Mode VOORTREKKERS TABAK Pijptabak op in best.,. '^Brieven aan de redactie H. H. Zwager promoveerde op een proefschrift over kiesrecht Niemeijer £15 Haarlemmer zou bewoners van Ridderkerk hebben opgelicht méér kracht véérkracht v. Deursen's Aardappelbedrijf Familie Doorsnee doet ontdekking Burgerlijke Stand van Haarlem Baby na keukenbrand overleden Examens U OVERVEEN TEL. 53558 Derde uit „Lloydhotel" ontsnapte aangehouden Roemeense danseres vraagt asiel in Engeland Dierenbescherming hield ledenvergadering ANTIEKE MEUBELEN Turnontmoeting TVS—VOLO WOENSDAG 2 6 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De heer H. H. Zwager, leraar Nederlands en geschiedenis aan het Coornhertlyceum (e Haarlem, promoveerde dinsdagmiddag aan de gemeentelijke universiteit te Am- sterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op het proefschrift „De motive ring van het algemeen kiesrecht in Euro- na". Zjjn promotor was prof. dr. J. M. Ro mein. Het proefschrift geeft een uitvoerig overzicht van de totstandkoming van het 3Igcmeen kiesrecht van de middeleeuwen af tot aan onze tjjd. Ha een korte inleiding over stemrecht, kiesrecht, meerderheid en representatie behandelt de heer Zwager de ontwikkeling van deze begrippen van vóór de zeventien de eeuw in Engeland en Frankrijk, via de beweging van de Levellers onder John Lilburne en Richard Overton, die ten tijde van Cromwell in Engeland reeds pleitten voor een algemeen kiesrecht, gegrond op bet principe van de christelijke gelijkheid, voor de tijd van de Franse revolutie. De achttiende en negentiende eeuw zijn zeer belangrijk geweest voor de verbreiding van de gedachte van het algemeen kiesrecht, vooral in Frankrijk en Engeland. Veel aan dacht wijdt de schrijver dan ook aan deze twee landen, maar daarnaast wordt ook aandacht geschonken aan de enigszins parallel lopende ontwikkelingen in andere Europese landen als Duitsland, Zwitser land, de Scandinavische landen en Neder- "Enige belangrijke punten, die uit deze uitvoerige behandeling naar voren sprin gen zijn onder meer de gedachte, dat men in Frankrijk het eerst begrepen heeft, dat algemeen kiesrecht een politieke vorm Is, die niet met een vaste politieke inhoud ge naard behoeft te gaan. Desondanks heeft men er die vorm niet verlaten, omdat men hem als politieke meningsuiting heeft er varen als een gezonde instelling. Duits land daarentegen is er de illustratie van. dat het algemeen kiesrecht, zo lang als het tot de nationale tradities hoort, met alle staats- en regeringsvormen kon wor den verenigd en politiek geen enkele in vloed behoeft te hebben. De eerste socialisten behalve Lassalle en zijn volgelingen en vooral Marx, stonden vrij onverschillig t.o.v. het alge meen kiesrecht. Wanneer echter de tegen woordige socialistische partijen aldus het proefschrift in West-Europa geprik keld zijn, als zij aan hun marxistische ver eden worden herinnerd, is één van de rechtvaardigingen daarvan, dat zij in zo sterke mate groot zijn geworden, dank zij het onvervalste algemeen kiesrecht, dat voor Marx zo iets secundairs was. In het hoofdstuk functionele represen tatie merkt dr. Zwager op, dat het alge meen kiesrecht vaak door zijn meest overtuigde aanhangers wordt ondergraven doordat steeds meer allerlei colleges van deskundigen, publiekrechtelijke bedrijfs organen en vakverenigingen een deel van de taak van de volksvertegenwoordigers overnemen en hun leden of samenstellers extra invloed verschaffen. Algemeen kiesrecht, zei de heer Zwager, is thans in alle landen ter wereld inge voerd, behalve in Saoedi-Arabië en Je- men. De vraag is echter welke invloed tanen de gekozenen uitoefenen. Met me in de Sovjet-Unie en de satelliet- landen is dat bedroevend weinig, al heelt A. Y. Wysjinski een uitvoerige maar weinig overtuigende verdediging van het Sovjet stelsel t.o.v. het in westelijke landen gang bare gegeven. De slotconclusie van de schrijver luidt dan ook, dat al garandeert het algemeen kiesrecht niets, al is gebleken, dat het niet de enige voorwaarde voor een rechtvaar dige regering mag heten, in de landen met het fatsoenlijkste regime, dat regime nog ADVERTENTIE PU, 11 Elke j morgen door de Haarlem, 25 baart 1958 ONDERTROUWD: 25 maart T. A. Vreene- goor en M. H. van Riel; L. Plaizier en E. Huijgh; M. van den Dool en M. H. W. Hoogkamer; N. van der Veldt en H. S. Öuineveid; J. J. J. Stavenuiter en G. M. Preenen; H. J. M. Woning en J. E. Land lord; M. Broekhof en C. Klaassen; W. J. Huijboom en C. J. M. v. d. Hoek; J. J. Geu- zebroek en E. Sonneveld; H. E. J. van der Avoort en C. M. de Groot; M. J. Rosen berg en H. Smit; H. M. Neeskens en E. A. M- van den Berg; R. Hary en H. Vermeer; R- Lentze en E. N. Schubert; C. A. Elshout C. G. Philippo; H. van Veen en J. van Maris; G. M. J. Vogel enV. H. M. Gottmer; A. Kiewiet en D. Schenk; E. J. Vinke en J' W. Herfst; M. J van Maanen en H. Keij- zer. GEHUWD: 25 maart, W. Harting en F. Oorresteijn J. Schuiten en D. G. Veenstra; G- A. van der Velde en F. T. Spaargaren. BEVALLEN van een zoon: 24 maart, 0- Kast-Scholte; W. Reinhardt-de Vries; H- Opheikens-Berends; 25 maart, A. J. van Orin-Koelemij; G. W. Capellen-Uitendaal. BEVALLEN van een dochter: 21 "jaart, C. G. M. Lommerse-Maat; 24 maart, G- J. Essenberg-Laarhoven; J. M. Azier- ^bco; 25 maart, G. Bakker-Starink; M. Bootsma-van Dijk. altijd weder berust op het algemeen kies recht. Een van de stellingen, die het zeer in teressante proefschrift begeleiden is, dat het geschiedenisonderwijs op scholen voor VHMO niet is gebaat met een consequent gevolgde concentrische methode; wel ech ter met een nieuwe behandeling van „ca pita selecta" uit bijvoorbeeld Griekse bloeitijd, Renaissance en Verlichting, in de hoogste klassen. Vyf opponenten Zeer vele belangstellenden, onder wie vele leraren en leerlingen, woonden de promotieplechtigheid in dé aula van de gemeentelijke universiteit bij. De eerste opponent tegen wie de promo vendus zijn theoretisch-historische studie te verdedigen kreeg, was dr. B W. Scha per, wetenschappelijk ambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Deze merkte op, dat er in het vuur, waarmee volgens de heer J^wager de reformistische socialisten het algemeen kiesrecht verdedigd hebben, toch wel een onzuiver element school, wan neer men verder in de studie leest, dat mensen uit die kring het geven van kies recht aan de armen ook hebben gemoti veerd met overwegingen van rust en vei ligheid. Hij vroeg voorts min of meer een beginselverklaring van de promovendus betreffende de vraag of het algemeen kies recht op een bepaald ogenblik mag wijken voor politieke doelmatigheid Deze ant woordde, dat een reformist een hekel heeft aan revolutie en dat dit inderdaad gedeel telijk zijn houding ten opzichte van het algemeen kiesrecht bepaalt. Voorts zei hij van mening te zijn, dat de politieke doel matigheid op een bepaald ogenblik met ten koste mag gaan van het algemeen kies recht. Na de opmerkingen der tweede en derde opponent, respectievelijk prof. dr. D. Cohen en prof. dr. N. A. Donkersloot, die voor namelijk op detailcritiek neerkwamen, kwam de vierde opponent, prof. dr. J. Presser, met een bedenking tegen een stel ling van de heer Zwager betreffende het geschiedenisonderwijs bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De stel ling luidde, dat dit onderwijs niet gebaat is bij een consequent gevoerde concen trische methode, maar dat het behandelen van „capita selecta" zoals Romantiek, de Verlichting, de Renaissance aanbeveling verdient. Prof. Presser vroeg zich af hoe de promovendus dit zou wensen t° ver wezenlijken bij twee uren geschiedenis in de week. In zijn beantwoording zei de heer Zwager onder meer, dat zijn vroegere ge schiedenisleraar altijd al zijn voorkeur had uitgesproken voor „geschiedenis met gaten" en dat hij die voorkeur met hem deelde. De opponent, die betoogd had, dat er „veel te veel" behandeld moet worden, zeide dit uitstekend te kunnen begrijpen. Na het „hora est" maakte met speciale toestemming van de senaat prof. dr. J. F Niermeyer nog bezwaar tegen een passage in het proefschrift, volgens welke het be wustzijn, een natie te vertegenwoordigen, zeer manifest was bij de Commons in de vijftiende en zestiende eeuw. De opponent betoogde, dat waar de promovendus het begin ziet van een evolutie in dit opzicht, juist al een neergang begon. Toen na het beraad de waarnemend rector magnificus, prof. dr. W. Gs. Hel- linga, hét promotiebësluit had bekendge maakt, voerde de promotor van dr. Zwa ger, prof. dr. J. M. Romein, het woord. Hij zie onder meer niet zonder melancholische gevoelens de berusting te hebben opge merkt, waarmee de promovendus aan het eind van zijn proefschrift constateert, dat het algemeen kiesrecht in wezen niets ga randeert. Met die conclusie kon hij het op zichzelf wel eens zijn, maar hij herinnerde aan het vertrouwen, waarmee in de negentien de eeuw het algemeen kiesrecht was be groet en de „potsierlijke tegenstelling" met wat ervan geworden is. Het ontbre ken van de minste bitterheid of onbehaag lijkheid bij deze constatering deed hem vreemd aan. Hij nam echter aan dat dit een generatieverschil was. „De jongeren wil len zonder illusies leven", zo zei hij, „maar zij hebben dan toch één illusie overgehou den. namelijk, dat het mogelijk zou zijn zonder illusies te leven....". Enkele uren nadat gisteren de bij een brand in de Haagse Uddelstraat ernstig gewonde baby Chrisje Wortel in een zie kenhuis was opgenomen, is het kind aan de verwondingen overleden. Het kindje van tien maanden werd levensgevaarlijk gewond bij een felle binnenbrand In de keuken van het huis. Een kind van twee jaar liep lichte brandwonden op. De oor zaak van de brand is een omgevallen pe troleumkachel. Toen de vrouw des huizes, na even weg te zijn geweest, thuis kwam en de trap naar'de tweede etage opliep, rook zij een scherpe brandlucht. De keuken was toen al geheel inbrand. De baby Chrisje zat vastgebonden in zijn kinderstoel en de 2- jarige Trudi lag op de grond. Mevrouw Wortel sleurde haar dochtertje uit de brandende keuken en liep om hulp roe pend de trap af. Toen de inmiddels ge waarschuwde heer A. Wortel arriveerde, was het al te laat. Hij rende de vlammen in en trok de baby met stoel en al naar buiten maar het kind was echter al zeer zwaar gewond. De tweejarige Trudi liep onbetekenende wonden op. ADVERTENTIE HET ADRES SINDS 1851 voor goedgekeurde PLANTAARDAPPELEN Ged. Oude Gracht 107 - Telef. 14245 Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „De motivering van het alge meen kiesrecht in Europa" de heer H. H. Zwa ger, geboren te Hillegom. Kandidaatsexamen rechten: P. O. Numans en I. A. van Roijen, bel den te Rotterdam: R. W. M. Gerrits, Naarden. Met lof voor het doctoraalexamen geschiedenis: H. J. Scherft, Den Haag. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a: mej. T. Brons, Metslawier; A. van Wilsen, Zwol le: R. G. Schogt, Amsterdam; H. J. Harrecah, Su riname: T. D. van Akkeren, Groningen: R. G. Brian, Den Haag; J. P. A. M. de Bie, Antwerpen. Kandidaatsexamen tandheelkunde: J. G. M. ter Haar, Poeldijk. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: P. J. Teunissen, Groningen. ADVERTENTIE In Holland staat een huis en in dat huis maakt Sjaan zich druk om kweeperengelei te maken. En dokter Marmer die het zó druk heeft, komt ondanks al zijn beslommeringen haér het recept vragen, zó lekker is die gelei. Arme dokter MarmerTEO kan u beter helpen. Nee, niet Theo Doorsnee maar TEO uit Eist, de fabrikante van de natuur zuivere, vol-geurige jams, die aan haar assortiment de geheel nieuwe „kweeperen- gelei" heeft toegevoegd. Ja, u weet wel wat lekker is, dokter, maar toch weet u niet waar uw vrouw de kweeperengelei moet halen Ga daarvoor naar uw kruidenier... en vraag dan naar TEO TEOzonder H TEO KWEEPERENGELEI. Lekker fris en rins... een tractatie voor iedere fijnproever. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Naast het heerlijke zomerweer werden we gisteren ook door Irma Spruit in een feestelijke lentestemming gebracht. Ze toonde haar nieuwe voorjaarscollectie in haar ouderlijk huis te Velsen en in deze intieme beslotenheid kwamen haar per soonlijke stijl en visie op de mode nog meer tot hun recht. Volgens de traditie werden vóór de pauze de Nederlandse en geïimporteerde modellen getoond, die bij na zonder uitzondering geïnspireerd wa ren op de zachtvloeiende flou-lijn, en zo wel in japonnen als pakjes in mooie ma terialen waren uitgevoerd. De mantels, die opvielen door hun perfectie van coupe en als om het lichaam gegoten schenen, droegen de naam „Clari'tt" met zich mee. Veel pakjes waren van een kamga- ren natté of een kamgaren met een struc tuurweefsel. De gebreide jassen in zachte pasteltinten laten zich van de zo mer nog niet verdringen en vragen naast de mantels in de „ligne gargon" met een tunnelceintuur, die de ruimte op heup hoogte bij elkaar neemt, voor het komen de seizoen speciale aandacht. Na de pauze werden ons de modellen getoond, die door Irma Spruit zelf ontwor pen waren. Ze getuigden van originaliteit en een goed gevoel voor evenwicht. Ze volgt in haar ontwerpen vaag de lijnen van het lichaam en weet door een bandje, strikje of draperie vaak verrassende ef fecten te bereiken. De blousonjapon neemt in haar collectie een belangrijke plaats in en valt op door een overblousend lijfje; zij wekt zo het vermoeden een deux pièces te zijn. De zacht vloeiende lijn vond een zeer geslaagde uitwerking in een namid dagjaponnetje van een echt linnen stof met een mat roze effect, dat als enige onderbreking een breed ceintuurtje vóór en achter vertoonde. De V-halsuitsnijding was iets breder en enigszins afgerond en geeft de moderne lange ketting alle ge legenheid haar gracieus spel te spelen. Mooie jacqard en andere geweven katoe nen stoffen vormden het hoofdmateriaal voor de zomerjaponnen; de imprimé's wa ren speciaal gereserveerd voor de spor tieve kleding. Met aandacht en vaak met bewondering bekeken we deze collectie die een geheel eigen stijl vertegenwoordigde en die dat persoonlijke element in zich verborgen hield, dat verraadde dat hier een vrouw aan het werk was geweest. Katy Dinsdagmorgen hield het modemaga zijn Vroom en Dreesmann in de lunch room haar jaarlijkse voorjaars-mode- show. Het was een show, die echt voor de niet de modelijn op de voet volgen de Hollandse vrouw bestemd was, want de jurken in trapezebjn en de modellen met korte rokken, die de nieuwste Fran se mode typeren, werden maar heel zel den getoond, hoewel de rokken toch iets korter waren namelijk veertig centimeter boven de grond. Iets nieuws waren de blousende rugpanden, zowel in de jassen als de jurken, die vaak met knopen ge garneerd waren. De kleuren waren goed bij het Hollandse weer gekozen: cognac, olijfgroen en hard blauw; en de laatste kleur zag men veel deux-pièces waarvan de afstaande kraag, door het leuke model opviel. De jassen waren over het alge meen gemaakt van kamgaren, een stof, die zich er uitstekend toe leent, en de soe pele valling vaak accentueert. Het hoogtepunt van deze show waren de vijf bruidstoiletten; twee ei"van waren Engelse modellen, die speciaal met het oog op het Brits koninklijk bezoek getoond waren. ADVERTENTIE Een bijzonder zachte mélange van liefst 16 verschillende tabakssoorten. In handige plastic tabakszak met accordeon - vouw. Op verzoek van de gemeentepolitie van Ridderkerk is in Haarlem aangehouden een 68-jarige Haarlemmer, die zich uitgaf voor bouwondernemer. Hij wordt verdacht van oplichting en/of verduistering. Een tweetal inwoners van Ridderkerk zou hij hebben benadeeld voor een bedrag van in totaal ongeveer 10.000. De Haarlemmer spiegelde zijn slachtof fers geweldige projecten voor, waarvoor hij als bouwondernemer kapitaalkrachtige geïnteresseerden had weten te vinden. Zo legde hij zich volgens zijn verhalen onder meer toe op de exploitatie van vakantie centra, waarvoor hij grond kon kopen, die geschikt zou zijn om er 20 tot 200 vakantie huisjes op te bouwen. Hierbij werd ge speeld met bedragen van tweeëneenhalf tot vier ton, waarbij voor de beide Riddex-ker- kers zeer grote winsten zouden zijn te ma ken. Alvorens met het voorgespiegelde project kon worden begonnen moesten ech ter eerst de nodige kosten worden gemaakt, zoals registratierechten, notariskosten, kos ten van overschrijvingen en hypotheekkos- ten. Het geld hiervoor werd verschaft door de niets vermoedende Ridderkerkers. De verdachte vertelde hun, dat de baten uit de onderneming hun zo gauw mogelijk zouden worden overgemaakt. Tot nu toe echter hebben zij nog geen geld ontvan gen, noch het in goed vertrouwen voorge schoten geld voor de diverse onkosten te rug gezien. De Haarlemmer bleek namelijk in het geheel niet over kapitaal te kunnen beschikken, maar moest in zijn levens- ADVERTENTIE RALEIGH BURGERS E. N. R. LOCOMOTIEF RIJWIELEN Vrouwen en politiek Veel vrouwen met mij zullen hartelijk gelachen hebben om de grappige Praat stoel van Arn. de Vita in de krant van 21 maart. Over vrouwen en de verkiezingen; een even geliefd onderwerp als vrouwen en de schoonmaak. Toch kom ik in mijn hoedanigheid van vrouw en moeder nog even in ernst op dit stukje terug. Wij vrouwen hebben de naam van nuch ter te zijn, hoofdzaken (de was!) van bij zaken (kernproeven b.v.) te onderschei den. Misschien is het u, evenals mij, dan opgevallen, dat er in deze wereld op het ogenblik maar één ding van belang is: het al of niet voortbestaan van die wereld. Nietwaar? Het voortbestaan van die we reld, dat in handen is van „de politici". Let wel, niet de geleerden, die maar waarschuwen en waarschuwen. Nee, het voortbestaan van de aarde en haar kinde ren in handen van de politici, wellicht eenmaal de kwajongens van de twintigste eeuw genoemd, kunnen wij en kunnen zij over een poosje nog zelfstandig denken? Nee. Wij denken alleen nog in atomen, in blokken, in rassen, wij zien de nieuwe kle ren van de keizer en horen niet de stem van het kind, dat zegt, dat de keizer niets aan heeft. Wij noemen het pacifisme een utopie en vergeten, dat kernreactors en waterstofbommen meer utopie zijn. Den ken wij echt nog maar altijd, dat een paar kilometers verder andere mensen, ande re kinderen wonen? Dat daar ander leed, andere vreugd is? Wanneer gaan wij vrou wen dan toch eindelijk eens positief den ken? „Als mijn soldaten gaan denken, blijft er niet een in het gelid," zei Frederik de Grote van Pruisen. En Viruly zegt er gens: „Waar staat het dan toch in de bij bel: Gij zult niet doden, mits Staf het an ders voorschrijft". En zwijgen wij nog steeds; en verzuimen wij nog steeds? Ver zuimen te denken, te handelen, het yan de (Verkort weergegeven daken te schreeuwen tegen iedereen? Dat het niet mag gebeuren. Dat de aarde te mooi, de mens en het dier en het kind te mooi zijn om opgeslokt te worden door een tiental waanzinnigen, die op een knop je drukken. Of rommelen wij maar zo een beetje voort? Ons TV-avondje hebben, ons lief tuintje harken, onze kinderen baren? Of gaan we denken, eindelijk denken, wij moeders met onze kinderwagens en boodschappenmanden? En blijven we niet langer in het gelid staan? Durven we ein delijk eens in de woelige zee met een nieuwe „Op hoop van zegen"? De rijke zegen van ons verstand, onze, liefde, onze vaste wil tot redden, wat nu nog gered kan worden en morgen niet meer. Mor gen onherroepelijk niet meer. M. v. H.-S. Tienvoudige boete. Naar aanleiding van b.g. artikel in uw editie van 24 dezer on der „Van dag tot dag", kan ik niet na laten u nog een aardig staaltje van hel opleggen van boeten door „tante Post" te vermelden. Toevallig gebeurde dit mij gisteren met een brief op een advertentie (sollici tatie) die mij door een postloper in de middaguren terug werd gebracht, als gewogen en te „zwaar" bevonden. Bedoel de brief bleek bij nameting ca. 1 gram bo ven het toegestane gewicht van 20 gram te zijn. Aan de postloper moest ik contant 26 cent strafport betalen. Voorts moest ik voor opnieuw bezorgen een zegel van 25 cent bijplakken. Deze brief (bezorging Haarlem) kwam mij dus op totaal 63 cent. Bovendien werd mijn sollicitatie minstens met een dag vertraagd, wat in deze tijd erg belangrijk kan zijn. Het is natuurlijk een overkapte methode om aan geld te komen, een methode die een bonafide particuliere instelling zou verafschuwen. G. C. KLEYN onderhoud voorzien met zijn uitkering krachtens de Algemene Ouderdomswet. Het hem voorgeschoten geld, dat voor zijn ondernemingen bestemd zou zijn, heeft hij te eigen bate aangéwend. Het staat reeds vast uit het onderzoek, dat de Ridderkerkse politie heeft ingesteld, dat de verdachte die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en we gens praktijken als deze. tot gevangenis straf is veroordeeld, in Noord- en Zuid- Holland meer slachtoffers heeft gemaakt. De politie in Ridderkerk wacht.af, of er nog andere meldingen van gedupeerden zullen binnenkomen. Volgens mededeling van de verdachte zou hij ook geïnteres seerd zijn in de exploitatie van het vakan tie-oord „De Woeste Hoogte" te Beekber gen, dat op het ogenblik wordt gebruikt ais opvangcentrum voor uit Indonesië ge- repatrieerden. De exploitatie van .dit ya- kaTitïëoörd zöü door hem ën dé béide'Rid derkerkers kunnen worden opgezet. Eén vanzijft slachtoffers heeft reeds zijn woning in Ridderkerk verkocht, teneinde mede met de opbrengst daarvan het nodige geld te kunnen voorschieten, in goed ver trouwen, dat hij daarmee een voordelige transactie kon afsluiten. Door bemiddeling van de Haarlemmer zou hij dan een nieuwe woning in Slikkerveer kunnen betrekken. Toen de woning moest worden gekocht, bleek er echter geen geld aanwezig te zijn. Het slachtoffer schijnt echter in de gele genheid te zijn een andere woning te be trekken, zodat hij niet uit zijn verkochte huis op straat behoeft te worden gezet. Het onderzoek naar de praktijken van de aangehouden Haarlemmer wordt inmiddels door de Ridderkerkse politie met kracht voortgezet. De man blijft opgesloten in het politiebureau in Ridderkerk. Bij de Ridderkerkse politie heeft zich vanmorgen een inwoner van Vinkeveen gemeld, die zegt eveneens te zijn bena deeld. De Haarlemmer had deze man be loofd. dat diens schoonvader, die timmer man is, talrijke vakantiehuisjes zou kun nen leveren. De man zelf zou beheerder worden van één van de grote vakantie centra, waarvan de verdachte de eigenaar beweerde te zijn. „Maar", zo zei de Haarlemmer, „kun je me even 500 lenen, want ik heb niet ge noeg geld bij me en ik moet even enkele betalingen doen". De Vinkeveener heeft daarop het gevraagde bedrag gegeven. Vanmiddag is de verdachte voor de offi cier van Justitie te Rotterdam geleid. De man bevond zich nog in een proeftijd, want van zijn laatste vonnis was hij voor waardelijk in vrijheid gesteld. ADVERTENTIE Wij demonstreren elke vrijdagavond van 79 uur met de nieuwste AUDIUM boortoestellen in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann. Grote Markt AUDIUM N.V. AMSTERDAM Mr. Opticien J. GRIT Gouda - Z\v(jndrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Telef. K 2550 - 5072 Vrijdag 4 april (Goede Vrijdag) geen demonstraties De Amsterdamse politie heeft in de af gelopen nacht in een woning aan de Tila- nusstraat de 29-jarige W. den D. aange houden, die op 24 januari uit het Huis van Bewaring 3 (het zogenaamde Lloydhotel) te Amsterdam met twee anderen gevangenen was ontsnapt. De twee anderen, J. de H. en A. de J. zijn in de afgelopen maanden reeds door de politie teruggevonden. De 23-jarige Roemeense danseres Doina Trandabur, die maandag in Londen is achtergebleven, toen de dansgroep, waar van zij deel uitmaakte, naar Roemenië terugkeerde, heeft toestemming gevraagd om in Engeland te kunnen blijven. Het verzoek is in studie, aldus verklaarde dinsdag een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken. De vereniging tot bescherming van die ren voor Haarlem en omstreken is dins dagavond van acht tot twaalf uur in een ledenvergadering bijeen geweest voor het vaststellen van jaarverslagen en bestuurs verkiezing. De verslagen zijn goedgekeurd, maar toen het tijd was om de vergaderzaal te verlaten was er nog geen beslissing ge vallen welke kandidaten gekozen waren tot leden van het bestuur en daarom werd de vergadering verdaagd. Vermoedelijk zal de volgende bijeenkomst in mei worden gehouden, waarop zeven bestuursleden ge kozen zullen worden. Er waren tien dames en heren kandidaat gesteld van wie acht een meerderheid verwierven. Sedert november, toen drie bestuurs leden hun functie hadden neergelegd, be staat het bestuur uit vier leden. De heer B. H. C. J. van Oosterhout treedt als waar nemend voorzitter op en dinsdag had hij de leiding van de vergadering. Later op de avond werd hij bij acclamatie tot voor zitter gekozen, in zijn openingswoord deel de hij mee, dat 1958 een belangrijk jaar voor de vereniging kan worden. Zij be staat vijfentachtig jaar en het is vijf entwintig jaar geleden, dat het dierente huis aan de Ridderstraat in gebruik werd genomen. De propaganda-commissie zal aan deze feiten aandacht besteden in de hoop, dat de belangstelling voor de ver eniging en voor de dierenbescherming zal toenemen. Voorts gaf de heer Van Ooster hout een overzicht van de werkzaamheden van de afgelopen maanden en deed hij mededelingen over de mutaties die zich op verschillend gebied hebben voorgedaan. Spreker betreurde het dat gebrek aan mid delen de reden was dat bezuinigingen moesten worden doorgevoerd. Tenslotte bracht de waarnemend voorzitter dank aan allen die hun steun aan de vereniging hebben verleend. Nadat de secretaris, de heer L. W. Bie- rens de Haan. geruime tijd nodig had ge had om de uitgebreidé notulen van twee vergaderingen voor te lezen, merkte hij op, dat hij door zijn veelvuldig bezoek aan de Ridderstraat tot de conclusie is geko men dat verkoop van de panden, waarin het dierentehuis gevestigd is, van belang is. Te verwachten is het dat er voor de panden belangstelling zal bestaan en dat omwonenden het op prijs zullen stellen als de dieren elders worden ondergebracht. Van het geld kan een nieuw tehuis in een der buitenwijken gesticht worden, waar tevens meer ruimte zal zijn dan in de Rid derstraat. De vergadering besloot het be stuur te machtigen een onderzoek in te stellen. Een aantal leden besteedde veel aandacht aan de verslagen van de secretaris, de heer Bierens de Haan en van de penningmees ter, de heer A. J. van der Hoeven. Ook kwam de begroting voor 1958 aan de orde, waarbij tevens ter sprake kwam het door de heer D. W. van Brouwershaven voor gelezen rapport van de studiecommissie, die in de laatste vergadering is samenge steld om een onderzoek in te stellen op welke wijze eventueel bezuinigd kan wor den. De vergadering keurde de verslagen en de begroting goed. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de he ren Bierens de Haan en Van der Hoeven, van wie laatstgenoemde zich niet meer beschikbaar stelde. Voor de zeven vaca tures waren kandidaat gesteld de dames J. Jurrissen-Riezebos en M. J. P. Kap- teijn-Schröder en de heren L. W. Bierens de'Haan. W. L. M. Coccoris, prof. dr. H. J. van der Schroef, J. Verwijs, P. H. Teunis, J. van Mourik. A. C. van der Horst en mr. A. W. Luikinga. In een volgende vergade ring zal een tweede stemming worden ge houden. ADVERTENTIE zoals mahonie ronde tafels, stoelen, canapé's enz. kopen wij. - Mag beschadigd zijn. Brieven onder no. 7830 Dezer dagen is er een ontmoeting gear rangeerd tussen de enthousiaste ploegen adspiranten van de Velsense gymnastiek vereniging „TVS" uit Santpoort met die van „Volo" uit Haarlem-noord en Heracles uit Amsterdam. Het jeugdige vuur en de gratie, waarmee de oefenstof verwerkt werd door het puik uit de jongeren tussen 12 en 16 jaar van deze verenigingen werkte verwarmend en gaf de kijkers het gevoel, dat de lente wer kelijk haar intrede had gedaan. Voorzitter J. Veenings van „Volo" memo reerde in zijn openingswoord, dat de opzet niet was een eigenlijke wedstrijd te hou den, doch meer een ontmoeting en uit wisseling van krachten, waaraan een wed strijdelement gegeven werd door het be schikbaar stellen van prijzen, zowel voor de beste groepen als voor de individueel beste turnsters en turners. De jongelui hebben zijn wens, dat het een gezellige pn sportieve ontmoeting zou worden, volledig verwezenlijkt. Technisch stond dit turnen op een zeer goed peil, waax-bij men elkaar in „de top" weinig toegaf. Het niveau van turnen bij enkele jongens en meisjes benaderde vrij dicht dat van de jeugdkeurturners. Na deze turnontmoeting in de fraaie zaal aan de Eksterstraat te Haarlem-noord werd de avond voortgezet met een gezellig samenzijn in het aardige speeltuingebouw van DVS aan de Vondelweg. Hier vond de prijsuitreiking plaats. Uit de volgende vei-deling blijkt de spanning wel: Verenigingswedstryd, 4 onderdelen, meisjes: 1. Volo I, 183.04 pt.2. TVS. 176.72 pt.; 3. Heracles I, 175,27 pt.; 4. Volo II, 168.56 pt.; 5. Heracles II, 161,20 pt.; jon gens: 1. Volo I, 118,70 pt.; 2. TVS, 108,10 pt.; 3. Volo II, 78,10 pt. Individuele wed strijd, 3 onderdelen, van 40 meisjes: 1. Mai-ijke Bruns, TVS, 25,40 pt.; 2. Ria Hore man, Volo, 25,33 pt.; 3. Ria Stam, Volo, 24,35 pt.; 4. Ivonne Koning, Heracles, 24,25 pt.; van 18 jongens: 1. Fred Wijers, TVS, 26,00 pt.; 2. Fred Beun, TVS, 25,70 pt.; 3. Fred de Vreug, Volo, 24,80 pt. De avond werd voortgezet met het draaien van grammofoonplaten, met accor deon door Dimca Pappa van Heracles, een hawaiandansje door Ria Gebe van Volo, gitaar- en mandolinemuziek door Isoline Bos en Hanny Roemer weer van Heracles en dit alles onder het genot van limonade en koekjes. Na een dankwoord en een uitnodiging aan de organisatoren Volo en TVS om bin nenkort eens naar Amsterdam te komen namens het bestuur van Heracles werd de avond besloten met hersengymnastiek, waarbij ditmaal Heracles de meerdere bleek te zijn gevolgd door respectievelijk Volo en TVS.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13