Veelomvattend feestprogramma voor 30 april en 5 mei in Haarlem-Noord Ds. Jac. Poort 40 jaar predikant Seizoendaling van aanbod stelde nogal teleur in Haarlem Zangkunst in het Mozart-café Voortrekkers verveelt nooit! HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Matig studentencabaret in het Pauzetheater Concert van Mannenkoor „Caecilia" Bromfietser in Hillegom ernstig gewond Faillissementen l andarts J. Steehouwer in Haarlem overleden Ledental breidt zich nog steeds uit Bollenbeurs Haarlem Nieuwbouwplannen thans wel van de baan Onderzoek tegen Berkelse arts nog niet voltooid T. Braaksma overleden Handig stoppen! Heerlijk roken! Maandcijfers van het Arbeidsbureau Conjuncturele werk loosheid neemt toe De aanpassing der gerepatriëerden Burgerlijke Stand van Haarlem \V0 ENS DAG 9 APRIL 1958 v> Haarlem-noord zal dit jaar weer een be langrijke bijdrage leveren in de feestelijk heden die ter gelegenheid van koninginne dag en bevrijdingsdag in Haarlem worden aehouden. Men heeft een afwisselend pro gramma samengesteld, dat reeds op dins- dag 29 april begint met de opening van de kermis aan de Zaanenlaan, waar onder meer de internationale achtbaan een plaatsje zal krijgen terwijl voorts op een podium aan de Middenweg het parodisten- jrio „Triple Sec" zal optreden. Op konin ginnedag maakt het tamboers- en pijpers- korps van de C.J.M.V. een rondgang door Haarlem-noord terwijl des middags het uit zestig personen bestaande Water- lands Fanfare Korps uit Amsterdam het feest luister zal bijzetten. Des avonds treedt dit korps op aan het Frans Hals plein waar verder nog gelegenheid is tot openbaar dansen. In de feestelijk verlich te Marnixstraat wordt bovendien bij de Zaanenlaan een groot bal-champêtre ge houden, waarbij „The Jilles Society Gang" voor de bijpassende muziek zal zorgen. Ook op 1 mei zit de afdeling noord van het Haarlems comité voor nationale fees ten niet stil want op die dag wordt des avonds een „Oranje-zoekwedstrijd" ge houden op een nog onbekend terrein. Op vrijdag 2 mei zal men, weer in de avond uren, op het podium aan de Middenweg equilibrist Paolino, het slangenmens Marice Delmonte en de komische casca- deurs Billy en Willy aan het werk kunnen zien. Na de herdenking van de gevallenen op zaterdag 3 mei wordt er op maandagmor gen 5 mei des ochtends voor de kinderen een toneelvoorstelling gegeven door het cabaretgezelschap „De Vonk" en des mid dags hebben de traditionele ringrijderijen op het losse paard aan de Orionweg plaats. In de avonduren volgt er een muzikale rondwandeling en de feestelijkheden wor- De „veertig minuten studentencabaret" in het Haarlemse pauzetheater het wer den er overigens bijna zestig zijn ons dinsdagmiddag nogal tegengevallen. Niet alleen omdat er slechts twee executanten waren, maar vooral omdat dit tweetal zijn taak kennelijk wat te gemakkelijk had op gevat. Vooral het optreden van Johan Noordmans, wiens persiflages op de spreek trant van een bekende „etherdominee" geen verfijnde, maar wel doeltreffende humor zijn, stelde teleur. Zijn zalvende, quasie-deftige verhandelingen over aller lei onbenulligheden, met de opzettelijke versprekingen als voornaamste lacheffect, hingen als droog zand aan elkaar en ont beerden vrijwel alle een pointe. Daarbij kwam nog dat Noordmans herhaaldelijk uitzijn rol viel door breeduit mee te lachen om zijn eigen grappigheden, waar hij juist het strakke masker van de steile predikant in oude schooltrant had moeten tonen. Erg overtuigend was het dan ook allemaal niet c. zelfs het goedlachse publiek geloofde iet tenslotte wel. Han van den Berg, die een paar liedjes zong en deze zelf met een vlotte confé rence inleidde, hebben wij ook wel eens beter géhoord. Zijn eerste liedje was trou wens maar net op het kantje van het oir- bare af, al zal het op een studentenkroeg jool wel een succesnummer zijn. Het ge heel was een uitermate zwakke vertoning, zodat een deel van de toeschouwers al tij dens de voorstelling de zaal verliet. Het Koninklijke Mannenkoor „Caecilia". onder leiding van Anton de Beer, geelt don derdagavond 17 april in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een voorjaarscon cert, waarop werken van Alphons Diepen- brock. Georg F. Handel. Hendrik Andries- sen, Florent Schmitt, A. W. Apletscheief, M. Archangelsky, Georges Bizet. Richard Strauss, Kees Kef, Herman Strategier er. Jan Nieland en bewerkingen van Jos Vranken en Nico Hoogerwerf uitgevoerd zullen worden. Als soliste werkt mee de sopraan Cor- ry Bijster. Organist is Piet Halsema. Deze beiden treden op in de vertolking van Herman Andriessens „Magna res est amor" en Strauss' „Standchen". ADVERTENTIE Wij demonstreren elke vrijdagavond van 7—9 uur met de nieuwste AUDIUM boortoestellen in een der zalen van Café-Restauran» Brinkmann. Grote Markt AUDIUM N.V. AMSTERDAM Mr. Opticien 3. GRIT Gouda - Zwlindrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: Kcnnemerlaan 92 - Telef. K 2550 5072 Service-adres voor Haarlem en omstreken FOTO v. d. ANKER, Gasthuissingcl 66 - Haarlem Dinsdagavond omstreeks half twaalf is 21-jarige slager in Hillegom met zijn bromfiets tegen de leuning van de Oost- einderbrug gereden. Hij moest ernstig gewond onder meer met een schedel- basisfractuur, een gecompliceerde sleutel beenbreuk en een shock naar de Maria- stichting in Haarlem vervoerd worden. De bromfiets werd ernstig beschadigd. Over de oorzaak van dit ongeval is nog niets bekend. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag leen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de Poigè uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van P. B. N. Tuyn, instructeur, Vergierdeweg 30 te Haarlem. Rechter commissaris was mr. N. Smits en curator mr. K. a. F. J. Pliester. Dij beschikking van de rechtbank is in bet faillissement van J. Fontijn, handelen de onder de naam Oranje Shipstores, Zaan- Weg 81 te Wormerveer, in de plaats van nr. W. N Felhoen Kraal te Wormerveer, l°t curator benoemd mr. D. Aten, advocaat en procureur, Provincialeweg 52 te Zaan dam. den besloten met een gratis voorstelling in de Stadsschouwburg voor de leden van de afdeling noord van het comité terwijl voorts bij de Marnixstraat weer tot mid dernacht een bal-champêtre wordt ge houden. Wegens zijn gevorderde leeftijd heeft de heer H. Schindeler zijn functie van voor zitter van de afdeling noord neergelegd. De heer F. H. Pijnakker zal voorlopig als voorzitter optreden. In de leeftijd van 64 jaar is in Haarlem overleden de heer J. Steehouwer, die vele jaren als tandarts in deze stad werkzaam is geweest. De heer Steenhouwer is op 29 oktober 1926 in Utrecht afgestudeerd, waarna hij zich in Haarlem vestigde. Naast zijn huis praktijk in de Bos en Vaartstraat leidde hij tezamen met de heer J. Rodigues Pe- reira een kliniek voor tandheelkunde in Haarlem-Noord. De begrafenis zal in stilte geschieden. Ot>enbnre Leeszaal Heemstede De belangstelling voor de gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Heemstede groeit nog steeds. Dit blijkt, uit de cijfers in het jaarverslag van de biblio theek over 1957. In dat jaar steeg het le dental met 377 personen tot 3769. Het aan tal uitgeleende boeken bedroeg 137.186 (in 1956: 124.015). Er werden 11.438 bezoeken aan de leeszalen gebracht. Naarmate het bezoek groter wordt, al dus het jaarverslag, wordt de ruimte in de leeszaal van de algemene afdeling voor de bezoekers afzonderlijk kleiner. Een rustige werkgelegenheid is de leeszaal dan ook niet. Als oplossing voor het ruimtegebrek wordt een uitbouw naar de tuinkant voor gesteld. Maar gezien de financiële moei lijkheden wordt niet verwacht, dat deze uitbouw thans tot stand kan komen. Afge vraagd wordt, of misschien een gezamen lijke leeszaal voor katholieken zowel als voor riiet-katholieken aan alle bezoekers ten goede kan komen. Bij de jeugdbiblio theken stonden 1644 jonge lezers inge schreven, die 46.421 boeken leenden. Het aantal boeken werd in het verslagjaar be langrijk uitgebreid. Op 14 april zal het veertig jaar geleden zijn. dat ds. Jac. Poort, die thans nog bij stand in het pastoraat in de Hervormde gemeente van Spaarndam verleent, op Vlie land in het ambt bevestigd werd door prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Deze do minee, die in Spaarndam nu al zijn zevende gemeente dient, werd wel op een zeer bij zondere wijze tot dit werk geroepen. Toen hij in Harlingen, waar hij in 1890 geboren werd, de driejarige hbs had afgelopen er. er gezien zijn wiskundige aanleg over dacht om officier bij de genie te worden, kwam hij bijna spelenderwijs op een keerpunt in zijn leven. Hij was een hartstochtelijk voet baller en diende zijn club ook als secre taris,, hetgeen bij een bepaalde gelegen heid een speech van hem zou vergen. Daar toe wilde hij eerst zélf wel eens een rede naar horen. Maar er kwamen in die dagen weinig redenaars in Harlingen. Waarom zou hij overigens niet iets van een dominee kunnen leren? Hij was nooit in een kerk geweest en besloot er eens heen te gaan. „De manier van spreken, waar het me dus om ging, was heel gebrekkig", vertelde hij ons nu, „maar wat die man zei, was een ge weldige verrassing voor me. Er bestond ineens een hele nieuwe realiteit voor me. die van het Koninkrijk Gods. Ik zat van die dag af iedere zondag onder zijn gehoor en iedere keer werd de drang in mij sterke»" om mensen met die realiteit in aanraking te brengen. Ik wou dominee worden Zijn vader, die het bepaald niet erg op dominees had, hoorde met grote verwonde ring het verlangen van zijn zoon aan, maar gaf hem de kans tot verdere studie. Hij stu deerde aan het gymnasium te Doetinchem. aan de rijksuniversiteit te Utrecht en in 1918 begon zijn predikantenloopbaan op Vlie land. Op dat „rooie eiland",, zoals het met het oog op de heersende maatschappelijke, beschouwing genoemd werd, had 35 jaar lang alleen een godsdienstonderwijzer ge zwoegd. Er werden regelmatig politiek3 debatavonden gehouden, gekenmerkt door Het ziet er thans wel naar uit, dat de nieuwbouwplannen van de Koninklijke Algemeene Yereeniging voor Bloembollen cultuur voorlopig van de baan zijn. Het is zelfs aan te nemen, dat deze plannen zo diep in de ijskast zullen worden opge borgen, dat zy daar in hun huidige vorm nimmer meer uit te voorschijn zullen ko men. Daarmee vervalt voor Haarlem een aantrekkelijk project voor ecu modern ge bouw, dat als representatieve zetel van „Bloembollencultuur" aan het vergrote Houtplein een waardige plaats had kunnen krijgen. Zoals bekend werden de nieuwbouw plannen eind december 1956 gelanceerd, nadat reeds jarenlang het Krelagehuis voor velen een wat grote „steen des aanstoots" was geweest. Het hoofdbestuur van de ko ninklijke vereniging was van oordeel, dat het Krelagehuis beslist onvoldoende ac commodatie bood en niet representatief genoeg meer was. De gemeenteraad van Haarlem heeft op donderdag 9 januari 1957 in principe besloten aan de bouw van een nieuwe beurs in het Frederikspark mee te werken. De kosten van de nieuwbouw werden geraamd on acht tot tien miljoen gulden. Door dit bedrag werden de leden van „Bloembollencultuur" afgeschrikt. Omdat men voorts niet akkoord kon gaan met de wijze, waarop het hoofdbestuur zich de financiering had gedacht, werd vorig jaar december besloten de plannen voor de bouw van een nieuwe beurs te verwerpen. Het hoofdbestuur heeft zich daarna op an dere mogelijkheden voor een oplossing van de huisvestingsmoeilijkheden beraden. Aanvankelijk waren vier plannen in studie, van welke er inmiddels twee we gens te hoge kosten weer zijn opgeborgen Thans blijven nog twee plannen ter be studering over. Het ene behelst het voor stel van de afdeling Hillegom om de bloembollenbeurs aldaar te vergroten bij de bouw van „Treslong" is hiermee rekening gehouden en de zetel van „Bloembollencultuur tóch naar Hillegom over te plaatsen. Van Hillegomse zijde is vele malen gepoogd de zetel van de ver eniging hier in het hart van de bloem bollenstreek gevestigd te krijgen. Daarmee wordt de strijd om de zetel van de koninklijke vereniging dus weer actueel. Want mocht de bestudering van de plannen uiteindelijk resulteren in een voorstel om de zetel te verplaatsen, dan is te verwachten, dat ook dit plan veel kritiek zal ontketenen. Er is echter een grote kans. dat te zijner tijd van het hoofdbestuur een voorstel zal komen om het Krelagehuis te verbouwen. Momenteel wordt bestudeerd, hoeveel kosten hiermee gemoeid zullen zijn. Blijkt echter, dat de kosten van de verbouwing uiteindelijk niet opwegen tegen het resul taat, dan zou er mogelijk nog een kansje bestaan, dat de nieuwbouw weer aan de orde komt. Voorlopig echter is dit niet te verwachten. Op de vraag, of in het Haar lemse Frederikspark eens een representa tieve zetel voor „Bloembollencultuur" zal verrijzen, kan thans wel met een hoofd schuddend „neen" worden geantwoord. een grote eensgezindheid in de marxistische beginselen, maar toen hij er aan ging deel nemen kwam er nogal wat discussie, want ds. Poort heeft zijn voorkeur voor christe lijke organisatie op sociaal en politiek ter rein nooit onder stoelen of banken ge stoken. Van 1921 tot 1924 werkte hij in Elkersee op behouwen temidden van de Zeeuwen, een heel ander slag „parochianen en van 1924 tot 1927 in Almén tussen ZuLphen en Lochem, een kleine, nogal geïsoleerde plaats met een kerkelijk- en verenigings leven, dat hem frappeerde door zijn inten siteit. „Deze boeren zijn mijn professoren had zijn voorganger bij zijn intrede tot hem gezegd en spoedig merxte hij wat dat inhield. Het instituut der „jongelingsver- enigingen" verkeerde daar in zijn bloei periode en er werd met de studie zoveel ernst gemaakt, dat de discussies op een peil stonden, zoals hij nooit meer in zijn loopbaan heeft meegemaakt. „Het is ver bazend wat deze overigens zeer bescheiden en ingetogen mensen daar onder hun pet hadden", aldus ds. Poort. Gedurende het Beverwijkse deel van zijn loopbaan van 1927 tot 1932 nam hij ook actief deel aan allerlei maatschappelijke organisaties. Hij maakte de toenemende industrialisatie mee en zat in het bestuur van de toenmalige Christelijke Nationale Werkmansbond, die vooral haar leden had onder de arbeiders bij de Hoogovens en Van Gelder. Het langst stond hij in Den Haag, waai hij achtereenvolgens twee wijken had, wijk 3, het Transvaalkwarlier (daar hielp hij mee aan de oprichting van het wijkge- bouw „Sion") en wijk 22, het nieuwe, naar de kant van Loosduinen gebouwde „Vruch tenkwartier", waar hij onlangs nog werd ontboden om de eerste steen te leggen voor de nieuwe Johanneskapel, een project, waarvoor hij in die periode elf jaar een financiële actie had geleid. Gedurende dc oorlogsjaren maakte ook hij de opbloei van het kerkelijk leven mee. „We hebben toen elke zaterdagavond bidstonden gehouden waarbij de toen nog bestaande kapel veel te klein bleek te zijn, ondanks het ontbre ken van verwarming en elektrisch licht", zei hij. Uit zijn Haagse periode dateert ook zijn contact met de „Möttlinger be weging", ontstaan door het werk van Jo- hann Christoph Blumhardt, netgeen zeer verrijkend is geweest voor de zielszorg, welke hem als predikant was toever trouwd. Gebedsverhoringen, die hij daar bij mocht meemaken, hebben hem, zoals hij ons zeide, de nacht van Christus wel zeer sterk doen wedervaren. Hij is er ove rigens geen voorstander van, dit zeer in tieme contact tussen God en mens in mas sale bijeenkomsten, dus min of meer als evangelisatiemethode, te doen plaatsheb ben. Nadat hij in 1955 zijn emeritaat had ge kregen, verleende hij eerst nog ruim een jaar „bijstand in het ambt" in Eerbeek en daarna kwam hij naar Haarlem, waar de Hervormde Gemeente Spaarndam doo? het zich snel uitbreidende Haarlem-Noord naast dr. H. van der Loos en ds. J. Kroon allang dringend behoefte had aan een derde predikant, welke functie tijdelijk door hem werd waargenomen. Ds. Poort heeft ook veel werk verricht voor de NCRV: vóór de oorlog verzorgde hij mede de rubriek „Onder de leeslamp' en hij zit nog altijd in het dagelijks bestuur van deze omroepvereniging. In de discus sie over het al of niet gewenst zijn van een nationale omroep schreef hij een brochure genaamd „Nationale omroep of omroepver enigingen?", waarin hij zich een pleitbe zorger van de laatstgenoemde toonde. Ook zijn zoon heeft, overigens geheel onafhan kelijk van zijn vader, die hem er gaarne vrij in liet, het predikambt gekozen en is thans legerpredikant bij de AAT. Zijn dochter is secretaresse bij de Nederlandse ambassade in Karatsji. De jubilaris en zijn echtgenote kunnen gezien de omvang van de huidige woonruimte tot hun spijt in Haarlem geen bezoek ontvangen. Ter ge legenheid van zijn jubileum zal ds. Poort op 13 april nog eens in zijn oude wijk in Den Haag preken. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De officier van Justitië le Leeuwarden heeft gereageerd op de uit latingen van mr. Huygens uit Den Haag, die niet als verdediger zou zijn toegelaten bij de verhoren van de Berkelse arts in de Leeuwarder gevangenis. De officier verklaarde dat de Haagse advocaat zich tot nu toe niet als verdedi ger van de Berkelse arts O. heeft gesteld. Dat zou ook niet kunnen, aldus de officier, omdat het gerechtelijk vooronderzoek nog niet is begonnen. De vergiftiging in de Leeuwarder gevangenis, waarbij de tot levenslang veroordeelde L. om het leven kwam, verkeert nog steeds in het stadium van het politiële onderzoek. De dossiers zijn nog niet afgesloten. Wanneer dat het geval zal zijn, kan O., als hij als verdachte wordt aangewezen, een verdediger kiezen. Tot zo lang kan mr. Huygens zich niet be roepen op het Wetboek van Strafvorde ring, aldus de officier van Justitie, mr. Gelinck. Toen L. in de gevangenis levenloos werd aangetroffen, begon de politie met het onderzoek. In normale gevallen kan men iemand, die men verdenkt, dan tweemaal vierentwintig uur aanhouden en deze ter mijn ten hoogste met dezelfde termijn ver lengen. Dan wordt de rechter-commis- saris er in gemengd en terwijl deze met het gerechtelijk vooronderzoek begint, kan hij tot voorlopige hechtenis besluiten. Dit laatste is in dit geval niet nodig, omdat O. reeds levenslang gestraft is en dus ge vangen zit. Theoretisch kan men dus zeg gen, dat de vier maal vierentwintig uur aanhouding voor O. voorbij is en hij, wat betreft deze laatste zaak, volkomen vrij is. Juridisch gesproken is O. nog geen ver dachte. Dat wordt hij pas als het ge rechtelijk vooronderzoek wordt geopend. Totdat O. als verdachte wordt aange merkt, kan mr. Huygens zich niet als ver dediger opwerpen. Mr. Huygens is in Leeuwarden wel bij het verhoor van O. aanwezig geweest. De Berkelse arts verklaarde, toen hij zou worden verhoord, dat dit alleen kon ge beuren indien mr. Huygens daarbij aan wezig kon zijn en dat hij anders geen mond open zou doen. De substituut-offi cier en de commissaris van politie be sloten dit toe te staan. Mr. Huygens wilde echter ook de dossiers inzien maar dat werd hem geweigerd. Mr. Huygens vroeg ook voordat het ver hoor begon, O. onder vier ogen te mogen spreken. Ook dit werd niet toegestaan, omdat mr. Huygens geen verdediger kon zijn. De commissaris van politic heeft mede gedeeld, dat de zaak nog niet helemaal „rond" is. Maar men verwacht dat zeer binnenkort de dossiers in handen van de rechter-commissaris kunnen worden ge steld. Maar of het tot een rechtzaak tegen O. zal komen staat nog niet vast, omdat deze, wat het opleggen van straf betreft, geen zin heeft. Op de leeftijd van 67 jaar is in Eyken- gaarde overleden de heer Tj. Braaksma, die grote bekendheid heeft gekregen in Haarlem door de langdurige vervulling van zijn functie als concierge aan de h.b.s.-a aan de Raaks. De heer Braaksma. die werd geboren op 22 september 1890, was van 5 februari 1916 tot 23 oktober 1919 agent van politie. In 1919 werd hij over geplaatst naar Haarlem waar hij tot 1930 in dienst van de gemeentepolitie bleef. Toen volgde zijn aanstelling tot „Bewaar der van de h.b.s.-a", welke functie hij tot 1 januari 1955 toen hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte vervulde Tijdens zijn afscheid van de school bleek duidelijk wolk een belangrijke plaats de heer Braaksma in het schoolleven heefl ingenomen. De begrafenis zal plaats hebben op vrij dag 11 april om twaalf uur op de Noorder begraafplaats. ADVERTENTIE De geraffineerde mélange van liefst 16 verschillende tabakken zal U nooit naar „eens wat anders"doen verlangen. N j Het werkloosheidspercentage in het ge west Haarlem, dat dus ook de IJmond en Zandvoort insluit, bedraagt 2.2. Nader on derverdeeld zijn de percentages voor de gemeente Haarlem 2,56, voor Beverwijk 1,69, voor IJmuiden 1,49 en voor Zand voort 2,85. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. R. De- ves verstrekte ons om een breed overzicht mogelijk te maken, de cijfers van het ge registreerde aanbod van de laatste week van januari, van februari en van maart, respectievelijk van 1954, 1957 en 1958. De laatste week van januari leverde in de hieronder genoemde jaren de volgende aanbodcijfers op: 1954 2697 1957 736 1958 2321 De laatste week van februari: 1954 2551 1957 595 1958 2296 De laatste week van maart: 1954 1720 1957 513 1958 2226 Sinds zaterdagavond is de Vleeshal aan de Grote Markt te Haarlem weer als „Mo zart-café" ingericht, waarbij brandvrije wijnranken voor de Weense sfeer moeten zorgen, die naar beste vermogen door het ensemble van Carel Alberts met zang van Ans Stalman levend wordt gehouden. Mu ziekliefhebbers en anderszins kunstzinnig voelenden zullen zich misschien ergeren aan hel feit, dat de onsterfelijke naam Mozart verbonden wordt ten behoeve van een zakelijke exploitatie in een tijd van toegenomen vreemdelingenverkeer aan een amusementslokaal in een gebouw uit een veel vroegere stijlperiodeDaarom wordt er een poging ondernomen de com binatie althans eens per week zinrijk te maken. Enige jonge zangers en zangeres sen zullen meewerken aan programma's, die worden samengesteld en toegelicht door Jacques Moolenijzer, met aria's en duetten uit de opera's van Mozart, van wien ook instrumentale muziek tot uit voering komt. De eerste proef om Mozart in het naar hem genoemde tijdelijke café te vertegen woordigen wordt genomen op maandag 14 april. Hildegonde Brinkman (sopraan) en Jan Derksen (bariton) zullen begeleid door de pianiste Elly Jens fragmenten uil „D^- Toverfluit" en „Don Giovanni' laten horen. Op de foto ziet men het drie tal tijdens een bespreking in de Vleeshal bijeen. Hildegonde Brinkman uit Amster dam, die haar studie begon aan h. t con servatorium te Genève en deze bij Coby r amersma en Betty van den Bosch voort zette, vervulde enige kleine rollen bij de Nederlandse Opera, waar zij deel uit maakt van het koor. Te Haarlem heeft men haar in het Mozartjaar bij de her denking in de ridderzaal van het stadhuis kunnen horen. Jan Derksen uit Nijmegen doorloopt te Amsterdam thans het laatste jaar van zijn conservatoriumopleiding, waarna hij als oratoriumzanger en bij stedelijke opera's in Duitsland de nodige praktijkervaring wil opdoen. Hij heeft aan diverse radio-uitzendingen van opera's onder leiding van Alfredo Simonetto, Charles Wolff en Bernard Haitink mee gewerkt. Met andere solisten zijn voor verdere avonden onderhandelingen gaande. Zeker is dat de pianist Leendert Huges een recital van sonates van Mozart zal geven. Men rekent op de belangstelling van tal rijke mensen, die kunst en gezelligheid willen verenigen. De cijfers van 1954 waren erbij gegeven om aan te tonen, dat het aanbod ondanks de achteruitgang van de werkgelegenheid dat van 1954 nog niet overschreed. Dat kan men echter blijkens deze cijfers thans niet meer zeggen. In 1954 verminderde het aan bod van februari op maart van 2551 tot 1720 als gevolg van het begin van het sei zoen in een aantal bedrijfstakken. Maar dit jaar kwam het aanbod van februari op maart slechts van 2296 of 2225. De dalende tendens is door het slechte weer uiter aard in sterke mate tegengehouden. Maar in deze geringe vermindering ten opzichte van 1954 komt ook tot uiting, dat de con juncturele werkloosheid blijft toenemen. Ondanks het grotere aanbod kan echter aan de nog steeds bestaande vraag in ver schillende bedrijven niet worden voldaan, alleen door de kwalitatieve eisen die deze vraag begeleiden. Wij hoorden de ver wachting uitspreken, dat er als gevolg van de huidige ontwikkeling weer een con stante groep werklozen ontstaat uit die groep werknemers, die tijdelijk als gevolg van de spanning op de arbeidsmarkt wél aan bod kon komen. De vraag of er voor I deze groter wordende groep bijzondere J voorzieningen moeten worden getroffen i op het gebied van de werkgelegenheid ver dient dan ook zeker overweging. Ds. E. Zijlstra te Aerdenhout, geestelijk verzorger van de gerepatrieerden in Noord- holland, zal op dinsdagavond 15 april op een door de Gereformeerde Vrouwen- en Mannenverenigingen te Overveen georga niseerde vergadering, in de Gereformeerde Kerk te Overveen. een causerie houden over dc aanpassing der Indische Neder landers in ons land, gezien als geestelijk probleem. HAARLEM. 8 april ONDERTROUWD: 8 april: M. G. de Vendt en M. M. Harneetman; A. van Brug en M. G. Hoogendoorn; H. G. Mulder en J. C. Hoeben; H. C. M. de Jong en J. A. de Leeuw: K. Barten en L. G. W. Noor- dermeer: J. M. van Putten en I. A. de Wit. GETROUWD: J. F. van der Heide en A. C. van den Bergh; T. Elema en C. Stuker; T. D. Wezelenburg en J. M. Hobbel: L. J. Castelein en G. J. Verton; F. Waasdorp en A. A. J. van Bekkum. BEVALLEN van een zoon: 4 april: J. de Vos Burchart-van den Hurk; D. J. Doller-Harders; S. M. IJzerman-Bekooij; J. A. Evers-Meiiér: C. M. Stokman-Zwa nenburg; 5 april: E M. de Groot-Hove nier; T. Y. T. Brüggen-de Bij; M. C. Links-Verbree; C. Steenbnkker-Kensen; 6 april: A. G. de Vlieger-van der Slot; J. M. Logmans-Halderman; 7 april: S. W. Herscheit-Haenen; 8 april: M. Neeven- van Leuven. BEVALLEN van een dochter: 3 april: M. M. van der Maden-van Leeuwen: 4 april: A. Rol-Tiesinga; D. Edskes-Aal: G. M. van Wulften-Vrenegoor; R Robijn- Jansen; 5 april: H. van Beelen-van Steij- nen; E. C. G. de Goeij-Tuijp; C. Steen- bakker-Kensen; S. A. Pothof-Haaxman; H. M. Vreeswijk-Kroon: A. Havinga-Mul- der: 6 apr.: N. Kensen-Diikstra; 7 apr.: J. M. F. Kluss-Serné; H. C. Bosma-Hcikens; M. Klute-Rodrigues: M. Kuijkhoven- Iking. OVERLEDEN: 3 april: M. S. v. Caspel- Hardesmeets; C. J. Swartsenburg-Koper, 67 j., Kinderhuissingel; 4 april: J. Stee houwer, 64 j., Bos en Vaartstraat; W. van Delft, 79 j., Hazepaterslaan; J Olthof- Matema, 43 j„ Goetzeestraat; H. Hermes, 73 j., Koninginneweg; D. H. D. J. von As- muth, 21 j., Vergierdeweg; A. van der Stege, 72 j., Crayenesterlaan. 5 april: H. J. Kaffka genaamd Dengler-Nederkoorn, 86 j., Jansweg; P. Bismeijer-Schutte, 77 j., Tetterodestraat: H. Zurhaar, 6 maanden. Kamperlaan; J. J. Hoes. 75 j., Vinken- straat; 6 april: J. J. Pousenou, 86 j., Hage- straat; 7 april: M. E. Philippo, 2 j., Rijn straat; T. Braaksma, 67 j., Lorentzplein.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9