ROL ROOK GENIET Brandweerkazerne te Haarlem zal worden vergroot Jaarvergadering van Haarlems Speeltuin Verbond Feestelijke opening van nieuwe Santpoortse kleuterschool halfsware Afscheid van ir. G. L. Ludolph als directeur van H.T.S. grieven aar\ de redactie 7 Bouw van een verdieping op bestaande garage Sinds 1 januari 175 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED WIE LANG WIL LEVEN, MOET TEKENS GEVEN Examens Jongen duikt uit angst voor aanrijding het water in Programmawijziging in het Pauzetheater Beschikbaar stellen van woonruimte Gemeenschappelijke tuinen in Sinnevelt Overveens Dameskoor gaf kerkconcert Twee lama's vergiftigd Hoge onderscheiding voor de heer J. M. Kiveron Jeugd vierde opgewekt palmpasen Burgerlijke Stand van Haarlem Coornhert werd kampioen Serge Lifar verloor duel van Markies de Cuevas MAANDAG 31 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal pen voorstel van B. en W. aan de orde komen een krediet van 412.900 ter be schikking te stellen ten behoeve van het verbouwen van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oudegracht. Ter toelichting delen B en W. het vol gende mee: De brandweer heeft reeds ve le jaren te kampen met ernstige moeilijk heden met betrekking tot haar huisves ting. Deze moeilijkheden betreffen in het bijzónder de legering van het beroepsper- soneel, waarvoor thans gebruik wordt ge maakt van slaapzalen, welke voor dit doel zijn ingericht in het perceel Spaarne 106. pe zalen verkeren in zeer slechte staat Cn voldoen ook uit medisch oogpunt niet aan de eisen, welke daaraan redelijker wijs mogen worden gesteld. Het perceel Spaarne 106 is eigendom van het Leger des Heils en het gebruik van een gedeelte daarvan door de brand weer dateert uit 1943, toen deze ruimte werd gevorderd ten behoeve van de toen malige staatsbrandweerpolitie. In de jaren na de tweede wereldoorlog heeft het Leger des Heils bij herhaling op ontruiming aangedrongen, maar zeer tot leedwezen van B. en W. bleek het steeds weer niet mogelijk voor de lege ring van het beroepsperscneel een ande re oplossing te vinden. Intussen is de toe stand, waarin de slaapzalen verkeren, steeds slechter geworden en is de aan drang van het Leger des Heils toegeno men. De instelling heeft op 22 januari jl. een brief gezonden waaruit blijkt, dat de verzorging van licht-debielen ernstig in gevaar komt, indien met spoedig geheel over het pand kan worden beschikt. Mede aelet op de wijze, waarop de gemeente de beschikking heeft verkregen over het perceel en de grote welwillendheid, waar van de houding van het Leger des Heils sedertdien heeft getuigd, heeft de mede deling het college niet alleen diep getrof fen, doch B. en W. er bovendien van over tuigd, dat realisering van het reeds lang in voorbereiding zijnde plan thans onmo gelijk langer kan worden uitgesteld. He tplan omvat 't bouwen van 'n verdie ping op de bestaande garages aan de zij de van de Gedempte Oude Gracht. Op de ze verdieping zullen de slaapzalen en de kantine kunnen worden ondergebracht. Mede door het overbouwen van de thans onoverdekte inrit kan tevens worden voor zien in het nijpend gebrek aan kantoor- en werkruimte. In de afgelopen week zijn in Haar lem en omgeving twintig .verkeersonge lukken gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersongevallen, dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gebeurde, ge stegen tot honderdvijfenzeventig. Daar bij waren twee dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Tilburg. Kath. Economische Hogeschool. Kan didaatsexamen economische wetenschappen: F. van Puyenbroek, Tilburg; F. Claasen, Den Bosch; J. Hendriks, Nijmegen; A. Gjertsen, Beverwijk; mej. M. Francisca, Curasao; H. van Iersel, Breda. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen economie; J. 'P. C. Wichers, Hilvei'sum. Doctoraalexamen economie: B. Weber. C. J. W. Weber en A. J. van Tooren, allen te Haarlem. Kandidaatsexamen politieke en sociale weten schappen: L. Brinkman, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie: mej. C. J. Leng- ;eek, Rotterdam; E.' Th. Cassee, Haarlem; voor hét doctoraalexamen geschiedenis: A. A. Kooy, 'arrienvijk. (Verkort weergegeven) Repliek. Aantwoord aan Arn. de Vita •N'aar aanleiding van de Praatstoel van j 1. Tijdag 28-3). Op gevaar af, dat Joke en Herman mij vervelend zullen vinden en uw blad mij eigenwijs gaat noemen, be geef ik me toch in het „strijdgewoel". Per dot van rekening is het onze ouwe, trouwe Krant, die mij zo (eigen)wijs heeft gemaakt. '1 schrijft over de kwajongen van de twin tigste eeuw: „En als hij dan thuiskomt, net wonden bedekt, gebroken en ontred derd, dan staat daar een vrouw". Daar nu naakt u een fout. Het ging mij namelijk °m de moderne oorlog (niet de „conven tionele" met de conventionele wapenen, weet u nog wel? Ja, ik lees de krant!) Deze oorlog staat de man niet meer toe thuis te komen, zoals misschien nog twintig jaar geleden mogelijk was, met wonden bedekt ■nz. Want die man bestaat dan niet meer, dj is in atomen gesplitst, verpulverd, ver- '■ietigd, ff ft weggeblazen. De vrouw, die u graag wonden wil zien verbinden zoals 'ondercl jaar geleden, is allang wegge- splitst enz. Uw aardappelen hoeven niet ^eer geschild te worden en pap kan nooit heer op het vuur gezet. En het leven gaat det door, zoals u schrijft. Moederlijke 'ofde helpt niet meer, want kwajongens dn er niet meer om getroost te worden, -e. geachte Arn. de Vita, de wereld vraagt op dit moment, 'n heel speciale moeder de en vaderlijke, noem het liever men- '-lijke liefde van ons. Liefde, gegoten in 'G vorm van massaal verzet tegen wat hen onze kinderen en onze goede aarde wil gaan aandoen. M. v. H.—S. Met de realisering van een en ander is gemoeid een bedrag van naar raming 412.900. Hierin zijn niet begrepen de kos ten van het inrichten van de slaapzalen enz., alsmede de kosten van het verplaat sen en gedeeltelijk vernieuwen van de in de seinzaal aanwezige apparatuur. Aan gezien thans nog niet kan worden over zien welk bedrag met een en ander ge moeid zal zijn, stellen B. en W. zich voor de raad binnenkort een voorstel aan te bieden met betrekking tot het inrichten en de daaraan verbonden kosten. De 43-jarige heer E. Posch, wonende Emmakade 5 rood in Haarlem, heeft za terdagmiddag omstreeks drie uur een twaalfjarige jongen uit de Leidsevaart te Haarlem gered. De jongen reed met zijn elfjarige broer tje achterop de fiets op de Westergracht in de richting van de Leidsevaart. Bij het kruispunt Leidsevaart-Westergracht ge komen zag hij. wellicht te laat, uit de rich ting Heemstede een tankauto naderen. In zijn angst voor een aanrijding reed de knaap het oostelijk trottoir van de Leidse vaart op. Door de schok van de botsing raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en dook hij over het trottoir heen, hals over kop de Leidsevaart in. Hoewel de jongen de zwemkunst machtig was ver dween hij enkele malen onder water. Zijn hulpkreten en die van zijn broertje, dat nog net op tijd van de fiets was gespron gen, werden door de heer Posch gehoord, die zich zonder te bedenken vanaf de Em makade gekleed te water begaf en na een vijftiental meters zwemmend te hebben af gelegd, de drenkeling wist te grijpen. Met behulp van voorbijgangers gelukte het hem de jongen op de kant te krijgen. Een dame heeft de jeugdige drenkeling achter op haar fiets naar zijn ouderlijke woning aan de Burgwal gebracht. Op dinsdag 1 april zal in het Pauze theater in de Rembrandtbioscoop te Haar lem het programma „Dansparodieën en ballades" wegens ziekte van Albert Mol niet kunnen doorgaan. Ook Ru van Veen en Sant Heyermans zullen niet aan het programma deelnemen. Zij worden ver vangen door de pantominespeler Rob van Reijn, de pianist Evert van Dijk en Nelly Bieckel. Het raadslid van Haarlem mr. M. Pro per (Comm.) heeft aan het college van B. en W. vragen gesteld over het Konink lijk Besluit van 1 december 1957 betref fende de uitkering van overheidsbijdra gen in de kosten, die voortvloeien uit het vrijwillig ter beschikking stellen van woonruimte. B. en W. hebben geantwoord, dat reeds van 1 december j.l. af rekening wordt gehouden met de bepalingen in het besluit vermeld. Binnenkort zal de ge meenteraad een voorstel bereiken een post op de gemeentebegroting 1958 te verho gen, omdat de kosten zijn gestegen. Het aantal aanvragen is sterk toegenomen. Ten behoeve van het aanleggen van de gemeenschappelijke tuinen en groenstro ken bij de achtentachtig woningen, acht dagwinkels en tweeëndertig garages op terreinen gelegen aan en nabij het Top Naeffplantsoen en bij de drieëntwintig eenkamerwoningen met conciërgewoning en kantoor op een terrein gelegen aan de P.C. Boutensstraat in Sinnevelt te Haar lem vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van 36.550 ter beschikking te stellen. Voor het aanleggen van speel- gelegenheden bij de achtentachtig wonin gen in deze omgeving vragen B. en W. een krediet van f 55.700. „Ondanks de totstandkoming van nieu we woonwijken is er in 1957 in Haarlem geen enkele nieuwe speeltuin bijgekomen en dat is zeer teleurstellend. Reeds in 1956 zegde de gemeente de aanleg van drie nieuwe speeltuinen toe, maar tot op heden is het bij toezeggen gebleven. Hierdoor bleef een groot aantal kinderen verstoken van een veilige speelgelegenheid en zijn ze voor hun spel op de straat aangewe zen met alle gevaren van dien. Ook het ernstige tekort aan clubhuizen schept tal rijke problemen ten aanzien van de vraag hoe de jeugd van de straat te houden. De bestedingsbeperking liet ook in de spcel- tuinwereld niet na een remmende invloed uit te oefenen, maar het verbondsbestuur blijft er bij het gemeentebestuur op aan dringen dat het aantal speeltuinen en clubhuizen gelijke tred dient te houden met de stadsontwikkeling". Dit zei de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rook'nuis- zen, in zijn openingswoord op de zater dagmiddag in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem gehouden jaarlijkse algemene vergadering van deze speeltuinorganisa tie. De heer Rookhuiszen liet zich waar- dei-end uit over het werk van talloze on genoemde dames en heren zonder wier medewerking, naar hij zcide, een goed functioneren van het speeltuinwerk in Haarlen niet mogelijk zou zijn. Dat er aan de uitbreiding van het aan tal speeltuinen grote behoefte bestaat toonde hij met een tweetal voorbeelden aan. Binnen een maand nadat in „Delft- wijk" in Haarlem-Noord tot stichting van een speeltuin was besloten gaven zich reeds honderdvijftig mwoners als lid op. Ook de bewoners in de omgeving van de Pladellastraat in Haarlem-Oost zouden de aanleg van een speeltuin in deze buurt toejuichen. De benoeming van de diverse werk- commissies had een vlot verloop. Deze commissies werden voor 1958 als volgt samengesteld: Clubwerkcommis sie: G. de Haan, P. J Verzeilberg, W. Post, mevr. H. M. Haho-Loman; Gebou wencommissie: D. Rookhuiszen, H. Tu- ninga, P. W. Kroon, C. F. Umans, P. den Braber; Jubileumcommissie: J. I. Jan sen, J. Kuipers, H. E. tucas; Kampcom missie: A. Noorlander, G de Haan, W. C. van Leeuwen, W. Post, E. J. Hessels, mevr. H. M. Hahn-Loman; Technische commissie: P. M. de Haan, N. M. J. Rees, J. C. van der Pol: Vakantiecommissie: J. Martens, J. Heugens mej. R. Spoor, mevr. C. Gaartman-M ilder. J. C. van Toren; Wandelsportcommissie: J. C. van Toren, J. Jacobs. P. J. Velden. Het verslag over 1957 van de secretaris, de heer P. Walbeek, werd onder dankzeg ging aan de samensteller goedgekeurd en vastgesteld. Hetgeen eveneens het geval was met het financieel verslag van de penningmeester, de heei J I. Jansen, wien décharge werd verleend Bij de behandeling van het toekomstig beleid van het verbondsbestuur werd on dermeer de wenselijkheid naar vorenge- bracht van het aankopen van een eigen kampeerterrein voor de speel tuin jeugd, nu het terrein op het landgoed „De Eb- binge" in de duinen bij Bentveld, waar tot dusver de kampen werden gehouden, niet meer voor dit doel beschikbaar is. De huidige subsidieregeling gaf ver scheidene aanwezigen aar leiding tot en kele kritische opmerkingen. Een afge vaardigde van een der kleinere afdelingen meende, dat de speeltuinen die geen club huis hebben en die zich hierdoor op het gebied van het clubwerk minder kunnen ontplooien wat de subsidiëring betreft on redelijk achtergesteld worden ten opzich te van de speeltuinen die wel in het bezit van een clubgebouw zijn. Deze laatste ver keren bovendien in de gunstige omstan digheid, dat zij uit de verhuur van het gebouw een bron van inkomsten hebben. Een afgevaardigde van een der grootste speeltuinen bracht naar voren, dat in de huidige subsidiëring, welke op basis van de tekorten geschiedt, het gevaar schuilt dat afdelingen hun kosten zo hoog moge lijk zullen trachten op te voeren. Hij was van oordeel dat een normsubsidie niet al leen dit euvel zou bestriiden maar dat een dergelijke subsidieregeling tevens de acti viteit van de afdeling zou stimuleren. Hoe meer activiteit des te hoger immers de subsidie zal zijn. De voorzitter antwoord de dat de gemeente inderdaad reeds ge ruime tijd een normsubsidieregeling in studie heeft. De ledencontributie voor 1958 werd op twintig cent per lid per week gehand haafd, evenals de afdelingscontributie van tien cent per lid per week. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren D. Rookhuiszen, J. I Jansen en G. de Haan, die periodiek aftredend waren, bij acclamatie als i esp. voorzitter, pen ningmeester cn tweede secretaris van het verbondsbestuur herkozen. Tenslotte betuigde de vergadering door applaus haar instemming met het voor stel van het verbondsbestuur om de heren J. Dekker en H. van Dijk wegens de ver dienstelijke arbeid, die zij gedurende vele jaren in net belang van het Haarlemse speeltuinwerk hebben verricht, tot ere-lid te benoemen. Des avonds trad de Heemsteedse to neelvereniging „Nut en Genoegen" in de zelfde zaal op, met de klucht „Wie zijn hoed is dat?" door Piet Mossinkoff voor het voetlicht, een voorstelling die de aan wezigen enige uren van vrolijke ontspan ning heeft bezorgd. Zaterdagavond concerteerde Overveens Dameskoor, onder leiding van mej. Cor Igesz in het kerkgebouw van de Broe dergemeente aan de Parklaan te Haarlem. De avond werd ingeluid met orgelspel van Bets Nederkoorn, die een stemmig koraalvoorspel van Scheidemann vertolkte. Met een drietal fragmenten uit het Stabat Mater van Pergolesi presteerde het dameskoor een lenige samenzang, die slechts even floor een te lage intonatie van de sopranen ontsierd werd. Het „Sancte Mater" slaagde voortreffelijk. Hier viel ook de vlot gespeelde orgelpartij bijzonder op. Een tweestemmige mis-compositie met or gelbegeleiding van Flor Peeters trof ons om de mystieke sfeer, die er mee gewekt werd in zuivere klankverhouding en levendige dynamiek. De soepele wijze var zingen was -or deze interpretatie ken merkend. Het is trouwens een bijzondere eigenschap van Cor Igesz' directie lenig en spontaan te musiceren. In hun aard waren ook composities van Silcher en Mendelssohn te prijzen. Het „Veni| Domine" van deze laatste frappeerde „Veni Domine" van deze laatste frappeerde door de volle briljante koorklank, waar mee het gezongen werd. Een zeer delicate interpretatie van „Die Nachtegaal vant Cruyce" verschafte aan de componist (die dit verslag ondertekent) de voldoening vol komen begrepen te zijn. Hij heeft in deze middeleeuwse voorstelling van de zeven kruiswoorden het gekweel der Overveense lijsters ten zeerste kunnen waarderen. Tenslotte werd ook nog een motetje van Palestrina gezongen op een aangepaste Hollandse tekst, hetgeen muzikaal gezien een vreemd effect maakte, dat echter aan de bezieling en de devotie, waarmee ge zongen werd, niets te kort deed. De koor zang werd drie keer afgewisseld door een optreden van de violiste mej. C. Clausing, lerares aan de Muziekschool van Toon kunst, die aan het orgel begeleid door mej. Bets Nederkoorn een fraaie sonate van Vivaldi en een dito van Joseph Gibbs speelde. Deze laatste schonk aan de orga- niste de gelegenheid tot het leveren van interessant wisselspel. De violiste vervulde vlot en met passende uitdrukking haar hoofdrol overtuigend. Bovendien maakte mej. Clausing een extra mooie beurt met de Sarabande en haar „Doublé" uit de Partita in b voor vioolsolo van Bach, welke fragmenten zij technisch beheerst en met zuivere toonvorming wist te verklanken. Jos. de Klerk Door ondeugdelijk voer Moeder-lama overleden Slechts enkele dagen na de aan het pu bliek gerichte waarschuwing, de levende have van de kinderboerderij in Heemste de minder brood en meer groen te voeren is de noodzaa.' hiervan op een. betreurens waardige wijze gebleken. Want van de vier lama's, die tot de grootste attracties van het wandelbos Groenendaal behoren, zijn er thans twee door ondeugdelijk voed sel vergiftigd. Na de ontdekking van de vergiftiging hebben de heer D. J. Breijers, dierenarts in Haarlem en de beheerder van de kin derboerderij. de heer H. Walet, uren lang alle pogingen in het werk gesteld de die ren in het leven te houden, maar men heelt niet kunnen verhinderen, dat de moeder lama (Willy) zaterdagnacht is gestorven Er wordt gevreesd dat het veulen (Peg gy) eenzelfde lot is beschoren. Na onder zoek heeft de dierenarts geconstateerd, dat de dieren zwaar beschimmeld brood is ge geven. Het kan niet anders of dit is van het publiek afkomstig. Dat beide dieren hetzelfde voedsel hebben gebruikt vindt zijn oor aak in het feit, dat zij onafschei delijk in eikaars gezelschap waren In te genstelling tot de twee mannetjeslama's, die verklaarde vijanden zijn en dus steeds eikaars gezelschap mijden. In ieder geval is helaas bewezen hoe noodzakelijk het is, dat het publiek zich bij het voederen der dieren streng aan de voorschriften houdt. Onder grote belangstelling, zowel van de zijde van het gemeentebestuur als van de kant van de kerkeraden en diverse schoolbesturen uit Santpoort en Bloemen- daal werd zaterdag te Santpoort-station de nieuwe protestants-christelijke kleu terschool, die verrezen is aan de Bloe- mendaalsestraatweg, geopend. In totaal 65 Santpoortse kleuters kunnen in deze school worden ondergebracht, zo dat de wachtlijst, waarop de namen van 25 kleuters een plaatsje hadden gevonden, nu tot het verleden behoort. De school is gebouwd onder de frisse en moderne architectuur van de gemeente architect H. Peters en de inrichting is van A. Koning uit Amsterdam. De voorzitter van de Stichting Christe lijk Kleuteronderwijs, de heer M. C Bol- senbroek, dankte in zijn feestrede in het bijzonder het gemeentebestuur van Vel- sen voor de betoonde daadwerkelijke bij stand vóór en tijdens de bouw. Hij zei, dat het bestuur zich het bezit van deze school nog niet ten volle kan realiseren doch dat hij uiting diende te geven van grote vreug de en dankbaarheid. De wethouder van onderwijs in de ge meente Velsen, de heer H. de Boer, bood namens het gemeentebestuur de meest hartelijke gelukwensen aan bij de totstand koming van de school. Hij releveerde in kort bestek de moeilijkheden die men had ondervonden om de bouwplannen te ver wezenlijken, doch hij kon nu, tevens tot zijn grote persoonlijke voldoening, ver klaren dat „een ereschuld werd ingelost" Mejuffrouw W. Muller, rijksinspectrice van het onderwijs, voegde hieraan haar ge lukwensen toe en tot slot spraken ds Ter Steege namens de kerkeraad van Sant poort, ds. Stelma, namens de kerkeraad van Bloemendaal over hun grote bewon dering voor het werk van het bestuur van de stichting. Uit naam van de ouders, die een kleine inzameling op touw hadden gezet, bood de heer H. Schipper, het schoolbestuur een poppenkast aan, aangekocht van de op brengst ad f 152.25. De heer H. L. Saager voelde zich ge dwongen uit naam van het bestuur van „De Toorts" zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de prettige samenwerking in de afgelopen 10 jaren; er zijn ondanks het feit dat al deze tijd veertig kleuters de „Toorts" hebben bevolkt geen noemens waardige vernielingen geweest en hij wilde dit zien als een vermeldenswaardige prestatie van de leidsters. Na dit officiële gedeelte maakte het ge hele gezelschap een uitstapje naar de nieuwe school. Reeds bij de poort werden de bezoeker- verwelkomd door een tweetal kleine meis- kes, schattig gekleed in een blauw lurkje met een wil bonten bolerootje. Nadat de heer De Boer de vlag :n de standaard had geplaatst en de heer Bolsen - broek het slot van de hoofddeur had ge opend werd aan allen nog eens gelegen heid gegeven zich met eigen ogen van dc prachtige inrichting van het gebouwtje te overtuigen. De heer J. M. Kiveron, secretaris-ge neraal van het ministerie van Zaken Over zee, aan wie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn ver zoek met ingang van 1 april eervol ont slag is verleend, is bij bevordering be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De Haarlemse jeugd heeft zondagmid dag met veel animo palmpasen gevierd. In verscheidene delen van de stad kon men kinderen met hun, vaak van veel fan tasie getuigende palmpaasstokken tegen komen. De speeltuinverenigingen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin hielden in de omgeving van hun tuin optochten waarvoor veel belangstel ling bestond. Trots droegen de kinderen hun palmpaas in de stoet mee. In sommi ge gevallen zorgde een trommel- of mu ziekkorps voor een opgewekte muzikale begeleiding. Na het afleggen van de wandelroute ontvingen de kinderen een tractatie. Na afloop van palmpaasoptocht van de jeugd van de St. Jozefpaiochie heeft de ken W. N. Zijlstra zondagmiddag de jeugd- pleisterplaats „De Ark" aan het Nieuw Heiligland in Haarlem officieel geopend. Na het aanbieden van de sleutel het klin ken van bazuinmuziek en het voorlezen van een proclamatie bestond voor de oude ren gelegenheid de zaal te bezichtigen en met de leiding kennis te maken. ADVERTENTIE Zaterdagmiddag heeft ir. G. L. Ludolph in de feestelijk met bloemen en planten versierde Haarlemse Vleeshal op de Grote Markt tijdens een receptie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen als directeur van de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg te Haarlem, waaraan hij eerst als leraar en sedert januari 1946 als directeur gedurende ruim achtendertig jaar ver bonden is geweest. Een bijna eindeloze rij van leraren, oud-leraren en overig per soneel van de H.T.S.zakelijke en persoonlijke relaties, leerlingen en oud-leerlingen defileerde langs de heer en mevrouw Ludolph om hen de hand te drukken. Onder hen merkten wij ondermeer op: de loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, ir. G. Hofstra, oud-inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs en eerste directeur der M.T.S. te Haarlem en zeer vele directeuren van grote bedrijven in Nederland. Als eerste spreker memoreerde ir. J. A. Schepers, voorzitter van de Vereniging var. Leraren, het feit, dat ir. Ludolph sedert zijn aanstelling als leraar op 1 september 1919 de Haarlemse M.T.S. mee heeft helpen oprichten. Steeds stond ir. Ludolph voor allen klaar en spreker legde er de nadruk op, dat het lerarenkorps in de scheidende directeur altijd een prettige, humane direc teur heeft gehad, die hen steeds vriend schappelijk tegemoet trad. Als stoffelijk blijk van waardering bood ir. Schepers daarop namens de leraren, oud-leraren, niet-onderwijzend personeel, oud-leerlin gen en ook namens de zakelijke en per soonlijke relaties een fototoestel met toe behoren aan, vergezeld gaande van de lijst met namen der gevers. Mejuffrouw J. M. van Laar, sprekende namens het niet-onderwijzend personeel van de H.T.S., roemde de goede samenwer king met ir. Ludolph. Als blijk van erken telijkheid bood spreekster een foto van de „Jungfrau" aan, het hoogste punt, dat ir. Ludolph in zijn leven als enthousiast alpi nist bereikte. De heer J P. de Ruig sprak als afge vaardigde van alle leerlingen over het grote vertrouwen, dat ir. Ludolph steeds heeft ingeboezemd. Problemen wist de directeur altijd op verbluffende wijze op te lossen. Als dank daarvoor bood spreker namens alle leerlingen een stalen bureau en moderne leeslamp aan. Ir. Ludolph dankte met enkele welge kozen woorden voor deze fraaie cadeaus, waaraan door diverse bedrijven en per soonlijke i-elaties nog andere geschenken werden toegevoegd. Tijdens de officiële receptie moesten de heer en mevrouw Ludolph wel bijna dui zend handen drukken. Gedurende de re ceptie werd nog door enkele sprekers het woord gevraagd, evenal. tijdens het diner. Onder meer memoreerde ir. A. G. van den Hoek. inspecteur van het Nijverheids onderwijs, ir. Ludolph's hoge opvatting van zijn taak als directeur, zowel waar het de belangen van de jonge mensen als die van het onderwijs gold. Ir. J. D. Berdenis van Berlekom bood in zijn kwaliteit van voorzitter van de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs namens alle bestuursleden een tuinameublement aan. Ir. C Holgen, directeur van de werf Con rad en Stork Hijsch n.v te Haarlem, ver tolkte de gevoelens van de afdeling Haar lem van de Metaalbond. Hij zeide, dat de H.T.S. een onmisbare schakel vormt in de industrie. De betrekkingen van de grote bedrijven met deze school waren steeds van aangename aard en tot wederzijds nut Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan door het aanbieden van een boekwerk. Eén der oud-leerlingen en tevens oud redacteur van de schoolkrant „de Knor", de heer Hartkoorn, boe d ir. Ludolph een speciaal ter gelegenheid van diens afscheid uitgegeven extra nummer van dit blad aan In zijn antwoord tot bovengenoemde sprekers dankte ir Ludolph voor alle op rechte bewijzen van goede vriendschap. Behalve de aanwezigheid van vele direc teuren uit grote bedrijven, stelde ir. Lu dolph ook bijzonder de komst van prof. ir. F. M, Roeterink uit Eindhoven op prijs, omdat zij samen nog op de collegebanken ha.dden gezeten. Zich tot de nieuwe directeur van de H.T.Sir. C. J. Heyligers wendende, zei hij deze, vreugden, moeilijkheden en ook wël een beetje misère, die elke directeur tijdens zijn loopbaan wel eens ondervindt, mee te willen geven. Daarna bood ir. Ludolph hem als symbool de sleutels van de school aan. Vele redevoeringen werden ook tijdens het zeer geanimeerde diner in café-restau rant Brinkmann gehouden, waar niet min der dan tweehonderdvijftig personen aan zaten Ondermeer voerden daar het woord de heren prof. ir. F. M. Roeterink, de heer J. W. van Santé, die jarenlang secretaris van de Vereniging voor Nijverheidsonder wijs is geweest, de heer G. H. Schaap Jzn. als adjunct-directeur der H.T.S., de heer C. van Schieveen als oud-voorzitter van de Vereniging van Afgestudeerden en als tafelpraeses en ir. J. H. van der Have als oudste leraar der H.T.S. De heer M. Doe- glas, sprekende namens het korps van leerlingen, noemde het vertrek van ir. Lu dolph een groot verlies voor deze vereni ging, waarvan de directeur van het begin af het wel en wee heeft meegeleefd. Ook mevrouw Ludolph was steeds op de avon den van het korps aanwezig. Ir. R. Legger, eertijds als leraar aan de toenmalige M.T.S. verbonden en thans lec tor aan de Technische Hogeschool te Delft, roemde tenslotte op humoristische wijze de energie, de werkkracht en het vernuft van de afscheidnemende directeur. Aan het einde van het diner heeft ir. Ludolph allen in hartelijke bewoordingen dank gebracht. Haarlem, 29 maart. ONDERTROUWD: 29 maart, A. P. van der Loos en E. F. T. Wenting; C. J. M. Lubken en B. Aerts; C. H. J. Klaren en J. de Jong. BEHUWD: 29 maart W. H. Wolzak en T. Arnaud de Callavon; N. Bakker en H. M. Mulder; A. J. Bloemzaad en I. A. A. de Borst. BEVALLEN van een zoon: 28 maart, J. Westerman-Koster; J. Coule-Schouw; M. H. Lans-Van Es; H. N. Bakker-War- melink; A. Groenendaal-Laan; L. C. E. van der Hout-Hietbrink; C. G. Bakker-Stenzei; 29 maart. M. J. Scheepmaker-de Graaf. BEVALLEN van een dochter: 28 maart, J. C. Thörig-Duiveman; J. Lucas- Heijdanus; P. E. van Lieshout-de Rijk; F. G. Zeegers-Christoffels; 29 maart, G. de Zwart-Kramer. OVERLEDEN: 27 maart: M. J. de Jong, 68 jaar. Rockaertshof; C. Jacobs, 56 jaar, Donkere Spaarne; E. A. Kuijper-van Vel sen. 88 jaar, Westerhoutstraat; J. Jonger- ling-van Esveld. 52 jaar, Koppestokstraat; M. J. H. de Jong-Borgert, 57 jaar, Raam- vest; 28 maart, W. A. Deinum, 1 maand, Delistraat; J. F. Eeltjes, 69 jaar, Wester gracht; H. T. Wajer, 55 jaar. Ten Kate- straat; P. E. Jansen-van Egmond, 68 jaar, Harmenjansweg. Het Nederlands schoolschaak kampi oenschap is gewonnen door het Coorn hert Lyceum in Haarlem, dat met 4-2 heeft gewonnen van het Stedelijk lyceum in Enschedé. In diep geheim, waar alleen enkele ra dioreporters achter wisten te komen, heeft gistermorgen het duel plaats gehad tussen de beroemde 53-jarige choreograaf en voormalige eerste solodanser van de Parijse Opera Serge Lifar en de niet min der vermaarde balletdirecteui'-mecenas, de 73-jarige Markies de Cuevas. Lifar heeft het onderspit moeten delven, want de eerste het waren tevens de laat ste in dit gevecht —druppels bloed wer den door hem geleverd. De oorzaak van het geschil, waarover in Parijs de laatste dagen veel drukte is gemaakt, hield ver band met een opvoering van een ballet, dat Lifar voor De Cuevas had ingestu deerd en waarvan hij de opvoering vervol gens door de deurwaarder wilde laten ver bieden. Tijdens de première, die toch door ging, heeft dt markies de choreograaf toen in bijzijn van verscheidene getuigen klinkende oorvijgen toegediend, die Lifar met de wapens in de hand wilde vergel den. Toen de Markies de Cuevas van de wens van Lifai in kennis werd gesteld, moet hij hebben geantwoord, dat hij de karwats boven alle andere wapens ver koos. Tenslotte besloten de vier sec dan- ten echter tot een duel met de blanko sa bel, op welk'wapen De Cuevas zich de

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11