Het is weer zover Panda in het Wilde Westen Chefarine „4" Aanhoudend zacht weer beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Ruime geldmarkt en flinke deviezenaanwas r V Buitengewone lasten J Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws ió het zo J Op 1 april moeten de aangiftebiljetten bij de fiscus zijn V Daggeld verlaagd Omzetten Cobra stijgen Betaling abonnementsgeld per giro Zuidhollandse Bank in 1957 Kemo corsetfabriek begon het nieuwe boekjaar goed II De heer Verolme over de plannen van Detweiler Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Opzienbare val WOENSDAG 26 MAART 1958 9 In dit laatste artikel zullen we nog en kele opmerkingen maken over de bedra gen, waarmede het inkomen kan worden verlaagd. Met inkomen bedoelen we hier wat het aangiftebiljet noemt het onzuiver inkomen, dat is het inkomen voordat de persoonlijke verplichtingen er zijn afge trokken. Over deze persoonlijke verplich tingen willen we het even hebben en dan ook over de buitengewone lasten. Behalve door hun karakter verschillen de buiten gewone lasten ook hierin van de persoon lijke verplichtingen, dat ze niet het inko men verlagen maar het belastingbedrag. De buitengewone lasten kunt u ook niet van uw inkomen aftrekken, maar u kunt de inspecteur verzoeken, er rekening mee te houden. Een verzoek overigens, dat de inspecteur niet kan weigeren, zonder dat u recht van reclame en beroep hebt. Eerst dan de persoonlijke verplichtin gen. In het aangiftebiljet zijn ze opge somd: premies ingevolge de Algemene Ouderdomswet, renten van schulden, pre mies van lijfrente, premies voor periodie ke uitkeringen bij ziekte of ongeval, pen sioenen en echtscheidingsuitkeringen. De premie A.O.W. mag van het inkomen afgetrokken worden: zowel de in 1957 in gehouden als de in 1957 betaalde. Er schijnt verschil van inzicht mogelijk of nu afgetrokken mag worden de in 1957 be taalde of ingehouden premie of de over 1957 werkelijk verschuldigde Er kan tus sen deze beide bedragen een verschil be staan. In de eerste plaats is veelvuldig meer premie ingehouden dan verschul digd is en in de tweede plaats herinneren wij er aan, dat tot nog toe alle aansla gen A.O.W. voorlopige aanslagen zijn. Ook hier kunnen dus verschillen optreden. Al deze verschillen worden weliswaar bij de definitieve aanslagregeling A.O.W. recht getrokken, zodat er tenslotte bedragen kunnen worden teruggegeven, maar wij zouden onze lezers niettemin aanraden, het in 1957 ingehouden of betaalde bedrag in aftrek te brengen. Ons lijkt dit 't meest in overeenstemming met de wettelijke voorschriften en bovendien ontslaat het de aangever van de moeilijkheid, zelf zijn premie A.O.W. uit te rekenen, een taak, die door de belastingadministratie wordt uitgevoerd. Het inkomen, waarover de premie berekend wordt, het zogenaamde premie-inkomen, is namelijk afgeleid uit het belastbaar inkomen voor de inkom stenbelasting. Overigens is voor de hoge re inkomens het berekenen van de pre mie geen moeilijkheid, omdat over 1957 geen hogere premie verschuldigd is dan 465.- (bij een premie-inkomen van 6900.-.). Toch zouden we ook voor deze inkomens ons advies, het in 1957 betaalde of ingehouden bedrag in aftrek te bren gen, willen laten gelden. De aftrek voor de premiën van lijfrente is evenals het vorige jaar gebonden aan een algemeen maximum van 3600.-. De premie A.O.W. staat daar buiten. Dat de premiën voor ziekte- en onge vallenverzekering alleen mogen worden afgetrokken voor zover ze recht op een periodieke uitkering geven dus een vast bedrag per week of per dag gedurende de ziekte of de gevolgen van het ongeval blijkt duidelijk uit de tekst van het aan giftebiljet. Zo nodig kan men de premie splitsen, als namelijk naast de periodie ke uitkeringen ook kapitaalsuitkeringen ineens verzekerd zijn. De reden, waarom de premiën voor periodieke uitkeringen vrij zijn ligt voor de hand, het is omdat de periodieke uitkeringen zelf belast zijn en het nu eenmaal tot het systeem van de wet behoort, dat de premie mag worden afgetrokken als de uitkering belast is. En dan ten slotte iets over buitengewo ne lasten. In de eerste plaats moet het bedrag van de buitengewone lasten, wil het tot vermindering aanleiding geven, meer zijn dan 6 pet. van het inkomen. Dit percentage wordt verminderd met 'A pet. voor ieder kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Hierbij telt een kind. waar voor aanspraak bestaat op dubbele of drievoudige kinderaftrek, voor twee of drie. Zou iemand dus 4 studerende kinde ren hebben, die studeren en op zijn kosten op kamers wonen, dan zou hij recht heb ben op kinderaftrek voor 4 maal 3 is 12 kinderen. Hij zou dan ook voor het klein ste bedrag aanspraak kunnen maken op aftrek wegens buitengewone lasten om de eenvoudige reden, dat 12 maal Vz 6 is, zo dat de bovengenoemde marge van 6 pet. tot nul is ingekrompen. Opgemerkt moet nog worden, dat bui tengewone lasten uitgaven zijn. Dat wil dus zeggen dat de aftrek alleen mogelijk is in het jaar, waarin de uitgave is ge daan, dus in het jaar van betaling. Hier wordt nogal eens tegen gezondigd: een op 2 januari 1958 betaalde doktersrekening kan geen buitengewone last voor 1957 vormen. Dan bestaan de buitengewone lasten uit twee categorieën: 1) uitgaven tot voorzie ning in het levensonderhoud van eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt geno ten, en 2) uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval en andere dergelij ke uitgaven ten behoeve van de belasting plichtige, diens echtgenote, diens eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen. Beide soorten uitgaven mogen ook be treffen „andere bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in de tweede graad der zijlinie". Wat de rechte linie is, is wel al gemeen bekend (grootvader-vader-kinde- ren enz.). Tweede graad zijlinie wil zeg gen broers en zusters, en als het om „aan- Het tarief van daggeld is verlaagd van 2Vk pet. tot 1Y> pet. als een rechtstreeks gevolg van de verlaging van het officiële wisseldisconto, die de Nederlandsche Bank maandagmiddag bekend heeft gemaakt. Deze week vallen met ingang van woens dag grote geldopvragingen wegens de ultimo te verwachten. Dientengevolge had de geldmarkt zich kunnen verkrappen en had een verhoging van het daggeldtarief in het vooruitzicht gelegen. Nu echter de Nederlandsche Bank al haar tarieven met een half percent heeft verlaagd, kon ook het tarief van daggeld verder omlaag wor den gebracht. Begin januari stond het nog op VA percent. verwanten" gaat zwagers en schoonzus ters). Ondersteuning van een schoonzus ter kan dus een buitengewone last vor men. maar die van een tante niet. Kosten voor levensonderhoud van kin deren, voor wie recht op kinderafgrek be staat vormen geen buitengewone lasten Dat is wel logisch. Daar dient de kinder aftrek voor. Wanneer een studerend kind in de loop van het jaar zijn studie beëin digt, bestaat er voor dat jaar geen aan spraak op kinderaftrek, omdat de kin deraftrek geregeld wordt naar de toestand op 31 december. In dat geval zijn de in dat jaar gemaakte kosten voor levensonder houd, waar ook de studiekosten bij horen, wel buitengewone lasten. We noemden dit reeds aan het slot van ons eerste artikel, (ons blad van 26 febr. j.l.) Vermelden we nog, dat „kosten ter voorziening in het le vensonderhoud" ook zijn passagekosten en vrachtkosten, die een vader betaalt voor zijn emigrerend kind. Meer moeilijkheden geven de onder 2) genoemde kosten. Zo oordeelde de Hoge Raad, dat geen kosten ter zake van ziekte waren de reiskosten, die een vader voor zijn geëmigreerde dochter betaalde om haar de kans te geven, haar doodzieke moeder te bezoeken. Ook een echtpaar, dat een reis maakte alleen uit ongerust heid over de gezondheid van hun geëmi greerde dochter, werden teleurgesteld. Een reis daarentegen, op doktersadvies tot herstel van gezondheid, behoort tot de kosten ter zake van ziekte. In het bijzonder met het oog op wat nu wel „andere dergelijke uitgaven" zijn, is beslist, dat het moet gaan om onheilen, het persoonlijk leven betreffend. Daarom leveren de uitgaven tot aanvulling van wat bij een niet tegen inbraak verzeker de verloren ging, geen buitengewone las ten op. Kosten van echtscheiding werden toegestaan, maar de kosten van een echt scheiding, die niet doorging, konden geen vermindering van belasting geven. Uitgaven, die uit verzekering kunnen worden bestreden, zijn geen buitengewo ne lasten. Dit komt vooral bij ziektekos ten veelvuldig voor en houdt een zekere onbillijkheid in tegenover hen, die verze kerd zijn en wel de premie moeten betalen maar geen aftrek krijgen. Ons hoogste rechtscollege heeft echter beslist, dat als er ziektekosten zijn, die een buitengewone last opleveren, ook de premie van ziekte verzekering daaronder mag worden opge nomen. We moeten het hierbij laten. We nemen voor het ogenblik afscheid van onze le zers. We hopen hun nog een enkele goede vingerwijzing te hebben gegeven en we wensen hun gaarne een vlotte behande ling van hun belastingzaken toe. ADVERTENTIE Bij pijn, griep ot „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Wanneer en tegen welke koers de aan delen van de n.v. Cobra te Amsterdam op de Amsterdamse effectenbeurs zullen wor den geïntroduceerd, konden aandeelhou ders op de algemene vergadering der maat schappij nog niet vernemen. De voorzitter deelde mede, dat dit nog niet bekend is. De verkoop van een belangrijk pakket aandelen Malayan Breweries Ltd. te Singa pore, zo werd verder in antwoord op vra gen meegedeeld, heeft geen speciale reden gehad. In verhouding tot de intrinsieke waarde staan alle deelnemingen laag te boek. Een van de voornaamste deelnemingen is de Nigerian Breweries Ltd. te Lagos. De onderste lagen van het personeel van de brouwerij te Surabaja worden geleide lijk bezet door Belgen en Duitsers. De resultaten van het lopende boekjaar zijn zeer bevredigend. Ook de omzetten in Venezuela, waar de brouwerij scherpe con currentie ontmoet, zijn beter. Over het al gemeen vertonen de omzetten een stij gende lijn. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De Zuidhollandse Bank n.v. te Rotter dam Den Haag boekte blijkens het jaar verslag over 1957 aan interest en provisie 2.011.000 (v.j. f 1.718.000); de onkosten bedroegen f 810.000 680.000); de netto winst bedraagt f 1.201.000 1.038.000), waaruit na afschrijving en reservering een onveranderd dividend van 8 percent wordt voorgesteld. De resultaten over 1957 zijn alleszins bevredigend geweest. Zowel het winst cijfer als de cijfers van debiteuren en krediteuren hebben de regelmatige stij ging van voorgaande jaren voortgezet. De door derden aan de bank toevertrouw de gelden namen wederom toe met ruim 3 miljoen gulden tot 28,4 miljoen. Tegen over een bescheiden teruggang in de kre- diteurengelden op korte termijn, stond een belangrijke, aanmerkelijk grotere, uit breiding van de deposito's op lange ter mijn. Wat de ontwikkeling van het bedrijf in het nieuwe jaar betreft, wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een relatief geringere rentabiliteit onder in vloed van het rentebeloop. De verheugen de geleidelijke groei in de balanscijfers hoopt de directie, indien de voortekenen van de eerste maanden van het nieuwe jaar niet bedriegen, te kunnen voortzetten. ADVERTENTIE Voor automobilisten, die van comfort houden en voor diegenen, die over weinig of geen rij-ervaring beschikken: RENAULT FRéGATE TRANS-FLUIDF Staat altijd in de goede versnelling en kop pelt automatisch. U behoeft alleen maar te sturen en te remmen. Elegante, sterke en zuinige 6-persoons sedan met prachtige wegligging. Prijs f 10.790.— Vraag eens een proefrit bij GARAGE DEN HOUT Voor de handelsbanken is de nieuwe pe riode van 't „gentlemen's agreement" met de Nederlandsche Bank zeer gunstig be gonnen. Hun saldi zijn weliswaar met 97.5 miljoen afgenomen, maar liggen op 357 miljoen ruim boven het verplichte gemiddelde van ongeveer 300 miljoen dat de banken dienen aan te houden, in aanmerking nemende het vorige week van 5 tot 6 percent verhoogde kasreserveper- centage. De geldmarkt blijft ruim en de banken zijn volkomen in staat om aan de komende opvragingen te voldoen. De ver laging van het daggeld, waartoe dinsdag werd besloten, heeft geen merkbare uit werking gehad. Met de mogelijkheid wordt echter rekening gehouden, dat het geld rondom de ultimo iets zal verkrappen. Het saldo van de banken is nog altijd fraai, vooral dank zij de ruime deviezenaanwas. De deviezen zijn nu boven de 4.5 mil jard uitgekomen te weten goud en devie zen tezamen op 4518 miljoen. Hiervan is het goud deze week met 19 miljoen en de netto deviezenreserve met 34 mil joen gestegen. Wel is de convertibele va luta met 3 miljoen verminderd, maar dit betekent altijd nog een winst van 3 miljoen tegenover de goudstijging. Ken nelijk is de dollaraanwas niet groot ge weest, daarentegen wel de aanwas van zwakkere valuta. Men acht deze deviezen- positie zeer mooi, maar realiseert zich dat er verplichtingen tegenover staan tot een totaal bedrag van ongeveer 500 miljoen, in hoofdzaak uit hoofde van het I.M.F. en uit de verplichtingen jegens de Deutsche Bank, welke de staat op een gegeven ogenblik aan de deviezenreserve kan ont trekken. Verrassend is het op deze weekstaat van de Nederlandsche Bank, dat in weerwil van De uitkomsten van de eerste twee maan den van het nieuwe boekjaar zijn hoger dan die in de overeenkomstige maanden van het vorige boekjaar, aldus heeft de directie van de n.v. Kemo Corsetfabriek (Hunkemöller Lexis Corsettenmagazijnen) desgevraagd medegedeeld in de jaarver gadering. Een aandeelhouder vroeg nadere toe lichting over de post van 60.000, die werd toegewezen aan het pensioenfonds, dat thans 450.000 groot is. De directie ant woordde, dat, gezien het gunstige jaar, zij dit bedrag uit sociale gevoelens voor de werknemers aan het pensioenfonds had toegevoegd. De aandeelhouder merkte op dat deze gelden uit de overwinst van de aandeelhouders zijn gehaald. Beter ware het geweest deze post ten lasten van de onkostenrekening te boeken, aldus aan deelhouder. De winstverdeling werd tenslotte met 572 tegen 43 stemmen goedgekeurd. Ook de jaarstukken werden aangenomen en het dividend werd bepaald op 17 percent. Terwijl zich op de oceaan een groot de- pressiegebied handhaafde, drongen rand- storingen over de Golf van Biscaje en Frankrijk langzaam verder in noordooste lijke richting door. Ten gevolge hiervan nam de bewolking in ons land verder toe. waardoor de minimumtemperaturen weer hoger waren dan de vorige nacht. Hier en daar viel uit het wolkendek wat lichte regen. De vochtigheidsgraad van de lucht nam geleidelijk toe, zodat aan het schrale weer een einde is gekomen. Tn Oost-Euro pa en Scandinavië hield de vorst echter nog aan. Bij de Azoren ontwikkelde zich in de afgelopen nacht een nieuwe actieve rand- storing. die naar de Golf van Biscaje en Ierland zal koersen. Hierdoor zal de wind in onze omgeving gaan toenemen uit zui delijke richtingén, hetgeen een versterkte aanvoer van zachte lucht tot gevolg zal hebben. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Donderdag 27 maart Zon op 6.28 uur, onder 19.04 uur. Maan op 10.10 uur, onder 1.21 uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 maart Hoog water 7.48 en 20.13 uur. Laag water 3.14 en 15.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. zzo zwaar bew. nno licht bew. windst. half bew. o geheel bew ozo regen ono regen ozo regen zzo geheel bew. zo regen zzo geheel bew. z zwaar bew. windst. geheel bew. nnw half bew. o zwaar bew. ono zwaar bew. zzw zwaar bew. z zwaar bew. zo zwaar bew. w geheel bew. windst. geheel bew. zo zwaar bew. w regen z geheel bew. n geheel bew. w zwaar bew. wzw zwaar bew. w lichte regen zo geheel bew. ozo geheel bew. zo geheel bew. ozo zwaar bew. ozo geheel bew. zo zwaar bew. zo -13 -7 -8 -1 4 6 6 9 4 9 10 7 18 -2 3 -1 2 2 7 3 -1 1 12 11 9 16 14 3 6 8 2 5 7 6 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zo 0 0 0 0,1 2 4 0 0 0,2 2 0 0 0 0 0 1,1 8 0 0 3 19 2,1 0 0 0,2 0,1 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 de ruime positie der banken de dure voor schotten met bijna 29 miljoen zijn toe genomen. Zonder nadere toelichting acht men deze stijging moeilijk verklaarbaar. Men kan zich ook nauwelijks voorstellen dat het de banken zijn geweest, die deze voorschotten hebben opgenomen. De biljettencirculatie vertoont een lichte toeneming en dit valt feitelijk tegen, om dat men nog op een vermindering had ge rekend. De biljettenomloop ligt nu op 3984 miljoen, hetgeen betekent dat, ver geleken met de vorige maand, ongeveer 100 miljoen in de circulatie is blijven hangen. Deze weekstaat weerspiegelt nog in genen dele invloeden van de komende ultimo. De opvragingen van geld voor salarisbetalingen en dergelijke zijn im mers juist begonnen nadat deze weekstaat was afgesloten. Men kan derhalve volgen de week een sterke toeneming van de cir culatie tegemoet zien, terwijl tevens de volgende verkorte balans, die afgesloten wordt op 31 maart, een zuiver beeld zal kunnen geven van de ultimo. Het saldo van de schatkist is gestegen met 163.5 miljoen tot ruim f 531 mil joen. Dit is niet verwonderlijk gezien het feit dat het rijk voor 166 miljoen aan promessen heeft afgelost en voor 346 miljoen heeft geplaatst, een aanwas der halve van 180 miljoen. De post andere saldo's aan de passiefzijde is met 17 miljoen toegenomen. Het percentage goud en deviezen ligt nu op ongeveer 79'/«. De heer C. Verolme, directeur van Verolme's Verenigde Scheepswerven, die benaderd is door de heer L. Edgar Det weiler voor de bouw van vier superpassa giersschepen voor rekening van de „Ame rican European Travel Project", heeft op zijn werf in het Botlekgebied bij Rotter dam tegenover journalisten verklaard de mensen, die met dit plan by hem zyn ge komen, als zeer serieus te beschouwen. Hij zei, dat de kans, dat dit project niet doorgaat, zeer gering is. In Engeland wordt aan de plannen gewerkt en de bedoeling is begin april aan de hand van de eerste tekeningen aan de begroting te beginnen. De bouw zou verwezenlijkt kunnen worden door industriële samenwerking. Andere bedrijven zouden volgens hem moeten worden ingeschakeld en hij noem de Werkspoor. Stork, Allan en Philips (iedere hut televisie, dus 12.000 toestellen) bij name. De eindhaven in Engeland zou volgens de heer Verolme Plymouth zijn. De bouw van het eerste schip zou kunnen beginnen, wanneer in oktober/november een Brazi liaans tankschip, waarvoor dinsdagmiddag de kiel is gelegd, uit het dok zal zijn ge varen. Dit dok is nog in aanbouw. Gedurende de maand april is in het Instituut voor Industriële Vormgeving aan de Herengracht 247 te Amsterdam weer de langzamerhand traditie geworden voorjaarsexpositie van nieuw bedrijfs- drukwerk te zien. Tot de getoonde vormen van grafische bedrijfspresentatie behoren: briefhoof den, folders, catalogi, huisorganen, jubileumuit gaven, showcards, kalenders, invulformulieren. handelsmerken, wikkels, etcetera. De selectie is gemaakt door prof. dr. G. W. Ovink, Otto Treu- mann (Vakgroep Grafici GKf) en Hans Bolle- man (V.R.I.). N.V. Haven van Vlissingen De n.v. Haven van Vlissingen zal in de komen de maanden een belangrijke uitbreiding onder gaan. De capaciteit van de opslagtanks voor eet bare oliën, melasse en k-3-produkten wordt met meer dan de helft vergroot. Thans beschikt men over twaalf opslagtanks met een gezamenlijke capaciteit van 26.000 kubieke meter. In augustus wordt begonnen met de bouw van zeven tanks, die een gezamenlijke capaciteit krijgen van 15.000 kubieke meters. Perzisch olieconsortium De produktie van ruwe olie in het gebied van de overeenkomst van het Perzische Olieconsor- tiüm heeft, naar in het jaaroverzicht over 1957 wordt medegedeeld, verleden jaar de recordom zet van 34,8 miljoen ton bereikt, waarmede het produktiecijfer van 1956 met een derde werd overtroffen. Het consortium bestaat uit de Na tionale Perzische Oliemaatschappij en zeventien Engelse, Amerikaanse, Franse en Nederlandse maatschappijen. Jaarbeurs in Suriname De stichting „Jaarbeurs Suriname" zal dankzij de medewerking van de Surinaamse regering dit jaar een jaarbeurs organiseren. De secretaris van de stichting, de heer Jongbaw, verblijft op het ogenblik in Nederland om contact op te nemen met het bestuur van de jaarbeurs in Utrecht en na te gaan in hoeverre men op steun en mede werking kan rekenen. Handel met Hongarije Het ministerie van Economische Zaken deelt mede. dat de contingenten van het bestaande handelsakkoord tussen Nederland en Hongarije zijn verlengd van 1 april 1958 tot 1 januari 1959. (Voor de beurs zie pagina 11) Zuinig. De Britse regering zal de kosten van haar bijdragen aan internationale organisaties en regeringen van kolo niën in het volgende belastingjaar met meer dan dertien miljoen pond sterling verminderen. Alleen het UNO politie- leger in Egypte krijgt iets. Voor Cy prus is 2.942800 pond beschikbaar (4.701.000 minder dan vorig jaar) en voor Malta 2.457.500 pond (1.517.350 pond minder dan vorig jaar). Vrees. Het gevaar van een busstaking in Londen is weer toegenomen. Afgevaar digden van het personeel der Londense vervoersonderneming hebben een aan bod tot loonsverhoging verworpen. Een arbitrageraad had een loonsverhoging van acht shilling en zes pennies aan bevolen, nadat de onderhandelingen met d<_ Londense vervoersautoriteiten waren vastgelopen. Het personeel wenst een verhoging van tien shilling en zes pennies. Waarnemers vrezen, dat inwilliging van de eis een serie nieuwe looneisen in de Britse industrie tot gevolg zal hebben. Spoel. De tegenstanders van het bouwen van een hydro-elektrische dam nabij de Zwitsers-Italiaanse grens zijn erin ge slaagd een plebisciet over het zoge noemde Spoel-project door te drijven. De tegenstanders van het project be togen dat het nationale park, Spoel, zal worden bedorven. Zij kregen. 63.230 handtekeningen voor een petitie bij el kaar. Europese Dag. Op een bijeenkomst in Ro me waar een jaar geleden de verdra gen inzake de Europese Economische Gemeenschap en de Euratoom werden ondertekend, is dinsdag een herden kingsbijeenkomst gehouden. Professor Hallstein, de voorzitter van de Com missie van de E.E.G., verklaarde in een rede, dat versterking en toepassing van de Europese bovennationale waar den de dringendste opgave van deze tijd vormen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella, stelde voor de 25ste maart elk jaar in de zes E.E.G.-landen te vieren als „Europese Dag". Neergestort. Alle twintig inzittenden van een Dakota der „Indian Airlines" zijn om het leven gekomen, toen het toestel op een vlucht van Simla in India naar Katmandoe in Nepal, vlak bij zijn be stemming verongelukte. Het uitgebran de wrak is door Nepalese militairen in het dichte oerwoud ten zuidwesten van Katmandoe bereikt. Psychologisch. Een doopsgezinde predi kant in Londen is van plan een kliniek te openen waar men zich met psycholo gische middelen het roken kan ontwen nen. Hij zegt reeds drieduizend aanvra gen te hebben ontvangen. Verongelukt. Vier Franse bedevaartgan gers zijn dinsdag om het leven geko men en zestien anderen gewond, toen de bus waarin zij naar Lourdes reis den bij Tarbes in de Franse Pyrenee- en verongelukte. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe, ondergrond se, kerk te Lourdes zijn naar schatting zeventigduizend pelgrims naar Lour des gekomen. Het was dinsdag honderd jaar geleden, dat, naar de rooms-katho- lieke kerk aanneemt, Maria aan Ber- nadette Soubirous verscheen. Platform. De Italiaanse multi-miljonair Achille Lauro, die onlangs is afgezet als burgemeester van Napels, heeft een voertuig besteld, dat als hoofdkwar tier zal moeten dienen in de verkiezings campagne voor zijn monarchistische partij. Het voertuig wordt uitgerust met moderne ontvang- en zendtoestel len en voorzien van een verstelbaar platform, dat zal dienen om de scheeps bouwer in de gelegenheid te stellen de kiezers toe te spreken. Inlichtingen. Dr. Harrison Brown, docent in de geo-chemie aan de technische ho geschool van Californië, heeft in een verklaring voor de subcommissie voor ontwapeningszaken uit de Amerikaanse Senaat gezegd, dat Amerikaanse kern geleerden uit Japan meer wetenschap pelijke inlichtingen kunnen krijgen dan hun in de Verenigde Staten mogelijk is. Aardverschuiving. Een aardverschuiving in het dorpje Castelnuovo Di Porto, ten nooiden van Rome, heeft het leven ge kost aan vier personen, man, vrouw en twee jonge kinderen. Hun aan de voet van een heuvel gelegen huis stortte in onder een massa aarde, die waarschijn lijk tengevolge van de regen, was los geraakt. Ontwapeningscongres. Een wereldcon gres voor ontwapening zal in juli te Stockholm worden gehouden, zo meldt de vredesraad van India. Aan deze bij eenkomst die „het top-congres der vol ken" wordt genoemd, zullen tweedui zend afgevaardigden deelnemen. „De politiek zal buiten dit congres worden gehouden". 24. Panda was erg boos, toen hij na vele uren warm en moe het stadje Buffalo be reikte. „Echt gemeen, om mij de schuld te geven voor wat Joris heeft gedaan", dacht hij. „De koetsier had helemaal niet het recht om me zomaar uit de postkoets te zetten. Ik had netjes voor de reis be taald. Maar ik laat het er niet bij. Ik ga me beklagen bij de politie!" Zo mopperend sjokte hij over de stoffige hoofdstraat van het stadje, dat uitsluitend bestond uit kleine houten gebouwtjes met kogelgaten. Nadat hij vergeefs naar een politie-agent had uitgekeken, liep hij naar een drietal cowboys, die in de warme zon stonden te praten. Ze zagen er iets vriendelijker uit dan de meeste Wild-Westerlingen en wa ren ook niet bezig op elkaar te schieten, zodat Panda het waagde om hen aan te spreken. „Kunt u me misschien zeggen, waar het politiebureau is?" vroeg hij. „Het politiebureau?" herhaalde de langste. „Wat is dat voor iets, groentje? Een soort meu bel?" „Ik weet wat het groentje bedoelt", merkte een ander op. „Hij zoekt het kan toor van de sheriff". En zich tot Panda wendend, vervolgde hij: „Hier in Wild West heeft iedere stad één politieman, die we „sheriff" noemen. Zo iemand zoek je toch, nietwaar?" „Ja meneer", zei Panda. „Wel", vervolgde de cowboy. „Wij zoeken er OOK een". En met deze woorden wees hij op twee aanplakbiljetten, op één waar van het schurkachtige gelaat van Billy de Buffel stond afgebeeld. Er onder stond: GEZOCHT, BILLY DE BUFFEL, WE GENS NEERSCHIETEN VAN DE SHE RIFF", terwijl op het andere biljet ver meld stond: „GEZOCHT, SHERIFF, OM BILLY DE BUFFEL TE SCHIETEN!" ER ZIJN natuurlijk wel wat voorbeel den bekend van mensen die ergens vanaf getuimeld zijn, maar wier val door een of andere uitermate gelukkige omstandigheid werd gebroken of afgeremd. De man die niets vermoedend in een mijnschacht stapte, maar tijdens zijn val de lift in haalde, die gelukkigerwijs pijlsnel naar beneden schoot, is daar een voorbeeld van. Zulke fortuinlijk aflopende ongeluk ken vinden jaarlijks vrij veel plaats, indien we de bericht geving daarover althans mo gen geloven, maar daar tegenover staat een onafzien bare rij van ongelukken met ernstige afloop. Ditzelfde kan ook van de vliegerij worden gezegd. Ook in dat bedrijf kunnen de omstandigheden zó gunstig samenvallen, dat een zeker schijnend on geluk nog juist kan worden voorkomen, maar tegenover die weinige gunstige ge vallen die in onze herinnering blijven hangen, staan vele, vele andere, waarvan we nooit iets vernemen omdat er niemand is overgebleven om het over te vertellen. Het lijkt ons goed even de aandacht te ves tigen op deze waarheid als een koe, opdat het volgende niet tot verkeerde conclusies zal leiden. De meest opzienbare val met goede afloop werd namelijk gepresteerd door een lid van de Royal Air Force, ser geant Alkamade, die echter dat moet worden gezegd de omstandigheden wel een klein beetje mee had. Toen zijn vlieg tuig was geraakt en er brand aan boord was uitgebroken, wilde de sergeant zich met de parachute naar buiten werpen, maar ongelukkigerwijs had de parachute vlam gevat, zodat hij het ding niet kon gebruiken. Daarom besloot hij zonder parachute te springen en, de daad bij de gedachte voegend, dook hij zonder enig hulpmiddel vanaf een hoogte van 6000 m in de inktzwarte duisternis die boven Duitsland hing. V.an het neerkomen kon hij zich later niets herinneren, omdat hij de volgende dag pas bijkwam in een sneeuwlaag die zeker de dikte van een meter had. Zijn schoeisel was weg en zijn kleding was aan flarden, en toev de Duitsers hem in deze toestand aantroffen, wilden zij vanzelfsprekend niet ge loven dat deze Engelsman van 6 km hoogte uit de hemel was komen vallen. Daarom werd een uitermate gedegen onder zoek naar de beweringen van Alkamode ingesteld, waarbij kwam vast te staan dat 's mans val aan vankelijk gebroken was door de top pen van dicht opeenstaande dennen bomen, waarna de dikke sneeuwlaag als tweede en laatste remweg had gefungeerd. Bovendien waren de Duitsers zo sportief de Engelsman een schriftelijk bewijs van de langste val met goede afloop te over handigen. Waarbij we echter nogmaals waarschuwen, dat deze uitzondering geen regel is. Want neerploffen met een vaart van 200 km is werkelijk geen kleinigheid. Nu moeten we deze overpeinzingen weer afbreken, omdat een lezer wil weten waar het carnavalsfeest vandaan komt. Waar schijnlijk van de heidenen. (Waarmee niets onvriendelijks is bedoeld, want dat kan van méér feesten worden gezegd). Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2