„World Press Photo '57" in Stedelijk Museum geopend Dflmcs ELECTRO LUX de Icm/aIvuvu koelkast Wensen omtrent de dienstplicht Zes arbeiders kwamen om toen busje tegen brugpijler botste Oosterse kleuren! YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Van dag tot dag Veiligheid J 3 L. Spoetnik II zondagavond weer te zien Frits van Dijk naar Toneelgroep Theater -tiaufcCotffwte- Twee en een half jaar voor verduistering van achttien mille Zevenhonderd persfoto's uit 20 landen Pakkende foto van conflict in Little Rock verwierf de hoogste bekroning o.b. Zo heb je 't toch veel gemakkelijker?" Tien maanden geëist tegen chauffeur Nieuw toneel-ensemble Reisbeurzen 1957 Woningzoekenden voor een ton opgelicht handen van Eerste Kamerleden Geval van schaking voor Haarlemse rechtbank Qp de ^Qraatótozl 7~Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: FABRIEK V.. ZATERDAG 12 APRIL 1958 In de Eerste Kamer is bij het verslag 0Ver de Defensiebegroting een protest van vele leden" tegen de lange duur der eer ste militaire oefening kenbaar gemaakt; bovendien is de hekelende vraag gesteld waarom het .Nederlandse aandeel in de NAVO-strijdmacht niet verminderd is in evenredigheid met de vermindering van het totale aantal NAVO-divisies; dat aan tal is namelijk van 90 op 30 gebracht, ter wijl het aantal door Nederland te leveren divisies van 5 op 4 is gekomen. Het is niet te verwachten dat het ant woord van de minister aanleiding zal geven tot een debat over de grondvraag van dit probleem, namelijk de doelmatigheid en redelijkheid van de gehele NAVO-constel- latie, aangezien het argument der West- europese veiligheid reeds onherroepelijk is aanvaard als genoegzame verantwoor ding van alles wat op dit gebied is vast gesteld en tot verplichting is verklaard. Doch de praktijk heeft uitgewezen, dat aan deze verplichtingen te tornen valt zonder dat de hoogste autoriteit van de NAVO daar een contractbreuk in wenst te zien. De Belgische diensttijdverkorting en de Franse onttrekking van NAVO-strijd- krachten aan het Europese potentieel voor diensten in Noord-Afrika hebben wel kwaad bloed gezet, doch de NAVO heeft zich erbij aangepast en niets wijst erop, dat de veiligheid van West-Europa daar door kleiner is geworden dan zij zelfs met -een volledig intact zijnde NAVO reeds zou zijn. Het theoretische nut van de NAVO voor de veiligheid van Nederland dat door de plannen tot vestiging van raketbases eer der een praktisch gevaar dreigt te worden, zoals in de Eerste Kamer eveneens is ge signaleerd daargelaten, moet de twee jarige diensttijd voor recruten inderdaad een op den duur onhoudbare last voor het Nederlandse maatschappelijke leven en voor de betrokkenen persoonlijk worden genoemd. Iedere verkorting die te bereiken valt zonder dat zwaarderwegende belangen of bindende verplichtingen in het gedrang komen, moet worden verwezenlijkt uit het oogpunt van nationaal belang. Want behal ve de militaire middelen welker werk zaamheid afhangt van hun doeltreffend heid zijn er tal van factoren die de vei ligheid van een land bepalen. Een goed gefundeerde economie en een zo min mogelijk gestoorde ontwikkeling der jeugd naar haar maatschappelijke taak bijvoor beeld. En deze twee komen door de lange diensttijd danig in het gedrang. De ingreep van de dienstplicht in de op leiding van jongelieden voor hun maat schappelijke functie is waarlijk geen fu tiliteit. Zij is zeer ernstig en zeer storend, ook al is zij noodzakelijk. Een noodzake lijk kwaad echter moet zeer nauwlettend worden ingeperkt volgens de mogelijk heden. En daarom is het protest van het parlement toe te juichen als een bewijs van voortdurend streven naar algemene Neder landse veiligheid. De sterrenwacht te Utrecht deelt mede dat de tweede Russische kunstmaan om 21.07 uur in het zuidwesten te zien zal zijn op de hoogte van circa 40 graden. Zij beweegt zich in zuidoostelijke richting. LONDEN, (UP) De Britse radioteles coop van Jodrell Bank heeft de Spoetnik II vrijdagavond vijf maal waargenomen. Men neemt aan, dat de tweede Russische aardsatelliet nog acht en veertig uur te le ven heeft. De satelliet maakt haar omloop nu in ruim 89 minuten. Wanneer de om looptijd tot 88 minuten daalt, zal Spoetnik II volgens deskundigen vergaan. De acteur Frits van Dijk zal zich voor het volgend seizoen verbinden aan de to neelgroep „Theater" in Arnhem. Tot nu toe was de heer Van Dijk artistiek leider van het tot verdwijnen gedoemde „Nieuw Nederlands Toneelgezelschap". ADVERTENTIE 3ANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 - HAARLEM TELEFOON 12747 Tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf heeft de rechtbank te Dordrecht een 58-jarige handelaar uit Numansdorp veroordeeld die ten nadele van de Centra le Suiker Maatschappij achttien mille had verduisterd en bovendien nog 4000.- van een ander bedrijf te eigen bate had aange wend. De man had de achttien mille onder 7-ich om uit te betalen aan boeren, die sui kerbieten hadden geleverd. De wereldpersfototentoonstelling 1957, die vrijdagavond door Amsterdams bur gemeester in het Stedelijk Museum ge opend is, voert als embleem weer de be kende foto van het struisvogeljong, dat met zijn lange hals, zijn fel naar prooi speuren de oogjes en zijn enorme grote bek dan ook een treffende karakteristiek levert van de ware fotojournalist-in-actie. Het dier heeft er overigens ditmaal een klein broertje bij- gekregen en dat is welbewust gebeurd, aldus de tentoonstellingscommissie, die hiermee tot uitdrukking wil brengen dat World Press Photo 1957 weer groter is geworden. Zo groot zelfs, dat zij de ruime zalen van Arti et Amicitiae ontgroeid is en nu huisvesting heeft moeten zoeken in het Stedelijk Museum, waar vorig jaar ook de succesrijke Amerikaanse fotoshow „The family of man" onderdak vond. Ook in ander opzicht is er groei. Werd beide voorgaande jaren slechts gejureerd in drie klassen (nieuws-, sport- en repor tagefoto's), ditmaal is daar een vierde klasse, die der „features" bijgekomen: een onvertaalbare Engelse vakterm, die alle leuke, ontroerende of gekke plaatjes-zonder meer dekt. Dit genre foto's doet vooral op geld in de bladen, wanneer het nieuws dun gezaaid is, maar juist in dit soort stem- mings- en sfeerplaatjes kan de fotograaf zijn fantasie en zijn vindingrijkheid onbe perkt uitleven. Hoe goed hij daarin slaagt, bewijst bijvoorbeeld het feit, dat ditmaal van alle ingezonden foto's ruim de helft gerangschikt moest worden onder het hoofdstuk „features". Waaruit dan weer zou zijn af te leiden, dat het ook in onze bewogen wereld, persfotografisch bezien, nog heel vaak „komkommertijd" is. Opvallend is in dit verband bijvoorbeeld, dat er uit diverse gordijnlanden, zoals Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland geen enkele werkelijke nieuwsfoto is in gezonden. Maar daar is het „hot news" dan ook meestal zo heet, dat zelfs de fotojour nalist er ongaarne zijn vingers aan brandt. De belangstelling van de buitenlandse vakbroeders voor deze jaarlijkse Neder landse expositie is groeiende. Al ontbreken nog de „grootmeesters" uit de scholen van Life, Magnum en Paris Match, het aantal deelnemers is opnieuw belangrijk toegeno men en er zijn vele internationaal-bekende namen onder. In 1956 begon men met drie honderd foto's, vorig jaar waren het er al ruim 500 en nu zijn er meer dan zevenhon derd platen uit twintig landen geëxposeerd, met als numeriek sterkste inzending de Britse met 134 foto's, gevolgd door Neder land met 105, West-Duitsland met 74 en Polen met 65 stuks. Ook de Russen zijn met een bescheiden collectie vertegenwoor digd, maar onder hun 22 bromides is geen bijzonder afwijkend of opvallend werk te zien. Andere nieuwe verschijningen zijn de Zuidafrikaanse, Braziliaanse en Surinaam se persfotografen. De inzendingen zijn, ver deeld over elf zalen, alle naar landen van oorsprong gerangschikt, zodat men de diverse, vaak veruiteenlopende nationale en persoonlijke stijlen die er ook in de moderne persfotografie nog legio zijn goed tegen elkaar kan afwegen en verge lijken. Universeel zijn immers alleen de technische middelen, maar binnen de gren zen van de techniek kan iedere fotograaf vrijwel elk onderwerp op een andere ma nier benaderen en uitbeelden. Deze expo sitie is een representatieve staalkaart van al die mogelijkheden. De man die het ene ogenblik een keiharde nieuwsplaat maakt van een spoorwegramp, kan een uur later alweer in volle overgave een reportage maken van een stil oud hofje en toch in beide onderwerpen iets van een per soonlijke visie leggen. Uiteraard is het ondoenlijk, in dit korte bestek meer dan enkele uitblinkers onder al dit fotomateriaal te signaleren. Het boeiendst en veelzijdigst is naar onze smaak de Engelse inzending met onder meer een kostelijke reportage van de red ding met politiehulp! van een katje uit een watertank. In de afdeling sport is, behalve platen van cupvoetbal, testcricket en Wimbledontennis, ook een fascinerende actiefoto te bewonderen van een vliegende motorrenner op de TT-races op Man. De Nederlandse fotojournalistiek komt in dit selecte internationale gezelschap uit stekend voor de dag met onder meer bij zonder suggestieve reportages van het Je- menitische Danstheater „Inbal" van Maria Austria, „Jacht op grof wild" door Ed van der Elsken en „Zuiderzeewerkers" door Freek Aal. Paul Huf toont er enkele van zijn revolutionaire groepsfoto's, Lou van Kollem een reeks sfeerrijke opnamen in een ziekenhuis annex kraamkliniek en Ben Merk zijn bekende serie van de arrestatie van een straatpoliticus. De Haarlemmer Cees de Boer is vertegenwoordigd met twee prima actiefoto's: een verongelukkende race-auto en de lancering van de eerste Nederlandse amateurraket. Verrassend goed werk is er voorts van de Polen, de Joegoslaven, de Westduitsers en de Chinezen, terwijl daarentegen de Hon garen („geboren" lyrische fotografen sinds de dagen van Jenö Dulovitsj) en voorts de Fransen min of meer teleurstellen. Zeer talrijk zijn ditmaal de foto's waarin human interest, humor en nieuwswaarde tot een gelukkig compromis verenigd wer den, zoals de pakkende plaat die de Deen Cairénius maakte van Nehroe en de Deense koning, kinderlijk genietend van een rond- ritje in een kermisautootje. De beste plaat was naar onze smaak Erik Parbst's „Won derful Copenhagen": een reus van een agent afbeeldend, die in een drukke win kelstraat het gehele verkeer stilzet om een troepje waggelende eendekuikens, op weg naar de stadsvijver, voorrang te geven. Bekroonde foto's De wereldbekende foto van het neger meisje Dorothy Counts uit Little Rock, waarachter zich dreigende blanke mede leerlingen verdringen, werd door de jury gekozen als de beste foto van de tentoon stelling. Deze foto, gemaakt door de 32- jarige Douglas Martin uit Norfolk (Vir ginia) verwierf tevens de eerste prijs in de groep nieuwsfoto's. Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Fotojournalisten heeft Martin uitgenodigd, per vliegtuig naar Nederland te komen om maandagavond zelf zijn prijs, een zilveren beker van de Nederlandse Dagbladpers en 2000 gulden, in ontvangst te nemen. De tweede prijs in de groep nieuws ging naar Simon Smit (Nederland), die met zijn foto van de redding van een blinde man uit een gracht als de beste Nederlandse foto voor de tweede keer de „zilveren camera" voor een jaar in zijn bezit kreeg. In de groep sport werd de eerste prijs toegekend aan Robbert Edwards (Enge land), de tweede prijs J. J. Herschel (Neder land) voor een foto van keeper De Munck. In de groep features ging de eerste prijs naar de Pool Zygmunt Wdowinski; in de groep reportage zegevierde Barnet Said- man uit Engeland. ADVERTENTIE 99 „Vroeger, zeg, die omslachtige methode en die dagen, die je gewoon kwijt was. Daar is toch heel wat in veranderd! Hoeveel vrouwen gebruiken er nu al tampons? Miljoenen! Die moderne o.b.- hygiëne is dan ook werkelijk ideaal: volmaakt Onmerkbare Bescherming, en je kunt overal vrij uit aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! En han dig! - zo'n pakje o.b. past in het kleinste tasje!" Per pakje van 10 tampons voldoende voor ^•D. maandelijks gebruik: Normaal f 1,-. Speciaal 1,25. ADVERTENTIE Roos verdwijnt met TRAITAL 3 anti-roos. 'Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. vraag TRAITAL 3. In de vroege ochtend van 5 mei 1957 botste een aulobusje van een Dordts clas- sificeerbedrijf op de rijksweg bij Hendrik Ido Ambacht tegen de betonnen pijler van een viaduct. De gevolgen van deze botsing waren verschrikkelijk. In de wagen be vonden zich behalve de chauffeur dertien classificeerders, die van een karwei terug keerden. Zes van hen kwamen om net leven. De andere acht, onder wie de chauf feur, werden gewond. Voor de rechtbank te Dordrecht hebben thans twee personen, die voor dit ongeluk verantwoordelijk werden gesteld, terecht gestaan. Het waren de 33-jarige chauf feur J. W. en de 39-jarige classificeerders baas J. van L., beiden uit Dordrecht. De chauffeur werd er van beschuldigd in verregaande staat van oververmoeidheid te hebben gereden en bovendien zijn rij tijdenboekje te hebben vervalst. Van L. werd verweten de chauffeur de wagen te hebben laten besturen terwijl hij wist dat deze oververmoeid was. De chauffeur had 's nachts meegewerkt bij de classificeerwerkzaamheden. Hij ont kende voor de rechtbank, dat hij overver moeid was geweest. Hij zei zich van het ongeluk niets meer te kunnen herinneren en wist niet meer hoe het kwam dat hij tegen de brugpijler was gebotst. Hij gaf toe in zijn rijtijdenboekje geknoeid te hebben. De officier van Justitie zei, dat het rij tijdenboekje er juist borg voor is, dat chauffeurs een behoorlijke rusttijd krij gen. Hij vond de vervalsing dan ook zeer ernstig. Óf verdachte oververmoeid was of niet, zijn gedragingen zijn er de oorzaak van geweest, dat het ongeluk is gebeurd. De officier eiste een hechtenis van tien maanden en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar. De raadsman mr. W. P. Bijlevelt zei, dat het de bedoeling van de Rijtijdenwet is, de werkgever verantwoordelijk te stellen voor de werktijden van de chauffeur. Hij achtte in dit geval de chauffeur daarom niet schuldig. Hij merkte op, dat het wel In Amsterdam is een nieuwe combinatie van vrije toneelkunstenaars tot stand ge komen. Deze combinatie zal onder leiding van Frans Vasen en Fred Oster optreden onder de naam „De Speelkamer". Stich ting Nederlands Kamertoneel, heeft als eerste stuk in studie genomen „Dead on nine" van de Engelse auteur Jack Popple- well. De première zal eind mei plaatsheb ben in „De Kleine Komedie" in Amster dam. Medespelenden zijn onder meer Fien Berghegge, Paul Storm, Ellen de Thouars, Robert Sobels, Manon Alving, Bert Dijk stra en Henk Molenberg. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun- ten en Wetenschappen heeft zich kunnen verenigen met de adviezen, die door de jury's voor de toekenning van reisbeurzen aan letterkundigen voor 1957 waren uitge bracht. De jury voor de poëzie, bestaande uit Max Nord, Harriët Laurey, Jan Wit en H. J. Michaël had voorgesteld twee reis beurzen en een reistoelage te verlenen, de jury voor proza, bestaande uit Emmy van Lokhorst, Alfred Kossmann, Michel van der Plas en H. J. Michaël had voorgesteld drie reistoelagen toe te kennen. De win naars van de reisbeurzen bleken: Frede- rika M. ten Harmsen van der Beek uit Blaricum en W. J. van der Molen uit Am sterdam te zijn. Voor een reistoelage voor poëzie kwam Nora Petit uit Amsterdam in aanmerking. Winnaars van de reistoelagen voor proza werden H. F. Mervenne uit Zeist, Winnie Pendel uit Amsterdam en Lou Vleugelhof uit Eindhoven. De gebroeders V., ex-directeuren van een Haagse bouwonderneming, zijn door het Haagse gerechtshof ieder tot een ge vangenisstraf van drie en een half jaar veroordeeld. Zij werden schuldig ver klaard aan oplichting van woningzoeken den. Het tweetal had ruim een ton „ver diend" aan ongeveer honderd mensen, uit alle delen van ons land, die hadden gere flecteerd op een door hen in dag- en week bladen gezette advertentie van de volgen de tekst: „Bouw uw eigen woning in een gemeente naar keuze, met slechts duizend gulden eigen geld en de rest op gemak kelijke voorwaarden". De beide directeu ren streken steeds de duizend gulden op, zonder ooit een begin te maken met de huizenbouw. Het geld verbrasten zij in Bel gië met roulettespel. Er was bij hun ar restatie geen cent meer over. ADVERTENTIE r UAMCA.r ruw of schraal HAMEA'GELEIlTubd95e't De Eerste Kamerleden hebben in hun voorlopig verslag over de begrotingen van Oorlog en van Marine onder meer ge vraagd of het niet mogelijk is, voor het verlenen van uitstel of vrijstelling van mi litaire dienst enkele algemene richtlijnen te geven, die als maatstaf kunnen dienen bij de beoordeling der aanvragen. Het thans ingevoerde aanvullingsstelsel acht ten deze leden voor de dienstplichtigen een weinig aantrekkelijk systeem. Zij konden er evenwel mede instemmen, zolang de handhaving ervan noodzakelijk zou zijn voor de sterkte der parate troepen. Met betrekking tot de duur van de eer ste oefentijd waren deze leden van oordeel, dat de verplichting, die Nederland in deze op zich had genomen, een voor ons volk nauwelijks op te brengen last is, welke ver licht dient te worden, zodra daartoe ook maar enigszins een mogelijkheid bestaat. Vele andere leden wilden op de kwes tie verkorting van de diensttijd, nu de mi nister de mogelijkheden hiertoe door een commissie wil laten onderzoeken, niet diep ingaan. Zij spraken de wens uit, dat de commissie snel met een rapport zal ko men. Wel suggereerden zij te laten onder- zoekeh, of het aantal dienstplichtigen dat vrijwillig langer zou willen blijven, zou kunnen worden opgevoerd door op ruime schaal studiebeurzen beschikbaar te stel len voor hen, die een langere verbintenis willen aangaan. Vele leden zeiden, dat er nog steeds klachten over worden geuit, dat de eerste oefentijd en ook die van de herhalingsoe feningen, voor een belangrijk deel verlo ren gaat met niets doen of met zinloze be zigheden. waarschijnlijk is dat de chauffeur over vermoeid is geweest, maar dat dit nimmer bewezen zal kunnen worden. Er kunnen allerlei oorzaken voor dit ongeluk geweest zijn, ook technische. De classificeerdersbaas J. van L. ver klaarde niet te hebben geweten, dat de chauffeur die nacht als classificeerder zou meewerken. Het behoorde niet tot zijn taak. De officier van Justitie was van oordeel, dat Van L. had kunnen weten, dat de chauffeur oververmoeid was, daar hij de gehele nacht met de classificeerders had meegewerkt. „Wat aan de ene kant voor de sociale positie van de arbeider wordt opgebouwd, wordt aan de andere kant af gebroken door mensen, die om het geld werken tot zij er bij neervallen", zei de officier, die tegen Van L. 4 maanden hech tenis eiste. De raadsman mr. W. Beernink wees de aansprakelijkheid van Van L. voor de ge dragingen van de chauffeur van de hand. Hij zei, dat als de chauffeur wegens ge brek aan bewijs wordt vrijgesproken dit automatisch vrijspraak voor Van L. tot gevolg zal moeten hebben. De rechtbank zal op 25 april uitspraak doen. De president van de Haarlemse recht bank heeft vrijdagmiddag de gevangen neming gelast van een 38-jarige koopman uit Amsterdam, die ervan verdacht wordt op 17 juni van het vorig jaar de toen nog minderjarige dochter van een Haarlems ambtenaar buiten de wil van haar ouders doch met haar toestemming te hebben weggevoerd en lange tyd met haar ïn Brussel te hebben doorgebracht, terwijl de ouders vergeefs nasporingen naar haar deden. De zaak zou donderdagmiddag reeds door de rechtbank behandeld worden en de verdachte en de getuigen waren aan wezig op één na: het meisje, dat als ge tuige a décharge was gedagvaard. Zij had de rechtbank doen weten, dat zij onmoge lijk kon komen met het oog op de zorg voor het pasgeboren kind van haar en de verdachte. De raadsman van de verdachte mr. P. J. Prinsen Geerligs, zeide niet van het verhoor van deze getuige te willen af zien en vroeg of het mogelijk was de zaak aan te houden tot een tijdstip, waarop de verzorging van het kind het toe zou laten dat de moeder als getuige zou verschijnen De rechtbank besloot, echter de zaak vrijdagmiddag om twee üur te behandelen en gaf bevel tot medeneming van de af wezige getuige. Toen de zitting echter vrijdagmiddag zou beginnen (het was inmiddels half drie) bleken zowel de verdachte als de jonge moeder nog afwezig te zijn. De raadsman verklaarde vijf minuten tevoren door de eerstgenoemde opgebeld te zijn met de mededeling, dat zij beiden onderweg wa ren. De president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, beval daarop on middellijk de gevangenneming van de verdachte. De rechtbank besloot even la ter de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Naar wij over deze zaak voorts ver nemen is het meisje inmiddels meerder jarig geworden en zal binnen twee weken de termijn verstreken zijn, die in acht ge nomen moet worden alvorens een huwe lijk buiten de wil van de ouders kan wor den gesloten. En wanneer het paar, dat al heeft aangetekend, eenmaal is getrouwd zal een veroordeling niet meer kunnen volgen. Volgens ooggetuigen zou de verdachte op het moment, dat zijn gevangenneming werd gelast met het meisje in het ge rechtsgebouw zijn aangekomen en daarna weer naar huis vertrokken zijn. Op het misdrijf van schaking, waarop alleen op klacht vervolging plaats heeft, staat een maximale gevangenisstraf van zes jaar. Hedenmorgen was nog niets over een arrestatie van de verdachte bekend. Men vermoedt, dat hij is ondergedoken. Ook wanneer hij gevangengenomen zou worden, zou hij kunnen trouwen, zij het slechts met toestemming van de officier van Justitie. Van de zijde van het openbaar ministerie vernamen wij, dat de verdachte na zijn huwelijk inderdaad niet meer volgens ar tikel 281 (schaking) veroordeeld zou kun nen worden, maar nog wel volgens artikel 279, waarin het opzettelijk onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem gestelde gezag strafbaar wordt gesteld met ten hoogste zes jaar gevangenisstraf ADVERTENTIE Alles is betrekkelijk Mijn overgrootmoeder beweerde, dat men zonder véél eieren onmogelijk lekker bakken kon. Men klopte zestien eieren tot een schuimige massa en dan trok men van leer. Het kookboek, dat in deze dagen ge bruikt werd en dat eens aan een verre voormoeder van me toebehoorde, vond ik vanmiddag op zolder in een kist, tegelijk met een paar andere, zeer oude boek werken. Gek, dat men jaren lang iets bezit, zon der dat men het beseft om het dan plots te hérontdekken en er nog dolblij mee te zijn óók! Terwijl ik het kookboek doorbladerde, dacht ik eraan, dat de auteur ervan nog nooit gehoord had van een break-down, een step-in, een keep-up of een cocktail party maar zich meer interesseerde voor gevulde kalfskoppen en tortue, pe- tites soufflées a la Henri IV, lijsters en caisse a la Lucullus (tien lijsters, zoudt u er lekker van smullen?), ossenhaas a la Mirabeau, biefstuk a la Pompadour enz. Tamelijk vreemdsoortige menu's volgens mijn begrippen en veel te ingewikkeld voor dagelijks gebruik. Zoudt u weten, waaruit coxites a la Bernadotte be staan? Ik niet! Het tweede boek was een handboek voor jongelieden in die dagen: „Bijzondere om- gangstkunst met gansche standen", en er werd precies in aangegeven, hóe men zich diende te gedragen. Omgang met de hogere standen: Hoe hoger diegexie, met wien wij omgaan, door geboorte, rang en invloed boven ons staat, des te behoedzamer, voorzigtiger en ver- schoonender moeten wij ons omtrent hem gedragen". „Omgang met weldoeners: Innige ver kleefdheid toonen en elke gelegenheid aan grijpen, om zijne dankbaarheid werkzaam te maken. Ondank is allezins de afschuwe lijkste ondeugd". Weet u iets af van de omgang met op- loopende, twistgierige, kleinmoedige en versaagde mensen? Of van de omgang met eergierige lieden, de Nijdigen, de kwalijk geluimden, de z.g. avonturiers, de (rond borstige) soldatenstand? En weet u hoe „De omgang met zichzelve" gaat? Ik niet, maar vroeger wist men dit! Tenslotte verdiepte ik mij in een reken boekje van de lagere school van 150 jaar geleden. Een bewijs van „naarstigheid en goed gedrag" lag er nog in benevens een haar van de onderwijzer. „Weet u misschien hoeveel een dukaton is, of een schepel, een taling of een palm? Zo las ik o.a.: „Men vindt in het Haarlemmer meer hoek van J. A. Leeghwater, dat er in de troebeltijd, gedurende de oorlog met Spanje, wel 8000 morgen water tot land is gemaakt. Zulke morgen bevatten 600 vierk. oude roeden, waarvan 100 gelijk zijn aan 1418,17 vierk. ellen. Reken hieruit hoeveel bunders bovengenoemde 8000 morgen zijn". Weet u het? Waarmee ik maar weer bewijzen wil, dat alles betrekkelijk is. Maar wat zouden ze óns dom vinden, als we eens plots in die „goede oude tijd" teruggeplaatst werden! Marianne van Raait Zweefvliegintructeur overleden Op het zweefvliegcentrum „Teriet" bij Arnhem is de nestor der Nederlandse zweefvlieginstructeurs, de heer J. E. Rood, kort na een lesvlucht plotseling on wel geworden en na enkele ogenblikken overleden. ADVERTENTIE Ieder Kiras en Yoeroek tapijt is als een meesterlijk schilderij. Warm en gloedvol van kleur. Steeds weer nieuw door het prachtige dessin. Prijzen (bijv. 140 x 200 cm) f 108.- en f 125.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal keurmerk INTERTEST Het Latijnse woord faber, samenhan gend met facere: maken, betekent: handwerksman. Daarvan is het woord fabriek afgeleid, zowel in de gewone betekenis van werkplaats, in het bijzon der de werkplaats waar op grote schaal uit grondstoffen producten wor den gemaakt, als in die van bouw meester, architect. In zijn Haarlemmer- meerboek noemt Leeghwater zich „In genieur en Fabryk tot het zetten en stellen van de Water-Moolens" en „Stadsfabriek" was tot het midden van de negentiende eeuw de officiële titel van de stadsbouwmeester der gemeente Utrecht. Ook beroepen als onderfabriek en opperfabriek kwamen voor.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5