De Spar geeft wat u toekomt! DE SPAR GROENTJE... Vijfentwintig jaar oog in oog met maan en sterren Amsterdamse Beurs DE BEURS vun gisteren Met een Groentje loopt U geen blauwtje 7 Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring viert zilveren jubileum Eindexamens HBS UIT STAD EN STREEK Kruideniers en slagers wensen sluiting op zaterdagmiddag Middenstandsbonden zijn er tegen Routes buslijnen naar Overveen Wielrijdster gewond na aanrijding met fietser Scheepvaart Uit eigen bakkerij ,0 VK4MMI MKEES1HANN lO% SCHUURPOEDER pronto bij aankoop van 1 pot lO% DUBBEL Sparzegols bij: BO% io,/' -jiki Kopen bij De Spar is sparen bij de koop. lO% DONDERDAG 10 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een heldere nachtelijke hemel, waaraan myriaden sterren als diamantgruis op zwart fluweel uitgestrooid te flonkeren staan, is vol grootheid en mysterie. Hoe nietig en verloren kan de beschouwer zich onder dat gewelf der eeuwigheid voelen. Grenzen en tijden lijken zich op te lossen in de sterrennevelen, waarachter onvoor stelbare werelden zich slechts laten vermoeden. Door de eeuwen heen heeft de mens in relatie gestaan met de hemellichamen en de verschijnselen boven hem. Soms beangstigden ze hem, soms schonken ze hem hoop of moed, al naar gelang de om standigheden, maar altijd was het firmament een onuitputtelijke bron van wijsheid en wetenschap. Er valt een groeiende belangstelling te constateren voor enkele fa cetten van deze wetenschap van het heelal, zijn verschijnselen en de hemellichamen, met name de weerkunde en sterrenkunde. Daaraan zal de enorme ontwikkeling van techniek en wetenschap, welke de mens van nu bijna dagelijks doet confronteren niet. feiten en begrippen die hem tot voor kort nog „bovenaards" toeleken, wel niet vreemd zijn. Deze belangstelling voor de weerkunde en sterrenkunde kan men bij alle lagen van de bevolking waarnemen: tegenover de verschijnselen in de damp kring en de sterrenwereld staan alle mensen als gelijken. In tal van landen over de gehele wereld bestaan verenigingen, die zich ten doel stellen de belangstelling van hun leden op het gebied van de weerkunde en sterren kunde gaande te houden en te stimuleren. In ons land is dat de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde, die een twintigtal plaatselijke afdelingen met tezamen ongeveer 2500 leden omvat. De Haarlemse afdeling van deze vereni ging, de Haarlemse Weer- en Sterrenkun dige Kring, werd vijfentwintig jaar ge leden opgericht. Wanneer men met de heer J. Groene- velt, de voorzitter van de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring, over het doel van de vereniging en de activiteiten der leden in gesprek raakt, duurt het niet lang of men wordt aangestoken door zijn enthousiasme. Hij vertelt dat de vereni- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de volgende data vastgesteld voor de examens hbs a en hbs b en de volgende gecommitteerden benoemd voor scholen uit Haarlem en omgeving: Kennemer lyceum te Overveen: hbs a, van 14 tot en met 21 juni: ds. H. van der Linde, Amsterdam, dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen, mevrouw A. Gerzon- Caffé, Bloemendaal. Examen hbs b, 23 tot en met 30 juni: G. R. Veldkamp, Delft, mevrouw M. G. de Graaf-Petri, Rotter dam, dr. C. Brouwer, Haarlem. Jac. P. Thijsselyceum te Overveen: hbs a van 27 tot en met 30 juni: dr. J. S. Bart- stra, Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht, ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Examen hbs b van 21 tot en met 24 juni: dr. J. G. Dijkman, Haarlem, dr. B. Ha- vinga, Heemstede, mevrouw H. O. H. van Lessen-Douwes Dekker, Utrecht. Gemeentelijke hogereburgerschool A te Haarlem: hbs a, van 19 tot en met 26 juni: H. J. van Wielink, Zaandam, mr. M. V. Polak, Oegstgeest, mevrouw S. Fischer- Kunst, Amersfoort. Idem, hbs b: van 24 tot en met 3 juli: J. van der Loo, Haarlem, mevrouw dr. !i. Brongersma-Sanders, Leiden, dr. W. Schreijer, Middelharnis. Gemeentelijke hogereburgerschool voor meisjes te Haarlem: hbs b, 27 en 28 juni: J. Lamberts, Maastricht, A. J. S. van Dam, 's-Gravenhage, L. Leopold, 's-Gra- venhage. Coornhertlyccum te Haarlem: hbs a, van 1 tot en met 8 juli: ds. H. van dei- Linde, Amsterdam, dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen, mej. J. M. Molhuysen, Bilthoven. Idem, hbs b, van 16 tot en met 23 juni: A. J. van der Loo, Heemstede, mevr. drr M. Brongersma-Sandex-s, Leiden, dr. W. Schreijer, Middelharnis. Lorentzlyceum te Haarlem, hbs a, 25 en 26 juni: dr. J. S. Bartstra Sr., Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht, ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Idem, hbs b, van 14 tot en met 21 juni: G. R. Veldkamp, Delft, mevrouw M. G. de Graaf-Peteri, Rotterdam, dr. C. Brouwer, Haarlem. Christelijk Lyceum te Haarlem: hbs a, van 14 tot en met 19 juni: dr. J. S. Bart stra Sr., Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht, ds. F. L. van Duykeren, Amster dam. Idem, hbs b, van 20 tot en met 30 juni: B. W. Steggerda, Delft, dr. C. F. A. Bruij- ning, Oegstgeest, mej. M. J. Francken, Huizen. Marnix van St. Aldegondelyeeum te Haarlem: hbs a, van 20 tot en met 24 juni: dr. J. S. Bartstra Sr., Haarlem, A. M. M. Koster, Utrecht, ds. F. L. van Duyke ren, Amsterdam. Idem, hbs b, van 1 tot en met 5 juli: B. W. Steggerda, Delft, dr. C. F. A. Bruij- ning, Oegstgeest, mej. M. J. Francken, Huizen. Mendelcollegc te Haarlem: hbs A, van 24 tot en met 28 juni: ds. H. van der Linde, Amsterdam; dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen; mevr. A. Gerzon-Caffé, Bloe mendaal. Idem: hbs B, van 17 tot en met .21 juni: J. Lamberts, Maastricht; A. J. S. van Dam, 's-Gravenhage. Triniteitslyceum te Haarlem: hbs A, van 1 tot en met 4 juli: dr. J. S. Bartstra Sr., Haarlem; A. M. M. Koster, Utrecht; ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam. Idem: hbs B, van 16 tot en met 20 juni: dr. J. G. Dijkman, Haarlem; dr. B. Havin- ga, Heemstede; mevr. H. O. H. van Lessen- Douwes Dekker, Utrecht. Rijkshogereburgerschool te Velsen: hbs A, 16 en 17 juni, dr. A. Alberts, Amster dam; mr. H. M. Kits van Hijningen, Haar lem; mevr. J. M. Scheffer-van Overveldt. Wassenaar. Idem: hbs B, van 25 tot en met 28 juni: dr. J. G. Dijkman, Haarlem; dr. B. Ha- vinga, Heemstede; mevr. H. O. H. van Lessen-Douwes Dekker, Utrecht. Nieuws in het kort Belangen van spastici. Vrijdag U april houdt de afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de be langen van spastici (B.O.S.K.) een bijeen komst in restaurant Brinkmann, waarop arts C. E. Lindenbergh zal spreken over oorzaken en gevolgen van hersenverlam- toing. Aan de orde zal komen een voor stel om het bestuur uit te breiden met de heren C. E. Lindenbergh en H. Hendriks. Geen spreekuur. De heer A. van Ge luk, wethouder van Publieke Werken in Bloemendaal is verhinderd vrijdagmiddag spreekuur te houden. ging actieve waarnemers en belangstel lenden telt. De weerkundige en sterren kundige waarnemers, allen amateurs, ver lichten bijzonder nuttig werk voor het meteorologisch instituut te De Bilt en de sterrenwachten. De sterrenkundigen, die aangesloten zijn bij de landelijke werk groep Meteoren, bestuderen de baan en het gedrag van deze hemellichamen. Zo hebben twee Haarlemse leden van deze werkgroep vorig jaar de komeet „Arend Roland" waargenomen en gefotografeerd, waarmede zij een belangwekkend resul taat voor de sterrenkunde hebben geboekt. Tot de werkgroep behoort ook een aantal rekenaars, dat in de afgelopen jaren ver zamelde waarnemingen, die in de duizen den lopen, bewerkt. Een andere zeer actieve werkgroep is de werkgroep Bedekkingen. Deze houdt zich bezig met de bepaling van het tijdstip waarop een ster. planeet of de zon door de maan wordt bedekt. De wetenschappelijke waarde van dit soort waarnemingen blijkt hieruit, dat de waargenomen tijdstippen verbeteringen aan de berekende plaats van de maan tengevolge hebben en uiteindelijk ook verbeteringen aan de baan van de maan. Een aantal rekenaars bewerkt de uitkomsten, welke elk kwartaal naar het Nautical Almanac Office te Londen wor den gezonden ter verdere bewerking. De Nederlandse groep waarnemers neemt een niet onbelangrijk deel van de „wereldproduktie" voor haar rekening. Voor de waarneming van sterbedekkingen heeft men geen uitgebreid instrumentarium nodig. Met een eenvoudige kijker, een goedlopend horloge en een radiotoestel voor de tijdseinen brengt men het al een heel eind. Natuurlijk zijn er waarnemers, die aan hun hulpmiddelen de hoogste eisen stellen; hun zelfgebouwde uurwerken en chronografen zijn dikwijls pronkstukken van vakmanschap. Eenmaal per jaar houden de werkende sterrenkundige amateurs een congres. Er worden dan lezingen gehouden, ervaringen uitgewisseld en foto's en aantekeningen bekeken. Gewoonlijk vindt de bijeenkomst plaats in een sterrewacht, zodat men zich geen betere omgeving kan wensen. In 1954 viel aan twee Haarlemse ama teur-sterrenkundigen de eer te beurt deel te mogen nemen aan een expeditie naar Figeholm in Zweden, waar achtendertig waarnemers uit verscheidene landen bij een waren gekomen om een zonsverduiste ring waar te nemen en daarover gegevens te verzamelen. Jammer genoeg werkten de weersomstandigheden niet mede zodat de expeditie weinig succes opleverde. De Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde heeft een voortreffelijk geredigeerd populair-wetenschappelijk maandblad getiteld „Hemel en Damp kring". Sedert 1938 geeft de vereniging bovendien jaarlijks ,.De Sterrengids" uit, een sterrenkundige almanak, samengesteld door haar voorzitter, dr. J. J. Raimond jr., de directeur van het „Zeiss-Planetarium Haagsche Courant" in Den Haag. Dit jaar boekje is wat inhoud en uitvoering betreft enig in zijn soort. Het kan door iedere leek worden gelezen en gehanteerd. Voorts bezit de vereniging een uitleenbibliotheek, welke vele honderden weerkundige en sterrenkundige werken, zowel in de Ne derlandse als in vreemde talen, bevat. Zo wel voor de leek, wiens belangstelling is ontwaakt, als voor hem of haar, die dieper op de zaak wenst in te gaan, is er een keur van uitstekende boeken. Het zilveren jubileum van de Haarlem se Weer- en Sterrenkundige Kring zal op dinsdagavond 15 april in hotel „Lion d'Or" aan de Kruisweg te Haarlem worden ge vierd met een feestelijke bijeenkomst voor leden en genodigden. Dr. J. J. Raimond jr., voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en directeur van het Zeiss-Panetarium in Den Haag, zal op die avond een lezing houden over „De Krabnevel". Tevens wordt een tentoon stelling gehouden van instrumenten, atlas sen en verzamelingen van leden, die daar bij een en ander over hun werk zullen ver tellen. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3% °/o Nederl.'47 91% 91% 3"/n Nedl. 1962/64 93' /ie 92% A. K. U 163/. 163% Calvé Delft 290 287 Van Gelder Zonen 182% 181 K. N. Hoogovens 282 280 •Jederl. Ford 166 165 N Kabelfabriek 223 222 •pw Philips Gloeil 265/ 264% Ptef.PbilipsGloeil 153 153 Unilever 330 328% Wilton Fyenoord 201% 201 Dordtsche Petrol. 647 642 Kon. Petroleum f 154.30 153.— BMliton 170 170 A'dam Rubber 51 50 K. L. M 108.60 108 Holl. Amer. Lijn 131% 131% K. N. S. M 126% 127 N. Scheepv. Unie 113)4 114 v. Nievelt Goudr. 143% 143 Phs. v. Ommeren 199 198% H. V. A 87 87% Verg. Deli Mijen 65 66 Amsterd. Bank 205% 205% Nat. Handelsbank 70% 70% Ned. Handel Mij 151 151 Rotterd. Bank 178 178 Twentsche Bank 155 154% Anaconda Copper 45 44% Bethlehem Steel. 37% 37% (J S. Steel 56% 56% Icneral Motors.. 34% 34% Shell Union 68 68% Tidewater 22% 22% Bij de commissie van overleg van de drie middenstandsbonden zijn onlangs verzoe ken van kruideniers en slagers binnenge komen om hun winkels voortaan zaterdag middag vroeg te sluiten, in plaats van de thans op een dag midden in de week ver plichte ochtend- of middagsluiting. Na uitvoerige besprekingen kwam de commissie tot de conclusie dat de verzoe ken onder de huidige omstandigheden niet kunnen worden ingewilligd. Tijdens het overleg, dat is gepleegd met alle vertegen woordigers uit de levensmiddelenbranche, bleek, dat slechts de kruideniers en dè sla gers voorstanders zijn van een vroege win kelsluiting op zaterdagmiddag. Men wenst langzamerhand een geheel vrije zaterdag middag mogelijk te maken en daarvoor in de plaats zou dan bijvoorbeeld een extra koopmiddag of -avond kunnen worden in gesteld. Hoewel alle begrip werd gevonden voor de door kruideniers en slagers aangevoerde argumenten als het schoonmaken van de winkels na de sluiting, waarvoor volgens het Werktijdenbesluit geen personeel mag wor den aangehouden, en de verzoeken alles zins sociaal verantwoord werden geacht, meent de meerderheid van de middenstan ders, dat een vroege sluiting op zaterdag middag niet is door te voeren. Sluiting van de kruideniers- en slagerswinkels alleen is evenmin mogelijk, daar dit ongetwijfeld zou doorwerken in de overige levensmid delenbranches. De algemene mening, die bij de bespre kingen aan de dag trad was, dat men met de vroege sluiting inbreuk zou maken op de in Nederland ingeburgerde koopge woonten. Melkslijters, winkels van alcohol houdende dranken, chocolaterieën en der gelijke zetten juist op zaterdagmiddag meer om dan op normale werkdagen. De middenstandsbonden vrezen bovendien, dat een dergelijke maatregel het begin wordt van de vijfdaagse werkweek. Zij zien bo vendien verderstrekkende gevolgen en noe men slechts, dat velen op zaterdagmorgen een snipperdag zullen nemen om bood schappen te kunnen doen. Ook de federatie van slagerspatroons bonden heeft de kwestie besproken. Naar- aanleiding van de conclusie waartoe de commissie van overleg van de midden standsbonden kwam, besloot de slagers federatie niet over te gaan tot het sluiten van de slagerijen op zaterdagmiddag. AMSTERDAM De Hollandsche Constructiewerkplaatsen en de Electrolasch stellen aan aandeel houders een dividend voor van 22 percent (onv.) plus 50 percent bonus in aandelen in de loop van 1958. De laatste dagen wa ren de aandelen van beide maatschappijen reeds vast (dinsdag ongeveer 10 punten hoger) op herkapitalisatiegeruchten. Er kwam voor deze fondsen geen notering tot stand. Er was meer affaire dan dinsdag. De markt werd hierdoor aangespoord op een vast slot, van Wallstreet, waar een kleine opleving in de staal- en automobiel industrie viel te constateren. De aandelen Kon. Olie deden ongeveer f 154,20 tegen dinsdag 151,50 en bleven een kleinigheid onder pariteit New York. Londen gaf een stukje af waardoor de koers iets lager was dan in de morgenuren. De vaste ten dentie voor de olieaandelen werkte stimu lerend op de overige markt. Aandelen Philips, met steun uit Londen, konden zich ongeveer 2 punten verbeteren. De Unilevers hadden het moeilijker en kon den hoegenaamd niets óp het verlies van dinsdag van 3 punten inlopen. AKU was een half puntje hoger en KL-M, ingevolge Wallstreet, een kleinigheid lager. Het bericht over ontslag van walperso- neel bij de Rotterdamsche Lloyd had een nadelige invloed op de koers van de aan delen, die ongeveer 2 punten lager noteer den. Aandelen KPM waren daarentegen een punt hoger tengevolge van de poging om de veertig schepen van de maat schappij, die thans in de haven van Singapore verblijven, in Zuid-Oost-Azië in de vaart te brengen. Ook de overige aandelen in deze sector waren iets vrien delijker. In de Indonesische waarden be stond enige belangstelling voor Ver. Deli. dat een punt hoger noteerde. Staatsfondsen waren aanvankelijk aan de vaste kant vooral voor de staffel- lening plus 3/8 percent maar ze liepen in het verdere beursverloop achteruit en belandden op ongeveer de vorige slot- koers. In geldkringen ter beurze werd over een discontoverlaging in Londen ge sproken. Verder werden nog vernomen aandelen Amsterdamsche Droogdok Maat schappij n.v. op 300 (304V2) op het divi- dendvoorstel. Rentespaarbrieven werden wederom hoger geadviseerd op 105 3/8 (105 1/4). Prolongatie 4 pet. (ANP) NEW YORK Door winstnemingen brokkelden de op gelopen koersen laatbeurs af. Tijdens vrijwel de gehele beurstijd was het koers verloop stijgend maar tegen sluiting kwam de lichte reactie tijdens welke Du Pont de Nemours meer dan 2 dollar en Texas and Pacific meer dan 3 dollar moest prijs geven. Over het geheel genomen sloot de beurs echter evenwichtig hoger met vrij talrijke winsten van een dollar of meer. De staalwaarden, die aanvankelijk vast waren, sloten verdeeld evenals de chemie- fondsen. Ter beurze beschouwt men de gang van zaken als technisch, hoewel ook enig goed economisch- en bedrijfsnieuws van invloed was. De farmaceutische fond sen, die vermoedelijk een goed jaar 1958 zullen hebben, trokken de aandacht met vele beursstijgingen van een dollar of meer. De staalwaarden waren vast met uitzondering van Lukens dat meer dan 3 dollar daalde wegens dividendverlaging en verminderde inkomsten. De olies fractio- neel hoger. De auto's stegen verder op goed verkoopnieuws; de rubberwaarden sloten zich hierbij aan. Het industriegemiddelde kwam van 442,59 op 441,88; dat voor spoorwegen van 101,61 op 102,07 en dat voor openbare nuts bedrijven van 74,32 op 74,70. De omzet be droeg 2 040.00C aandelen tegen 2.190.000 de vorige dag. Van de 1142 verhandelde fond sen sloten er 498 hoger en 374 lager. De tijdelijke routewijziging van de Haarlemse stadsbuslijnen 4 en 6, welke zoals wij gisteren hebben meegedeeld met ingang van vandaag noodzakelijk is ge worden wegens werkzaamheden aan de .Julianalaan tussen het Adriaan Stoopplein en de Zijlweg, is minder ingewikkeld dan zij vele lezers op het eerste gezicht zal hebben toegeschenen. Het gaat hier om de verbinding van twee woonwijken: het dorp Overveen en de ver bouwing van de Julianalaan en omgeving en het Tuindorp Overveen met het cen trum van Haarlem en het station. De verbinding met het dorp Overveen en de omgeving van de Julianalaan ge schiedt, evenals normaal, door middel van lijn 4, die echter nu via de Zijlweg eerst naar het dorp Overveen rijdt en ver volgens over de Julianalaan naar de halte op het Adriaan Stoopplein en weer terug. Ten aanzien van Tuindorp Overveen ligt de zaak wat moeilijker, omdat de hierbo ven genoemde omlegging van lijn 4 het on mogelijk maakt Tuindorp en Ramplaan- kwartier in de route van deze lijn te hand haven. Daar Tuindorp m Ramplaankwar- tier echter ook met stad en station verbon den zijn door middel van lijn 6 (via Vlaam- seweg, Lorentzkade, Pijlslaan, Schouw tjeslaan en Wagenweg) was het mogelijk door eenvoudig deze lijn van de Rollands laan af via de route van lijn 4 tijdelijk te verlengen aansluiting te geven op het gehandhaafde gedeelte van die lijn. Van daar dat de bussen van lijn 6 nu na de Rol landslaan doorrijden naar het aanslui- tingspunt met lijn 4 op de hoek van Zijlweg ten gerieve van passagiers met bestem ming Overveen (dorp), Julianalaan en om geving, Zijlweg, Haarlem-postkantoor, Kleverpark en Sinnevelt. Het is dus slechts een kwestie van even wennen aan de tij delijke situatie. Tegen de tijd dat men daaraan gewoon is zal de oude route wel weer kunnen worden gereden. Een 46-jarige verificatrice uit Haarlem, die woensdagmiddag omstreeks kwart over vier over het Klokhuisplein in Haar lem fietste, is door een onbekend geble ven fietser aangereden, waardoor zij viel. Zij werd gewond aan beide knieën en kreeg een bloeduitstorting. De fietser haalde de verificatrice in, juist op het ogenblik dat een personenauto beide fietsers inhaalde. Toen de bestuur der van deze auto de gewonde wielrijdster eerste hulp verleende werd zijn auto aan gereden door een andere auto. De politie verzoekt de onbekende fietser zich te wil len melden bij het bureau centrum, Sme- destraat, Haarlem. Aagtedijk, pass. 9 Kreta n. Genua. Aagtekerk, 9 te Antwerpen v. Barcelona. Aalsdijk, 8 v. Norfolk n. Houston. Aalsum, 10 te Glasgow. Abbedijk, 9 te New Orleans verwacht. Aegis. 9 v. Hamburg n. Bremen. Alamak, pass. 9 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Albireo, 9 4 m. o. Kp. Degata n. Le Havre. Alblasserdijk, 9 te Corpus Christi verwacht. Aldabi, 10 te Santos.- rs!T Almkerk, 9 te East-London verw v. Pt. Elizabeth Alphacca, D dw. Recife n. Rio de Janeiro. Alphard, 10 te Antwerpen. Aludra, 10 te St. Vincent. Amerskerk, 9 v. Hamburg n. Bremen. Amsteldijk, pass. 9 Flores n. Havana. Amstelkroon, 9 210 m. n.o. Aden n. Bombay. Amstellaan, 11 te Sydney verwacht. Amstelsluis, 9 270 m. z.w. Rangoon n. Durban. Angolakust, 9 v. Amsterdam n. Antwerpen. Annenkerk, pass. 9 Minikoi n. Manilla Antonia, 9 te Singapore verw. v. Kuching Appingedijk, 9 te Nanaimo verwacht. Arendskerk, 10 te Rotterdam. Argos, 9 te Bougie. Arkeldijk, 10 te Belawan. Artemis, 9 v. San Juan n. Antwerpen. Astrid Naess, pass. 9 Gibraltar n. Fawley. Attis, 9 te New Orleans v. Houston. Axeldijk, 9 v. Santos n. New York. Banda, 9 te Singapore. Banggai, 9 te Vancouver verwacht. Bantam, 10 te Rotterdam. Bat i an. 10 te Damman. Batavia, 10 te Pnompenh. Bawean, 9 te Cochin. Bennekom, 8 1100 m. rno. Barbados n. Londen. Blitar, 10 te Port Sudan verw. v. D.ieddah. Bonita, 9 v. New York n. La Ceiba. Boschkerk, 9 250 m. n. Perim n. Suez. Breda, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Bussum, 9 105 m. n.w. Alexandrië n. Rotterdam Calamares, 9 v. Mobile n. Pto. Cordes. Caltex Arnhem, 9 te Rotterdam. Caltex Delft, 9 39 m. n.o. Malta n. Pernis. Caltex Leiden, 9 v. Cartagena. C.'altex Pernis, pass. 9 Kp. Roca n. Sidon. Caltex The Hague, 9 Kp. St. Vine. gep. n. R'dam Caltex Utrecht, 9 250 m. o. Aden n. Suez. Camitia, 18 te Birktnhead verwacht. Carl Levers, 9 te Genua v. Livorno. Cartago, 9 v. New York n. Cortes. Casamanca, 9 255 m. z.w. St. Vine. n. Nantes. Castor, 8 v. San Juan n. Pitre. Cirrus, 9 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cistula. 9 220 m. o. Kp. Howe n. Auckland. Clavella. 10 te Geelong. Congokust, 9 dw. Kp. Palmas n. Port Harcourt. Corilla, 9 285 m. o.z.o. Mogadiscio n. Durban. Crania, 10 te Goodhope. Dalerdijk, 9 te Havana. Daphnis, 9 v. Port of Spain n. Amsterdam. Delft, 9 et La Guaira verwacht v. Trinidad. Diemerdijk, 9 v. Rotterdam n. Londen Duivendijk, 9 580 m. w.z.w. Fayal n. Willemstad. Eenhoorn. 9 v. Ceuta n. Rotterdam. Esso Amsterdam. 10 te Aruba. Esso Nederland, 9 te Port Said. Etrema, 9 50 m. z. Rhodes n. Berre. Friesland SSM, 10 v. Amsterdam n. Setubal. Gaasterkerk, 9 te Marseille v. Genua. Gaasterland, 9 v. Vitoria n. Ilheos. Garoet, pass. 9 Ceylon n. Aden. Gooiland, 9 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Gordias, 9 te Puerto Limon. Groote Beer, pass. 9 Kp. Race n. Quebec. Heelsum, 9 te New Orleans verw. v. Bronsville. Helicon, 9 te New York verwacht. Hermes, 10 te Amsterdam. Hersilia, 9 v. Kingston n. Cienfuegos. Hilversum, 8 190 m. n. Finisterre n. Port Said. Holendrecht. 10 te Baltimore. Holland, 9 te Durban verw. v. Quelimane. Hydra, 8 te La Guaira n. Pto. Cabello. isis, 9 te Curasao verwacht v. New York. Johan van Oldenbarnevelt, verm. 15 van Aden naar Australië. Kaap Hoorn, pass. 9 Vlissingen n. Perzische Golf. ixabylia pass !i Lissabon n. uandsend. Karimata, 8 340 m. o. Bermuda n. Houston. Nelietia, 9 845 m. n.o Martinique n. Curapao. Kellia, 9 v. Liandar Mashur n. Sydney. Kenia, 9 te Gibraltar verwacht. Kerlosono. 9 te Crofton verwacht. Kerkedi.ik, 9 te Lübeck (proefvaart). Kieldrecht, 9 780 m. z.o. Monrovia n. Las Palmas. Kopionella, 15 te Abadan verwacht. Kosicia, 9 610 m. z.w. Santa Maria n. Landsend. Kylix, 9 v. Rotterdam n. Stockholm. Langkoeas. 10 te Port Swettenham. Lawak, 10 te Kaapstad. Leopoldskerk, 10 v. Mostagenem n. Port Said. Leto, pass. 9 Finisterre n. IJmuiden. Lieve Vrouwekerk, 9 v. Basrah n. Durban. Lissekerk, 9 te Abadan. Lombok, 9 310 m. w. Lissabon n. New York. Loosdrecht, 9 45 m. o.n.o. Ras Fartak n. Djibouti Louis Lantz, 9 85 m. w. Oporto n Las Palmas. Maasdam, 9 Scillys gepass. n. Halifax. Mariekerk, 10 v. Fremantle n. Adelaide Marnelloyd, 10 v. Genua n. Beyrouth. Maureen, pass. 9 Key West n. Jacksonville. Meerkerk, 9 te Genua v. Marseille. Meliskerk, 10 v. Singapore n. Bangkok. Molenkerk, 9 Finisterre gepass. n. Boulogne. Moordrecht, 9 v. Suez n. Perzische Golf. Muiderkerk, 9 te Antwerpen. Munttoren. 9 v. Buenos Aires n. Curacao. Musillovd, pass. 9 Ceylon n. Belawan. Mijdrecht, 11 te Los Angeles verwacht. .Naess Commander, 9 te Mena A1 Ahmadi. Naess Lion, 12 te Houston verwacht. Nias, 11 te Hongkong verwacht. Oberon, 9 te Hamburg. Ommenkerk, 9 te Rotterdam. Ondina, pass. 9 Ceylon n. Mena A1 Ahmadi. Oostkerk, 9 120 m. z.w. Nagasaki n. Tientsin. Ootmarsum, 9 te Bremen verwacht. Oranje, 10 in Suezkanaal n. Port Said. Oranjefontein, 9 te Las Palmas. Osiris, 9 te Aruba. Pendrecht, 9 200 m. n. Kp. Verde n. Monrovia. Peperkust, 9 v. Takoradi n. Accra. Poelau Laut, 10 te Amsterdam verwacht. Prins Alexander, 10 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 9 400 m. n.o. Cape Race naar Montreal. Pr. Willem George Fred., 9 v. R'dam n. Le Havre. Purmerend, 10 ten anker Thameshaven. Pygmalion, 9 v. Havana n. Rotterdam. Raki, 9 v. Tandjong Mani n. Sandakan. Ridderkerk, 9 te Duinkerken verwacht. Roepat, 9 te Suez verwacht v. Aden. Roggeveen, 10 v. Bluff te Dunedin. Rondo, 9 te Damman. Rijndam, 9 550 m. o.n.o. Kp. Race n. South.ton. Kijnkerk, 11 te Aden verwacht. Salatiga, pass. 9 Guardafui n. Suez. Samarinda. 9 v. New York n. Panama. Schouten, 10 te Hongkong verwacht v. Singapore. Senegalkust, 10 te Amsterdam. Siberoet, 10 te Rangoon. Slamat, 9 v. Antwerpen n. Londen. Slclerdijk, 9 te New York. S.oestdijk, 10 te Boston. Solon, 8 te Trinidad v. Pto. Cabello. ■Stad Alkmaar, 9 v. Gibraltar n. Messina. Stad Arnhem, 9 10 m. z.w. Dungeness van Ant werpen naar Alexandrië. Stad Delft. 9 v. Aden n. Suez. Stad Gouda, 9 240 m. z.w. Kp. Race n. Hpt.roads. Stad Haarlem, 9 v. Rotterdam n. Kirkeness. Stad Utrecht, 10 te Baltimore. Stad Vlaardingen. 11 te Kirkeness verw. v. A'dam. Stanvac Djirak, 9 Sebarok verwacht. Stanvac Malacca. 9 v. Surabaja n. Sungeigerong. Statendam, 9 v. Honolulu n. San Francisco. Statcnsingel, 9 475 m. n. Azoren n. Norfolk. Statue of Liberty, 8 1130 m. n.o. Paramaribo naar Philadelphia. Steenwijk, pass. 9 Scillys n. Amsterdam. Stentor, 8 v. Guanta n. P. Sucre. Straat Johore, 9 v. Albany n. Fremantle. Straat Lombok, 9 te Beira. Straat Madura, 9 v. Fremantle n. Mauritius. Sunetta, 9 te Singapore n. Saigon. Tara, 10 te Rotterdam. Tawali, 9 v. Suez n. Aden. Telamon, 8 oostp. Cuba gepass. n. Charleston. Teucer, 9 190 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Halifax. Themis, 9 te Maracaibo. Theobaldius, pass. 9 Plymouth n. Rotterdam. Tjibadak, 9 290 m. n.o. Kp. Padaran n. Shimlzu. Tjitjalengka, 11 te Kaapstad verwacht. Trajanus, 7 v. Port of Spain n. Grenada. Triton, 9 te New Orleans. Utrecht, 11 te Venetië verwacht. Van der Hagen, 9 v. Rotterdam op proeftocht: Van Heemskerk, 9 te Bremen. Van Linschoten, 10 t.e East-London. Vivipara, 10 te Mena Al Ahmadi. Vlist, 9 v. Norfolk n. Syracuse. Waal, 9 250 m. n. Alexandrië n. Tunis. W. Alton Jones, 9 te Philadelphia. Waterman, 9 v. Rotterdam n. Halifax. V/estertoren 9 572 m. o.n.o. Aden n. Mena. Wieldrecht, 9 te Abadan verwacht. Willem Barendsz, 9 9 m. w. Dakar n. Rotterdam. Willemstad, pass. 9 Flores n. Plymouth. Wolfgang Russ. 9 te Amsterdam. Woltersum, 9 420 m. n. Azoren n. Le Havre. Wonosari, 9 te Halifax verwacht v. Napels. Wonosobo, 9 v. Manilla n. Sebu. Zaankerk. 9 210 m. z.o. Hainan n. Aden. Zonnekerk, 9 dw. Golf v. Taranto n. Genua. KLEINE VART Atlas, 8 te Algiers n. Lissabon. Flevo, 9 30 m. w. Corsica n. Lissabon. Ilias, 6 te Savona n. Barcelona. Manto, 8 te Oporto n. Tanger. Nero, 8 te Bordeaux n. Amsterdam. Pavo, 8 te Barcelona v. Preston. Prinsengracht, 9 te Vlissingen. Strabo, 8 v. Odense n. Aalborg Thaletas, 9 120 m. w. Kreta n. Tel Aviv. Westerdok, 9 te Gravesend n. Rotterdam. SLEEPVAART Barentszee, 10 60 m. n.o. Sombrero n. Gent. Blankenburg, 10 200 m. z.o. Kp. Palmas n. Lagos. Clyde, 10 140 m. w. Kp. St. Vine. n. Pt. Harcourt. Gele Zee. 8 te Napels. Loire, 10 50 m. o. Kp. Bon n Conacry. Noordzee. 2 te Chioggia. Oceaan, 10 70 m. n.w. Kp. San Ant. n. Maracaibo. Oostzee, 8 te Montevideo. Tyne, 10 80 m. z.o. Minicoy n. Tandjong Priok. Rode Zee. 10 35 m. o. Kp. Bon n. Ravenna. 2 regels 3 regels 4 regels 5 regels .(maximum 8 regels) Wat krijgt u voor dit geld Een kleine advertentie die in meer dan 36 000 gezinnen in Haarlem en omliggende gemeenten wordt gespeld. Nummerbneven die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties worden niet doorgezonden -~- Niet-afgehaalde nummei brieven worden na 14 dagen vernietigd SPERZIEBONEN oer blik GEHAKT half om half, per blik o V/<r. ZOETE SPAANSE WIJN per litersfles I CACAO m de allerfijnste kwaliteit, 250 gr. KOFFIE GOUDMERK 250 gram van 2.08 voor THEE GROENMERK 250 gram van 2.25 voor 3 MOORKOPPEN voor ^^4 - DE SPAR H"-i DE SPAR Deze week is schoon maakweek! Haal vlug die bus PRONTO schuurpoeder in ver beterde uitvoering. Haal vlug al die an dere SPAR-schoon maakartikelen mei 10% zegelkorting en van 100% kwaliteit. DE SPAR De trekker van deze week met toch 10% zegelkorting: van42ctvoor ÜUct zachte zeep (SPAR) DESPAR van 10-17 april Qev. Wieners snoepje 200 gram 58-24zegels Café Noir 250 gram 70-28zegel» Slasaus (50% olie) fles 100-40 zegels Appelstroop beker 64-26 zegels 10% Uw schoonmaakartikelen met Wh korting! Alkalivrij wasm. pronto t/l ltr. 43- i°% 5 Bleekwater 1/1 ltr. 27- Schoencreme doosje 30- .ov. ^gj~ Wrijfwas grote doos 82- 10% J Huishoudzeep dubbel stuk 27- 10% Nieuw* ep rijm en met muziek voor ul Elke morgen om hall elf Jan de Cler en Alexander Pole In het nieuwe radioprogram ma van De Spar over radio Luxemburg, 208 motor. io% 2100 ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3