Horen en zien s cbumbelendewenshoorn| MARCHWOOD Mjt 1/6LP ON Agenda voor Haarlem Draadomroep der P.T.T. blijft nog een zorgenkindje EERSTE KAMER Kort en bondig 4 rddiè m: tele'Simfm AANKONDIGINGEN EN N ABESGHOUWÏKGEN Met de camera erbij Het galaconcert VERHUUR zonder chauffeur De radio geeft donderdag T elevisieprogramma 31 /ratrdüf /ratfd.... onfvan9s' dif beter is Accordeon-leerlingen en „kampioenen" T.v.-rechten voor voetbal Rotterdams Toneel verliest drie eerste krachten Bertram (Weihs) overleden HOOGTEZON H. 3. MAERTENS N.V. Luitenant-vlieger omgekomen Examens Stelende bestolene Door tariefs verhoging zal het aantal abonné's nog meer verminderenmeent minister Algera ANWB verwacht enorme stroom buitenlandse kampeerders ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 26 MAART 1958 iipig1| Velen zullen zich gisteren gelukkig ge prezen hebben, dat zij televisie bezaten. Meer nog dan bij andere gelegenheden gaf de reportage van de aankomst van de hoge Engelse gasten het gevoel of men er zelf voortdurend bij was. Het scherm gat een duidelijk beeld van alles wat er bij dergelijke gelegenheden zoal te zien is. Men voer mee met het motorbootje, dat prinses Beatrix naar het Engelse jacht bracht en het is zeker een compliment voor de cameraman, dat deze gedurende de gehele tocht het vaartuig goed in de lens hield. De beeldwisseling was voor treffelijk: men kreeg net op tijd de Prins- Hendrikkade voor zich om de aankomst van Koningin Juliana en Prinses Irene te aanschouwen. Toen Koningin Elizabeth voet aan wal zette, was uiteraard de ca mera weer present, hoewel een moment daarvoor de koninklijke sloep bij het pas seren van het viaduct uit de lens verloren was. Het was een goede vondst om tijdens het spelen van het volkslied de Neder landse vlag in het beeld te plaatsen, waar bij de overgang via de Engelse vlag naar de Dam heel logisch aandeed. Kennelijk ten behoeve van de buitenlandse commen tators gleed de camera even over de fraaie lijnen van het paleis, de Nieuwe Kerk en het monument. Het was een boeiende reportage: Het is te hopen dat de N.T.S. in de loop van dit koninklijke bezoek meer van dergelijke visuele verslagen met een dergelijke kwa liteit kan maken. Het was slechts te be treuren dat de commentator vaak achter het beeld aankwam, waardoor de aandacht soms niet daar was, waar zij op een ge geven moment werd gevraagd. Duizenden televisiekijkers in België, Duitsland, Engeland, Italië en in ons land zijn dinsdagavond getuigen geweest van het galaconcert, dat ter gelegenheid van het bezoek van het Britse vorstenpaar aan Nederland in het Concertgebouw te Amsterdam werd gegeven. Op het televi siescherm hebben zij de feestelijk versier de zaal gezien, de waarlijk vorstelijke or- •chideeëntooi van het balkon, van waar Koningin Elizabeth II, Koningin Juliana en Prins Philip luisterden naar de uitvoering, die het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Bei- num gaf van de ouverture Cyrano de Bergerac van de Nederlandse componist Johan Wagenaar en de ,.Enigma"-variaties van de Engelse componist Sir Edward William Elgar. Enerverende spanning kwam er toen de inleidende reportage vrij lang onderbroken moest worden door een storing in het Am sterdamse lichtnet. Juist op het ogenblik waarop de hoge gasten het balkon betra- den, werd de storing opgeheven. Maar even later verdween ten tweeden male het beeld van het scherm, nu gelukkig slechts voor korte tijd. Toen kwamen na de beel den gemaakt tijdens het ten gehore bren gen van het Engelse en het Nederlandse volkslied in een onafgebroken reeks de belangwekkende opnamen van de dirigent Eduard van Beinum en het orkest bij het vertolken van de muziek van Wagenaar en Elgar De cameraregisseur Gijs Stappershoef, heeft hiervoor de partituren op de voet gevolgd en met voortreffelijk muzikaal inzicht de afzonderlijke instrumenten groepen die voor de ontwikkeling der mu ziek op bepaalde momenten van betekenis waren, onder de aandacht gebracht. Uiter aard waren in deze opnamen ook begrepen de directiegebaren van de dirigent, die juist voor de op het beeld geconcentreerde kijkers een eigen taal met bijzondere in tenties kon worden, een taal, die door de muziek zelve gesublimeerd werd. Beeldschermer ADVERTENTIE Thans extra voordelig wintertarief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Mil. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Gram. 12.15 Jazzmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 13.20 Meded. of gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Zang en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 I quattro rus- teghi, opera. In de pauze (plm. 21.45 22.00 Act.). 22.35 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.20 24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pianoduo. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.45 Het Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Bari ton en piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Pro menade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer- ork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Mil. kapel. 18.15 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Staat siebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuz. 15.00 en 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Clavecimbelrecital. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.50 Voordr. 20.00 Gram. 20.10 Mis sieklankbeeld. 20.40 Ork.conc. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. radio-universiteit. 22.30 Gevar. muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 17.10—17.30 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.15 Filmprogr. 21.45 Epiloog. NTS: 22.00—23.00 Staatsiebezoek van Koningin Eliza beth en Prins Philip. ADVERTENTIE n uitgave die lager ligt in één woord Het Haarlems Accordeoncentrum, direc teur Adriaan Oort, heeft dinsdagavond in een der zalen van gebouw „Cultura" een leerlingenuitvoering gegeven, waar men zich een indruk kon vormen van de vor deringen door de beginnersklasse, het jeugdorkest en het schoolorkest. Boven dien werd er door jeugdige accordeonisten met enkele vertolkingen een voorbeeld ge boden van wat er met ijverige studie en instrumentale aanleg te bereiken valt. Een talrijk publiek luisterde met interesse (een paar jongens soms met al te veel geestdrift) naar hetgeen er gespeeld werd en het kon mede constateren, dat er in het spel van sommige van die ambitieuze leerlingen mogelijkheden staken, die ver dienen tot ontwikkeling gebracht te wor den. Hoe ver die ontwikkeling kan gaan heb ben ons de Nederlandse amateur-kampi oenen, de zestienjarige Rinus Demoitie en de elfjarige Willy Wever laten horen. Dat worden ongetwijfeld virtuozen van de bo venste plank, want wat zij nu bereikten was, relatief beschouwd, -werkelijk fan tastisch! Hun optreden was als een extra verrassing aangekondigd en daar was geen woord te veel aan gezegd. Het orkest van de Amsterdamse accor deonvereniging „Ars Nova" heeft onder leiding van Adriaan van Oort de toehoor ders bezig gehouden met uitvoeringen van marsen en operettemuziek. P. Z. Maar liefst 700.000 gulden hebben de Zweedse voetbalbonden gevraagd voor het recht de wereldvoetballrampioenwed- strijden door Eurovisie te laten uitzenden. Een Britse commerciële televisiemaat schappij neeft een nog hoger aanbod ge daan om het alleenrecht van deze uitzen dingen te kunnen bemachtigen. Onder de druk van de leden van de Europese tele visieorganisatie, waarvan de Britse com merciële t.v. ook deel uitmaakt, is deze poging tot alleenvertoningsrecht geannu leerd. De leden hebben zich namelijk ver plicht onderhandelingen over vertonings rechten in handen te laten van de natio nale t.v.-organisatie van het land, waar een evenement plaats vindt. De Britse commcerciële t.v. was buiten zijn boekje gegaan en heeft zijn aanbod ingetrokken. Maar intussen is Eurovisie door dit tus- senaanbod in een moeilijker onderhande lingspositie gemanoeuvreerd, zo vindt de heer J. W. Rengelink, programmacom missaris van de N.T S. Hoewel de wed strijden in Zweden vrijwel zijn uitver kocht, hebben de Zweedse voetbalbonden nog niets aan hun eisen afgedaan. In 1954 werd voor de gezamenlijke rechten voor de wereldkampioenschappen in Zwitser land 10.000 gulden betaald Zeer wel wordt begrepen, dat thans veel meer kan wor den betaald, maar de eis uit Zweden wordt exhorbitant geacht. Vorige week heeft in Brussel de program macommissie van de Eurovisie over deze geschiedenis vergaderd. Tot een oplos sing is men echter nog niet gekomen. Wel is dus het voordeel behaald, dat de niet- commerciële stations eventueel afhanke lijk worden van de commerciële om de wedstrijden te mogen uitzenden, zo deel de heer Rengelink tijdens een t.v.-uitzen- ding mede. Zij kunnen dus thans niet meer het slachtoffer worden van de con currentiezucht van de Engelse commer ciële t.v. om de B.B.C. bij het uitzenden der wedstrijden in Engeland uit te scha kelen. Drie leden van het Rotterdams Toneel hebben het besluit genomen dit ensemble te verlaten. Reeds vorige week besloten Wim van den Brink en diens echtgenote Nell Koppen hun contract niet te ver lengen. Thans heeft ook Caro van Eyck haar voornemen kenbaar gemaakt het ge zelschap te verlaten. Het staat nog niet vast aan welke andere gezelschappen Zij zich zullen verbinden. De directie van het Rotterdams Toneel zal voor deze openge vallen plaatsen geen opvolgers zoeken. Verdere wijzigingen in het tableau de la troupe worden niet verwacht Wim van den Brink en Nell Koppen overwegen tot het zuidelijk toneel „Ensemble" toe te tre den. Caro van Eyck zal vermoedelijk gast rollen gaan spelen. Een systeem dat in Nederland steeds meer navolging begint te vinden. Zaterdag is de karikaturist Bertram Weihs overleden. Bertram A. Th. Weihs werd in 1920 in Wenen geboren. Na korte tijd de grafische school aldaar te hebben bezocht kwam hij in 1938 naar Den Haag, waar hij ongeveer vier jaar aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten studeerde. Sinds 1948 gaf hij op deze academie les in de grafische vakken. De heer Weihs ver wierf internationale bekendheid door zijn humoristische tekeningen, illustraties en boekomslagen. Van zijn hand verscheen onder meer het boekje „Zonder Woorden", met een inleiding door Simon Carmiggelt, hij verzorgde voor de bundel kolderverzen van Kees Stip de illustraties, hij werkte mee aan het tijdschrift „Mandril". JEAN DEBUCOURT OVERLEDEN Jean Debucoui-t, lang een gevierd acteur van de Comédie Frangaise, is zondag in zijn woning in Parijse voorstad Montgeron overleden. IERSE DICHTER OVERLEDEN De Ierse dichter en schrijver dr. James Sullivan Starkey, die na de dood van Yeats de belangrijkste dichter van Ierland werd genoemd, is te Dublin op 79-jarige leeftijd overleden. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De straaljager, die gisteren bij de vlieg basis Eindhoven is verongelukt, werd be stuurd door de 25-jarige ongehuwde re serve-eerste luitenant-vlieger L. C. G. van Agtmaal uit Steenbergen. Het toestel is in bouwland neergekomen en heeft vrijwel geen schade aangericht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen (met lof) Semitische talen: mevr. G. Alster-Than, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen psychologie: P. de Hartog, Den Helder. Doctoraalexamen psychologie: C. H. W. van Zijl, Haarlem. De Delfienaar Van der K. bemerkte dat zijn bromfiets, welke hij op de Westvest aldaar had geplaatst, rvas verdwenen. Enige uren later zag hij het karretje in een stalling op de markt. Hij waarschuwde de politie en samen met een politieman wachtte hij in de stalling tot de dief er zich zou melden. Toen het wachten te lang duxirde, begaven zij zich met de brom fiets naar het politiebureau. Daar ver voegde zich omstreeks dezelfde tijd de student S. uit Delft die vertelde, dat hijdrie maanden geleden zijn bromfiets op het Oostplantsoen had ge plaatst en nu tot de ontdekking was gekomen dat zij verdwenen ivas. Het „signalement" dat hij van de bromfiets opgaf was voor de politie aanleiding hem de fiets van Van der K. te tonen en de student herkende deze als zijn eigendom. Van der K. kon ter plaatse aan de tand worden gevoeld en beken de de bromfiets te hebben ontvreemd. Hij werd ingesloten. Wie het verhaal goed heeft gelezen zal begrijpen dat er toch nog een dief ontbreekt Bumbel had het ruim van de Vrije Vogel volgeladen met de gekochte goederen, be kooplieden uit de witte stad namen afscheid en roeiden naar de haven terug. Bumbel wuifde hen na. Hij voelde zich tevreden, want de kooplieden hadden hern niet bedrogen; hij had niet te duur gekocht en zou er in 't vaderland vast winst mee kunnen maken. De volgende dag werd het anker gelicht en het schip voer weer verder. 147—us Van onze Kamerverslaggever) Het verlies van de P.T.T. op de draad omroep bedraagt per jaar vijf tot zes mil joen gulden. Dat wordt ieder jaar maar zonder bezwaar aanvaard, foeterde prof. Hellema (A.R.) gisteren in de Eerste Kamer, hoewel de vorige week het kabi net dreigde met aftreden om zeven mil joen gulden. Men moet de draadomroep opheffen, betoogde mr. De Wilde (V.V.D.) of de exploitatie sluitend maken. Dat kan met een tariefsverhoging van een gulden per maand. Dat vond minister Algera een enorm bedrag en daarom wilde hij de gang van zaken nog eens even aanzien, temeer om dat de laatste tijd het aantal aansluitin gen achteruit is gegaan van 540.000 tot 526.000. In Amsterdam is het aantal aan sluitingen in 1957 met 3600 verminderd, terwijl het in Rotterdam gelijk is geble ven. Het is niet te zeggen waar dat ver schil in zit. Daarom wilde minister A 1 g e- r a de verzoeken van de heren M a t s e r (K.V.P.) en Vos (P.v.d.A.) overwegen om eens na te gaan welke groepen van de bevolking in hoofdzaak op de draadom roep zijn aangesloten en welke investe ringen zijn verricht, teneinde daardoor een beter inzicht in de oorzaak en de be tekening van de verliezen te krijgen. Toen het besluit werd genomen tot exploitatie van de draadomroep is niet gerekend op de stijging van de loonpost bij de P.T.T. met 28 percent. Dat vond de heer De Wil de juist een motief om het tarief te ver hogen, omdat anders ongemerkt een sub sidie wordt gegeven aan de abonné's van de draadomroep, onder wie er velen zijn, die er alleen om technische redenen de voorkeur aan geven. Minister Algera zal het probleem nog eens bezien, omdat hij streeft naar een sluitende P.T.T.-begro- ting. Indien de lasten van het bedrijf stij gen, zullen ook de middelen moeten stij gen en dat moet dan gebeuren door ta riefsverhoging. De P.T.T.-begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Voorts heeft de Eerste Kamer zonder discussie of stemming het wetsontwerp inzake duurtetoeslag voor 1958 aanvaard. Volgens de hierin opgenomen regeling zal ieder, die kinderbijslag ontvangt en wiens loon per kwartaal gemiddeld niet meer bedraagt dan 16 per dag, over elke dag, waarover hij kinderbijslag ontvangt, een toeslag van tien cent per dag en per kind ontvangen. Voor hen, die kinderbijslag krijgen ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers, wordt eenzelfde maatregel van kracht. Het ligt in de bedoeling ook aan degenen, die kindertoelage ontvangen op grond van de Kindertoelagewet voor gepensioneex'den of kindex'bijslagwet in gevolgde een der complementaire voorzie ningen, een overeenkomstige duurtetoe slag voor 1958 toe te kennen. Zelfstandigen, die volgens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen kinder bijslag ontvingen, zullen eveneens een duurtetoeslag van tien cent per kind ont vangen. In het oorspronkelijke wetsont werp was een duurtetoeslag voorgesteld van vijf cent per kind en per dag, maar bij de behandeling in de Tweede Kamer heeft de regering een amendement-Van Lier overgenomen, waardoor dit bedrag tien cent wordt. De eerste Kamer zal de volgende week dinsdag en woensdag de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen behandelen. De A.N.W.B. heeft in een brief aan de minister van Economische Zaken uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, wel ke er bij de bond zowel als in de andere kringen, die betrokken zijn bij de behar tiging van de belangen van het kamperen in ons land, bestaat naar aanleiding van de welhaast niet op te vangen stroom van buitenlandse kampeerders en caravan- ners, die dit jaar in Nederland verwacht worden op doorreis naar of van de we reldtentoonstelling in Brussel. Alle bezoekers uit Scandinavië en noord- west-Duitsland komen over NedeiTarxd en van de overigen zullen tallozen van de ge legenheid gebruik willen maken een kijk je in ons land te nemen. Een te verwach ten extra-bezoek van 600 000 buitenlandse kampeerders en caravanners aan ons land lijkt de A.N.W.B. dan ook geenszins overdx-even. Gedurende de schoolvakantie-weken zijn de Nederlandse kampeerterreinen in de westelijke provincies echter volgeboekt. Er zal daar voor deze extra-toevloed geen plaats meer zijn. De A.N.W.B. acht het dan ook noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen om deze buitenlandse kampeerdex-s, eventueel in provisorisch ingerichte kampen, de gele genheid te bieden hun tenten of cax-avans te plaatsen. De A.N.W.B. verzoekt de minister van Economische Zaken met klem tijdig mid delen te beramen om deze toeristenstroom op te vangen. ADVERTENTIE 13. Ik geloof, dat ik maar zal aanbieden om morgen met haar uit te gaan. Dat wagentje voor ruggemergpa- tiënten is voor mevrouw Gray heus te zwaar om voort, te duwen en het is verschrikkelijk om met dit mooie weer hier de hele dag opgesloten te zitten. Kun jij het met die twee mannen klaai-spelen, Meg?" „Ja, Celia zal me wel even helpen. Wacht maar niet". Margaret zuchtte, toen zij Beryl over het veld zag weggan. „Beryl schept er werkelijk een goddeloos ge noegen in om „goed-te-doen". Ik weet wel, dat het niet aax-dig is om haar te becritiseren, maar ze veroor zaakt thuis vaak een hoop herrie en alles met de beste bedoelingen. Ze is zo zwaar op de hand. Je weet wel, wat ik bedoel?" „Volkomen". „Ik maak me er soms een beetje ongerust over als ik zie hoe ze Sheila bemoedert. De rest van ons is te oud voor haar, maar gedurende de oorlogsjaren, toen Bill en ik weg waren en gedurende de laatse twee jaar Martin eveneens, scheen Beryl Sheila geheel en al in beslag te nemen. Misschien was het voor haar een schadeloosstelling voor het feit, dat zij thuis moest blijven, terwijl wij anderen allemaal in dienst waren. Daar is zij eigenlijk nooit geheel overeen gekomen. Haar huiselijke plichten konden haar dat niet vergoe den, ofschoon zij het als haar plicht beschouwde bij moe der te blijven omdat haar hart niet al te sterk was". ,Je zult Beryl en haar plicht nooit van elkaar kunnen scheiden", zei Celia. „Het is de wortel van haar hele bestaan". ,Dat weet ik. Het is voor Beryl eenvoudig, onmoge lijk om de mensen met rust te laten. En daar zij wer kelijk innerlijk zo goed is, lijkt het onvriendelijk, dat wij allen een zucht van verlichting slaken, wanneer zij met vacantie gaat. Het is alsof zij ons in twee kam pen verdeeld heeft: Sheila en zij aan de ene en wij aan de andere kant. Zij is in dat opzicht zo verschrik kelijk, wat men bijna zou willen noemen, hebberig. Sheila groeide op, terwijl wij weg waren en op de een of andere manier hebben wij het contact met haar ver loren en Beryl., volkomen onbewust daar ben ik zeker van.tracht het kind voor zichzelf te houden. Het is voor beiden volkomen verkeerd". ,De verloren jaren," zei Celia, op de balustrade van het paviljoen leunend en naar het nu verlaten veld starend. „Zij hebben zovele dingen een ander aspect gege ven. Maak je niet bezorgd Meg. Ik denk, dat Sheila haar eigen boontjes wel zal kunnen doppen. Geef mij eens een van die twee manden." Zij liepen langzaam over het veld en staken het kerkhof over. De olmen wierpen lange schaduwen over het gras en de madeliefjes hadden zich voor de nacht reeds dichtgetrokken. De stralen van de ondergaan de zon wierpen een gouden schaduw over het oox-logs- monument en werden weerkaatst door de ramen van een huis aan de overkant. Beide meisjes liepen zwij gend voort, als het ware gevangen in de rust van de koele avond na een warme drukke dag. Zij waren de weg overgestoken en liepen al in Alder Lane voordat Margaret het stilzwijgen verbrak. „Waar denk je aan, dat je zo'n peinzend gezicht zet?" Celia keek haar vriendin nadenkend aan, alsof zij haar voor de eerste keer zag. Margarets ovale ge zichtje zou heel gewoon zijn geweest, als het niet goed gemaakt werd door een paar grote bruine ogen als van een hinde en een tedere trek om haar mond, die voor hen, die op dergelijke dingen letten, wel zeer aantrekkelijk was. Het was een gezichtje, waar men wel van zou kunnen houden, al zou men het dan ook niet bewonderen, en het ontlokte Celia een vriende lijke glimlach. „Ik dacht aan die verloren jaren en aan de din gen, die hetzelfde gebleven zijn En daar behoor jij ook toe, Meg". „En cricket en de grijze hoed van meneer Bateland en de madeliefjes op het grasveld. Ja, dat weet ik." Margaret glimlachte en nam haar mand in de ande re hand, toen zij zwijgend de groene tunnel van de laan verder afliepen. Bridget Rayton stak de volgende middag haar hoofd om de deur van de biobliotheek en ziende, dat Celia alleen was, kwam zij binnen, waarna zij de deur zorg vuldig achter zich sloot. „Heb je het druk? Heb je een paar mi" <en voor mij?" „Ja, maar laat me dit even afmaken." Even later legde Celia haar pen neer en leunde zij in haar stoel achterover, zich afvragend, wat er ko men zou, want Bridget had een ongewoon air van op winding over zich. „Ik wilde je even vertellen, dat Ian Deverel en ik verloofd zijn. We zullen er geen ruchtbaarheid aan geven voor Ian de ring gekocht heeft.daarvoor gaan we a.s. zaterdag naar Londen., maar ik moest het aan iemand vertellen en ik weet, dat jij een geheim kunt bewaren." Celia's grijze ogen gingen wijc'. open van verbazing en haar eerste gedachte was wat dr. Deverels reacties op dit nieuwtje wel zouden zijn. Ook Bridget ver keerde blijkbaar in twijfel over dit punt, want nadat Celia haar geluk had gewenst, ging Bridget op een punt van Celia's bureau zitten en zei, terwijl zij een liniaal door de vingers liet glijden: „Ik hoop, dat Zijne Genade het er mee eens zal zijn. Ian wordt zeer door zijn broer beïnvloed, weet je." „Heeft Ian hem geen wenk in die richting gegeven?" vroeg Celia. „Neen. Hij zal het hem vanavond vertellen. Ik denk, dat hij zich niet helemaal zeker voelt van de zegen van broeder Laurie." „Wat zou hij er tegen hebben?" „Ik ben vijf jaar ouder dan Ian. Dr. Deverel zou wel eens kunnen denken, dat ik uit ben op het stelen van babies of dat ik met de jongen wil trouwen om zijn geld. Of hij zou bezwai-en kunnen hebben met het oog op lans carrière." „Wat zijn lans plannen voor een carrière?" „Hij denkt er over, om in de uitgeverij te gaan. Het plan was, dat hij, nadat hij uit Oxford gekomen was, een jaar zou gaan reizen en dan bij een vriend van Laurie, die een uitgeverij heeft, in de zaak zou gaan, om het vak te leren. Maar hij heeft om mij van dat reizen afgezien en is nu van mening, dat het wel aardig zou zijn om een paar maanden samen als wereldtoeristen op te treden. Maar ik heb zo'n idee, dat dr. Deverel het tijd begint te vinden, dat hij aan het werk gaat en hij zou het wel eens niet goed kun nen vinden, dat Ian een vrouw heeft, voor hij een baan heeft gekregen. In sommige opzichten is hij nog al ouderwets geloof ik." (Wordt vervolgd) Gevaarlijke uitsteeksels. De ANWB heeft er in een brochure op aangedrongen x-eeds nu alle gevaarlijke uitsteeksels van auto's, motorfietsen, scooters en brom- fietsen te verwijderen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft onlangs mee gedeeld dat van 1 januari 1959 af voer tuigen niet meer voorzien mogen zijn van scherpe, uitstekende delen, die bij een aan rijding fatale verwondingen kunnen ver oorzaken. Dit voorschrift zal in het Wegen- verkeei-sreglement worden opgenomen. Grieks eredoctor. Prof. dr. F. J. (js Waele, hoogleraar in de geschiedenis en staatsinstellingen der Grieken en Romei nen, klassieke archeologie en Nieuw Grieks aan de rooms-katholieke universiteit te Nij megen is benoemd tot doctor honoris causa aan de universiteit te Athene. Dertig inbraken. Twee jongemannen uit Amstelveen zijn op heterdaad betrapt toen zij een inbraak pleegden in een fa briek in Mijdrecht. Zij bekenden zich te hebben schuldig gemaakt aan ongeveer dertig inbraken, die zij sedert oktober van het vorig jaar in Nieuwer-Amstel, Amster dam, Uithoorn, Diemen, Ouder-Amstel en Amstelveen hebben gepleegd. Slechts 60) en een aantal gestolen goedex-en werden teruggevonden. „Eerlijke vinder". Een autobusonder nemer zag in Rotterdam zijn auto rijden, die enige uren tevoren gestolen was. Hij waarschuwde de politie, die de wagen wist te achterhalen. Er zaten een 33-jarige schilder en een 15-jarig meisje in. De schil der beweerde dat hij de auto 's morgens had aangetroffen met een kaartje op de voorruit: „Deze wagen is voor de eerlijke vinder". Maar omdat de schilder een goede bekende van de politie is, gelooft men zijn verhaaltje niet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waarder G. van Etrik te Nieuwland te Oldeholtwolde (Fr.) (toez.) dr. A. Weiland, voorheen predikant Prot. Kerken in Indonesië, woonachtig te Amersfoort. Aangenomen naar Bovensmilde (toez.) W. van Bruggen, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Donkex-broek-Haule W. Dijkstra te Appelscha. Geref. Kerken Bedankt voor Schoonebeek H. D. Bak ker te Tholen-Poortvliet. Beroepen te Ooltgensplaat A. Bolwijn, kand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Moercapelle H. Rijksenia Vlaai-dingen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Klundert J. C. van Ra- venswaaij te 's-Gravenhage-Scheveningea WOENSDAG 26 MAART Stadsschouwburg: De Haarlemse To neelclub met „De Nachtwake", 20 uur, FILMS Cinema Palace: Het lied van Berna- dette, a. 1., 20 uur. Frans Halstheater: Duistere driften, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Duel op de Atlantic, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Verraad in Korea, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Onder de zon van Rome, 18 jr, 20.15 uur. Rembrandt Theater: Sissi, kei zerin en moeder, a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Vrouwen in het Kremlin, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: De knapste meisjes moeten ster-ven, 14 jr,, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 27 MAART Stadsschouwburg: De Haarlemse To neelclub met „De Nachtwake", 20 uur. Concertgebouw: Pauze-concert doorPiet Kee, 12.30 uur. Studio: Voor het pauzetheater treedt de pianist Theo Bruins op. 12.40 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van reprodukties van Perzische miniaturen. 9-12.30 en 13.30-17 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate: Tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Henriëtte Marcus en'Nel Bakema. 11-17 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van Franse schilderijen en gouaches. H-I7 u' FILMS Cinema Palace: Het lied van Berna- dette, a. 1., 14 en 20 uur. Frans Halsthe ater: Terug uit de hel, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De reis van P-rin' ses Beatrix naar de West, 10, 11 en 12 u- Duel op de Atlantic, 14 jr., 14, 16.15, k en 21.15 uur. Luxor Theater: Verraad >n Korea, 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: Sissi, keizerin en moeder, a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy The ater: Vrouwen in het Kremlin, 18 ia^r' 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: De knapste meisjes moeten sterven, 14 'aar' 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6