Expeditie naar Sicilië in de nawintertijd Boemelen gaat vlugger dan snellen en varen gaat sneller dan sporen akkoord over ïpatriëring Staalstaking in Ruhr gebied te elfder ure voorkomen Duits-Russisch handel en i Nederlandse schepen wachten af op de rede van Singapore Voltooide concentratie WOENSDAG 9 APRIL 1958 Nieuw systeem voor het opnemen van t.v.- programma's Koning Saoed moet nog de volledige macht hebben „Niets veranderd"zegt Iraakse ambassadeur Radio-activiteit in Stille Oceaan Geboren decorateurs Peyrefitte zonder zorg Israel moet kanaal in het Hoeleh-dal verleggen KPM wil varen in Z.O.-Azië Gftote onrust onder vrachtvaartrederijen Verrassing voor Bonn na 8 maanden touwtrekken Werkgevers deden weer enkele concessies Britse persraad verklaart klachten niet gegrond Maar twee gevallen van onbehoorlijk gedrag Drie doden in het verkeer O (Van onze correspondent in Rome) Na een schappelijke winter, zonder kou, en bijna zonder regen, bracht februari ons grauwe, vervelende dagen. Begin maart was er een vleugje lentegeur in de lucht en uw correspondent, wiens hart nu eenmaal naar het zuiden trekt, ging na of er geen reden was eens naar Sicilië te trekken, de lente tegemoet. Natuur lijk waren er redenen genoeg: zien of het autonoom gewest een succes is gewor den, nagaan of werkelijk het operaseizoen te Palermo, waarover alle Italiaanse bladen vol lof zijn, zoveel beter is dan het Romeinse, en proberen Roger Peyrefitte uit zijn tent te lokken en hem te laten vertellen, waarom hij, uitgesproken anti communist, zijn artikel over het „Rome der Pausen", dat hem misschien met een Italiaanse gevangenis zal doen kennis maken, door een communistisch dagblad liet publiceren. Het begin van de reis verliep gewoon genoeg, althans voor wie, zoals schrijver dezes, zeebenen heeft en het niet erg vindt de nacht door te brengen in de hut van een schip zonder helemaal zeker te zijn of hij naar het plafond of naar de vloer ligt te kijken. Er gaat ook een trein naar Palermo, maai de expres doet, volgens het spoorboekje, vijftien uur over die afstand, en in werkelijkheid meer clan twintig. Prettiger is het 's avonds in Napels aan boord te «aan en de volgende ochtend fris en wel te Palermo aan wal te stappen. WmÊÈË Schilderachtig liggen de resten van Dinsdag heeft de B.B.C. bijzonderheden bekendgemaakt betreffende een systeem voor het opnemen van televisieprogram ma's op magnetische band. Het systeem draagt de bijnaam „VERA" (vision elec tronic recording apparatus). Het televisie beeld wordt vastgelegd op een magneto- foonband van circa elf millimeter breedte en reproduktie is mogelijk l/25ste secon de na de opname. Beeld en geluid, aldus de onderdirecteur van de tv-afdeling der B.B.C., zijn „absoluut eerste klas". „Ve ra" vormt een verbeterde uitvoering van een systeem, dat reeds in gebruik is bij de Amerikaanse tv-programma's van N.B.C. en C.B.S., die echter met een band breedte van bijna vijf centimeter werken. Het systeem vormt een zeer grote voor uitgang vergeleken met de normale opna metechniek op film. waarbij uren ver loren gaan bij het ontwikkelen en copiëren. ig van de Duitse invasie in Rusland, het iitse staatsburgerschap bezaten, mogen .island, op individueel verzoek, verlaten, at gaat hier om bewoners van het Memel- bied en Oost-Pruisen en om de zo- maamde oud-rijksduitsers, in totaal ikele tienduizenden mensen. Lahr heeft dertijd een lijst ingediend met de namen in 80.000 levende mensen, die de Duitse itionaliteit zouden bezitten. (Reuter) Hoewel er geen schriftelijke 'ereenkomst betrefferïde de repatriëring istaat, verwacht men dat de uitwisseling tn mondelinge verklaringen een goede ïsis voor een regeling van deze kwestie :rschaft. De Russen hebben steeds het :staan van een „repatriëringsvraagstuk" ïtkend. Volgens hen hadden de Westduit- rs dit uitgevonden om de onderhandelin- ;n te ondermijnen. Diplomatieke waarnemers te Bonn zien de overeengekomen formulering een )ging van de Russen om hun gezicht te dden. Nauwkeurige gegevens ROME (UP) De Sovjetregering zal isporingen doen naar de 40.000 Italianen, e zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, anneer nauwkeurige gegevens worden ;rstrekt, aldus heeft premier Kroesjtsjev genover een verslaggever van het blad 1 Tempo" verklaard. In Italië wordt aan- inomen dat deze soldaten krijgsgevangen jn gemaakt. Koesjtsjev wees er op dat de wereldoorlog zeventien miljoen Rus- •n om het leven zijn gekomen, en dat echts de lichamen van tien miljoen zijn wonden. Omtrent de resterende zeven iljoen is niets bekend. BAGDAD (Reuter) De Iraakse reizen de ambassadeur dr. Damaloeji heeft, na een bezoek aan Saoedi-Arabië in Bagdad gezegd, dat „niets is veranderd" sinds ko ning Saoed bepaalde bevoegdheden aan zijn broer kroonprins Faisal heeft overge dragen. Volgens dr. Damaloeji heeft ko ning Saoed de macht volkomen in handen en voert kroonprins Feisal zijn opdrach ten uit. Koning Soed heeft altijd een de mocratische staat willen vestigen en de beste man voor de uitvoering van zo'n be leid is zijn broer, prins Feisal, aldus Da- maloej. Hij sprak de berichten tegen, dat de Saoedische minister van Defensie, de minister van Economische Zaken en twee adviseurs van Saoed ontslagen zijn. De betrekkingen tussen Saoedi-Arabië en Irak zullen „op de meest vriendschap pelijke en broederlijke basis" blijven be staan, zo zei hij. AMMAN (AFP) De financiële hulp van Saoedi-Arabië aan Jordanië van veer tien miljoen dollar per jaar zal, op ver zoek van de Jordaanse regering, gestaakt worden, aldus verluidt uit officiële Jor daanse bron. Hoewel Saoedi-Arabië niet geaarzeld had de hulpverlening voort te zetten, heeft de Jordaanse regering, met het oog op de unie tussen Irak en Jorda nië de Saoedische regering voor haar hulp bedankt en haar medegedeeld, dat zij de hulp gestaakt wenst te zien. Duisternis AMMAN (Reuter) Een woordvoerder van het Jordaanse koninklijke paleis heeft president Nasser ervan beschuldigd in Jordanië, Irak, Libanon en Saoedi-Ara bië Egyptische agenten te gebruiken voor „terrosistische en sabotage-doeleinden". De woordvoerder verklaarde dat Nasser zich van deze methoden bedient om de „Arabische regeringen en volken te dwin gen hem te volgen op de weg, die leidt naar de duisternis van het internationale communisme." TOKIO (UP) Het westelijk deel van de Stille Oceaan is ten gevolge van Ame rikaanse proeven met kernwapens tien maal zo radio-actief als de Atlantische Oceaan, aldus heeft dr. Yasuo Miyake, hoogleraar aan de Universiteit van Tokio verklaard. Dr. Miyake heeft sinds 1954, toen de Ver enigde Staten bij.de Bikini-atol atoomproe- ven namen, onderzoekingen gedaan in de Stille Zuidzee, ten westen van Hawaii. Er zijn geen tekenen dat de radio-activiteit afneemt. We hadden geluk. In het restaurant Wn het niet grote, maar zeer geriefe lijke schip zaten aan het tafeltje naast het onze kardinaal Ruf- jini, de aartsbis schop van Palermo en minister Matta- rella, een Siciliaan die sedert 1948 onaf gebroken minister het een of ander is geweest, op dit ogenblik van Poste rijen. De bejaarde kardinaal en de vijf tigjarige minister zijn eigenlijk de twee belangrijkste figuren van Sicilië: tegen hun wil ge beurt er op het eiland niets. Welk een macht in Zuid- Italië een kardinaal vertegenwoordigt, bleek toen de aarts bisschop, de minister en hun twee secreta rissen van tafel op stonden. Alle kell- :ers onderbraken :un werk en kniel en in een dubbele ij neer. De hof- neester stond weer ijlings op om de emi nentie de weg te wijzen naar zijn hut. Palermo ontving ons met een ijzige wind. een soort orkaan en met striemende re gen. Het^ was zondag 9 maart en in de voormiddag leek de stad uitgestorven. Laat in de middag, toen het weer iets be ter werd, begon de pantoffel-parade-met- lange-rustpauzen in de weelderige koffie huizen, waar niet alleen de Siciliaanse da mes, maar vooral ook de heren en de jon gelui zich te goed doen aan overmatig grote, maar ongehoord lekkere gebakjes en ongelooflijke hoeveelheden slagroom. In de kleine zijstraten, de slopjes, die tach tig percent van de schilderachtige, half- Arabische, half-Spaanse hoofdstad van het eiland uitmaken, gaat, ook op zondag, en ook bij slecht weer, het leven zijn ge wone gang. Het is overal markt. De win keltjes hebben een „buitenafdeling", waar de eigenaar met luide kreten, die altijd iets treurigs hebben, en „en mineur" meer worden gezongen dan geroepen, zijn waren aanprijst. Kopers ziet men niet veel, behalve bij de vele bloemisten, die tulpen (naar hun oordeel) verfraaien door de bloembladen om te krullen en de bloem zo wijd moge- Hik te openen. Op mijn vraag aan een der verkopers, waarom hij dit deed (Sicilianen '■ijn uiterst hoffelijk en geven op elke vraag omstandig antwoord) kreeg ik le horen: U heeft gelijk dat tulpen mooier '■ijn, wanneer de bloem gesloten is, maar liet wanneer ze als geschenk moeten die oen. Open maken zij meer „figura". De wijze, waarop de Siciliaanse koopman zijn waren weet uit te stallen, elke fraai op gepoetste appel op een bed van mos en varens, elk nog zo onwelriekend visje ge- hogen en opgepoetst alsaf het op het punt stond weg te springen, schaduw voor de sin aasappelen, zon voor appelen, schijn werpers met blauw licht voor de vis, stra- lend wit licht ook midden op de dag voor goudsmeedwerk, is niet te overtreffen: een volk van decorateurs. De twee voorstellingen in het Teatro Massimo, opera en ballet, bleken werke lijk het peil van Rome verre te overtref fen. Palermo heeft na Napels en Milaan de grootste opera-theaterzaal van Europa. Het toneel van 1214 vierkante meter is verreweg het grootste van Italië (Milaan 872, Napels 950 en Londens Covent Garden '80). Het slechte weer ten spijt waren er veel vreemdelingen in de stad en vooral Nederlanders. Op straat zag men in de eerste plaats jongens met schoolboeken: de universiteit was in staking, naar aan leiding van de wederinvoering van hel staatsexamen, dat tijdens de laatste oorlog werd afgeschaft. De studenten hadden de verschillende faculteiten bezet en de scho lieren van de middelbare scholen staakten hun grote broers een handje te helpen. Onze bedoeling om naar Catania te gaan. Week onuitvoerbaar. Tengevolge van het slechte weer was de rechtstreekse verbin ding Palermo-Catania verbroken. Zware ^genval had aardverschuivingen veroor- saakt met het gevolg, dat vele kilometers rails onbruikbaar waren. We besloten dus 'da Messina naar Taormina te gaan. Een °nbewogen reis. tot Messina, als men over •onbewogen" mag spreken bij een trein- r®is langs het mooiste kustgebied van Sllropa. In Messina bleek noch „De pijl oaar het zuiden", noch „De trein der zon". Ook in het straatje waar Roger Peyre fitte in een pensionnetje aan zijn nieu we boek werkt, komt de melkboer langs de deur. de twee luxe-sneltreinen, die Noord-Italië verbinden met Taormina en Syracuse en waarop wij voor aansluiting hadden ge rekend, aanwezig te zijn. „Slecht weer op het vasteland", zei de stationschef. Het door bombardementen zwaar geteisterde en nog steeds niet herstelde station leek op het punt te staan ineen te storten door de stormvlagen. Blijkbaar vond hij het weer op het eiland uitstekend. „U doet beter de boemeltrein te nemen, dan bent u voor de avond stellig in Taormina", zei hij. De afstand is 48 kilometer. Het boemeltje, overigens 'erg gezellig, deed daar maar iets meer dan drie en een half uur over. Boemeltreintjes zijn voor een weelderig toeristenoord als Taormina van geen betekenis en dus was er geen autobus of ander vervoermiddel. De af stand tussen station en stad is vijf kilo meter. Er zat niet anders op dan wachten. Terwijl we in een ijskoude sneeuwstorm op hel perron zaten, hadden we het ge noegen te horen aankondigen dat de zonnetreinverwacht werd met „onge veer 685 minuten vertraging". Dit was be slist troostend, vooral toen kort daarop toch een bus kwam, waarmee de twee passagiers van de boemel toch maar naar de stad werden gebracht. Het was laat. en koud, maar Peyrefitte. telefonisch gewaarschuwd, legde ons uit hoe we zijn vrijwel onvindbaar pension netje van ons hotel uit het best konden bereiken. Kampend tegen de sneeuwstorm kwamen wij daar tenslotte aan en hij ont ving ons met een vrolijk: „Prettig dat u zo laat bent. De agent die anders de toe gang tot het pension bewaakt meer om mij tegen lastige journalisten te bescher men dan om iets anders is al lang weg. Dit spaart gezeur". We kregen de indruk, dat de schrijver het eigenlijk wel prettig vindt dat hij zich binnenkort voor het Hof van Assisen van Rome zal moeten verdedigen tegen een aanklacht wegens belediging van de Paus. „Ik maak mij er geen zorg over. Ik werk hier rustig aan mijn nieuwe bock „L'Exilé de Capri". Van belediging is geen sprake. Het Vatikaan. en ook de christen-democratische regering, heeft eenvoudig de gelegenheid aangegre pen die dit artikel biedt om wraak te ne men voor mijn „Clefs de Saint-Pierre". Maar de aanklacht geldt het artikel en het is zaak van mijn advocaten er voor te zorgen, dat het Openbaar Ministerie zich daartoe bepaalt. Een strijd over ideeën schuw ik allerminst. Mijn eigen aanklacht tegen de „Osservatore Romano" is heel wat ernstiger: wat dat blad geschreven heeft en doorgaat te schrijven is wel degelijk opzettelijke laster". Alsof het de opvoering van een zijner toneelstukken gold, zegt de steeds geestige schrijver bij het afscheid: „Ik zal er voor zorgen, dat u een goede zitplaats heeft bij het proces. Mijn rol lijkt het Griekse theater bij Taormina onder de rook van de immer werkzame vtdkaan de Etna. mij belangrijk genoeg om wat vrienden te kunnen uitnodigen De volgende ochtend begonnen wij de terugreis met de „zonnetrein". Daargelaten dat op de veerboot tussen Messina en Ca- labrië, terwijl ik lunchte in het restaurant van het schip mijn splinternieuwe paraplu gestolen werd uit de treincoupé, verliep eerst alles goed. Maar bij Paula werden alle reizigers verzocht uit te stappen. Er stonden veertig autobussen gereed en we reden de nacht in, eerst tegen de berghel ling op, daarna weer naar beneden. De spoorweg loopt daar dicht langs de zee en de wilde golven hadden een dag te voren veertien kilometer rails wegge sleurd. Een andere, minder nobele, trein wachtte ons en in plaats van te midder nacht in Rome te zijn, waren we om half twee 's nachts pas in Napels, waar we ons doodmoe naar een hotel sleepten. De vol gende dag kwamen we in Rome aan, waar een stralende zon spottend neerkeek op de ongeduldige, die „de lente tegemoet" was gereisd. Wij dachten aan de zuidpoolexpe dities en vonden onze expeditie, in een land waar alles op zon en mooi weer be rekend is en bij een fikse regenbui be zwijkt, heel wat moediger. (UP) Volgens het dagblad van de „katholieke actie", II Quatidiana, zal de rechter, de aanklacht van Peyrefitte ver werpen. JERUZALEM, Reuter) Israel zal zich neerleggen bij een UNO beslissing en de loop van zijn afwateringskanaal in het Hoelehdal wijzigen omdat het kanaal door gedemilitariseerd gebied liep. Het Israë lische besluit is medegedeeld aan het hoofd van de UNO-waarnemers, generaal-ma- joor Karl von Horn, die wijziging van de loop van het kanaal gelastte om een einde te maken aan schending van Arabische belangen en eigendomsrechten. Het ka naal kan voltooid worden als zich geen nieuwe schending voordoet. De aantasting van gedemilitariseerd gebied leidde tot een artillerieduel tussen Israëliërs en Sy- riërs. (UP) Israel heeft de ontginnings werkzaamheden rondom het meer hervat. Het kanaal zal vijf meter westelijker wor den gegraven dan eerst de bedoeling was. SINGAPORE (UP) In kringen van plaatselijke en buitenlandse scheepvaart maatschappijen te Singapore maakt men zich ernstig ongerust over de plannen van de K.P.M. Deze maatschappij is voorne mens om de schepen die vrijgekomen zijn door de ontwikkelingen in Indonesië in te zetten op verschillende scheepvaartroutes naar Z.O.-Azië. De vrachtprijzen zijn sterk gedaald. Er is sprake van een marktverzadiging waai de K.P.M. de schuld van krijgt. De mees te reders en agenten in Singapore vinden het een verloren zaak vrachten aan te ne men voor Rangoon, Bangkok, Viethnam en zelfs noordelijk China. Een woordvoer der van een der betrokken maatschappij en verklaarde dat vracht- en prijsafspra ken geen zin meer zullen hebben als de huidige ontwikkeling zich handhaaft want de vrachtprijzen zullen niet gehand haafd kunnen worden. Met de aankomst van de „Kaimana" uit Tandjong-Priok en de „Karaton" uit Am- bon zijn op twee na (de „Both" en de „Sungei Deli") alle schepen van de K.P.M. uit Indonesië gekomen. De „Both" ligt in Padang, achter de mijnversperring die de vorige maand door de Indonesische mari ne werd gelegd om de haven te blokkeren. De „Sungei Deli" is door de centrale re gering gevorderd voor diensten tussen de Sumatraanse havens. Naar aanleiding van de berichten over de dreigende concurrentie verklaarde een woordvoerder van het K.P.M.-kantoor te Singapore dat zijn maatschappij inder daad voornemens is diensten te beginnen op havens in Z.O.-Azieë. (Van onze reisredacteur) SINGAPORE Op Singapore's „Dutch Corner", het bruggehoofd van de Neder landse handelsbelangen in Z.O.-Azië, waar de kantoren van de KLM, de Handelsbank en de Handelsmaatschappij zijn gevestigd, verlieten dinsdagmiddag vier mannen met sombere gezichten het KPM-kantoor. Het waren de president-directeur van de KPM, de heer De Geus, en de KPM-agent te Singapore, de heer Kruyt, die de gehele dag hadden geconfronteerd met de uit In donesië gearriveerde KPM-directeuren Brand en Ter Brake. Naar verluidt, heeft (Van onze correspondent in West-Duitsland) Gisteren is te Moskou een Westduits- Russische overeenkomst gesloten, waaraan acht maanden is gedokterd door de speciale Westduitse ambassadeur Lahr en de Rus sische ministers Koemykin en Semjonov. De overeenkomst, waarop men te Bonn, op korte termijn, weinig hoop meer had, om vat een handelsakkoord alsmede een ak koord over de repatriëring van Duitse staatsburgers. Binnenkort zal de overeen komst te Bonn ondertekend worden dooi de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en een Russische mi nister, misschien vice-premier Mikojan. De overeenkomst vloeit voort uit het be zoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou in september 1955. Op 22 oktober 1956 begon het touw trekken om het thans bereikte akkoord, waarin ook de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov, een belangrijk aandeel had. Op 23 juni 1957 begon men de eigen lijke onderhandelingen te Moskou, waarbij ernstige meningsverschillen rezen en waar bij diverse malen gezegd werd, dat een overeenkomst wel nooit zou worden be reikt. Zeer tevreden Moeizaam en hardnekking diplomatiek overleg leidde tenslotte tot een akkoord, waarover men in West-Duitsland zeer te vreden is. De CDU, de christen-democrati sche partij van Adenauer, meent dat de overeenkomst een bijdrage levert tot ont spanning in de wereldpolitiek. De socialis tische oppositie te Bonn zegt, dat het akkoord er een voorbeeld van is, hoe men met uithoudingsvermogen en taaiheid ook met de Russen tot verdragen kan komen. De overeenkomst houdt onder meer het volgende in: 1. Voor drie jaar is een handelsakkoord gesloten, waarbij de totale waarde van de goederenleveringen per paar wordt ver dubbeld. In 1957 had de Russische uitvoer naar West-Duitsland een waarde van DM 280 miljoen en die van West-Duitsland naar de Sovjet-Unie een waarde van DM 220 miljoen. 2. De Russen wensen machines en uit rustingsonderdelen voor de mijnbouw en de staalindustrie. Voorts hebben zij belang stelling voor machines voor de chemische industrie, voor walvisschepen en voor an dere drijvende visfabrieken. De Westduit sers zullen hout, cellulose, hooi, tarwe, steenkool, asbest, machines en dergelijke invoeren. 3. Tussen beide landen is een consulaire overeenkomst gesloten. Rusland zal waar schijnlijk te Keulen een handelsvertegen woordiging openen. 4. Alle personen, die op 21 juni 1941, de de Djakartaanse directie tot het laatste moment gepoogd om de Indonesische re gering tot rede te brengen. Niet alleen de sombere zwijgzaamheid van de vier heren wees op het vergeefse van deze poging, doch ook het op Singa pore's rede arriveren van de laatste twee KPM-schepen, de 2800 tonners „Kaimana" en „Karaton". Twee KPM-schepen bleven echter nog achter, de „Both'' in Padang en de coaster „Sungei Deli", die vermoedelijk ergens in Midden-Sumatra ligt. De trieste uittocht zowel het walper- soneel als de koks, tremmers, stokers en matrozen hielpen mee met het overbren gen van de vloot is thans voltooid. Nog slechts vier man walpersoneel van de KPM vertoeven nog in Balikpapan. in in (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de afgelopen nacht heeft de tariefcom missie van de metaalarbeidersbond te Düsseldorf met 65 tegen 30 stemmen een nieuw aanbod van de werkgevers aan vaard. waarna de voor hedenmorgen aan gekondigde staking van metaalarbeiders in het Ruhrgebied afgelast werd. De over eenkomst kwam zo laat tot stand, dat ver scheidene arbeiders, in verwachting dat er gestaakt moest worden, vanmorgen niet op hun werk verschenen. De Noordrijn- westfaalse minister van Arbeid Hemsath, is er in geslaagd de vakbond en de werk geversorganisaties tot elkaar te brengen. Bij de Bronsgieierij Binder te Haarlem is het grootste beeld, dat ooit in Neder land is gegoten, gereed gekomen. Het stelt voor het „Ros Beiaard met de vier Heemskinderen". Het is ontworpen door de Belg prof. Olivier Strebelle en be stemd voor de Wereldtentoonstelling te Brussel, later zal het op een brug te Namen worden geplaatst. Het paard is 12l/z meter lang en 5 meter breed. Er is 7'/ï ton brons in verwerkt. Over een gedeelte van het paard worden vakken opgevuld met ceramiek. Per schip wordt het gevaarte naar Brussel vervoerd. Vermist jongetje gevonden. Het stoffelijk overschot van het negenjarig zoontje van de familie B. te Utrecht, dat sedert 10 maart in Utrecht werd vermist, is door de politie gevonden op het bouw terrein van het nabij gelegen zogenaamde Kanaleneiland, in een rioolput die terwille van een onderzoek was dx-ooggelegd. Vrijdag zullen de leden van de Industrie- Gewerkschaft Metall (metaal-arbeiders- bond) over het compromis stemmen en het hoogst waarschijnlijk accepteren. Het nieuwe voorstel omvat een loonsverho ging van tien pfennig per uur voor de tijd lonen, en van acht pfennig per uur voor de overige arbeiders in de staalindustrie met terugwerkende kracht tot 1 februari. Ten slotte zal de arbeidstijd van 1 januari 1959 af verkort worden van 45 tot 44 uur per week. De bisschop van Essen, Hengsbacht had een beroep doen publiceren op beide par tijen. De bondsregering bood bemiddeling aan Aan de slotonderhandelingen namen ook de hoogste functionarissen van het al gemene vakverbond DGB deel. KIEL (Reuter) Houtbewerkers in de deelstaat Sleeswijk-Holstein, die woensdag in staking zouden gaan voor een loonsver hoging van tien percent, hebben ingestemd met nieuwe onderhandelingen met de werkgevers, aldus is van de zijde van vak bonden vernomen. LONDEN, (reuter) De Britse pers- raad heeft beschuldigingen tegen Britse bladen van onbehoorlijk gedrag in de kwestie van de moord op Maria Kriek en het geval van het verongelukken van het vliegtuig met spelers van „Manchester United" bij Miinchen, voor het grootste deel verworpen. Wat. het gedrag van de pers bij het on derzoek naar de moord op Marie Kriek be treft, is de persraad tot de slotsom geko men, dat er een geval is geweest van een ernstige onnauwkeurigheid in een be richt en dat in twee gevallen journalisten en fotografen onbehoorlijk zijn opgetre den tegenover familieleden van het slacht offer. Deze gevallen betroffen een achter volging door auto's van journalisten en het feit, dat persvertegenwoordigers en foto grafen een tuin waren binnengedrongen. De andere klachten stroken volgens de persraad niet met de werkelijke toedracht. Er waren geen Britse verslaggevers ge weest. maar zes Nederlandse journalisten, van wie er enkelen werken voor Britse bla den. Deze mensen waren gewoon binnen gelaten. Na een tijdje was de heer Kriek boos geworden en had hun gevraagd het huis te verlaten, hetgeen zij hadden ge daan. De 60-jarige mevrouw S. Hoekstra is, toen zij in haar woonplaats Hardegarijp zonder richting aan te geven en geheel onverwacht op haar fiets linksaf de drukke Groninger Straatweg overstak, door een personenauto aangereden. In ernstige toe stand werd zij overgebracht naar het Dia- konessenhuis te Leeuwarden, waar zij in de loop van de middag aan de bekomen verwondingen is overleden. Op een onbewaakte overweg onder Rhe- den (Velp) is de 16-jarige A. van der B. onder de trein van Nijmegen naar Zwolle gekomen en op slag gedood. De 67-jarige kapper Th. Bosman uit de Aleidisstraat te Rotterdam, die op de Beu- kelsdijk met zijn fiets werd aangereden door een personenauto, is in het Wester ziekenhuis overleden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7