EERSTE DAG VAN BRITS KONINKLIJK BEZOEK H Feestmaal bij kaarslicht, een sprookje van pracht en praal Koninklijke woorden tijdens galadiner 5 VORSTELIJKE BELANGSTELLING Britse pers is opgetogen over de ontvangst Populaire kranten zijn zeer welsprekend Zwitserland herziet zijn neutraliteitspolitiek Verzet tegen opheffing Nationale Reserve De landen van Europa moeten elkaar opnieuw ontdekken Vriendschap door wederzijdse eerbied voor prestaties WOENSDAG 26 MAART 1958 Foto midden: de laatste schikkingen voor het gala-diner zijn getrof fen. De kok neemt even een kijkje hoe zijn spijzen ter tafel komen. Na de kranslegging aan de voet van het Nationale Monument op de Dam betrachtten Koningin Elizabeth en Prins Philip een ogenblik stilte. LONDEN, (Reuter) De Britse pers geeft vandaag veel aandacht aan de warmte en vreugde waarmee het Neder landse volk het Britse koninklijk paar gis teren bij het begin van hun staatsiebezoek aan Nederland heeft begroet. Onder het opschrift „een slanke konin gin en een nieuwe japonzoom brengen de Nederlanders in verrukking", schrijft de correspondent van de Daily Mail in Am sterdam: „Voor de koningin van Enge land zeer chic in een nieuwe korte rok heeft het stoere volk van Amsterdam zijn harten en longen geopend voor het warm ste welkom dat ooit een bezoekend vorsten paar is gebracht". De Daily Express schrijft, dat koningin Juliana haar zuster- koningin met beide handen, met een stra lende lach en een grote kus verwelkom de, Een kop op de voorpagina van de se rieuze Daily Telegraph luidt: „De Neder landers zeggen „is ze niet lief", toen de ko ningin voet aan wal zette", de Daily Mir ror zegt in een kop: „Het was een fonke lend welkom". GENèVE (Reuter) De Zwitserse mi nister van Buitenlandse Zaken Max Petit- pierre heeft op de bijeenkomst van de In terparlementaire Unie te Genève ver klaard, dat „Zwitserland zich als een deel van West-Europa beschouwt. Tot het ein de van de tweede wereldoorlog, aldus de minister, was de Zwitserse neutraliteit een van de elementen van het Europese evenwicht. Deze toestand is volslagen ge wijzigd. Er bestaat geen Europees even wicht meer. Europa is in tweeën gedeeld, zowel wereldbeschouwelijk als politiek. Zwitserland ligt niet meer tussen de bei de helften van Europa. Het behoort tot West-Europa, niet alleen aardrijkskundig, maar ook in politiek, cultureel, sociaal en economisch opzicht. Petitpierre zei ook dat de Zwitsers sinds enige tijd tot het hesef zijn gekomen, dat „neutraliteit niet 'igt in onthouding, maar dat zij een uit gangspunt kan zijn voor handelen." In den lande worden thans massale districtsmanifestaties gehouden tegen de opheffing van de Nationale Reserve. Voor het district Amsterdam (omvattende Haar lem en omstreken, Amsterdam en omstre ken, IJmuiden, Beverwijk en omstreken, Haarlemmermeer, Badhoevedorp en om- breken, Nieuw Vennep en omstreken) vin den deze districtsmanifestaties morgen avond plaats in het Van Nispenhuis, Stad houderskade 55 in Amsterdam. Tijdens het galadiner in het paleis op de Dam te Amsterdam hebben Koningin Juliana en Koningin Eliza beth in tafelredevoeringen gesproken over de nauwe verbondenheid tussen beide landen. Koningin Juliana zei onder meer: „Aan de overkant van het water ligt het moederland van het Gemenebest. Sinds mensenheugenis zijn wij over buren geweest aan de Noordzee, hoewel wij het eens of oneens geweest zijn in het verleden, hoe fel aan de ene kant wij met elkander gewedijverd en zelfs gevochten hebben of anderzijds de hechtste verbonden hebben gesloten buren zijn wij en daarom voorbestemd goede vrienden te wezen. Hoe wij ook door de eeuwen heen de draak met elkaSr. gestoken hebben, zodat in uw taal aller lei rare en gekke dingen met „Dutch" worden bestempeld toch was Groot- Brittannië in tijd van oorlog het na tuurlijke toevluchtsoord en de veilige haven die Koningin en regering en vele landgenoten opzochten. Wij zullen het altijd in de diepste dankbaarheid ge denken. Hoe heter vuur, hoe sterker schakels daarin worden gesmeed door de gezamenlijke strijd met zovelen van overal uit het Gemenebest en bovenal door hen, die het hoogste offer brachten door hun leven te geven. Vele zonen van Groot-Brittannië en Canada rusten in onze aarde en blijven in onze harten voor altijd. Het feit dat u zich bij uw bezoek doet vergezellen door generaal Crerar, is een gebaar, dat voor ons van grote betekenis is. De generaal moet heden levendig zijn herinnerd aan zijn zegetocht als onzë bevrijder, als bevel hebber van Uwer Majesteits Canadese troepen. Sindsdien kwam Canada ons bijzonder na aan 't hart te liggen. Gaarne wil ik de persoonlijke herinne ring ophalen die ik heb aan de grote, indrukwekkende gastvrijheid die ons gezin daar genoten heeft, in het bijzon der toen ons derde kind er geboren werd. Emigratie van Nederlanders naar Canada. Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Rhodesië hebben de banden tussen ons en de landen van het Gemenebest versterkt. Aziatische naties hebben zich ontwik keld, waardoor een samenwerking tot stand kwam die wij hogelijk waarderen. In dit verband denk ik aan onze veel belovende betrekkingen met India, Pa kistan, Ceylon, Malakka en Ghana. Toch geloof ik dat de volken van Europa nog sterker getroffen zullen worden, in een niet te verre toekomst, door hun eigen onderlinge toenadering. De Europese naties zullen elkaar opnieuw dienen te ontdekken. Gedurende deze eeuw zijn er worste lingen geweest op plaatselijke, op regio nale en op wereldschaal. Groot is het lijden van de volken geweest, maar ik geloof dat men dat moet zien als de geboorteweeën voor een nieuwe we reld." De Koningin besloot: „In een geest van begrip en echte vriendschap zou ik mijn glas willen heffen ter ere van Uwe Majesteit en uwe Koninklijke Hoogheid als onze charmante gasten en van uw lieve kinderen maar ook ter ere van de symbolische verpersoon lijking van de vele naties, aaneenge schakeld in het. Britse Gemenebest, en ter ere van alle mensen die ertoe be horen." In haar antwoord zei Elizabeth onder andere: Koningin Onze beide landen, tegenover elkaar gelegen met de Noordzee daartussen, zijn altijd ten nauwste bij eikaars ge schiedenis betrokken geweest. Soms zijn wij tegenstanders geweest maar thans, en reeds sedert vele jaren, is de wederzijdse verstandhouding tussen ons een voorbeeld en een aanmoediging geweest *oor de gehele samenleving van vredelievende en vooruitstrevende volken. De vriendschap tussen onze volken komt voort uit wederzijdse eer bied voor de commerciële en militaire prestaties van onze landen uit de die pere gevoelens voor de onafhankelijk heid va'- onze landen en voor de vrij heid van het individu, welke wij zovaak gezamenlijk hebben verdedigd. In onze eigen tijd heeft de kameraadschap in de oorlog onze volken dichter bijeen ge bracht dan ooit tevoren in de geschie denis. De heldhaftige strijd die in Ne derland gestreden werd, was een bron van voortdurende inspiratie. Ik en mijn echtgenoot nemen deze gelegenheid te baat om hulde te brengen aan uw volk en aan de nagedachtenis van hen die stierven. In de wereld van vandaag leren on ze landen de les van de ooriog en on dervinden beide de gevolgen ervan. Wij hebben ons verbonoen in een gezamen lijke inspanning voor de verdediging, wij zien in dat het van gezamenlijk belang is voor de landen van Europa om hun economisch leven in veel gro tere mate tot overeenstemming te bren gen dan ooit tevoren. Nederland neemt thans deel aan een aantal nieuwe or ganisaties en instellingen, die van le vensbelang zijn voor het toekomstig welzijn van Europa. Hierin steunen wij u van ganser harte. Als een lid van het Gemenebes en als bankier voor het sterlinggebied neemt Groot-Brittannië een nogal bijzondere plaats in. maar wij erkennen onze verplichtingen hij de ontwikkeling van de Europese econo mie en zijn vast besloten deze na te komen. Nauwe samenwerking tussen onze twee landen is ook regel buiten Euro pa. Nederlandse zaken-activiteiten bloeien in het gehele Gemenebest en sedert de oorlog hebben meer dan een kwart miljoen mensen van Nederland se afkomst zich in landen van het Ge menebest gevestigd. Zij staan in al de ze landen in hoog aanzien. Deze trek naar nieuwe landen is eigenlijk weinig verrassend, wanneer men bedenkt dat uw landslieden de eersten waren die Australië, Tasmanië en Nieuw Zeeland hebben ontdekt en dat zij de eerste Europese kolonisten waren, die zich in Zuid-Afrika en Cey lon vestigden. Eeuwen later zal het een natuurlijke zaak zijn dat zovelen van uw landgenoten en hun kinderen inge zetenen van de landen van het Gemene best zijn geworden. Op al deze manie ren worden de gemeenschappelijke be langen en de gemeenschappelijke le vensopvatting van onze volken beves tigd en zullen, naar ik hoop, ervoor zorgen dat wij innige vrienden blijven. Hoewel deze verstandhouding ons be moediging schenkt, zijn er factoren in de wereldsituatie die niet zo bemoe digend zijn en daarom sluit ik mij aan bij Uwer Majesteits hoop, dat er een nieuwe geest zal ontstaan. De landen van de wereld moeten elkaar op een of andere wijze leren te begrijpen en te verdragen, omdat slechts op deze wij ze de vrees en de spanningen welke deze eeuw tot dusverre hebben geken merkt, kunnen worden uitgebannen. Uit naam van het Gemenebest en de volken waarover ik de eer heb Konin gin te zijn, hef ik thans mijn glas te uwer ere en drink op de vriendschap van onze beide landen. Ik hoop even eens dat de gehele wereld onze persoon lijke vriendschap, die met gelukkige bezoeken als het huidige en met het bezoek dat u en uw gemaal in 1950 aan Londen brachten, is bezegeld, zal be schouwen als een symbool van het ver langen van alle volken naar een nieuw tijdperk van .vriendschap in de gehele wereld". De foto linksboven brengt het bezoek in beeld aan de n.v. Asscher's diamant slijperij. De foto linksbeneden toont ons Koningin Elizabeth in het Rijks museum. Daarnaast de .foto, die in het paleis op de Dam werd gemaakt. Rechts de ontvangst door het gemeentebestuur van de hoofdstad in de Van Speyckzaal van het paleis. Burgemeester mr. G. van Hall bood een boekwerk aan, dat door de vorste lijke bezoekers werd bekeken. Het galadiner, dat Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hun vorstelijke bezoekers gisteravond in het paleis op de Dam aan geboden hebben, was een hoogtepunt van stijl, goede smaak en culinaire ver rukking. Wij vertellen u dit op gezag van een be vriende relatie bij de Ko ninklijke Militaire Kapel, die erbij geweest is, want uiteraard is dit exclusiefste evenement van- het Britse staatsiebezoek een streng besloten aangelegenheid, waarbij geen enkele pers vertegenwoordiger toegang heeft. Wel mochten de journalisten. ouder ge woonte, van tevoren een onbescheiden blik werpen (uiteraard vanachter een dik zijden koord) op de feestdis die traditiegetrouw in de Burgerzaal was aan gericht. Zij bestond uit een hoofdtafel voor de 87 voor naamste gasten, gedekt met smetteloos damast „Het Nederlandse Wapen van 1878", met haaks daar op vijf kleinere tafels van elk 27 couverts voor de iets lager in rang zijnde promi nenten. Het leek ons toe. dat de gasten nu wat meer ruimte en „armslag" zou den hebben dan bij som mige vorige galabanketten ten hove in deze praalzaal. toen er tussen de stoelen slechts enkele centimeters tussenruimte was en de ge nodigden, naar boze tongen beweren, genoopt waren, de diverse gangen met stijf tegen het lichaam gedruk te bovenarmen te nuttigen. Maandag hebben wij u reeds verteld, hoeveel moeizame voorbereidingen dit galadiner voor 211 per sonen gevergd heeft. Maar het resultaat loonde dan ook de moeite. Vierduizend kleurige voorjaarsbloemen waren met smaak en raffi nement gerangschikt tot grote bloemstukken in zware massief-zilveren plateaus, waarvan de grootsten een middellijn van ruim veertig centi meter hadden. Enige ver bazing wekten de grote, fraaie gefacetteerde spie gels, die vóór de couverts van de vorstelijke per sonen in het midden van de hoofdtafel waren neer gelegd. De vrouwelijke Britse journalisten vonden dit een opwindend nieuw tje, maar zelfs de oude la kei. die met een zorgelijk gezicht de glanzende spie gels stond schoon te poet sen. kon hun geen uitsluit sel geven over herkomst en betekenis van deze zeer bijzondere tafeldecoratie. Terwijl statige goudge- galonneerde tafeldienaars met pijnlijke nauwkeurig heid het massief-zilveren tafelbestek ..Rijkswapen en Erfprins van Oranje" naast het roodgerande Sèvres- porcelein rangschikten en de chef-sommelier onder 't alziend oog van de hof maarschalk voor de laatste maal de kristallen wijn glazen inspecteerde, namen in de aangrenzende krijgs- raadzaal de leden van de Koninklijke Militaire Ka pel die de dinermuziek zou verzorgen, reeds hun plaat sen achter de blinkend- gepoetste muzieklessenaars in. Hun programma was een fifty-fifty compromis van Engelse en Nederland se composities: twee mar sen uit Elgar's „Pomp and Circumstance" en de Prin- temps van Eric Coates, voorafgegaan en gevolgd door de Oudhollandse me lodieën van Peter van An- rooy en de Rhapsodie Hol- landaise van H. de Groot. Even kwam nog de ge moedelijke chefkok Van der Linden, die zes weken lang voorbereid en ge oefend heeft op het exquise menu voor dit galadiner, zich door de persmensen laten bewonderen, maar toen was het ook de hoog ste tijd van heengaan, wijl beneden, in de Raadhuis straat, reeds de eerste auto's met genodigden voorreden: een schittering van avondtoiletten, ju welen, decoraties en uni formen, die de kijkers bui ten menige uitroep van bewondering ontlokten. Later, in de binnenstad, ontmoetten wij drie rood harige jannen van Harer Majesteits „Paladin", een der oorlogsschepen van het koninklijke escorte, die zich in een cafetaria, onder het uiten van geestdriftige „Blimey's" tegoed deden aan grote glazen Hollands bier en indrukwekkende porties spiegeleieren met ham. Het was een grappige gedachte dat hun hoogste chef, rear-admiral P. Daw- ney, C.B., M.V.O., D.C.S., op datzelfde ogenblik aan het galadiner ten paleize eveneens aan de ham be gon. al heette die dan ook jambon brausé au xérès a la Monselet Achtenveertig tafeldie naars serveerden op acht honderd zilveren schalen de verschillende gangen van het galadiner ten pa leize, waarvan de hoofd schotel bestond uit de reeds genoemde gebraiseerde ham: een licht menu, waar bij rekening was gehouden met het feit, dat de Engelse Koningin niet van uitge breide en zware maaltijden houdt. Inclusief de rede voeringen der beide vorst innen duurde het gehele diner slechts vijf kwartier, korter dan de meeste ban ketten ten hove bij vorige staatsiebezoeken van bui tenlandse staatshoofden. Het was nochtans een sprookje van pracht en praal, verlicht door het zachte schijnsel van hon derden kaarsen in hoge prachtig-bewerkte vergul de kandelaars: een stijlvol evenement, de vorstelijke gasten waardig.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9