In maart waren er 116.000 geregistreerde werklozen Eisenhower antwoordt op Kroesjtsjev's boodschap HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT &é'MQRRIS '(nforei/ouëui) Dulles keurt wapenzending naar Indonesië scherp af ^lls w Seizoenwerkloosheid nam belangrijk af conjunctuurwerkloosheid steeg weer 72e JAARGANG No 229 WOENSDAG 9 APRIL 1958 Meer radioactiviteit UNO'politie in Europa? Koud Cijfers per bedrijfstak over februari en maart Moordaanslag op Harahap Zaak tegen majoor K. in gebouw Hoge Raad Het onderste boven Het woord is aan Persbreidlel Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wolken radio-actieve stofdeeltjes, af komstig van waterstofbommen, zijn de af gelopen twee weken over Groot-Brittan- nië en de rest van de wereld gedreven, hetgeen tot een verhoogde radio-activiteit heeft geleid. Het Britse gezagsorgaan voor kernenergie schrijft dit toe aan de reeks van negen bomproeven, die de Russen heb ben uitgevoerd, voordat zij demonstratief de stopzetting van hun kernwapenproeven aankondigden. Deze toeneming van radio activiteit in de atmosfeer levert volgens de Britse kerngeleerden geen gevaar op voor de gezondheid. PARIJS, (UP) De socialistische ex- premier Guy Mollet heeft voorgesteld, UNO-troepen te zenden naar de grenzen, waar het Sovjet-blok het Westen raakt, teneinde die grenzen te „neutraliseren". Hoe schraal de wind, hoe zuinig ook de temperaturen, het wordt toch lente, nee, het is het al. Bij het dorpje Ka- pelle in Zeeland slaat al een pruime- boom in bloei. De Zeeuwse, die zich van de echtheid van het voorjaar komt overtuigen, heeft zich nog in de warme wol gestoken, maar zij snuift de geur van de lente in. Uit een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken blijkt, dat het aantal geregistreerde werklozen van februari op maart is gedaald van 124.000 op 116.000. Deze daling is te danken aan het teruglopen van de seizoenwerkloosheid (48.000 op 32.000). De cijfers van de conjunctuurwerkloosheid vertonen echter een ver ontrustende stijging, namelijk van 18.000 op 25.000. De daling van het aantal geregi streerde werklozen was in maart aan zienlijk geringer dan verwacht. Ge deeltelijk moet dit worden toege schreven aan het koude en schrale weer,waardoor het op gang komen van de werkzaam heden in de land bouw en in de bouwnijverheid werd vertraagd, voor een belang rijk deel evenwel ook aan conjunc turele oorzaken. Van de 91.625 werkloze mannen waren per eind maart 11.593 tewerk gesteld ingevolge sociale werkvoorzieningsregelingen tegen 10.967 aan het eind van februari. Het werkloosheidsniveau (de geregi streerde arbeidsreserve), gecorrigeerd voor normale seizoenschommelingen, steeg van 89.000 tot 102.000. Hieruit blijkt, dat de ongunstige ontwikkeling op de arbeids markt zich nog verder heeft voortgezet. De ongunstige ontwikkeling is het duide lijkst waarneembaar in de metaalnijver heid. Vooral in de toeleveringsbedrijven, zo als ijzergieterijen, appendagefabrieken, centrale verwarmingsbedrijven en elektro technische installatie-inrichtingen, loopt de bedrijvigheid nog steeds terug. Voorts is de werkgelegenheid verminderd in de ma chinefabrieken, de wagon- en carrosserie- bouw en de constructiewerkplaatsen. Ter wijl de grote scheepswerven ruim van op drachten zijn voorzien is er een merkbare teruggang in de bouw en reparatie van kustvaarders en binnenschepen. De geringe seizoendaling van de werk loosheid in de bouwnijverheid wijst erop, dat hier nog geen fundamentele verbete ring is gekomen in de werkgelegenheids situatie. Ofschoon de baksteenindustrie ge dwongen is zeer grote voorraden aan te houden in verband met de verminderde bouwactiviteit, daalde de werkloosheid onder de steenfabrieksarbeiders tengevolge van het seizoen vrij belangrijk. Ondanks de gunstiger ontwikkeling van de kledingindustrie blijft de situatie in de textielnijverheid somber, hetgeen blijkt uit een verdere toeneming van d werk loosheid in deze bedrijfstak en vooral uit het grote aantal werktijdverkortingen. De lage vrachtprijzen en de ongunstige ADVERTENTIE BARTÊUORÏSSTR^HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noord en west. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. economische betrekkingen met Indonesië veroorzaakten verminderde bedrijvigheid in de scheepvaart. Dit heeft tevens in belangrijke mate tot de toeneming van de werkloosheid onder kantoorpersoneel bij gedragen. De toeneming van het aantal werkloze gerepatrieerde mannen bedroeg in maart 600. Een daling van de werkloosheid van vrouwelijke arbeidskrachten was vooral te constateren in de bedrijfsklassen kleding, handel en huiselijke diensten. De daling van de werkloosheid is rela tief het grootst in de drie noordelijke pro vincies en Zeeland, welke overwegend agrarisch zijn geörienteerd en waar de sei zoenwerkgelegenheid het meest toenam. De daling van de seizoenwerkloosheid komt slechts ten dele voort uit de toe neming van de seizoenwerkgelegenheid. Voor het overige deel van de daling moet de verklaring worden gezocht in het feit, dat een aantal seizoenwerkloze arbeiders, die normaal in maart weer aan het werk gaan, dit jaar als gevolg van conjuncturele oorzaken werkloos zijn gebleven en dus thans in het cijfer van de conjunctuur werkloosheid moesten worden opgenomen. Mede daardoor nam de conjunctuurwerk loosheid belangrijk toe. Noordholland In Noordholland, waar de spreiding van werkgelegenheid het werkloosheidscijfer relatief veel gunstiger maakt dan bijvoor beeld in de oostelijke provincies, was eind februari een geregistreerde arbeidsreseve van 17.014 mannen. Eind maart bedroeg deze nog 16.171 man. Bij de vrouwen liep de geregistreerde arbeidsreserve terug van 1360 eind februari tot 1343 eind maart. De vraag was eind maart wat de mannen betreft nog slechts een vierde van het aanbod (4146 openstaande aanvragen) en wat de vrouwen aangaat bijna vier keer zo groot als het aanbod (5411 openstaande aanvragen). De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten weerspiegelt de werkelijke vraag overigens geenszins. De vraag naar vakmensen blijft in wer kelijkheid nog altijd groter dan het aantal openstaande aanvragen doet verwachten. De daling is alleen te danken aan het inmiddels begonnen seizoen, met name in bouwnijverheid, landbouw en horecabe drijven. Zij bleef echter veel lager dan men gehoopt had. Onder het jaarlijkse „eb en vloed" van de seizoenwerkloosheid 'bluft het peil van de conjuncturele werkloosheid nog steeds geleidelijk stijgen. „Hoewel dus het alge mene beeld iets gunstiger is zijn de uit zichten wat somberder", aldus de heer J. C. de Corver, hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Noordholland. Het werkloosheidspercentage van Noord holland daalde van februari op maart van 2,85 tot 2,71. Het heeft zijn gebruikelijke uitschieters in de kop van Noordholland bijvoorbeeld 10,5 percent in het geheel agrarische Wieringerwerf maar in het gewest Haarlem bedraagt het niet meer dan 2,2 percent. Een bedrijfsgewijze precisering van de cijfers van eind februari en eind maart volgt hieronder: februari maart Landbouw 2523 2073 Metaal 1426 1556 Handel 372 394 Kantoorpersoneel 588 688 Scheepvaart 190 224 Horecapersoneel 389 327 De werkloosheid was in maart het hoogst in Drente, namelijk 122 per 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren, en het laagst in Limburg met 18. De cijfers voor het gewest Haarlem zijn elders in dit blad weergegeven. WASHINGTON (UP) Op een dinsdag in Washington gehouden perscon ferentie leverde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles scherpe critiek op de houding van de landen van het Sovjetblok, die voorbereidingen zouden treffen om wapens naar Indonesië te zenden. Dit stemt niet overeen met de goede internationale zeden, aldus minister Dulles. Hij voegde hier onmiddellijk aan toe, dat er geen internationale wet is volgens welke dit kan worden verboden. Minister Dulles ontkende dat de Ver enigde Staten partij kiezen in het Indone sische conflict. De Amerikaanse regering beschouwt de strijd als een binnenlandse aangelegenheid, die door de Indonesiërs zelf, zonder buitenlandse interventie, moet worden geregeld. In antwoord op desbetreffende vragen zeide de minister van oordeel te zijn dat de maandag door de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken afgelegde verklaring niet strijdig was met het Amerikaanse standpunt „een volkomen correcte houding te handhaven". Ten aanzien van het niet-inwilligen van het verzoek van Indonesië aan Amerika om wapens zeide minister Dulles dat hier toe was besloten enige maanden nadat de aanvraag was ingediend. Toen de Verenigde Naties de Indonesi- sische aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea niet wensten te behandelen, liet president Sukarno doorschemeren dat wel licht geweld zou worden gebruikt om de aanspraken kracht bij te zetten. In het licht van deze uitlatingen besloot de Ameri kaanse regering geen grote hoeveelheden wapens naar Indonesië te zenden, aldus minister Dulles. Tot op heden heeft de opstandige bewe ging de Verenigde Staten niet om wapens verzocht, zo besloot minister Dulles. Het Hoog Militair Gerechtshof zal de zaak tegen majoor K. op 16 april behande len in het gebouw van de 1-Ioge Raad, aan het Plein in Den Haag. De zaal van het Hoog Militair Gerechtshof is, wegens de overgrote belangstelling, te klein gebleken. (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft er in een brief bij de Russische minister-president, Kroesjtsjev, op aangedrongen het voorstel van de Verenigde Staten „splijtbaar ma teriaal voortaan alleen maar voor vreed zame doeleinden te maken" te aanvaarden. Eisenhowers brief, die gisteren te Moskou werd overhandigd, is een antwoord op Kroesjtsjevs boodschap van vrijdag. Over Eisenhowers antwoord is overleg gepleegd met de andere NAVO-landen. Het enige nieuwe in Eisenhowers antwoord is het voorstel gezamenlijk met de Russen de technische problemen te onderzoeken van een internationale controle van stopzet ting der kernproeven. De Russen zullen dit voorstel stellig brandmerken als een middel om een overeenkomst op de lange baan te schuiven en een topconferentie uit te stellen. De Amerikaanse regering voelt niets voor een topovereenkomst, die bedoeld is om de wereld in slaap te sussen. Met de uitwerking van wat ter topconferentie in principe zou worden besloten, zouden de Russen de zaak tot in lengte van dagen slepende kunnen houden. Vandaar dat de Amerikanen eerst het technische onder zoek willen verrichten teneinde op een topconferentie spijkers met koppen te kunnen slaan. De Amerikanen hebben met het ant woord vermoedelijk haast gemaakt om Kroesjtsjev zo min mogelijk tijd te geven te profiteren van zijn propagandistische suggesties. Propagandistisch bekeken blij ven de Amerikanen evenwel in een moei lijk parket. Zij die in de hoop verkeerden dat eni gerlei overeenkomst tussen Rusland en Amerika nabij is, zullen wel teleurgesteld zijn door de uitlatingen, die minister Dul les, onmiddellijk na de publikatie van Eisenhowers antwoord, op een persconfe rentie gedaan heeft. Allereerst verwacht Dulles niet dat Amerika na de komende serie Kernproeven dergelijke proeven zal kunnen staken. Voorts verklaarde hij dat de controle-eisen bij nader inzien zwaar der moeten zijn dan Stassen in het najaar te Londen meende en tenslotte gaf hij te kennen dat Amerika de stopzetting der kernproeven onverbrekelijk verbonden acht aan een ontwapeningsovereenkomst in algemener zin, waarin conventionele wapens, alsmede de fabrikage van kern wapens. zijn inbegrepen. Belangrijk NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in het parlement in Nieuw Delhi verklaard, dat het voor stel „atomen voor de vrede" van Eisen hower „belangrijk" is. Dit voorstel, samen met het Sovjet-voorstel om kernwapen proeven stop te zetten en controle hierop uit te oefenen, kan de spanning in de we reld aanzienlijk verminderen, zo zei hij. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld. heeft op een persconferentie verklaard, dat hij het Russische besluit tot beëindi ging van de proeven met kernwapens met instemming begroet. Hij zei dit in ant woord op een vraag of het Russische be sluit een opbouwende stap is in de rich ting van ontwapening. Toen men hem vroeg of hij een dergelijke stap van an dere landen eveneens zou toejuichen, ant woordde hij: „Ik wil mijn antwoord op de volgende wijze formuleren: ik ben ge heel voor beëindiging van de proeven, ge heel voor een goed inspectiestelsel en ge heel voor beëindiging van de produktie". De secretaris-generaal zei, dat hij op zijn reis naar Moskou, Londen en Genève is gesterkt in zijn overtuiging, dat beide partijen in de wereld oprecht vorderingen op het gebied van de ontwapening wensen. SINGAPORE (Reuter/UP) Radio- Padang maakte dinsdagavond bekend dat maandagavond een mislukte aanslag is gepleegd op liet leven van Burhanuddin Harahap, minister van Defensie in de Indo nesische tegenregering. Tot dusver onbekend gebleven personen passeerden in een auto het hoofdkwartier van de revolutionairen in de buurt van Padang-Pandjang, waarbij zij een hand granaat wierpen door het raam van de werkkamer waarin de minister van De fensie gewoonlijk op dat tijdstip werkt. De minister was daar echter toevallig niet aanwezig. Door de explosie vlogen ramen en deuren van het kantoor stuk en werd binnenskamers grote schade aangericht. Een politieagent werd ernstig gewond; drie anderen werden licht gewond. De premier van de tegenregering, Sja- fruddin, en de minister van Buitenlandse Zaken, kolonel Simbolon, bevonden zich buiten het kantoor op het moment van de aanslag. Aanval op Padang en Bukittinggi vóór 21 april, zegt Djakarta DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger meldt dat de regeringstroepen op Sumatra een aanval zullen ondernemen op Bukittinggi en Pa dang met acht versterkte bataljons. De voorzitter van de Commissie voor Defensie uit het Indonesische parlement, Mansur, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de bolwerken van de tegenregering Padang en Bukittinggi vóór het mo hammedaans nieuwjaar, 21 april, in han den van de regeringstroepen zullen zijn. Staat van oorlog en beleg DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft laten we ten dat de staat van beleg, welke een jaar terug door Sukarno afgekondigd werd, wellicht ook na zijn wettelijke einddatum (16 april) gehandhaafd zal blijven. Gevechten bij Medan SINGAPORE (UP) Uit radioberich ten die hier zijn ontvangen blijkt dat de rebellen van plan zijn om een grote aan val te ondernemen op de stad Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, die in han den is van de regering. Radio-Medan meldde, dat er gevochten werd zowel ten noorden als ten zuiden van Medan. De regeringsradio deelde mee, dat de regeringstroepen de stadjes Serang- djaja en Nimiologor in het noorden op de rebellen hadden veroverd. Voor het eerst in drie weken, sedert twee bataljons Atjehers naar de rebellen overgelopen zouden zijn, wordt er nu van gevechten in dat gebied gesproken. Radio-Medan deelde eveneens mee, dat de rebellen ook actief waren in het gebied van Tapanuli, ten zuiden van Medan. Zij zei, dat de militaire bevelhebber van Ta panuli de bevelen van de regering zich van de rebellen in die streek te ontdoen niet had opgevolgd en daarom had de artillerie van de regering in Parapat de rebellen on der vuur genomen en hen gedwongen zich terug te trekken. Radio-Medan zei verder nog dat een brug in Sedikalang, ten zuiden van Medan, die door de rebellen vernietigd was, weer herbouwd is en dat de rebellen uit dit ge bied zijn verdreven. Publieke Werken in Amsterdam zitten nooit om publieke werken verlegen. De Haarlemmerdijk vormt nu hun toernooiveld, waar zij omvangrijke re organisaties in de grond gaan uitvoe ren. Een half jaar lang zal het verkeer er hinder van ondervinden. Op de brug over de Korte Prinsengracht is de „operatie Haarlemmerdijk" begonnen. Dostojevski: In de tiran gaan de mens en de burger voor altijd ten onder. Slechts enkele dagen nadat de nieuwe Amsterdamse hoogleraar in de leer der communicatiemiddelen, prof. mr. dr. M. Rooij, in zijn inaugurele rede een scherpe analyse had gegeven van „De vrijheid van de journalist", hebben de voorzitters van de drie Nederlandse journalii ten-organi saties een ernstig protest laten horen tegen de huidige onderdrukking van die vrijheid, met' name in Frankrijk. Daarin hebben zij er hun toenemende ongerustheid over uitgesproken, dat „in een land, dat elementaire bijdragen heeft geleverd voor de groei van de democrati sche gedachte zowel in de diepte als in de breedte op hoogst bedenkelijke wijze omgesprongen wordt met een der grootste goederen van de democratie: de vrije opinievorming door de vrije pers". Voor die ongerustheid bestaat alle reden. De persbreidel in Frankrijk is de laatste tijd in waarlijk ontstellende mate toegeno men, hetgeen de socialistische afgevaar digde Daniel Mayer er onlangs reeds toe heeft geleid, in het parlement aan te drin gen op maatregelen van regeringswege, die meer respect voor de vrijheid van de pers zouden waarborgen. Hij sprak daarbij zelfs de mening uit, dat bladen, die principieel vijandig staan tegenover het republikeinse regime van Frankrijk, minder last van de overheid te verduren hebben dan bladen, die het republikeinse staatsbestel steunen, maar het oneens zijn met de tegenwoordige regeringspolitiek. (Dit is een typisch voor beeld van de kortzichtigheid, waarmee overheidsinstanties vaak behept zijn bij het bepalen van hun houding ten opzichte van de pers: zij nemer soms meer aanstoot aan en meer maatregelen tegen het publiceren van opinies, die hinderlijk zijn voor de uitvoering of het succes van hun politieke plannen op een bepaald moment dan aan het soms funeste gewroet van persorganen die zich tot taak hebben ge steld, niet alleen de bestaande regering maar heel het bestaande politieke systeem omver te werpen.) In Frankrijk schijnt het nu zo ver te zijn gekomen, dat een dag- of weekblad ernstig gevaar loopt in beslag te worden genomen als het een artikel publiceert waarin critiek wordt uitgeoefend op het Franse optreden in Algerije. Van welke kant die critiek komt, is blijkbaar om het even: „L'Ex- press". het orgaan van de groep Mendès- France. is al evenmin veilig voor inbeslag nemingen als het socialistische „France- Observateur" of het communistische „Fran ce Nouvelle"; en het katholieke „Témoig- nage Chrétien" is (in Algerije) al 68 keer in beslag genomen! Sprekend over enige in Nederland voorkomende ongerechtigheden van minder betekenis maar daarom niet minder verwerpelijk gebruikte prof. Rooij in zijn rede terecht de afkeurende term „geleide publiciteit"; hoeveel fellere termen zou men niet moeten gebruiken om deze maatregelen van de Franse regering te karakteriseren! Maar het zou onrechtvaardig zijn, alleen de Franse regering te veroordelen om dit gebrek aan begrip voor de taak van de pers en voor de vrijheid, waarin zij die taak moet kunnen vervullen. De voorzitters van de drie journalistenkringen hebben dan ook niet nagelaten, te wijzen op de droevige ervaringen die op dit gebied el ders zijn opgedaan. De landen achter het IJzeren Gordijn kan men hierbij, zij het ook met leedwezen, buiten beschouwing laten, omdat in die landen de verkrachting van de persvrijheid min of meer tot de grondslagen van het maatschappelijk sy steem behoort. Maar in democratische, of zich democratisch noemende, landen is de aantasting van die vrijheid de aantasting van een recht, dat erkend is als een van de Rechten van de Mens, een van die elementaire rechten tot welker ontwikke ling juist de Franse geest zoveel heeft bijgedragen. Een land. dat zich gaarne democratisch noemt maar inzake de erkenning van de persvrijheid nog geen enkel bewijs daar van heeft geleverd, is Indonesië: ook daar wordt perscritiek op het regeringsbeleid telkens weer bestraft met maatregelen tegen het betreffende blad en vaak zelfs met arrestatie van de hoofdredacteur. En in dit verband kan helaas ook de uitwijzing van de hoofdredacteur der Curacaose „Beurs- en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit. door de regering van de Neder landse Antillen niet onvermeld blijven. Frankrijk is dus stellig niet het enige land, waaromtrent men zich kan afvragen, zoals de drie kringvoorzitters doen, of „le jour de gloire" voor de vrije pers er ver leden tijd is geworden. Maar wel heeft Frankrijk een grotere traditie van demo cratie op te houden dan de meeste andere landen, en daarom doet de persbreidel daar ons zo bijzonder pijnlijk aan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1