WILLEM II Betaal Uw kolen contant Haarlem verloor deze winter 90 bomen, maar krijgt er 1262 bij Uitslagen schoolvoetbalwedstrijden Haarlemmer J. Winthorst evenals verleden jaar beste biertapper ,De Stem des Volkszong De Scheppingvan Haydn DONDERDAG 10 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Niet alleen gerooidmaar ook geplant TERLEMKA PANTALONS v.a. 29.75 Eindexamens gymnasia UW BRAVO is ER WEER DE FIJNE B0LKNAK VOOR 20 ct Zes maanden strafklasse voor Heemsteeds soldaat Ds. F. Ch. Krafft spreekt over het Zwitserse réveil Breng uw kolenhandelaar niet in moeilijkheden Spoetnik boven Nederland Ongeluk in Hoofddorp berecht Boete van f 250 en rijbewijs afgenomen voor half jaar Om de sprinttitel van „De Kampioen" School h andbal Rijkskweekschool en HBS a in bezit van de bekers Jaarvergadering van De Watervrienden Burgerlijke Stand van Haarlem De dienst voor Hout en Plantsoenen van de gemeente Haarlem heeft in de afge lopen winter negentig bomen geveld. Het moge een klein aantal zijn op de meer dan Jienduizend bomen in de straten en lanen van de stad en de twintigduizend in de plantsoenen, het verlies heeft toch sterk de aandacht getrokken omdat nu eenmaal juist de spectaculaire oudgedienden zijn, welker leeftijdsgebreken hun voortbestaan niet langer verantwoord maken. De „do denritten" hebben de weemoed bij sommi gen dan ook doen klimmen tot ontstem ming- En toch kan men volgens de direc teur van de genoemde dienst, de heer J .A. Dorresteijn, die samen met wethouder A. j. M. Angenent woensdagmiddag een pers conferentie hield, niet zeggen, dat bij deze dodenritten een Magere Hein-zonder-con- sideratie de toon zou hebben aangegeven. De commissie van bijstand voor Hout en plantsoenen die bij deze dodenritten te genwoordig is, heeft verscheidene bomen, (lie er slecht aan toe zijn, gespaard uit estetische overwegingen. Er was bijvoor beeld een treurwilg in het Julianapark, die inwendig in zodanige staat van verrol ting verkeerde, dat enige armen er uitvielen. Tot viermaal toe heeft men erbij stilge staan en het hoofd geschud zonder dat er een rooiopdracht werd gegeven. Maar de vierde maal was ieder het er over eens. dat de treurwilg werkelijk niet gehand haafd kon blijven. Dit ter attentie van de mensen, die treuren nu de wilg dat niet meer doet. Kwalificaties als ..rot. over eeri meter lengte", „slecht", „ziek" of ..ernstige gasbeschadiging" (dat is meestal het ge volg van een lek in de gasleiding en wordt gekenmerkt doordat de bast afvalt) maken rooien onvermijdelijk. De heer Dorresteijn heeft in de dertig jaren, die hij er al bi.i Hout en Plantsoenen op heeft zitten nog maar één keer een dodelijk ongeval als gevolg van een uitwaaiende tak uit een oude boom meegemaakt, maar daardoor is voor hem de veiligheid toch wel als een belangrijk criterium geworden bij de be oordeling of een boom al dan niet kan blijven staan. Hoezeer men geneigd is bomen te sparen blijkt ook uit het besluit om het tracee van de toekomstige verbinding van de Rustenburgerlaan met het Houtplein te veranderen, opdat een aantal daar staande bomen niet hoeven te worden gerooid. Het aantal bomen dat dit seizoen geplant is en zal worden is een veelvoud van die negentig, die sneuvelden. Het zijn er in lotaal 1262. In de straten en lanen, uiter aard vooral in de nieuwe wijken, zullen er 489 bomen bijgezet worden en in nieuwe plantsoenen 773. Dit beplantingsprogram ma heeft een behoorlijke variatie, want de soort wordt zoveel mogelijk aangepast aan hef straatbeeld. De soorten zijn: esdoorns, kastanjes, berken, meidoorns, essen, pla tanen, populieren, sierkersen, wilgen, lijs terbessen, linden en iepen. Vroeger kende men niet zoveel variatie Voor negentig percent bestond de nieuwe aanplant uit iepen, zodat men nergens bloesem had en vooral 's winters, wanneer >r overal takken van afgehakt werden •idat er kousendrogers overbleven (om een ,'?rm van de heer Dorresteijn te bezigen). ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de data vastgesteld voor de eindexamens gymnasia en de ge committeerden benoemd. Kennemer Lyceum te Overvcen: 9, 10, 12 en 13 juni; dr. Ph. G. Gunning, Amersfoort, dr. R. Schokker, Harderwijk, dr. L. Plaut, Groningen en prof. dr. ir. T. Y. Kingma Boltjes, Amsterdam. Jac. P. Thijsselyccum te Overveen: 6 en 7 juni; mevr. prof. dr. C. J. de Vogel. Utrecht, prof. dr. A. G. H. Bachrach, Lei den, prof. dr. H. R. Woltjer, Amsterdam, prof. dr. P. M. Endt, De Bilt. Gemeentelijk gymnasium te Haarlem: 2. 3 en 4 juni; prof. dr. H. P. Blok. Ocgstgeest. orof. dr. P. H. Winkelman. Voorburg, prof. dr. G. Wielenga, Amsterdam, dr. J. B Schute, Amsterdam. Coornhcrtlyceum te Haarlem: van 24 juni tot en met. 1 juli; prof. dr. D. Loenen, Amsterdam, dr. J. B. Drewês, Rijswijk, prof. dr. H. C. van der Hulst, Oegstgeest, dr. P Hartman, .Groningen. Lorentzlyceum te Haarlem: 30 juni en 1 juli; prof. dr. A. D. Leemaan, prof. dr. A H. van der Weel, dr. ir. D. J. Hofsommer. allen Amsterdam. Christelijk Lyceum. Emmakadc te Haar lem: 28. 30 juni en 1 juli; prof. dr. J. C Bruijn. prof. dr. C. H. Ebeling, beider; Am sterdam, ir. A. H. Foest, Naarden, dr. P Hartman, Groningen. Christelijk lyceum Marnix van Sint Al- degonde te Haarlem: 9 tot en met 13 juni; Prof. dr. D. Loenen, Amsterdam, prof. dr A. de Buck, Leiden, prof. dr. H. C. van der Hulst, Oegstgeest, prof. dr. P. M. End'. De Bilt. R.K. Lyceum voor meis.ies „Sancta Ma ria" te Haarlem: van 2 tot en met 5 juni; mevr. prof. dr. C. J. de Vogel, Utrecht, Prof. dr A. G. H. Bachrach, Leiden, prof dr. H. R. Woltjer, Amsterdam, prof. dr. E J- Slijper, Amsterdam. Triniteitslyceum te Haarlem: van 23 tot pn met 30 juni; dr. Ph. G. Gunning. Amers foort, dr. H. Schokker, Harderwijk, nrof dr. H. R. Woltjer, Amsterdam, dr. W. G. P°rdok, Groningen. R.K. gymnasium van het Bissehonpelijk ^minariè te Heemstede: van 24 1ot en met "W juni: nrof dr. A. .T. Goemans. Nijmegen. Hr. F. W. N. Hugenholtz, Oegstgeest, dr. P- A. Okken, Assen. Gymnasium Felisenum te Velsen: 2. 3 en 4 juni; prof. dr. C. W. Mönnich. prof. dr. A. Reichling, prof. dr. J. Popken, allen Amsterdam. R-K. gymnasium „Missiehuis Driehuis" Velsen: 19, 20 en 21 juni; dr. J. M. van ^"vfenen, Amersfoort, prof. dr. H. Smits- Amp. prof. dr. F. van der Blij, Bilthoven. was het maar een kale boel. Wat de ver vanging van de oude door nieuwe bomen betreft, gaf de directeur van Hout en plant soenen gaarne toe, dat latere generaties daar in vele gevallen meer plezier van zullen hebben dan de huidige, maar hij staat nu eenmaal in dit opzicht zowel in dienst van de toekomstige stadsbewoners als van ons. Zoals ook de mensen, die 250 jaar geleden de thans nog in de Hout op rijzende beuken hebben geplant, dit mede te onzen dienste hebben gedaan.... Dat zijn dan ook wel de oudste bomen welke men thans nog in de Hout vindt. Zij zul len het voor het overgrote deel geen halve eeuw meer maken. Maar doordat er in de loop der eeuwen regelmatig werd bijge- plant, zullen op een gegeven moment ook niet ineens alle grote bomen weg zijn. Er staan er ook nog genoeg van minder dan een eeuw, die er wezen mogen. De jonge aanplant van dit jaar in de Hout bestaat vooral uit eiken en essen. Op het Beuken- rond. ten zuiden van de Hertenkamp is in middels een aardig jong bos ontstaan. Maar het kan ook heel langzaam gaan, zoals met linden, die wel een hoge leeftijd bereiken, niet minder dan twee eeuwen, maar slechts langzaam tot wasdom komen. Ook aan de Dreef waren zij geplant (zeer tot genoegen van de imkers, die bij Hout en Plantsoenen vaak komen verzoeken of men terwille van hun volken toch vooral linden wil planten), maar om te vermijden dat men jarenlang langs die smalle sprie ten zou kijken, heeft men er tijdelijk po pulieren tussengezet, hetgeen een groot succes werd. Vier jaar lang namen zij de taak van de opgroeiende linden om wat fleur aan de Dreef te geven op uitbun dige wijze waar en toen aan het eind daar van ook hun wortels onder de grond wat al te uitbundig te gast gingen zodat de linden daaronder zouden gaan lijden, heeft men ze er weer tussenuit gehaald. De lin den beginnen thans hun adolescentie te be reiken. In de nieuwe wijken zullen wegen als de Jan Prinslaan. de Van Moerkerken straat en de Aart van der Leeuwstraat beplant worden en in de binnenstad onder meer de Tempeliersstraat en de Emma- straat. Ook de Verspror.ekweg, waar vroe ger iepen hebben gestaan wordt van een nieuwe beoianfir>g voorzien. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. Tot zes maanden straf klasse heeft de krijgsraad te velde west te Den Haag gisteren een dienstplichtig soldaat uit Heemstede veroordeeld, die in november van het vorig jaar in de Kolonel van der Palmkazerne te Bussum 31 militai re vervoerbewijzen zou hebben gestolen en in januari van dit jaar, toen hij op wacht moest staan, in een auto had zitten slapen. Het rapport dat de commandant van de soldaat over hem had laten uitbrengen, vermeldde dat hij „onopvallend zijn dienst verricht". Toch besloeg het rapport vier kantjes. De president vroeg zich af hoe groot het wel zou zijn geweest, indien de soldaat in dienst een opvallende figuur zou zijn geweest. De verdediger, kapitein Tibben, noemde de soldaat een jongen met een goed hart. Hij zou de vervoerbewijzen wel gestolen hebben, maar had ze ook vlot aan zijn ka meraden uitgedeeld. Het gezin, waaruit hij afkomstig is, had niet veel invloed op hem gehad. De vader was altijd in Zweden om bloembollen te verkopen en de kinderen gingen al vroeg de straat op. De verdedi ger noemde een plaatsing in de strafklasse voor deze jongen funest, een zachte opvoe dende hand zou beter zijn dan deze harde maatregel. Ondanks het pleidooi veroordeelde de krijgsraad de soldaat tot zes maanden strafklasse, de maximumstraf. De verdedi ger girig in hoger beroep. Ds. F.-Ch. Krafft uit Lausanne, die van 1923 tot 1937 Waals predikant in Haarlem was, verblijft op het ogenblik voor een bezoek van enige weken in Nederland, waar hij een aantal lezingen zal houden over de réveil-beweging in Zwitserland. Ds. Krafft, die onder meer president is van „Les amitiés hollando-suisses", de Ne derlands-Zwitserse vereniging in Zwitser land, heeft zich in Lausanne zeer verdien stelijk gemaakt door het bevorderen van de culturele- en vriendschapsbanden tus sen Nederland en Zwitserland tot welk doel hij verscheidene lezingen heeft gehou den en talrijke artikelen over Nederland heeft geschreven in de „Gazette de Lau sanne". Zondagmorgen om half elf zal ds. Krafft een dienst leiden in de Waalse kerk te Haarlem en donderdagavond spreekt hij, eveneens in de Waalse kerk, over de ré veil-beweging in Zwitserland. ADVERTENTIE Volgens de Sterrenwacht te Utrecht zal de tweede Russische kunstmaan vanavond en morgenavond vrijwel recht over Neder land koersen. Vanavond is hij te zien om 21.35 uur iets ten noordoosten van bet zenit. Morgen ver schijnt hij om 21.28 uur, iets ten zuidwes ten van het zenit. Hij beweegt zich van noordwest naar zuidoost. Wrakstukken gevonden. Een mari nevaartuig heeft onderdelen aangetroffen in het IJselmeer van de twee straaljagers die daar onlangs verongelukt zijn. De on derdelen werden naar de vliegbasis Leeu warden overgebracht. Dc uitslagen van de winnaarsronde D in de Haarlemse schoolvoetbalwedstrijden luidden: St. Jozef ulo 3Rkvglo 2 2-0; St. Henri- cus ulo 3Triniteitslyceum 6 10-0; Trini teitslyceum 5Mendelcollege 5 1-2; Klaas de Vriesschool 3Coornhertlyceum 2 1-0, A. H. Gerhardschool 3Hildebrandschool 2 1-6; Dr. Huëtcbool DGerrit Barger ulo 2 4-2; Eerste Centrale School IPrinses Irenesehool 3 10-1; Lts 4Hbs B 3 2-1. In de wedstrijd St. Henricus ulo 3Tri niteitslyceum 6 werd na de pauze door 21 man gespeeld alleen op de helft van het Triniteitslyceum en de uitslag^ 10-0be vestigt dit wel. Daarentegen werd bij_ de wedstrijd Coornhertlyceum 2Klaas' de Vriesschool 3 dan weer het ene en dan weer het andere doel bedreigd. Hier heerste van het begin tot het einde grote spanning. Een van d< spelers van het Coornhertlyceum schoot bij een corner in eigen dool. Dit bleek het enige doelpunt te zijn in deze match. In de tussenronde van de afdeling C werd een uitgestelde wedstrijd gespeeld tussen A. H. Gerhardschool 2 en Hilde- Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen een 28-jarige vertegenwoordiger uit Voor burg. De man, die nog niet zo lang reed, was met een snelheid van tachtig kilo meter over de brug over de Hoofdvaart (uit de richting Aalsmeer) komen rijden en zag toen dat hij niet meer voor een zeer langzaam voor hem rijdende auto /ou kunnen remmen. Voorbijrijden zou een botsing met twee uit de richting Haarlem komende rijkspolitiemannen op een mo torfiets opleveren. De man gooide zijn stuur helemaal om en schoot via de hele maal links liggende wegberm in de Kruis vaart, waaruit hij door de rijkspolitieman nen werd bevrijd. De kantonrechter had hem wegens te snel rijden een week hech tenis en een jaar ontzegging opgelegd en wegens het door roekeloze rijden in gevaar brengen van het verkeer eveneens een jaar ontzegging en een week hechtenis. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman, had bevestiging van het kantonrechtervonnis gevraagd. De raads man betoogde echter, dat de man voor de ontwijkingsmanoeuvre, waarmee hij met groot eigen risico een botsing voorkwam, hulde verdiend en geen extra straf wegens roekeloos rijden. De rechthank veroordeelde de vertegen woordiger hedenmorgen met bevestiging van het kantonrechter vonnis tot andore straffen, namelijk f 150 boete, subsidiair 45 dagen, en een ontzegging van zes maan den voor het eerst genoemde feit en een boete van 100 subsidiair 30 dagen. Het sprintkampioenschap over 300 me ter van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" wordt zondag 13 april in de Velserbroekpolder gehouden. Start half tien. De nieuwe kampioen zal afgevaar digd worden naar het nationale kampioen schap sprint over 300 meter op zaterdag 7 juni in Den Haag. ANDERE FLUITIST In zijn recensie van 5 april over een uit voering van de Mattheus Passie in Haar lem schreef onze muzikale medewerker Jos. de Klerk onder meer: „Ik denk bij voorbeeld aan de sopraanaria Aus Liebe met fluit-obligaat, die verrukkelijk mooi door Piet Odé werd gespeeld." Onder het motto „ere wie ere toekomt" moeten wij meedelen, dat deze partij door Adriaan Bonsel werd gespeeld. brandschool, welke eindigde in een 1-0 overwinning voor eerstgenoemde school. In de winnaarsronde B werden drie wed strijden gespeeld, waaruit als winnaar te voorschijn kwamen St. Jeroen mulo 1 (4-2 tegen Marnix v. St. Aldegonde Lyceum), Th. Ketelaarschool (9-1 tegen Triniteitsly ceum 2) en de A. H. Gerhardschool, die voor de tweede maal gelijk speelde (tegen St. Jozef ulo) en weer won na het nemen van strafschoppen. In de afdeling A speelde het, in de eerste ronde vrijgelote, Kennemerlyceum tegen het Mendelcollege en verloor met 1-5. De andere wedstrijd in deze tussenronde speelde het Triniteitslyceum tegenHbs b en won met 2-0. In de halve finale komen in deze afde ling nu tegen elkaar uit: Coornhertlyceum tegen Rijkskweekschool en Mendelcolleg"? tegen Triniteitslyceum. Deze wedstrijder, worden maandag om twee uur en 3.15 uur gespeeld op het terrein van Bloemendaal. Tenslotte volgt hier nog een rectificatie van een verkeerd opgekregen uitslag uit dr winnaarsronde, afdeling E, van dinsdag. De juiste uitslag moet n.l. zijn: Chr. Dreef- schoolTeylerschool 0-4. De uitslagen van de verliezersronde D luidden: Rklts 7Rklts 6 (winnaar) 3-3; St. Je roen mulo 4Rkvglo St. Ger. Majello 1-9; Rklts 8L de Colignyschool 3 1-15; Mar nix van St. Aldegonde Lyceum 4Sted. Gymnasium D 10-0; Lorentzlyceum 4— Chr. ulo (Dreef) 6-1; Chr. Burgerschool 2 (Iiillegom)Eerste Centrale School 2 2-4: Hartenlustschool 3Lts 5 8-1; Hbs A-D— Chr. Lyceum 2 2-9. In de verliezersronde van deze afdeling was eigenlijk niet één elftal aanwezig, ei waren namelijk steeds acht of negen spe lers. Ongeval In de pauze had er op het Heemsteedse Sportpark nog een ongeval plaats. Een dei- spelers hing aan een balk in één der kleed kamers te slingeren, kon zich niet houden en viel, met het onprettige gevolg van een gebroken enkel. Dit elftal begon met negen spelers en moest nu dus na rust met acht spelers de wedstrijd uitspelen. En daar komt Ome Ko uil Aalsmeer aan, rustig en bedaard, met een rijp, maar toch pril en blond glas Pilsner, naast een gebot teld glimlachje, een koel flesje Münchener. Dames en heren mag ik even stilte voor deze bijzonder belangrijke finale, waar alles van afhangt. De tien man sterke jury is tot het uiterste gespannen. Daar gaat de vlag naar beneden, het belletje rinkelt. Stilte!" Aldus de radioreporter de heer Peter Knegjens woensdagmiddag tijdens zijn commentaar op de nationale biertapwed strijden, die in café-restaurant „Dreef- zicht" werden gehouden. De voorwedstrij den voor het district Haarlem en omgeving althans, ivant de grote landelijke finale heeft, na. een serie van meer dan dertig wedstrijden, pas in september van dit jaar in Amsterdam plaats. Die ontmoeting tussen 26 teams en 19 eenmanszaken in Haarlem was overigens al spannend genoeg, want de deelnemers gaven elkaar hitter weinig toe. hetgeen overigens bijzonder prettig was voor de vele toeschouwers die het al dan niet prijs winnend getapte glas bier op de gezond heid van de strijdenden in alle rust konden genieten. De wedstrijden die om drie uur startten hadden het volgend verloop. De teams of eenlingen ontvingen in volgorde van in schrijving een nummer en vervolgens werd er geloot in welke volgorde zij zouden uit komen. Aan een kant van de grote zaal stonden twee tap wagens opgesteld voor elk team één waarbij op gelijke wijze een fust Pils was aangeslagen. Voorts bevond zich bij deze tapwaeens een koel kastje waarin zich de flesjes Münchener bevonden. Ne het startsein werd door de buffetchef of barman van het fust een glas Pilsener getapt. Hij gaf dit glas bjpr plus een flesje Münchener bier en een leeg glas aan zijn teamgenoot, de kelner of de ser veuse, en deze liep in wandelpas naar de jurytafel waar het geheel op tafel voor de kritisch kijkende juryleden werd geser veerd. Nu lijkt dit alles eenvoudiger dan het is. Wanneer men namelijk, trillend van de zenuwen een flesje bier moet ontkurken terwijl men voorts dient te letten op de schuimkraag van een ander glas bier dan 99 Er wordt van Haydn de beroemde componist van het oratorium „De Schep ping" steeds gezegd dat hij, ondanks het feit dat hij een vrouw getrouwd had die hem het leven zuur maakte, zodat het uiteindelijk tot een scheiding kwam, van al die narigheid in zijn muziek niets heeft laten merken, integendeel dat hij als „type van goed gehumeurdheid" een énige plaats onder de grote componisten verworven heeft. Uiteraard heeft zijn muziek ook de nodige contrastwerking van licht en scha duw, doch de schrijnende gevoelsaccenten van een Mozart of een Beethoven bleven hem vreemd. Maar één keer toch, in het derde deel van zijn „Schepping" als Adam en Eva naar hartelust staan te min nekozen. is hem de gal toch eventjes over gelopen. Want als die onderdanige Eva verklaart „Uw wil is mij een wet en u te volgen geeft mij vreugde en geluk!" rea geert de componist daarop met een maat tussenspel, die het effect maakt van „brrr" ik weet wel beter! Overigens wist Haydn zich zijn minder fortuinlijke ervaringen, bij de idyllische confrontatie van het eer ste mensenpaar braaf in de gewenste"sfeer te houden en getrouw aan zijn natuur ook door de optimistische warme geestdrift te bewaren, die de rest van zijn oratorium kenmerkt. Het is alsof de levensblije com ponist een muzikaal aards persoon heeft willen scheppen, waarin de volgende gene raties de schoonheid van de ongerepte na tuur zouden ervaren en het, geluk meebe leven, dat hijzelf als herschepper Van de Schepping in eenvoud, klaarheid en ver trouwen ondervond. Wat een zegen voor hem en voor ons die naar znn slem mogen luisteren dat hij de bitterheden van het leven zo goed als geheel heeft kunnen vergeten. De Haarlemse ..Stem des Volks" heeft met het onvergankelijke werk woensdag avond in de gemeentelijke Concertzaal aan velen het verfrissende genot geschonken van een muzikaal natuurbad. En voor het koor zelf. dat zich onder leiding van Dick Dekker in maandenlange studie vertrouwd •naakte met de schoonheden van de parti tuur. zal deze uitvoering een verheugenis geweest zijn. „De Stem" kan er ook trots op zijn. dat zij het werk, dat toch heus niet zo eenvoudig is. zeer bevredigend voor het publiek heeft weten te brengen. Het is waar dat het aanvankelijk nog wal stroef liep. zij het dan zonder ontsporingen, maar eenmaal goed op dreef kwam het tot zeer respectabele resultaten. Vooral wat in Hl gepresteerd werd klonk bijzonder over tuigend. Dezelfde verhoudingen waren ook op te merken in de begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, waaruit kon blijken dat dirigent Dick Dek ker gaandeweg vrijer en overtuigender zijn taak vervulde en uiteindelijk alle rem mende snanningen kwijt raakte. Men trof het best met het drietal solis ten: de frisse sopraan Riek Waas-Reen. de tenor Leo Larssen, benevens de bas Hans van der Leeuw en het was verblijdend te constateren dat men het vereiste stijlbe grip toonde in de vertolking van de reci tatieven. die bovendien met smaak door de claveciniste Gusta.Goldschmidt en de solo cellist Eduard Biele begeleid werden. Na deze krachtproeve kunnen we de Haarlemse ..Stem des Volks" en de diri gent Dick Dekker een ruim krediet geven. Tos. de Klerk De heer en mevrouw Winthorst, die de eerste prijs van de teams in de Na tionale Biertapwedstrijd in Haarlem behaalden. wil er nog wel eens iets verkeerd gaan. Vooral ook omdat men bij het tappen, het lopen en het serveren op de vingers wordt gekeken door niet minder dan tien jury leden en enkele honderden collega-kaste leins. Daarbij kan men tenslotte het schal lend commentaar van Peter Knegjens en de luidruchtige muziek voegen en de beproe ving voor de deelnemer is compleet. Er ging dus af en toe iets fout. We zagen een overigens allerliefst meisje het bier nèast in plaats van in het glas op de jury tafel schenken ea we zagen bij de tapwa- gens ervaren kasteleins knoeien met de bierpomp alsof zij het, voor het eerst de den. Dan verschenen ér bellen in het schuimend bier en een ontevreden trek om de mond van de deelnemer en wanneer de juryleden dan ijverig begonnen te schrij ven dan wist men dat dit slachtoffer de volgende ronde zeker niet zou halen. Hoe het ook zij er bleven toch steeds voldoende mededingers voor de eerste prijzen 150,- 100.en 50.voor de teams en 75, f 50,en 25.voor de eenmanszaken) over en juist deze deelnemers maakten het elkaar bijzonder lastig. De spanning steeg, bij de finales werd er zelfs in alle stilte gewerkt en omstreeks half zeven bleek dat het echtpaar J. Wint- horst-Van Benthem uit Haarlem evenals verleden jaar hun stad in Amsterdam in de landelijke finale mag vertegenwoordi gen. Dit echtpaar verzamelde namelijk 885 punten tegen het echtpaar Dekker 871 en de heer I\ Veldhuizen en mevrouw J. W Meekel-Koos 865 punten. Bij de eenmanszaken gingen de eerste prijzen naar Aalsmeer, want de heer G Postema uit deze gemeente behaalde 420 punten tegen zijn plaatsgenoot de heer J. A. van Eek, 402 punten. Derde werd de Haarlemmer J. Feenstra met 400 punten En toen deze resultaten bekend waren mocht Peter Knegjens na uren praten de microfoon eindelijk eens overgeven aan de juryvoorzitter de heer H. M. de Klark van het Centraal Brouwerij Kantoor, die wees op het belang van deze biertapwedstrijden met het oog op het verbeteren van het vakmanschap waarbij het schenken van een goed glas bier verheven wordt tot een kunst en tenslotte stelde hij alle deel nemers een herinneringstegel in het voor uitzicht. Hierna maakte de directeur van de Stichting Haarlems Bloei, de heer W van Willige, het feest compleet door aan de prijswinnaars namens zijn Stichting enkele plaquettes te overhandigen. Gisteren werden op de velden van Noord Akendam d finales gespeeld van het schoolhandbaltoernooi voor meisjes van het voortgezet onderwijs (de jongens spe len handbal in de kerstvakantie). Bij de oudste meisjes bereikten de Rijkskweek school en de Hildebrandschool, beiden door een 5-4 overwinning op respectieve lijk de Ketelaarschool en de Klaas de Vriesschool, de finale. Na een spannende strijd wonnen de toekomstige onderwijze ressen met 4-3 van hun tegenstandsters en legden beslag op de eerste prijs. In de eindstrijd van de verliezersronde bleef de Bronstee ULO baas over het Ken nemerlyceum; 2-1. De jongste meisjes speelden „zeven handbal" en hier bereikte de HBS A de eindstrijd door een kleine 2-1 zege op de meisjes HBS. De reserve-ploeg van de Ke telaarschool deelde in de halve-finale de punten met de Klaas de Vriesschool (1-1), maar kwam in de finale door het beter benutten van strafworpen. In de finale ble ven de HBS-meisjes ver in de meerderheid en versloegen de reserves met liefst 7-0. Bij de prijsuitreiking noemde de heer J. Duijff het een voorrecht dat men, hoewel het terreinencomplex van Noord-Aken- dam nog niet officieel geopend is, toch ge bruik heeft mogen maken van de prachti ge velden. In de dinsdagavond gehouden jaarverga dering van de Haarlemse zwemvereniging ,De Watervrienden" heeft de voorzitter, de heer H. Stapel, het geslaagde jubileumjaar 1957 gememoreerd. Verder vroeg de voor zitter aandacht voor de mislukte samen werking met de Koninklijke Nederlandse Zwembond. De vereniging is met ingang van dit jaar uit de KNZB gezet. Voor De Watervrienden is het onaanvaardbaar, dat de KNZB een nog slechts twee jaar ge leden overeengekomen belofte niet hield. De verhoging der contributie van de zwembond was voor de vereniging niet aanvaardbaar en verergde de toch al moei zaam gehandhaafde contracten, aldus merkte de heer Stapel op. Maar vooral was het gebrek aan belangstelling voor het werk aan de brede basis der zwemkunst en de zwemsport in de KNZB voor de Wa tervrienden onoverkomelijk. Toch bestaat er nog een wil tot samenwerking, alleen niet op basis van het „dubbel-lidmaat- schap", waardoor alle kosten der samen werking op de schouders van De Water vrienden komen. De voorzitter deelde mee, dat er in de kring Haarlem van de KNZB een goede samenwerking bestaat en de verenigingen daarin gaarne deel van uit maken, maar opgemerkt moet worden, dat de kring zich volkomen ongeïnteresseerd heeft getoond in het weggaan van de Wa tervrienden. „Wij zijn in onze kring van Watervrienden in de Nederlandse Culturele Sportbond niet gewoon de vrienden in de steek te laten", aldus de heer Stapel. De voorzitter deed mededelingen over de ontwikkeling van de wedstrijdgroep van de vereniging. Het terrein om in wedstrij den uit te komen is wat ingekrompen, maar toch vermeldt het nationale, zowel als het internationale programma nog vol doende ontmoetingen. Verder richtte de heer Stapel woorden van dank tot de drieënzestig functionaris sen van de vereniging. Aan hun regel matige op opgewekte wijze verrichte arbeid op alle zeven zwemuren is het te danken, dat het werk blijft groeien en bloeien. Alle zwemuren zijn „vol", het aan tal leden bedraagt negenhonderd, er be staan nog wachtlijsten en de activiteiten zijn groot. De jaarverslagen en het beleid van het bestuur werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden de heren W. Hon- hof (secretaris) en B. Schraa (penning meester) en de dames N. Roubos-Van Zaane en R. van Batenburg-De Gunst wer den herkozen. De heer S. Stevenhagen, die bijna zevenentwintig jaar deel heeft uitge maakt van het bestuur, waarvan vele jaren secretaris, legde zijn functie neer. Hem werd dank gebracht voor zijn vele arbeid. In zijn plaats werd benoemd de heer Van Dijk. De voorstellen voor het op 31 mei en 1 juni te Haarlem te houden congres van de Nederlandse Culturele Sportbond wer den besproken. Het afzwemfeest met waterpolo is bepaald op zondag 13 april in Stoops bad te Overyeen. Haarlem, 9 april 1958 ONDERTROUWD: 9 april, K. F. Klaas- sen en C. W. van Zeeland; W. J. Willemse en A. Alders; P. J. F. de Reus en E. C. M. de Graaff; G. A. Kooij en I. M. Stokman; H. Treep en A. M. C. Viveen; J. P. W. Hommersen en G. Blokker; B. Clasie en J. M. Young; D. J. van der Zee en N. Mis set; P. Sweeren en M. C. van de Weterink; J. F. van Rijk en A. E. den Nieuwenboer; G. T. L. Hoff en J. M. Witteman; W. J. Bakker en M. C. van Vuuren; W. C. Rijk- hoff en D. Aupers; J. J. Duivenvoorden en C. M. van der Vossen: F. J. Ouwens en H. A. Kardol; G. van Thienen en C. H. W. Grimbergen; M. L. van Gulik en W. C. E. Jansen; P. J. T. Helderman en H. A. Her manie: P. Antonisse en C. van Arum; M. J. Riebeek en O. O. Engelchor. GEHUWD: 9 april, C Spiljard en C. S. Kamoen; J. J. J. Stavenuiter en G. M. Preenen R. Bloemhard en L. B. Kearsen- hout; A. Steinbach en J. W. de Man; R. Hary en H. Vermeer; C. Kossen en J. F. van der Splinter; G. M. J. Vogel en V. H. M. Gottmer; F. B. Stroobant en M. van Genderen; G. H. Bonekamp en J. J. Tim mer; W. I. Scholten en J. van Ingen; J. H. Bongers en A. Mollema. BEVALLEN van een zoon: 2 april, C. M. Wigchert-Lips; 5 april, T. A. Bloemers- van der Giesen; J. Niessen-Bloem; F. ter Haar-Bosgraaf: L. F. Althuizius-Melchior; J. G. H. A. Dernison-Diekmann; C. J. M. Huijzer-Herbermann; M. Pruijsers-de Rooij; H. Visser-van 'der Linden; W. J. Hofman-Hammer; M. C. Trossel-van Schie: M. B. Bogers-Duwel. BEVALLEN van een dochter: 8 april, M. de Jager-de Vries; A. C. Jansen-Wen- sing; C. A. Smal-de Bruin; T. van Rhijn- Mulder; 9 april, H. Weltevreden-van Gel der. OVERLEDEN: 6 april, S. H. van Geelen- Nees. 68 jaar, Berkenrodestraat; 7 april, H. Jans, 81 jaar, Westerhoutpark; W. L. F. van der Have, 61 jaar. Voorduinstraat; A M. S. van der Veen-Brom, 76 jaar, La- kenkoperstraat. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. van Huizen-Heil, d.; E. J. Bijvoet-Luijten, d.; A. Schilte-Bakker. d.; J. F. Herfst-Van Eek, d.; C. H. van der Heijden-Kooiman, z. GETROUWD: B. J. L. de Groot en M. C. J. de Groot; C. H. Beumer en C. J. Moo- nen; H. V. Crawford en G. A. van der Pols; H. J. Brouwer en M. L. de Witt. OVERLEDEN: A. W. Th. den Nieuwen- boer-Boer, 55 jr. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. L. Luijten en Th. C. van der Putten. J. Fransen en A. M. van Zijl. A. J. Laven en M. A. H. Helders. V. W. G. Davis en W. M. Pliester. W. R. van der Schoot en E. M. H. van de Poll. GETROUWD; P. C. H. Tirion en J. H. Mak. J. B. van Dijk en M. F. Schulze. J. B. de Jong en M. A. van der Linden. C. A. J. Broekhof en G. Westerveld. J. M. J. van Leeuwen en A. M. Santen. Th. A. Grij- mans en P. J. Zijm. GEBOREN: William Richard Leonard, zn. v. W. G. Weijers en C. M. van der Vlugt. Irmonda Wilhelmina Elisabeth, dr. van P. Meijer en A. H. van der Colk. OVERLEDEN: A. Uijtendaal, 57 jr.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9