Land van veroveraars Fanfani won eerste slag om premierschap van Italië Ook Pineau zou Midden-Europa militair willen neutraliseren NAAIMACHINES /'"Hoe is het ontstaan Van dag tot Spelen verboden 0/9 do. 3 r Gespannen relaties tussen Londen en Malta Premier Mint off krijgt geen waarborgen Christen-democratische partijleider beoogt een tweede Spanje in West-Europa te scheppen onder Slapen een appelboom Binnenkort besprekingen met dr. Adenauer in Bonn voor weinig geld x STOFZUIGERS HARTENDORP '^raatótozl ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Sylt's burgemeester klaagt professor Thieme aan Hoogleraar ontmaskerde hem als SS-generaai Dit woord: LIFLAFJES W0ENSDAG 26 MAART 1958 De berichten welke de mens het meest uit ziJn balans brengen horen vaker thuis in de rubriek „Gemengd nieuws" dan on der het opschrift Internationale Spannin gen. Gisteren was er weer zo'n nieuwtje van zes regels dat ons een zwartgallige avond bezorgde. Een Rotterdams jonge tje vond een grote kartonnen doos, waar in hij geheel schuil kon gaan. Hij kroop erin en holderdebolderde ermee over de straat. Een chauffeur ziet die doos voor zich huppelen en rollen, hij denkt „Ha, de wind" en krijgt onwillekeurig ook de wind een beetje in het hoofd. In een speel se opwelling wil hij zowel de storm als het voortkantelende pak te vlug af zijn en hij rijdt er overheen. Het knaapje heeft de tot een catastrofe uitgegroeide speels heid niet overleefd en de chauffeur zal, zeker als hij zelf kinderen heeft, in ja ren geen doos meer kunnen zien. Nu kan men heel nuchter redenerend zeggen, dat die jongen niet zo dom had moeten zijn om op de weg te gaan rollen met zijn buit en dat die chauffeur natuur lijk niet over die doos heen had moeten rijden. Dergelijke verstandige, maar ook ietwat kille overwegingen demonstreren eigenlijk slechts hoezeer de mens slaaf is geworden van het verkeer en de techniek. Zowel die omgekomen jongen als die on fortuinlijke chauffeur zijn het slachtoffer geworden van een zuivere, menselijke re actie. Zij gehoorzaamden beiden aan de de mens ingeschapen lust tot spelen, welke juist zo'n gezond tegenwicht vormt tegen onze vaak zo pietluttige zwaarwichtighe den. Maar spelen is verboden in deze maatschappij. Hoe vaak ook lezen we niet, dat iemand slachtoffer van het verkeer werd omdat hij „zonder op te letten de weg overstak". „Eigen schuld", luidt dan meestal o^s harde oordeel. De betrokke ne was echter waarschijnlijk met zijn ge dachten bij heel wat belangrijker zaken dan bij het verkeer dat hem belaagde. Hij had misschien zorgen om een familielid dat ernstig ziek was of zich in materiële moeilijkheden bevond, misschien koester de hij wel mooie gedachten om tot een betere samenleving te komen en misschien ook genoot hij alleen maar, gedachteloos, van de eerste voorjaarszon. Dat mag niet. Wie op straat niet oplet wordt met de dood gestraft. Mensen die haast hebben op fietsen en in auto's zijn belangrijker dan mooie gedachten of roe keloze levensvreugde. Natuurlijk, het kan moeilijk anders. Maar laten we toch goed beseffen, dat we al aardig op weg zijn ons zelf tot robots te degraderen, die alleen nog maar reageren op voertuigen en ver keerslichten. (Van onze correspondent) Er is een nieuwe crisis over Malta ont staan. Premier Mintoff, die in de afgelo pen week in Londen besprekingen heeft gevoerd met de Britse regering, is onver- richterzake naar Malta teruggekeerd. Hij heeft geweigerd de destijds door hem gewilde, samenvoeging van Malta met Groot-Brittannië aan te bevelen, omdat hij de Britse voorwaarden te vaag acht. De onstuimige Mintoff heeft steeds ge probeerd Londen het mes op de keel te zetten. In december dreigde de wetgeven de vergadering van Malta op zijn voor stel de betrekkingen met Groot-Brittan- nië te verbreken, als Mintoff zijn zin niet kreeg. Gisteravond dreigde hij het parle ment te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, indien Londen het onver mijdelijk begrotingstekort weigert te dek ken. Volgens Mintoff heeft Malta recht op economische en sociale steun in ruil voor de belangrijke diensten aan Groot-Brittan nië. Hij stelde zijn begroting op volgens het oorspronkelijke plan, hetgeen bete kent dat de fondsen binnenkort zullen zijn uitgeput. Op verzoek van de Labour-op- positie zal het Lagerhuis waarschijnlijk nog volgende week een debat over Malta houden. Integratie van de baan De Britse minister van Koloniën, Len nox Boyd, heeft verklaard, dat de rege ring er niets voor voelt met de plannen voor integratie van Malta met Groot- Brittannië door te gaan, zo lang het we derzijdse vertrouwen niet is hersteld. Groot-Brittannië zal Malta niet in de steek •aten, de plannen om het eiland te helpen zijn onveranderd. De regering heeft vijf miljoen pond sterling uitgetrokken voor economische steun aan het eiland. Aangezien het integratieplan, dat de re gering in beginsel handhaaft opgeschort is, stelde Lennox Boyd een politiek- en economisch vijfjarenplan voor om de vruchten van de lange onderhandelingen niet verloren te laten gaan. Hoewel de Labour-oppositie van oordeel is, dat de regering fouten heeft gemaakt, overheerst in socialistische kringen het gevoel, dat de moeilijkheden vooral door Mintoff zijn veroorzaakt. De regering is oereid de besprekingen met Malta te her vatten, zodra de gemoederen gekalmeerd zijn. In 1955 won Mintoff de verkiezingen op grond van zijn plan tot samenvoeging van Malta met Groot-Brittannië. Deze belofte ls nu naar de achtergrond verschoven, omdat Mintoff van Londen waarborgen wil voor de werkgelegenheid, die de Britten niet kunnen geven. Voorts eist hij extra economische steun, boven het toegezegde oedrag. De Britse plannen gingen reeds ver in de richting van hetgeen Mintoff verlangde. Van onze correspondent in Rome) Sedert maanden vroeg men zich in Italië af: zullen er verkiezingen zijn alleen voor de Kamer van Afgevaardig den of ook voor de Senaat? Thans is de beslissing gevallen: beide kamers zullen geheel worden vernieuwd. Hetzelfde is gebeurd in 1953 en bij de eerste verkie zingen na dictatuur en oorlog (in 1946 werd de grondwetgevende vergadering gekozen), in 1948 werden beide kamers uiteraard tegelijk geïnstalleerd. De grondwet zegt echter uitdrukkelijk dat de Kamer vijf, en de Senaat zes jaren in functie blijft. Het is één van de wei nige punten van verschil tussen de beide huizen, die vrijwel gelijke rechten heb ben en op gelijke wijze hun werkzaam heden verrichten. Dat verschil van vijf en zes jaar werd niet zonder reden door de grondwetgevende vergadering vast gesteld. Tijdens de debatten werd er uitdrukkelijk op gewezen dat het ver keerd zou zijn, wanneer het land iedere vijf jaar geheel zonder volksvertegen woordiging zou zijn. De regering die aan het einde van een vijfjarige periode aan de macht is en „de verkiezingen maakt" (hetgeen in Italië tamelijk let terlijk mag worden opgevat) zou dan zonder toezicht van de volksvertegen woordiging te werk kunnen gaan. In 1953 eindigde de vijfjarige periode met een soort algemene veldslag in de Se naat op Palmzondag van dat jaar. Er moest gestemd worden over de hervorming van de kieswet, die aan de partijen van het democratische front christen-democra ten, sociaal-democraten, republikeinen en liberalen dat vijftig percent van alle stemmen zou behalen, twee-derden van het aantal zetels toewees. In de Senaat kwam het tot een zo ongehoord rumoerige zitting, dat eigenlijk nooit met zekerheid kon worden vastgesteld wie vóór en wie tegen had gestemd. Het was uitgesloten dat bij het hels rumoer van tafels, stoelen, microfoons enzovoort die werden vernield en waarmee de senatoren elkaar te lijf gingen, iemand kon verstaan of er „ja" dan wel „nee" werd geantwoord. President Einaudi meende op dat ogenblik gerech tigd te zijn de Senaat te ontbinden. Pressie op president? Deze keer liggen de stukken echter anders. De president der republiek heeft volgens de grondwet het recht op ieder ogenblik een of beide kamers te ontbin den. Er is niemand die het besluit van president Gronchi zal laken, maar wel vragen velen zich af of er al of niet druk is uitgeoefend op'de president'.'Maanden geleden heeft de leider van de christen democratische partij. Fanfani, in een rede te Bologna bijna geëist dat de Senaat ont bonden zou worden. Daarna is een wet in behandeling genomen om samenstelling en bevoegdheid van de Senaat te wijzigen. De senatoren wilden een beperkte her vorming, die voornamelijk ten doel had het aantal senatoren dat te klein is, ge zien het vele werk dat zij moeten doen in de commissies uit te breiden. De Kamer wilde een veel verder gaande hervorming van de Senaat, waartoe grond wetsherziening nodig was. Het wetsvoor stel moest dus in tweede behandeling op nieuw worden voorgelegd aan de Senaat. Bij die gelegenheid hebben de christen democratische senatoren de werkzaam heden van de Senaat eenvoudig onmogelijk gemaakt. Zij weigerden hun stem uit te brengen en daar voor een wet, die ver andering van de grondwet inhoudt, een meerderheid van tweederden wordt ver eist, kon de wet niet worden behandeld. Ook andere wetten, onder andere die op de instelling van nieuwe provincies, moes ten blijven liggen omdat de christen democraten, weldra gesteund door fascis ten en monarchisten, de werkzaamheden saboteerden. Dit geval werd opgeschroefd en voorgesteld als een ernstig conflict tus sen de beide kamers. Het gevolg was dat, na rijp beraad en overleg met verscheidene hooggeplaatste personen (onder andere met De Nicola, de eerste president der re publiek, die verklaarde geen aanleiding te zien tot ontbinding van de Senaat) Gronchi beide kamers naar huis zond. Gave van premier Premier Zoli is zover gegaan te ver klaren dat de grondwet dit voorschreef. De ontbinding van één kamer zou volgens hem uitzondering, die van beide regel zijn. De bejaarde eerste minister heeft een spe ciale gave zijn tegenstanders door onver wachte opmerkingen te ergerenIn werkelijkheid komt de zaak hierop neer dat Amintore Fanfani, de man die De Gas- peri is opgevolgd als partijsecretaris der christen-democraten, zijn partij de kans wil geven vijf jaar lang ongestoord over het wel en wee van Italië te beschikken. Hij hoopt, waarschijnlijk tevergeefs, op de absolute meerderheid. Van een grote meerderheid is hij zeker. Is deze groot ge noeg dan krijgen wij een regering-Fanfani, hetgeen betekent: toeneming van het cleri- calisme en een streven om van Italië een tweede Spanje te maken. Fanfani zou het bijzonder onprettig hebben gevonden, wanneer na een jaar het kiezersvolk op nieuw zou worden opgeroepen en allicht critiek zou oefenen op het beleid van zijn regering. Om zich dus volle vijf jaar „rust" te verzekeren, heeft hij het zo aangelegd, dat de president min of meer genoodzaakt was de Senaat te ontbinden; een bewijs van de handigheid van deze zeer eerzuch tige partijleider. Om het ergste te weten een soort rooms-katholiek regime in Spaanse geest en steeds grotere invloed van kerk en Vati- caan op de Italiaanse politiek te ver hoeden, zouden de andere partijen één lijn moeten trekken. Helaas is dit onmogelijk omdat er in Italië nog steeds een grote communis tische partij bestaat, waarmee de demo cratische lekenpartijen niets van doen willen hebben. De socialisten, die een tegenwicht zouden kunnen vormen, indien de verzoening tussen Nenni en Saragat tot stand was gekomen, blijven gescheiden. Het is, van democratisch standpunt be zien, een van de meest negatieve „over winningen" der christen-democraten, ge steund door het Vaticaan, geweest, dat zij de bijna wanhopige pogingen van Nenni alle banden met de communisten te ver breken. hebben tegengewerkt en verijdeld. De christen-democraten hebben nu een maal een sterk „links gevaar" nodig, om zeker te zijn van de paar miljoen stem men van niet-rooms-katholieke, maar anti-communistische burgers, waarop hun machtspositie berust. ADVERTENTIE fe' m ,^Cm U ook onbedwingbare kngen languit onder ,n Tl Kent gaan Jiggcn dromen?. onder een slapen boom zorgeloze Precies! U iccnr dat wddadige gevoej 6 u,cr „tussenuit 'S King-Pepermunt een ettu^~ V^g: naar toe overal (Van onze correspondent in Parijs) Aan de vooravond van het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken aan bondskanselier Adenauer in Bonn, is er in Parijs enige deining ont staan over een nieuw plan, dat Pineau wordt toegedicht en dat hij binnenkort officieel zou lanceren. Het komt er op neer dat de Franse minister zich in grote lijnen zou hebben bekeerd tot de opvattingen van zijn Poolse ambtgenoot Rapacki, die de militaire neutralisering van Midden- Europa voorstaat, een gedachte die noch in Washington, noch in de hoogste Atlan tische kringen tot dusver veel instemming heeft mogen oogsten. De Quai d'Orsay heeft, nog geen uur nadat het Parijse avondblad „Paris Presse" het zogenaamde „plan-Pineau" had onthuld, ten stelligste tegengesproken, dat Frankrijk denkbeelden in deze richting zou koesteren. Niettemin ADVERTENTIE Fraaie metalen houder Extra crèmig Urenlang houdbaar «Nieuwste modetinten harmoniërend met de kleuren van Cutex Nagellak Prijs slechts f. 1.80 LIPSTICK mat zuivere lanoline. neemt men in diplomatieke kringen aan, dat Pineau de bondskanselier wil polsen over diens inzichten inzake een ontwape ning, althans voor kernwapens, van West en Oost-Duitsland en van Polen. Alleen langs die weg meent Parijs een werkelijke toenadering tot de Russen te kunnen ver wachten. Op de ZOAVO-conferentie in Manilla moet de Franse minister deze sug gestie tegenover zijn collega's Dulles en Selwyn Lloyd ter sprake hebben gebracht en bij de Brit wel enig gehoor hebben gevonden. Dulles zal daarentegen geen geestdrift voor de denkbeelden van zijn Franse collega hebben kunnen tonen. Een vastomlijnd plan zal Pineau in Bonn niet op tafel kunnen leggen. Zelfstandigheid? Wei zijn er tekenen die er op wijzen, dat Pineau een andere weg wil bewandelen, waarbij hij zich meer door de opvattingen van mannen als Rapacki, oud-ambassadeur Kennan en Jules Moch, dan door de be ginselen der atlantische orthodoxie laat leiden. Ook in het begin van zijn loopbaan als minister van Buitenlandse Zaken heeft Pineau van een zekere zelfstandigheid in zijn denken blijk gegeven, een onafhanke lijkheid die hij later vooral onder de druk der diplomatieke weerslag van de Algerijn se oorlog weer goeddeels moest afzweren. In ieder geval lijkt het plan-Rapacki, dat op de laatste grote Atlantische conferentie in Parijs officieel begraven werd, nog niet zo vergeten is, als in sommige hoofdsteden, en speciaal in Washington werd gemeend, en gehoopt. ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cron.jéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 Twee uur in een wagen met soepele veren en ge hebt Estra- madura doorkruist. De meest geïsoleerde provincies van Spanje zijn in deze landstreek verenigd. Een land waar de natuur keihard is en dus de mensen ook. Is dat de voor naamste reden waarom juist uit Estramadura de befaamd- ste Spaanse veroveraars stammen? Noem ze maar op: Francisco Pizarro, Hernan Cortés, Nunez Vasco de Bal boa, Pedro de Valdivia, Pedro de Alvarado, Hernando de So to, zij allen hebben in hun jeugd door dezelfde wijde vlakten gedwaald. Een horizon, die de reiziger als maar ontvlucht, leidt tot rusteloosheid en inspireert tot gedachten aan avontuur en verovering. Zo beredeneert de Spanjaard het en ik geloof, dat hij dit juist ziet. Estrama dura is een gebied, dat de drang naar „steeds verder weg" oproept. Van het- noordoosten ko mend, uit de richting van Ma drid, bereikt men het eerst Trujillo, vrij dicht bij Caceras. Voor het zestiende eeuwse kerkje van San Martin staat de schepping van de Ameri kaanse beeldhouwer C. C. Rumsey, het ruiterstandbeeld van Francisco Pizarro, de ver overaar van Peru. In 1475 is hij in Trujillo geboren, in 1541 werd hij er begraven. Hij kon zich erop beroemen de Spaan se invloedssfeer in Zuid-Ame- rika aanzienlijk te hebben uit gebreid. Mede aan hem is het te danken, dat de zon in het uitgestrekte rijk nooit onder ging. Dat hij en passant de zeer hoge cultuur van de In ca's vernietigde, mag geen Spanje is vol herinneringen aan de. gouden tijd van zijn bestaan, de tijd van de grote veroveringen in een toen nog onbekende wereld. Merkwaardig genoeg stammen de bekendste „conquista dores" uit de streek langs de grens van Portugal,, Estramadura. naam hebben. Dergelijke bij komstigheden moet men in de beschavingsgeschiedenis een beetje breed bekijken. Pizarro's standbeeld maakt, het klinkt wat paradoxaal, min der indruk dan zijn vervallen geboortehuis in een achteraf- straatje. Het is weinig meer dan een voorgevel. Het dak is ingestort, maar boven de zwa re houten deur is het ingemet selde familiewapen nog vrij gaaf gebleven. Het is een huis je van één verdieping, opge bouwd van ruwe, ongelijkvor mige stenen. De politieagent, die graag van zijn route is af geweken om mij deze beziens waardigheid te tonen, haalt verontschuldigend zijn schou ders op. „Er is al vaak over gepraat het te restaureren," zegt hij. „Vroeger hebben ze het verwaarloosd onze schuld is het niet." De volgende pleisterplaats is Medellin, vijftig kilometer pal ten zuiden van Trujillo. Het plaatsje is nogal onaanzienlijk, maar Hernan Cortés staat als de overwinnaar die hij is op zijn stenen voetstuk, met zijn rug naar het kerkje op de heu vel, waar hij indertijd gedoopt werd. Hij heeft hetzelfde in Mexico gedaan als Pizarro in Peru: de bewoners, de Az teken, in één generatie terug gebracht van hoogontwikkeld volk tot verspreide groepjes ellendige verworpenen. Maar Spanje werd groot en er stroomde goud naar het moe derland. Daar werden de pa leizen van gebouwd, die men u thans nog trots aanwijst in Caceres en Badajoz. Wanneer ik in de volgende plaats, Barcarrota. het straatje heb gevonden waar het ge boortehuis van Hernando de Soto staat, blijkt dat zich slechts in een enkel opzicht te onderscheiden van de an dere in de rij. De naam van de man, die naam heeft gemaakt door de Mississippi op te va ren, waardoor hij de stoot gaf tot het openleggen van een be langrijk stuk Noord-Amerika, is in duidelijke zwarte letters op de witte muur aangebracht. Het huis volgt met zijn gebo gen gevellijn de lange bocht van de straat, zodat de conclu sie gewettigd is. dat deze hele rij bouwsels uit dezelfde tijd dateert. Meer uit practische overwegingen dan uit piëteit jegens de voormalige bewoner is het behoorlijk onderhouden. Ik moet tot mijn spijt de heren Valdivia en Alvarado in hun eeuwenlange rust laten: hun geboortegrond ligt te ver van mijn route. Een voor historische hobbehveg voert mij thans van Barcarrota naar een dorpje, dat de langademige naam Jerez de los Caballeros draagt. Het ligt in de late middagzon ongenegeerd lui en verrassend pittoresk te zijn. Ik zoek er tevergeefs naar een vertegenwoordiger van Jerez' Bloei, maar een herbergiers- zoon trekt bereidwillig zijn schoenen aan zijn vuile voeten om mij naar de plaats te bren gen waar Vasco Nunez de Bal- bao het levenslicht aan schouwde. In het straatje vol kuilen en keien spelen een paar kinde ren, net zoals de jonge Vasco dat vroeger gedaan heeft. Het huis ziet er keurig uit, alsof het gisteren nog bewoond was. Enkele pesetas verschaffen mij het recht het ook van binnen te bekijken. Veel herinnerin gen aan Balboa vind ik er ech ter niet het ledikant met de koperen knoppen in de alcoof waar zijn wieg heeft gestaan kan niet ouder dan veertig jaar zijn. En niemand zal mij kunnen wijsmaken, dat het plastic bakje op de ronde tafel ooit gediend heeft om de as uit Vasco's pijp op te vangen. „Hij is niet in Jerez begra ven," zegt mijn jonge gids en hij maakt een handbeweging naar zijn hals. Ja, dat wist ik wel. Balboa heeft de onsterfe lijkheid verdiend door de Gro te Oceaan te ontdekken. Hij trok met een handjevol avon turiers het tegenwoordige Pa nama door en bereikte op 25 september 1513 de zee. De ko ning van Spanje betoonde zijn dankbaarheid voor de pres tatie en de gezonden ge schenken door hem te overla den met titels, maar hij vond het toch beter een zekere Pe- derarias Davila als gouverneur van de daar gestichte handels post te benoemen. Deze speel de een kat-en-muis spelletje met Balboa door hem nu eens hemelhoog te prijzen en dan weer te vernederen. Hij wierp de ontdekkingsreiziger in de gevangenis, liet hem in een kooi tentoonstellen en hu welijkte hem vervolgens uit aan zijn dochter. De droevige historie kreeg een wrang ein de. Davila beschuldigde hem ervan de instigator te zijn van een vermoedelijk alleen in eigen fantasie levend complot tegen zijn gezag. Zo'n schurk kon hij niet langer zijn zoon noemen en alle persoonlijke invloed van Balboa vermocht toen zijn hoofd niet te redden. Hij stierf de dood van een ver rader op het schavot. Men vond het niet de moeite waard zijn stoffelijk overschot naar Spanje te verschepen. Teruggekeerd naar Badajoz, de enige plaats in een wijde omtrek waar de logiesgelegen- heid enigszins draaglijk is. zit ik op een terras de gevels van de oude paleizen tegenover mij te bewonderen. Hoog bo ven mij staat Alcazaba, de vesting uit de Moorse tijd, vanwaar men kan uitkijken over de vork, gevormd door de rivieren Guadiana en Rivilla. Daaromheen ligt het wijde, fascinerende land, dat zijn kin deren al bij de geboorte de drang ingaf het onbekende te gaan verkennen. Vierenhalve eeuw zijn over dit land gegaan, zonder het in wezen te veranderen. Maar de gebieden, die zijn zonen heb ben ontdekt, hebben zich in tussen ontwikkeld tot een be schaving van wolkenkrabbers, electronica, straalmotoren en waterstofbommen. J. J. F. Kemming Vogel-vrij Al ben ik, naar vanzelf spreekt, vóór dierenbescherming („hoe meer ik de mens leer kennen, hoe meer ik houd van de kangoeroe"), in de speciale ideologie en methodiek van deze branche der inter- nationaal-georganiseerde humaniteit ben ik niet thuis. Elke ideologie heeft haar eigen taboes, totems, begrenzingen, uitzonderingen, spe cificaties en specialiseringen. De vegeta riër mag ei eten; de socialist mag (niet al te veel, maar toch) kapitaal bezitten; de anti-alcoholist mag, bij tijd en wijle, een klein glaasie bier drinken est modus in rebus (zoals de vrouwenhater zeide toen hij zijn dienstmaagd in de wang kneep). Nu heb ik gelezen dat de president van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren ,dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden, een mij, ondergetekende, bekend persoon van overdonderende activiteit, bij de pre sident en de minister-president van Italië krachtig heeft geprotesteerd tegen het vangen en doden van miljoenen nuttige vogels, zoals zwaluwen, vinken en leeuwe rikken, ten bate van de consumptie. In beginsel ben ik het hiermee eens en geneigd mijn bescheiden protest bij het zijne te voegen. Ik neem aan al heb ik daar nooit van vernomen dat de federatie-presi dent zich ook verzet tegen het herhaalde lijk en veelvuldig doden van nuttige, te nuttigen kippen ter dehydratie en in poe- dervorm-verpakking-in-enveloppen, ten einde reclame-deskundigen in staat te stellen de advertentiekolommen van dag bladen en periodieken op te vrolijken met al-maar breedlachende en bij na-hoorbaar- juichende mooie dames, die heur leven wijden aan het bereiden van lente-frisse en natuurzuivere soepen. Want kippen zijn, door heur onmisbare bemoeiingen in verband met de eieren-produktie, toch zeker nuttige vogels? Maar waar ik, als leek in de ideologie der dierenbescherming, wellicht ten on rechte mij tegen moet verzetten is dat de beschermer van het dier blijkbaar een discriminerend standpunt inneemt door het nuttige van het onnuttige dier te on derscheiden, daar waar het zijn bescher ming geldt. Want met nuttig bedoelt men: nuttig voor de mens, en het komt mij voor dat de mens dan wel een bijzonder egocen trisch standpunt inneemt. Het doden van miljoenen „onnuttige" vogels lijkt mij precies even laakbaar wanneer wij onze liefde voor al het ge schapene en levende doen gelden als dat van „nuttige". Wanneer gij bij uw beschermende acti viteit de nuttigheid van het te beschermen leven als factor doet gelden, dan lijkt die activiteit mij niet onverdeeld zuiver toe. Stel u voor dat wij ten opzichte van de mens óók ait standpunt gingen innemen en dat wij de niet-nuttige mens vogelvrij gingen verklaren! Wij kwamen munitie tekort... Elias ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze (Van onze correspondent in Bonn) De burgemeester van het eiland Sylt, dat voor de westkust van het Westduitse bondsland Sleeswijk-Holstein ligt, Heinz Reinefahrt, vroeger generaal bij de Vaf- fen S.S., heeft een klacht ingediend tegen professor dr. H. W. Thieme, een ver maard jurist van de universiteit in Frei burg (Breisgau), die in een brief aan het weekblad „Der Spiegel" heeft gezegd dat Reinfahrt mede schuldig is aan gruwelen, die tijdens het bloedige onderdrukken van de tweede opstand van Warschau in augus tus 1944 zijn bedreven. Reinefahrt beweert dat hij niets met het breken van het verzet der Polen te ma ken heeft gehad. Zijn daden staan echter in gedocumenteerde werken over de mis daden van het nazi-regime opgetekend. Reinefahrt, die in 1940 „feldwebel" onderofficier was, bracht het binnen vier jaar tot commandant van een leger korps. In Warschau bevinden zich door de vroeger' S.S.-generaal Von Dem Bach Zelewski ondertekende stukken, waar uit duidelijk zou blijken dat Reinefahrt S.S.-troepen heeft aangevoerd in de Pool se hoofdstad, die duizenden mensen zou den hebben gedood. Enkele honderden vrouwen en kinderen werden opgesloten in een kerk, die daarna in brand werd ge stoken, toen de Duitse bezetters de op stand feitelijk al hadden bedwongen. Von Dem BachZelewski die in 1946 getuige in een proces in Neurenberg was, is in 1947 als getuige in Warschau gehoord. Reinefahrt heeft in 1945 aan het hoofd van een S.S.-korps gestaan in de Ardennen, dat (volgens de documenten) „het geluk heeft gehad" niet door de geallieerden te zijn aangevallen. De klinkerwijziging i-a komt in vele Nederlandse woorden voor, dikwijls ge- paard met woordherhaling. Men denke aan knip knap, pief paf, mikmak, rim ram enz. Het woord liflaf nu is, aanvankelijk als bijvoeglijk naamwooi'd, gevormd van: laf in de betekenis: flauw, smake loos. Men zeide dus bijvoorbeeld: die kost is te liflaf voor mij. Van dit bij voeglijke naamwoord is later een zelf standig naamwoord gemaakt in de be tekenis: spijs of drank met weinig smaak. Ook in meer algemene zin komt het woord voor, wanneer men wil uit drukken begrippen als vleierij, aan haligheid, vertroeteling. Omdat men het dan niet meer in verband biacht met laf, maar met lief, ging men ook y^chrijven: Jieflafjes.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5