke lijkheid". Senator Kennedy WASHINGTON (UP) De Amerikaan se senator Kennedy heeft in de Senaat verklaard dat Amerikaanse hulp aan het buitenland dit jaar meer verantwoord is dan in de voorafgaande jaren, vanwege de nuttige invloed die uitbreiding van de hulp op de Amerikaanse economie zou hebben. „Er is geen tegenstelling tussen binnenlandse behoeften en de behoefte aan veiligheid van het buitenland, aldus Kennedy. „Het lijdt geen twijfel dat hulp aan het buitenland op dit ogenblik, han del betekent in de toekomst", aldus de se nator. karaat wegen. De waarde van dit konink lijk wapen, vervaardigd door de diamant zetter E. Kats, bedraagt 1,1 miljoen gulden. Het zal echter in deze vorm niet bewaard blijven. De stenen liggen los In de groeven van de letters E en R (Elizabeth Regina) met aan weerszijden een leeuw en een een hoorn en daaronder: „Dieu et mon Droit". Om kwart voor vijf keerde het gezel schap naar het paleis terug. In de Burgerzaal van het Paleis was de voorjaarsstemming in de avonduren merk baar, waar 4000 voorjaarsbloemen geurden. Deze in hoge gouden tafelstukken en gou den vazen gerangschikte tulpen, narcissen, hyacinten, seringen, sneeuwballen en Ja panse kers waren geplaatst op de vijf lange zijtafels en op de hoofdtafel, waaraan de hoge gasten plaatsnamen voor het gala diner. Aan de hoofdtafel zaten Koningin Elizabeth en Koningin Juliana naast elkaar, rechts van koningin Elizabeth Prins Bern- hard, naast deze Prinses Irene en ter rech terzijde van Prinses Irene mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer. Aan de linkerzijde van Koningin Juliana zat Prins Philip met als tafeldame Prinses Beatrix en aan de andere zijde van Prinses Beatrix de minister van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië, de heer Selwyn Lloyd. De lange met wit damast bedekte tafels, overschaduwd door bloemen, gouden kan delabers waarin de lange witte kaarsen brandden het flonkerende kristal en het zilveren serviesgoed werden overgoten met het uit zes grote kristallen kroonluchters schijnende licht. Er waren 211 gasten aan deze dis verzameld. BARCELONA (AFP en Reuter) In Barcelona zijn dinsdag arbeiders van vijf fabrieken niet op het werk verschenen, nadat de dag tevoren in de stad vlug schriften waren verspreid waarin werd opgeroepen tot een algemene 'staking. De gouverneur van de stad gelastte de fabrie ken te sluiten. In de officiële bekendma king wordt te kennen gegeven, dat het een politieke staking geldt,, aangezien de ar beiders geen eisen op sociaal gebied heb ben gesteld. Naar verluidt pogen de com munisten in Barcelona en Madrid onge regeldheden te veroorzaken, nu de „lang- zaam-aan-actie" van 12.000 man in twaalf mijnen in Asturië niet tot een groot con flict is uitgegroeid. Volgens te Madrid ontvangen berichten heerst er aan de universiteit van Barce lona een gespannen toestand. De medische faculteit is dezer dagen gesloten, nadat de studenten, uit protest tegen een verlenging van de specialistenopleiding met twee jaar, weigerden college te lopen. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ook de studenten aan de litteraire en de juridische faculteit in verzet zijn gekomen. De deken van de litteraire faculteit, professor. Mateu Lopez, zou zijn ontslag hebben ingediend. Dinsdagochtend lag het werk stil in vijf grote bedrijven, waaronder de „Hispano- Olivetti", waar drieduizend man werkt en de Vicente Illa-fabrieken. De arbeiders van de autofabriek ENASA. die dinsdag ochtend het werk neerlegden, zouden 's middags weer aan het werk zijn gegaan. (UP) Volgens het bureau van de gou verneur hebben de arbeiders het werk neergelegd op instigatie van „een buiten lands radiostation in Zuid-Frankrijk", kennelijk de onafhankelijke Spaanse radio. Eduard van Beinum overhandigt een grammofoonplatenalbum aan Koningin Elizabeth in het Concertgebouw te Amsterdam. De zaal van het Concertgebouw te Am sterdam bood reeds vóór het begin van het galaconcert dinsdagavond een feeste lijke aanblik door de prachtige bloemen- decoratie. Het podium ging geheel schuil onder een dichte weelde van bougainvil- leas, het orgelfront was versierd met bos sen forsytia, langs de randen van het bal kon waren toefjes gele azalea mollis beves tigd. Op het middenbalkon werd uiteraard de aandacht getrokken door het baldakijn van rood velours met goud bestikt, waar onder straks de hoge gasten met hun gast vrouw en twee van haar dochters zouden plaatsnemen. De zaal vulde zich allengs met een publiek, hoofdzakelijk bestaande uit autoriteiten van rijk, provincie en ge meente met hun dames, leden van het corps diplomatique en andere genodigden. Het concert werd door Eduard van Beinum ingezet met het „Carnaval Ro- main" van Hector Berlioz, dat in zijn wat onsamenhangende bontheid het orkest alle gelegenheid bood tot een virtuoos vlagver toon. Willem Andriessen was vervolgens solist in het vierde pianoconcert van Beet hoven, waarmee deze nestor der Neder landse pianisten nog een knap staaltje van zijn pianistisch kunnen gaf. Het publiek betoonde zich zeer opgetogen over de pres tatie van een zeventigjarige. Na de pauze verbeidde men met span ning de komst van de koninklijke perso nen die te 'ongeveer half elf de zaal betra den. Ter rechterzijde van de Koningin van Engeland namen haar gemaal en Prinses Beatrix plaats, ter linkerzijde Koningin Juliana en Prinses Irene. Nadat de volksliederen gespeeld waren, vervolgden Van Beinum en het orkest het programma met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar, een bril jant speelstuk dat, in handen van een eer sterangs orkest als het Amsterdamse, de Nederlandse toonkunst op deze avond waardig vertegenwoordigde. Een omvang rijk Engels werk besloot dit concert: de „Enigma"-variaties van Edward Elgar, de nestor der Engelse componisten, die met dit werk (18981899) een herleving van de Britse scheppende toonkunst inluidde. De variaties zijn bedoeld als typeringen van vrienden en collega's van de componist. Muziekconcours. Uitgaande van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen zal op 12 april in Arnhem een concours wor den gehouden. Hieraan zullen veertien korpsen uit het land deelnemen, die op de concoursen in 1957 voor elk der verplicht uit te voeren werken minstens vijfenvijftig punten hebben behaald. Er zullen geen verenigingen uit Haarlem en omstreken aan dit concours in Arnhem deelnemen. Prins Philip en Prins Bernhard hebben vanmorgen de Voorjaarsbeurs in Utrecht bezocht. Omstreeks half elf arriveerden zij per auto met een klein gevolg aan de hoofdingang van de jaarbeursterreinen aan de Croeselaan. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. T. H. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burge meester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz begroetten de koninklijke gasten, waarna op het jaarbeursterrein de voor zitter van de raad van beheer der Jaar beurs, dr. G. van der Wal en de beide di recteuren mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen aan de hoge bezoekers werden voorgesteld. Langs een weelde van voorjaarstulpen begaf het gezelschap zien naai de Juliana- hal, waar in het restaurant een groot aantal personen zijn opwachting maakte. Vervolgens begaven de Prinsen zich in gezelschap van het directorium van de jaarbeurs naar het landenpaviljoen, waar een bezoek werd gebracht aan de Britse inzending. Hier bezichtigden zij een expo sitie van oude gravures die betrekking hebben op Engelse en Nederlandse konink lijke bezoeken en vorstelijke personen en op de maritieme geschiedenis uit de jaren 1650-1700. Op de Britse stand van het landenpavil joen werd het gezelschap ontvangen door mr. G. W. Kirk, handelsraad bij de Britse ambassade, die ambassadeur Sir Paul Mason vertegenwoordigde, en Sir Gordon Russel, directeur van de Britse „council of industrial design." De jaarbeursvoorzitter, dr. Van der Wal hield hier een korte toespraak, waarin hij wees op de grote omvang van het handels verkeer tussen Engeland en Nederland en een lans brak voor de traditionele vrij handelsgedachten, zoals die met name door Canning en Errol geformuleerd werden, dit in verband met de Britse plannen tot vorming van een vrijhandels zone. Aan het slot van zijn toespraak bood dr. Van der Wal prins Philip een geschenk aan voor Prins Charles en Prinses Anne, in de vorm van een miniatuur draaiorgel. Het was Prins Philip zelf die het kleine wiel van het orgeltje in beweging bracht waarop het „land of hope and glory" door de hal weerklonk. Het eveneens in het lan- den-paviljoen ingestelde Utrechtse stads- orgel „De lange Gavioxi' nam onmiddellijk de melodie over, waarna tenslotte nog de mars „British Grenadiers" ten gehore werd gebracht. Het orgeltje is een veikleinde kopie van een normaal straatogel. Na dit intermezzo begaf het hoge gezel schap zich naar de Margriethal met de afdeling bouwmaterialen, waar het gezel schap de nieuwe Nederlandse helicopter „Kolibrie" bezichtigde. Invlieger René van der Harten demonstreerde deze nieuwe stuwstraalhelikopter, die onlangs zijn luchtwaardigheidscertificaat verwierf. Uit een spoorwagon die op het jaar- beursraccordement was gei eden, sloeg een veertigtal gebrekkige kinderen van de Utrechtse Mytylschool de demonstratie gade. Zij zwaaiden enthousiast met Brit se en Nederlandse vlaggetjes toen de bei de Prinsen in hun nabijheid kwamen. Het bezoek werd besloten met de be zichtiging van een deel der expositie in de Bernardhal, waar de afdeling scheeps bouw de aandacht van de hoge bezoekers trok. Om twintig minuten voor twaalf vertrok het gezelschap per auto in de richting Den Haag. Zuiver muzikaal beschouwd tonen zij dui delijk de Invloed van Brahms, doch zij be zitten binnen dit kader een soort bewogen afgemetenheid die ons de componist als een typisch vertegenwoordiger van zijn volk doet kennen. Het Concertgebouw-Orkest had aldus aan de ontvangst van onze hoge Engelse gasten een van stijl getuigende representa tieve bijdrage geleverd. Sas Bunge „De Openbare mening in de Kerk De beroemde Oostenrijkse jezuïet prof. dr. Karl Rahner was dinsdag in Haarlem. HU hield in een der zalen van Brinkmann voor de zeer talrijk opgekomen leden van Geloof en Wetenschap een voordracht over „de openbare mening in de Kerk". Hij stelde allereerst vast dat de leek in de kerk niet alleen recht, maar ook plicht heeft ten opzichte van de openbare mening, voor zover die buiten de vaststaande struc tuur van de kerk bestaat. Een parallel tus sen de Kerkelijke en de profaan maat schappelijke gemeenschap is zeker te trekken, aldus de vermaarde spreker, maar geldt toch zeker niet waar in de kerk de openbare mening doortrokken kan zijn van charismatische invloeden. Het zou fout zijn die oorspronkelijke van de wortel af heersende genadewerking alleen aan de hiërarchisch-ambtelijke mening der kerk voor te behouden. In verste oorsprong is, die genadevolle in vloed op de mening van enkelingen juist de grond van de openbare mening der kerk. Vervolgens behandelde de spreker de aard, grenzen en invloed van de openbare mening in haar verhouding tot de kerk en op zichzelf. Die verhouding zei de spre ker is geen bepaalde vaste, maar zij Is er in wezen al, omdat de openbare me ning van 't kerkvolk aan de hiërarchisch- ambtelijke autoriteit doet weten welke situatie er heerst. Een ontbreken van die openbare mening zou schadelijk zijn voor de kerk. Juist door de verhou ding echter tussen kerk en openbare me ning is de leek niet alleen tot de laatste gerechtigd maar moet hij ook zijn ver- antwoordelijkhied ervoor kennen, opdat der kerk er zo vruchtbaar mogelijk van profitere. Maastricht bouwt. In mei zullen te Maastricht de eerste woningen betrokken worden van een flatcomplex, waarvan de woonvorm, gaande in de richting van het onder andere in Frankrijk ontwikkelde „collectieve woongebouw", nog enig is voor Nederland. Bovendien vormt het complex, waarvan de gezamenlijke lengte der vleugels 315 meter bedraagt en de to tale lengte der galerijen 1000 meter, zeker het grootste woongebouw van Zuid- Nederland. Van onze correspondent in Parijs) Tijdens een onderhoud tussen premier Gaillard en zijn minister van Buitenland se Zaken Pineau enerzijds en de Anglo- Amerikaanse bemiddelaars Murphy en Beeley anderzijds is gisteren opnieuw de stand van zaken onderzocht in het conflict tussen Parijs en Tunis. De Franse rege ring kent nu zeven voorwaarden, die pre sident Bourguiba heeft gesteld voor het begraven van de strijdbijl. Ook de Franse condities, ofschoon het woord officieel niet gebruikt mag worden zijn nu aan de bemiddelaars ter kennis gebracht. Het schijnt dat er van beide zijden vorderin gen zijn gemaakt zonder dat voorzien wordt, dat de kloof binnen afzienbare tijd kan worden overbrugd. Murphy en Beeley moeten de Fransen te kennen hebben ge geven, dat, volgens hen, de Tunesische president moeilijk nog meer concessies kan doen, zodat Gaillard iets tegemoet komender zou mogen worden. Voor de sta tus van de haven Bizerta en de Tunesische vliegvelden zou een akkoord in zicht zijn. Daarentegen blijft de controle van de Tu- nesisch-Algerijnse grens een kwestie, waarover beide partijen nog altijd vier kant en scherp tegenover elkander staan. Subtiel onderscheid De Brits-Amerikaanse diplomaten zien zeer wel in, dat de Franse nationalisten het Gaillard niet gemakkelijk maken een overeenkomst te bereiken. In plaats van een verklaring van afzijdigheid, die eerst van Bourguiba werd geëist, zou Gaillard nu op niet-inmenging van die kant willen aandringen. Een subtiel onderscheid, waaruit niettemin Frankrijk's goede wil zou moeten blijken. Alle termen zullen op een gouden weeg schaal worden gewogen en dan blijft het nog zeer de vraag of het evenwicht tussen de Franse en Tunesische opvattingen spoe dig bereikt zal zijn. In elk geval zijn de bemiddelaars van plan voorlopig in Pa rijs *e blijven, waar voor hen, gewapend met een onuitputtelijk geduld, zeker nog veel werk valt te verrichten. (Reuter) Pineau verklaarde dinsdag- BONN (Reuter De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, en zijn Westduitse collega, Franz Josef Strauss, hebben in een commmuniqué verklaard, dat de bestaande overeenkomsten voor samenwerking op het gebied der bewape ningsontwikkeling tussen de l^ondsrepu- bliek en Groot-Brittannië enerzijds en de bondsrepubliek. Frankrijk en Itaiië ander zijds uitgebreid moeten worden, zodat alle zeven landen van de Westeuropese Unie eraan kunnen deelnemen. Het is de bedoe- link hierover op de komende conferentie van NAVO-ministers van defensie, de vol gende maand in Parijs, te beraadslagen. Deze zeven landen zijn behalve de bonds republiek, Groot-Brittannië, Frankrijk en rtalië, België, Nederland en Luxemburg. Sandys en Strauss hebben hierover in Bonn besprekingen gevoerd die twee da gen hebben geduurd. Zij hebben ook ge sproken over de ontwapening en het ver minderen van de spanning tussen Oost en West door middel van een zone zonder kernwapens in Midden-Europa en verkla ren, dat de vaststelling van het gemeen schappelijke westelijke beleid ten aanzien van deze kwesties een zaak is van de NAVO als geheel. Sandys en Strauss zeggen voorts het volkomen eens te zijn over de beginselen die de grondslag vormen voor de verdedi ging van Europa en het verhinderen van oorlog. avond dat Beeley en Murphy „hun missie op een absoluut volmaakte wijze uitvoe ren". Er is geen sprake van voorstellen en tegenvoorstellen, maar zij streven naar een gemeenschappelijke basis te vinden waarop de twee partijen tot elkaar kunnen worden gebracht, aldus Pineau. Conservatieven wachten af (AFP-Reuter) De conservatieve groep in de Nationale Vergadering, die de vorige week gedreigd heeft haar ministers uit de regering terug te trekken, als teveel concessies aan Tunesië werden gedaan, heeft besloten een „afwachtende" hou ding aan te nemen. In een resolutie wordt verklaard dat een kabinetscrisis op dit ogenblik niet gewenst is, doch dat de rege ring niet mag toegeven op punten die de veiligheid van de Franse troepen in Alge rije in gevaar kunnen brengen. De Fran sen mogen de Tunesische vliegvelden niet verlaten en de marinebasis Bizerta moet Frans blijven. Tunesië moet neutraal zijn, aldus de resolutie. De conservatieve afge vaardigden hebben een commissie be noemd, die met de conservatieve minis ters in de regering-Gaillard contact moet onderhouden tijdens het Paasreces van de Nationale Vergadering. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles prees dinsdag op zijn pers conferentie het „uitstekende" diplomatie ke werk van Murphy en Beeley. Dank zij invalidenbond Tijdens de bloemententoonstellingen „Keukenhof" bij Lisse en „Linnaeushof" bij Bennebroek, die van volgende week af ge opend zullen zijn, kunnen lichamelijk ge handicapten gebruik maken van duw- wagentjes, die aan de ingangen voor hen ter beschikking staan. De wagentjes zijn door de afdeling Haar lem en omstreken van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond voor dit doel be schikbaar gesteld. Op deze wijze kunnen ook gehandicapten met volle teugen genie ten van de bloemenpracht die „Keuken hof" en „Linnaeushof" ten toon zullen spreiden. Zij, die van een der wagentjes gebruik wensen te maken, kunnen zich hierover tot de administrateurs van genoemde bloe- menparken wenden. Vuurtje stoken. Enkele knapen heb ben te Suameer (bij Bergum in Fries land) door het stoken van een vuurtje de dood veroorzaakt van een schaap met lammeren van de veehouder R. N., die in een provisorisch ingericht hok op het land waren ondergebracht. De jongens hadden uit baldadigheid een droge walkant in brand gestoken en er blijkbaar geen re kening mee gehouden, dat het vuur zich zou verspreiden. Het droge gras was ech ter gretig voedsel voor de vlammen, die ook het hok met de dieren bereikte. Het hok raakte in brand en de dieren zijn in de vlammen omgekomen. Aan brandwonden overleden. Om streeks 10 uur gisteravond hebben de kle ren van de weduwe Peeters in de Pastoor Opheystraat te Venlo, toen zij de kachel met een krant aanmaakte, vlam gevat. De weduwe is spoedig na het ongeval over leden. Emigratie naar Australië. In 1959 zul len meer emigranten uit Nederland naar Australië gaan dan in de laatste drie ja ren, zo heeft de Nederlandse plaatsver vangende commissaris voor de Emigratie mr. J. A. V. M. van Grevenstein te Can berra tegenover verslaggevers verklaard. Hij verwachtte dat er in het komende jaar negen- tot tienduizend Nederlanders zullen emigreren. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, heeft op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Russische voorwaarden inzake een topconferentie niet aanvaard kunnen worden. Aanvaarding zou beteke nen, dat de westelijke mogendheden reeds van hun posities afstand hebben gedaan, nog vóór het gesprek is begonnen, zo zei hij. Dulles las een verklaring voor waarin hij de door de Russen gevraagde prijs voor een topconferentie te hoog noemde. De Russen hebben ondermeer als voorwaarde gesteld, dat Oosteuropese landen, zoals Roemenië en Tsjechoslowakije, op gelijke voet worden gesteld als Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Aanvaarding van deze Voorwaarde zou inhouden dat men zich bij de verdeling van Duitsland neerlegt, zo zei de minister. Ook de agenda van de Russen is volgens Dulles onaanvaardbaar, daar negen van de elf punten inhouden dat men Russische standpunten die de westelijke regeringen steeds hebben afgewezen, thans onder schrijft. Dulles verklaarde verder, dat .hij niet wilde zeggen dat er geen topconferentie zal worden gehouden, maar er slechts op wilde wijzen dat de laatste Russische nota er geen enkel vooruitzicht op biedt. Hij zei, dat de Russen waarschijnlijk proberen hun onderhandelingspositie te verbeteren en dat er altijd ruimte is voor geven en nemen. Hij opperde de suggestie dat ge heime diplomatieke besprekingen van nut zouden kunnen zijn om beide partijen dich ter bij elkaar te brengen ten aanzien van de voorwaarden tot een topconferentie. Voorts verklaarde hij, dat zijn regering de laatste Russische nota niet beschouwt als „het laatste woord". Indien de Russen ech ter niet bereid zijn hun standpunten te wij zigen, dan zou de nota inderdaad het laat ste woord over het onderwerp kunnen zijn. LONDEN (UP) De Britse premier, Ha rold Macmillan, verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat Groot-Brittannië graag met de Russen wil confereren, mits hieraan in leidende besprekingen vooraf gaan ter op stelling van een agenda, die enige hoop op succes oplevert. (AFP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de jongste Russische nota aan de Verenigde Staten de vooruitzichten voor een topconferentie niet verbetert. De woordvoerder zei de nota, waarvan een af schrift in Londen is ontvangen, eerder ont moedigend te vinden. MOSKOU (UP) Anastas Mikojan, Rus sisch vice-premier, heeft dinsdagavond tijdens een receptie in de Griekse ambassa de te Moskou verklaard dat de Russische regering elke poging van secretaris-gene raal Hammarskjoeld om nieuwe ontwape ningsbesprekingen in .de UNO op gang te brengen van de hand zal wijzen. Toen Mi kojan werd gevraagd of Hammarskjoeld de Sovjet-Unie gevraagd heeft weer mee te werken aan de ontwapeningscommissie van de UNO, zei hij: „Het heeft geen zin". WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard dat de Verenigde Sta ten thans geen reden hebben om teveel gewicht te hechten aan de uitbreiding der bevoegdheden van kroonprins Feisal van Saoedi-Arabië. „Ik meen niet, dat de grotere bevoegdheden van prins Feisal enige verandering in de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië teweeg zullen brengen. De Amerikaanse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de Saoedi-Arabische kroon prins door anti-Amerikaanse gevoelens is bezield", aldus minister Dulles. AMMAN (UP) Feisal heeft de bevol king van Saoedi-Arabië opgewekt vol ledige steun te geven aan zijn bestuur. Feisal staat bekend als een voorstander van sterker banden met de Verenigde Arabische Republiek van president Nas ser. In een uitzending van radio-Mekka zei Feisal dat er drie regeringscommissies opgericht zullen worden om de binnen landse zaken, de buitenlandse zaken en de financiën te behandelen. Later meldde radio-Mekka dat ook de strijdkrachten van Saoedi-Arabië thans onder Feisal ressorteren. Volgens de Jordaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Samir Rifai, is er „geen mogelijkheid", dat koning Saoed afstand zal doen van de troon. De ontwikkeling, aldus de minister, is een stap in de goede richting". Het feit dat Feisal bereid is een zware verantwoordelijkheid te dragen, vat hij op als een bewijs, dat Feisal loyaal is tegenover zijn broer koning Saoed. Diplomatieke kringen in Saoedi-Arabië geloven, dat familieleden de vorst er toe hebben gebracht prins Feisal grote macht te geven. Zij menen dat zodoende de breuk kan worden hersteld, die is ontstaan tussen de Verenigde Arabische Republiek en Saoedi-Arabië door de beschuldigingen dat koning Saoed een komplot zou hebben gefinancierd tegen het leven van Nasser. Sommige westerse diplomatieke krin gen geloven, dat de stap van Saoed is in gegeven door een verlangen het land te moderniseren. Tot nu toe is de staatsbe groting het budget van de koninklijke familie. Andere westelijke kringen ge loven, evenals Egyptische kringen, dat Saoed nog slechts in naam her- ser is van zijn land. Egyptische bladen brachten het nieuws onder koppen als: „Saoed capitu leert voor Feisal". BEIROET (Reuter) Premier Sami E' Solh van Libanon heeft in een uiteenzet ting van de politiek van zijn onlangs ge vormde regering verklaard, dat deze er voor zal zorgen dat het land vrij, onaf hankelijk en soeverein zal blijven. Zij zal samenwerken met de andere Arabische en bevriende staten. Waarnemers zijn van mening, dat de jongste kabinetswisseling bedoeld was om de pro-westerse politiek te versterken ïmmxmwmmiïwaö»'' WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10