Hervormd predikant van wijk V in Haarlem neemt afscheid Diploma-uitreiking r.-k. lagere technische avondschool Bloemendaal huisvest een groot aantal bejaarden Twee berovingen in een „taxi' voor Haarlemse rechtbank De meesten zijn tevreden over de huidige levensomstandigheden Gevangenisstraffen van 2 tot 3 jaar voor een beroving met geweld DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DRAIiER pONDERDAG 3 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 EMERITAAT VOOR DS. E.POT Hij diende vier sterk verschillende gemeenten TERLENKA PANTALONS Minstreel zong voor onderwijzers Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstedenaar promoveert op gebied van kernfysica Doctor op 23-jarige leeftijd Drummer sloeg met een steeksleutel Marijke van Raephorst sprak over het paasfeest Ds E. Pot, predikant in de Hervormde wiikgemeente 5 in Haarlem, heeft om ge zondheidsredenen met ingang van 1 april vervroegd emeritaat gekregen. Hij heeft jn ruim dertig jaar vier onderling sterk verschillende gemeenten gediend en een belangrijk stuk ontwikkeling in hervormd kerkewerk meegemaakt. Dominee Pot is blij, dat hij juist na Pasen zijn afscheids- 0,-edikatie tot zijn wijkgemeente zal rich ten, zodat hij zoals hij ons in een gesprek zei(je kan spreken over de overwinning van Christus, want daarmee is tevens de ervaring samengevat, waarmee hij -het ambt zal kunnen verlaten. „Lang genoeg hebben we in het kerkewerk op christenen vertrouwd inplaats van op Christus", zo zei hij, „maar gelukkig heb ik een groei in het kerkelijk besef kunnen meemaken, waarin de besturenkerk steeds meer plaats heeft gemaakt voor de kerk van Jezus Christus". Zijn pastorale loopbaan is overigens nogal'ruw begonnen, want nadat hij in 1925 tot de woordbediening was toegelaten, was hij eerst enige tijd hulpprediker in Rotterdam-Feijen- oord, contact zoekend met arbeiders, die hem vaak naar „de hemel" verwezen, waarmee zij dan de wijken der gezeten burgerij bedoelden en vervolgens kwam hij in 1926 als predikant op de arme Friese heide in Opende te recht, toen nog een ouitenpost in een bui tengewoon primitieve samenleving,, die een zeer vruchtbare bodem vormde voor de anarchistische denkbeelden van Domela Nieuwenhuis. Het anarchisme was daar niet slechts een overtuiging, maar niets minder dan een levenswijze, die eventueel met geladen geweren kracht bijgezet werd, getuige de beruchte moord op vier veld wachters door de extremist Wiekstra, die in die dagen heel Nederland in opschud ding bracht. De jonge predikant leerde daar overigens een bewonderenswaardig slag mensen kennen en maakte vaak een spontaniteit in het geloof mee, die hem achteraf nog vaak met vreugde kan ver- vullen. Zijn volgende gemeente, die hij van 1929 tot 1940 diende was Heino in Overijsel met 'n volkomen ander, bezadigder bevol kingstype en daarna begonnen zijn glorie jaren, van 1940 tot 1949 in de hervormde gemeente van Oldenzaal. Daar organi seerde hij samen met prof. dr. H. Kraemer en anderen het geestelijk verzet tegen de Duitsers en door het actieve meeleven der lidmaten kwam er vaart in het kerkelijk werk. De geestelijke weerbaarheid was nog slechts een onderdeel van een kerke lijke ontwikkeling, welke voor hem en zovele anderen getypeerd werd met het woord „gemeente-opbouw", de beweging waaruit ook de nieuwe kerkorde is voort gekomen. „Actieve kernen In 1947 kwam ds. Pot in Haarlem, waar ook hij getroffen werd door het grote aan tal kerkelijk groeperingen en sekten, waar van de predikbeurtenlijst elke zaterdag getuigt. Hij is een warm voorstander van ADVERTENTIE v a. 29.75 Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. Het slot van de Scholendag der Christe lijke Scholenbond in Haarlem en omgeving, over welks morgenbijeenkomst wij reeds woensdag berichtten, was geheel gewijd aan volksliederen uit verschillende landen en eeuwen, die Harry van Oss, ere- minstreel van het Muiderslot, zichzelf be geleidend op de luit, heeft vertolkt. Met een statig Geuzenlied begon een repertoire, waarmee deze minstreel zijn grote veelzijdigheid toonde, alsmede zijn meesterschap op dit oer-instrument en zijn suggestieve mimiek. Na een Nederlands wiegelied, de Schotse trye „lek sal dei wel packen" en het Groningse „Ain boer wol noar syn noaber tou" zong hij achtereenvolgens een liedje in een oud Waals dialect, waarin het leed van een oorlog wordt bezongen, het Zwit serse liefdeslied „La jardinière du roi" uit de achttiende eeuw, dat een onverwachte Amerikaanse versie heeft gekregen in „My heart cries for you", het bekende Franse volkslied „Trois jolie tambours", ccn zeer oud Schots volkslied waarin de moord op de graaf van Murrey in 1592 wordt bezongen, een Iers liedje over elfen, waarbij hij met zijn instrument een onge looflijk feeëriek effect wist te bereiken, een gezongen dialoog tussen een oude vrouw en een jongeman uit Engeland, een middeleeuws christelijk lied, en een ge zongen gebed, dat bij de Joden in de Oekraïne van generatie op generatie over ging. Na een korte pauze zwierf Harry van Oss verder door Spanje met een rouwlied voor een ezeltje, Duitsland met een lofzang °P de zomer en de allervermakelijkste dialoog „Lizzl und der Pot", Louisiana, met oen paar leuke Creoolse liederen, Suriname, met een aftelliedje, en hij eindigde met enige negro-spirituals: de opwindende „Battle of Jericho", de kostelijke beschrij ving van de arkbouw van „Noah" en ten slotte de prachtige spiritual „Give me your hand, you must be lovin' at Gods com mand". Nadat de heer Van Oss een warme hulde in ontvangst had genomen, werden tot besluit van de zesde Scholendag twee verzen van het gezang „Middelpunt van ons verlangen" gezongen. de ruimte welke de hervormde synode de verschillende richtingen in zijn kerk laat op voorwaarde, dat zij elkaar trachten te verstaan. „Al die christenen, die zich bij hun eigen kringetje houden, onttrekken zich, ondanks al hun apostolaire ijver en propaganda aan hun verantwoordelijkheid voor de grote massa", zo zei hij. Ook hij betreurde de kwantitatieve achteruitgang van de hervormde gemeenten in Haarlem, maar gewaagde toch ook met waardering van de actieve kernen, die zich volkomen van hun roeping bewust blijven. „Preken is nooit mijn sterkste punt ge weest", zei hij lachend, „maar de pasto rale zorg van huisbezoek en ziekenbezoek en allerlei commissoriaal werk (gezinszorg en de jeugdraad) lagen me goed". Hij is daarbij ook wel in aanraking gekomen met dat buitenkerkelijke Christendom, dat voor verschillende kerken een ernstig probleem vormt. „Wie zal zeggen, voor welke geheel andere vormen wij staan?", zo zei hij ten slotte, „wie weet welke weg Christus met zijn kerk zal gaan? Wij weten alleen, dat wij het gerust aan Hem kunnen overlaten". HAARLEM, 2 april 1958. ONDERTROUWD: 2 april: J. P. van Kooij en J. A. van der Linde; G. C. Schou ten en H. M. van de Molen; L. Meijer en B. Bruinenberg; H. J. Stuijt en H. P. E. Verberne; G. van Hoorn en N. M. Serné; P. C. Hartogh en J. E. Veen; M. van dei- Kraan en J. J. Oostdam; J. Bandstra en H. Boerendans; T. F. Smit en J. A. van Tol; G. C. de Groot en W. J. M. van Wijk; T. W. Schreuder en S. M. van den Haak; J. Overwater en H. G. Jochemus; J. G. C. Dreijer en C. C. Peters; J. C.^van Wort en J. A. van Es; H. Bast en Y. L. Apon. GEHUWD: 2 april: J. A. G. P. van Eeden en J. B. van Vastenhoven; K. H. Butschek en R. Selwitschka; P. Koedijk en M. Ver does; B. Vervloed en G. C. Koster; H. van der Burgh en M. Alleda; C. C. Hoedt en P. Langeveld; H. de Jong en M. Pool. BEVALLEN van een zoon: 1 april: S. Hortensius-De Gelder; I. M. van Wal- sem-Fischbein; A. W. den Heijer-Muller; 2 april: D. E. Blekman-Roose. BEVALLEN van een dochter: 31 maart: G. A. van der Werff-De Wit; 1 april: D. I. Harting-Geelhoed. OVERLEDEN: 1 april: J. Vergay, 86 j., Nagtzaamplein; J. Nieland, 73 j., Atjeh- straat. In de kantine van de r.k. lagere techni sche school aan de Kamperstraat werden woensdagavond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die de drie- of vijfjarige cursus van de avondschool met goed ge volg hebben beëindigd. Zoals gebruikelijk waren hierbij, behalve de geslaagden, ook hun ouders, het schoolbestuur en de direc teur met de leraren aanwezig. Zij allen werden hartelijk begroet door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. van der Veldt, die zich in zijn openingswoord ver der voornamelijk tot de geslaagden richtte. Hij merkte hierbij onder meer op, dat zij het belang van het behaalde diploma stel lig niet moesten overdrijven, ofschoon dit evenmin behoefde te worden onderschat. Nadat de heer Van der Veldt de grote er kentelijkheid van het schoolbestuur tegen over directeur en leraren onder woorden had gebracht, bedankte hij tenslotte ook de ouders, die de jongens immers in de gele genheid hebben gesteld de cursus te bezoe ken en daarbij in de meeste gevallen ook stimulerend zijn opgetreden. De directeur van de school, de heer J. B. L. Baijens, overhandigde de leerlingen hier na de diploma's, waarbij hij ieder afzonder lijk nog met dit succes complimenteerde. Vervolgens richtte de heer Baijens zich tot alle aanwezigen, waarbij hij er in de eerste plaats aan herinnerde, dat men reeds in de middeleeuwen het grote belang van een goede vakopleiding heeft ingezien. Van hoeveel meer importantie moet deze dan nu zijn, in een tijd van zulk een uiterst ge compliceerde techniek! Het zojuist uitge reikte diploma heeft de geslaagde nog al lerminst volleerd gemaakt en daarom bracht spreker de cursisten onder de aan dacht, dat zij hun opleiding moesten be schouwen als de grondslag, waarvan zij tot een goed geschoold vakman kunnen uit groeien. Het is immers voldoende bekend, dat de goede vaklui het laatst de dupe wor den, wanneer het bedrijfsleven een bepaal de terugslag ondervindt. De heer Baijens wees op de nog steeds bestaande tegenstelling tussen de witte boord en de overall, die helaas moet wor den toegeschreven aan het feit, dat het ge drag, houding en manieren van vele lieden nog altijd beneden peil gebleven is. Spre ker drukte de leerlingen daarom op het hart trots te zijn op de technische richting, die zij hebben gekozen en zich daar ook naar te gedragen,. Want het zou bedroevend met Nederland zijn gesteld, wanneer het niet over een goede industrie en bekwame vaklieden kon beschikken. Vandaar dat spreker hen ten slotte veel succes en een goede toekomst toewenste. De volgende cursisten behaalden het einddiploma: Metaalbewerkers, 3-jarige cursus: J. Baars. H. J. van Bakkum, R. T. Boots, G. J. M. van Dam. J. A. Dorlandt L. H. van der Drift, G. M. van Galen, J. C. Góedemans, G. J. van der Hulst. G. Huurman, A. Jacobs, W. C. Koelemij. W. M. Pe- perkoorn, M. H. M. Piek, H. A. Spoor. T. M. van der Vegt, C. Vinke en J. A. Westerman. 5-jarige cursus: G. J. Beliën, W. J. Blom. S. Flapper. F. J. G. Gerritsen. M. A. Heemskerk. P. A. Joosten, F. J. Kuijper, H. Pater. E. Riethoff, M. J. Sonder- van. B. J. Span, N. van Sprang, T. C. J. Stock man. H. T. Vermeeren en L. J. F. Zweers. Centrale verwarmingmonteurs, B-diploma: F. P. van Eijk, L. J. J. van Ginkel, L. J. Groene- stein, A. van Haeringen, L. van der Putten, B. Sernee en J. de Vrieu. Timmerlieden, 3-jarige cursus: J. E. F. Schif- fer, J. A. van Steen en E. Warmerdam. 5-jarige cursus: H. J. W. A. Bakker, J. W. P. Castien, B. Rusman, P. A. H. M. Sonnemans. A. H. van der .Veldt. P. F. Warren. N. A. W. de Wit, H. J. M. van der Zwan en J. J. Feije. Schilders, 3-jarige cursus: J. C. de Geus, J. G. Aan de Technische Hogeschool in Delft is woensdagmiddag ir. H. L. Hagedoorn uit Heemstede gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap op een proef schrift, getiteld: „Metingen met een pro portionele teller bij beta-desintegratie". Promotor was professor dr. A. H. Wap- stra. Na de promotieplechtigheid werd in de aula aan de Oude Delft een drukbe zochte receptie gehouden. Dr. Hagedoorn is de eerste, die aan de Technische Hogeschool in Delft op het ge bied van de kernfysica promoveert. De promotie is daarom zo opmerkelijk, om dat de jonge doctor pas 23 jaar is. Na zijn middelbare opleiding aan het Stede lijk Gymnasium in Haarlem ging hij in 1951 op zeventienjarige leeftijd in Delft studeren. Na vijf jaar behaalde hij de in genieurstitel, waarna hii zijn studies met het oog op zijn promotie voortzette. Hier toe was hij in Delft als assistent werk zaam. In zijn stellingen zegt de jonge doctor ondermeer, dat het voor het wetenschap pelijk onderzoek en voor het hoger onder wijs van groot belang is, dat afgestudeer de ingenieurs die speurwerk verrichten de gelegenheid krijgen als assistent aan de Technische Hogeschool werkzaam te zijn in plaats van hun militaire dienstplicht te vervullen. Dr. Hagedoorn heeft verschei dene malen uitstel van militaire dienst gehad. Maar nu wacht hem toch de wa penrok .Toosten, R. Robeerst, J. Wiedijk en F. H. Wijt- kamp. Metselaars, 3-jarige cursus: A. P. Fictoor. 5-Ja- rige cursus: N. C. Bakker, J. J. Hopman, W. G. Metselaar en L. J. Maarschalk. Elektriciens, 3-jarige cursus: J. P. F. Dijk, H. C. Koster, T. Marchand, A. J. van der Stoop, P. J. M. Warmerdam en H. J. A. Weverink. 5-jarige cursus: A. H. N. Beenders en B. A. Holtkamp. Automonteurs, 3-jarige cursus: R. M. A. van der Graft, C. P. M. Rustman en A. P. Wassenaar. 5-jarige cursus: B. P. M. Bonke, H. A. Corsten, C. W. van der Meij, A. H. P. Otte en ,T. K. Philips. Lascursussen Tevens zijn op de r.k. avondnijverheids school examens afgenomen in het lassen. De lascursussen zijn een voortzetting van de in voorgaande jaren gegeven cursussen in de Rijkswerkplaats te Haarlem en zij worden thans met subsidie van rijk en ge meente gegeven, omdat zij in het leerplan van de avondschool zijn opgenomen. De cursussen staan onder toezicht van de Ne derlandse Vereniging voor Lastechniek (voor wat betreft het elektrisch lassen) en van de Centrale organisatie voor cursussen autogene metaalbewerking (voor het auto gene lassen). De geslaagden van deze cursussen zijn:, Beginners elektrisch lassen: W. A. A. Brands, H. J Jansen, R. Noordhuis, E. V. Zoet, J. W. Ja nus, J. M. v. Boeker, H. Bras, J. Dirksen. G. W. J. de Dood, W. E. Hartman. H. Luske, M. A. Schip per, A. P. M. Vermeulen. A. W. Versloot. J. P. T. Steenbergen, allen uit Haarlem: J. T. Dahlkamp, Heemstede; J. J. v. Egmond en J. T. Klinkert, Zandvoort; G. P. v. d. Tol, Halfweg; H. W. van Wijk, Lisse. Afgewezen 3. Beginners autogeen lassen: A. J. Beusichem, B. P. A. Hogervorst. P. Hopman, T. Steenken. allen te Haarlem: N. Meyer en B. A. M. Heemskerk, Heemstede: G. Gansner. Zandvoort. Afgewezen 8. Gevorderden elektrisch lassen: C. L. Cassee. G. de Jong, A. J. Meerveld, P. J. G. v. d. Mev, O. Veenstra. P. de Vogel, G. H. E. Lanfermeyer, al len te Haarlem: W. Holdrinet, Overveen; F. C. Oorthuis, IJmuiden: G. H. M. v. d. Weyden. Sant poort: F. v. d. Wal. Zwanenburg en S. M. Zonne veld, Uitgeest. Herexamen theorie 2. Een dertig ton wegend gedeelte van de Veiser-spoorbrug is gisteren uitge varen. Daarmee is de aftakeling van het stalen gevaarte rigoureusbe- In het voorjaar van 1957 heeft de Stich ting Noordholland voor Maatschappelijk Werk in Bloemendaal een onderzoek in gesteld naar de levensomstandigheden van de bejaarden. Uit het rapport, dat een dezer dagen verschenen is, blijkt dat een sterke toename van het aantal be jaarden valt te constateren. In 1930 wa ren er 14.086 inwoners, van wie 1.048 65 jaar en ouder (7,4 percent); in 1947 20.427 inwoners van wie 1831 65 jaar en ouder (9 percent); in 1950 20.515 inwo ners van wie 65 jaar en ouder 2.120 (10,3 percent); in 1956 19.690 inwoners, van wie 2621 65 jaar en ouder (13,3 percent). Vergelijkt men het percentage met het landelijk 8,6 percent en het provinciale 9,1 percent op 31 december 1956 dan mag worden vastgesteld, dat het aantal inge zetenen van 65 jaar en ouder zeer groot is en voor Noordholland tot de hoogste per centages kan worden gerekend. In Bloe mendaal oefent nog 31,4 percent van de mannen van 65 jaar en ouder een beroep uit. Bij het onderzoek zijn niet betrokken de bejaarden opgenomen in het Provinci aal Ziekenhuis en die welke- zijn gehuis vest in al dan niet commerciële bejaar dentehuizen, omdat deze laatste groep ge acht kan worden reeds een „bestem ming" te hebben gevonden. Toen het onderzoek vorig jaar gaande was hebben wij meegedeeld dat onder zocht werden vragen over de huisvesting, de verzorging, de tijdsbesteding en de so ciale contacten. Na het eerste gedeelte van het onderzoek konden reeds aanstonds twee belangrijke conclusies worden ge trokken. In de eerste plaats bleek een groot percentage (88.8 percent) van de 665 ondervraagden tevreden te zijn over hun huidige levensomstandigheden en op behoud van hun zelfstandigheid voorhands prijs te stellen. Het onderzoek werd inge steld in het dorp Bloemendaal. Van de 665 personen konden 99 personen niet wor den benaderd wegens tijdelijke afwezig heid, ziekte, weigering en om onbekende redenen. Met betrekking tot de weigerin gen wordt in het rapport opgemerkt, dat het in hoofdzaak bejaaiden betrof die ken nelijk in een grote mate van welstand ver keerden. Bij de minder financipel draagkrachtige bejaarden die op het ogenblik nog niet met moeilijkheden hebben te kampen, is niettemin gebleken, dat er onder hen ver- scheidenen zijn, die toch met zekere be zorgdheid de toekomst tegemoet zien. Met name maakt men zich beangst, hoe, als onverhoopt de huidige validiteit ach teruitgaat, de nodige huishoudelijke - even tueel verpleegkundige hulp - kan worden verkregen. In dit verband is het voor de ze groep van bejaarden van belang, dat de minister van Maatschappelijk werk de bestaande „subsidieregeling gezinsver zorging en gezinshulp" dermate heeft uit gebreid, dat thans ook subsidie kan wor den verleend voor gezinsverzorging en ge zinshulp aan bejaarden en aan chronische zieken. Ook bij de beter gesitueerde be jaarden komt enkele malen de vraag naar huishoudelijke hulp voor, maar dit houdt uitsluitend verband met het alge mene euvel van gebrek aan huishoudelij ke hulp. Van de geënqueteerden woonden 155 personen (57 echtparen 5 mannen en 36 vrouwen) zelfstandig; 134 woonden in bij of samen met kinderen en 164 met derden. De Haarlemse rechtbank kreeg vanmor gen met een paar uitschieters van de Am sterdamse onderwereld in de richting van Zaandam en Haarlem te doen, toen zij twee zaken behandelde van berovingen van bezoekers van de Zeedijk in Amster dam, terwijl deze met een „taxi" naar Haarlem en naar Amsterdam werden ge bracht. Vooral één dezer zaken werd dooi de accuratesse van de politie op bijzonder vlotte wijze achterhaald: het betrof de be roving van een Zaandammer door een 22- iarige „taxichauffeur", een 22-jarige drum mer, die naast hem zat en een prostituée, van wie volgens de andere verdachten in alle opzichten het initiatief zou zijn uitge gaan. Toen namelijk dit drietal zijn pas sagier van al zijn geld had beroofd en ergens bij Zaandam op de weg had gede poneerd, wilde het via de Velser tunnel terugrijden, maar terwijl het trio erdoor reed en de buit verdeelde werd het reeds achterhaald door de auto's van de inmid dels uit Zaandam verwittigde Velsense politie. Het was als volgt gegaan: De Zaandam mer had de café's San Francisco en Casa blanca bezocht en de gezelligheid had geen tijd gekend: toen hij wegwilde, reden er geen treinen meer. Toen bood de „taxi chauffeur" zijn diensten aan en de passa gier had het niet verdacht gevonden, dat er ook nog twee anderen in de taxi zaten, de drummer en de prostituée. Dc laatstge noemde zou reeds eerder het verlangen te kennen hebben gegeven om iemand met veel geld te beroven en in de auto door middel van gebaren de leiding van de roof hebben genomen. Een der gebaren was dat van een houw boven het hoofd van de voorovergebogen zittende passagier, naast wie zij zat. De drummer, een jongetje zonder strafblad, vatte dit bevel onmiddellijk zeer ernstig op. nam. een steeksleutel. die de chauffeur „toevallig" even uit zijn zak had gelegd en sloeg de passagier ermee op het hoofd. Deze doezelde wat weg maar merkte nog wel, dat hij werd vastgegrepen, dat iemand hem bijna wurgde met zijn stropdas en dat hij vervolgens uit de taxi werd ge gooid. „Ik was blij genoeg, dat ik niet dood was", verklaarde hij voor de rechtbank. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitloo, heeft achtereenvolgens tegen de .chauffeur, tegen de drummer en tegen de prostituée drie jaar met aftrek, tweeënhalf jaar en twee jaar gevangenisstraf geëist. Bij de behandeling van de zaak trachtte de president mr. N. Smits te weten te komen, wie van het drietal de stropdas van de passagier had aangehaald. „Een van jullie heeft die man bijna gewurgd! Hij had lelijke rode striemen in zijn hals toen hij bij de politie kwam binnenhollen", al dus de president. Bij de 298 gevallen van samenwoning de den zich slechts in 11 gevallen bepaalde moeilijkheden voor. De onder de bejaarden levende wensen hebben uitsluitend betrekking op huisves ting en wel op het verkrijgen van een meer aangepaste vorm van huisvesting, bejaardenflat, bejaardenwoning en klei nere woning. De gebruikelijke wensen zoals die in an dere gemeenten naar voren worden ge bracht (friendly visiting, bezoek geeste lijken en predikanten, meer ontspanning, zijn bij het onderzoek in Bloemendaal niet naar voren gebracht. Een en ander houdt verband met het karakter der gemeente en met de welstand der ingezetenen. De conslusies van het rapport zijn: voor ruim 82 percent der ondervraagde bejaarden zijn de huidige levensomstan digheden bevredigend; 9,2 percent der be jaarden vraagt opname in een bejaar dentehuis of huisvesting in een bejaar denflat, behorende bii een verzorgings huis; 2 percent der bejaarden verzoekt op name in een zogenaamde bejaardenwo ning; 3,5 percent der bejaarden zou indien de gelegenheid daartoe aanwezig is een ge makkelijker te onderhouden woning (bun galow) willen betrekken; 3,5 percent der bejaarden bleek huisvestingsmoeilijkhe den te ervaren; samenwoning met of in woning bij kinderen of derden bleek voor de overgrote meei-derheid der bejaar den geen aanleiding te geven spannin.- gen te vermelden; vastgesteld mocht wor den, dat bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken de sporadisch voorkomen de zorggevallen bekend zijn en dat deze dienst, waar mogelijk, hulp verleent. In het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Potgieterweg te Bloemendaal werd woensdag door de ver enigde Doopsgezinde gemeenten in de wijken Bloemendaal, Overveen en Sant poort en de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Protestantenbond een geheel op het paasfeest ingestelde kunstavond ge houden. Daaraan werd medewerking ver leend door de schrijfster, mevrouw Ma rijke van Raephorst, het Overveens Da meskoor onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz met pianobegeleiding van mejuf frouw IJ. van Gelderen, wegens ziekte van de organiste, mevrouw Kelderhuis-de Jong. Aan het begin van de avond werd de Romance van Beethoven, in de pauze het tweede vioolconcert en Air in G van Joh. S. Bach en tot slot van de avond het eerste deel uit de Mondscheinsonate van Beethoven, op de geluidband vastgelegd, ten gehore gebracht. Mevrouw Van Raephorst stelde, dat er tussen het paasfeest vieren en het bele ven een groot verschil bestaat. Voor de pauze gaf zij een summier overzicht van de paastraditie en de symbolen en ge bruiken. Bij de christenen bestaat een ster ke concentratie op het paasfeest, name lijk de kerkgang, het avondmaal en de herdenking van het lijden, het kruis en de opstanding van Christus. Na de pauze ging mevrouw Van Raep horst in op de essentie van het paasfeest, het intens beleven ervan aan de hand van een drietal boeken, namelijk „De glans der dagen" van Fré Domisse, „Het schreiende kind" uit de bundel „Tussen hemel en aarde" van Marianne Philips. Zij en het verhaal „De student" uit het vierde deel van de verzamelde werken van de Russische schrijver A. Tsjechov voor, in de vertaling van Charles Timmer. Evenals bij moderne schrijvers als Anna Blaman, Simon van 't Reve, Hermans en Cees Noteboom, komen bij Tsjechov het tragisch levensgevoel en het eenzaam heidsgevoel sterk naar voren. Het dameskoor onder leiding van me juffrouw Cor Igesz maakte vooral met „Sancta Mater" uit Stabat Mater van G. B. Pergolese bijzonder veel indruk op de aanwezigen. Na de pauze werden nog „O, zie naar Golgotha" van Ph. F. Sil- cher, „Die Nachtegael van Cruyce" van Jos. de Klerk en de oud-kerkelijke lijdens psalm „Lof, prijs en dank" ten gehore ge bracht. AMSTERDAM Na een tijd, dat er in aandelen AKU heel weinig te doen is geweest, kwam er in het laatste beurshalfuur plotseling een flinke beweging in deze hoek. De beroepshandel waagde een gokje, de grootbanken gingen tot aankopen over, premies werden er af gesloten, terwijl bovendien de stukken wederom voor Duitse rekening uit de markt werden genomen. Aangezien de ver- kooplimites vrijwel waren opgedroogd was het begrijpelijk, dat alleen maar aan deze opmerkelijke vraag kon worden voldaan tegen oplopende prijzen. Na een opening op 157 3/4 ging de koers zelfs door de 160 en sloot vrijwel op de hoogste prijs van de dag. De koerswinst bedroeg ruim 3 percent. De overige internationale markt vertoonde een echte paasstemming. De handel was van geringe betekenis evenals de koers fluctuaties. Aandelen Kon. Olie op onge veer 154.30 noteerden 60 cent boven dinsdag. De arbitrage bleef afzijdig en het publiek toonde geen belangstelling voor het fonds. De drukte in de Philipshoek was weer verdwenen, maar de koers vertoonde een opwaartse tendentie. Uiteindelijk be droeg de koerswinst ongeveer 1 punt. Uni lever deed het kalm aan en was goed prijs houdend evenals KLM, dat 108 noteerde. Het jaarverslag van de Stoomvaart Maatschappij Nederland was nog te weinig bekend om op de koers van de aandelen invloed te kunnen hebben. Het fonds' lag op 140 een punt lager. Koninklijke Boot daarentegen kon zich iets verbeteren en zelfs Van Ommeren werd 2 punten hoger op 200 genoteerd. De handel was zeer rus tig. De vaste stemming voor de cultuur waarden was verdwenen; de koersen van de hoofdfondsen in deze sector konden zich goed handhaven. Dé krappere geldmarkt werd dinsdag reeds in de koers van de staatsobligaties verdisconteerd en thans accentueerde zich dit. De weekstaat van de Nederlandse Bank geeft duidelijk aan, dat de banken niet meer zo ruim in de middelen zitten, waaraan de aanstaande paasdagen wel schuld zullen hebben. De koersen van de staatspapieren waren nauwelijks prijshou dend; de handel bleef kalm. Het onveranderde dividendvoorstel van 10 percent van de Verenigde Nederlandse Rubberfabriek werd ter beurze gunstig ontvangen, met een biedkoers op 118 (112%). De dividendverlaging van de Alge mene Vruchten Import Maatschappij van 8 tot 6 percent had een lagere koers tot ge volg; deze werd vernomen op 96 (98). Aan delen Van der Giessen en Zonen waren 2 punten lager op dividendverlaging van 12 tot 10 percent. Tegen het slot van de markt kon bijna niet meer aan de vraag voor aandelen AKU worden voldaan, waardoor de koers opliep tot 162Prolongatie 4 pet. NEW YORK Het koersniveau zakte gisteren tegen beurseinde in bij toenemende omzet. Vrij wel voortdurend was de markt een onover zichtelijke wirwar geweest van winsten en verliezen, maar vlak voor beurseinde namen de verkopen toe en werden de ver liezen groter. Inland en Youngstown waren elk ongeveer 2 dollar lager in de staal sector. Vliegtuigbouwwaarden, die aan vankelijk vast waren geweest, moesten fracties prijsgeven. Gulf daalde meer dan een dollar in de olies. Spoorwegen frac- tioneel lager. De metaalwaarden werden door de verkopen zwaar getroffen. Alcoa daalde 3 dollar. Kennecott 2 en Internatio nal Nickel, Magma en National Lead elk meer dan 1 dollar. Enkele in bijzondere omstandigheden verkerende fondsen ston den eveneens onder druk. Aandelen Al- leghem 534 °/o preferent, die zullen worden omgewisseld v. nieuwe 6% aandelen, daal den 1334. Het industriegemiddelde kwam van 445,47 op 441,21; dat voor spoorwegen van 103,26 op 102,19 en dat voor openbare nutsbedrijven van 74,16 op 74,04. De omzet bedroeg 2.390.000 aandelen tegen 2.070.000 de vorige dag. Van de 1136 verhandelde fondsen sloten er 216 hoger en 672 lager (UP). Radioraad. Voor de periode tot en met 31 december 1961 zijn benoemd tot leden van de x-adioraad mr. J. v. Aartsen te 's-Gravenhage, mevrouw A. FortanierDe Wit te Overveen en mr. dr. N. G. Geelker ken te Leiden. De chauffeur zeide niet de bedoeling tot beroving te hebben gehad. De initiatie ven waren door de vrouwelijke inzittende genomen. Hij had haar gebaren duidelijk gezien, „want ik zorg er altijd voor, dat ik de mensen op de achterste bank kan zien", zo zei hij. „U bent natuurlijk bang voor taxi-over vallen", zo merkte de president onder hila riteit op. De officier van Justitie beschreef de chauffeur als de hoofdschuldige, „ofschoon hij probeert zich hier als een toeschouwer voor te doen, die zich slechts in de zaak heeft gemengd. Dat mengen bestond dan hierin, dat hij, naar hijzelf toegeeft, de handen van de passagier heeft vastgebon den om het ontfutselen der bankbiljetten vlotter te doen geschieden. De raadsman van de chauffeur, mr. C. Blankevoort uit Beverwijk, verklaarde in antwoord op het requisitoir dat de offi cier de zaak in een lijst gezet heeft waar in zij niet past. „Amsterdam heeft daar nu eenmaal zo zijn eigen sfeer, maar toeval lig is daar nu per taxi een vleugje van doorgedrongen in dit arrondissement". Hij herinnerde eraan dat de Amsterdamse rechtbank dit soort zaken met gevange nisstraffen van enkele maanden pleegt af te doen. De officier van Justitie zeide in antwoord hierop, de tendens van dit plei dooi misplaatst te vinden. Men kan naar hij betoogde geen vonnissen gaan verge lijken als men de dossiers niet gezien heeft en het gaat niet aan de indruk te wekken „alsof we hier in Haarlem op het platte land zijn", zo zei hij. Nog een ritje In een voorafgaande zaak was tegen de zelfde chauffeur een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist wegens beroving van een koopman uit Halfweg onder vrijwel dezelfde omstandigheden maar zonder ge weld. Ook deze man had een café aan de Zeedijk bezocht en was met de door de verdachte bestuurde auto uit Amsterdam Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-354% Nedl. '47 91^16 91% 3 Nedl. 1962/T1 93 93% A. K. U 16234 163 Cal jé Delft 293 293 Van Gelder Zonm 17834 179 K. N Hoogovens 292 292 Nederl Ford 16514 165 V Kabelfabriek 22234 222 Hew.P! .''"ps Gl' eil. 264 264 Pref.PhilipsGloeil 152% 152% Unilever 335 333% Wilton Fyenoord 20234 203 Dordtsche Petrol 64934 637 Kon. Petroleum 154.50 f 151.70 Billiton 173 173 A'dam Rubber 50% 50% K L. M 108 108 Holl. Amer Lijn 131 130% K N S M 127 34 126% N Schëepv (Jnie 11734 115% v Nievelt Goudr 145% 145 Phs. v Ommeren- 201 201 H V. A 87 86 Verg. Deli Mijen 63% 63% A.nsterd Bank 205 205 Nat. Handelsbank 71% 71% Ned. Handel Mij 150 150 Rotterd Bank 174% 175 Twentsche Bank 156 156 Anaconda Coppei 45% 44% ^•'"-ilehem Steel 38% 37% NS Steel 56% 56% 'eneraal Motors 34fl/i6 34% 'heil Union 68 67 exdi T jpwatèr 22% 22% ADVERTENTIE BOMEN geven vorm aan uw tuin. 'MHV1 KWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 weggereden in de richting van Halfweg. Ook in dit geval zat een prostitiuée naast de passagier, die deze zó onderhoudend bezig hield, dat 's mans aandacht allang niet meer bij een naast hem staand étui met zeven horloges was. Toen hij dan ook na een vrolijk afscheid bij zijn woning op straat stond en de auto was weggesnord zag hij tot zijn verbijste ring, dat er niet één horloge meer in het étui zat. Heling van al deze horloges wilde de chauffeur nog wel erkennen, maar dief stal niet. Hij had de horloges naar hij zei de, van een onbekende overgenomen (en er later 130 voor gekregen). De onbekende zou de auto bij deze gelegenheid bestuurd hebben en de beroving hebben verricht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13