Iedere bouwstijl is welkom op de Expo 58 België's tiende wereldtentoonstelling München gaat deze zomer zijn achthonderdste verjaardag op luisterrijke wijze vieren Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJ muider Courant ZELFS DE TRADITIONELE ORGANISATIE GEBONDEM AAN SPECIALE SPELREGELS Erbij V WERKEN voor een wereldtentoonstel ling van de allure van de Brusselse Expo 1958 moet wel een kolfje naar elke archi tectenhand zijn. Wat een kansen worden daar geboden: geen of weinig financiële belemmeringen, ruimte, vrijheid in vor men, toepassing van nieuwe materialen, overwicht van gedachte en motief over de materie! Het serieuze deel van de WT zo als de Vlaamse afkorting voor Expo luidt, zal zeker niet in de laatste plaats de bouw kundigen interesseren. De tijden van tri plex en papier-maché, van gips en staff, voor de tentoonstellingsbouw behoren blijk baar tot het verleden, staal en glas en ook wel hout voeren de boventoon. De meeste paviljoens en paleizen zijn ook uitneem- baar en verplaatsbaar, zodat ze elders ge bruikt kunnen worden. Dat bevordert de economie en dat mag ook wel met zo'n miljoenenaffaire. Het massale en kolossale, zoals die vroe ger op dergelijke internationale krachtme tingen werden nagestreefd met behulp van veel torens en poorten, worden nu juist ge suggereerd door gewaagde constructies, moderne hangende tuinen van Babyion, zoals het Brusselse pendant van de Eiffel- toren, het Atomium (1). Dit symbool van het elementaire metaalkristal wordt even hoog als de Utrechtse Dom en omvat ne gen „sferen" negen atomen van een kristal met een diameter van achttien meter. Deze ruimten, met de begane grond en onderling verbonden door roltrappen en liften in pylonen en buizen, worden in vijf gevallen gebruikt voor nationale ten toonstellingen over de vreedzame toepas sing van atoomenergie. De andere sferen doen dienst als uitzichttorens en de hoog ste als restaurant. Het surrealisme van dit middelpunt wordt benaderd door de archi tectuur van het Franse paleis (2) een idee van Guillaume Gillet, een gigantische doorschijnende vogel met een alzijdige vleugelslag, waarbinnen zich de stands tot vijf verdiepingen opstapelen. Het pavil joen van de stad Parijs (3) is daarmee vergeleken maar een vakantiehuisje, zij het dan met een oppervlakte van bijna ne genhonderd vierkante meter. De Sovjet- Unie en de Verenigde Staten blijven ook in Brussel eikaars opponenten, met de Va ticaanstad tot gezamenlijke buur. De 'lus sen (4), zochten het, als steeds in hun bouwkunst, in een giootscheeps effect zon der vooruitstrevendheid, de Amerikanen (5) wendden gedurfdheid voor met een reusachtige glazen koektrommel waarbin nen zij de bomen van de Heizelvlakte ge vangen namen. (Zie verder In de laatste kolom) In Brussel wordt over een paar weken deeld in groepen en klassen. Parijs heeft het grote kijkspel geopend dat wereldten- zes maal een wereldtentoonstelling ge- toonstelling heet. Een expositie die een gegeven waarvan in 1889 de Eiffeitoren ontmoeting van alle volken wil zijn. De overbleef, die speciaal voor de wereld- verdeelde wereld wordt voor korte tijd een tentoonstelling werd gebouwd van 7300 ton eenheid in de ware zin van het woord. staal e i voor 6,5 miljoen francs. De ten- Toen op 5 november 1953 te Parijs de toonstelling te Parijs van 1900 trok 51 Wereldtentoonstelling Brussel 1958 werd miljoen bezoekers naar de lichtstad. Veer- ingeschreven in dc registers van het Inter- tig landen waren vertegenwoordigd door nationaal Bureau der Tentoonstellingen, 84.000 exposanten. Ondanks de successen had België voor een periode van zes jaar duurde het tot 1928 aleer één en twintig het alleenrecht op een wereldtentoonstel- landen in Parijs de diplomatieke conventie ling verworven. Het organiseren van ten- tekenden tot regeling van de frequentie toonstellingen moge niet ieders werk zijn, en de organisatie van wereldtentoonstel- het inrichten van wereldtentoonstellingen lingen. Deze conventie telt drie soorten ligt op een' veel hoger niveau en is aan exposities: bijzondere, die betrekking heb- internationale spelregels gebonden. ben op een enkele toegepaste wetenschap of techniek; tentoonstellingen waarbij het gastland op eigen kosten de paviljoens Zes miljoen mensen bezochten de eerste voor de uitgenodigde landen moet bouwen wereldtentoonstelling in 1851 te Londen en de tentoonstelling van de eerste cate- en sindsdien zijn er regelmatig wereld- gorie, waarbij het organiserende land al tentoonstellingen gehouden, steeds groter leen het terrein levert en de uitgenodigde en fraaier en waar miljoenen mensen heen landen zelf voor hun paviljoens zorgen, trokken. In 1855 trok de expositie in Parijs De komende tentoonstelling in Brussel valt vijf miljoen bezoekers en 24.000 expo- onder de laatst genoemde categorie, santen, in dat jaar kreeg de organisatie De conventie waakt er voor dat de van de wereldtentoonstellingen haar defi- wereldtentoonstellingen niet te vaak voor- nitieve vorm en voor de eerste maal wer- komen. In een zelfde land mag in de loop den de tentoongestelde produkten inge- van vijftien jaar maar één tentoon stelling van de eerste categorie worden gehouden. Tevens mag elk land dat de con ventie heeft onder tekend, slechts één tentoonstelling van de eerste categorie organiseren, als er sedert een vorige expositie zes jaar zijn verlopen. Sinds Londen 1851 heeft België tien van de 31 wereld tentoonstellingen (die van 1958 inbe grepen) gehouden (zie onze kaart) en is daarmee record houder» (Van onze correspondent in West-Duitsland) MÜNCHEN, de levendige, plezierige en bovendien zeer kunstzinnige hoofdstad van Beieren, die sedert kort meer dan een mil joen inwoners telt, gaat deze zomer zijn achthonderdste verjaardag vieren. De stad werd in 1158 door de Beierse hertog Heinrich de Leeuw gesticht dat was dus meer dan een eeuw voordat de Ridderzaal in Den Haag door graaf Flo- ris de Vijfde werd gebouwd. Het geslacht der Wittelsbachers heeft zeer duidelijk zijn stempel op München gedrukt. Geen andere dynastie in heel Europa heeft zo lang op een troon gezeten. De Wittelsba chers hebben van 1180 eerst als hertogen, sedert 1623 als keurvorsten en van 1806 tot 1918 als koningen over Beieren geregeerd. De graven uit het Beierse huis, die in de veertiende en vijftiende eeuw over Holland heersten, behoorden óók tot het geslacht van de Wittelsbachers, waaraan de stad München haar fraaiste gebouwen en haar omvangrijke kunstverzamelingen heeft te danken. Miinchens jubileum zal op luisterrijke wijze worden gevierd. De feestelijkheden, die ontelbaar veel vreemdelingen van hein de en verre moeten lokken, zullen een paar miljoen mark kosten. Op de avond vóór de voornaamste feestdag zal een schit terende optocht, die de geschiedenis van de stad in beeld brengt, door het centrum trekken. De straten en pleinen blijven dan in het donker gehuld, maar honderden schijnwerpers, duizenden fakkels en enke le grote vreugdevuren zullen de stoet in een fantastische gloed zetten, zodat men van een sprookjesachtig tafereel zal kun nen genieten. De veertiende juni zal de grootste feestdag zijn. Dan zal voor het eerst de door het stadsbestuur geschonken jubileumklok in Münchens oudste kerk, de nog uit de twaalfde eeuw stammende Peterskirche, worden geluid. In het Duit se Museum, dat op een eiland in de Isar ligt, wordt een feestelijke bijeenkomst ge houden en in 'n protestantse en 'n rooms- katholieke kerk hebben plechtige diensten Dlaats. Op 15 juni wordt de vierde grote tentoonstelling van de Raad van Europa geopend. De drie vorige werden in Brussel, Amsterdam en Rome gehouden. Deze ex positie draagt de naam „De eeuw van het Rococo". Fonteinen voor de componist Richard Strauss en de toneelschrijver Frank We- dekind en een monument \-nor Heinrich Heine zullen worden onthuld. Er worden de hele zomer door concerten gegeven en congressen gehouden. In juli zullen zich een hele week lang koren uit tal van lan den. onder meer uit Nederland. Engeland Frankrijk, Noord-Amerika, Oostenrijk en Zwitserland laten horen. ÜÉ111111 - MM (Vervolg na de eerste kolom) De EXPO 58 wil voor alles een mani festatie van Vrede en Internationale Sa menwerking zijn. zoals ons in elk nummer van het maandelijks verschijnend offici eel orgaan wordt toegeroepen in hoogge stemde hoofdartikelen. De paleizen van de internationale organisaties met hun bizar re afkortingen zijn er om die woorden te staven. Natuurlijk zocht elke architect weer naar een bij zijn opdrachtgever pas sende vorm. Zo zien wij de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap gesymbo liseerd in de zes spanten die het dak van •de aan de E.G.K.S. gewijde hal f6) voor instorting behoeden. De afdeling der Ver enigde Naties (7) is nog zinrijker gecon cipieerd: het overkoepelende dak rust op onzichtbare pijlers: beter kon men het. ge brek aan waarneembare autoriteit van de UNO ook niet uitdrukken. De bescheiden statengroepering welke zich onder de roepnaam Benelux enige po pulariteit heeft verworven, geeft haar ei gen hoofdstad uiteraard van haar aanwe zigheid blijk. Weliswaar zijn de nationale inzendingen van België. Nederland en Luxemburg nog gescheiden, maar er is ten minste (8) een gemeenschappelijke poort, een omvangrijke in de ruimte zwe vende luifel, aan een soort zendmast be vestigd. In tegenstelling tot deze machti- ze entree doet het driehoekige Benelux- paviljoen als een sierlijk theekoepeltje (9) aan: meer dan driehonderdvijfenzeventig vierkante meter had architect Francis Bonnaert er niet voor nodig. De kleinste partner van het trio (10) kan zich op een evenwichtig bouwsel beroemen, dat, blijk baar om wat meer indruk te maken tegen over de grote broeders, op pilaren is ge zet. Het heeft dat niveauverschil gemeen met de door de bekende Arieh EI-Hanani ontworpen Israëlische sectie (11), even eens ongeveer drieduizend vierkante me ter tentoonstellingsterrein beslaand. Van de industriële gebouwen waarvan de architectuur zich als een bijkans onge bonden kunst doet kennen noemen wij het IBM-paviljoen met zijn elektronische re kenmachines (12) onder een zigzagdak van de Amerikaan Eliot Noyes en het zeil schip dat Le Corbusier voor Philips (13) bouwde. Het werd trouwens een heel „poème électronique" met fotoprojectie, filmbeelden, licht- en kleur, alsmede ge luidseffecten. De hele gang der mensheid van Genesis Eén tot Hirosjima en Honga rije kan men hier, allemaal symbolisch natuurlijk, ervaren. Er wordt daar met honderden luidsprekers gespeeld, soms zo dat het lijkt alsof een boodschap van mond tot mond wordt doorgegeven, soms zo dat het lijkt alsof er verschillende, koren in stelling-gebracht zijn. Dat is allemaal het werk van Edgar Varèse, die al veertig jaar geleden ideeën ontwikkelde over een vrijgemaakt, zich door de ruimte bewe gend geluid. Een synthese tussen kunst en techniek, inventiviteit en humaniteit en dat alles gebaseerd op de realiteit van het huidige technisch kunnen. Het hele schouw- en hoorspel duurt slechts acht mi nuten, zodat het bovenstaande geen belet sel behoeft te zijn het Philipspaviljoen te bezoeken. Wie genoeg heeft van alle vita liteit van 1958 kan altijd nog wegvluchten haar België 1900, waar hij de knusse ge veltjes, de arcaden en de belforts, de lam pions en de fanfares kan hervinden, waar naar men gaat verlangen temidden van zo'n demonstratieve collectie bouwkunst welke haar tijd twintig jaar vooruit is. Want vermoeiend is dat wel. J. H, Bartman

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15