Wereld festival in Brussel Toeneming van leerlingen voor v.h.m.o. baart ernstige zorg Hoogleraar vindt nieuwe - en zuiniger - druktechniek uit Hongaarse mijnwerkers horen Kroesjtsjev zwijgend aan DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 9 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Papierbesparing tot 50 percent „Alleen hoofdletters, geen interlinie meer en rode tekst over groene" Tijdelijke routewiiziéing lijnen vier en zes Coros y Danzas in Bloemendaal Uitslagen van het Schoolhandbaltoernooi Vereniging tot verbetering van lot der blinden Haarlemse gemeentelijke lycea kunnen bij huidige capaciteit toevloed niet opvangen Sovjetstrijdkrachten staan ter beschikking als een nieuwe tegenrevolutie zou uitbreken Bazaar in Haarlem-Noord voor bouw van bungalow Speeltuin „Hof van Eden" toont winterclubwerk Donderdag orgelconcert in de Grote Kerk W. L. F. v. d. Have overleden Beethovencyclus UIT STAD EN STREEK Boeken en zeer in het bijzonder stu dieboeken zijn tegenwoordig zo duur, dat vele studenten sommige voor hen on misbare werken niet meer kunnen aan schaffen. Dit trieste feit, dat geconstateerd wordt op alle universiteiten en hogescho len, heeft al velen aan het denken ge bracht. Zo ook de bekende Amsterdamse hoogleraar in het staatsrecht, prof. mr. dr. G. van den Bergh, de kampioen van de Euroklok, een kalenderhervorming en tal van andere nieuwe ideeën op het gebied van tijd en ruimte. „Ook de dure boeken", zo redeneerde de professor, „is in feite een ruimteprobleem", nadat hem bij onder zoek gebleken was, dat op iedere pagina drukwerk vrijwel de helft van de blad spiegel onbedrukt blijft. Dit is het gevolg van de ruimteverspilling door de witte marges, maar meer nog van de interlinies tussen de gedrukte regels die vaak, om wille van de leesbaarheid, naar het profes sorale oordeel te breed zijn. Versmalling van de interlinie bleek echter onmogelijk, omdat er plaats moet blijven voor de stok ken en staarten der „uitstekende letters" als b, g, h en dergelijke, waaraan ons al fabet zo rijk is. Ook de verkorting van al die stokken en staartjes, waartoe enkele kranten reeds jaren geleden zijn overgegaan, leverde in dit opzicht weinig winst op. Daarom is professor Van den Bergh gaan experimen teren met hoofdletters, die immers geen uitsteeksels hebben en daarom veel smal lere interlinies tussen de regels verdragen. Uitgebreide proeven, die de Amsterdamse hoogleraar op zijn eigen kosten door des kundigen liet uitvoeren, bewezen hem dat hoofdletterteksten, althans van enige om vang, zeker net zo vlot leesbaar zijn als drukwerk in kleine letters, ook zelfs in dien zulke teksten worden „samengedrukt" met een minimum aan wit tussen de regels. Het hoofdletterbeeld, aldus prof. Van den Bergh, is ons trouwens reeds vertrouwd uit de krantenkoppen, uit opschriften langs de openbare weg en uit teksten in etalages. Wat let ons dus, om ook hele boeken en dagbladen uit hoofdletters te zetten? Hij heeft berekend, dat de papierbesparing, die op deze wijze te bereiken valt, op een nor male krantepagina dertig tot vijftig per cent uitmaakt. En als men nu weet, dat AMSTERDAM De Paasdagen hebben de beurzen in Europa blijkbaar geen goed gedaan. Dit was niet alleen in Amsterdam maar ook elders in Europa te merken wat betreft de activiteit in de effectenhandel. Het Damrak lag zo goed a's verlaten. New York was de tweede paasdag met lagere ïoersen afgekomen en dit drukte tevens de koersvorming in Amsterdam, indien er van enige koersvorming nog gesproken kan worden. In feite was het een verloren beursdag. Het bedrijfsnieuws uit het bin nenland is zeker niet slecht en de gepu bliceerde dividendvoorstellen, van vele maatschappijen, zijn bevredigend. De eco nomische verbeteringen in Amerika laten echter nog steeds op zich wachten. Verder dreigt er een staking in de staalindustrie in West-Duitsland. De situatie in Indone sië is verward en de oJiepolitiek in het Midden-Oosten vormt een dreiging voor de inkomsten van de grote buitenlandse maatschappijen aldaar. Een en ander maakt het duidelijk, dat er van animo tol aankopen of verkopen van effecten geen enkele aanleiding aanwezig is. Aandelen Kon. Olie ondergingen ten aan zien van de slotkoers hoegenaamd geen verandering. Het fonds bleef op 151,50 nog iets beneden pariteit New York. De handel was van geen Detekenis. In de Phi- lips-hoek werd alleen wat geconverseerd en de zaken waren tot een minimum beperkt. De aandelen lagen op 263 een fractie lager. Unilever had van enig aanbod te lijden en kwam zelfs op 329 na een opening van 330% tegen 333 de vorige slotprijs. AKU hield zich op 161 Vs. KLM was fractioneel hoger op f 108. De scheepvaartafdeling onderging wat de handel betreft een zelfde lot als de in dustriesector. De koersen waren één tot twee punten lager, hetgeen nietszeggend is. De verwarde toestanden in Indonesië bieden geen enkele houvast voor de koers vorming van deze aandelen, die vrijwel on veranderd bleven. Zelfs de staatsfondsenmarkt lag verla ten en zag er troosteloo? uit. Niet voor de koersen want de staffellening was zelfs iets hoger, dank zij de verplichte f 200.000 vraag. Aandelen Fridor reageerden niet op de gepubliceerde berichten. Uitzonderlijk vast waren aandelen Hollandse Construc tie die op 365 werden vernomen (352 bie den). Ook aandelen Ele< trolas werden 8 punten hoger op 350 geadviseerd, in ver band met geruchten ovei een eventuele herkapita'.isatie. Speciale redenen voor de ze hogere koersen waren niet aanwezig. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK Voor het eerst sinds tien beursdagen was het koersverloop stijgend onder in vloed van de niet ongunstige economische ontwikkeling en goed bedrijfsnieuws. De stijging had plaats bij een wat gedaalde omzet, die de goede stemming enigszins intoomde; maar het was toch de beste beursdag sinds twee weken. De vliegtuigbouwwaarden waren willig op het nieuws, dat er nieuwe raketcon tracten zijn afgesloten. De verminderde werkloosheidsstijging en een licht herstel in de autoverkopen hielpen de markt. Individueel bedrijfsnieuws bood een verklaring voor het fluctueren van enkele fondsen. Corillard moest wat terrein prijs geven op gedaalde resultaten in het eerste kwartaal. Zelfs de staalwaarden, die eergisteren nog aangeboden waren op nieuws over produktiebeperkingen, ondervonden steun De verhoogde autoverkopen beïnvloedden de staalsector gunstig. Spoorwegen en Openbare Nutsbedrijven waren eveneens stijgend. Het industriegemiddelde kwam van 440,09 op 442,59; dat voor Spoorwegen van 100,67 op 101,61 en dat voor Openbare Nutsbedrijven van 74,12 op 74,32. De om zet bedroeg 2.190.000 aandelen tegen 2.090.000 de vorige dag. Van de 1.164 ver handelde fondsen sloten er 685 hoger en 239 lager. (UP) er voor elke zondageditie van een groot Newyorks dagblad een woud ter grootte van de Haarlemmerhout moet sneuvelen, dan is het zonder meer duidelijk, dat het professorale plan voor papierbesparing een economische factor van het grootste be lang vormt. Minder „wit" tussen de regels dus. Maai kan het niet helemaal zonder interlinie'' Zeker, zegt prof. Van den Bergh, maar dan met het gevolg, dat de tekst niet meer te lezen valt. Maar ook dan is er uitkomst, in de vorm van een leesrooster met witte „balken", die men zo op een pagina leg'., dat alleen de oneven regels van de tekst zichtbaar worden. De even regels worden namelijk door de witte balken bedekt. Is men al lezende, aan het eind van een pa gina gekomen, dan wordt het leesrooster verschoven en begint men weer bovenaan dezelfde bladzij, waar nu de even regels zichtbaar zijn. Dit systeem is natuurlijn niet bruikbaar voor krantepagina's, maar wel voor boeken, circulaires, encyclope dieën en ander drukwerk van kleiner for maat. De uitvinder zelf noemt het „twee- lingdruk", maar men kan deze methode nog uitbreiden tot drie-, en eventueel vier- lingdruk, waarbij de interlinie beperkt zou kunnen blijven tot een tiende millimeter tussen de regels. Varianten op dit vernuf tige systeem zijn mogelijk, door de even regels op hun kop te zetten, zodat het boek (en men denkt in dit geval speciaal aan pocketbooks e.d.) eerst van voor naai achteren, en vervolgens, omgedraaid, van achter naar voor gelezen wordt. Alles bii elkaar kan men op deze manier de tekst van tien gewone pagina's op een bladzijde „meerlingdruk" bijeenbrengen. Nog meer ruimtewinst kan volgens de Amsterdamse hoogleraar worden verkre gen door het onder elkaar, of zelfs over elkaar heendrukken van tweekleurige tek sten (in rood en groen b.v.), die dan met behulp van de uitfilterende werking van gekleurde brillen of lampen weer afzon derlijk leesbaar worden. Prof. Van den Bergh heeft al zijn experimenten op dit gebied samengevat in een boek. dat deze week bij de Haarlemse uitgeverij N. D Tjeenk Willink N.V. het licht heeft gezien en dat in honderden vergelijkende druk proeven aantoont hoeveel papier men met zijn nieuwe papier waarop prof. Van den Bergh inmiddels reeds in zes landen oc trooi heeft aangevraagd besparen kan. Een zwak punt bij de genoemde meerling- druk lijkt ons nog de noodzaak om telkens het leesrooster te verschuiven, maar ook hieraan is volgens de uitvinder wel een mouw te passen. Hij acht het mogelijk, een systeem te ontwerpen, waarbij dit lees rooster half- of zelfs geheel automatisch verspringt, maar uiteraard zal dit een vrij kostbare affaire worden. Prof. Van den Bergh geeft in de toelich ting bij zijn boek te kennen, dat aan dv invoering van deze denkbeelden geen en kele principiële moeilijkheid is verbon den. De kostenbesparing blijft zijns in/.ïem ook niet benerkt tot de napierpriis, want de boeken, volgens deze methode gedrukt, kun nen zelfs losbladig worden uitgegeven ir- een papieren omslag met een ringband Voor deze leesband beveelt hij het woord „bóëkenknecht" aan. Zijn boek. getiteld „Hoofdletters, twee ling- en meerlingdruk", is in een Neder landse en een Engelse editie verschenen. Met ingang van donderdag 10 april zal wegens rioleringswerkzaamheden, welke niet waren voorzien, de Julianalaan tus sen de Zijl weg en de grens van Overveen voor alle verkeer worden afgesloten (ver moedelijk tot eind juni). Het eindpunt van buslijn 4 der N.Z.H. wordt verplaatst van de Rollandslaan naar het Stoopplein te Overveen. Het gedeelte ZijlwegRol landslaan van deze lijn zal tijdelijk ver vallen. Heen en terug zal worden gereden volgens de route: Zijl we"Bloemendaalse wegDompvloedslaanWillem de Zwij- gerlaanJulianalaanStoopplein. Van de Ziilweg hoek Julianalaan tot Haarlem (Noord-West) en terug wordt de gebrui kelijke route gereden. Lijn 6 zal worden doorgetrokken van de Rollandslaan tot het einde van de Zijlweg Overveen (inham bij de apotheek op de hoek). Van de Korte Zijlweg zal via het Zandvoorterpad naar deze opstelplaats worden gereden. Julianaschool. Woensdag 16 april wordt een ouderavond van de Juliana school te Overveen gehouden, waarop enige schoolfilms die bij het onderwijs in gebruik zijn, vertoond worden, waarbij enige leden van het personeel een toe lichting geven. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3 54% Nederl/47 91X 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 93 93% A. K. U 16214 162 Calvé Delft 291 292 Van Gelder Zonen 182% 182 K. N. Hoogovens 285)1 285 Nederl. Ford 165 165 N. Kabelfabriek 222 222 Tew.Philips Gloeil. 263 264% Pref.PhilipsGloeil. 152% 152% Unilever 330 331 Wilton Fyenoord 200% 202 Dordtsche Petrol. 638 650 Kon. Petroleum 151,50 154,10 Billiton 171K 171 A'dam Rubber 51 51 K. L. M f 108,40 108 Holl. Amer. Lijn 129 131 K. N. S. M 125% 126% N. Scheepv. Unie 114% 114 v Nievelt Goudr. 144 143% Phs. v. Ommeren 198% 198 H. V. A 87 87 Verg. Deli Mijen 64% 65% Amsterd. Bank 206 Va 206% Nat. Handelsbank 71 71 Ned. Handel Mij 151 151* Rotterd. Bank 176 176 Twentsche Bank 155 155* Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel.. 36% 37% U.S. Steel 55 56% General Motors. 34% 34% Shell Union 66 68 Tidewater 21°/ie 21% Zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren hebben meegedeeld, komt er half juni in Bloemendaals Open luchttheater een kleine serie voorstellin gen door Coros y Danzas, een gezelschap van ruim tachtig dansers, zangers en mu sici uit alle delen van Spanje, met een zeer gevarieerd programma van kleurige folk lore. Op de foto ziet men een der groepen uit deze keurbende in actie. Het optreden in Nederland, (behalve in Bloemendaal komt men ook in Utrecht) volgt direct op de deelneming aan het culturele Wereld festival, dat gedurende de Wereldtentoon stelling 1958 in Brussel plaats heeft. Aan dit Wereldfestival wordt deelgeno men door zeventien of achttien landen, die zich door hun beste balletten, toneel ensembles, orkesten en solisten laten ver tegenwoordigen. Dansliefhebbers zijn in de gelegenheid achtereenvolgens onder meer het Bolsjoi Ballet uit Moskou, het Royal Ballet uit Londen, maar ook het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell te zien. Interessant beloven ook de uitvoeringen van „De driekante steek" en „Het korte leven" van Manuel de .Falla door de groep van Antonio met het filhar monisch orkest van Madrid en de zangeres Victoria de los Angeles te worden En ver- De resultaten luidden: jongste meisjes (zevenhandbal), poule-wedstrijden: Kete- laarschool—Meisjes HBS 01, Coornhert- lyceumHBS A 16; Ketelaarschool 2 Gerhardschool 2 30; Gerhardschool Klaas de Vriesschool 01; Ketelaarschool Bronstee ULO 50; Coornhertlvceum Kennemerlyceum 13: Gerhardschool 2— St. Gerardus Majellaschool 2 90; Hilde- brandschoolSt. Gerardus Majellaschool 1 1 (St. Ger. Majellaschool wint na straf- worpen); Meisjes HBSBronstee ULO 20, HBS AKennemer Lyceum 4—3; Ketelaar school 2St. Gerardus Majellaschool 24 en Klaas de Vriesschool—St. Gerardus Ma jellaschool 20. Poulle-winnaressen: Meisjes HBS, HBS A, Ketelaarschool 2 en Klaas de Vriesschool. Halve-finale: Meisjes HBS—HBS A 1—2 en Ketelaarschool 2Klaas de Vriesschool 11 (Ketelaarschool 2 wint na strafwor- pen). Oudste meisjes (elfhandbal), poule wed strijden: KetelaarschoolIVO school Bloe mendaal 60, Bronstee ULORijkskweek school Bloemendaal 60, Bronstee ULO— Rijkskweekschool 12, Klaas de Vries school—Coornhertlyceum 5—1 en Kenne merlyceumHildebrandschool 32. Winnaarsronde: KetelaarschoolRijks kweekschool 4—5 en Klaas de Vriesschool —Hildebrandschool 45. Verliezersronde: IVO school BloemendaalBronstee ULO 03 en CoornhertlyceumKennemerly ceum 24. Morgen wordt om tien uur het school handbaltoernooi voortgezet met zaalhand balwedstrijden voor de scholieren van het lager onderwijs in het Krelagehuis. der komen circussen uit Moskou en Peking, de Weense Staatsopera en opera's uit Praag en Zagreb, toneelgezelschappen als het Thèatre National Populaire, de Old Vic en het Deutsches Theater, welke laat ste ook aan een festival in Antwerpen deelnemen. Spa blijft bij de artistieke ma nifestaties niet achter: daar wordt het feit, dat honderd jaar geleden de fameuze vio list Eugène Ysaye werd geboren, herdacht met een internationaal concours, waarin zich onder anderen Leonide Kogan, Isaac Stern, Naum Sluszny, Lola Bobesco en Na than Milstein laten horen. In totaal zullen veertig ensembles en orkesten tweehon derdveertig uitvoeringen in België geven. De Vereniging tot verbetering van het lot der blinden, afdeling Haarlem, heeft verslag uitgebracht over 1957. De vereni ging tracht haar doel in samenwerking met daarvoor mede aangegeven organen te bereiken door de bevordering in het al gemeen van het maatschappelijk en gees telijk welzijn van blinden, blinden behulp zaam te zijn bij de plaatsing in de voor hen meest geschikte inrichting, verlenen van materiële steun, behulpzaam te zijn bij studie en opleiding, hun lectuur en hulpmiddelen te verschaffen, braille schrift te leren. Er meldden zich weer nieuwe blinden aan, wie ook het braille schrift werd geleerd. Een dezer leerlingen werd voor revalidatie geplaatst op het blin- den-instituut te Bussum. Een andere-blin de wordt met zijn studie voortgeholpen. Ook werd met hulp van een der bestuurs leden een blinde opgeleid voor 't examen vestigingsdiploma tabakshandel. Deze man zal binnenkort een sigarenwinkel be ginnen. Verder werden huisbezoeken afge legd en werd aan blinde dames breiwerk verschaft. Anderen kregen een geldelijke bijdfage voor het aanschaffen van een ge leidehond, vertimmering sigarenwinkel, reparatie schrijfmachines, aanschaffing van wandelstokken, brandstof, levensmid delen, braille papier, abonnement, hand leidingen braille enzovoort. Twintig ban den braille, door Haarlemse dames over getikt, werden aangeboden Eén onzer bestuursleden heeft op zich genomen de busjes van het Kon. BI. ge leidehondenfonds te Amsterdam in Haar lem te verspreiden en de geïnde gelden aan genoemde instantie af te dragen. De vereniging ziet uit naar jongere be stuursleden, die bereid zijn hun krachten aan het blindenwerk te geven. Zij brengt dank aan de leden-contribuanten voor de bijdragen, die haar in staat stellen dit goe de en nuttige werk voort te zetten, en aan degenen, die hun tijd beschikbaar stelden om boeken in braille over te brengen. De te verwachten grote toevloed van leerlingeÜ voor het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwys voor het leerjaar 1958-'59 maakt het voor de gemeente Haarlem nodig maatregelen te treffen voor het opvangen van deze stroom. Het is op het ogen blik al zo, dat gemeentelijke middelbare scholen als het Lorentzlyceum en het Coorn hertlyceum „vol" zitten en de verwachting bestaat, dat deze toestand in de toekomst nog benarder wordt. Uit de aangiften van thans blykt reeds, dat het te verwachten aantal leerlingen voor de cursus I958-'59 by de thans beschikbare capaciteit niet geplaatst zal kunnen worden. De onzekerheid omtrent de nieuwe middelbaar onder wijswet maakt het voor gemeente- en schoolbesturen moeilijk reeds thans maat regelen te treffen voor de stichting van nieuwe scholen, omdat het nog niet vaststaat welke schooltypen er volgens deze wet zullen komen. Volgens een interim-rapport, dat in 1955 door de commissie V.H.M.O. ten departe- mente onder voorzitterschap van dr. J. B. Drewes aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is uitgebracht, zal het aantal leerlingen bij het V.H.M.O. voortdurend blijven stijgen. Volgens dit rapport, dat een prognose en analyse van de toestand geeft, zal de grootste stijging in 1958 zijn te verwachten. Het stijgende verloop van de curve heeft twee oorzaken: in de eerste plaats is de geboorteplek van het eerste jaar na de oorlog er debet aan, in de tweede plaats breiden de kringen, waar men. middelbaar onderwijs begeert, zich voortdurend uit. Deze groei dié niet alleen te zien is bij het bijzonder onder wijs, maar ook bij het algemeen onderwijs, is toe te schrijven aan de maatschappelijke ontwikkeling, die het nodig maakt bij de toenemende industrialisatie in Nederland te zorgen voor voldoende kader. Volgens het genoemde rapport zal de stijging van het aantal middelbare scho lieren zich ook na 1958 blijven voortzetten. Daarna zal het tijdelijk een kleine daling vertonen en vervolgens constant blijven, waarna het niet meer zal dalen. Enige landelijke cijfers uit het interim-rapport illustreren deze curve. Zo waren er in 1940 ruim 63.000 m.o.-leerlingen in Nederland. In 1954 was dit getal vermeerderd tot 108.000. Bij een gelijkblijvende belangstel ling verwacht men voor 1963 een aantal van 150.000 en bij een (te verwachten) toe nemende belangstelling zal dit cijfer 178.000 bedragen. Voor 1965 en 1966 verwacht men 175.000 en 173.000 leerlingen. Een gelijke tendens vertoont het cijfer van de tot de middelbare scholen toege- BOEDAPEST, (AFP) De Russische premier en partijsecretaris Kroesjtsjev, die Hongarije bezoekt, heeft in Tatabanya dertig kilometer ten westen van Boeda pest, in een toespraak tot veertigduizend mijnwerkers onder meer verklaard: „Westerse journalisten hebben mij zater dag laten zeggen, dat de Sovjet-Unie niet meer zou ingrijpen, wanneer er in Honga rije een nieuwe tegenrevolutie zou uitbre ken". Ik verzeker hierbij dat de Sovjet strijdkrachten, in geval van een herhaling van de gebeurtenissen, die zich in oktober 1956 in Hongarije hebben voorgedaan, op nieuw ter beschikking zullen staan van alle landen uit het socialistische kamp, in dien zij met iets dergelijks te maken zou den krijgen." (AFP/Reuter) Kroesjtsjev ver volgde: „Zij, die zouden pogen in een der socialistische landen een tegenrevolutie te ontketenen, zullen het antwoord krijgen, dat zij verdienen. Ik kan u verzekeren, dat in Hongarije geen tegenrevolutie meer zal plaats hebben." Na te hebben opgemerkt dat „enige mijnwerkers uit deze streek zich in oktober 1956 een weinig hebben ver gist, of er een revolutie of een tegenrevolu tie was ontketend", beschuldigde de Sov jet-premier westerse journalisten ervan zijn woorden te hebben „verdraaid". „Ik zei tegen onze Hongaarse vrienden in Sta- linvaros dat u uw zaken zodanig moet re gelen, dat er geen nieuwe tegenrevolu tie kan uitbreken en dat de Russen niet verplicht zijn u te hulp te komen. De wes terse journalisten hebben hiervan ge maakt: „Indien zich opnieuw een tegen revolutie, in Hongarije zou voordoen moet u zich voor ogen houden, dat de Sov jet-Unie u niet opnieuw te hulp zou komen. Maar ik zei al: er komt nooit meer een te genrevolutie in Hongarije, want ik weet dat de Hongaarse arbeidersklasse even tuele tegenrevolutionairen nooit meer de kans zal geven fouten van de partij uit te buiten en ze tegen het communistische stelsel zelf uit te spelen. De Hongaarse ar beiderspartij, onder leiding van Janos Ka- dar, zal de totstandkoming van het so cialisme in uw land waarborgen". Voor de vuist weg Kroesjtsjev, die voor de vuist weg tot zijn gehoor, dat hem, met uitzondering van een luid applaus van de officiële tri bune, in bijna volslagen stilzwijgen aan hoorde, verklaarde voorts: „Ik heb in Sta- linvaros enkele kritische opmerkingen moeten maken, die ik hier zal herhalen. Misschien zullen ze u niet bevallen, maar ik zou u aanraden ze toch maar ter harte te nemen. Indien u dat niet doet, zoudt u de kans lopen later datgene, dat u thans uit uw mond spuwt alsnog te moeten ver teren". (Reuter) Kroesjtsjev verklaarde, dat de „socialistische landen" hun stelsel „nimmer met geweld aan andere staten zullen opleggen". „Dit is de taak van de arbeidersklasse in de niet-socialistische landen. De overwinning zal ons zijn, doch zij kan slechts op één wijze worden be haald, namelijk door produktieverhoging". Kroesjtsjev keert morgen naar de Sov jet-Unie terug. Iatenen; in 1954 waren dit er 22.000; in 1959 verwacht men er 38.000. Voor Haarlem betekenen deze cijfers, dat er gezocht zal moeten worden naar een uitbreiding of herindeling van de beschik bare capaciteit. Vooral bij het openbaar (gemeentelijk) v.h.m.o. zal men met het opvangen van een blijvend surplus reke ning moeten houden. Ditzelfde probleem doet zich natuurlijk ook bij het bijzonder middelbaar onderwijs voor, maar dit onder wijs heeft in Haarlem wat meer armslag door de aanwezigheid van het nieuwe r.-k. Mendelcollege en het beschikbaar zijn van een uitbreidingsmogelijkheid voor het christelijk lyceum aan de Koediefslaan. Het gemeentelijk middelbaar onderwijs heeft zoals bekend in 1947 een struc turele wijziging ondergaan, waarbij de tweede H.B.S.-B werd omgezet in het Lorentzlyceum en het Coornhertlyceum werd gesticht. Na deze ontwikkeling is ge bleken. dat in het algemeen de ouders ge neigd zijn voor hun kinderen het lyceum type als middelbare school te kiezen. De reorganisatie van 1947 is dan ook gebleken erg efficient te zijn geweest. Daarnaast zijn er ouders, die een éénrichtingsschool pre fereren De taak van het gemeentebestuur is nu uit te maken, welke schooltypen het meest aan de behoeften zullen blijken te voldoen. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, heeft er onder meer tijdens de begrotingsbehandeling in 1957 op gewezen, dat plannen zouden worden be studeerd volgens welke de gemeentelijke H.B.S.'en A en B zouden kunnen worden gecombineerd tot een lyceum in het cen trum van de stad. Voorts is al eens gedacht aan de mogelijkheid van de stichting van een nieuw lyceum in Haarlem-Zuid, waar voor men dan bijvoorbeeld zou kunnen be schikken over het gebouw Oosterhout, waar eventueel klassen zouden kunnen worden aangebouwd. In de naaste toekomst zal het college van B. en W. zich over dit pro bleem moeten beraden, teneinde te kunnen komen tot een oplossing, die de te ver wachten toevloed van leerlingen zal kun nen opvangen. Katholieke jetted zoekt onderdak De jeugdbeweging in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus in Oud-Schoten kampt, behalve met financiële zorgen, met een nijpend gebrek aan een geschikt onderdak voor haar jonge leden. Ten einde de organisatie van dit jeugd werk een vastere bodem te geven, waar door de leiding de ontplooiing van haar arbeid met meer optimistische verwach ting tegemoet kan zien, houdt de parochië le afdelingscommissie, welke belast is met de financiële zorg der jeugdbeweging, zaterdag 12 en zondag 13 april een ba zaar. Deze is ingericht in enkele lokalen van de Pius X-school aan de Reviusstraat in Haarlem-Noord. Na de officiële opening op zaterdagmiddag om half drie is de ba zaar voor het publiek toegankelijk van drie tot vijf uur en des avonds van half acht tot elf. Zondag is de bazaar geopend van half één tot zes uur en van half acht tot elf uur. De organisatoren hebben voor vele at tracties en aantrekkelijke prijzen ge zorgd en er zal een gezellige koffiekamer worden ingericht. De baten van de bazaar zijn ondermeer bestemd voor de bouw van een bungalow ten behoeve van de jeugdbeweging in de omgeving van de Eksterstraat in Haar lem-Noord. In de Pius X-school aan de Reviusstraat in Oud-Schoten is dinsdagavond een ten toonstelling geopend van werkstukjes die de jeugd van de speeltuinvereniging „Hof van Eden" op de winterclubs hebben ge maakt. Op overzichtelijke en aantrekkelijke wij ze zijn de resultaten van verschillende vormen van handenarbeid bijeengebracht. Er viel veel aardig werk te bewonderen. Naast het gebruikelijke pitriet, klei, touw en triplex werd als nieuw materiaal schuimplastic gebruikt en vaak met ver rassend resultaat. De meisjesclubs waren goed vertegenwoordigd met nuttige en fraaie handwerken, opvallend door hun verzorgde afwerking. De oudere jongens hadden met kennelijke trots de door hen vervaardigde zweefvliegtuigmodellen uit gestald. De voorzitter van „Hof van Eden", de heer H. Duin, opende met een korte toespraak de tentoonstelling. Hij bracht daarbij dank aan de leidsters en leiders van de diverse clubjes voor hun vormend werk. De tentoonstelling is ook vanavond nog te bezichtigen. Morgen, donderdag beginnen de gemeen telijke orgelbespelingen in de Grote- of St. Bavokerk. Deze maand worden zij al leen gegeven op de donderdagen, van drie tot vier uur; vanaf de maand mei boven dien ook op de dinsdagavonden om acht uur. Stadsorganist Albert de Klerk, die de reeks concerten morgen inluidt, stelde zijn programma samen uit composities die op het paasfeest geïnspireerd zijn: 1 Cantio Sacra: „Christ lag in Todesbanden"; 1 ver sus: Choralis in Cantu; 2 versus: Choralis in Cantu; 3 versus Choralis in Basso, Sa muel Scheidt; 2 Offertoire pour le jour de Paques „O Filii et Filiae", Jean Frangois Dandrieu; 3 Praeludium und Fuga F Dur, Dietrich Buxtehude; 4 Uit het Orgelbüch- lein: a. „Wir danken dir, Herr Jesu Christ, dass du für uns gestorben bist"; b. „Er- standen is der heil'ge Christ"; c. Christ ist erstanden", J. S. Bach; 5 Choral joyeux „O Filii et Filiae", Jan Mul; 6 Improvisatie over: „Victimae paschali laudes", Albert de Klerk. In de leeftijd van eenenzestig jaar is te Haarlem overleden de heer W. L. F. van der Have, technisch hoofdambtenaar bij het Gemeentelijk Energiebedrijf. De thans overledene, die een zoon is van een vroeger hoofd van een openbare lagere school in Haarlem-oost, is op 25 decem ber 1896 geboren. Na zijn studies aan de hbs en de afdelingen elektrotechniek en werktuigkunde van de M.T.S. was hij eni ge jaren werkzaam in het particuliere be drijf. Op 17 oktober 1927 werd hij benoemd tot onderopzichter bij het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf te Haarlem. Spoedig bleek dat hij een zeer bekwaam elektro- technikus was. Op 1 januari 1930 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur, op 1 ja nuari 1943 tot inspecteur, welke titel in 1948 veranderd werd in technisch ambte naar, op 1 januari 1951 tot technisch ambte naar eerste klasse en op 1 januari 1956 tot technisch hoofdambtenaar. Tet verscheiden van de heer Van der Ha ve betekent voor het G.E.B. een groot ver lies omdat hij een zeer kundig en be kwaam ambtenaar was. Hij was belast met het ontwerpen en uitvoeren van elek trische installaties in gemeentegebouwen en scholen en vroeger behoorde onder meer tot zijn taak het keuren van de elk- trische installaties in fabrieken en woon huizen. Ook was de heer Van der Have leraar van de Nederlandse Technische school, die in Haarlem cursussen gaf voor de oplei ding van het V.E.V.-diploma. Zaterdagmiddag, na aankomst van trein 12.04 uur, zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. Op de dinsdagen 15, 22 en 29 april zal door het Noordhollands Philharmonisch Orkest wederom een Beethovencyclus worden gegeven. De concerten zullen on der leiding staan van Henri Arends. Het eerste concert van deze serie wordt geopend met de ouverture Leonore I, waarna George van Renesse de solist is in het tweede pianoconcert. Na de pauze heeft een uitvoering plaats van de tweede symfonie. Het tweede concert zal worden geopend met de ouverture Leonore II, hierna volgt een uitvoering van het viool concert door de solist Ricardo Odnoposoff. Het concert wordt besloten met de sym fonie no. 7. Het derde en laatste concert wordt geopend met de ouverture Leonore III, waarna de pianist Eduardo del Pueyo de solist is in het vijfde pianoconcert. Na de pauze wordt dit concert besloten met de vijfde symfonie. Nieuws iti het kort Botsing. Op de hoek van de Rijks straatweg en de Zaanenlaan in Haarlem heeft bij het stoplicht omstreeks zes uur een botsing plaatsgehad tussen een twintig jarige wielrijdster en een zeventigjarige wielrijder Deze laatste viel en moest met een gebroken linkerdijbeen naar de Deo vervoerd worden. Kykdag. Zaterdag 12 april is er van 9 tot 16 uur in het poltiebureau aan de Smedestraat in Haarlem gelegenheid fiet sen te bezichtigen die in de afgelopen maanden onbeheerd in Haarlem zijn aan getroffen. Jong Haarlem.... vooruit. De slot bijeenkomst voor dit seizoen van de stich ting „Jong Haarlemvooruit" is be paald op donderdagavond in het Concert gebouw. Voor de pauze zullen films over land en volk var Suriname worden ver toond, waarbij de heer H. H. Frese een toelichting zal geven. Daarna zal het Suri naamse orkest „Guyana's" optreden nadat dr. G. D. van Wengen een inleidend woord heeft gesproken. kienen. Vrijdagavond wordt in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg in Heemstede een kienavond gehouden ten behoeve van het jeugdhuis der Heemsteed- se padvindsters. Dit jeugdhuis moet drin gend worden verbeterd. Onder meer moe ten luiken worden aangebracht om onge wenste gasten te weren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11